Від того, наскільки вдалими будуть перші кроки в гірськолижному спорті, залежить, полюбите ви лижі/сноуборд на все життя, чи пообіцяєте собі більше ніколи не наближатись до гірськолижних трас. Тож, радимо як слід підготуватися до перших покатушок і отримати всю важливу для новачків інформацію.

Ми підготували відповіді на найпопулярніші питання, які хвилюють райдерів-початківців і зібрали поради, як зробити перше знайомство з лижами та бордом максимально безпечним і приємним.

Зміст

1. Як спланувати поїздку?
2. Як вибрати гірськолижний курорт?
3. Коли краще кататись в горах?
4. Яке спорядження потрібно, де його взяти?
5. Чи потрібні початківцям шолом і маска?
6. Що одягнути на катання і як не замерзнути?
7. Що взяти з собою, крім одягу і спорядження?
8. Як підготувати тіло до навантажень в горах?
9. Кому не можна займатись гірськолижним спортом?
10. З чого почати перший день на схилі?
11. Як навчитись кататись і не падати?
12. Скільки часу піде на навчання?
13. На чому краще кататись: лижах чи сноуборді?
14. Обов’язково вчитись азам катання з інструктором?
15. Як користуватись витягами, що таке скіпас?

1. Як спланувати поїздку?

“Що брати, куди їхати, де взяти лижі, а яка буде погода…?”, — вихор питань в голові може відбити бажання взагалі їхати на гірськолижний курорт. Але планування допоможе впорядкувати процес і зробити поїздку максимально продуманою.

Основні етапи організації відпочинку:

  1. Вибрати гірськолижний курорт (див. П.2), перевірити прогноз погоди і визначитись з датою поїздки (див. П.3), забронювати житло, оформити страховку, вивчити правила поведінки на курорті.
  2. Вирішити, як будете добиратися до вибраної локації, придбати білети на громадський транспорт, заздалегідь дізнатись про наявність трансферу/таксі до курорту.

Мандрівникам на власному авто необхідно впевнитись, що дорожні умови підходять для поїздки і на шляху немає перекритих через негоду доріг. Підготуйте запаску, лопату для снігу, скребок для льоду тощо. Також враховуйте, що до окремих курортів можна добратися виключно на позашляховику.

  1. Підготувати спорядження (купити, або дізнатись, де взяти його на прокат, див. П.4), одяг (див. П.6) та різні необхідні дрібнички (див. П.7).
  2. Заздалегідь почати тренування, щоб адаптувати організм до майбутніх навантажень на схилі (див.П.8).

Передбачити абсолютно все неможливо, однак планування знизить ризик неприємних ситуацій і допоможе уникнути більшості типових помилок новачка. Крім того, попередня організація та ознайомлення з важливою інформацію зекономить дорогоцінні години відпустки і нерви, адже вам не доведеться панічно вирішувати все на ходу. 

2. Як вибрати гірськолижний курорт?

Карпати чудово підійдуть для старту в гірськолижній справі. Тут є великий вибір курортів різного рівня складності, вартості і сервісу. Тож, обов'язково ознайомтеся

з першою частиною статті, в якій ми розповіли про найбільші курорти Карпат і загальні принципи вибору місця для відпочинку,

та другою частиною, в якій ми робимо огляд невеликих, але вартих уваги карпатських курортів, а також розказуємо, де можна покататись в Україні, крім гір.

На що варто звернути особливу увагу початківцю?

  • Складність трас. Є зелені, сині, червоні і чорні — від найпростіших до найскладніших. В бік двох останніх попервах і не дивіться. Починають з зелених/учбових трас, а продовжують удосконалювати техніку на синіх.
  • Популярність локації. Радимо не їхати одразу на найвідоміші курорти, оскільки там ви, ймовірно, зустрінете довгі черги на підйомники і велику концентрацію людей на спусках, а це не найкращі умови для перших кроків.
  • Наявність прокату спорядження і лижної школи — про їх важливість говоримо в П. 4 і 14.
  • Сучасне якісне оснащення. На хорошому курорті є вирівнювачі снігу і штучне засніження, надійні витяги, медпункт тощо. Починати щось нове в хороших умовах фізично і морально значно легше, ніж на кожному кроці долати перешкоди і терпіти незручності через застаріле обладнання і поганий сервіс.

  • Інфраструктуру, різноманітні розваги (тюбінг, СПА, боулінг, ресторани тощо). Важливо мати запасний план для дозвілля на випадок, якщо  дружба з лижами раптом не складеться. І навіть якщо будете кататися кожного дня, приємний вечірній апрескі ніхто не відміняв.

3. Коли краще кататись в горах?

Гірськолижний сезон в Україні триває приблизно з початку грудня до кінця березня. На найвисокогірніших курортах (наприклад, на Драгобраті) за сприятливих погодних умов можна кататися ще довше — приблизно з кінця листопаду до початку травня. В Європі терміни приблизно такі ж. Ну а пік сезону традиційно приходиться на новорічні свята.

Вибираючи дату для поїздки, новачкам варто орієнтуватися перш за все на прогноз погоди і стан трас — цю інформацію, як правило, регулярно публікують на сайтах курортів. Найкращий варіант — суха і тепла погода, пухкий сніг без “кірки”, на якому легко гальмувати і не так страшно падати. А от на обледенілих, твердих схилах чи під час снігопаду тренуватися важко, а падіння частіше закінчуються травмами.

Щодо часу доби, починати уроки варто якомога раніше — зранку на схилах малолюдно, вони менш розкатані, і, відповідно, не такі слизькі, як після обіду. Крім того, “ранні пташки” отримують додаткові бонуси: відсутність черг на витяги, більший вибір спорядження в пункті прокату, вільні місця на парковці тощо. З цієї ж причини за можливості уникайте поїздок у вихідні дні і на свята, коли на курортах зазвичай найбільший наплив відпочивальників.

4. Яке спорядження потрібно, де його взяти?

Новачкам на схилі потрібно, по суті, все те, що й досвідченим спортсменам: лижі і палиці або сноуборд (що краще, див. П. 13), лижні/сноубордичні черевики, маска і захист (про це див. в П.5). Набір той самий, а от технічні параметри інвентарю для початківців (розмір, жорсткість тощо) будуть відрізнятися.

Де взяти спорядження? Ми могли б схитрити, і запевнити вас, що вкрай важливо купити все й одразу, і найдорожче! Але замість цього дамо дружню пораду: почніть з орендованої снаряги (особливо якщо треба зекономити). Тільки не спішіть позичати перші-ліпші лижі у знайомих: найімовірніше, вони вам не підійдуть ні по зросту, ні по жорсткості чи іншим характеристикам. Краще взяти спорядження на прокат в спеціалізованих центрах* — тут вам буде з чого вибрати, а співробітники допоможуть підібрати все під ваші фізичні параметри та рівень підготовки.

*До речі, можна пошукати пункти прокату не на самому курорті, а поблизу, чи у вашому місті — ціни будуть, скоріше всього, нижчі, але доведеться морочитися з транспортуванням.

Як тільки зрозумієте, що лижі чи борд — то ваше, і на схилах ви плануєте провести не один день і не одну зиму, починайте потроху “обростати” спорядженням. На цьому етапі ми вже з нетерпінням чекаємо вас в магазинах Shambala і готові допомогти з підбором першого власного інвентарю для зимового спорту.

Якщо фінансів на все одразу не вистачає, купуйте поступово, але високої якості. В першу чергу, візьміть черевики, шолом і маску — це ті речі, які в ідеалі мають бути підібрані індивідуально і в якості котрих ви будете впевнені на 100%.

Зверніть увагу: все спорядження, включаючи нове, потрібно підготувати перед стартом сезону.

5. Чи потрібні початківцям шолом і маска?

Іноді новачки не розуміють, навіщо на пологих малолюдних трасах та з малою швидкістю їм потрібен захист. Але травми спортсмени отримують не лише  під час складних піруетів на крутих гірках. Ви будете падати, біля вас кататиметься багато таких же невмілих людей, і не факт, що кант лижі когось із них не прилетить вам в голову. Тож, шолом, шолом і ще раз шолом! На багатьох курортах, до речі, без нього взагалі не пускають на витяги. Детально про те, як підібрати гірськолижний шолом.

З маскою все не так категорично: в погожу днину без вітру та опадів можна, в принципі, обійтись хорошими гірськолижними окулярами. Але маска все ж більш прийнятний варіант. Її задача — захистити очі від сонця, снігу, дрібного сміття тощо. Детально про те, як вибрати гірськолижну маску.

6. Що одягнути на катання і як не замерзнути?

Зазвичай новачки переживають, чи не буде в горах дуже холодно, тому одягаються надто тепло, і в результаті перегріваються, пітніють, і отримують застуду від першого ж протягу. А ще часто беруть на відпочинок речі, які швидко мокнуть, погано вентилюються і в цілому ніяк не підходять для катання.

Три головних правила, щоб уникнути типових помилок з одягом:

  • Одягайтесь шарами: під низ спортивну спідню білизну і термобілизну, на термокофту фліску, зверху лижний костюм (більше про теорію шарів). Середній шар (фліску) можна знімати/одягати за необхідності, регулюючи таким чином температуру тіла. Також випускати зайве тепло допоможуть спеціальні вентиляційні вставки на штанах і куртці.
  • На перші нетривалі заняття ви можете одягнути звичайний міський/трекінговий одяг, наприклад, пуховик з синтетичним утеплювачем, толстовку, повсякденну термобілизну. Але забудьте про джинси, куртку з натуральним пухом, шерстяний светр і бавовняні футболки з підштанниками! В горах ваш основний друг — синтетика, яка швидко сохне. А ще — мембранні тканини для захисту від вітру та вологи. Як тільки буде змога, купіть гірськолижні штани і куртку з базовим функціоналом, а вже в другу чергу — все інше.

  • Не забувайте про шкарпетки і аксесуари. В цьому сегменті теж переважає синтетика. Шапка на перший час підійде проста — головне, щоб на неї можна було надягнути шолом. Перчатки/рукавиці теж можна звичайні, але гірськолижні з мембраною ліпше захистять руки (особливо важливо для сноубордистів). Замість шарфу виберіть бафф. А шкарпетки варто взяти хоча б трекінгові.

Читайте детальніше, як підібрати одяг для гірськолижного курорту.

7. Що взяти з собою, крім одягу і спорядження?

 

  • Сонцезахисний крем. Чим вище і сніжніше, тим більше ризик повернутись додому з сонячними опіками навіть в розпал зими! Тому обов’язково наносьте засіб з SPF на обличчя. Жирний крем також захистить шкіру від вітру та холоду. Більше про захист від сонця.
  • Бальзам для губ (гігієнічна помада). Врятує від обвітрення, тріщин, сухості. В ідеалі користуватися бальзамом з SPF (наприклад таким).
  • Серветка з мікрофібри для протирання маски і хустинки для носа.
  • Перекус. Закиньте в кишеню кілька енергетичних батончиків чи хоча б карамельки. Вони стануть в нагоді, коли закінчаться запаси енергії, і потрібно буде терміново підняти рівень глюкози.

Порада. Не забувайте і про повноцінні прийоми їжі. Під час відпочинку в горах потрібно вдосталь їсти, щоб мати запас енергії на весь день. Робіть акцент на білки та вуглеводи. Їжте за 1-2 години до початку занять. Крім того пам’ятайте про водний баланс — обов'язково пийте вдосталь до та після катань, також можна захопити на схил маленький термос. В ідеалі пити воду, компот, трав’яні чаї, бо кава, чорний, та зелений чай навпаки, зневоднюють організм.

Куди покласти телефон та інші речі? Для тривалих катань, особливо для скітуру та фрірайду лижники часто беруть гірськолижний рюкзак. Однак початківцям бажано не чіпляти на себе зайвих речей, які можуть ускладнити рухи. Більшість необхідних дрібничок легко помістяться в кармани, яких зазвичай купа на гірськолижних костюмах. Телефон, до речі, краще тримати в нагрудній внутрішній кишені — так надійніше, і батарея на морозі сідатиме повільніше.

8. Як підготувати тіло до навантажень в горах?

Записуйте рецепт гарантованої крепатури, можливих розтягнень та інших травм: ведете малорухливий спосіб життя, не ходите в спортзал і навіть елементарної ранкової зарядки не робите, потім приїжджаєте на курорт і цілий день вправно тренуєтесь кататись на лижах. Все, готово — найближчі дні, а то й до кінця відпустки тіло буде боліти і карати вас за відсутність підготовки.

Якщо зі спортом ви зазвичай не товаришуєте, починайте тренування якомога раніше, в ідеалі за півтори-два місяця. Хоча б регулярно робіть присідання, щоб прокачати ноги. Повна ж програма включає вправи на розтяжку, витривалість, баланс тощо.  

9. Кому не можна займатись гірськолижним спортом?

В плані віку гірськолижний спорт практично не має обмежень: вперше стати на лижі можна хоч в 6 років, хоч в 60 (і навіть раніше/пізніше).

А от стан здоров’я може бути серйозною перешкодою.

Основні протипоказання для занять на лижах та борді:

  • Кашель, бронхіт, астма, ГРВІ, грип, підвищення температури тіла. 
  • Патології і травми опорно-рухової системи: зокрема ревматизм, плоскостопість, недавні переломи, пошкодження суглобів, зв’язок.
  • Серйозні порушення серцево-судинної системи.
  • Онкологія (останні стадії).

10. З чого почати перший день на схилі?

 

  • Прийдіть раніше. Як ми вже казали, схили вранці вільні, сніг ще не розкатаний, є час зорієнтуватися, що, де і куди. На уроки зазвичай офіційно радять приходити приблизно за годину до початку.
  • Зробіть розминку. Цей пункт обов’язковий навіть для людей в хорошій фізичній формі! Потрібно прогріти м’язи, зробити розтяжку — це зменшить ризик розтягнень та інших травм. 
  • Спробуйте походити в лижних/сноубордичних черевиках, поносити спорядження — вам знадобиться трохи часу, щоб звикнути до цього.
  • Ознайомтесь з принципом роботи витягів (детально див. П.13).
  • Знайдіть вчителя — як, і чому це важливо, див. П. 14.

11. Як навчитись кататись і не падати?

Вже уявили, як в перші дні вільно спускається схилом, а там і до різних викрутасів на великій швидкості недалеко? Вибачте, розчаруємо: на початку ваша головна задача — залишатись в вертикальному положенні частіше, ніж в горизонтальному, і, по можливості, цілим і неушкодженим.

В першу чергу новачки вчаться падати. Так, просто змиріться і поборіть цей страх, бо падати ви точно будете — багато на початку, менше потім. Падають навіть досвідчені спортсмени. Але правильна техніка падіння вбереже від травм:

  • Не виставляйте руки назад, щоб гальмувати ними.
  • Згрупуйтеся: коліна зігніть, плечі подайте вперед, округліть спину, руки притисніть до грудей.
  • Падайте на бік, або назад і на бік — можливо, отримаєте синець, але вбережетесь від перелому кінцівок і травм хребта.

Падати навчились, тепер вчимося, як НЕ падати. Спочатку потрібно освоїти, як стояти на лижах, потім — їхати і гальмувати, і, нарешті, робити повороти, регулювати швидкість тощо.

Основні поради, які допоможуть впевнено стояти на лижах/борді:

  • Дивіться не під ноги, а вперед. Ви повинні звикнути відчувати лижі, щоб контролювати їх, а слідкування за ногами тільки зробить гірше. Погляд вперед допомагає моніторити ситуацію на трасі, тримати спину рівно.

  • Злегка згинайте ноги. На прямих ногах важко втримати баланс і контролювати лижі.
  • Не напружуйте тіло, розслабтеся, рухи мають бути плавними.
  • Нарощуйте темп поступово, регулярно робіть перерви. Не виходьте на більш складну трасу, якщо не готові — краще затриматись на легкій і зайвий раз потренуватись. 
  • Старайтесь отримувати задоволення від кожного етапу. Зосередженість на процесі, а не кінечному результаті, мотивує і допомагає легше переносити невдачі.

Зверніть увагу. Також важливо дотримуватись загальних правил поведінки на трасах. Кожен гірськолижний курорт, як правило, має свій перелік, однак найчастіше всі вони базуються на офіційних Правилах поведінки для лижників та сноубордистів FIS (Міжнародної федерації лижного спорту). Зокрема, в них перераховані правила обгону, дотримання безпечної дистанції, дії в разі НС тощо. По суті, це те ж ПДР, тільки для лижників і сноубордистів.

12. Скільки часу піде на навчання?

Базові рухи, за умови присутності великого бажання і хорошого вчителя, можна освоїти хоч за годину. За цей час ви навчитесь стояти на лижах і потихеньку спускатись з пологого схилу.

Щоб освоїти гальмування, повороти, піде близько 10+- годин. Якщо займатися кожен день, уже в першу поїздку ви зможете перейти з навчальних трас на сині. А от щоб впевнено кататись на будь-яких схилах, потрібні роки тренувань і відточення техніки.

13. На чому краще кататись: лижах чи сноуборді?

Насправді, однозначної відповіді немає. Навчитись управляти і тим, і тим, зможе кожен. І борд, і лижі мають переваги і недоліки. Тому це скоріше питання особистих уподобань, і варто спробувати обидві техніки, щоб зрозуміти, що вам більше до душі.

Особливості катання на лижах:

  • Лижі на перших порах психологічно і фізично освоїти легше, оскільки позиція і рухи лижника більш природні. Але вчитись тримати лижі паралельно і відточувати інші навики доведеться довше і ретельніше, ніж на борді.
  • На етапі навчання серйозні травми у лижників малоймовірні. Але коли почнете спускатись на великій швидкості, ризик невдалих падінь зросте.
  • Лижі більше підійдуть обережній, наполегливій людині, яка любить методично навчатись і покращувати техніку.

Особливості катання на сноуборді:

  • На сноуборді потрібно стояти боком і вперед, ноги зафіксовані разом — звикнути до цього буде важче, але після перших уроків прогресс зазвичай йде швидше, ніж на лижах.
  • На перших заняттях через неприродне положення тіла сноубордисти частіше падають. Але на наступних етапах ризики, в порівнянні з лижним спортом, знижуються, оскільки швидкість руху зазвичай нижче, і у сноубордиста є час, щоб згрупуватися і правильно впасти.
  • Сноуборд більше до душі людям креативним, енергійним, експериментаторам та екстремалам.

14. Обов’язково вчитись азам катання з інструктором?

Найбільш сумнівна ідея — вчитись самостійно, переглянувши кілька відео на Ютубі. Частіше новачки просять допомоги у друзів, родичів. Але й цей варіант не завжди спрацьовує. Чому? По-перше, у ваших близьких навряд чи є педагогічні навички та досвід роботи з початківцями, і подібні тренування будуть лише втомлювати і дратувати і вчителя, і учня. По-друге, вправному лижнику, найімовірніше, хочеться провести відпустку на схилах свого рівня, а не няньчитись з вами на зеленій трасі.

Оптимальне рішення — ходити на групові або індивідуальні заняття в лижній школі. Достатньо навіть одного-двох уроків, щоб засвоїти базу, а далі можна пробувати самостійні тренування.

Професійний тренер не тільки поставить на лижі/борд і навчить основним прийомам, а й поділиться корисною інформацією:

  • порадить відповідне вашому рівню і фізичним параметрам спорядження;
  • навчить, як користуватись витягами;
  • зорієнтує, на яких трасах продовжити тренування після закінчення навчання тощо.

15. Як користуватись витягами, що таке скіпас?

Для швидкого транспортування спортсменів до верхньої точки траси гірськолижні курорти оснащують витягами (підйомниками, канатками). Вони бувають кількох типів, кожен з яких має свою специфіку користування:

  • Бугельний витяг. Працює по принципу буксира: лижник, стоячи на землі, тримається за трос і механізм тягне його вверх. Щоб скористатися витягом, потрібно взяти трос, зафіксувати тримач (у вигляді тарілки або т-подібний) між ногами (по суті, сісти на нього), а в кінці відпустити трос. Під час руху вверх важливо слідкувати за рівновагою, щоб не впасти.

  • Крісельний витяг. Класичний формат, знайомий кожному як мінімум з картинок. Здавалося б, ніякої специфіки тут немає — сідаєш і чекаєш, поки попадеш нагору. Однак тут теж важливо вміти вчасно і правильно сісти і зійти, так як витяг рухається безперервно. Однак в цілому це більш безпечний і простий для новачків спосіб дібратися наверх.

  • Мультиліфт. Працює по принципу стрічкового конвеєра. Встановлюється на пологих схилах, здебільшого призначений для дітей. Простий у користуванні: потрібно лише стати на стрічку і стояти до кінця поїздки.

Важливо! На всіх витягах потрібно зберігати пильність і дотримуватись правил безпеки. Це — не атракціон! Якщо не впевнені, як користуватись механізмом, уточніть у тренера, співробітників курорту чи більш досвідчених лижників.

Щоб скористатися витягом, потрібно купити пропуск — скіпас. Він буває одноразовий, багаторазовий, з денним/кількаденним безлімітом тощо. Чим більший термін охоплює білет, тим, як правило, нижча вартість одного підйому. На багатьох курортах скіпаси продають онлайн, і це дуже зручно, адже так ви уникнете черг до каси. Якщо займаєтесь з тренером, скіпас може входити в вартість навчання.

Залишилось останнє важливе питання, яке ви маєте задати самі собі: “Чи я хочу навчитись кататись на лижах (або сноуборді)?”. І якщо відповідь ствердна, то навіщо відкладати цю справу на потім? Гори чекають!