Провести відпустку в наметах в диких умовах чи все ж в комфортних готельних номерах з обслуговуванням? Якщо вас приваблює одночасно і той, і той варіант, обирайте компроміс — облаштовані кемпінги, де ви зможете відпочити на лоні природі і одночасно мати доступ хоча б до мінімальних благ цивілізації. Розказуємо, як організовані кемпінги в Україні та світі, в чому їх перевага та що брати з собою на відпочинок в кемпінгу.

Зміст:

○ Намет і спорядження для ночівлі

○ Столова і зона для відпочинку

○ Кухня: як готувати в кемпінгу

○ Одяг і взуття для кемпінгу

○ Корисні дрібниці для кемпінгу

Кемпінг це вид туризму, який передбачає багатоденний відпочинок у наметах у спеціально відведенних для цього місцях.

Зверніть увагу. Поняття camping, насправді, охоплює будь-які стоянки з наметами, зокрема, і одноденні біваки під час туристичних походів. І все ж, частіше мова йде саме про організовані місця для відпочинку, де люди зупиняються надовго і, відповідно, облаштовують свій побут максимально комфортно. Якщо в спортивних походах головне — це шлях, а ночівля в наметах — лише необхідне доповнення, то для для кемпінгу, навпаки, властивий «осілий» відпочинок в палатках на одному місці з можливим коротким трекінгом в околицях. Спорядження для походів і кемпінгу, відповідно, буде відрізнятися (про це детально далі).

Види кемпінгу

В плані умов відпочинок в «наметових містечках» може бути абсолютно різним — все залежить від рівня організації. Кемпінги бувають:

  • Стихійні необлаштовані (безкоштовно). Сюди відносяться всі місця масової зупинки туристів, де не беруть плату за стоянку, однак і сервісу тут ніякого немає, бо його, власне, нікому організувати. Подібні стихійні стоянки характерні для українського морського побережжя, також вони часто зустрічаються в Карпатах, біля річок та озер тощо.

  • Організовані умовно облаштовані (платно). Умовно — бо за невелику плату ви отримаєте, в кращому разі, доступ до примітивного туалету, літнього душу і розетки. В усьому іншому нічим не відрізняються від стихійних. Також це може бути відокремлена ділянка під намети на території турбази чи готелю. Типовий для українського узбережжя формат.  
  • Організовані облаштовані (платно). Повноцінний кемпінг з різноманітними послугами, починаючи від елементарних душу-туалету-кухні-електрики, і закінчуючи басейном та іншими “люксовими” доповненнями. Саме такі кемпи масово розповсюджені в Європі та Північній Америці.

Окремо згадаємо ще два види кемпінгу:

  • Глемпінг, або, дослівно, «гламурний кемпінг» — відпочинок в великих стаціонарних облаштованих наметах. Найчастіше вони виконані в незвичайній формі (шатра, вігвама, юрти тощо) та облаштовані санвузлом, ліжками, електрикою і не тільки. Формат глемпінгу далекий від реального аутдору і практично нічим не відрізняється від класичного готельного відпочинку.
  • Автокемпінг для зупинки автокараванів, тобто автомобілів з житловим модулем: автобудинків, трейлерів, автодач тощо. Зазвичай це не окремий автокемпінг, а облаштована для автотуристів ділянка поруч з наметовим містечком.

Читайте більше про караванінг: в чому його переваги, як вибрати автодім та що брати з собою. 

Як вибрати місце для кемпінгу : сервіс, розташування, вартість

Плануючи відпочинок в кемпінгу, дізнайтесь всі деталі про місце для кемпінгу. Перш за все, де вона розташована, та як ви туди доберетесь.

Класична концепція кемпінгів передбачає розташування посеред дикої природи, подалі від великих міст. Водночас більшість з них знаходяться поблизу автомобільних доріг, тож туристи можуть доїхати до місця призначення на власному авто або громадському транспорті, також деякі кемпи пропонують послугу трансферу. Для автотуристів має бути передбачена окрема парковка (наприклад, як в «Малій річці» на Львівщині) або ж машину можна ставити безпосередньо біля намету.

Інша ситуація: кемпінг розташований в глушині, далеко від доріг. Добратись сюди вийде лише пішки (тобто це вже буде поєднання кемпінгу і пішохідного туризму), або ж замовити трансфер на позашляховиках. Такий формат називається беккантрі-кемпінг, і в Україні він представлений, зокрема, кемпінгом на території турпритулку Явірник та «Сіаном» на Закарпатті (поблизу с. Чорна Тиса).  

Рівень комфорту кемпінгового туризму

Друге, на що звертаємо увагу — це рівень сервісу та перелік послуг, доступні туристу.

Для відпочинку з середнім рівнем комфорту потрібен «базовий набір»:

  • туалет і душ з гарячою водою;
  • доступ до питної і технічної води;
  • кухня (холодильник, плита, мікрохвильовка тощо) і/або облаштоване місце під вогнище, мангал, гріль тощо;
  • альтанки, столики і лавочки;
  • контейнери для відходів, регулярний вивіз сміття;
  • доглянута чиста територія, розчищені місця під намети, загальне освітлення ввечері;
  • охорона території (+ можуть бути камери зберігання);
  • доступ до загальних розеток і/або можливість протягнути подовжувач безпосередньо до намету, Wi-Fi.

Та часто власники кемпів не зупиняються на цьому, і пропонують додаткові послуги для покращення побуту і дозвілля туристів:

  • пральні з пральними та сушильними машинами;
  • дитячі та спортивні майданчики;
  • організація екскурсій, майстер-класів, походів, сплавів тощо;
  • басейн, сауна;
  • кафе, магазинчики;
  • оренда туристичного спорядження.

Такі кемпінги — це не просто «місце стоянки», а туристичне містечко, схоже на “дитячий табір для дорослих”, де можна провести дійсно незабутню відпустку! І не думайте, що такі локації є тільки за кордоном: в Україні подібні умови та атмосферу пропонує, наприклад, «Білий слон» поблизу Дземброні

Скільки може коштувати відпочинок у кемпінгу?

Про ціни. Звісно, проживання в наметах обійдеться на порядок дешевше, ніж в готелі. Однак доведеться витратити кошти на оренду або покупку спорядження (якщо ви новачок в аутдор-темі). В середньому, в Україні місце в наметовому містечку коштує від 50 грн на добу з кемпінгах з мінімальним сервісом і від 200 грн на топових локаціях. В Європі середня вартість проживання становить 10-40 євро. Іноді додаткові послуги (гарячий душ, басейн, Wi-Fi, пральня тощо) оплачуються окремо. В гарячий сезон (як правило влітку) ціни зазвичай вищі.

Де шукати кемпінги? Знайти і забронювати місце в наметовому містечку можна на спеціальних сервісах: Eurocampings, Pincamp, Campinfo, CampingEurope (Європа), Pitchup (по всьому світу) та інші. Топові кемпінги України з контактами, цінами та переліком послуг ви знайдете в нашій добірці. Також може стати в нагоді карта кемпів України та Європи, створена спільнотою українських фанатів кемпінгу — на ній позначають перевірені локації з зазначенням основної інформації про місце для відпочинку.

Правила кемпінгу

Задля організації безпеки та комфорту відпочиваючих і збереження природи в кемпінгах встановлюють певні правила. Особливо строго за їх дотриманням слідкують в Європі. У кожного місця є свій перелік умов перебування на території — обов’язково ознайомтесь з ними, щоб не зіпсувати відпочинок ні собі, ні іншим гостям кемпінгу. Зазвичай правила не сильно обмежують туристів та їх легко дотримуватись.

  • Реєструйтесь при заїзді* і виїзді з кемпінгу, майте при собі посвідчення особи. *Ввечері і вночі адміністрація, як правило, не працює, але в багатьох місцях дозволено заїхати в будь-який час, розбити намет на вільному місці, а вранці пройти реєстрацію і зробити оплату.

Порада. За можливості, обирайте місце під намет в тіні дерев, подалі від санітарної зони (туалетів, душів, сміттєвих баків).

  • Якщо прибуваєте на авто, ставте його там, де це передбачено правилами кемпінгу: на окремій парковці, певній відстані від наметового містечка чи поряд з наметом.
  • Дотримуйтесь режиму тиші. Навіть вдень не варто кричати і слухати музику в колонках, а вночі шуміти не треба й поготів. Цивілізовані туристи в кемпінгу насолоджуються тишею і звуками природи, і не заважають робити це іншим.
  • Дотримуйтесь правил кемпінгу щодо розведення вогню. Як правило, розпалювати вогнище дозволено тільки у відведеному підготовленому місці. А на окремих локаціях (зокрема на території заповідників) відкритий вогонь категорично заборонений.
  • Дотримуйтесь чистоти, не смітіть. Обов’язково сортуйте сміття, якщо для цього є умови. Залиште місце, де ставили намет, у тому ж стані, який був до вас.
  • Заздалегідь дізнайтесь правила перебування з тваринами, якщо збираєтесь відпочити на природі з домашнім улюбленцем.

Зверніть увагу. На всіх самоорганізованих безкоштовних кемпінгах теж діють неофіційні правила перебування. Де б ви не відпочивали, намагайтесь мінімально впливати на дику природу. Детально про це читайте в статті про екофрендлі-похід.

Що потрібно для кемпінгу?

Що брати з собою в кемпінг? Відповідь залежить, перш за все, від формату відпочинку.

  • Поєднуєте туристичний похід з зупинками в кемпах (тобто, всі речі довгий час будете нести на плечах) — беріть стандартне спорядження для походів.
  • Плануєте повноцінний багатоденний відпочинок в наметовому містечку, але до місця зупинки добираєтесь громадським транспортом + пішки — підбирайте середнє між похідним і традиційним кемпінговим набором (про нього далі). Тобто, ви можете дозволити собі трохи більше (просторіший намет, компактні кемпінгові стільці тощо), і все ж доведеться сильно обмежити об’єм та вагу багажу. Велотуристи, якщо правильно все спланувати, теж можуть взяти трохи «бонусів» на додачу до базового списку спорядження для велопоходу.
  • Добираєтесь на власному авто — значить обмежені хіба що своєю фантазією та об’ємом багажника. В цьому разі можна привезти габаритне кемпінгове спорядження та купу плюшок і максимально комфортно облаштувати свій «тимчасовий будиночок».

Порада. Не обов'язково купувати всі необхідні речі за один раз — це вдарить по бюджету і кемпінг може обійтися стільки, скільки й готель. На перший раз беріть наявне спорядження для походів, а якщо і такого немає, позичте/орендуйте (добре відпочити можливо навіть з мінімальним набором). Для кожної нової поїздки докупляйте речі, і таким чином, поступово запасетеся всім необхідним. Ще один плюс такого підходу: ви не будете купувати зайвих речей, адже наочно побачите, щоб особисто вам дійсно потрібно, а без чого можна спокійно обійтися.

Намет і спорядження для ночівлі

Перш за все потрібно потурбуватися про житло. Намет, як ми вже казали, можна взяти звичайний похідний. Єдине, не бажано брати ультралайт-моделі, так як вони зазвичай не розраховані на довгу експлуатацію на одному місці (швидше вигорають на сонці, гірше протидіють вітру тощо).

Якщо не обмежені в об’ємі та вазі, замість туристичного вибирайте кемпінговий намет. В чому його відмінність? Він просторіший і вищий: в наметі можна стояти в повний зріст, в багатомісних моделях може бути кілька «кімнат». Зазвичай є тамбур, де можна не тільки зберігати речі, а й відпочивати та готувати в погану погоду, або ж зробити з нього додаткову «кімнату». Також зверніть увагу на наявність продуманої системи вентиляції, надійних протимоскітних сіток та великої кількості кишень для організації дрібничок.

 

Порада. Візьміть комплект світловідбиваючих розтяжок для намету або хоча б позначте їх прапорцями з білої тканини, щоб не перечепитися об них в темряві.

Комфортний сон на природі неможливий без туристичного килимка і спального мішка. Тут, знову таки, можна обмежитися похідними моделями, які відповідають погодним умовам. Або ж взяти речі підвищеного комфорту: наприклад, спальник-ковдру (можна використовувати різними способами, зокрема і як плед), високий самонадувний килимок чи розкладушку, надувну подушку тощо. Не забудьте про вкладиш в спальний мішок — він успішно замінить повноцінну постільну білизну.

Порада. Окрім основного килимка для ночівлі візьміть, за можливості, ще кілька простих «пінок». На одній буде зручно сидіти чи лежати надворі (не завадить навіть якщо є кемпінгові меблі). А другу постеліть на вході в намет, щоб затримати дрібне сміття (на цю роль найкраще підійде пінка з  ямками-ячейками).

Читайте про інші способи зробити сон в наметі комфортним та безпечним. Також у нас є окрема стаття про ночівлю на природі взимку.

Столова і зона для відпочинку

Довготривала стоянка на одному місці дозволяє облаштувати повноцінну столову під відкритим небом. Хоча, з «відкритим» ми трохи поспішили — краще все ж таки зону для готовки і відпочинку захистити від пекучого сонця та опадів з допомогою тенту або шатра.

Друге, що варто взяти — кемпінгові меблі. Навіть якщо на території є бесідки і столики, вони можуть бути зайнятими, тож власні меблі точно не завадять. Візьміть хоча б компактні та легкі складні стільці, надувне крісло або крісло-сидушку — це значно підвищить рівень комфорту на відпочинку. Ще радимо захопити туристичний гамак — він легкий та компактний, і додасть вашій відпустці +100 балів по атмосферності і комфорту. А автотуристи можуть дозволити собі практично повноцінну столову-вітальню з комфортними кемпінговими кріслами (зокрема двомісними), високими столиками і навіть столом-шафою.

Обов’язково потурбуйтесь про освітлення табору. В якості основного джерела світла потрібні кемпінгові ліхтарі та гірлянди. Додатково радимо взяти звичайний ручний ліхтар і налобний — знадобляться вночі, щоб сходити до вбиральні, прибрати перед сном чи знайти щось в наметі.

Кухня: як готувати в кемпінгу

Перш за все потрібно вирішити, на чому готувати. Якщо в кемпінгу дозволено розводити багаття, підготуйте посуд та інгредієнти для страв на кострі. Однак на окремих локаціях, особливо в період підвищеної пожежної небезпеки відкритий вогонь може бути заборонений — в такому разі готувати можна тільки на пальнику або ж на кухні кемпу (якщо там є плита).  Більше про відпочинок на природі без костру.

Важливо. Хоча б невеликий газовий пальник беріть в будь-якому разі. Запалювати його швидше, ніж розводити вогнище, і він значно менше залежить від погодних умов. А ще пальник буде підстраховкою на випадок, коли планували готувати на загальній кухні, але всі плити в потрібний момент зайняті.

Якщо хочете готувати максимально швидко і при цьому економити газ, замість звичайного пальника беріть інтегровану систему приготування їжі Jetboil (або аналоги): найпростішу компактну модель для кип’ятіння води або ж повноцінну з регулюванням полум’я, на якій можна приготувати буквально все (добірка цікавих рецептів для Jetboil). Портативна газова плита, яка виручала багатьох в період блекаутів, також стане чудовою помічницею на кемпінговій кухні. 

Для харчування в кемпінгу знадобиться похідний посуд: каструля, казанок, чайник, сковорідка, термос, ніж, ложки вилки, чашки, тарілки тощо. Читайте, як вибрати посуд для приготування їжі на природі та індивідуальний комплект похідного посуду.

Їжа. Для планування меню на відпочинку в кемпінгу зручно використовувати нашу інструкцію для походу — в ній детально розписано, що їсти на природі, як розрахувати необхідну кількість продуктів та спакувати їх. Також стане в нагоді чек-лист їжі для походів. Всі згадані в цих статтях продукти на 100% підійдуть і для кемпінгового формату. Крім них, можна додати свіжі овочі та фрукти. А якщо в кемпінгу є загальний холодильник, або ви берете сумку-холодильник, додайте в список бутерброди, мариноване м’ясо для шашлика тощо.

Одяг і взуття для кемпінгу

Просидіти всю відпустку в таборі, коли навколо стільки всього цікавого, практично неможливо. Тож навіть запеклим домосідам (точніше, наметосідам:) радимо планувати хоча б кілька коротеньких радіалок в околицях кемпа і підготувати для цього відповідний одяг і спорядження:

Безпосередньо для перебування в кемпінгу знадобиться “бівачний” комплект:

Корисні дрібниці для кемпінгу

Додатково радимо переглянути перелік корисних дрібниць для зимового і літнього походу — багато чого зі списку знадобиться і на відпочинку в кемпінгу.

Переваги відпочинку в кемпінгу, для кого підійде

Підсумовуючи все вищесказане, виділимо основні плюси кемпінгів та визначимо, кому ж підійде такий формат відпочинку.

  • Облаштований кемпінг — це золота середина між «виживанням в диких умовах» і комфортними готельними умовами. Якщо правильно все організувати, відпочинок в наметі буде навіть приємнішим, ніж в рядовому тризірковому готелі! А якщо в компанії є одночасно затяті похідники і готельники, то це практично єдиний варіант провести час разом.  
  • Відпочивати в наметах дешевше, ніж в готелі. Так, потрібно вкладати гроші в спорядження, але, якщо часто мандрувати, воно швидко окупиться.
  • Знайти вільне місце в кемпінгу навіть в розпал сезону значно легше, ніж в готелі (особливо ця тенденція помітна в Європі). Зазвичай можна без проблем заселитися навіть без попереднього бронювання.
  • Максимальна наближеність до природи: часто кемпи розташовані прямо на березі річки, у підніжжі гори, біля водоспаду тощо. Тут ви будете буквально 24/7 оточені красою та свіжим повітрям.

  • Кемпінг можна успішно поєднувати з походами. І ви самі обираєте пріоритет: ліниво відпочивати більшу частину часу в таборі і зробити кілька легких радіалок, або ж йти в повноцінний похід, а кемпінг розглядати лише як точку для комфортної безпечної ночівлі та гігієнічних процедур.
  • Відпочинок в кемпінгу — ідеальний варіант суперм’якої адаптації до похідних умов для тих, хто має нульовий досвід в аутдорі. Тут ви закохаєтесь в дику природу, але при цьому не отримаєте шок від спартанських умов:) Також кемпінговий формат, на відміну від походів, не потребує фізичної підготовки і навиків: фактично вам потрібно впоратися лише з установкою намету.
  • Наметове містечко чудово підійде для першого досвіду відпочинку з дитиною на природі. Знову ж таки, це хороший формат м'якої адаптації перед повноцінними походами. А ще кемпінг для дитини — це багато спілкування з однолітками, ігри на свіжому повітрі, новий життєвий досвід та час, проведений в сімейному колі.

По суті, кемпінг підійде абсолютно всім, було б бажання і хоча б мінімальний набір необхідного. Втім, мінімум влаштує вас хіба попервах — дуже швидко ви так сильно захопитесь кемпінгом, що за кожної нагоди будете забігати в Шамбалу за чимось новеньким для облаштування свого “наметового райського куточка”. І ми з радістю допоможемо вам в цьому!