У статті про вибір туристичних килимків ми вже розказували про їх види та особливості. Надувні/самонадувні мають низку переваг, однак вони виконують лише одну, власне, свою пряму функцію ізоляції між холодною поверхнею та спальником. А от звичайна «пінка» (каремат) куди більш універсальна: крім килимка для комфортного сну в наметі, вона може бути дощовиком, вітрозахистом, термосом, санчатами і не тільки.

Зміст:

Захист від дощу, вітру та граду
Меблі для похідної кухні і штатив
Похідний туалет, душ і роздягальня
Шторка/тент від сонця та придверний килимок
Холодильник/термос для води і продуктів
Аксесуари для річних переправ та водних походів
Волокуші, санки і рюкзак
Ноші, шина та інші засоби першої допомоги
Бонус: робимо корисні речі зі шматочків пінки

Килимок зі спіненого поліетилену легкий, щільний, гнучкий, майже не вбирає вологу та не пропускає повітря, швидко сохне. Саме ці якості і роблять його багатофункціональною річчю для походів. Ми зібрали цікаві та корисні ідеї, як використовувати пінку не за прямим призначенням. Зберігайте — в потрібний момент ці лайфхаки стануть в нагоді.  

Зверніть увагу. Більшість способів розраховані на класичну пінку в формі “ролла” (наприклад Sirex Everest, Therm-a-Rest RidgeRest Classic та ін.), але частину ідей за бажанням можна адаптувати і для сучасного килимка-гармошки. Окремо радимо звернути увагу на каремат-акордеон Hunter Wide IXPE від українського бренду Base Camp, який відрізняється збільшеними розмірами і посиленою термоізоляцією та комплектується водостійким чохлом для транспортування.

Захист від дощу, вітру та граду

В похід, навіть у найбезхмарнішу погоду, обов'язково беруть дощовики та інші засоби захисту від дощу. Однак якщо цього недостатньо, або ви взагалі забули дощовики вдома, виручить каремат. Накрийте ним речі і/або себе, спорудіть імпровізований тент з допомогою трекпалиць, або ж взагалі акуратно зробіть поздовжній розріз посередині і надягніть каремат, як пончо (отвір потім заклеїте армованим скотчем). Щільний матеріал килимка захистить не лише від дощу, а й в разі неочікуваного граду.

Тепла і суха «накидка» з каремату також виручить, якщо всі речі геть промокли: поки будете сушити їх біля костра, «вдягніть» пінку — це, хоч і дивно, але значно тепліше, ніж стояти на холоді голим. Щоб «вбрання» краще прилягало, зробіть пояс з мотузки чи скотча.

Крім того каремат використовують для збору дощової води — роблять з нього воронку чи V-подібну конструкцію і закріплюють над ємністю (читайте, як знезаразити зібрану воду). 

З допомогою пінки легко зробити і захист від вітру:

  • Під час коротких зупинок у вітряну погоду оберніть килимок навколо тулуба, щоб захиститись від переохолодження, поки будете нерухомо відпочивати. 
  • На стоянках закріпіть килимок з допомогою гілок і/або трекпалиць (як на фото), щоб вийшла імпровізована вітрозахисна стіна. На підвітряній від килимка стороні можна з комфортом відпочити та розвести багаття.

  • Якщо забули вітрозахист* для пальника, також виручить каремат. Оберніть його навколо пальника в формі бочки та закріпіть конструкцію. Слідкуйте, щоб пінка не торкалась пальника — між ними має бути вільний простір!

*До речі, вітрозахист потрібен не тільки для стабільної роботи пальника, а й для економії газу

Меблі для похідної кухні і штатив

Нерідко каремат використовують замість скатертини для похідного пікніка — елементарно розстеляють на землі та «сервірують». А ще в безвітряну погоду можна зробити «кавовий столик»: для цього поставте скручену пінку вертикально на рівну поверхню, зверху — кухонну дошку або перевернуту плоску кришку від казанка.

Важливо: не ставте на килимок гарячий посуд та інші предмети — це може пошкодити його!

Ще можна запросто спорудити стілець-сидушку (склавши килимок вдвоє-втроє) чи крісло (оперши частину килимка об дерево). З карематом-гармошкою ще простіше — його навіть розкладати не доведеться, щоб отримати комфортний високий стілець чи міні-столик.

Зі скрученої пінки виходить примітивний фотоштатив для колективних знімків чи селфі в одиночному поході. Поставте скручений килимок вертикально на рівну поверхню, щільно перев’яжіть, за необхідності укріпіть кострукцію трекпалками/камінням/рюкзаком, закріпіть телефон між шарами чи поставте зверху камеру, запустіть таймер і біжіть робити фото на Говерлі.

Похідний туалет, душ і роздягальня

Кажуть, в поході не до сорому. Та якщо вас все ж бентежить необхідність ходити в туалет, митись чи переодягатися на очах у всієї групи, а повноцінних хащів, щоб сховатися, поблизу немає, зробіть з каремату “індивідуальну кабінку”. Оберніть його навколо себе так, щоб вийшла «бочка», скріпіть скотчем краї і робіть свої справи — мінімум по пояс будете заховані.

Зверніть увагу! Не забувайте, що митися та ходити в туалет на природі потрібно по правилам, щоб не забруднити грунт, водойми і взагалі залишити по собі якомога менше слідів. Детально про це читайте в статті про гігієну в поході.

Шторка/тент від сонця та придверний килимок

Продовжуємо тему «меблювання» похідного табору. Каремат зовсім не пропускає сонячні промені, а значить, його можна використовувати в якості навісу замість забутого вдома тенту.

Килимок з поверхнею у вигляді ячейок (наприклад BaseCamp Legion NEW XPE) зручно постелити на виході з намету, щоб затримати основний бруд і тримати похідне ліжко в чистоті. В першу чергу ця порада актуальна для тих, хто відпочиває в кемпінгу, тобто розкладає табір один раз і надовго. Якщо приїхали в кемпінг на авто чи взагалі подорожуєте на автокаравані, килимок-пінка замінить шторку на лобове скло: покладіть її фольгою наверх, і в спеку салон буде значно менше нагріватися.

Холодильник/термос для води і продуктів

Основну властивість каремату, — ізоляцію тіла від холодної поверхні, — можна використовувати і в інших цілях. В залежності від поточних потреб, він допоможе зберегти продукти і напої холодними або ж теплими. Оберніть пінку навколо сумки з їжею/казанка/пляшок, закрийте чимось краї (наприклад, курткою чи фліскою) і помістіть все в чохол від килимка чи гермомішок. Нагадуємо, що дуже гарячі ємності в килимок загортати не варто. Для збереження холоду, якщо дозволяє вага багажу, можна додати акумулятор холоду або пляшки з замороженою водою.

Порада 1. І все ж, радимо не забувати брати в похід повноцінні термоси для їжі і напоїв. А в кемпінг додатково візьміть сумку-холодильник.

Порада 2. Ми в принципі радимо брати все необхідне, а не розраховувати, що каремат, який би універсальний він не був, замінить половину похідного начиння:) А для того, щоб нічого не забути, користуйтесь нашим чек-листом речей для походів.

Аксесуари для річних переправ та водних походів

Беремо на озброєння наступні важливі властивості каремату, а саме малу вагу та високу гідрофобність. Спінений килимок не тоне, майже не намокає і швидко сохне, а значить його раціонально використовувати там, де буквально не вдасться вийти сухим із води:

  • «Поплавок» для багажу на час переправи. Оберніть рюкзак пінкою, закріпіть її та помістіть все в великий сміттєвий пакет, а ще краще в гермомішок. Каремат допоможе тримати конструкцію на плаву та захистить мішок від пошкоджень об гострі деталі рюкзака.
  • Рятувальний жилет/круг/матрас. З допомогою каремату можна переправити на інший берег не тільки речі, а й учасників групи, які погано плавають. Враховуйте, що це  аварійний метод, який підходить для людей з невеликою вагою, і такої плавучості, як повноцінні рятувальні засоби, пінка не дасть, і все ж у крайніх випадках спосіб застосовують.

Є кілька варіантів. Наприклад, турист тримається у воді за скручений килимок, як за рятувальний круг. Або ж тіло обмотують пінкою і закріплюють скотчем/паракордом, імітуючи таким чином рятувальний жилет. 

  • Підстилка для катамарану чи інших плавзасобів. Каремат м'який, широкий, не промокає наскрізь, йому легко надати різну форму — ідеальний варіант для водних походів.

Волокуші, санки і рюкзак

Міцні фольговані каремати можна використовувати для транспортування. Наприклад,  скласти дрова, одяг чи інші мілкі предмети (не дуже важкі!) і швидко перенести все під навіс в разі раптового дощу.

Звичайно, не варто волочить килимок по кам’янистій поверхні, а лише по гладкій: траві, мокрій землі, снігу. В зимових походах каремат взагалі може замінити санки: покладіть на нього рюкзак і тягніть за собою — таким чином знизите свою вагу і будете менше провалюватись в сніг. На “пінних санях” можна навіть спуститися самому з гірки по насту/утоптаному снігу. Але будьте вкрай обережні, оскільки управляти карематом під час спуску досить складно.

Пінка допоможе вдосконалити безкаркасний рюкзак. Зазвичай каремат чіпляють назовні, під рюкзаком чи збоку. Всередину килимок не кладуть, так як він краде дорогоцінний об’єм. Однак у випадку з безкаркасною моделлю є сенс засунути каремат якраз всередину, притиснувши його до стінок рюкзака — місця буде менше, зате це надасть рюкзаку жорсткості, пакувати його стане легше, а ваша спина буде захищена від твердих предметів.

Ноші, шина та інші засоби першої допомоги

Щоб своєчасно надати першу допомогу постраждалому в горах, потрібно мати грамотно складену аптечку, знати деякі хитрощі і вміти застосовувати підручні засоби. Зокрема, в разі переломів та інших травм в хід пускають трекпалиці, гілки, килимок-пінку. З допомогою останньої можна спорудити шину для фіксації зламаних кінцівок, зафіксувати голову в разі підозри на перелом шиї тощо. З обережністю, в разі крайньої необхідності каремат використовують як ноші.

Пінку оранжевого, рожевого чи іншого яскравого кольору можна використовувати як сигнальний засіб на випадок, коли ви загубились і вас розшукують рятівники. Фольгована сторона відображає світло, тому теж приверне увагу. Закріпіть килимок якнайвище — так вас буде краще помітно з землі і з повітря.

Зверніть увагу. Як бачите, у багатьох лайфхаках каремат комбінують з трекпалицями та гермомішком. Це — ще одні універсальні аксесуари, які застосовують не тільки по прямому призначенню. Читайте про особливості вибору і використання трекінгових палиць та різні способи застосування гермомішка в поході. А ще ці девайси входять в топ корисних дрібничок для літнього трекінгу.

Бонус: робимо корисні речі зі шматочків пінки

Каремат стане в нагоді не лише в цілому вигляді, а й по фрагментам. У активних аутдорників часто вдома валяються пінки, які і викинути жалко, і для сну в наметі вони вже не годяться — от їх і варто пустити на переробки. Таким чином ви отримаєте безкоштовний корисний девайс і водночас підтримаєте концепцію екофрендлі туризму, адже пінка отримає друге життя, а не піде одразу на смітник.

У аварійних випадках можна відрізати шматок від свого основного, робочого килимка. «Вкрадені» 10-20 см довжини/ширини зазвичай не критично впливають на зручність подальшої експлуатації виробу, зате можуть дійсно виручити у деяких ситуаціях.

Зі шматка спіненого килимка можна зробити:

  • Сидушку та наколінники для захисту тіла від мокрої, холодної, кам’янистої поверхні. Звичайно, можна підкласти складений цілий килимок, та все ж зручніше користуватися саме невеликим шматком, вирізаним під потрібні розміри. Сидушку та наколінники можна закріпити на тілі з допомогою мотузки/скотчу, а також зробити їх бажаної висоти, скріпивши між собою кілька листів пінки, або, навпаки, розділивши одну пінку на кілька шарів. За необхідності, частини килимка закріплюють під одягом, щоб захистити тіло від ударів і/або холоду.

Порада. На майбутнє, все ж беріть у похід повноцінну сидушку, найкраще надувну/самонадувну: місця в рюкзаку займає мало, зате чудово захистить від переохолодження — особливо модель з сучасним утеплювачем, наприклад, Air Seat Insulated від Sea to Summit.

 

 

  • Устілки. Якщо взуття промокло, чи недостатньо тепле для поточних погодних умов, можна частково покращити ситуацію з допомогою саморобних устілок з каремату. Звичайно, професійні устілки для взуття і тим паче хімічні грілки-устілки вони на 100% не замінять, але вам стане однозначно тепліше, сухіше і комфортніше. Крім того, спінений поліетилен пом’якшить удари під час ходьби

Ще устілки з каремату і/або шматочки пінки в носку/заднику черевика  допоможуть трохи підкоригувати розмір взуття. Терміново підігнати таким чином вийде й інше спорядження — наприклад, лижні черевики та каску. Обов’язково закріпіть шматки пінки скотчем, а ще краще клеєм.

  • Беруші. Багато туристів не бачать потреби брати в похід беруші для сну, а дарма. Якщо ви теж проігнорували цю дрібничку, і тепер серед ночі не можете заснути через звуки дикої природи чи сусіда-хропуна, відщіпніть два шматочки піни від свого килимка, трохи стисніть і закрийте ними вуха, як звичайними берушами — буде може й не дуже комфортно, зате значно тихіше.
  • Чохли. Щільний пінний матеріал чудово підходить, щоб захистити від ударів тендітні речі в рюкзаку: телефон, фотоаппарат, окуляри, павербанк тощо. Також з нього можна зробити тимчасові чохли на ручки льодорубу, ніж чи пили, захисні накладки на лижні кріплення та кішки (для транспортування) і т.д.. Зважаючи на теплоізоляційні властивості, з каремату шиють чохли-баби на казанок (щоб тримати їжу в теплі) та використовують шматки, як прихватки, однак пам'ятайте, що цей лайфхак не підходить для дуже гарячих предметів (пінка може розплавитися).

  • Риболовні снасті. В поході буває всяке, і іноді доводиться добувати їжу в диких умовах без спеціальних девайсів. Досвідчений аутдорник може зробити вудку навіть з палиці, розділеного на волокна паракорду (замінить волосінь) та шматочка каремату замість поплавка.

А щоб мінімізувати ризик екстремального добування їжі в дикій природі, радимо ретельно планувати похідне меню.

  • Сланці. В список забутого вдома спорядження нерідко входить змінне взуття для біваку. І тут вас теж виручить каремат! Виріжте устілки по формі взуття, далі зробіть надрізи, щоб вийшли капці, схожі на одноразові сланці (на фото нижче).

  • Пробка для фляги. «Рідна» кришка від пляшки загубилась? Щільно скрутіть шматок пінки і закрийте нею горло, як пробкою.

Якщо ж подібна неприємність трапляється з вами дуже часто, радимо одразу купувати флягу з фіксуючою петлею для кришки, наприклад Lifeventure Tritan Flask. Також зверніть увагу на гідратори для рюкзаку — тут точно нічого не загубиться, а пити можна прямо на ходу (більше про гідратори). 

  • Розтопка. В теплу суху погоду для розведення вогнища вистачить дрів та хмизу. Але якщо надворі вогко, не обійтися без розпалки. Коли під рукою немає BaseCamp Burning Gel чи іншого професійного розпалювача (або підготовленого заздалегідь саморобного), в хід йдуть шматки резини або ж спіненого поліетилену — хай не найкращий, але робочий варіант. Зріжте тонкі смужки з краю килимка та додайте їх до розтопки з гілочок та кори — розвести вогнище вдасться значно швидше. Читайте більше про те, як правильно розводити багаття в поході.

  • Дрібнички для домашнього побуту. Залишки пінки, які не пішли в хід на природі, застосуйте вдома: накладки на ніжки меблів, голківниця, килимки придверні для дому та в авто, розділювач пальців для педикюру, кігтеточка, - список практично безкінечний.

Як бачите, є безліч ідей використання каремату не за прямим призначенням. Можливо, у вас теж є свій, незвичайний спосіб використання пінки? Розкажіть про це в коментарях під статтею або в соцмережах магазину Shambala.