Зазвичай ми розповідаємо, як зробити комфортним та безпечним побут у поході. Однак найближчим часом екстремальні умови чекають на українців не лише в дикій природі, а й удома. Перебої з електроенергією, водою, газом та опаленням змусять впасти у відчай будь-кого, та тільки не аутдорників!

У цій статті ми розповімо, як подолати комунальні проблеми, використовуючи похідні навички та спорядження.

Важливо! Ми не даватимемо загальних рекомендацій і не розповідатимемо, як вибрати електрообігрівач, зробити камін зі свічки чи куди телефонувати, якщо немає світла. Натомість зосередимося на тому, як вам допоможе безпосередньо магазин Shambala, а саме, що з нашої продукції виручить вас цієї зими. 

Зміст:

До чого бути готовим?

Перед тим, як переходити до добірки корисних товарів, пробіжимося основними проблемами, з якими ми вже зіткнулися чи можемо зіткнутися найближчим часом:

  • Планові або аварійні відключення подачі електроенергії (найвищий ризик саме в цій сфері).

  • Аварійні відключення подачі води та газу.

  • Проблеми з опаленням — у квартирах українців взимку 2022-23 обіцяють температуру не вище +17-18°C замість звичних +20°C і вище.

У підсумку без належної підготовки ми будемо мерзнути у своїх квартирах; виникнуть складнощі з приготуванням, розігрівом та зберіганням їжі, проведенням гігієнічних процедур, освітленням приміщень, а розряджені гаджети спричинять проблеми зі зв'язком. Загалом умови загрожують бути спартанськими. А яка продукція найкраще розрахована на експлуатацію за суворих екстремальних умов? Звичайно ж, продукція для походів та іншої активної діяльності на природі.

Ті, хто в аутдорі не перший день, швидше за все вже мають щонайменше половину речей з наведеного нижче списку. Все, що у вас вже є, активно застосовуємо і радіємо:) А над покупкою решти теж варто замислитись. Адже все це стане у нагоді не тільки у важкі часи, а й після стабілізації ситуації, коли регулярний повноцінний відпочинок на природі знову стане доступним.

Як одягатися, щоб зігрітися

Досвідчені походники одягаються за принципом багатошаровості: замість одного дуже теплого і щільного одягу вони надягають три-чотири тонших шари, кожен з яких виконує певну функцію, а повітря між шарами додатково зігріває. Головне – застосовувати цей принцип можна не тільки в поході, а абсолютно скрізь, зокрема, в квартирі з недостатнім опаленням.

Ось які шари нам потрібні:

  • Термобілизна. Краще брати синтетичну — вона добре відводить вологу, а саме це, а не зігрівання, є одним із головних завдань термобілизни. Замість синтетики можна взяти термобілизну з мериносової вовни. На відміну від звичайної, мериносова вовна має низку переваг: вона гіпоалергенна, м'яка і зовсім не колюча, добре виконує функцію терморегуляції і має антибактеріальні властивості (докладніше про мериносову вовну). Термобілизну можна носити вдень і надягати на ніч замість або разом з піжамою. Читайте докладніше, як вибрати термобілизну.

  • Флісовий шар. Додатково зігріє та ізолює вас від холоду. Підійдуть вільні флісові кофти, які не сковують рухів.

  • Третім шаром вдома можна одягнути пухову куртку чи жилет. Якщо ж йдеться про класичний третій шар для походу або просто для вулиці, зверху пухівки або замість неї надягають мембранну куртку.

Не забуваємо добре утеплювати ноги. Обов'язково — теплі шкарпетки, наприклад, Smartwool з мериносової вовни. Ми вже розповідали, в чому особливості шкарпеток цього бренду і чому вони варті кожної витраченої на них копійки.

Рукавиці, шапка і теплий баф — аксесуари, які стануть у нагоді не тільки на вулиці, а й вдома. Надягайте їх під час сну або малорухливої ​​роботи, щоб мінімізувати втрати тепла через руки, шию та голову.

Облаштовуємо кемпінг у квартирі

Одягнулися по-похідному, тепер можна братися і за інтер'єр. Квартиру теж перетворюватимемо на наметове містечко. Навіщо? У неопалюваному приміщенні підлога і стіни стають схожими на промерзлу землю, а значить наше головне завдання — ізолюватися від них і утримати власне тепло. Для цього будемо використовувати ті ж речі, що й у поході:

  • Туристичні пухові ковдри — легкі, компактні, і водночас дуже теплі. Накривайтеся ними під час сну або використовуйте як теплу накидку вдень.

  • Спальний мішок — класичний атрибут походів тепер допомагає вижити у квартирі без опалення. Це чудова альтернатива ковдрі, адже спальник буквально огортає вас з усіх боків і не дає холоду пробратися до тіла. Для будинку, що не опалюється,  потрібна зимова модель з капюшоном, розрахована на -10-12°С (температура комфорту). Також зверніть увагу на сімейні спальники, в яких спати ще комфортніше за рахунок «колективного» тепла. Детальніше про види та вибір спальника.

  • Туристичні килимки. На перший погляд, в домі вони не такі вже й потрібні, оскільки функцію ізоляції від холодної поверхні з великим успіхом виконує ліжко. Однак вони стануть у нагоді батькам маленьких дітей, які люблять грати на підлозі — високий щільний каремат захистить малюка від холоду.

  • Рятувальна термоковдра. Не найкомфортніша штука для дому, адже це, фактично, «плед з фольги», зате дуже корисна. Сама собою термоковдра не гріє, а зберігає тепло людини, відбиваючи до 90% тепла, що виділяється, назад до тіла. Її можна, наприклад, накинути поверх звичайної ковдри — таким чином ви не замерзнете під час сну навіть у найхолоднішій кімнаті.

  • Намет. Можливо, це найнесподіваніша річ у квартирі, але вона реально допоможе вижити вдома без опалення. Першими встановлювати намети всередині житлових приміщень додумалися корейці. Їхній досвід показав, що в міні-будинку можна легко підтримувати цілком комфортну температуру, навіть якщо в кімнаті, де встановлений намет, холодно. Усередині можна обладнати не тільки спальне місце, а й робочий кабінет, ігрову для дітей та навіть міні-кінозал. До речі, для додаткової ізоляції від холодної підлоги намет можна встановити прямо на великому ліжку.

Як вибрати грілку?

Ізолювавши себе від зовнішнього холоду за допомогою декількох шарів одягу, спальника та ковдр, ми зможемо утримати власне тепло. Але часто цього недостатньо, і потрібне стороннє джерело тепла. Якщо батареї ніяк не справляються зі своїм завданням, а електричні обігрівачі та електроковдри не мають сенсу через блекаут, на допомогу приходять автономні засоби зігрівання — різноманітні грілки.

В асортименті магазину Shambala є одноразові хімічні грілки Thermopad, багаторазові сольові та USB-грілки Lifesystems. Кожен вид має свої особливості та переваги. Ми порівняли їх, щоб ви могли вирішити, яку грілку вибрати, щоб зігрітися у квартирі без опалення та електрики.

 

Thermopad, хімічні грілки

Lifesystems, сольові грілки

Lifesystems, USB-грілки

Принцип роботи

Хімічний елемент усередині грілки автоматично нагрівається у разі контакту з киснем. Для активації виробу достатньо зняти захисну плівку та зачекати кілька хвилин.

Для активації потрібно стиснути металевий елемент усередині грілки, після чого усередині утворяться кристали і миттєво піде вироблення тепла. Для повторного використання грілку необхідно прокип'ятити до розчинення кристалів.

Автономна робота після підзарядки від мережі чи павербанку. Для запуску потрібно затиснути на кілька секунд кнопку включення. Починає випромінювати тепло відразу після включення.

Особливості

Дають м'яке тепло.

Екологічно безпечні, використану грілку утилізують як звичайне сміття.

Різні розміри та форми: є спеціальні грілки для зони шиї, поясниці, грілки-устілки, універсальний варіант.

Виріб можна закріпити на одязі за допомогою липучки або вкласти в рукавичку, кишеню, взуття.

Екологічно безпечні, не токсичні.

Найзручніше носити в кишені чи рукавицях.

Зігріває руки навіть у мокрих рукавичках.

Дуже прості у використанні.

Кількість циклів використання не обмежена.

4 температурні режими роботи.

Індикатор нагрівання.

Максимально просте використання.

Виріб прогрівається з усіх боків.

Грілка може працювати як павербанк.

Температура максимального нагріву

До 48 °C

До 54 °C

До 50 °C

Час дії та кількість циклів використання

Одноразові, тепло однієї грілки після активації зберігається до 12-ти години.

Багаторазові, за один цикл тепло зберігається близько 90 хвилин.

Багаторазові, тримають заряд до 6 годин.

Ціна

Від 67 грн

Від 343 грн

Від 1948 грн

Важливо! Будь-які грілки протипоказано застосовувати за наявності запалень, кровотеч, пухлин, на ділянках з ранами та свіжими забоями, у разі загострення хвороб серця та судин. Вагітним можна використовувати лише після консультації з лікарем.

Якщо немає світла: ліхтарики та автономні джерела електроенергії

Під страхом блекауту народ активно закуповує свічки та сірники, що не дуже раціонально. На випадок тимчасового відключення електрики або для створення романтичної атмосфери свічки, звичайно, стануть у нагоді. Однак, якщо перебої зі світлом будуть тривалі та регулярні, варто запастися хорошим ліхтариком, і, бажано, не одним.

Зверніть увагу. Аварійна економія електрики торкнулася, зокрема, вуличного освітлення. У зв'язку з цим подбайте про свою безпеку на темних вулицях. Ми вже розповідали, як бігати і їздити на велосипеді у темний час доби — багато з цих порад знадобиться не тільки спортсменам, а й звичайним пішоходам.

Як вибрати ліхтар для дому? Зверніть увагу на три основні показники: конструкція, світлова потужність, тип живлення.

Конструкція та світлова потужність ліхтарів

У магазині Shambala ви можете придбати такі туристичні ліхтарі, які підійдуть для квартири:

  • Ручні ліхтарики. Вони завжди мають попит і є, мабуть, у кожному будинку. Ручні ліхтарики компактні та мобільні, а моделі з широкою плоскою основою можна використовувати, зокрема, як стаціонарне джерело світла, встановивши ліхтарик вертикально. Для побутового використання, на заміну свічці, підійде навіть крихітний ліхтарик-брелок зі світловим потоком 40 люмен або інші компактні ліхтарики потужністю до 100 люмен. Якщо ж вам потрібен ліхтар, що дає максимально яскраве освітлення, у нас є потужні моделі до 5000 люмен, які світять на кілька сотень метрів!

  • Кемпінгові ліхтарі. Якщо немає світла, вони частково замінять класичні лампи. Кемпінгові ліхтарі дають м'яке рівномірне освітлення, їх легко встановити на рівній поверхні або підвісити. Потужності більшості моделей — 200-250 люмен — вистачає для тьмяного освітлення невеликої кімнати. Але є також варіанти більш потужні, до 1000 люмен. Для орієнтиру, для середнього рівня освітленості потрібно 150-200 люмен на кожен квадратний метр.

  • Налобні ліхтарі. Може, не найпотрібніша річ вдома, однак у низці ситуацій стане справжньою паличкою-виручалочкою. Їхня головна перевага — вільні руки та спрямований промінь світла. Тому налобний ліхтар точно стане в нагоді, коли потрібно, наприклад, щось відремонтувати в темряві. У плані потужності є всі можливі варіанти: від простих ліхтариків зі світловим потоком до 200 люмен до просунутих моделей потужністю 1500 люмен.

Тип живлення та спосіб заряджання

Найчастіше використовують ліхтарі на батареях або акумуляторах. Деякі кемпінгові ліхтарі живляться від мережі, яку в умовах відключення світла замінює павербанк, також є ліхтарі з комбінованим типом живлення.

  • Ліхтарики на батарейках — відносно автономні, їх зручно використовувати, але потрібно завжди мати вдома запас нових батарей і правильно утилізувати використані. Якщо є частковий доступ до електрики, замість звичайних батарейок можна використовувати більш екологічний і економний варіант — акумуляторні батареї з можливістю перезарядки.

  • Ліхтарики на акумуляторах. Для їх підзарядки потрібне джерело енергії — електромережа, або, в умовах відключення світла, павербанк, зарядка від автомобільного прикурювача. Якщо вам потрібен максимально автономний варіант, вибирайте ліхтарик на сонячній батареї.

Зверніть увагу! У магазині Shambala можна купити повербанки та сонячній батареї з акумулятором від Biolite (США). Також як повербанк для зарядки телефону та інших гаджетів можна використовувати деякі акумуляторні ліхтарі, грілки та інші пристрої, що мають відповідну функцію.

Як готувати їжу, якщо немає світла та газу?

Якщо звичні газові та електричні плити, мультиварки та мікрохвильові печі стали недоступні, потрібно кардинально переглянути меню і на певний час перетворити його на похідне. Основні принципи харчування та харчові набори для походу можна адаптувати і для домашньої кухні.

В умовах відсутності газу та електрики їжа має відповідати тим самим вимогам, що й на природі: зберігання без холодильника та просте приготування. Під ці критерії підходить:

  • Їжа формату «додай окріп». Крім банальної локшини та каш швидкого приготування, потіште себе сублімованим харчуванням для туристів. Щоб закип'ятити воду, використовуйте туристичний пальник або звичайний сухий спирт.

Що вибрати: газовий/рідкопаливний пальник, система приготування їжі чи сухий спирт?

Сухпайок і консерви стануть в нагоді, якщо доступу до кухонної плити немає день-два, але харчування такою їжею протягом тижнів загрожує проблемами зі здоров'ям. Щодня готувати на багатті у дворі теж не дуже зручно. Тому на випадок тривалих перебоїв з електрикою та газом радимо запастися автономним туристичним пальником, яким, за належної обережності, можна користуватися безпосередньо в квартирі.

Пальник в умовах перебоїв з газом та електрикою врятує вас не один раз. Адже на ньому можна не лише готувати/розігрівати їжу, а й гріти воду, щоб помитися чи наповнити водяну грілку.

Як вибрати пальник для квартири? Вони бувають газові, рідкопаливні та комбіновані. Також можна готувати на сухому спирті, або вибрати найсучасніший девайс — інтегровану систему приготування їжі. Ми порівняли усі варіанти, щоб ви могли підібрати для себе оптимальний.

Вид

Газовий пальник

Система приготування їжі

Рідкопаливний пальник

Спиртова горілка

Принцип роботи

Конструкція являє собою пальник із розсікачем, до якого безпосередньо (через різьбу) або за допомогою шланга приєднується газовий балон із сумішшю пропану, бутану та ізобутану.

Конструкція складається з пальника, балона та посуду, які жорстко скріплюються між собою, що збільшує ККД пристрою, робить його використання максимально зручним та безпечним.

Пальник з'єднується за допомогою виносного шлангу з резервуаром, наповненим пальним — "галошою", автомобільним бензином, керосином або дизельним паливом.

Сухий спирт — спресовані "таблетки" або брикети на основі уротропіну та парафіну, які потрібно просто підпалити. Для зручності таблетки кладуть у спеціальні підставки, зверху на які можна ставити ємність з водою.

Особливості та переваги

На вибір є два види пальників:

Компактні набалонні (різьбові). Зручні, надійні та недорогі. Підійдуть під потреби однієї людини (закип'ятити кухоль води, підігріти консерву)

Пальники із виносним шлангом. Великі, стійкі, з широким розсікачем та рівномірним нагріванням. На них зручно готувати страви в каструлі або на сковороді для всієї сім'ї.

Компактність та мала вага.

Найвищий ККД серед усіх пальників — вода закипає за лічені хвилини.

Індикатор нагрівання води.

Ряд моделей мають регулятор тиску для плавного регулювання полум'я — це дозволяє готувати різноманітні страви без ризику підгоряння.

 

Працює за будь-яких умов, зокрема на сильному морозі.

Доступність — рідке паливо купити найпростіше.

Деякі моделі мають функцію регулювання полум'я.

Невелика вага, компактність.

Доступність (низька ціна).

Легко використовувати.

Можна розпалювати на морозі та в умовах високої вологості.

У разі відсутності спеціального пальника сухий спирт можна розпалювати на конфорці.

Дає стабільне полум'я, не горить і не коптить

Недоліки

Набалонні пальники легко перевернути (щоб уникнути цього, використовуйте підставку), вони дають нерівномірне нагрівання і, як наслідок, продукти частіше підгоряють.

У пальників із виносним шлангом є ризик витоку газу, тому важливо постійно стежити, щоб на трубці не було пошкоджень.

Ризик вибуху балонів. Щоб цього уникнути, купуйте сертифіковані балони надійних виробників, не залишайте балони надовго під прямим сонячним промінням і не користуйтеся перезаправленими балонами.

Висока ціна.

У системах без регулювання полум'я їжа може підгоряти, тому їх варто використовувати лише для кип'ятіння води.

Необхідно використовувати спеціальний посуд або адаптер.

Ризик вибуху газових балонів.

Висока ціна.

Експлуатація, зокрема запуск пальника, досить складна і потребує певної вправності.

Під час роботи пальника виділяється неприємний запах.

Дуже короткий час горіння та відсутність можливості регулювання вогню, через що на сухому спирті дуже складно готувати навіть прості страви. Використовують його переважно для кип'ятіння води та розігріву готових страв.

Важливо!

Офіційно будь-які пальники не рекомендовано використовувати у закритих приміщеннях. Тому за можливості користуйтеся ними на незасклених балконах, лоджіях та верандах. Якщо ви все-таки готуєте на кухні, подбайте про хорошу вентиляцію!

Особливо важливо забезпечити постійний приток повітря під час роботи інтегрованої системи приготування їжі, оскільки вона виділяє в рази більше чадного газу, ніж звичайний пальник.

Також подбайте про пожежну безпеку — у приміщенні, де використовують пальник, має бути робочий заповнений вогнегасник. Не залишайте прилад без нагляду!

Орієнтовний час закипання та витрата палива (з розрахунку на 1 л води)

7-12 хвилин, 13-16 грамів газу

Від 2 хвилин, 8 грамів газу

3-5 хвилин

20 хвилин, 1,5-2 таблетки

Вартість

Від 800 грн за пальник + газовий балон від 100 грн

Від 1500 грн за систему без балона

Від 2800 грн (+ пальне і  ємність для нього)

Від 90 грн за пальник + сухий спирт від 55 грн за 8 таблеток

Детальніше

Вибір газових пальників

Що таке система приготування їжі

Вибір рідкопаливних пальників

Сухий спирт і його застосування

Як вибрати термос для напоїв та їжі

В умовах відключення газу та світла банальна, здавалося б, задача, — розігрівання їжі та заварювання чаю, — перетворюється на справжній квест. І замість того, щоб кожні кілька годин вовтузитися з пальником, варто подбати про те, щоб зберегти їжу та напої гарячими максимально тривалий час. І тут на допомогу приходять знайомі всім термоси, причому не лише у класичному форматі.

Основні види та характеристики термосів

Вид

Термоси

Термофляги

Термокружки

Термоконтейнери

Призначення

Для напоїв

Для їжі (супів, каш та ін.)

Об’єм*

0,3-1,5 л

0,3-1 л

0,3-0,6 л

0,4-1,2 л

Особливості

Класичний формат, доречний як на природі, так і вдома.

Різноманітність розмірів — від крихітного термоса на одну людину до об'ємної моделі для заварювання чаю на всю родину.

Стійке дно, багато додаткових елементів (ремені, ручки, силіконові чохли та ін.) для зручної експлуатації.

Компактні розміри та обтікаюча форма для зручного використання та транспортування.

Завдяки зручному горлечку можна пити прямо з фляги (деякі виробники також роблять силіконові накладки для захисту від опіків).

Максимально просте відкривання кришки-поїлки, захист від опіків та інші особливості призначені зробити використання термокружки максимально зручним та безпечним.

Форма розрахована на автомобільний підсклянник.

Широка горловина дозволяє зручно накладати їжу в контейнер та очищати його.

Можна використовувати кришку як тарілку або їсти прямо з контейнера.

Матеріал

Внутрішня колба більшості термосів виготовлена з якісної харчової нержавіючої сталі. Матеріал стійкий до корозії, не впливає на смак та запах їжі та напоїв.

*Вважається, що чим більший об'єм термоса, тим краще він зберігає тепло. Однак, це не зовсім так. На рівень термоізоляції більшою мірою впливають:

  • Якість виробу, а саме повна герметичність між внутрішньою та зовнішньою колбою.

  • Конструкція. Найменші втрати тепла мають термоси з вузькою горловиною, ущільнюючими кільцями, пробкою, що закручується, і додатковою кришкою. Термоси з кнопковим механізмом відкриття пробки дуже зручні у використанні, проте менш герметичні.

В середньому, якісний термос тримає температуру продукту на рівні 60-80°C протягом 6-8 годин.

Порада. Якщо хочете розтягнути гарячий напій на тривалий час, заварюйте концентрат: максимально гарячий і міцний чай/каву, який потім розбавляйте холодною фільтрованою водою. Також радимо урізноманітнити своє меню зігріваючими похідними напоями. А термоконтейнери використовуйте не тільки для зберігання готових гарячих страв, але і для їх приготування: багато каш (гречка, кус-кус, булгур) достатньо залити окропом (в крайньому разі взагалі холодною водою) і дати настоятися в термосі кілька годин.

Особиста гігієна в умовах відключення світла, води та газу

Як прати, приймати душ і мити голову, якщо немає води та/або можливості підігріти її? Даємо на цей випадок кілька рекомендацій.

  • За можливості запасайтеся технічною водою в максимальних об'ємах. Зберігати запаси зручно у складаних каністрах — вони вміщують до 10 літрів кожна, мають зручну ручку, і, що найважливіше, порожні каністри, на відміну від звичайних бутлів, у складеному вигляді не займуть багато місця в будинку.

  • Щоб прийняти душ і помити голову, використовуйте похідні прийоми, які дозволять зробити це з мінімальною кількістю води (докладно про особисту гігієну в поході). Зокрема, можна використовувати похідний душ — це зручніше, ніж поливати себе з ковша.

  • Якщо вода у величезному дефіциті, підтримувати гігієну допоможуть вологі серветки. Замість звичайних магазинних можна використовувати спеціальні очищуючі серветки від Sea to Summit. Вони великі (однієї вистачить, щоб «вимити» все тіло), мають збалансований pH, відмінно очищають від поту та інших забруднень і делікатно впливають на шкіру.

У підсумку майже кожен другий пункт зі списку речей для походу може стати в нагоді в умовах комунальної кризи. Втім, важливе не стільки спорядження, скільки кмітливість і позитивний настрій — а цього у досвідченого аутдорника точно не відібрати:) Бажаємо вам бути в максимальному комфорті та безпеці, незважаючи на всі обставини, і щиро віримо, що все буде добре!