Здавалося б, що для літнього походу треба? Тепло, сухо — хоч під небом спи і босоніж йди:) Та, звичайно ж, все не настільки просто, і базовий список речей для походу знадобиться в теплий час так само, як і в будь-яку пору року. А до основного переліку екіпіровки можна додати ще трохи дрібниць, які зроблять вашу мандрівку комфортнішою та безпечнішою. До речі, більша частина з них знадобиться не тільки влітку, а й в міжсезоння та взимку, а деякі дрібниці для зимового походу, навпаки, підійдуть для літніх трекінгів. 

Зміст

1. Сонцезахисний крем

2. Трекінгові палиці

3. Бафф, шапка і перчатки

4. Сидушка

5. Пончо-дощовик

6. Гермомішки

7. Чохли для документів і техніки

8. Шкарпетки замість взуття

9. Термос і френч-прес

10. Літній душ

11. Рушник з мікрофібри

12. Косметичка і аптечка

13. Вкладиш в спальник

14. Надувна подушка

15. Маска для сну і беруші

16. Гамак

17. Гірлянди

18. Засоби від комах

19. Рятувальна ковдра

20. Реквізит для фотосесій

Зверніть увагу! Список орієнтований в першу чергу на недовготривалий, в міру складний трекінг, для якого не надто критична вага наплічника. Але, в будь-якому разі, вдумливо підходьте до вибору і беріть те, що особисто вам дійсно стане в нагоді. Також ознайомтесь з основами ультралайт-походів, щоб грамотно підійти до зменшення багажу і водночас мати змогу взяти додаткові девайси.

1. Сонцезахисний крем

Новачки помилково і правда вважають цей пункт в списку речей для літнього трекінгу дрібницею, однак насправді це річ, без якої не варто йти в гори в будь-яку пору року! На висотах, навіть в прохолодну і малохмарну погоду, у вас є всі шанси згоріти швидше, ніж на морському курорті, а нести рюкзак на обпечених плечах буде ой як неприємно! Тому — крем з SPF від 30 і вище беремо обов’язково!

Також не завадить крем від опіків (якщо все ж вчасно не нанесли сонцезахисний) і бальзам для губ з SPF (захистить не тільки від сонця, а й від обвітрювання). І, звичайно ж, в сонячну погоду вдягайте сонцезахисні окуляри.

Більше про захист від сонця в горах.

2. Трекінгові палиці

Зазвичай трекпалиці не входять в список необхідного спорядження, та ви не пожалкуєте, якщо все ж візьмете їх. Додаткова опора покращить рівновагу на стежці, частково розвантажить ноги і спину, допоможе рухатись швидше і комфортніше тощо (про всі переваги читайте в нашій статті про трекінгові палиці).

Порада. Щоб трекпалиці мінімально впливали на вагу багажу, обирайте легку і компактну модель — складні секційні і/або карбонові палиці для трекінгу.

3. Бафф, шапка і перчатки

Про панаму/кепку влітку, сподіваємось, ніхто не забуває. Та крім них, радимо взяти в похід ще кілька аксесуарів. В першу чергу — мультифункціональний шарф-трубу. Що що, а ця річ точно не буде валятись в рюкзаку, адже її можна використовувати в якості:

  • Бандани — убереже від сонячних променів, якщо все ж забули панаму.
  • Захисної маски від пилу, піску, вітру тощо.
  • Власне шарфа — захистить шию від вітру і сонця.
  • Резинки для волосся чи пов’язки на голову, верха купальника і не тільки — існує 12 офіційних і ще більше неофіційних методів застосування цього аксесуару.

Для літа вибирайте тоненький бафф з синтетики, підійде класичний Buff Original  або CoolNet UV⁺ (з захистом від ультрафіолету).

Окрім цього, варто покласти в рюкзак тоненьку шапку (хоча її знову-таки можна замінити бафом) і перчатки — ваші руки і вуха подякують у вітряні та вологі дні на висотах 1500+. 

4. Сидушка

Ще один всесезонний аксесуар, з яким можна спокійно вмоститись на будь-якій поверхні: розпеченому піску, твердому камінні, вкритій росою траві чи прохолодній вологій землі. Сидушка вбереже ваш одяг, шкіру, а в разі з холодною поверхнею ще й нирки!

5. Пончо-дощовик

Літньому дощу в горах все рівно на прогнози та ваші сподівання. Захотів — пішов, захотів — полив так, що до кісток промокнете. Тому навіть якщо обіцяють сонце сонячне, беріть дощовик! Ще краще — спеціальний туристичний дощовик-пончо, дизайн якого забезпечує максимальний захист та зручність використання під час трекінгу. Додатково захистіть рюкзак (сховайте його під пончо або надягніть окремий рейнкавер), а на на ноги вдягніть бахіли.

Більше про захист від дощу в горах.

6. Гермомішки

Беріть різні та побільше! Для одягу, запасів їжі, спальника, і навіть для туалетного паперу — в гермомішки можна скласти буквально все! Для чого? В першу чергу, щоб захистити речі від вологи. Також гермомішки допоможуть все розсортувати і скласти максимально компактно. А щоб не плутати, де що лежить, виберіть мішки з прозорим віконцем.

Порада. Гермомішки, насправді, штука універсальна: їх можна використовувати як відро, мийку, грілку, рюкзак і не тільки — читайте про всі цікаві способи застосування гермомішка. Також радимо виділити мінімум один мішок під сміття — так воно не буде смердіти і протікати (чому взагалі треба носити сміття з собою, читайте в нашій статті про екофрендлі похід). 

7. Чохли для документів і техніки

Під цінні речі можна виділити окремий гермомішок, та це не дуже зручно. Тому радимо взяти спеціальні чохли для документів і телефону. В залежності від матеріалу, вони можуть захистити речі від ударів, пилу, піску, бруду та вологи.

Для грошей візьміть компактний гаманець з технологією RFID Protection (захист від зчитування карт) і/або водостійкою кишенькою. А запас готівки на найбільш екстрений випадок помістіть в водонепроникний брелок-контейнер.

8. Шкарпетки замість взуття

А оце точно неочікувано! Та мова йде не про звичайні носки, і не про спеціальні трекінгові, а про Skinners — інноваційні шкарпетки з водонепроникною підошвою, в яких можна гуляти і навіть бігати! Ноги в них добре вентилюються, і при цьому захищені від вологи та гострих предметів. Звичайно, трекінгові черевики Skinners навряд чи замінять, а от в якості літнього змінного взуття для бівака — те, що треба! Тим паче, вони значно менше важать і займають місце в рюкзаку, ніж сланці.

9. Термос і френч-прес

Термос влітку? Так! Це теж річ на всі сезони, адже в термосі можна не лише гарячі напої заварювати. Наприклад, в ньому зручно запарити з вечора кашу і вранці отримати смачний сніданок без метушні з костром. А ще — носити крижану джерельну воду. Та й, врешті-решт, хто сказав, що в теплу пору чай із термоса — під забороною? Особливо на вершинах, де часто буває зовсім не літня погода, так класно трохи перепочити і зігрітися теплим смачним напоєм.

Крім термоса, захопіть в літній похід… кавоварку. Можна звичайну турку і готувати в ній на кострі, або ж піти більш технологічним шляхом — використовувати Jetboil з френч-пресом. Готувати в ньому каву просто і швидко (інструкція). 

10. Літній душ

Повертаючись до теми гермомішків: а ви знали, що існує гермомішок з функцією переносного душу? Якщо ні, терміново виправляйте! Звичайно, можна використовувати з цією ціллю звичайні пластикові пляшки, але розумніше юзати Easy Camp Solar Shower — в ньому дуже зручно  транспортувати, гріти на сонці воду, і, власне, митись з допомогою спеціальної насадки. Об'єму в 20 літрів при правильному використанні з головою вистачить на банні процедури одразу для кількох людей. Більше про гігієну в поході.

11. Рушник з мікрофібри

Витиратись після душу радимо рушником з мікрофібри. На відміну від звичайного махрового він дуже легкий, компактний і швидко сохне (можна сушити зокрема на ходу в спеціальному сітчатому чохлі). І, головне, рушник з мікрофібри має високі показники гідрофільності, тобто чудово вбирає вологу, і бонусом приємний до тіла. Детально про мікрофіброві рушники.

12. Косметичка і аптечка

Зараз мова не про засоби гігієни та ліки для походу (вони входять в базовий список речей), а про те, куди ви це все складете. Можна, звичайно, в простий пакет, та все ж краще придбати міцну і функціональну косметичку і аптечку.

Туристичні моделі мають ряд переваг перед побутовими. Це може бути, наприклад, безліч маленьких кишень для зручної організації, модульна система (можна додавати і від’єднувати відділи), крючки для підвішування або закріплення на рюкзаку, непромокаючий матеріал тощо.

13. Вкладиш в спальник

Після важкого дня скупатися, переодягтися в термобілизну і залізти в чистий спальник — окреме задоволення походу! Однак з останнім пунктом є проблема: спальник, особливо пуховий, небажано часто прати (детальніше про догляд за спальними мішками). Так що про «свіжу постіль» в розпал сезону довелось би забути, якби не вкладиші — по суті, «постільна білизна» для спальника, яку можна прати між походами і навіть під час них. І вам приємно спати на чистому, і спальник менше брудниться. А холодними ночами з вкладишом ще й буде трішки тепліше.

14. Надувна подушка

Ще одна комфортна дрібничка, якою ми радимо доповнити «похідну постіль». Тут, знову-таки, можна обійтись підручними матеріалами — наприклад, скрутити фліску і покласти її під голову (ще зручніше скласти її перед тим в гермомішок). Та з іншого боку, надувна подушка в середньому важить всього 100-150 грам, а ортопедична форма та приємні матеріали зроблять ваш сон на природі максимально приємним — так навіщо відмовляти собі в цій “розкоші”.

Також читайте про інші способи покращити умови ночівлі в поході

15. Маска для сну і беруші

Добре виспатися в поході — це справжнє мистецтво. Адже, незважаючи на виснажливі переходи, все рівно буває важко заснути через звуки природи. А ще іноді хочеться хоч півгодинки покуняти на обідньому привалі, та зробити це заважає сонце. Вирішити ці проблеми допоможуть класичні девайси для сну — маска і беруші. Так, до них теж треба пристосуватись, з першого разу може бути не зручно, та згодом ви оціните все переваги цих маленьких помічників.

16. Гамак

Вам буде здаватися, що це точно не найнеобхідніша річ в літньому поході, поки хоча б раз не спробуєте відпочити в гамаку на природі! А в теплу суху погоду в ньому можна навіть заночувати, поклавши зверху для більшого комфорту спальник і/або коврик-пінку.

Туристичні гамаки легкі і компактні, аде дуже міцні. За бажанням додатково придбайте тент і москітну сітку для гамака.

17. Гірлянди

І не важливо, як далеко до Нового року, гірлянди — це +100 до атмосфери у будь-який час і в будь-якому місці. А дует гамак+гірлянди взагалі зробить вечір на природі фантастичним!

В залежності від потужності кемпінгові гірлянди можуть бути як додатковим, так і одним з основних джерел світла — особливо актуально для походів без костра.

18. Засоби від комах

Приємний вечір в поході (і не тільки вечір) в одну мить може зіпсувати рій комарів. Не забуваємо також про мух, шершнів, кліщів та інших непроханих гостей. Тож влітку і міжсезоння обов'язково подумайте про захист від комарів. Це можуть бути не лише класичні репеленти в формі спрею для тіла та одягу, а й спеціальні девайси: портативний фумігатор, спіралі і москітні сітки.

Більше про захист від комах на природі.

Порада. В Карпатах ситуація з комарами здебільшого більш-менш терпима, особливо на висотах. Чого не скажеш про Полісся. Зокрема, обов'язково беріть захист від комах на Шацькі озера — комарів тут дуже багато, особливо у травні та червні.

19. Рятувальна ковдра

Часто її сприймають як атрибут екстремальних зимових походів, однак термоковдра стане в нагоді скрізь і завжди, і влітку вона потрібна не менше, ніж взимку.

Основна функція рятувальної ковдри — зберегти тепло або захистити від нього. Вкривайтеся нею холодними літніми ночами (якщо взяли невідповідний погодним умовам спальник і/або килимок) — і це захистить вас від переохолодження. Так само ви можете накинути на себе ковдру в особливо спекотні дні та вберегтися від теплового удару.

Загорніть в термоковдру гарячу або холодну їжу, і вона спрацює, як термос, або ж натягніть на тент для додаткового захисту від сонця. А ще вона вітро- і водонепроникна, тож стане в нагоді під час урагану. А головне, термоковдра легка і компактна, так що в будь-якому разі можна взяти її «про всяк випадок». 

20. Реквізит для фотосесій

Справжні аутдорщики не позують годинами для фото, а найкращий реквізит на природі — то сама природа! Ой, та кого ми обманюємо — більшості з нас, і хлопчикам, і дівчаткам, насправді хочеться привезти з мандрівки хоч кілька дійсно крутих фотографій, а для цього потрібно трохи часу, гарний настрій, вдала погода, і, в ідеалі, щось цікаве для контрасту.

Деякі аутдорщиці, наприклад, беруть з цією ціллю у похід… красиву сукню — звичайно ж, максимально легку та з тканини, що не мнеться. Всього 100-200 додаткових грам, зате скільки задоволення від ефектних фото в сукні на фоні гірських лісів та водоспадів! Можна захопити з дому гарну філіжанку для фото пікніка на полонині. Та й гамак, про який ми вже згадували, стане чудовим реквізитом. Ну а фото з жовто-блакитним прапором на Говерлі та інших знакових вершинах — то вже мастхев для кожного українця.

Як бачите, цей список —  про дрібнички не лише для походу, і не тільки для літнього. Багато що з переліку стане в нагоді круглий рік, буде корисним у мандрівках цивілізованими куточками світу, на відпочинку біля моря чи в українських кемпінгах. Також подібні речі стануть чудовим подарунком для аутдощиків.

А якими дрібничками для походів користуєтесь особисто ви? Розкажіть про це в коментарях до статті та наших соцмережах.