Лавини вважаються однією з найбільших небезпек у зимових горах. Величезні маси снігу поглинають все на своєму шляху, і нерідко це спричинює й людські жертви. Правильна підготовка та поведінка в горах дозволяють значно знизити ризик потрапити під лавину, а спеціальне обладнання суттєво підвищує відсоток виживання у подібних ситуаціях.

Зміст:

1. Що таке лавина? Основні причини її появи
2. Чи можна запобігти попаданню в лавину?
3. Правила проходження лавинонебезпечних ділянок
4. Що робити під час сходження лавини?

Важливо! Зимові гори небезпечні не лише лавинами. Переохолодження та обмороження, травми — цих та інших неприємностей можна уникнути, якщо правильно організувати маршрут і дотримуватись основних правил безпеки у зимовому поході.

Що таке лавина? Основні причини її появи

Лавина — це величезні маси снігу та льоду, які раптово сходять з вершини і зриваються вниз з великою швидкістю (20 м/с і вище). По дорозі в сніг вмішуються камені та гілки, що робить лавину ще небезпечнішою.

Щоб передбачити появу лавин на своєму маршруті, важливо знати, що сприяє їхньому формуванню. Хоча абсолютно всі схили потенційно лавинонебезпечні, все ж таки на одних сніг спокійно лежить весь сезон, а на інших — раз за разом норовить з'їхати вниз. Чому? На це переважно впливають дві групи факторів: погодні умови+стан снігу та особливості місцевості. Розглянемо їх докладніше.

Стан снігового покриву та погодні умови

  • Інтенсивний снігопад (понад 10 мм на добу). Це один із важливих факторів, але не головний. За статистикою, велика частка сходжень відбувається якраз не під час і не відразу після снігопаду, а через кілька днів, а то й тижнів.
  • Великий об'єм накопиченого на схилах снігу: від 30 см для свіжого пухнастого і більше 70 см — для щільного залежалого. Водночас це не означає, що в горах з невеликим шаром снігу утворення лавин виключено.
  • Неоднорідні маси снігу: щільний шар на пухнастому чи навпаки. Найчастіше виникають після снігопадів чи різкого похолодання. Досить невеликого провокуючого фактора — і верхній шар поповзе нижнім.
  • Низька температура + снігопад. В цьому випадку виникають так звані «сухі лавини», які рухаються з величезною швидкістю — 70-125 м/с.
  • Різка зміна температури, відлига, дощ, яскраве сонце, температура 0˚С і вище. Всі ці умови в сумі та окремо сприяють формуванню «мокрих» лавин. Вони повільніші, ніж сухі, проте становлять ще більшу загрозу через щільні, важкі крижані маси, які в результаті перетворюються на подобу бетону і буквально замуровують своїх жертв.
  • Сильний вітер. Переносить снігові маси з навітряних на підвітряні схили, формує величезні карнизи, обвал яких викликає лавини. Особливо небезпечний вітер під час снігопаду.

Рельєф та інші особливості місцевості

  • Крутизна схилу. Найбільше лавини «люблять» середній нахил від 15 до 60˚. На пологих (до 25˚) і дуже крутих (понад 60˚) схилах формування лавин малоймовірне, але ніколи не виключене повністю!
  • Особливості поверхні, рослинність. Рівні схили без дерев завжди потенційно небезпечніші. Навіть невеликий нахил (15-20˚) у разі відсутності густої рослинності вважається лавинонебезпечним! Рідкий ліс знизить ризик сходження лавин, але не виключить повністю. Якщо схилом можна вільно спуститися на лижах — значить, ліс недостатньо густий, і снігові маси можуть поїхати слідом за вами. Чагарники перепоною лавині не стануть, а "шовковиста" трава взагалі може виступити відмінною "підкладкою" для інтенсивного ковзання снігових мас.
  • Орієнтація схилу по сторонам світу. Це впливає на ступінь освітлення. Тому південні схили, які найбільше плавляться на сонці, найнебезпечні. І навпаки, північні — безпечніші.

Що провокує сходження снігу у горах?

Отже, всі умови для сходження лавини сформовані. Зчеплення між кристалами снігу ослабло достатньо, щоб вся снігово-крижана маса ринула вниз. Бракує тільки поштовху. Це може бути щось значне, наприклад землетрус. Або ж звукова хвиля від феєрверків, стрільби зі зброї. Порив вітру або різке підвищення температури також може бути провокатором. Але найчастіше сходження лавини викликає механічний вплив на сніговий покрив, а саме їзда на лижах/борді, ходьба по критичному схилу.

Чи можна запобігти попаданню в лавину?

Основи лавинної безпеки важливо знати всім, хто вирушає в гори взимку: лижникам і сноубордистам (особливо фрірайдерам), альпіністам, шанувальникам зимових походів і експедицій.

Важливо запам'ятати, що потрапити в лавину можна практично скрізь. Навіть на розкатаних обладнаних схилах на популярних гірськолижних курортах, де працюють протилавинні служби*, ризик раптового сходження снігових мас ніколи не дорівнює нулю. Наші Карпати, які в теплу пору року здаються такими комфортними та безпечними, взимку теж несуть реальну загрозу — всього тут налічується близько 600 лавинонебезпечних місць.

*Противолавинні служби стежать за тим, щоб снігові маси на схилах не досягали критичних обсягів. Для цього фахівці за допомогою зенітних гармат та інших методів викликають примусове сходження снігу у безпечний час. Також служба займається обладнанням «козирків» та інших перешкод для лавини, а в найбільш небезпечні періоди закриває доступ на траси.

Наскільки страшно потрапити в лавину? На вас мчить кілька сотень тонн снігу, льоду, каміння та гілок. Плюс передлавинна повітряна хвиля. Сила удару може досягати 50 тонн на квадратний метр — в рази більше, ніж може витримати дерев'яний будинок! Так що так, це дуже страшно. І хоча вижити в такій ситуації в ряді випадків можливо, краще все-таки щосили уникати подібної ситуації.

Підготовка до відпочинку у лавинонебезпечному регіоні

Чи можна точно передбачити сходження снігових мас у горах? На жаль, лавини досі залишаються непередбачуваним і не до кінця вивченим явищем. Визначити безпечні на 100% час та місце для зимового відпочинку в горах просто неможливо. Однак можна значно знизити ймовірність потрапляння в лавину, виключивши найбільш лавинонебезпечні локації та період часу. Для цього:

  • Вивчіть локацію самостійно. Дізнайтеся про погоду за останні кілька тижнів та прогноз на найближчий час: скільки випало снігу, чи були відлиги, чи очікуються снігопади, різка зміна температури тощо. Вам потрібно визначити наявність погодних факторів, що сприяють формуванню лавини (про які докладно ми розповіли вище). Також вивчіть особливості місцевості: крутизну та напрямок схилів, наявність рослинності. Намагайтеся виключити з маршруту схили з кутом понад 25˚ (для безлісних ділянок понад 20˚), південні схили. Обов'язково продумайте запасні варіанти аварійних обходів.
  • Знайдіть офіційну актуальну інформацію про ступінь лавинної безпеки в районі, що вас цікавить. Такі прогнози надають фахівці рятувальних, протилавинних, метеорологічних служб. Наприклад, звіти про сніголавинну ситуацію в Карпатах регулярно публікують на офіційній сторінці Відділу гідрологічних прогнозів Українського гідрометцентру у Фейсбуці. Однак врахуйте, що прогноз дається для всього регіону і не враховує абсолютно всіх локацій, і, як ми вже говорили, передбачити ситуацію з абсолютною точністю неможливо. Тобто, навіть якщо офіційно лавинної небезпеки немає, все одно будьте обережні.

Лавинне обладнання та навчальні курси

Якщо ви відпочиваєте на гірськолижному курорті, достатньо знати базовий алгоритм дій під час лавини та дотримуватись рекомендацій місцевої рятувальної служби. А ось любителям зимових походів, фрірайду, скітура варто підготуватися ґрунтовніше.

В ідеалі необхідно пройти навчальні курси офлайн, де вам не лише дадуть докладні теоретичні знання, а й допоможуть відпрацювати навички лавинної безпеки на практиці. Ви навчитеся визначати стан снігу, грамотно будувати маршрут, проходити небезпечні схили, проводити пошуково-рятувальні роботи та правильно діяти у разі потрапляння під лавину.

Друге, що потрібно зробити, — купити лавинне обладнання. Воно ніяк не запобіжить потраплянню в лавину, але допоможе врятувати себе та інших у разі НС. Набір включає:

  • Лавинний датчик/біпер. Прилад для подачі та пошуку радіосигналу. Дозволяє рятувальникам та/або учасникам групи (у яких теж є біпер) визначити місцезнаходження людини, яка опинилась під сніговими масами.
  • Лавинна лопата для викопування потерпілого.
  • Лавинний зонд/щуп. Складний прут із сантиметровою розміткою, загальною довжиною близько 3 метрів. Використовують для визначення глибини снігу та пошуку людини.
  • Лавинний рюкзак із системою AirBag/ABS. По суті, це подушка безпеки або міні-парашут. У разі потрапляння в лавину ви тягнете за важіль, подушки наповнюються газом і виштовхують вас якщо не на поверхню снігових мас, то хоча б максимально близько до неї. Також в рюкзак можуть бути вбудовані Avalanche Ball (щось схоже на надувну кульку, яка буде орієнтиром для рятувальників) і Avalung (дихальна система).

Правила проходження лавинонебезпечних ділянок

Ви добре продумали маршрут, врахували нюанси, і все одно на вашому шляху є схили, на яких могли сформуватися майбутні лавини. Навіть якщо ризик сходження снігу невеликий, все одно варто дотримуватися правил безпеки і проходити такі ділянки максимально обережно.

  1. Пересувайтеся дном долин і гребенями. Не заходьте на снігові карнизи чи під них. Не перетинайте схили впоперек чи зигзагом.
  2. По можливості переходьте небезпечні ділянки рано вранці, поки сонце не освітило схил. Вибирайте навітряні та тіньові схили для переходу.
  3. Відмовтеся від переходу у разі снігопаду, сильного вітру, туману, відлиги, різкої зміни температури. Знайдіть обхід або поверніть назад. Можна перечекати, але це не завжди працює, тому що після того ж снігопаду лавина може зійти не відразу, а протягом кількох днів, а то й тижнів.
  4. Зберігайте тишу, не користуйтеся навушниками. Не можна пропустити гул, який знаменує початок сходження снігу та/або сигнали інших учасників.
  5. Переходити схил потрібно швидко, широкими кроками. Не розсікайте сніг, а переступайте його, щоб не “розрізати” сніговий покрив.
  6. На лижах йти плавно, не робити різких поворотів, стрибків, ударів.
  7. Біпери переключіть на режим подачі сигналу та розмістіть під верхнім одягом.
  8. Підготуйте все спорядження так, щоб у разі небезпеки швидко його позбутися: послабте кріплення на лижах, розстебніть ремені рюкзака (за винятком лавинного рюкзака), зніміть петлі лижних палиць з рук. Одяг, навпаки, застебніть, надягніть капюшон і затягніть шнурок.
  9. Переходити лавинонебезпечну ділянку потрібно не відразу групою, а по одному, з інтервалом 30-50 метрів. Це потрібно для того, щоб не перевантажувати схил і не опинитися всією групою під лавиною. Останній учасник залишається спостерігати за ситуацією, і у разі небезпеки подає сигнал іншим. У спостерігача обов'язково мають бути лавинне обладнання та аптечка.

Що робити під час сходження лавини?

Снігові маси починають сходити зі страшним гуркотом, тож початок процесу помітити не складно. Далі у вас будуть буквально лічені хвилини, щоби щось зробити. Інстинктивно ви, швидше за все, захочете втекти від лавини, проте зробити це вкрай складно, а часто взагалі неможливо. Лавина їде вниз з шаленою швидкістю, і піти від неї вдається тільки професійним лижникам та справжнім щасливчикам. Можна встигнути переїхати за контрфорс (ребро), якщо лавина відносно невелика і відстань між вами достатня для потрібного маневру.

В інших випадках треба діяти, залишаючись на місці. Зніміть рюкзак (за винятком лавинного), лижі/борд. Якщо в цей час перебуваєте в наметі, негайно залиште його! Сховайтеся за скелю, дерево, валун, якщо такі є поруч. Спробуйте зафіксуватися, вхопившись за гілки або закопавшись лижними палицями в сніг. Є ймовірність, що снігові маси пройдуть мимо і ви відносно легко відбудетеся.

Якщо ж лавина поглинула і потягла вас донизу, дійте так:

  1. Щосили намагайтеся залишатися на поверхні або якомога ближче до неї. Для цього робіть плавальні рухи руками та ногами, як у воді. Намагайтеся "відплисти" ближче до краю лавини — там безпечніше. Якщо у вас є лавинний рюкзак, активуйте надувну подушку.

  1. Коли рух снігових мас припиниться, і ви зрозумієте, що опинилися в сніговій пастці, злегка притисніть ноги до колін, а зігнуті руки виставте перед обличчям (прийміть так звану "позу боксера"). Поки сніг із льодом не перетворилися на «бетон», постарайтеся сформувати перед обличчям та грудьми порожній простір, щоб було легше дихати.
  2. Самостійно вибратися з лавини практично неможливо, проте, якщо над вами невеликий шар відносно м'якого снігу, варто спробувати. Рухайтеся у бік просвіту, а якщо такого немає, визначте верх-низ з допомогою слини (куди потече, там низ).
  3. Якщо вибратися самостійно не виходить, чекайте на рятувальників. Не панікуйте, дихайте повільно, щоб заощаджувати кисень.
  4. Не давайте собі заснути.
  5. Не кричіть! Витратите сили, а крізь товщу снігу вас все одно не почують. Подавайте звуковий сигнал лише тоді, коли самі чуєте голоси людей.

Якщо стали свідком сходження лавини на людей

Розглянемо другу критичну ситуацію: ви стали свідком, як снігові маси потягли за собою іншу людину. Ваші грамотні дії в цей момент можуть врятувати чиєсь життя!

  1. Уважно спостерігаєте за людиною у лавині. Якщо вона опиняється під масою снігу, прорахуйте напрям, куди її понесло, і де вона приблизно може знаходитися в момент зупинки лавини.
  2. Паралельно терміново передаєте інформацію про ситуацію рятувальним службам. Повідомляєте точну локацію та обставини події.
  3. Коли рух снігових мас повністю припиняється, добираєтесь до місця, де ймовірно знаходиться постраждалий, максимально безпечним шляхом (наприклад, контрфорсом). Не рухайтеся маршрутом сходження лавини. Дотримуйтесь усіх рекомендацій, описаних вище в «Правилах переходу лавинонебезпечних ділянок»!
  4. Якщо вас двоє та більше, один залишається спостерігати на випадок повторного сходження лавини.
  5. Усі (!) учасники пошукової групи переводять біпери в режим пошуку. Якщо у потерпілого також є біпер, переключений на режим подачі, сигнал можна зловити приблизно за 30-80 метрів від нього.
  6. Коли за допомогою датчика вдасться визначити діапазон пошуку, дістають щупи та акуратно перевіряють сніг кожні 20-30 см.

Важливо! Все потрібно робити обережно, але максимально оперативно. У такій ситуації важлива кожна хвилина! Особливо критичні перші 7-10 хвилин — за статистикою в цей час рятують більшість людей (якщо вони не загинули ще до зупинки лавини від отриманих травм). Через півгодини шанси на успішний порятунок стрімко скорочуються.

  1. Коли вдається знайти потерпілого, починають обережно відкопувати голову, далі тіло.
  2. За необхідності надають першу допомогу до прибуття рятувальників: проводять серцево-легеневу реанімацію, звільняють рот від снігу та інших сторонніх предметів, оглядають на предмет травм. Докладніше про першу допомогу в горах.
  3. Одночасно потрібно якнайшвидше зігріти людину: перекласти (якщо немає критичних травм) на водонепроникну підстилку, накрити рятувальною термоковдрою, обкласти грілками. Якщо потерпілий притомний, дати йому теплий напій.

Як бачите, на 100% убезпечити себе від лавини в зимових горах можна лише залишившись удома! Сходження снігу — страшне, мало передбачуване явище, але хіба можна налякати цим справжнього аутдорника!

Звичайно, якщо озброїтися одним ентузіазмом, нічого хорошого з цього не вийде. А ось знання та навички лавинної безпеки, помножені на якісне спорядження для зимового спорту, стануть вашим захистом і у багатьох випадках вбережуть від біди.

І все ж, бажаємо, щоб ці знання та лавинне обладнання ніколи не довелося застосовувати на практиці, а гори завжди залишалися для вас привітним та безпечним місцем!