Вогнище, яким би романтичним і практичним воно не здавалося, — зовсім не обов'язковий атрибут походу. Розповідаємо, як організувати похідний побут без традиційного вечірнього багаття, та у яких випадках варто про це подбати.

Зміст:

Де і коли заборонено розводити багаття

Негода та інші причини відмови від багаття

Як готувати без багаття?

Як помитися, висушити речі та зігрітися без багаття?

Гігієна та догляд за речами

Як зігрітися

Робимо табір без багаття затишним та безпечним

Де і коли заборонено розводити багаття

Згідно статистики Служби національних парків США, близько 85% лісових пожеж спричинені людською діяльністю, зокрема масовим відпочинком на природі. Цей сумний факт сприяв запровадженню суворого контролю над розведенням відкритого вогню в лісових масивах. В усьому світі багаття на природі стали обмежувати або зовсім забороняти.

Локація, період та тип обмежень у всіх країнах різняться. Це може бути:

  • Заборона розведення вогню поза спеціально відведених для цього місць. Важливо: орієнтуватися необхідно на спеціальні знаки, а не на те, чи розводили тут багаття до вас!

  • Повна заборона розведення вогнищ, зокрема на вугіллі, використання грилів, вугільних печей. Особливо суворі правила передбачають також заборону використання будь-яких пальників.
  • Заборона на розведення вогню в період підвищеної пожежної небезпеки (у спекотні літні місяці) або цілорічні обмеження.

Зіткнутися із забороною на розведення багать найімовірніше в країнах із сухим кліматом або з помірним у розпал літа. Так, суворо стежать за пожежною безпекою у США (особливо у Каліфорнії), Німеччині, Італії, Словаччині і не лише. Зокрема, багаття заборонені у національних парках, заповідниках, пам'ятках природи. В Україні в період підвищеної пожежної небезпеки теж вводять подібні обмеження.

Вирушаючи в похід, обов'язково ознайомтеся з місцевими правилами розведення вогню, причому важливо дізнаватися про поточні заборони! Інформація може бути розміщена, наприклад, на сайтах національних парків.

Негода та інші причини відмови від багаття

Буває й так, що згідно закону розводити багаття можна, але робити це неможливо, чи не варто.

  • Недостатньо деревини. У високогір'ї, тундрах, степу, а також на дуже популярних маршрутах є великий ризик не знайти достатню кількість підходящої сухої деревини, а значить доведеться тягати з собою дрова/вугілля або, що набагато практичніше, продумати альтернативу багаттю.
  • Вітер, дощ. Негода значно ускладнює розведення багаття, тоді як пальником з вітрозахистом можна користуватися практично скрізь, зокрема під тентом.

  • Екологія. Спалювання гілок, сухостою та хмизу завдає шкоди екосистемі та здоров'ю людини. Дим містить токсичні речовини, шкідливі для легень, а ґрунт на місці кострища дуже довго відновлюється. Одне багаття, можливо, і не має критичного впливу, але в сезон їхні тисячі! Тому рекомендуємо подумати про відмову від вогнищ навіть там, де їх розводити можна і можливо. 

Як готувати без багаття?

Страви на багатті, звичайно, не зрівняються ні з чим. На відкритому вогні можна готувати складні каші та супи, смажити м'ясо та рибу, і навіть випікати хліб! Однак це не означає, що без багаття ви будете жити в поході впроголодь.

Якщо на маршруті дозволено використання пальників, це вирішує проблему. На пальнику можна приготувати будь-які страви формату «додай окропу»: локшину, кашу швидкого приготування. Але краще вибрати ситне збалансоване сублімоване харчування для мандрівників, яке легко замінить повноцінні страви в поході.

Ще крутіше, якщо є система приготування їжі. Навіть найпростіша система дає важливу перевагу — економію палива, а якщо вибрати пристрій більш серйозний з регулятором полум'я, можна готувати навіть цікаві та складні страви.

Зрідка трапляється заборона використання будь-якого вогню, зокрема пальників. У такому разі раціон складатиметься із продуктів двох типів:

  • Сухпайок, який не потребує приготування та нагрівання: сухофрукти та горіхи, шоколадні та зернові батончики, хлібці, м'ясні джерки, сир та ковбаса тривалого зберігання у вакуумних упаковках, арахісове масло, згущене молоко, печиво.
  • Консерви: м'ясні, овочеві, грибні, готові консервовані страви. Важливо: жерстяні банки у поході через велику вагу та складну утилізацію — під забороною. І навіть консерви в пакетах зайвий раз тиснуть на плечі, тому компенсуйте їхню вагу підбором ультралайт спорядження. Консервовані продукти можна їсти холодними, або підігріти без вогню — наприклад, на сонці або за допомогою армійського безполум'яного нагрівача сухпайків.

Корисні посилання. Для організації польової кухні без багаття корисно знати про:

Як помитися, висушити речі та зігрітися без багаття?

Багаття допомагає задовольнити базові потреби аутдорників, до яких, крім їжі, відноситься необхідність бути чистим, сухим та в теплі. Так само, як і з їжею, всі ці завдання цілком реально вирішити без розведення відкритого вогню.

Гігієна та догляд за речами

Регулярне миття навіть у найдикіших умовах — невід'ємна умова комфортного та безпечного трекінгу. Як організувати його без доступу до великої кількості окропу, нагрітого на вогнищі? Розглянемо дві основні ситуації:

  • Нагріти воду неможливо (наприклад, в умовах зимового походу з обмеженим доступом до води). У цьому разі рятують вологі серветки, упаковку яких варто підігріти прямо на тілі, або хлоргексидин.
  • Є доступ до води в теплу сонячну погоду — гріємо воду на сонці, використовуючи банальні пластикові пляшки або спеціальний похідний душ. Використовуйте цей спосіб, навіть якщо є пальник — паливо краще берегти для приготування їжі.

Читайте докладніше про гігієну у поході.

Промоклі речі, здавалося б, теж зручніше сушити біля багаття. Однак, по-перше, це геть на найбезпечніший і найпрактичніший спосіб. Розвішувати одяг і розставляти взуття біля відкритого вогню не варто, оскільки сильний жар може пересушити матеріал, а раптовий порив вітру загрожує перекинути полум'я на речі! Як тоді правильно сушити пожитки?

  • На сонці. Найпростіше робити це на біваку, натягнувши мотузку між деревами. Але дрібні речі можна сушити і на ходу, розмістивши на рюкзаку.
  • На протягу. Спосіб працює навіть у холодні та похмурі дні. Не забудьте взяти з собою прищіпки, щоб закріпити одяг.
  • За допомогою поглинаючих матеріалів — газет, сухої трави, моху. Спосіб використовують насамперед для сушіння взуття. А мокрий одяг та спорядження можна частково висушити навіть за допомогою снігу — він швидко вбере частину вологи.
  • У спальнику. Дрібні речі можна сушити своїм теплом, проте не кладіть їх прямо на тіло - розкладіть поруч або між шарами одягу.

Важливо! Будь-який із способів сушіння вимагає часу, тож обов'язково беріть запасний сухий комплект одягу в пакеті або гермомішку. А щоб питання сушки речей хвилювало вас якнайменше, вивчіть, як захиститися в поході від дощу.

Як зігрітися

Багаття, безперечно, одне з головних джерел тепла в поході. Тому у разі його недоступності варто продумати заходи щодо додаткового утеплення на біваку:

  • Захистіться від вітру. Навіть невеликі пориви спотворюють сприйняття температури, тому запасіться тентами і вітронепродувною курткою.
  • Уникайте вогкості. Промоклі через дощ або піт шкарпетки, рукавиці, і тим паче великі предмети одягу терміново знімайте і сушіть (як — читайте вище), замінивши їх на сухе.
  • Замість одного шару одягу — кілька: перший відводить вологу від тіла, другий зігріває,  третій захищає від вітру. Бонусом отримаєте повітряні шари для додаткового зігріву.
  • Ізолюйте тіло від холодної землі. Хороша сидушка та туристичний килимок не дозволять ґрунту «вкрасти» ваше тепло.
  • Носіть аксесуари. Тепло виходить рівномірно по всьому тілу, тому шапка і рукавички прохолодним вечором - обов'язкові.

  • Вживайте зігріваючу їжу. Підійдуть страви гострі (з перцем, часником, гірчицею) та калорійні (горіхи, шоколад), і, звичайно ж, гарячі напої.
  • Більше рухайтесь. Обертайте руками, стрибайте, тупцюйте на місці, щоб розігнати кров. Однак робіть це не надто інтенсивно, щоби не спітніти.
  • Використовуйте всілякі грілки: хімічні та USB-грілки для рук та тіла, грілки-устілки.

Докладніше про те, як зігрітися в поході.

Робимо табір без багаття затишним та безпечним

Великий вогонь на рівні інстинктів приваблює людей, розслабляє і сприяє приємному спілкуванню. Ось чому багаття завжди було «соціальним центром» у будь-яких походах. Але що заважає зімітувати ту саму атмосферу без використання живого полум'я?

Щоб влаштувати «багаття без багаття» потрібно, перш за все, велике джерело світла. Для цього, крім ручних і налобних ліхтариків, візьміть на маршрут кемпінгові ліхтарі або газові лампи. Поставте їх у центр табору, і вони згрупують народ не гірше вогню! Невиправні романтики також можуть осяяти намети за допомогою гірлянд.

Порада. На світло вночі збігаються не лише туристи, а й комахи. На відміну від багаття, дим якого більш-менш відлякує мошок і комарів, ліхтарі такого функціоналу не мають, тож запасіться репелентами. Читайте, як вибрати засоби від комарів, і що робити у разі укусу.

Тихе потріскування палаючих дрів, — вже сама собою головна розвага на біваку. Можна нескінченно сидіти біля багаття, нічого не роблячи — і почувати себе абсолютно щасливим. Дивитися ж годинами на світло ліхтарів ви навряд чи будете, тому продумайте, чим зайняти групу. Наприклад, візьміть настолки, придумайте всілякі ігри. Ну і звичайно ж, тихі розмови та пісні на привалі будуть приємними завжди, незалежно від джерела світла.

Бонус. У районах, де заборонено відкритий вогонь, зірки світять особливо яскраво. Скористайтеся цією можливістю, щоб досліджувати зоряне небо та спостерігати за метеоритними потоками.

Як бачите, похід без багаття цілком може бути комфортним, приємним та безпечним. Тому нехай вас не лякають обмеження — з нашими порадами та якісним спорядженням від Shambala не страшні жодні перепони!