Карпатські схили потроху засипає снігом, а значить, гірськолижний сезон 2023-24 можна оголошувати відкритим! На одних курортах вже запустили частину трас та витягів, а на інших поки анонсували початок роботи і чекають відповідних погодних умов для старту.

В Українських Карпатах багацько місць, де можна круто покататися на лижах та борді, причому рівень сервісу на багатьох локаціях не поступається європейським курортам! Правда, й ціни іноді боляче кусаються, але не скрізь — є і досить бюджетні місця для зимового відпочинку.

Як же вибрати, куди поїхати кататись цієї зими? Для початку розберемося, на що варто звернути увагу при виборі гірськолижного курорту, та як правильно підготуватись до сезону. А потім детально розглянемо топ-5 найбільших лижних курортів в Карпатах: Буковель, Славське, Драгобрат, Пилипець і Красію.

Зміст:

- Як вибрати лижний курорт і підготуватись до відпочинку
- Буковель/Bukovel
- Славське/Славсько
- Драгобрат
- Пилипець
- Красія

Як вибрати лижний курорт і підготуватись до відпочинку

Щоб зрозуміти, де краще кататись на лижах в Карпатах, враховуйте:

1. Свій рівень підготовки – це впливає на вибір трас для катання. Відповідно, та чи інша локація може виявитись для вас надто легкою і скучною або ж навпаки, складною і небезпечною.

Є чотири типи трас:

—  Сині і зелені розраховані на початківців, включаючи тих, хто вперше стає на лижі. Спуски короткі та пологі. Зелені траси – максимально прості, підходять для дітей та навчання, сині —  трохи складніші.

—  Червоні підійдуть для тих, хто вже впевнено володіє технікою їзди.  

—  Чорні під силу виключно професіоналам, фрірайдерам, спортсменам з великим досвідом та відточеною технікою їзди в екстремальних умовах. Схили максимально круті, можуть мати різні перешкоди (вузькі кулуари, дерева тощо).

*Є траси, що включають ділянки одразу кількох типів, наприклад, синя+червона.

Зверніть увагу. Аутдорникам, які вже впевнено катаються на червоних та чорних трасах, можна також розглянути фрірайд і скітур. Їх об’єднує катання непідготовленими, часто екстремальними спусками. Локації зазвичай віддалені від цивілізації. Але якщо в фрірайді допустимий трансфер на вершину (на вертольоті, снігоході тощо), то скітуристи піднімаються наверх самостійно.  

2. Технічне оснащення курорту. Які типи підйомників (витягів) доступні (крісельний, бугельний, мультиліфт), чи є прокат спорядження, штучне засніження, лижна школа, ратраки (для вирівнювання трас і/або транспортування туристів на вершину) тощо.

3. Логістику, ціни та інші особливості: розташування, варіанти добирання, рівень інфраструктури, загальну вартість відпочинку, відстань від готелю до витягів тощо. Враховуйте ціну проїзду, проживання, харчування, скіпасу (абонемент на користування підйомниками) тощо.

В Україні є лижні курорти різного рівня — від досить бюджетних до люксових. Ціни прив’язані до сезону. Найдешевше — в низький (початок грудня), найдорожче — в період новорічних свят.

Важливо! Щоб відпустка пройшла приємно і безпечно, ретельно підготуйтесь до майбутніх катань:

Буковель/Bukovel

Де знаходиться: Івано-Франківська обл. Надвірнянський район, поблизу с. Поляниця, за 30 км від Яремче. Найближча залізнична станція — в с.Татарів (за 15 км від комплексу). Від Татарова до Буковелю курсують шатли.

Сайт: https://bukovel.com/uk 

Найвідоміше і наймасштабніше місце для зимового відпочинку в Україні. Має бездоганне технічне оснащення та розвинену інфраструктуру, при цьому його продовжують розвивати та розширювати. Локацію відносять до курортів міжнародного рівня, сюди приїздять навіть з-за кордону.

Комплекс охоплює гори Буковель, Бабин Погар, Чорна Клева, Довга та Бульчиньоха. Найвища точка — 1372 м (г. Довга). Також на території Буковелю створено найбільше штучне водоймище в Україні — Озеро Молодості.

З мінусів, ціни в Буковелі відповідають його статусу — він входить в топ найдорожчих гірськолижних курортів в Україні. Крім того, активна розбудова може негативно впливати на місцеву екосистему.

Траси, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 68 трас від 300 до 2300 м, загальною довжиною бл. 75 км:

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

+Траси для фрірайду і фрістайлу

Витяги: крісельні і бугельний

Прокат спорядження

Медпункт

Лижні школи

Освітлення трас для вечірнього катання

Снігові пушки

Вирівнювачі трас

Паркінги

Ціни

  • Скіпас — від 717 грн на день.
  • Житло — від 800 грн за номер в готелі. Також можна знайти дешевше житло в найближчих селах (Татарів, Микуличин, Яблуниця)

Інфраструктура

Якщо коротко: тут є все, що потрібно для якісного і безтурботного відпочинку. Вибір житла на самому курорті та в селищі Поляниця — величезний. Є безліч маленьких кафе та повноцінних ресторанів.  

Окрім катань, в Буковелі є багато інших розваг для дорослих та дітей: льодовий каток, нічний клуб, мотузковий парк, пейнтбол, прогулянки на санях з кіньми або хаскі, зорбінг, квадроцикли, форелева рибалка тощо.

Славське/Славсько

Де знаходиться: Львівська обл., Сколівський район, селище Славсько, в 50 км від Трускавця. В Славському є залізнична станція, до якої курсують потяги з Києва*, Одеси та інших міст, а також електрички зі Львова.

*З 21 грудня анонсовано відновлення “Лижного експресу” з Києва до Славська.

Сайт: https://slavsko.travel/ 

Головний гірськолижний курорт Львівщини, можливо, і не настільки розвинений, як славнозвісний Буковель, зате він має дві вагомі переваги: доступність в плані фінансів і логістики та менша завантаженість (а значить менші черги на витяги). Крім того, Славське динамічно розвивається і пропонує відвідувачам все більше послуг та локацій для відпочинку.

Курорт простягається між селищами Славське та Волосянка і охоплює гори Тростян, Погар, Кремінь, Високий Верх (найвища точка, 1243 м), Ільза, Мораловий Верх. Найбільш популярні локації серед горнолижників:

  • Гора Тростян, на якій прокладено 11 трас протяжністю близько 22 км.
  • Траса Політехнік на г. Кремінь — полога, ідеальний варіант для новачків.
  • Гора Погар — невисока (857 м), але спуски тут складні, розраховані на фрістайлерів, любителів екстриму.

  • Комплекс Захар Беркут на горі Високий Верх (ближче до с. Волосянка) — має сучасне оснащення, включає близько 9 км трас.

Детальніше про траси на офіційному сайті.

Траси, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 30 трас:

—  Зелені (дитячі)

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

Є траси для слалому

Витяги: крісельні, бугельні, мультиліфт.

Ратрак

Снігові гармати

Прокат спорядження

Лижна школа

Вечірнє освітлення (на г. Погар)

Паркінги

Ціни

  • Скіпас — від 400 грн на день. Комплекс “Захар Беркут” — від 900 грн на день.  
  • Житло — від 450 грн за номер. Найдорожчі номери — в готелях безпосередньо на гірськолижних комплексах. Дешевше зняти житло в Славському.

Інфраструктура

Славське — невелике селище, однак тут знайдеться все, що потрібно відпочивальникам: магазини, кафе, ресторани, банкомати, аптеки, хороший вибір житла від економ-класу до люксу.  

На курорті є SPA-центри, нічні клуби, сауни та лазні. Тут пропонують катання на санях з кіньми, снігоходах та квадроциклах, спідрайдинг (лижі з парашутом). Також можна сходити на екскурсію до пам'яток неподалік Славська — печери “Писана криниця” і заповідника “Тустань”.

Драгобрат

Де знаходиться: Закарпатська обл., Рахівський район, поблизу с. Ясіня. Найближча залізнична станція — Ясіня, в 12 км. Від селища до курорту можна замовити трансфер.

Сайт: https://www.drago-brat.com/ 

Найвисокогірніший лижний курорт України розташований на висоті 1300-1700 м над рівнем моря. В кількох десятках кілометрів знаходиться Буковель,однак умови та атмосфера відпочинку в Драгобраті кардинально відрізняються.

Тут значно менше відвідувачів і нижчі ціни на житло, харчування. Та головне — це унікальні географічні особливості. Масив Свидовець, на якому розкинувся курорт, має форму підкови. Вкупі зі значними висотами це створило умови для максимально довгого сезону — кататись тут можна з листопада і аж до травня!

Але підійде відпочинок на Драгобраті не всім. Лише кілька трас розраховані на новачків, інші ж мають статус червоних і чорних. Саме тому Драгобрат — Мекка для професіоналів, фрірайдерів та фрістайлерів.  

Основні траси для спуску прокладені на горі Стіг. Крім того, курорт охоплює гори Близниця і Жандарм-1. З їх вершин, до речі, видно Говерлу.

Траси, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 9 трас довжиною від 300 до 1300 м, загальною протяжністю бл. 9 км

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

  • Трампліни для фрістайлу

Підйомники: крісельні, бугельні, мультиліфти.

Лижна школа

Гірськолижний клуб

Ратраки

Снігові гармати

Прокат спорядження

Медпункт

Паркінг

Ціни

  • Скіпас — від 700 грн на день.
  • Житло — від 300 грн за номер безпосередньо на курорті, поблизу витягів. Житло в Ясіні, Лазещині, Квасах  обійдеться дешевше, однак доведеться витрачати кошти на трансфер (на легковому авто не проїдеш, тільки на спецтранспорті і позашляховиках).  

Інфраструктура

На лижному курорті Драгобрат є вдосталь готелів та котеджів і закладів харчування. Після катання можна відпочити у сауні чи лазні, сходити в караоке-бар, СПА-центр тощо. Також з цікавинок пропонують форелеву рибалку і футбол на снігу. Для дітей передбачені ігрові зони.

Пилипець

Де знаходиться: Закарпатська обл., Міжгірський район, в с.Пилипець. Найближча залізнична станція — за 14 км в с.Воловець (звідси курсують автобуси і таксі).

Сайт: https://grandhotelpylypets.com/lyzhni-trasy/ 

Популярна літня локація для трекінгу, Боржавська полонина, — взимку перетворюється на рай для гірськолижників. Місцевий курорт Пилипець часто порівнюють з Драгобратом. Сезон тут теж триває довго (приблизно до кінця квітня), є класні траси для профі і місця для фрірайду. Але ціни тут нижче, ніж на Драгобраті, та й з логістикою менше проблем.

Основні траси різного рівня складності сконцентровані на горі Гимба. Найдовша з них — 4 км. Ще кілька спусків для початківців облаштовані на сусідній горі Магура-Жид.

Але основний двіж на Пилипці відбувається поза трасами. Курорт вважають одним з кращих місць для фрірайду в Карпатах! Протяжність доступних “вільних” спусків тут значно перевищує загальну довжину облаштованих трас.

Траси, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 8 трас загальною довжиною більше 20 км

—  Зелені

—  Сині

—  Червоні

  • зона для фрірайду та бігових лиж

Підйомники: крісельний (тимчасово не працює), бугельні, мультиліфт.

Ратраки

Медпункт

Парковки

Лижна школа

Прокат спорядження

Вечірнє освітлення

Ціни

  • Скіпас — від 500 грн на день*

*Інформація за 2022 рік, актуальні ціни уточнюйте на місці.

  • Житло — від 900 грн за номер в готелі. В приватному секторі можна знайти дуже бюджетні варіанти (в середньому по 200 грн з людини).

Інфраструктура

Пилипець динамічно розвивається. Росте кількість готелів, ресторанів та кафе, покращується сервіс. Окрім катань, тут ви отримаєте повний набір традиційних розваг: лазні та сауни, катання на снігоходах, санях, кінні прогулянки, дитячі ігрові тощо. Також радимо сходити в Музей дерев’яних церков і відвідати водоспад Шипіт, який не замерзає навіть в мороз. Ще однією візитівкою Пилипця вважають “Чайовню Сурія” — атмосферну кав'ярню на схилах Гимби.

Красія

Де знаходиться: Закарпатська обл., Березнянський район, в селі Вишка (бл.45 км від Ужгорода). Найближча залізнична станція — за 10 км у с.Кострино (звідси можна замовити трансфер або доїхати на автобусі).

Сайт: http://krasiya.com.ua/ 

Красія — відносно невеликий лижний курорт, тут лише одна гора Красія (1036 м). Однак завдяки різноманітному рельєфу та сучасному технічному оснащенню катання тут скучним не буде.

Є кілька пологих схилів для новачків, але більше Красія приваблює професіоналів — для них є складні та супер-складні спуски: підготовлені чорні і червоні траси та “дикі” схили для фрірайду. А головне, саме тут ви знайдете найдовшу в Україні трасу — цілих 3,5 км!

Щодо недоліків курорту, сніг тут випадає пізніше, ніж в Івано-Франківській області, і сезон, відповідно, іноді затримується. Також можуть виникнути труднощі з добиранням. Зате тут немає навіженого напливу відвідувачів та черг на витяги.

Траси, технічне оснащення

Види і кількість трас, витяги

Додаткове оснащення та послуги

Всього 8 трас

—  Сині

—  Червоні

—  Чорні

  • траси для фрірайду

Підйомники: крісельні, бугельні.

Прокат спорядження

Лижна школа

Медпункт

Парковки

Штучне засніження

Ціни

  • Скіпас — від 850 грн на день.
  • Житло — від 1300 грн за номер в готелі.  

Інфраструктура

На курорті та в с. Вишка є з десяток готелів і ще більше пропозицій у приватних садибах. Для харчування передбачені три ресторани + один фудкорт, де можна швидко перекусити гарячою випічкою і зігрітися глінтвейном. Для дітей і дорослих, які ще невпевнено стоять на лижах, пропонують катання на тюбах.

Звичайно ж, вищеописаними карпатськими курортами вибір не обмежується. Як мінімум, є ще п'ять невеликих, але вартих уваги лижних комплекси: Плай, Ізки, Мигово, Буковиця, Воєводино. А ще кататись можна не тільки в Карпатах, а й в рівнинній частині України — на штучних або природних схилах на Київщині, Черкащині, Харківщині і не тільки. Про все це ми розказуємо у другій частині статті про гірськолижні курорти України.