Активний відпочинок на природі без виснажливого добирання до локацій на громадському транспорті, пошуків та облаштування місця для ночівлі і строгих обмежень в об’ємі спорядження, — звучить привабливо, еге ж? Усі ці переваги і не тільки має караванінг — подорожі з проживанням у спеціально обладнаних автомобілях.

Ще з десяток років тому цей вид туризму був знайомий нам переважно з іноземних серіалів і фільмів, та сьогодні він стає все більш популярним і доступним в Україні. Розказуємо головне про караванінг: які бувають автобудинки, де зупинятись, що брати з собою та як підготуватись.

Зміст:

 1. Види караванів: від автонамету до пересувних квартир
 2. Оренда каравана в Україні та світі
 3. Де облаштувати табір на каравані: «дикун» чи кемпінг?
 4. Як підготуватися до подорожі в автодомі
 5. Чому варто обрати караванінг для відпочинку на природі

Види караванів: від автонамету до пересувних квартир

Формат караванінгу передбачає подорожі на автодомі або легковому авто з домом-причепом. Але умовно сюди можна віднести також мандри, під час яких ви ночуєте в салоні машини чи спеціальному автонаметі, встановленому на даху/в багажнику автомобіля, або ж розбиваєте біля машини повноцінний кемпінговий намет. В цьому разі ви теж можете взяти значно більше спорядження, ніж для пішого походу, однак такого комфорту й свободи пересування, як у випадку з караваном, досягти не вийде.

Якщо ж говорити про класичний караванінг, то тут, як ми вже й казали, є два варіанти, кожен з яких має свої особливості, переваги та недоліки.

1.    Автодім/кемпер

В цю групу входять каравани, в яких жилий модуль і автомобіль складають монолітну конструкцію. Автобудинки бувають дуже різні в плані розміру, дизайну і “начинки”, їх майструють навіть на базі шкільних автобусів, УАЗів і трициклів. Та найбільш популярний і доступний варіант — це переобладнаний під караван мінівен, розрахований на кілька дорослих. А найрозкішніший автодім-альковен, побудований на базі вантажного авто. Він вміщує приблизно 8 чоловік і, в порівнянні з мінівеном, який дає базові зручності та комфорт, реально схожий на повноцінне житло. Інтер'єр люксових моделей практично не відрізняється від сучасної квартири, бонусом в алькові (надбудові над кабіною водія) розміщують велике двоспальне ліжко. Але вартість альковена, очікувано, значно вища, та й управляти махиною висотою до трьох метрів важче, ніж мінівеном.

Переваги  та особливості:

 • Стандартне наповнення кемпера включає кілька ліжок, столову з шафами, столом і лавою, кухню з газовою плитою та холодильником, баки для технічної води, умивальник, душ, туалет, освітлення, розетки. Додатково може бути мікрохвильова піч, телевізор, бойлер, маркіза (навіс) тощо. Енергоживлення техніки реалізовано на базі акумулятора, який заряджається від мережі або в процесі роботи двигуна.
 • В утеплених кемперах комфортно мандрувати навіть взимку (за температури до -25°С).
 • За умови достатніх запасів газу, технічної та питної води, наявності сонячних батарей кемпер забезпечує практично повну автономність: навіть у дикій глушині ви зможете з комфортом відпочивати від кількох днів до кількох тижнів!
 • Краща маневреність: управляти суцільним автодомом (зокрема на поворотах, вузьких та звивистих ділянках), легше, ніж зв’язкою авто+причіп.
 • Під час руху у вас є швидкий доступ до багажу, не треба робити зупинку і бігти в «дім», щоб взяти щось, як це відбувається у разі використання причіпного трейлера.

2.           Дім-причіп/трейлер/автодача

Основна відмінність від кемпера — це самохідна конструкція без мотора, яка приєднується до автомобіля. Розміри та наповнення можуть кардинально відрізнятись. Так, є великі трейлери до 12 метрів в довжину, що практично не уступають по комфорту та габаритам автодомам. Але такий потрібно чіпляти лише до машини з потужним двигуном, вагою не менше за вагу самого трейлера, тобто, це має бути, наприклад, позашляховик чи мікроавтобус.

А от компактний «каплевидний» причіп (на фото) можна без проблем буксувати майже будь-яким легковим авто. Але й наповнення такої двохметрової «краплі» буде досить аскетичним: як правило, душу і туалету тут немає, а міні-кухня вбудована в багажник. Також є цікавий варіант для пікапа — жилий модуль, який не має колес і  встановлюється безпосередньо на кузов автомобіля.

Переваги  та особливості:

 • Причепи коштують в середньому на 30-50 % менше за автодім. Додайте сюди ще економію на пальному, оскільки автобудинок має «хороший апетит».
 • Оснащення навіть найменших автодач дозволяє зберігати автономність до трьох днів. Електроенергію забезпечує акумулятор, до якого  для більшої автономності підключають сонячні батареї.
 • Причіп — це по суті валіза, яку за необхідності можна залишити, наприклад, в кемпінгу, і поїхати порожняком в магазин чи вивчати околиці. З автодомом так точно не вийде, ганяти його зайвий раз туди-сюди геть не зручно. Але є й мінус: у вас немає доступу до “будинку” на ходу, так як знаходитись в трейлері під час руху строго заборонено, всі пасажири мають бути в автомобілі!
 • Водіння з причіпом має свої особливості. Потрібно навчитися правильно гальмувати, повертати тощо. Крім того, причіп менше, ніж автодім, пристосований до поганих доріг.

Оренда каравана в Україні та світі

Придбання автодому чи трейлера — справа не з простих. По-перше, це дорого: вартість б/у трейлера (найдоступнішого варіанта) стартує від 2 тисяч доларів. По-друге, потрібен гараж чи інше місце для довготривалої стоянки між поїздками. Покупка має сенс лише тоді, коли ви впевнені, що такий формат мандрів вам підходить, і відпочивати в каравані будете часто. Для початку ж радимо провести тест-драйв, взявши кемпер в оренду.

 • Пункт проката можна без проблем знайти в популярних туристичних регіонах Європи та Північної Америки — караванінг тут розвинений дуже добре. В Україні аналогічні служби теж є, але їх значно менше.
 • Оренда автодому обійдеться від $60, причепа — від $30. Чим більше днів оренди — тим менша ціна. Плюс враховуйте, що для оформлення оренди потрібно внести заставу. В гарячий сезон бронюйте потрібний транспорт заздалегідь.
 • Відразу плануйте радіальну поїздку. Служби оренди звичайних легкових авто часто пропонують послугу «повернення в іншому місті», але з караванами таке рідко практикується. Маршрут, як правило, погоджується з орендодавцем.
 • Умови оренди. Зазвичай оформити оренду можна на водія не молодше 21-25 років, зі стажем водіння мінімум 1-5 років. Для управління більшістю караванів  достатньо прав категорії «В», але для деяких причепів потрібна «Е» (залежить від ваги транспортного засобу і ПДР в конкретній країні).

Де облаштувати табір на каравані: «дикун» чи кемпінг?

Караванінг, як ми вже казали, забезпечує певну автономність, тож ви можете зупинитись скрізь, куди доїде ваш кемпер і де не заборонено розбивати табір. В Україні є вдосталь місць для відпочинку «дикуном», а строгих обмежень щодо цього немає. Головне не паркуватись на приватній території, також бажана близькість до джерела з питною водою(для більшої автономності). А от в Європі навпаки: зупинятись дозволено переважно на спеціально відведених територіях, насамперед в кемпінгах.

Кемпінг та автокемпінг в Європі і США розвинений на дуже високому рівні. Це стосується як кількості, так і якості. Для розуміння масштабів: тільки на території Німеччини облаштовано більше 3 тисяч кемпінгів! Додайте розвинену інфраструктуру, охорону, чистоту — і отримаєте ідеальне місце для відпочинку в автодомі. Так, ви втрачаєте приватність — в цьому плані відпочинок дикуном все ж виграє. Але в усьому іншому — суцільні плюси, адже в кемпінгу караванери отримують:

 • Постійний доступ до електрики та Wi-Fi, технічної і питної води.
 • Повноцінний душ і туалет — актуально для туристів, які подорожують з компактною автодачею без санвузла.
 • Територію під охороною. Це особливо важливо, якщо ви збираєтесь не тільки 24/7 чілити в своєму автодомі, а й поєднувати лінивий відпочинок з походами та іншими активними заняттями на природі.
 • Спілкування з однодумцями. Провести приємний вечір з іншими караванерами, обмінятись досвідом, скооперуватись для ігор, походів та іншого дозвілля, в кемпінгу легко знайти нових знайомих, а, можливо, і найкращих друзів.

В європейських кемпінгах під каравани зазвичай виділяється окрема велика територія, та бувають і змішані стоянки, де автобудинки і намети стоять упереміш. У будь-якому разі, дефіциту місць тут, як правило, немає. Вартість проживання складає приблизно 25-30 євро за одну машину і двох людей.

В Україні культуру відпочинку в кемпінгах почали активно популяризувати не так давно. І якщо з наметовими містечками ситуація ще більш-менш задовільна, то для караванерів поки що варіантів не так багато. Кемпінгів, розрахованих на стоянку кемперів, всього кілька десятків, а місць в кожному здебільшого обмаль.

«Дикун» для українського караванінгу поки що залишається в пріоритеті, і все ж, популярні локації потроху починають обростати автокемпінгами. Зокрема, кемпінги з місцем для караванів є у Квасах (звідки стартує один з популярних маршрутів на Говерлу), на Шацьких озерах, біля Дземброні (старт на Піп Іван Чорногірський), поблизу Нацпарку Синевир, в Східниці.

Читайте більше про те, як облаштовані кемпінги в Україні та Європі, де їх знайти і про які нюанси відпочинку варто знати.

Важливо. Під час вибору кемпінгу в першу чергу звертайте увагу на наявність та якість доїзду: рухатись на автодомі бездоріжжям — небезпечно, прокатні фірми взагалі це забороняють. Також поцікавтесь, в якій частині відведене місце під каравани, щоб потім не виявилось, що ви стоїте посеред асфальтованої парковки, і на відпочинок на природі це мало схоже. 

Як підготуватися до подорожі в автодомі

 1. Розплануйте поїздку і детально вивчіть маршрут. Потрібно заздалегідь дізнатися, де по дорозі заправитись, поповнити запаси технічної води, спорожнити туалет, купити продукти,зарядити акумулятори, заночувати тощо. За можливості вибирайте для доїзду дороги з кращим покриттям, щоб менше відчувати тряску в автобудинку. Не обов’язково чітко слідувати плану, але приблизний розклад і корисні локації під рукою допоможуть мінімізувати ризики та форс-мажорні ситуації на шляху.
 2. Вивчіть особливості управління кемпером / буксування трейлера. Нічого супер-складного в цьому немає, але є нюанси в плані гальмування, швидкості, проїзду поворотів тощо.

 1. Підготуйте необхідні інструменти для ремонту авто і жилого модуля: гайкові ключі, компресор, мультиметр, плоскогубці, монтировку, молоток, ізострічку, викрутки, мультитул тощо. Якщо подорожуєте з причепом, набір інструментів тримайте в машині. Також не забудьте буксирувальний трос, противідкатні упори, вогнегасник та запаски для деталей, які часто виходять з ладу.
 2. Проведіть ТО транспорту. Перевірте гальма, повороти, стоп-сигнали, освітлювальні прилади, тиск в шинах,кондиціонер/пічку, паливну систему, ходову тощо.
 3. Зробіть необхідні запаси: пальне, газ, технічна вода, хімічні реагенти для біотуалету, омивач скла, питна вода, продукти. Якщо відпочиваєте дикуном, візьміть засіб для очищення води — на випадок, якщо запаси закінчаться і доведеться пити воду з джерела.
 4. Підготуйте все* необхідне для готування їжі, побутові дрібниці, одяг, спорядження для активного відпочинку (детально далі).

*Ймовірно, у вас буде спокуса взяти буквально ВСЕ, адже місця в автодомі явно більше, ніж в рюкзаку. І ви дійсно можете дозволити собі зайве — хоч кавоварку чи бабусин чайний сервіз:) І все ж, місце обмежене, тому варто віддавати перевагу компактним легким речам і вчасно зупинитися у спробах перенести в кемпер півквартири.

 1. Організуйте зберігання та надійно упакуйте речі. Керуйтесь тим, що все, що під час тряски в дорозі може впасти впаде. Також враховуйте постійне тертя речей один об одного. Тому закріпіть, упакуйте, замотайте плівкою, перекладіть папером тендітні речі, пересипте в зіп-пакети крупи, пральний порошок та інші сипучі продукти, заклейте скотчем банки з гвинтовими кришками (можуть розкрутитися від тряски). Якщо в автодомі є мікрохвильова піч, на час руху дістаньте і надійно упакуйте скляну тарілку. Усі речі рівномірно розподіліть по площі кемпера, щоб багаж не впливав на центр тяжіння. 
 2. Візьміть в дорогу перекус і воду, вологі серветки, термос і/або кружки з кришкою-поїлкою з гарячим напоєм, невеликі пакети для сміття — ці дрібниці зроблять поїздку комфортнішою.

 1. Перед стартом перевірте всі люки, багажники, вікна, газовий балон — все повинне бути закрите і/або надійно закріплене. Для автодач: перевірте з'єднання авто з причепом + періодично моніторте стан зчеплення по дорозі. 

Зверніть увагу. Детальну інформацію про управління та обслуговування каравану можна знайти на спеціалізованих ресурсах, наприклад, на тематичних форумах caravaning.in.ua і caravanua.com.

Як облаштувати кухню та харчуватися в каравані

Більшість караванів обладнані* газовою плитою, холодильником та мийкою, що в рази полегшує питання харчування під час подорожі. Ви можете готувати практично як на домашній кухні, з свіжих продуктів.

І все ж, є певні обмеження:

В каравані потрібно економити газ та воду, об’єм холодильника обмежений, та й не хочеться на відпочинку витрачати багато часу на приготування їжі. З цієї точки зору раціонально взяти на озброєння принципи похідної кухні: чітко розпланувати меню по дням, зробити акцент на швидких стравах (наприклад на субліматах і консервах), додати багато ситних перекусів. Також дізнайтесь, як мити посуд на природі, використовуючи мінімум води.

*Якщо кемпер не обладнаний тією чи іншою стаціонарною кухонною технікою, не проблема: замініть її похідним/кемпінговим спорядженням. Зверніть увагу на наступні позиції в асортименті магазину Shambala:

Чим ще доповнити кухню в каравані? Кемпінговими меблями! Навіть якщо в автодомі є столова, вам все рівно захочеться більшу частину часу їсти на свіжому повітрі. Для облаштування «веранди» вам знадобляться:

Щодо посуду для готовки і харчування в каравані, можна користуватись і звичайним домашнім. І все ж більш практичним рішенням буде похідний посуд з легких та міцних матеріалів.

Що ще взяти з собою для облаштування кемпера

Від базового спорядження для обслуговування автодому і організації харчування переходимо до речей, які зроблять вашу мандрівку ще більш зручною і безпечною.

 • Придверний килимок і засоби для прибирання. Караван — це теж дім, в якому потрібно підтримувати чистоту. Тож обов’язково витирайте ноги на вході (а ще краще роззувайтесь/перевзувайтесь в капці) і візьміть віник, совок, швабру, ганчірки, мішки для сміття.

 • Ліхтарі. Вбудованого освітлення часто недостатньо, тож радимо додатково взяти звичайні ручні ліхтарі і налобний (знадобиться зокрема для ремонту авто) - обов’язково, і, за бажанням, кемпінгові ліхтарі та гірлянди.
 • Гамак. Можливо, й не найнеобхідніша річ на природі, але одна з найприємніших:)
 • Засоби гігієни: шампунь, мило, зубна паста і щітка, туалетний папір, рушники, засіб для прання речей (+мотузка і прищіпки) тощо. Якщо ваш кемпер не обладнаний санвузлом, організуйте похідну ванну кімнату з допомогою спеціального тенту і туристичного душу.

Важливо! Засоби для миття потрібно брати екологічні, біорозкладні. Не виливайте брудну воду в водойми і правильно облаштуйте вуличний туалет на природі (якщо немає біотуалету). Читайте більше про гігієнічні процедури на природі та організацію туризму без шкоди довкіллю.

 • Піжама/термобілизна і плед/спальник — взимку/міжсезоння та на випадок холодних літніх ночей, знадобляться навіть в кемпері з обігрівом (якщо система опалення раптово вийде з ладу). До речі, хорошим рішенням в цьому випадку стане ковдра-спальник, яку можна використовувати різними способами, наприклад, закутатись в неї під час вечірніх посиденьок на вулиці.
 • Одяг для відпочинку в каравані підбирайте зручний, з дихаючих тканин. В ідеалі вдягатись по класичній похідній концепції трьох шарів, тобто футболка/термобілизна+фліска/пуховий жилет+вітровка, і знімати/додавати шари в залежності від погодних умов. На випадок дощу замість парасольки краще мати дощовик.
 • Спорядження для активного відпочинку. Чим хороший караванінг, так це тим, що можна привезти практично будь-який спортивний інвентар! Починаючи від м’ячів та речей для походу, закінчуючи лижами, велосипедом, сапом і серф-дошкою.

Крім того, продумайте, чим будете займатись у вільний час, особливо в дощові дні: візьміть настолки, книги, музичні інструменти та інші речі для дозвілля.

Чому варто обрати караванінг для відпочинку на природі

Новачкам може здатися, що мандри в автодомі вибирають для економії. Однак це не так. Якщо відпочинок у кемпінгу з наметами за умови грамотного підходу і справді зекономить вам кошти, то караванінг, насправді недешевий формат туризму. Оренда кемпера + витрати на пальне + місце в кемпінгу + спорядження в сумі обійдуться, як стандартний готельний відпочинок в Турції. А покупка власного автодому взагалі навряд чи коли-небудь окупиться. Попри це, караванінг стає все популярнішим і популярнішим, і тому є купа причин:

 • Свобода пересування. Не потрібно строго прив’язуватися до локацій і дат, броні в готелі та графіку руху громадського транспорту. Можна хоч кожного дня без проблем міняти місце ночівлі. При цьому відпадає необхідність носити туди-сюди валізи і розкладати речі або розбивати табір — все завжди і так з вами на своїх місцях.
 • Приїхали в кемпінг вночі чи в дощовий день — теж не проблема, адже потрібно лише знайти місце для стоянки, і можна відпочивати, а не витрачати мінімум годину на розкладання намету.

 • Автокемпінг підходить всім, немає обмежень по віку чи фізичній підготовці. Це чудовий спосіб відпочити з дітьми на природі — в кемпері їм буде безпечніше, ніж в наметі, і значно цікавіше, ніж в готелі.
 • Можна взяти у відпустку домашнього улюбленця, причому будь-якого: собачку, кота, папугу і навіть морську свинку.

 • Автодім виграє у намету в плані безпеки для здоров'я. Значно зменшується ризик переохолодження, спина не болить через жорстку поверхню для сну, у диких умовах менше шансів нападу звірів вночі. Також в більшій безпеці ваші речі — все ж авто замикається значно надійніше, ніж намет. Якщо ви зупинились в кемпінгу, можна спокійно відправитись в похід на цілий день, а то і на кілька, і не переживати за свій багаж.
 • Відпочинок в каравані комбінують з будь-якими активностями на свіжому повітрі: трекінгом, скелелазінням, катанням на велосипеді, каякінгом, серфінгом і не тільки.
 • За необхідності, караванінг суміщають з віддаленою роботою за ноутбуком. В кемпінгу з доступом до Wi-Fi і стаціонарної мережі з цим взагалі не буде проблем, і навіть на відпочинку дикуном, за умови хорошого зв'язку та обладнання кемперу сонячними батареями, це досить реально.
 • На караванній кухні можна готувати швидкі і прості страви, витрачаючи на це мінімум часу, або ж зварити справжній борщ чи інші домашні смаколики. І, головне, зайнятись цим вийде в будь-який момент, незалежно від погоди.  
 • Караванінг доступний в усі пори роки. Зимові багатоденні походи — це казково, та не кожен готовий до них. А в кемпері з опаленням комфортно відпочивати на природі круглий рік.

І нарешті, про головне. Караванінг — це вже не просто спосіб пересування і місце проживання туристів, а ціла філософія, культура, яка об’єднує людей по всьому світу. У мандрів на колесах, однозначно, є своя неповторна атмосфера, яка захоплює людей з перших кілометрів!