Зміст

Любов до природи має лежати в основі всіх походів, та це не завжди так. Схили Евересту, попри періодичні генприбирання, вкриті кількома десятками тонн (!) сміття. Та й що далеко ходити: Говерла, Петрос та інші популярні вершини в українських Карпатах страждають не менше: активісти мішками збирають бляшанки, пляшки та інший непотріб, однак він росте у геометричній прогресії.

Окрім явної проблеми, — залишеного сміття, — є також ряд непомітних на перший погляд негативних наслідків туризму: ерозія грунту, втручання в ареали тварин та рослин, збільшення ризику лісових пожеж і не тільки. То що ж тоді — забути про аутдор задля збереження навколишнього середовища?! До крайнощів вдаватися не обов'язково, якщо планувати похід грамотно і мінімізувати свій вплив на природу. Розказуємо, як стати eco-friendly туристом, та які похідні звички варто переглянути.

Основи екотуризму: 7 принципів Leave No Trace

В 1994 році в США, — одному з найпопулярніших регіонів світу для трекінгу, - створили некомерційну організацію, головною ціллю якої було запровадження нового, екологічно свідомого формату відпочинку на природі. Її учасники склали список «The 7 Principles of Leave No Trace», який в подальшому став неофіційним міжнародним екокодексом туристів.

Ці 7 принципів (з поправкою на місцеві особливості), поступово запроваджують по всьому світу, зокрема і в Україні:

  1. Ретельно плануйте подорож, щоб бути готовим до всього і не довелось приймати раптові, не завжди екологічні рішення.
  2. Пересувайтесь та робіть зупинки, уникаючи зайвого руйнування землі, трави, водойм та ін.. 
  3. Правильно утилізуйте кожен із видів сміття (папір, пластик, органіку тощо).
  4. Все, що знаходите на своєму шляху, лишайте там же, не збирайте камінчики, рослини та інші “артефакти”.
  5. Мінімізуйте вплив вогнища на природу або взагалі відмовтесь від нього.
  6. Поважайте дику природу, не чіпайте та не підкормлюйте тварин.
  7. Поважайте інших туристів: будьте ввічливі, уступайте стежку, не створюйте зайвого шуму тощо.

Ознайомитись з оригінальним переліком усіх принципів з детальними поясненнями можна на офіційному сайті організації Leave No Trace. Ми ж розглянемо ці та інші екологічні поради, розбивши їх на кілька зручних груп відповідно до етапу походу: денні переходи та розбивка табору, похідна кухня і розведення вогню, гігієна в поході, утилізація сміття та додаткові ідеї, як зробити похід максимально екологічним.

Пересування стежкою та розбивка табору без шкоди природі

В дорозі та на стоянках намагайтесь якомога менше впливати на дику місцевість:

  • Користуйтесь уже прокладеними шляхами та підготовленими місцями для кемпінгу. Тобто, без зайвої потреби не протоптуйте нову стежку (наприклад, щоб «зрізати» шлях) та не облаштовуйте нове місце для ночівлі, якщо вже є готове*.

* Виключення: якщо ви знайшли майданчик під намет з прим’ятою, але все ще живою травою, краще виберіть інше місце, щоб дати рослинності відновитись.

Попередньо дізнайтеся про всі можливі місця для ночівлі та закладайте час на денний перехід з запасом, щоб встигнути знайти найбільш придатне місце для табору. 

  • На вузьких стежках рухайтесь один за одним, не топчіть траву обабіч дороги та не сходьте зі шляху, навіть якщо на стежці грязюка і калюжі (на цей випадок потрібно мати бахіли для захисту ніг від бруду та вологи).

  • «Збирайте» букети, гербарії, камінчики та інші приємні і пам’ятні дрібнички лише очима та фотокамерою. Не зривайте рослини — навіть якщо ви залишите корінь, це порушить процеси живлення та розмноження і в перспективі нашкодить природі.
  • Спостерігайте за тваринами здалеку. Не можна підходити, чіпати і тим паче підгодовувати* диких звірів.

*Також слідкуйте за тим, щоб вони не пригостились самі: не залишайте на ніч їжу в легкому доступі (пакуйте в герметичні пакети та високо підвішуйте) і ретельно прибирайте залишки (детальніше про це в розділі про утилізацію сміття).

Якомога менше шуміть і не робіть різких рухів — це викликає стрес у диких мешканців. А якщо хочете розглянути тваринку ближче, користуйтесь біноклем або камерою з хорошим зумом.

*Ці поради направлені одночасно на безпеку і тварин, і людей. Чим менше ви будете привертати увагу звірів та приманювати їх їжею, тим менше ризик нападу. Особливо обачним потрібно бути в шлюбний період та час вигодовування дитинчат.

  • Якщо йдете в похід з собакою, в першу чергу перевірте, чи це взагалі можливо в конкретній місцевості і впевніться, що вік та фізичний стан тварини не завадить безпечному трекінгу. Читайте більше про відпочинок на природі з домашнім улюбленцем.
  • Розбивайте табір подалі від джерел води: хоча б за 30-50 метрів, а в ідеалі — за 100. Намет ставте по можливості на твердій поверхні: підійде пісок, гравій, гола втрамбована земля, сніг і лід.
  • Під час стоянки бажано ходити по траві у взутті з м’якою підошвою: кроксах, сланцях чи в’єтнамках
  • Облаштовуйте табір тільки тими речами, які принесли з собою: ніяких меблів з колод і пеньків, траншей та інших споруд. А якщо порушуєте це правило, то хоча б розберіть все і поверніть на своє місце перед тим, як рушати далі.

  • Не можна вбивати в дерева цвяхи, встромляти сокиру чи пилу. Щоб прив’язати чи підвісити щось на гілку, замість проволоки користуйтесь мотузкою, і обов’язково знімайте її в кінці. 

Похідна кухня в екологічному форматі

Харчування — частина походу, що залишає за собою чи не найбільше сміття. Залишки їжі та упаковка вкрай негативно впливають на навколишнє середовище. Але цього можна уникнути, якщо правильно все спланувати і організувати. Про те, що робити зі сміттям (яке у будь-якому випадку залишиться), поговоримо далі, а зараз розберемося, як зробити так, щоб відходів було якомога менше:

1.    Ретельно сплануйте меню, зробіть продуктову розкладку та розрахуйте точну кількість їжі на кожного учасника, а також запасіться продуктами тривалого зберігання. Завдяки цьому не доведеться викидати півказанка каші чи зіпсовані бутерброди. Всю потрібну інформацію на цю тему ви знайдете в нашому детальному гайді по плануванню меню в поході.

2.    Мінімізуйте упаковку. Все, що можна, перекладіть вдома в багаторазові контейнери та зіп-пакети. Не беріть консерви в бляшанках: їх неможливо нормально утилізувати на місці, та й нести важко, а на заміну їм вже давно прийшла їжа в вакуумних пакетах.

3.    Повністю відмовтесь від одноразового посуду — зараз є широкий вибір багаторазового похідного посуду із пластику, силікону та інших легких і безпечних матеріалів. Більше про вибір посуду для походу.

4.    Одноразові ПЕТ пляшки і баклаги для питної і технічної води замініть багаторазовими флягами і каністрами. Підтримувати водний баланс в поході також дуже зручно за допомогою гідратора, а для транспортування води від джерела до табору можна взяти компактне складне відро.

Вогнище на природі: правила безпеки і альтернатива

Вогнище — це класичний атрибут походів, а кострова кухня — взагалі окремий вид кулінарного мистецтва. Та водночас відкритий вогонь на природі — це завжди потенційна небезпека і шкода! Щоб мінімізувати вплив вогнища на оточуюче середовище, дотримуйтесь базових правил:

  1. Після багаття  земля дуже повільно відновлюється, тому розводьте вогонь на місці старого вогнища, а не облаштовуйте нове. Якщо такого немає, обережно зніміть дерн, а після того, як повністю погасите багаття, поверніть шар трави з грунтом на місце.
  2. В якості деревини підходять тільки повалені та сухі до самої верхівки дерева. Для розпалки можна також зібрати бересту, сухий мох, траву та листя. Категорично заборонено поливати вогнище бензином та кидати в нього шматки гуми. 
  3. Розводьте вогонь подалі (мінімум 5 метрів) від дерев та кущів, надземного коріння, шару сухої трави, хвої і моху.
  4. Розкладайте невелике багаття, не паліть дрова без зайвої потреби.
  5. Перед тим, як розвести вогонь, впевніться, що зможете його повністю погасити: у вас має бути вдосталь води, піску тощо. Не залишайте відкритий вогонь без нагляду.
  6. Щоб повністю погасити багаття, розкидайте тліюче вугілля, залийте водою або засипте піском/землею, перемішайте і ще раз полийте/засипте. В кінці перевірте на дотик: температура землі має бути комфортною для руки. Зачекайте ще 15-20 хвилин, і тільки тоді вирушайте в дорогу.

Читайте більше про те, як розводити багаття на природі.

Вищенаведені рекомендації зменшують негативний вплив вогнищ, але не виключають його повністю. Тому в ідеалі варто відмовитись від розведення вогню взагалі. Це не так складно, як здається на перший погляд — у нас є детальна стаття про те, як обійтися без вогнища та чим замінити джерела тепла і світла на природі.

Коротко пройдемося по головним пунктам:

  1. Для приготування їжі краще використовувати газовий пальник. Єдина суттєва шкода від нього — це використані одноразові балони. Їх, звісно, доведеться забрати з собою, а щоб пустих балонів було якнайменше, користуйтесь всіма можливими способами економії газу в поході. Зокрема, можна замінити традиційний пальник системою приготування їжі (Jetboil та аналоги) з економною витратою пального і додати в меню сублімовані страви, для приготування яких потрібно лише закип’ятити воду.
  2. По максимуму користуйтесь енергією сонця: грійте на променях воду, сушіть речі (зокрема і на ходу, повісивши ємність з водою та мокрі речі на рюкзак). 
  3. Робіть руханку, підготуйте чай в термосі, їжте калорійну їжу та користуйтесь іншими способами зігрітись в поході.
  4. Для освітлення табору візьміть кемпінгові ліхтарі.

 Як бути чистим, не забруднюючи природу

Особиста гігієна в поході не просто можлива, а необхідна! Але, дбаючи про власну чистоту, не забувайте й про чистоту довкілля, а саме, мийтесь, ходіть в туалет та очищайте посуд, дотримуючись екологічних правил:

  • Користуйтесь біорозкладними засобами без вмісту фосфатів і парабенів. Підійде навіть звичайне господарське мило — ним можна прати, мити і себе, і посуд. Але є й більш приємна сучасна альтернатива — наприклад, універсальний концентрований засіб для прання, миття посуду, волосся та тіла Wilderness Wash від Sea to Summit.

  • По можливості, мінімізуйте необхідність в гігієнічних процедурах з використанням великої кількості води та мила. Наприклад, протирайте брудний  посуд насухо туалетним папером або змоченою оцтом тканиною, носіть на голові баф (щоб менше бруднилося волосся), вибирайте одяг з дихаючих тканин з антибактеріальними властивостями, освіжайте екіпіровку за допомогою провітрювання тощо.
  • Не можна мити посуд, прати, купатися, мити голову, виливати брудну воду (навіть з біозасобом) в водойми. Навіть просто ополіскувати лице не варто, бо, скоріше всього, ви наносили на шкіру сонцезахисний крем, а його потрапляння в воду теж не бажане. Щоб провести гігієнічні процедури, відійдіть мінімум на 60 метрів від річки, озера чи джерела. Використану воду виливайте в вириту ямку — грунт виступить природним фільтром.
  • Щоб сходити в туалет на природі, відійдіть подалі від водойм (мінімум 50 метрів), вирийте ямку, а після закінчення справ закопайте відходи разом з папером (останній в ідеалі варто спалити або забрати з собою).

В деяких випадках доведеться носити буквально всі свої відходи: наприклад, на схилах Аконкагуа строго заборонені «саморобні громадські туалети», також абсолютно скрізь не бажано закопувати «кучки» в сніг. Щоб уникнути запахів та протікань для зберігання біовідходів користуйтесь герметичною ємністю — в ідеалі для цього виділити окремий гермомішок.

Читайте більше про особисту гігієну та догляд за посудом в поході.

Що робити з сміттям на природі?

Як би ви не старались мінімізувати відходи в поході, все одно залишиться певна кількість сміття, з яким потрібно щось робити. Частину можна утилізувати на місці, а щось доведеться носити з собою до найближчого сміттєвого бака:

  • Залишки їжі, очистки та іншу органіку  можна закопати в землю — так вони швидше розкладуться та їх не дістануть звірі. Не можна викидати органіку в водойму чи залишати просто на землі! І витрачати зайвий раз дрова, щоб спалити залишки, теж не варто.
  • Бляшанки, як ми вже казали, краще взагалі не брати. Але якщо взяли, порожні банки несіть в цивілізацію, або ж, в крайньому (!) разі, обпаліть на кострі, сплюсніть, і закопайте, щоб пришвидшити процеси корозії.  
  • Папір, картон, вологі серветки спаліть на вогнищі або, якщо користуєтесь пальником, втрамбуйте і заберіть з собою.
  • Весь пластик потрібно зібрати в пакет для сміття і в ідеалі в подальшому здати на переробку. Виключно за нагальної потреби відходи можна спалити, але тільки з поліетилену або поліпропілену (маркування PET, PELD, PEHD, LDPE, РР, 1, 2, 4, 5), а от полівінілхлорид (PVC, 3), з огляду на його сильну токсичність під час нагрівання, палити ні в якому разі не можна.
  • Використані засоби гігієни (прокладки, тампони, памперси) доведеться нести до найближчого на шляху сміттєвого бака, або, у крайньому разі, палити.

Важливо! Збирайте абсолютно все сміття аж до найдрібнішого: фантики від цукерок, недопалки, кришки від пляшок і навіть маленький огризок яблука в сукупності наносять природі не менше шкоди, ніж крупні відходи.

Якщо спалюєте сміття на вогнищі, в кінці дістаньте з попелу всі недогорілі шматочки і перекладіть їх в сміттєвий пакет. В ролі останнього краще використовувати гермомішок або хоча б щільний зіп-пакет.

Що ще можна зробити задля збереження природи?

Дотримуючись вищенаведених рекомендацій, ви станете більш свідомим та відповідальним аутдорником і зробите суттєвий внесок у збереження природи. Але можна піти далі: додати ще кілька корисних звичок, долучитись до екоініціатив і в цілому переглянути свій підхід до мандрівок. Ось кілька хороших ідей:

  • Купувати екологічну аутдор-продукцію. Це окрема тема, в яку треба добре заглибитись і простежити весь цикл виробництва (заготівля сировини, витрачені ресурси, транспортування тощо) і варіанти утилізації, щоб зрозуміти, що добре, а що погано. Наприклад, бавовна — це не завжди ок, бо хороша синтетична річ прослужить набагато довше, а значить, менше одягу піде на смітник.
  • Цікавитись екопозицією виробників. Продовжуючи попередній пункт, віддавайте перевагу продукції від екологічно свідомих компаній. Наведемо кілька прикладів такої політики.

У Buff є лінійка багатофункціональних шарфів, які на 95% складаються з переробленого пластику.

Одяг від Smartwool виготовлений з екологічної мериносової вовни — вона повністю розкладається, а всю сировину збирають на новозеландських фермах з дотриманням етичних норм (детальніше про технології Smartwool).

Виробник їжі для походів ЇDLO популяризує в Україні принципи Leave No Trace та приймає на переробку пусті дой-паки від субліматів (подробиці на офсайті).

  • Купувати вживані речі для аутдору та продавати непотрібну екіпіровку. Звичайно, одяг та спорядження краще купувати новими в спеціалізованих магазинах, щоб бути впевненим в їх відмінному стані та мати гарантію якості. Але частину речей все ж можна взяти з рук та дати їм друге життя.

Якщо ж не хочете користуватись вживаним, купуйте якісну довговічну продукцію для походів, а те, що більше не потрібно, продайте — так ви теж зменшите навантаження на природу.

  • Вибирати для мандрів найближчі локації. В ідеалі — ті маршрути, до старту яких можна добратися на поїзді. Віддаючи перевагу залізниці замість польотів, ви зменшуєте свій вуглецевий слід. Для прикладу, з точки зору екології підйом на Піп Іван , краще, ніж сходження на Кіліманджаро. Також, якщо враховувати долю вихлопних газів на одного пасажира, краще подорожувати автобусом, а не власним авто (якщо потяг недоступний).

  • Вибирати непопулярні місця для туризму. Топові локації для походів постійно перевантажені, як наслідок тут є проблеми з ерозією ґрунту, повільним відновленням рослинності, сміттям тощо. Тож, вибираючи, умовно, малолюдні стежки в Мармаросах замість «обліпленої» туристами гори Гимба на Боржаві, ви зменшуєте навантаження на останню.

Якщо ж в планах все-таки пройтись популярним маршрутом, вибирайте для цього хоча б «не гарячий сезон» і подорожуйте маленькими групами (до 8 чоловік).

  • Зменшити кількість одноразових дрібниць для походу. Окрім багаторазового посуду, каністр та інших речей, про які ми вже згадували вище, в список того, що треба взяти в похід, можна додати, наприклад, акумуляторні батарейки (з можливістю перезарядки) замість звичайних та сумки, чохли і мішки замість простих кульочків (для упаковки речей).

А якщо позбутися одноразових предметів поки що ніяк не виходить, і в кінці мандрівки залишаються відходи з пластику та використані батарейки, обов'язково здавайте їх на переробку. 

  • Зайнятися плогінгом, чи, простими словами, поєднати активний відпочинок в горах і прибирання сміття. Можна долучитися до вже існуючих ініціатив, або ж зібрати свою групу активістів. У другому випадку обов’язково продумайте, як будете вивозити зібране сміття.

Щоб дізнатись, які саме території Карпат потребують прибирання, користуйтесь мобільним додатком EcoHike (Android, iOS), в якому екоактивісти позначають забруднені ділянки.

Наостанок, дамо ще одну базову пораду: кожного разу, коли вам захочеться викинути на природі папірець, зірвати квітку чи порушити будь-який інший принцип екокодексу аутдорників, задумайтесь: «А що буде, якщо те саме зробить ще тисяча чи навіть мільйон туристів?». Найімовірніше, після цього вам не захочеться навіть мінімально нашкодити природі.

Використовуйте наш гайд будь-де і будь-коли: в коротких і довготривалих походах, під час відпочинку в кемпінгу, у сплавах та велопоходах, на сімейних пікніках за містом і навіть банально під час прогулянки в міських парках. Давайте разом зробимо місця для туризму чистими, безпечними і комфортними!