Газ для пальників — один із найбільш затребуваних і водночас нерідко дефіцитних ресурсів у поході. Навіть якщо на маршруті є можливість розвести багаття, кілька резервних балонів з газом все одно варто прихопити. У випадках же, коли багаття недоступне, запас газу потрібно мати обов'язково.

У середньому на день потрібно 40 грамів газу з розрахунку на одну особу. Цей показник може бути меншим або більшим, залежно від погоди, висоти, витрати на конкретному пальнику, меню та апетиту учасників. У будь-якому випадку, паливо треба заощаджувати, щоб його гарантовано вистачило на весь час походу. Ми зібрали 15 способів, як це зробити — від простих та бюджетних до несподіваних та технологічних.

Зверніть увагу! Наші лайфхаки стануть вам у нагоді не тільки на природі, але і вдома у разі відключення газу і світла. На цей випадок ми маємо спеціальний гайд, як пережити блекаути.

Зміст:

1. Тримайте балони у теплі

2. Ізолюйте балон від холодного ґрунту

3. Організуйте захист від вітру

4. Підберіть правильний розмір посуду

5. Завжди накривайте казанок

6. Використовуйте великі повні балони з правильною сумішшю

7. Слідкуйте за герметичністю балонів

8. Використовуйте інтегровану систему

9. Використовуйте посуд з теплообмінником

10. Не кип'ятіть зайву воду

11. Активно користуйтесь термосами

12. Заощаджуйте гарячу воду на гігієнічних процедурах

13. Підігрівайте воду до кімнатної температури

14. Не використовуйте пальники для обігріву намету

15. Готуйте швидкі страви

1. Тримайте балони у теплі

В умовах низьких температур знижується тиск газової суміші в балоні та зростає витрата. За найнесприятливіших умов газ перестає випаровуватися зовсім і можна залишитися без гарячої їжі взагалі. Тому взимку та в міжсезоння, а також прохолодними літніми ночами балони варто тримати у теплі. Як це зробити?

  • Занесіть балони на ніч у намет та закутайте їх. Попередньо перевірте герметичність, щоб не було витоку газу!

  • Покладіть під балон хімічну грілку (наприклад, Thermopad). Вона нагрівається до безпечної температури (приблизно до 50 °C), та все ж стежте, щоб балон не перегрівся.

  • Якщо використовуєте пальники зі шлангом, поставте балон біля вогню, але не надто близько, щоб він не перегрівався.

  • Перед тим, як гріти великий об'єм води, підігрійте одну склянку, налийте теплу воду в миску та поставте в неї балон — це ізолює його від холодного ґрунту та зігріє.

Під час роботи пальника балон все одно поступово остигає, тому на випадок сильного холоду краще нагріти відразу два — один залишити в теплі, і замінити ним робочий балон, коли той охолоне.

Важливо! Ефективність газових пальників значно падає за низьких температур, а на сильному морозі вони взагалі можуть не працювати. Тому якщо збираєтеся в похід в умовах екстремально низьких температур, краще візьміть рідкопаливний пальник  — він працює, навіть якщо на градуснику -20 °C і нижче. Читайте детальніше про те, як вибрати рідкопаливний пальник.

2. Ізолюйте балон від холодного ґрунту

З метою економії газу важливо спрямувати тепло туди, де воно найпотрібніше, тобто на дно посуду, і мінімізувати підігрів всього іншого. Зокрема, тепло може «красти» поверхня, на якій стоїть пальник. Якщо ж це холодний ґрунт чи сніг, вони ще й додатково охолоджуватимуть балон (до чого це призведе, ми вже розповіли вище).

Ставити пальник та балон потрібно на ізолюючий шар. Наприклад, на фольговану сторону сидушки/килимка, складену в кілька шарів фольгу або спеціальну пластикову підставку під балон. Головне, щоб підстилка була з незаймистого матеріалу!

 

3. Організуйте захист від вітру

Готування на вітрі загрожує збільшенням витрати газу в 2-3 рази! Вітер буквально здуває тепло, а отже, вода закипає значно довше.

Щоб цього уникнути, використовуйте вітрозахист — спеціальні легкі та компактні екрани або підручні засоби (наприклад, з фольги). Можна скласти каремат навколо пальника, проте слідкуйте, щоб він не оплавився. Також для захисту від вітру та зниження тепловтрат можна спорудити захист із каміння або снігу, викопати невелику ямку і поставити пальник в неї.

 

Вітрозахисний екран не тільки зупиняє потоки холодного повітря, а й спрямовує тепло від пальника безпосередньо до посуду, не даючи йому розсіюватися в повітрі.

Важливо! Перш, ніж використовувати вітрозахист, дізнайтеся, якої висоти він повинен бути і на якій відстані його потрібно встановлювати в залежності від виду пальника та балона, і чи можна використовувати вітрозахист взагалі. Наприклад, не можна робити суцільний високий екран навколо набалонних грілок та інтегрованих систем приготування їжі.

Якщо вітер дуже сильний, а гарячого дуже хочеться, крайній варіант — готувати в тамбурі намету. Чому крайній? У разі необережності можна просто спалити намет. Тому використовуйте ізолюючу стійку підкладку та стежте за рівнем полум'я. Також велику небезпеку становить чадний газ. У закритому наметі він може викликати негативні наслідки аж до задухи, тому подбайте про хорошу вентиляцію!

4. Підберіть правильний розмір посуду

Якщо полум'я пальника виходить за межі дна посуду і «облизує» його стінки, швидше вміст грітися не буде, а ось витрата газу зросте. Підбирайте пальник під посуд, який використовуватимете в поході, або навпаки.

Окрім розміру, зверніть увагу на інші параметри посуду. Так, тонкостінні каструлі прогріваються швидше, проте в них можна тільки кип'ятити воду і варити супи, а ось густий вміст пригорятиме (якщо немає антипригарного покриття). Також з метою економії газу не варто використовувати посуд з низькою теплопровідністю, наприклад, нержавіючу сталь і титан.

5. Завжди накривайте казанок

Мабуть, це один із найпростіших способів зменшити тепловтрати, а отже, і витрати газу. У закритому казанку вода закипає набагато швидше. Водночас важливо якнайменше випускати тепло в процесі, тобто, не заглядайте під кришку кожні п'ять хвилин.

Немає кришки? Використовуйте дерев'яну дошку, миску, тарілку. Поки закипає вода, у встановлену на казанку миску можна викласти консерву або іншу готову їжу - таким чином отримаєте похідну «мікрохвильовку» і заощадите газ на підігріві.

6. Використовуйте великі повні балони з правильною сумішшю

Балони потрібно брати з урахуванням температурних умов — це впливає на ефективність роботи пальника. Деякі виробники, наприклад Primus, вказують діапазон температур, за яких можна використовувати той чи інший балон. В інших випадках слід орієнтуватися на тип суміші. Так, для низьких температур більше підходять суміші з більшим відсотком ізобутану та пропану та зменшеним — бутану (або зовсім без нього).

Читайте докладніше про вибір пальника та газових балонів.

Окрім оптимальної суміші, потрібно підібрати правильний об'єм балона. Так, один великий балон завжди краще кількох маленьких або неповних.

7. Слідкуйте за герметичністю балонів

Обов'язково перевірте балони на герметичність (використовуйте мильний розчин). Перед підпалом пальника переконайтеся, що всі елементи надійно з'єднані та ніде не підтікає газ. Набалонні пальники після використання знімайте з балонів, не залишайте їх у зібраному вигляді на ніч.

Пам'ятайте, що витік газу не тільки збільшує витрату палива, але й може спричинити випадкові загоряння і навіть вибух!

8. Використовуйте інтегровану систему

Сучасна інтегрована система приготування їжі в середньому коштує вдвічі дорожче, ніж звичайний газовий пальник, однак і газу вона витрачає майже вдвічі менше! Так що для тих, хто ходить у походи регулярно, Jetboil та його аналоги гарантовано себе окуплять.

Для порівняння, на кип'ятіння одного літра води на газовому пальнику в середньому піде 7-12 хвилин і 13-16 грамів газу, а на інтегрованій системі — всього кілька хвилин і 8 грамів газу. Таким чином, Jetboil заощадить не тільки газ (а заодно і вагу рюкзака), а й ваш час.

Читайте, як вибрати систему приготування їжі, та що приготувати на Jetboil.

9. Використовуйте посуд з теплообмінником

Один із головних секретів високого ККД інтегрованих систем — це використання посуду з теплообмінником. Однак зараз її випускають не лише для Джетбойл, а й для звичайних газових пальників.

Такий посуд має спеціальний радіаторний теплообмінник на дні — простими словами, металеву гармошку, яка акумулює тепло і направляє його на нагрівання безпосередньо посуду, а не навколишнього повітря. Чайники, каструлі та казанки з теплообмінником є, наприклад, у лінійці товарів для похідної кухні від брендів Fire Maple, Primus и Pinguin. Коштують вони дорожче звичайного посуду, зате дозволяють значно зменшити витрати газу.

Важливо! Під час використання будь-якого посуду з теплообмінником, — як на газових пальниках, так і на інтегрованих системах, — виділяється дуже багато чадного газу. Тому гріти воду у такому посуді у наметі категорично заборонено!

10. Не кип'ятіть зайву воду

Ще одна елементарна, але дуже дієва порада — завжди максимально точно розраховуйте, скільки води потрібно закип'ятити. А якщо все-таки прорахувалися, і на дні казанка виявилася зайва склянка окропу, перелийте його в термос — потім використаєте для гігієнічних процедур або заварювання чаю/каші. Термоси в поході взагалі варто використовувати на повну, і це буде наступний простий і доступний спосіб заощадити газ.

11. Активно користуйтесь термосами

Похідний термос — річ незамінна незалежно від сезону. Ми вже розповідали, як вибрати похідний термос, та які цікаві гарячі напої можна приготувати. Зараз же зосередимося на іншому боці питання — як за допомогою термоса зменшити витрати газу.

  1. Заварюйте "концентрат" напоїв – заливайте в термос максимально міцний і гарячий чай/каву/какао, і тоді вам не доведеться щоразу, коли захочеться випити гарячого, запускати пальник. Просто налийте в чашку концентрат і розбавте чистою холодною водою. Або, як варіант, підготуйте один термос із заваркою, а другий — із окропом, і таким чином кожен учасник походу зможе зробити собі гарячий напій улюбленої міцності.

  1. Заварюйте в термосі кашу. Гречка, кус-кус, дрібний булгур — всі ці страви можна готувати, просто заливши гарячою водою і залишивши набухати в термосі. Таким чином, потрібно витратити газ лише на кип'ятіння води, без варіння. Можна, звичайно, запарити кашу і в звичайній мисці, але за півгодини-годину вона вже й підостигне, в термосі ж буде «як щойно з печі». Використовувати для цієї задачі краще спеціальний харчовий термоконтейнер із широким горлом.

12. Заощаджуйте гарячу воду на гігієнічних процедурах

Про повноцінний душ та регулярне миття голови в поході в принципі не йдеться, але якщо ще й паливо економити потрібно, гігієнічні процедури доведеться звести до мінімуму. Водночас підтримувати чистоту теж потрібно. Як це зробити із мінімальною витратою газу на підігрів води?

  • Зменшіть кількість помивок. Підберіть правильний дихаючий одяг, в якому будете менше потіти. Щовечора протирайте ноги, пахви та зону паху вологими серветками або хлоргексидином.

  • Якщо є можливість, грійте воду на сонці, зокрема прямо на ходу. Влітку може цілком вистачити і такого підігріву, особливо якщо використовувати замість звичайних пластикових пляшок спеціальний похідний душ — за рахунок темного кольору він нагріється набагато швидше.

  • Голову пов'язуйте бафом/банданою, довге волосся заплітайте в колоски — так вони будуть менше бруднитися, а значить, рідше доведеться гріти воду для їх миття.

Докладніше про гігієну у поході.

Також варто заощаджувати паливо на підігріві води для миття посуду. Можна, наприклад, протирати брудні миски паперовою серветкою і дезінфікувати за допомогою оцту - після цього посуд потрібно лише трохи сполоснути чистою водою. Про ці та інші способи читайте докладніше у нашій статті про догляд за посудом у поході.

 

13. Підігрівайте воду до кімнатної температури

Як ми вже казали, воду для душу можна підігрівати на сонці. Так ось цим способом варто скористатися не тільки для проведення гігієнічних процедур, але і для приготування їжі.

Вода в джерелах зазвичай крижана, а отже, на її нагрівання знадобиться більше часу та газу. Тому по можливості набирайте воду для приготування заздалегідь і давайте їй нагрітися — в ідеалі, на сонці, або хоча б просто на повітрі (в теплу пору року).

Обов'язково підготуйте воду для сніданку – наберіть її з вечора і закиньте ємності в намет (можна додатково закутати в одяг).

14. Не використовуйте пальники для обігріву намету

Зекономити газ можна на підігріві не лише води та їжі, а й самого туриста. Якою б великою не була спокуса погрітися в наметі за допомогою пальника, залиште його на зовсім крайній випадок — це зовсім не економно в плані витрати палива і небезпечно (пам'ятаємо про чадний газ і ризик займання).

Щоб зігрітися в наметі без пальника, підберіть правильний спальник та туристичний килимок, грамотно одягніться та використовуйте грілки. Читайте докладніше про те, як зігрітися в поході.

15. Готуйте швидкі страви

Ретельно продумане меню, основане на "швидкому приготуванні", дозволить заощадити вам суттєвий обсяг газу в поході. Готувати швидко, з мінімальною витратою палива не так вже й складно.

  • Робіть акцент на стравах формату «залий окропом». Можна заварювати банальну вермішель і кашу швидкого приготування, або ж взяти смачнішу і кориснішу альтернативу — сублімати. Купуйте готову сублімовану їжу, або  зробіть сухі суміші самостійно за допомогою дегідратора.

  • Не доварюйте каші та макарони. Багато гарнірів не обов'язково варити за інструкцією. Кукурудзяну, гречану та манну кашу, кус-кус, вермішель досить довести до кипіння, проварити хвилинку-дві, вимкнути, і дати настоятися під кришкою 15-20 хвилин. Багато каш взагалі, як ми вже говорили, можна заварювати в термосі.

  • Замочуйте сушені гриби, джерки, овочі та бобові (сочевицю, нут, квасолю). Мінімум за кілька годин до варіння (або на ніч) залийте продукти холодною водою — це значно скоротить час приготування.

Більше про сублімовані страви та інші особливості харчування на природі читайте в нашій статті про основні принципи меню в поході.

Насамкінець дамо ще одну дуже важливу пораду — використовуйте тільки якісне обладнання для похідної кухні. Купуючи газові балони та пальники від надійних виробників у магазині Shambala, ви знизите ризик непередбачених ситуацій у поході та забезпечите собі гарячу трапезу протягом усього маршруту.