Зміст:

#Велосипедне спорядження для походу

#У чому перевозити багаж у велопоході

#Що таке байкпакінг?

#Одяг та захист для велопоходу

#"Базовий" набір речей для походу

Все спорядження для велопоходу можна поділити на чотири групи:

  • велосипед + комплектуючі
  • велосумки
  • одяг для їзди
  • речі загального призначення.

У перші три категорії входять речі специфічні, властиві саме велопоходу. Четверта об'єднує необхідне для біваку, і найчастіше – це те ж саме спорядження, що й для пішого походу.

Зверніть увагу! Якщо для “пішки” велике значення має вага спорядження, то у велопоході цей критерій відходить на другий план, оскільки багаж не доведеться тягнути за плечима. А ось компактність – важлива, адже об'єм велосумок обмежений.

Що брати з собою у велопохід, залежить від тривалості поїздки, сезону та погодних умов, типу ночівлі (у будиночках/наметах/кемпінгу). Ми наведемо базовий список, який охоплює більшість необхідних речей, а ви корегуйте його під свої потреби.

Велосипедне спорядження для походу

Почнемо з головного. Звичайно ж, список речей у велопохід неможливо уявити без велосипеда. Для маршрутів, що включають різний тип доріг, зокрема бездоріжжя, підійде гравійний або крос-кантрі.

Якщо купуєте новий байк, перед походом обкатайте його. Також, незалежно від того, новий велосипед чи старий, проведіть огляд та техобслуговування транспортного засобу:

  • Перевірте знос колодок, справність гальм, педалей та перемикача передач, стан гуми та ободів.

  • Переконайтеся, що при обертанні кареток, керма і педалей немає сторонніх звуків (щоб не було люфту), за необхідності замініть підшипники.

  • У разі потреби проведіть ремонт/заміну несправних деталей.

  • Накачайте колеса.

  • Змастіть ланцюг.

Крім самого велосипеда, потрібно підготувати ряд речей, які зроблять безпечнішим та комфортнішим велопохід. Що взяти обов'язково:

  • Ремнабір (або так звана «велоаптечка»). Включає все необхідне для ремонту дрібних поломок у дорозі: запасна камера і велонасос та/або клей і набір латок, набір ключів і викруток (або мультитул), ключ для спиць (виправляти «8ки»), запасні спиці та гальмівні колодки, мастило для ланцюга, вижимка ланцюга, дріт та/або стяжки (для тимчасової фіксації зламаних елементів).

*У короткому заїзді можна обійтися мультитулом і набором латок, але чим більша тривалість походу і щодалі ви від цивілізації, то повнішим має бути ремнабір.

  • Катафоти (передній білий, задній червоний, помаранчеві з боків) + ліхтар білого кольору спереду. Це обов'язковий мінімум для пересування на велосипеді у темряві, прописаний в ПДР. Також можна поставити задній ліхтар червоного кольору і зробити бічну підсвітку. Ліхтарі потрібні для позначення велосипедиста на дорозі та як джерело світла. Замість або на додаток до велосипедного ліхтаря можна використовувати налобний. Докладніше — у нашій статті про правила їзди на велосипеді у темряві.

Ремнабір та освітлення — те, без чого не можна вирушати у велопохід, що брати з собою потрібно обов'язково! Крім цього, радимо взяти:

  • Підніжка для велосипеда. Потрібна міцна, щоб вона витримала вагу навантаженого речами байка.

  • Тримач для телефону на кермо. Незамінна річ для тих, хто використовує карти/навігатор на мобільному.

  • Підфляжник — щоб було зручно пити воду на ходу.

  • Екран на кермо — для захисту від дощу та бризків.

  • Легкий тент (один на групу) — щоб ховати під ним байки на ніч. Не варто брати з цією метою намет з дуже великим тамбуром: зберігати там велосипед все одно незручно, а зайвого об’єму до багажу додасте.

  • Велочохол (наприклад, Acepac Bike Transport Bag) — необхідний, якщо потрібно транспортувати велосипед до точки старту маршруту громадським транспортом.

У чому перевозити багаж у велопоході

На відміну від пішки, у велопоході весь основний вантаж ми складаємо на велосипед, і тут важливо добре продумувати, як і у що пакувати речі, щоб все помістилося, а велосумки не заважали під час їзди.

Є два способи транспортування багажу під час велопоходу:

— класичний з велобаулом на багажнику;

— сучасний «байкпакінг» із розподілом багажу по всьому байку.

Перевезення речей на багажнику — найпоширеніший і найдоступніший спосіб на сьогодні. Для нього відповідно треба закріпити на велосипеді багажник. Він має бути міцним, витримувати великі навантаження та бути надійно зафіксованим.

На багажник навішують велосумки. Найчастіше використовують так звані «велоштани»/велобаул — об'ємні сумки П-подібної форми (наприклад, Travel Extreme Mono). Вони дуже місткі та відносно недорогі, проте не завжди зручні у використанні. Зафіксувати "велоштани" можна тільки на задньому багажнику, і якщо скласти всі речі в нього, не використовуючи додаткові сумки, це дасть велике навантаження на заднє колесо і буде ускладнювати пересування.

Важливо! Найважчі речі складайте на дно велобаулу, а на верх — легке і все, що знадобиться в першу чергу. Тверді, гострі предмети не кладіть близько до внутрішньої стінки (яка торкається велосипеда), інакше вони будуть тертися об тканину і сумка стане непридатною вже після першої поїздки!

Також подбайте про захист від вологи. Намочити закріплену на велосипеді сумку можна навіть не попадаючи під дощ — достатньо переїхати неглибокий брід, калюжу або вкриту росою галявину. Тому обов'язково беріть сумки з непромокаючих матеріалів та/або захищайте їх додатково за допомогою спеціальних рейнкаверів. Додатково складіть змінний одяг, їжу, спальник у гермомішки.

Що таке байкпакінг?

Байкпакінг — відносно новий стиль пакування і транспортування багажу у велопоході. Він передбачає використання мінімуму речей та кількох досить невеликих спеціальних сумок, які кріпляться рівномірно по всьому велосипеду: на кермі, під рамою, під сідлом, на вилці.

Дизайн сумок розроблений таким чином, щоб вони “зливались” з формою байка і не порушували аеродинаміку. Вони не стирчать з боків, погрожуючи зачепитися за кущі та скелі, що значно покращує прохідність та швидкість транспортного засобу. А рівномірний розподіл ваги сприяє оптимальному балансу. Ще один плюс — для байкпакінгу не потрібен багажник, а значить, розширюється модельний ряд байків, які підходять для велопоходу (кріплення під багажник є не на всіх велосипедах).

Є, звичайно, і мінуси: байкпакінг потребує додаткових коштів (одна невелика сумка на раму може коштувати як великий велобаул) та навичок (потрібно навчитися пакувати все максимально компактно). Для такого стилю стануть у нагоді навички ультралайт-походів: спорядження потрібно скоротити до мінімуму, підібрати все легке та невелике в об'ємі. Відповідно для тривалих автономних велопоходів, зимового велотуризму байкпакінг не підійде.

Порада. Підбирайте ємності для перевезення, виходячи зі своїх цілей та бюджету. Не обов'язково зупинятися на чомусь одному. Можна, наприклад, взяти за основу велобаул та доповнити його підрамною або нарульною сумкою. Заплічний велорюкзак — те, що взяти у велопохід теж не завадить. У ньому зручно перевозити документи, телефон, міні-аптечку і все, що важливо не втратити і не пошкодити в поході. Для цієї мети підійде компактна легка модель із гарною вентиляцією. Також не зайвим буде рюкзак із питною системою. Альтернативою велорюкзаку може стати поясна сумка.

Одяг та захист для велопоходу

Одяг для тривалої їзди на велосипеді повинен добре дихати, захищати від вітру і вологи, не сковувати рухи та не заважати. Що конкретно одягати, залежить від погоди, тривалості поїздки, індивідуальних уподобань. Найчастіше основний комплект одягу для велопоходу включає:

  • Велошорти/велоштани. Можна замінити звичайними спортивними штанами/шортами/тайтсами облягаючого крою, проте спеціальні моделі для велоспорту краще, оскільки мають м'яку вставку (велопамперс). Ця деталь запобігає натиранню сідниць, трохи пом'якшує удари, добре вбирає вологу — під час тривалих заїздів ви обов’язково оціните ці бонуси. Що точно не підходить, так це джинси та широкі спортивні штани.

  • Велокофта. Можна, знову-таки, замінити звичайною спортивною облягаючою кофтою, проте дизайн моделі для велоспорту більше відповідає умовам експлуатації: подовжена спинка та високий комір захищають від сонця та вітру, а яскраві кольори і світловідбиваючі вставки роблять велосипедиста більш помітним на дорозі.

  • Футболки. Беріть мінімум 2-3 штуки, щоб завжди мати в запасі одну чисту та суху. Підійде тільки синтетика — бавовняні футболки сильно вбирають вологу і довго сохнуть. У прохолодний час замість футболки можна одягнути термобілизну.

  • Вітровка/мембранна куртка. Потрібна на випадок вітряної та сирої погоди.

Зверніть увагу. В цілому, гардероб для велопоходу повинен відповідати класичній концепції трьох шарів, згідно з якою потрібно надягати не один універсальний шар, а мінімум три, кожен з яких виконує певне завдання: відведення вологи, зігрівання, захист від вітру та вологи. У разі зміни погодних умов, другий і третій шар можна зняти/вдягти, і таким чином добитися ідеального мікроклімату.

  • Комплект для дощової погоди: штани з непромокаючої тканини, дощовик, велобахіли (спеціальні чохли на взуття, наприклад Tatonka Velo Gaiter). Для легкого дощу вистачить і мембранної куртки, але якщо доводиться їхати в зливу, без хорошого дощовика не обійтися. Краще брати не звичайний «одноразовий», який буде тріпотіти на всі боки і заважати, а хороший щільний дощовик-пончо.

  • Взуття Підійдуть трекінгові кросівки, або, якщо таких немає, будь-які інші на м'якій товстій підошві. Вони мають бути зручними, розношеними, невисокими (без фіксації гомілки). У спекотні дні другою парою візьміть сандалі або легкі дихаючі кросівки (їх же можна носити і на біваку).

  • Шкарпетки трекінгові або велосипедні.

  • Спортивна білизна.

  • Сонцезахисні окуляри. Потрібні не тільки для того, щоб не сліпило сонце, але і як захист очей від вітру, мошкари, пилу. Краще брати окуляри для велоспорту — вони мають обтічну форму і виконані з міцних матеріалів.

Окремої уваги вартий захист велосипедиста під час поїздки.

  • Велошолом. Захищає від травм голови у разі НС, часто буквально рятує людині життя. Додатково оберігає від теплового удару вдень та переохолодження ввечері. Під шолом потрібно надіти тонку шапочку або багатофункціональний баф.

  • Велоперчатки. Необхідні для пом'якшення вібрації, захисту рук від натирання, зниження ризику травм у разі падіння.

  • Наколінники, налокітники, захист корпусу. Додаткові елементи захисту. У простих походах необов'язкові, але на особливо складних маршрутах з підвищеним ризиком травм не завадять.

"Базовий" набір речей для походу

Залишилося скласти речі загального призначення, які ми беремо в похід незалежно від того, на чому будемо пересуватися. Ми маємо готовий список спорядження для походу, де докладно розписано, що і для чого брати з собою на природу.

Тут же ми коротко перерахуємо основне:

Грамотно зібрані рюкзаки та правильно підібраний одяг — одна з головних умов ідеального велопоходу. Будь-яку дорогу можна осилити, коли є все, що потрібно, вам комфортно і легко їхати, і ви максимально убезпечили себе від неприємних ситуацій.

Бажаємо виключно приємних, цікавих та безпечних покатушок!