Зимовий похід — це не тільки захоплююча пригода та унікальний досвід, а й велика відповідальність та справжнє випробування. Список спорядження для зимового походу потрібно продумати до дрібниць. До останнього багато туристів якраз ставиться легковажно, а дарма. Незначні, на перший погляд, деталі впливають на комфорт і безпеку на маршруті.

Топ-15 таких важливих дрібниць — у нашій добірці.

Зверніть увагу! У нас є докладний всесезонний гайд зі збору похідного рюкзака та окремий чек-лист для зимового трекінгу в Карпатах. Також обов'язково ознайомтеся із концепцією трьох шарів. А тим, хто сумнівається, йти чи ні взимку в гори, рекомендуємо подивитися маршрути та наші надихаючі звіти про зимові подорожі Чорногорським хребтом, на Говерлу і Петрос.

Переглянути список спорядження для зимового походу з описом в Google Sheets

Завантажити список зимового спорядження у PDF файл

Зміст:

1. Бахіли/гамаші для захисту взуття та штанів від снігу

2. Запасні теплі шкарпетки

3. Запасні рукавички

4. Маска/Бафф/Балаклава для захисту обличчя

5. Грілки і рятувальна ковдра

6. Сідачка, пухова спідниця

7. Термос для напоїв та їжі

8. Снеки, їжа швидкого приготування

9. Сонцезахисні окуляри/маска

10. Бальзам для губ та сонцезахисний крем

11. Налобний ліхтарик

12. Повербанк, батарейки

13. GPS-навігатор, компас, карти

14. Сірники, запальничка, кресало

15. Гермомішки та чохли

1. Бахіли/гамаші для захисту взуття та штанів від снігу

Навіть високі трекінгові черевики і штани з мембранної тканини не захистять ваші ноги на 100% від намокання, особливо, якщо йти нетоптаною стежкою, де снігу по коліно. Тому додатково надягаємо зверху на взуття бахіли (гетри/гамаші) — це спеціальні захисні чохли без підошви.

Гетри беріть високі (до коліна) з якісної мембрани, яка не пропускає вологу всередину і водночас добре дихає.

2. Запасні теплі шкарпетки

Сухі теплі шкарпетки убережуть вас від переохолодження, застуди, пухирів та поганого настрою (а з мокрими промерзлими ногами він забезпечений!). Тому беремо з собою мінімум три пари: ходові, для сну та запасні ходові. А краще ще +1-2 пари зверху, особливо для довгих маршрутів.

Важливо! Жодної бавовни — тільки синтетика та шерсть. Замість звичайних беріть зимові трекінгові шкарпетки. Ідеальний варіант на зиму — з мериносової вовни. Вона гіпоалергенна, не колеться, швидко сохне, має антибактеріальні властивості.

3. Запасні рукавички

Та ж історія, що і з шкарпетками: мокрі рукавички, як і їх відсутність, призведуть до обмороження, обвітрювання та інших неприємностей. А намочити їх чи загубити у поході — простіше простого.

Беріть основну пару рукавиць/перчаток із матеріалів, що відповідають погодним умовам, та ще 2 пари тонких флісових (зокрема одну для сну). В особливо холодні дні запасні рукавички можна піддівати під основні.

Як варіант, можна взяти двошарові рукавиці Black Diamond Mercury Mitts, де кожен із шарів можна використовувати окремо.

 

Читайте також: Стиль Gorpcore: чому одяг для аутдору завойовує вулиці міста

 

4. Маска/Бафф/Балаклава для захисту обличчя

Ще один must have зі списку того, що потрібно брати із собою в гори взимку — це аксесуар для захисту обличчя від обвітрювання та обмороження. Підійде і широка тканинна маска, але краще взяти функціональніший шарф-трубу BUFF. Ним можна не лише прикривати обличчя та шию, але й у разі потреби пов'язати на голову як шапку, або гріти руки, як у муфті.

В холодну пору беріть зимову модель баффа, наприклад, з флісовим шаром з лінійки Polar. Замість базового шарфа можна взяти бафф-бандану або бафф-балаклаву. Остання забезпечить найбільш надійний захист обличчя від холодного вітру та морозу.

Порада: захищати голову від холоду потрібно навіть під час сну. Можна надіти тонку шапку або той же бафф. А для максимального комфорту придбайте надувну подушку з пуховим утеплювачем від Sea to Summit — класичної прямокутної форми або спеціальної увігнутої для тих, хто любить спати на боці.

 

5. Грілки і рятувальна ковдра

Індивідуальне автономне джерело тепла в зимовому поході ніколи не завадить! Сучасні грілки мають малу вагу та прості у використанні.

Основні види:

  • Одноразові хімічні у вигляді наклейок на устілки та одяг. Знімаєте захисну плівку, закріплюєте грілку і насолоджуєтесь м'яким теплом до 12 годин безперервно.

  • Багаторазові сольові. Маленька м'яка ємність з сольовим розчином нагрівається після легкого стиснення металевого елемента та остигає приблизно протягом 2 годин. Після чого грілку кип'ятять і використовують повторно.

  • Багаторазові USB-грілки. Є компактні моделі (можна покласти в кишеню чи рукавицю) та повноцінні грілки-сидушки.

Крім грілок, закиньте в рюкзак рятувальну термоковдру. Сама собою вона не гріє, але дає хорошу термоізоляцію і в критичних ситуаціях врятує від переохолодження.

 

Перед будь-яким зимовим походом у горах важливо та необхідно знати основи лавинної безпеки. Ці знання вбережуть вас від цього небезпечного природного явища!

 

6. Сідачка, пухова спідниця

Сидіти на холодному та мокрому в поході не лише неприємно, а й небезпечно, особливо для жінок. Тому сидушка (надувна, звичайна пінка або грілка-сідачка) стане порятунком на кожному привалі.

 

Крім сідачки на біваку дівчата можуть використовувати пухову спідницю, наприклад, Salewa Sesvenna Tirolwool Responsive. Річ поки не дуже популярна, але ті, хто пробували, гідно оцінили!

Дізнайтесь, як ще ефективно зігрітись в поході. 

7. Термос для напоїв та їжі

Дотримуватись водного режиму в поході потрібно завжди, незалежно від погоди. Навіть коли на вулиці мороз і пити зовсім не хочеться. На свій смак пийте звичайну воду або гарячі напої (але акуратніше з чорним, зеленим чаєм та кавою — вони зневоднюють). У будь-якому випадку знадобиться похідний термос для транспортування напоїв, зокрема звичайної води, щоб вона зберігала прийнятну для пиття температуру.

Ми вже докладно розповідали, як вибрати термос та які смачні напої приготувати у поході. Але якщо коротко, то беріть модель із міцних якісних матеріалів із металевою внутрішньою колбою та гвинтовою пробкою, об'ємом 0,75-1 літр.

Також радимо взяти термос для їжі. На одному привалі запарили в ньому кашу, а на другому у вас уже буде готовий гарячий перекус. Так само зручно з вечора готувати сніданки.

8. Снеки, їжа швидкого приготування

Гарячі ароматні страви, приготовані на багатті — це чудово. Але між основними прийомами їжі повинні бути екстра-швидкі перекуси. Особливо в зимовому поході, коли організм виснажується швидше, а голод може стати однією з причин переохолодження.

На ходу у вас завжди мають бути у швидкому доступі енергетичні батончики, карамельки, суміші горіхів і фруктів та інші снеки. Відчуваєте легкий голод і легку втому — не зупиняючись, закидаєте в рот “пальне”. А на коротких привалах, коли є хоч півгодинки на перекус, можна приготувати сублімати — для цього потрібно тільки закип'ятити воду, залити суміш прямо в пакеті і настояти її 8-10 хвилин.

9. Сонцезахисні окуляри/маска

Новачки іноді дивуються, побачивши у списку того, що треба брати із собою в Карпати взимку, сонцезахисні окуляри. А вони там явно не зайві, адже відбите від снігу сонце сліпить сильніше, ніж улітку. Крім того, вони захищають очі від вітру та снігового пилу.

Беріть спеціальні окуляри для зимового спорту — обтічної форми з високим ступенем захисту від ультрафіолету. У разі ж сильної хуртовини замість них краще одягнути повноцінну лижну маску.

10. Бальзам для губ та сонцезахисний крем

Ці засоби мають бути у рюкзаку завжди, незалежно від сезону. Але особливо вони важливі на засніжених стежках, коли вітер, відбите від снігу сонце і мороз намагаються добряче познущатися з вашого обличчя.

Гігієнічна помада захистить губи від тріщин, обвітрювання, пересихання та обмороження. Тільки беріть хорошу, наприклад, Lifesystems Mountain Sun Stick (дешева з поганим складом може пересушити губи ще більше!). Сонцезахисний крем підбирайте залежно від висоти — чим вище піднімаєтесь у гори, тим більше має бути SPF (але мінімум 30).

11. Налобний ліхтарик

У зимових походах, коли темніє катастрофічно рано, і прибуття на місце ночівлі засвітло завжди під питанням, ліхтарик має бути обов'язково! Не розраховуйте, якщо що, підсвітити телефоном — бережіть заряд!

У крайньому разі підійде звичайний ручний ліхтарик, але набагато краще взяти налобну модель — з вільними руками пересуватися набагато безпечніше. Не забудьте взяти запасні елементи живлення, а ще краще — запасний ліхтарик.

12. Повербанк, батарейки

Продовжуючи тему резервних джерел живлення, нагадуємо, що в поході важливо подбати про запас батарейок для всіх гаджетів, і, крім цього, взяти з собою ємний повербанк для заряджання телефону та інших гаджетів з функцією зарядки від USB (грілки, ліхтарика, навігатора тощо). 

Точно розрахувати, на скільки вистачить батарейок та рівня заряду телефону, в умовах холоду неможливо. На морозі елементи живлення розряджаються швидше, і тому завжди потрібно мати запас.

13. GPS-навігатор, компас, карти

Сучасні аутдорники часто покладають надто великі надії на смартфон. Так, користуватися онлайн-картами та вбудованим навігатором дуже зручно, але, як ми вже сказали вище, на морозі батарея телефону швидко сідає, а в погану туманну погоду сигнал GPS у телефоні часто зникає. Тому беріть у похід повноцінний GPS-навігатор, а додатково до нього — «олдскульні» паперові карти та компас. Якщо такі девайси для вас новинка, обов'язково навчіться ними користуватися ще до старту маршруту!

14. Сірники, запальничка, кресало

«Та це ж як треба збиратися в зимовий похід, щоб забути сірники?!», — ситуація анекдотична, але й таке часом буває:) Хоча частіше туристи просто беруть невідповідне джерело вогню, наприклад, звичайні побутові сірники в картонній коробці, які швидко відсирюють.

У зимовий похід беріть якісну запальничку з вітрозахистом, наприклад Plasma Lighter від Lifesystems та/або спеціальні похідні вітро- та водостійкі сірники у герметичній упаковці Stormproof Matches. Ще один альтернативний варіант — сучасне кресало. Воно надійне, довговічне, підійде для розведення вогню за будь-яких умов.

  

15. Гермомішки та чохли

Пот, конденсат, талий сніг — проблема мокрих речей залишається актуальною навіть у морозну погоду. Тому обов'язково беріть із собою якомога більше захисних чохлів.

  • Гермомішки: для зберігання сухого (запасного/бівачного) одягу, спальника, продуктів харчування та ін.. Обов'язково візьміть кілька порожніх — складете у них вологі речі, щоб вони не намочили решту рюкзака. Гермомішок взагалі багатофункціональна річ — ми вже писали про способи його застосування в туризмі.

Для зберігання дрібниці замість спеціальних гермочохлів можна взяти звичайні прозорі зіп-пакети, але вони менш міцні.

 

А у вас є улюблені дрібниці, без яких ви не уявляєте, як підготуватись до походу в гори взимку? Розкажіть про це у коментарях до статті та в наших соцмережах!