Для фото на обкладинці використали:

У цій статті ми розповімо про найкращі матеріали для зимового/демісезонного outdoor-гардеробу, розглянемо популярну, і головне, на 100% працюючу концепцію трьох шарів, а також розберемося, чому не існує універсального теплого одягу.

У поході взимку важливий не лише теплий одяг. Також потрібно грамотно підібрати зимовий спальник та намет, купити грілки для тіла, і навіть біля багаття потрібно сидіти правильно!

*Корисні посилання на чек-лист по вибору спорядження та "лайфхаки" для зимового походу та прогулянок. 

Переглянути список спорядження для зимового походу з описом в Google Sheets

Завантажити список зимового спорядження у PDF файл

Мотивуюча стаття Чому варто спробувати сходити в зимовий похід?

Розбираємо зимові маршрути у статті Зимові сходження на Говерлу, Петрос, Шпиці та Ребра

Зміст: 

Список необхідного одягу, щоб не мерзнути взимку в горах 

Чому не існує універсального комплекту для всіх?

Як працює концепція трьох шарів одягу? 

Чому у поході важливо одягатися шарами?

Базовий шар: термобілизна

Середній шар: фліска

Додатковий утеплюючий шар: пухова куртка

Зовнішній шар: мембранна куртка/софтшелл

Одяг для походу в міжсезоння

Як захистити від холоду руки, стопи та голову

Список необхідного одягу, щоб не мерзнути взимку в горах

Одяг:

Для зігрівання:


Дізнайтесь більше з нашої статті, як зробити походи безпечними.
 

одяг в карпати взимку

Чому не існує універсального комплекту для всіх?

Давайте проведемо експеримент. Беремо двох туристів, одягаємо їх абсолютно однаково та відправляємо у зимовий похід на різних локаціях та у різний час. У підсумку, навіть за ідентичної температури, один може запаритися, а другий замерзне! Може бути волога, суха, вітряна погода. Тому не існує універсального одягу, що гарантовано захистив би від холоду всіх та скрізь! Але ви можете зібрати універсальний комплект одягу за концепцією трьох шарів.

Як працює концепція трьох шарів одягу? 

Відчуття тепла суб'єктивне і залежить від багатьох факторів:

  • Швидкість вітру та вологість повітря. Ці показники суттєво впливають на відчуття температури повітря. Сильний вітер і підвищена вологість можуть спровокувати серйозне переохолодження навіть якщо на градуснику вище за нуль. У таких умовах і найтепліша кофта не врятує від холоду, а от мембранна куртка — цілком.

  • Індивідуальні особливості. Одні люди мерзляки, а інші й пізньої осені ходять в тонкій куртці на футболку. Залежить це від роботи нервової та кровоносної системи, ваги, кількості жирової тканини, метаболізму та ін. Останнє, до речі, теж важливо.

  • Вологі речі. Піт, а також конденсат на тілі на холоді такі ж небезпечні, як і підвищена вологість повітря. Якщо тканини погано відводять вологу та повільно сохнуть, вони швидко втрачають свої теплоізоляційні властивості і в результаті ви замерзаєте навіть у вовняній термобілизні.

  • Фізичне виснаження (голод, втома). Ситий і відпочивший турист страждатиме від холоду набагато менше голодного і виснаженого. У другому випадку у тіла просто немає зайвої енергії, щоб зігріти себе. Тому важливо подбати про затишний сон у наметі та збалансоване ситне меню в поході.


Читайте також: Комплект спорядження для зимового походу Карпатами
 

Як бачите, підбір екіпірування — справа суто індивідуальна, і найімовірніше підбирати ідеальний варіант доведеться не в теорії, а на практиці. Тобто чим більше трекінгів буде у вас за плечима, тим зрозуміліше буде, що найкраще і для яких умов одягати саме вам.

Важливо! Можна подумати, що підібрати одяг відповідно до погоди можна просто орієнтуючись на рекомендації виробника. Але це працює далеко не завжди. Вказані в описі виробу діапазони температур розраховані на стандартні умови та середньостатистичну людину. Вони не враховують, знову-таки, ваш метаболізм, наявність вітру, підвищеної вологості тощо.

Чому у поході важливо одягатися шарами?

Три шари одягу – це:

  1. Базовий з ефективним відведенням вологи (термобілизна).

  2. Середній утеплюючий (фліска).

  3. Зовнішній вітро- та вологозахисний (мембрана, софтшелл, неошелл, куртки та штани з непродувних матеріалів і навіть бігові куртки)

*Також, не менш важливий, додатковий четвертий шар (пухова куртка) для максимального утеплення. Йти без нього у віддалені місця досить небезпечно. Бо погода може бути дуже несподіваною. 
 

Важливо! Перед походом у гори взимку рекомендуємо ознайомитися з основами лавинної безпеки.  

 

Що нам дає цей «багатошаровий пиріг» на тілі?

  1. Одягаючись багатошарово, ми отримуємо «конструктор», який можна «складати і розкладати» на власний розсуд. Спекотно, але вітряно — можна зняти середній шар. Погода тиха, але прохолодно — залишайтеся в термобілизні та флісці. Таким чином ви зможете легко досягти максимального комфорту — щоб не було занадто спекотно чи холодно. І, до речі, занадто тепло — не краще, ніж занадто холодно, оскільки в цьому випадку ви швидко спітнієте, промокнете, і, як ми вже говорили вище, замерзнете.

  2. Між шарами одягу утворюються «повітряні подушки», які додатково вас зігріватимуть. До речі, зокрема з цією метою другим і третім шаром варто брати одяг фасону regular fit, який не надто вільний, але й не сидить дуже щільно.

Базовий шар: термобілизна

Перший натільний шар одягу повинен бути повітропроникним і відводити вологу від тіла до зовнішніх шарів. Оптимальний варіант — з синтетики, але для особливо холодних днів радимо взяти термобілизну з мериносової шерсті, або комбіновану шерсть + синтетика. Докладніше про те, як вибрати термобілизну. Для зимового походу вам потрібна максимально тепла білизна – синтетична термобілизна або максимально щільна вовняна (250-300 гр / м2) або ж комбінація цих двох матеріалів (наприклад, X-Bionic Apani).

Але варто врахувати, що в Карпатах погодні умови дуже примхливі – вдень може бути плюсова температура, а вночі температура може бути значно нижче нуля. З цієї причини багато туристів віддають перевагу двом комплектам базового шару: більш тонкий синтетичний, що ефективно відводить вологу і швидко сохне (ходовий) і більш теплий, описаний вище (бівачний).

Важливо! Не рекомендуємо замінювати термобілизну футболкою та підштанниками з бавовни. Ввін має один істотний недолік: бавовна погано відводить вологу з тіла, довго сохне.

Середній шар: фліска

На термобілизну ми надягаємо другий шар, який повинен пропускати повітря, відводити вологу, ізолювати від холоду та зігрівати. Найчастіше використовують флісову кофту. 

А як же улюблені в'язані светри з вовни? У походах їм не місце. Фліска не поступається светру по теплоті, але водночас вона ще й легка, компактна, зносостійка та швидко сохне.

Додатковий утеплюючий шар: пухова куртка

На ходу пухівка рідко потрібна, зате під час коротких привалів і на біваку ви точно оціните всю її красу! Під пухівкою ми маємо на увазі тонку куртку з наповнювачем з пуху або синтетичного утеплювача, яку піддягають під основну куртку або накидають зверху на неї під час привалів (якщо сухо та морозно). Також пухівку можна надягати замість фліски прямо на термобілизну. Вона дуже компактна і легка, не займе багато місця в рюкзаку, зате виручить, коли теплоти фліски буде недостатньо.

Щодо наповнювача, у кожного типу є свої плюси та мінуси. Рекомендуємо докладно вивчити особливості пуху та синтетичних утеплювачів, щоб зрозуміти різницю та вибрати оптимальний варіант. Також варто віддавати перевагу пухівкам з технологічним наповнювачем від перевірених виробників, наприклад Primaloft, Thermolite, Polartec та ін..

Зовнішній шар: мембранна куртка/софтшелл

Задача цього шару —  захистити вас від вітру та опадів. Одночасно він має бути дихаючим, щоб випустити назовні всю ту пару, що виходить через базовий та середній шари. Основні варіанти для зовнішнього шару:

 

Куртку потрібно брати з вентиляційними отворами, манжетами на рукавах, утяжками, глибоким капюшоном та вітрозахисною планкою на блискавці.

Мембранні штани не завжди потрібні —  якщо погода відносно тиха та суха, вистачить термобілизни та утеплених штанів. Якщо мембранки все ж таки знадобляться, замість звичайних краще вибрати штани-самоскиди із застібками з боків, які можна максимально швидко зняти/вдягнути, не знімаючи взуття (дуже зручно, якщо мембранні штани ви використовуєте тільки на стоянках).

Одяг для походу в міжсезоння

Збираючи одяг в похід в міжсезоння, коли зранку – сонце, а до вечора може зірватись сильний вітер, зверніть увагу на софтшел-одяг від бренду Tatonka. В лінійці виробника з’явились куртки та штани, які чудово підійдуть для використання в прохолодну суху погоду. Куртка Lajus M's Hooded Jacket та штани Trekking M's Pants II чудово захищають від вітру, але головна їх особливість – це еластичність. Матеріали тягнуться, одяг не сковує рухів, а крій враховує особливості будови тіла та активності в горах.

Зверніть увагу. Разом із бавовняними футболками та вовняними светрами в бан відправляємо джинси. Вони не підходять для походу будь-якої пори року, а для зими тим паче. Денім швидко промокає, важчає і дубіє на холоді, та й у сухому вигляді активно пересуватися в джинсах не дуже зручно.

Як захистити від холоду руки, стопи та голову

Отже, за допомогою трьох шарів ми ефективно захистили велику частину тіла від холоду. Але не можна забувати, що ми втрачаємо тепло також через долоні, ступні, голову. Тому важливо утеплитись по максимуму, залишивши мінімум невідкритих ділянок. Для цього потрібні відповідне взуття та аксесуари:

  • Перчатки чи рукавиці. Краще одягати рукавиці — вони тепліші, і в них зручно носити грілку для рук. Бажано взяти дві пари — тонкі ходові та теплі для бівака. Якщо носите флісові рукавиці, за потреби надягайте поверх них вітро- та вологозахисні верхонки.

  • Набір шапка+баф+вітрозахисна маска або балаклава. Вироби повинні відповідати погоді, щоб в них не було холодно або занадто спекотно. Бажано взяти тонку шапку і більш щільну для різних умов.

  • Теплі непромокаючі трекінгові черевики. Розмір зимового взуття повинен бути більше літнього, щоб кров вільно циркулювала і можна було вдягнути додаткову пару шкарпеток.

  • Бахіли на черевики для захисту від снігу, бруду та додаткового утеплення.

  • Шкарпетки — синтетичні, з мериносової вовни або комбіновані. Можна надягати дві пари, — тонкі і товстіші теплі, — щоб досягти ефекту багатошаровості на ногах. Також знадобиться запасна суха пара шкарпеток.

Зверніть увагу! Ми описали основний ходовий комплект одягу та аксесуарів для зимового походу. Крім нього, вам знадобиться теплий одяг для сну: термобілизна, тонка шапка та рукавички, вовняні шкарпетки. Не спіть у тому ж, у чому були вдень: ходовий одяг за день так чи інакше частково промокне, спати в ньому буде неприємно, і краще дати йому добре просушитись до ранку.

Як бачите, значення має не тільки те, що одягати в зимовий похід, а й як це все комбінувати. Грамотно підібраний комплект одягу з якісних, відповідних погодним умовам матеріалів, стане вашою надійною бронею від вітру та холоду, де б ви не знаходилися.
 

Правильно одягнутися у похід – половина успіху. Читайте також нашу статтю про правила зимової ночівлі в наметі
 

Контакти та адреси магазинів Shambala

067-333-06-38

050-033-06-38

shambala.order@gmail.com

Viber

Telegram

Дніпро, пр. Олександра Поля, 89 (066) 332-16-26  (097) 573-82-30

Вінниця, вул. Академіка Янгеля, 58 (098) 879-91-23  (095) 486-24-84

Львів, вул. Богдана Лепкого, 4 (068) 255-41-63

Львів, вул. Городоцька, 207 (068) 800-39-76