Зміст

Вступ

Індивідуальная похідна аптечка

Групова аптечка

Що взяти в аптечку для походу?

#Медичні матеріали на інструменти

#Обробка ран 

#Медичні препарати 

Що можна додати в аптечку?

Вибір туристичної аптечки

#Готові аптечки для туризму 

Лайфхаки та рекомендації з приводу аптечки

Заключення

Вступ

Похідна аптечка – це це, без чого не обходиться жоден похід в гори або вилазка на природу. 

  • Ваші черевики можуть натерти вам ноги й знадобится пластир, щоб заклеїти рану;

  • Ви можете вдаритись об камінь або подряпатись й треба буде обробити місце пошкодження; 

  • Вас може вкусити кліщ й доведеться діставати його;

  • Вы можете обгоріти на сонці й знадобиться пантенол.

Це лише короткий список можливих НС на природі, коли знадобиться туристична аптечка. Крім цього бувають отруєння, перевтома, переломи, вивихи. 

Звичайно, все це можна попередити, але ж ніхто не застрахований від можливої травми. Саме тому треба купити похідну аптечку й знати, що й коли використовувати й завжди брати її з собою. 

В цій статті ми розкажемо: 

  • Яку аптечку взяти в похід, а яку – на легку вилазку на природу; 

  • Які ліки взяти з собою в гори; 

  • Як укомплектувати індивідуальну аптечку;

  • Для чого в аптечці потрібен мультитул;

  • Чому не можна змішувати різні ліки;

  • Як зменшити вагу аптечки;

  • Як правильно зібрати аптечку;

  • Яким вимогам має відповідати аптечка для походу. 

Також радимо прочитати нашу статтю про першу домедичну допомогу в похідних умовах. Адже правильно зібрана аптечка й необхідні знання та навички надання першої допомоги – це запорука здоров’я та безпеки в поході. 

Індивідуальна похідна аптечка 

Незалежно від того, йдете ви в складі комерційної групи, з друзями або самостійно, у вас має бути особиста аптечка. Навіть якщо у гіда або керівника завжди з собою повний набір ліків на всю групу на всі-всі випадки життя, у вас в рюкзаку повинна бути ваша індивідуальна аптечка. Там ви будете нести: 

  • Індивідуальні ліки, які вам прописав лікар. Часто буває, що турист має хронічні захворювання й доводиться приймати спеціальні ліки. Тоді треба брати їх в особисту аптечку в розрахунку: всі дні походу + 1. Якщо ви приймаєте ліки в пігулках, можете скористатись кишеньковими таблетницями – це невеликі кейси, які використовують для зберігання пігулок. Вони захищають від вологи – ви будете впевнені, що таблетки не намокнуть та не розкришаться. Їх можна носити в кишені або ж пристібнути до ключів, наприклад. Така таблетниця – це кишенькова індивідуальна аптечка в гори або на природу на декілька днів. 

  • Антисептики, які ви будете використовувати не тільки щоб обеззаразити рану, але й для обробки рук перед прийомом їжі. На природі не завжди є можливість помити руки з милом, а антисептик допоможе вирішити цю задачу. Краще обрати варіанти, які не будуть сушити шкіру рук. 

  • Бинти та пластирі. Зі стерильним бинтом можете не заморочуватись, все рівно, при першому ж дотику до нього немитими руками його стерильність зникає, ну хіба що ви будете розпаковувати його в стерильних рукавичках:). Пластирі треба брати і в рулончику, і бактерицидні. 

  • Знеболюючі, які ви зазвичай приймаєте. Не варто експериментувати з новими ліками в умовах походу. 

  • Активоване вугілля або інший сорбент. Зміна харчування та нестандартні навантаження часто негативно відображаються на роботі КШТ.

  • Льодяники від горла, спрей від нежитю. Ну, тут все зрозуміло:).

  • Пантенол або інший загоюючий засіб. Агресивного ультрафіолетового випромінювання немає лише під час дощу або в сильний туман. Тому незалежно від того, йдете ви в похід влітку чи взимку – беріть загоюючий засіб.  

  • Антигістамінні на випадок, якщо проявиться алергія. В горах організм по іншому реагує на алергени, тому, навіть якщо у вас немає алергії, відповідні препарати радимо взяти. 

  • Сонцезахисний крем, гігієнічна помада. Крем не лише захистить від сонця, але й зволожить шкіру на вітрі. Для літа краще взяти на водяній основі, а для холода – на масляній. Помаду радимо брати більш жирну для холодного періоду року, та з легким охолоджуючим ефектом для спекотного. 

Крім цього особиста аптечка в гори, на велику висоту, має бути укомплектована адаптогенами (засоби, які спрощують та прискорюють акліматизацію), сольовими комплексами, гемостатичною губкою. Остання вимагає навиків користування, тож якщо такого досвіду немає, то краще її з собою не нести. Взагалі, тема “аптечка для гір” вимагає окремої статті з більш глибоким зануренням в тему. 

Особиста похідна аптечка має бути завжди під рукою – це може бути спеціальна передня кишеня рюкзака, відділ в клапані. В деяких виробників  (Татонка) внутрішня кишеня в клапані розроблена спеціально для цього.

Групова аптечка

Професійні гіди навряд чи будуть шукати інформацію про склад похідної аптечки в інтернеті, а ось якщо ви подорожуєте компанією з друзями і вас назначили завідуючим по ліках, то читайте далі. 

Аптечка першої допомоги на групу туристів збирається з розрахунку: 

всі дні походу + пару днів на випадок НС та спуск постраждалого

Там має бути все необхідне, починаючи від льодяників для горла та вушних паличок й закінчуючи шинами та тактичними ножицями. 

Визначаючись з тим, що має бути в груповій аптечці, важливо обговорити це питання зі всією групою – можливо хтось приймає специфічні ліки або у когось можуть бути протипоказання до певних діючих речовин в складі ліків. 

Розраховуючи кількість необхідного, треба враховувати не тільки тривалість походу, але й кількість учасників. Склад похідної медичної аптечки має включати достатню кількість медикаментів на всю групу походу. Бували випадки, коли під час осіннього походу вже з першого дня практично всім учасникам були потрібні льодяники від горла. І в таких випадках важливо, щоб вистачило на всіх. 

Треба не лише визначитись, які медикаменти потрібні для виживання, але і в чому їх нести. Аптечка має бути легкою, міцною, захищеною від вологи. 

Часто для групових походів весь вміст ділять на декілька частин – окремо бинти та пластирі, окремо пігулки, окремо бальзами, креми. Все це можна розподілити між учасниками походу або нести в одному рюкзаку, але шукати необхідний медикамент точно буде простіше. 

Що взяти в аптечку для походу? 

Аптечка похідна та її вміст може бути поділена на три категорії:

  • Медичні матеріали та інструменти; 

  • Все, що може знадобитись для обробки ран; 

  • Медичні препарати (пігулки, мазі, інші форми ліків).

Медичні матеріали на інструменти 

Еластичний бинт знадобиться щоб зафіксувати м’язи. Розтягнення, вивихи, біль в колінах зустрічаються в походах досить часто. Тому еластичний бинт буде потрібний. Можна обрати будь-який: на блошці, на липучці, такий, що самостійно фіксується. До речі, якщо берете перший варіант, захопіть з собою пару булавок, щоб його зафіксувати. 

Бинт для перев’язки в середньому береться один на людину. Оптимальний розмір – 10 см на 5 м. Якщо похід тривалий, технічно складний, беріть більше. Чим складніший похід, тим більше бинтів. 

“Звучить по дурному, але з досвіду рятувальників, бинтів багато бути не може. Бинти мають бути в особистій аптечці та в груповій”. 

Рулонний пластир – річ багатофункціональна: ним можна зафіксувати еластичний бинт або бактерицидний пластир, якщо той погано тримається, його можна використати замість ізоленти, коли треба щось відремонтувати. Обирайте варіанти на тканинній основі, вони міцніші й дешевші. Ширини в 2 см буде цілком достатньо. За необхідності його можна зробити вужчим. 

Бактерицидний пластир знадобиться, якщо черевики натирають ноги, ви поріжете палець або при іншій невеликій травмі. В аптеках можна придбати декілька розмірів для різних ситуацій. Також можна купити бактерицидний пластир листом, правда, вони зараз рідко зустрічаються. Його можна різати різними розмірами в залежності від форми порізу. А якщо ваші черевики часто натирають вам ноги, радимо взяти правильні технологічні трекінгові шкарпетки. Їх будова розроблена таким чином, що в тих місцях, які найчастіше натираються черевиками, будуть потовщення. 

Ножиці можна взяти манікюрні, медичні. Туристи часто обирають функціональні мультитули з ножицями. Вони добре продумані для походу та гарно ріжуть. Якщо ви збираєте аптечку для фрірайду, скітуру, складного гірського походу, краще взяти тактичні, вони легко розріжуть одяг в випадку серйозної травми та мають заокруглені краї, щоб не зачепити шкіру постраждалого. 

Серветки спиртові доповнюють бактерицидний пластир. Адже на брудну вологу шкіру він просто не приклеїться. Тому спочатку обробляємо рану серветками, а потім клеїмо пластир. Спитрові серветки або серветки для ін’єкцій можна купити в будь-якій аптеці, вони упаковані по 5-10 шт,  не залишають після себе ворсинок.  

Медичні серветки використовують як аналог вати для обробки ран, але вони йдуть без ворсу. Сюди ж можна віднести ватні диски та палички. В більшості випадків їх можна замінити шматком бинта, але обробляти рану біля ока, наприклад, буде зручніше паличкою. 

Стерильні рукавички знадобляться не тільки, щоб не занести інфекцію в рану постраждалого, але й самому не підхопити ніякої “зарази”. Часто людина навіть не підозрює, що є носієм якоїсь інфекції, тому відкриті рани треба обробляти тільки в рукавичках. 

Обробка ран 

Перекис водню в пластиковій тарі для обробки глибоких ран. Він безболісно “вимиває” увесь бруд, після чого можна продовжувати обробку та за необхідності заклеїти пластиром та забинтувати. Але пам’ятайте, що перекис НЕ знезаражує, а лише промиває рану.  

Хлоргексидин використовується в якості антисептика. Добре знезаражує. При контакті зі спорядженням не залишає слідів, не обпалює шкіру. Можна використовувати для промивання неглибоких ран. Продається в пластикових пляшечках, що дуже зручно в поході. Також можна використовувати Дексан, Бетадин. Останній залишає сліди на одязі, будьте обережні. 

Медичні препарати 

Далі наводимо таблицю з найпопулярнішими видами препаратів, які беруть в походи. Завдяки їй ви зможете зрозуміти, які ліки взяти в тривалий похід, а що можна захопити в ПВД (похід вихідного дня). Але пам’ятайте, мало завжди носити їх з собою, важливо знати й розуміти, що і коли приймати, які дозування, при яких симптомах. 

Ми спеціально не наводимо в списку антибіотики. Оскільки найчастіше курс їх прийому складає від 3 до 10 днів. Якщо є необхідність прийому антибіотиків, кращі зійти з маршрута та звернутись по спеціалізовану медичну допомогу. 

Назва ліків

Як працює

Показання

Форма ліків

Кетанов (кеторолак)

Сильне знеболююче

При зубному болі

Не комбінувати з іншими знеболюючими засобами

Пігулки

Дексалгин (Депіофен)

Сильне знеболююче

При сильних болях в м’язах

При запальних процесах в м’язах

Можна використовувати як альтернативу Кетанову

Зменшує ниркові болі

Пігулки

Диклофенак натрію

Знеболююче

При запальних процесах

При  сильних болях в м’язах

Гель/мазь

Пігулки

Вольтарен

Протизапальне

Протиревматичне

При  сильних болях в м’язах

При розтягненнях м’язів

Гель

Парацетамол

Знеболююче

Жарознижуюче

При головному болі, мігрені

При зубному болі, ревматичному

Пігулки

Ібупрофен 

Знеболююче

Жарознижуюче

Протизапальне

При головному болю, мігрені

При зубному болю, ревматичному

При підвищеній температурі

Пігулки

Спазмалгон 

Спазмолітик в комбінації з анальгетиком 

При сильних болях в області нирок

При сильних головних болях

Пігулки

Лоратадин/ Фенкарол/Левоцетиризин 

Антигістамінний препарат

При алергічних реакціях на квіти, пилок, укуси комах 

Пігулки

Смекта

Препарат від діареї

При незварюванні шлунка

При діареї

При болях в животі (після гострої їжі)

Гель

Порошок

Активоване вугілля

Препарат від діареї

При діареї

Пігулки

Фармацитрон 

Жарознижуюче

При перших проявах простуди

При підвищеній температурі

Пігулки

Мезим/Фестал / Панкреатин

Стимулююче травлення

При переїданні

Після жирної їжі

Пігулки

Но-шпа

Спазмолітик

При ниркових коліках

При тривалому головному болю

Пігулки

Нітрогліцерин 

Розширююче сосуди

Знеболююче (для серця)

При сильних болях в серці

При стенокардії

Пігулки

Валідол 

Кардіопрепарат

При болях в серці

При стенокардії

Пігулки

Лоперамід

Знижуюче перистальтику

При сильній діареї, знімає симптоми, але не причину

Пігулки

Стрепсілс 

 

При першінні в горлі

При першому кашлі

Пігулки

Регідрон 

Не є мед препаратом

При зниженні рівня солей в організмі, в літніх тривалих походах 

Порошок

Що можна додати в аптечку? 

Крім ліків та перев’язочного матеріалу корисними в поході будуть: 

  • Пінцет для діставання кліщів – незамінна річ в теплий період року. З його допомогою ви легко та швидко дістанете кліща зі шкіри повністю. Після цього достатньо обробити рану спиртом або хлоргексидином (якщо немає ні першого, ні другого, можна використати спиртові серветки). В таких ситуаціях спирт краще працює, він не дає яду розповсюдитись по тілу. 

  • Звичайний пінцет, з допомогою якого можна буде дістати скалку з пальця. 

  • Дзеркальце можна взяти зі зношеного несессера, найчастіше воно пластикове, а значить не розіб’ється й буде легке. 

  • Клей медичний БФ-6 дозволяє в умовах походу “заклеїти” рану. На поверхні шкіри утворюється прозора плівка, яку уже в цивілізації можна зняти і повноцінно обробити рану. Найчастіше його беруть туристи-водники щоб “закривати” часті порізи очеретом, мушлями. 

  • Термоковдру купити треба не тільки тим, хто ходить в зимові походи. “Зловити” переохолодження можна й під літнім дощем. Тому сміливо беріть її з собою – місця займе мінімум, але може врятувати від холоду. 

  • Інструкції для всіх ліків та список ліків. Незважаючи на те, що це додаткова вага, але у випадку НС кожен з учасників зможе зорієнтуватись в різноманітті баночок та таблеток в аптечці. 

  • Репелент від кліщів та комарів. Про те, які вони бувають можете прочитати в нашій статті. Для походу обирайте невеликі флакони спреїв та кремів з довготривалою дією. 

Збираючись в похід та вирішуючи, що можна покласти в аптечку, орієнтуйтесь на складність та умови походу. Наприклад, пінцет для кліщів вам точно не знадобиться в зимовій вилазці, а ось пара портативних грілок будуть дуже доречні. 

Вибір туристичної аптечки 

Кожного разу, коли ми збираємо аптечку на море або в гори, виникає питання, куди все це упакувати. Адже не можна ж просто розпихати ліки по кишеням сумки або рюкзака. В таких випадках краще купити аптечку туристичну. Вона відповідає всім вимогам: 

  • Герметичність. Ліки та медикаменти мають бути захищені від вологи.

  • Жорсткість конструкції. Якщо в аптечці є ампули або інші крихкі комплектуючі, то це один з найважливіших критеріїв. 

  • Надійність блискавок.

  • Мала вага, щоб не обтяжувати загальний комплект спорядження. 

  • М'які захищені стінки. 

При цьому їх роблять з надійних міцних тканин, тому ви можете не турбуватись про те, що вона швидко зноситься. Найчастіше вони всередині розділені на декілька відсіків, завдяки чому ви можете організувати всі медикаменти та визначитись, що має бути в туристичній аптечці, а що можна взяти кишеню, щоб було під рукою. Наприклад, гігієнічу помаду та льодяники від горла можна носити в кишені сорочки, а ось пігулки та перев’язочний матеріал краще зберігати в аптечці. 

Прикладом такої аптечки буде Tatonka First Aid. Вона є в різних розмірах та оснащена кріпленням на пояс. Це міцний надійний аксесуар, який вмістить всі необхідні медикаменти. 

Готові аптечки для туризму 

Крім цього можна купити туристичну аптечку вже заповнену. Виробники враховують все, що має бути в аптечці для туриста й укомплектовують їх базовим перев’язочним матеріалом, інструментами, термоковдрою. Їх можна доповнити медикаментами та ліками на власний розсуд. 

Такі набори сьогодні представлені в лінійках аптечок від Tatonka, Lifesystems, Tasmanian Tiger. Тут можна обрати невелику модель для соло походу в гори аб великий аптечний рюкзак для парамедика або для заваптечкою великої групи.

Лайфхаки та рекомендації з приводу аптечки

  1. Терміни придатності перевіряйте перед кожним походом. 

  2. Щоб зменшити вагу та об’єм не обов’язково брати повну пластинку пігулок, просто ножицями відріжте необхідну кількість та зріжте кути. 

  3. Щоб блістер випадково не відкрився можна використати скотч. 

  4. Замість аптечки можна взяти невеликий гермочохол. Якщо ви не берете з собою нічого крихкого, то його буде цілком достатньо. 

  5. Мультитул з гострими ножицями може цілком замінити ножиці  в аптечку. 

  6. Бактерицидний пластир, який погано тримається, можна зафіксувати пластирем в рулончику або армованим скотчем. 

  7. Якщо немає аптечки, а треба взяти з собою ампули або скляні пляшечки, скористайтесь харчовим контейнером. Також як альтернативу можна використати дорожні косметички. 

Збираючи аптечку, враховуйте типи можливих травм – влітку ви навряд чи отримаєте обмороження, а взимку вас не вкусить бджола. Зато вивихи, отруєння та зневоднення цілком можливі. Укомплектовуйте аптечку відповідно з типом походу та його складністю. 

Заключення

Дуже часто стається так, що аптечка за весь похід так жодного разу й не знадобилась. Значить ви все робили вірно й просто носили її з собою про всяк випадок. 

Але бувають ситуації, коли без неї просто ніяк – біль в животі, розтягнення, сильні болі в м’язах, судоми, серцеві болі. І в таких випадках важливо мати досвід надання першої допомоги – це включає знання медикаментів та їх дії, навички фіксації кінцівок, розуміння, що та коли приймати. Ви маєте знати, де знаходиться ваша аптечка похідна, склад ліків, які там є, як діяти в тій чи іншій ситуації. 

Коли ми збираємо аптечку в відпустку, ми маємо розуміти, що має в аптечці для походу, а що для відпочинку в Турції. Тому уважно вивчіть весь вміст, викладіть все те, що вам не знадобиться, упакуйте решту в рюкзак та вирушайте назустріч пригодам!!!

Не хворійте та бережіть себе!!!

Ваша Shambala:)