Сухі речі — одна з умов комфортного походу. Підібрані по погоді якісні спорядження й одяг забезпечують базовий захист від надмірної вологи, однак не гарантують 100% сухості за будь-яких обставин.
Зміст
— Чому важливо залишатись сухим в поході?
— Необхідне спорядження для мокрої погоди
— Якщо намокли: стратегія порятунку себе і речей
1. Як сушити взуття в поході
2. Як сушити одяг в поході
Навіть з найкращою екіпіровкою можна добряче змокнути. Перейшли вбрід річку, оступились на містку, не помітили калюжу, попали під зливу, перегрілись і спітніли, — ситуації в пішому поході майже неминучі, що вже казати про водні сплави. Потрібно не лише запобігати намоканню, а й знати, як швидко висушити речі в похідних умовах.
Чому важливо залишатись сухим в поході?
Бути сухим — це елементарно зручно й приємно, а головне — безпечно. Мокра тканина охолоджує тіло, що доречно під час походу в спеку. Якщо ж погода холодна, вітряна, надмірна вологість може викликати гіпотермію. На ходу цього не відчуваєш, та досить зробити коротку зупинку, як вологі речі в мить захолонуть — і привіт, переохолодження.
Найбільше зазвичай мокнуть ноги. Тривале носіння вологого взуття й шкарпеток призводить до неприємних наслідків:
- Надміру волога шкіра стає м'якою, через тертя об мокрі шкарпетки з'являються мозолі. Профілактика й лікування мозолів у поході.
- У незагоєні рани може потрапити інфекція. Зокрема у мокрому середовищі розвивається грибок. Можуть з'явитися болючі глибокі тріщини, свербіж і запалення стоп.
- Холодні мокрі ноги — це ризик простудних захворювань, циститів (та інших проблем з сечостатевою системою), пневмонії тощо.
- У найважчих випадках внаслідок тривалого (понад 10 годин) впливу вологи й холоду розвивається симптом траншейної/окопної стопи — холодова травма, за ознаками подібна до обмороження, але виникає за плюсових температур (до +15). Поколювання, біль, оніміння на перших стадіях надалі можуть перерости в загрозливий стан зі зміною кольору шкіри (на червоний або синій), появою пухирів, інфікуванням і некрозом тканин.
Важливо! За словами лікарів, траншейну стопу часто діагностують у військових. Довге перебування у мокрих окопах, тісне взуття, складнощі з дотриманням гігієни та інші несприятливі умови також призводять до появи мозолів, тріщин, грибкових захворювань, загального погіршення здоров'я. Тож наведені у статті поради актуальні не лише для туристичного походу — багато рекомендацій будуть доречні в умовах воєнних дій.
Необхідне спорядження для мокрої погоди
На рюкзак
Якщо намокнете наскрізь, сухі шкарпетки, змінний одяг і спальник стануть справжнім спасінням. Тому їх потрібно захистити від вологи в першу чергу.
- Прийнятно: пакувати речі в кульки, на рюкзак натягнути великий сміттєвий пакет. Не надійно і не екологічно, але максимально бюджетно і краще ніж нічого.
- Добре: рейнкавер (водонепроникний чохол на рюкзак). Зручний, багаторазовий, захищає від затікань. Але лямки залишаються відкритими, в сильну зливу намокають, а з ними — й корпус рюкзака.
Рейнкавер на фото: https://shambala.com.ua/chekhol-osprey-ultralight-high-vis-raincover-xs-009.0055/
- Найкраще: гермомішки у комбінації з рейнкавером. Поставте всередину один великий мішок (pack liner) і/або запакуйте речі по категоріях в окремі невеликі герми (зручніше, ніж одна спільна). Якщо рюкзак і намокне, речі всередині залишаться сухі.
Гермомішок на фото: https://shambala.com.ua/product/hermomishok-exped-fold-drybag-cs-red-m-7640171994079/
На верх
- Прийнятно: одноразовий поліетиленовий дощовик. Дешевий, але ненадійний і паркий.
- Добре: туристичний дощовик-пончо. Функціональний, недорогий, надійний, компактний, з вентиляційними вставками. Але може чіплятися за гілля, парусити на вітрі, парити.
- Найкраще: мембранка. Водостійка і водночас повітропроникна, зручна, легша ніж пончо. Асортимент мембранних курток включає моделі на різні пори роки.
Мембранна куртка на фото: https://shambala.com.ua/cholovicha-kurtka-montane-alpine-pro-jacket-m-black-mapjablam2/
Голову від дощу найкраще захищає капюшон куртки/дощовика. А щоб вода не потрапляла на обличчя, одягніть під капюшон кепку з довгим козирком.
На ноги
- Взуття трекінгове. В холодний період потрібна пара з високим захистом від води — черевики зі шкіри або повітропроникної (!) мембрани.
В теплий час від мембранного взуття краще відмовитись і взяти трекінгові черевики/кросівки з сітчастими вставками або трекінгові сандалі — вони не захищають від води, але й висихають швидко.
- Мембранні штани поверх основної пари. Якщо умови частково сухі, і захист не потрібен весь час, вибирайте штани-самоскиди з довгими блискавками по боках — за потреби їх можна швидко одягнути, не знімаючи взуття.
Самоскиди на фото: https://shambala.com.ua/shtany-membranni-fram-equipment-iceland-black-xs-13020246/
- Бахіли/гетри — чохли на взуття для захисту від бруду, води й снігу. Закривають вразливу до вологи зону між низом штанів і верхом черевиків.
Бахіли на фото: https://shambala.com.ua/bakhily-trekmates-cairngorm-gtx-gaite-black-m-tm-006295-1/
- Шкарпетки. Мінімум три пари: дві ходових (чергуйте) і одна для сну. Ніяких бавовняних носків — тільки трекінгові синтетичні або з мериносової шерсті. Мериносові трекінгові шкарпетки гріють навіть у мокрому стані, залишаються м'якими, мінімізують появу мозолів, грибка і неприємних запахів, але сильніше вбирають вологу і довше сохнуть у порівнянні з синтетичними (про мериносову вовну). Як варіант, комбінуйте синтетику (нижнім шаром) і меринос.
Трекінгові шкарпетки на фото: https://shambala.com.ua/turystychni-shkarpetky-na-giean-uhmwpe-medium-weight-crew-s-37-40-black-yellow-ngsm4001-s/
- Змінне взуття для біваку. В холодний сезон — пухові чуні. В теплий — шльопанці*.
*В гумових капцях можна переходити броди, мокру траву, щоб не замочити ходову пару.
- Плівка/пакети поверх сухих шкарпеток і/або під них. Цей дідівський метод вельми незручний, і ноги будуть мокрі від поту, але принаймні менше мерзнутимуть. Знімайте пакети й переодягайте носки за першої ж можливості.
Детально: огляд спорядження для захисту від дощу.
Підбираючи одяг і взуття, важливо дотримуватись принципу трьох шарів, балансувати між захистом від вологи та достатньою вентиляцією, щоб не було парникового ефекту. Інакше все одно змокрієте (від поту), і користі від такого захисту буде мало.
Якщо намокли: стратегія порятунку себе і речей
- Під час активного руху тіло виділяє тепло, вологий одяг/взуття не встигає охолонути, тож якийсь час можна потерпіти. В теплу погоду речі взагалі висихають на тілі на ходу.
- Не стійте в мокрому під вітром. Організуйте тимчасове укриття з тенту.
- На коротких зупинках витискайте воду з речей і старайтесь хоч трохи їх підсушити. У відносно теплу погоду знімайте взуття й шкарпетки, залишайте їх на 10-15 хв на повітрі. Ноги витріть рушником, перевдягніть шкарпетки, додатково можна обробити присипкою для підсушування шкіри.
- Коли добрались до місця стоянки, вдягніть сухий бівачний одяг*.
*Комплект запасного сухого одягу (якщо він в одному екземплярі) завжди бережіть до вечора. Навіть у наскрізь мокрих речах йти зможете, а от спати навряд чи.
- Не ходіть по табору в мокрих черевиках. Стопи ополосніть і витріть насухо, нанесіть крем (для загоєння і відновлення захисного ліпідного шару), вдягніть сухі шкарпетки й змінне взуття.
Чуні на фото: https://shambala.com.ua/chuni-exped-camp-slipper-l-burgundy-7640445456982/
- Займіться сушінням речей якомога раніше, а не після вечері.
- Якщо змерзли, пийте чай чи інші зігріваючі напої (але не алкоголь!), робіть руханку. Намагайтесь зігрітися доступними способами.
Перша допомога у разі переохолодження.
Як сушити взуття в поході
- Очистіть від бруду, дістаньте устілки й шнурки, широко розкрийте черевики для кращого повітрообміну. Устілки й шнурки сушіть окремо — це зручніше і швидше.
- Приберіть зайву воду, використовуючи підручні поглинаючі матеріали:
- Рушник з мікрофібри - добре вбирає вологу, швидко сохне, легкий (в гігієнічних цілях для взуття візьміть окремий рушник).
Залиште рушник в черевиках на деякий час, відіжміть воду, повторіть. Про переваги рушників з мікрофібри.
- Газети або туалетний папір, скручені в кульки. Нещільно набийте ними взуття, міняйте в міру намокання. Спосіб доступний і робочий, але додає зайву вагу та об'єм рюкзаку. Замість газет/паперу підійде мох, суха трава, листя й інші природні адсорбенти.
- Рис або сіль, насипані в шкарпетку. Помістіть у черевик, можна попередньо трохи підігріти. Така імпровізована сушарка багаторазова. Матеріали для неї завжди є в рюкзаку, але витрачайте їх раціонально, без шкоди для загальної продуктової розкладки.
- Силікагель (гранульований вологопоглинач). Продається, наприклад, у будівельних магазинах, також підійде котячий наповнювач для туалету. Швидко й ефективно поглинає рідину та запахи, багаторазовий.
- Залиште широко розкриті черевики сохнути у добре провітрюваному місці. Можна повісити на кілочки носками вверх, щоб стікала вода.
Важливо! Коли залишаєте взуття на вулиці, завжди перевіряйте, чи не оселився в ньому хтось (наприклад, павук чи вуж). Обов'язково робіть це в районах, де проживають небезпечні тварини (гадюки, скорпіони тощо).
Прямі сонячні промені негативно впливають на матеріали, особливо на шкіру. В ідеалі сушити взуття в тіні, але це займе багато часу.
Зверніть увагу. Виробники трекінгового взуття рекомендують сушку на повітрі як оптимальний, безпечний для виробів спосіб. Та в умовах походу часто доводиться прискорювати процес (п. 4).
- Щоб швидко висушити взуття, використовуйте доступні джерела тепла:
- Туристичні грілки (одноразові/багаторазові, USB/хімічні). Забезпечують м’яке стабільне тепло, безпечні для сушіння взуття. Все про туристичні грілки.
- Дрібна галька або пісок, нагріті на сонці або вогні. Насипати у черевик (або спочатку в шкарпетку) і постійно трусити для рівномірного прогрівання. Коли галька вичахне, замінити її нагрітою.
Слідкуйте за температурою — пісок/камінці мають бути гарячими, а не розпеченими! Спосіб не бажано застосовувати для мембранного і тонкого синтетичного взуття.
- Пляшки з гарячою водою. Вставити в черевик, в міру охолодження міняти воду.
- Тепло тіла. Як ми вже казали, можна сушити взуття собою ж прямо на ходу. А ще — вночі, поставивши черевики в спальник. Обидва способи не з приємних і можуть бути небезпечні для здоров'я, використовуйте їх у крайньому разі.
Як сушити взуття біля вогнища?
Бажано взагалі не робити цього. Від високих температур матеріали пересихають і деформуються, взуття може зменшитися в розмірі чи розвалитися. Якщо діяти необережно, можна взагалі спалити черевики.
Вирішили ризикнути з сушкою на вогні — робіть це правильно: сушіть черевики, тримаючи в руках, горловиною до вогню. Контролюйте відстань — рукам має бути тепло, а не гаряче.
Не можна залишати речі біля багаття, відходити навіть на хвилину! Значно безпечніше поставити взуття на відстані 1,5-2 метри від вогню і зробити позаду екран (з каремата, тента тощо), який буде відбивати й акумулювати тепло.
Як сушити одяг в поході
Щоб мати менше проблем з сушінням одягу, потрібно відразу підібрати зручні для походу матеріали — які не поглинають багато вологи, швидко сохнуть, повітропроникні (=менше поту). Технологічна синтетика і мериносова шерсть — оптимальний вибір. Тоді як з сушінням бавовняних речей в поході гарантовано намучаєтеся (в сторону джинсів навіть не дивіться!)
- Одяг, як і взуття, не можна сушити над вогнищем — лише за кілька метрів від нього (до речей має доходити тепло, а не жар).
- Речі розвішують на мотузці (у дощову погоду під тентом) у провітрюваному місці або, якщо тепло й сухо, розкладають на сонці (на камінні чи наметі).
- Кишені виверніть, блискавки розстебніть.
- Якщо з речей буквально тече вода, перед розвішуванням добре викрутіть все і/або приберіть воду рушником (загорніть і почекайте 10-20 хв).
- Вологий (не мокрий!) одяг можна сушити в спальнику. Найефективніше покласти його на живіт поверх сухого одягу чи хоча б поруч, а не в ногах, де найменше тепла.
- Розвішувати мокрий одяг всередині намету небажано — це незручно і сприяє утворенню конденсату.
- Мокрі шкарпетки на стоянці можна висушити на пляшці з гарячою водою, або наповнивши їх нагрітою галькою. Спосіб не підходить для носків з мериносової шерсті.
- Під час переходів кріпіть мокрі шкарпетки назовні рюкзака (наприклад булавками).
Важливо добре просушити речі перед складанням в рюкзак. Стосується не лише одягу, а й спорядження (спальник, килимок, намет). Тривале зберігання у складеному (без належної вентиляції) вологому стані негативно впливає на матеріали: з'являються пліснява і неприємний запах, фурнітура ржавіє, водостійке покриття розшаровується.
В поході підсушуйте спорядження за першої можливості. А після повернення додому очистіть і ретельно висушіть все. Використовуйте засоби для чистки виробів та оновлення водозахисного шару відповідно матеріалу.
Якщо дозволено інструкцією, використовуйте сушарку для взуття, сушильну машину. На повітрі сушіть тривалий час (черевикам іноді потрібно близько тижня). Перед, тим, як скласти на зберігання, впевніться, що речі абсолютно сухі!
Ні разу не промокнути в поході — місія нездійсненна. Сильно чи трохи, від опадів чи поту ви все одно будете мокрі. Змиріться з цією думкою. Але паралельно зробіть все, щоб бути максимально сухим, а в разі необхідності швидко впоратись з мокрими речами й продовжувати мандри в теплі й комфорті.