Карпатські схили потроху засипає снігом, а значить, гірськолижний сезон 2023-24 можна оголошувати відкритим! На одних курортах вже запустили частину трас та витягів, а на інших поки анонсували початок роботи і чекають відповідних погодних умов для старту.

Куди поїхати на лижі в Карпати? Для початку розберемося, на що варто звернути увагу при виборі гірськолижного курорту, та як правильно підготуватись до сезону. А потім детально розглянемо топ-5 найбільших лижних курортів в Карпатах: Буковель, Славське, Драгобрат, Пилипець і Красію.

Зміст:

- Як вибрати лижний курорт і підготуватись до відпочинку
- Буковель/Bukovel
- Славське/Славсько
- Драгобрат
- Пилипець
- Красія

Як вибрати лижний курорт і підготуватись до відпочинку


Щоб зрозуміти, де краще кататись на лижах в Карпатах, враховуйте такі аспекти:

  1. РІвень підготовки
  2. Технічне оснащення курорту
  3. Логістика, ціни та інші особливості

 

Рівень підготовки: важливий крітерій для вибору спусків в Карпатах

 

Ваш рівень досвіду та фізичної підготовки впливає на вибір трас для катання. Відповідно, та чи інша локація може виявитись для вас надто легкою і скучною або ж навпаки, складною і небезпечною.
 

Є чотири типи трас ,які мають всі гірськолижні курорти України:

—  Сині і зелені розраховані на початківців, включаючи тих, хто вперше стає на лижі. Спуски короткі та пологі. Зелені траси – максимально прості, підходять для дітей та навчання, сині —  трохи складніші.

—  Червоні підійдуть для тих, хто вже впевнено володіє технікою їзди.  

—  Чорні під силу виключно професіоналам, фрірайдерам, спортсменам з великим досвідом та відточеною технікою їзди в екстремальних умовах. Схили максимально круті, можуть мати різні перешкоди (вузькі кулуари, дерева тощо).
 

*Є і такі лижні траси в Карпатах, що включають ділянки одразу кількох типів, наприклад, синя+червона.
 


Зверніть увагу. Аутдорникам, які вже впевнено катаються на червоних та чорних трасах, можна також розглянути фрірайд і скітур. Їх об’єднує катання непідготовленими, часто екстремальними спусками. 

 

Технічне оснащення гірськолижного курорту в Карпатах

 

Також при підборі врахуйте, які типи підйомників (витягів) доступні (крісельний, бугельний, мультиліфт), чи є прокат спорядження, штучне засніження, лижна школа, ратраки (для вирівнювання трас і/або транспортування туристів на вершину) тощо.
 

Логістика, ціни на гірськолижні курорти та інші особливості
 

Лижні курорти Карпат можєуть бути різного рівня — від досить бюджетних до люксових. Ціни прив’язані до сезону. Найдешевше — в низький (початок грудня), найдорожче — в період новорічних свят.

Важливо! Щоб відпочинок на лижах в Карпатах пройшов приємно і безпечно, ретельно підготуйтесь до майбутніх катань:

Буковель/Bukovel

Де знаходиться: Івано-Франківська обл. Надвірнянський район, поблизу с. Поляниця, за 30 км від Яремче. Найближча залізнична станція — в с.Татарів (за 15 км від комплексу). Від Татарова до Буковелю курсують шатли.

Сайт: https://bukovel.com/uk

Для кого підійде: для новачків та професіоналів

Найвідоміше і наймасштабніше місце для зимового відпочинку в Україні. Має бездоганне технічне оснащення та розвинену інфраструктуру, при цьому його продовжують розвивати та розширювати. Локацію відносять до курортів міжнародного рівня, сюди приїздять навіть з-за кордону.

Комплекс охоплює гори Буковель, Бабин Погар, Чорна Клева, Довга та Бульчиньоха. Найвища точка — 1372 м (г. Довга). Також на території Буковелю створено найбільше штучне водоймище в Україні — Озеро Молодості.

З мінусів, ціни в Буковелі відповідають його статусу — він входить в топ найдорожчих гірськолижних курортів в Україні. Крім того, активна розбудова може негативно впливати на місцеву екосистему.

Траси в Буковелі, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 68 трас від 300 до 2300 м, загальною довжиною бл. 75 км:

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

+Траси для фрірайду і фрістайлу

Витяги: крісельні і бугельний

Прокат спорядження

Медпункт

Лижні школи

Освітлення трас для вечірнього катання

Снігові пушки

Вирівнювачі трас

Паркінги


Ціни на гірськолижні спуски та житло в Буковелі
 

  • Скіпас — від 717 грн на день.
  • Житло — від 800 грн за номер в готелі. Також можна знайти дешевше житло в найближчих селах (Татарів, Микуличин, Яблуниця)

 

Славське/Славсько

Де знаходиться: Львівська обл., Сколівський район, селище Славсько, в 50 км від Трускавця. В Славському є залізнична станція, до якої курсують потяги з Києва*, Одеси та інших міст, а також електрички зі Львова.

*З 21 грудня анонсовано відновлення “Лижного експресу” з Києва до Славська.

Сайт: https://slavsko.travel/ 

Для кого підійде: для новачків та професіоналів

Головний гірськолижний курорт Львівщини, можливо, і не настільки розвинений, як славнозвісний Буковель, зате він має дві вагомі переваги: доступність в плані фінансів і логістики та менша завантаженість (а значить менші черги на витяги). Крім того, Славське динамічно розвивається і пропонує відвідувачам все більше послуг та локацій для відпочинку.

Курорт простягається між селищами Славське та Волосянка і охоплює гори Тростян, Погар, Кремінь, Високий Верх (найвища точка, 1243 м), Ільза, Мораловий Верх. Найбільш популярні локації серед горнолижників:

  • Гора Тростян, на якій прокладено 11 трас протяжністю близько 22 км.
  • Траса Політехнік на г. Кремінь — полога, ідеальний варіант для новачків.
  • Гора Погар — невисока (857 м), але спуски тут складні, розраховані на фрістайлерів, любителів екстриму.

  • Комплекс Захар Беркут на горі Високий Верх (ближче до с. Волосянка) — має сучасне оснащення, включає близько 9 км трас.

Детальніше про траси на офіційному сайті.

Гірськолижні спуски в Славсько, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 30 трас:

—  Зелені (дитячі)

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

Є траси для слалому

Витяги: крісельні, бугельні, мультиліфт.

Ратрак

Снігові гармати

Прокат спорядження

Лижна школа

Вечірнє освітлення (на г. Погар)

Паркінги

Ціни на гірськолижні спуски в Славсько

  • Скіпас — від 400 грн на день. Комплекс “Захар Беркут” — від 900 грн на день.  
  • Житло — від 450 грн за номер. Найдорожчі номери — в готелях безпосередньо на гірськолижних комплексах. Дешевше зняти житло в Славському.

Інфраструктура

Славське — невелике селище, однак тут знайдеться все, що потрібно відпочивальникам: магазини, кафе, ресторани, банкомати, аптеки, хороший вибір житла від економ-класу до люксу.  

На курорті є SPA-центри, нічні клуби, сауни та лазні. Тут пропонують катання на санях з кіньми, снігоходах та квадроциклах, спідрайдинг (лижі з парашутом). Також можна сходити на екскурсію до пам'яток неподалік Славська — печери “Писана криниця” і заповідника “Тустань”.

Драгобрат

Де знаходиться: Закарпатська обл., Рахівський район, поблизу с. Ясіня. Найближча залізнична станція — Ясіня, в 12 км. Від селища до курорту можна замовити трансфер.

Сайт: https://www.drago-brat.com/ 

Для кого підійде: для райдерів середнього рівня та професіоналів.

Найвисокогірніший лижний курорт України розташований на висоті 1300-1700 м над рівнем моря. В кількох десятках кілометрів знаходиться Буковель,однак умови та атмосфера відпочинку в Драгобраті кардинально відрізняються.

Тут значно менше відвідувачів і нижчі ціни на житло, харчування. Та головне — це унікальні географічні особливості. Масив Свидовець, на якому розкинувся курорт, має форму підкови. Вкупі зі значними висотами це створило умови для максимально довгого сезону — кататись тут можна з листопада і аж до травня!

Драгобрат — Мекка для професіоналів, фрірайдерів та фрістайлерів. Тут всього декілька трас підідйуть для новачків. Всі інші - мають статус червоних та чорних!

Основні траси для спуску прокладені на горі Стіг. Крім того, курорт охоплює гори Близниця і Жандарм-1. З їх вершин, до речі, видно Говерлу.

Траси на Драгобраті, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 9 трас довжиною від 300 до 1300 м, загальною протяжністю бл. 9 км

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

  • Трампліни для фрістайлу

Підйомники: крісельні, бугельні, мультиліфти.

Лижна школа

Гірськолижний клуб

Ратраки

Снігові гармати

Прокат спорядження

Медпункт

Паркінг

Ціни на Драгобраті

  • Скіпас — від 700 грн на день.
  • Житло — від 300 грн за номер безпосередньо на курорті, поблизу витягів. Житло в Ясіні, Лазещині, Квасах  обійдеться дешевше, однак доведеться витрачати кошти на трансфер (на легковому авто не проїдеш, тільки на спецтранспорті і позашляховиках).  

Інфраструктура

На лижному курорті Драгобрат є вдосталь готелів та котеджів і закладів харчування. Після катання можна відпочити у сауні чи лазні, сходити в караоке-бар, СПА-центр тощо. Також з цікавинок пропонують форелеву рибалку і футбол на снігу. Для дітей передбачені ігрові зони.

Пилипець

Де знаходиться: Закарпатська обл., Міжгірський район, в с.Пилипець. Найближча залізнична станція — за 14 км в с.Воловець (звідси курсують автобуси і таксі).

Сайт: https://grandhotelpylypets.com/lyzhni-trasy/ 

Для кого підійде: для новачків та професіоналів

Популярна літня локація для трекінгу, Боржавська полонина, — взимку перетворюється на рай для гірськолижників. Місцевий курорт Пилипець часто порівнюють з Драгобратом. Сезон тут теж триває довго (приблизно до кінця квітня), є класні траси для профі і місця для фрірайду. Але ціни тут нижче, ніж на Драгобраті, та й з логістикою менше проблем.

Основні траси різного рівня складності сконцентровані на горі Гимба. Найдовша з них — 4 км. Ще кілька спусків для початківців облаштовані на сусідній горі Магура-Жиде.

Але основний двіж на Пилипці відбувається поза трасами. Курорт вважають одним з кращих місць для фрірайду в Карпатах! Протяжність доступних “вільних” спусків тут значно перевищує загальну довжину облаштованих трас.

Траси, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 8 трас загальною довжиною більше 20 км

—  Зелені

—  Сині

—  Червоні

  • зона для фрірайду та бігових лиж

Підйомники: крісельний (тимчасово не працює), бугельні, мультиліфт.

Ратраки

Медпункт

Парковки

Лижна школа

Прокат спорядження

Вечірнє освітлення

Ціни

  • Скіпас — від 500 грн на день*

*Інформація за 2022 рік, актуальні ціни уточнюйте на місці.

  • Житло — від 900 грн за номер в готелі. В приватному секторі можна знайти дуже бюджетні варіанти (в середньому по 200 грн з людини).

Інфраструктура

Пилипець динамічно розвивається. Росте кількість готелів, ресторанів та кафе, покращується сервіс. Окрім катань, тут ви отримаєте повний набір традиційних розваг: лазні та сауни, катання на снігоходах, санях, кінні прогулянки, дитячі ігрові тощо. Також радимо сходити в Музей дерев’яних церков і відвідати водоспад Шипіт, який не замерзає навіть в мороз. Ще однією візитівкою Пилипця вважають “Чайовню Сурія” — атмосферну кав'ярню на схилах Гимби.

Красія

Де знаходиться: Закарпатська обл., Березнянський район, в селі Вишка (бл.45 км від Ужгорода). Найближча залізнична станція — за 10 км у с.Кострино (звідси можна замовити трансфер або доїхати на автобусі).

Сайт: http://krasiya.com.ua/ 

Для кого підійде: для професіоналів

Красія — відносно невеликий лижний курорт, тут лише одна гора Красія (1036 м). Однак завдяки різноманітному рельєфу та сучасному технічному оснащенню катання тут скучним не буде.

Є кілька пологих схилів для новачків, але більше Красія приваблює професіоналів — для них є складні та супер-складні спуски: підготовлені чорні і червоні траси та “дикі” схили для фрірайду. А головне, саме тут ви знайдете найдовшу в Україні трасу — цілих 3,5 км!

Щодо недоліків курорту, сніг тут випадає пізніше, ніж в Івано-Франківській області, і сезон, відповідно, іноді затримується. Також можуть виникнути труднощі з добиранням. Зате тут немає навіженого напливу відвідувачів та черг на витяги.

Траси, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 8 трас

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

  • траси для фрірайду

Підйомники: крісельні, бугельні.

Прокат спорядження

Лижна школа

Медпункт

Парковки

Штучне засніження

Ціни

  • Скіпас — від 850 грн на день.
  • Житло — від 1300 грн за номер в готелі.  

Інфраструктура

На курорті та в с. Вишка є з десяток готелів і ще більше пропозицій у приватних садибах. Для харчування передбачені три ресторани + один фудкорт, де можна швидко перекусити гарячою випічкою і зігрітися глінтвейном. Для дітей і дорослих, які ще невпевнено стоять на лижах, пропонують катання на тюбах.

Звичайно ж, вищеописаними карпатськими курортами вибір не обмежується. Як мінімум, є ще п'ять невеликих, але вартих уваги лижних комплекси: Плай, Ізки, Мигово, Буковиця, Воєводино. А ще кататись можна не тільки в Карпатах, а й в рівнинній частині України — на штучних або природних схилах на Київщині, Черкащині, Харківщині і не тільки. Про все це ми розказуємо у другій частині статті про гірськолижні курорти України.