Чудові краєвиди, унікальні емоції, складні, але водночас незабутні пригоди — походи у несезон мають безліч переваг, про які ми вже докладно розповідали раніше. Зараз же ми подивимося на зимові та демісезонні вилазки з практичної точки зору і розберемося, як не замерзнути під час трекінгу: як зігрітися в наметі і на ходу, який одяг вибрати для маршруту і якими девайсами запастися.
Важливо! Наші поради стануть у нагоді не лише тим, кого приваблюють зимові Карпати чи інші маршрути у розпал морозів. Отримати переохолодження і навіть обмороження можна навіть коли на градуснику вище нуля, але присутня висока вологість і сильний вітер. І навіть у теплий час знадобляться поради про те, як зігріти намет. Адже на великих висотах, наприклад у високогір'ї Арарату, лежать вічні сніги. Вирушаючи в похід, завжди враховуйте прогноз погоди (денні та нічні температури, силу вітру, опади, вологість) та висоту, на якій будуть ночівлі.
Зміст:
Як одягнутися в похід, щоб було тепло
Як зігрітися на стоянці: їж, рухайся, сиди біля вогнища правильно
Намет, спальник та килимок для теплої ночівлі
Як зігріти намет: підручні засоби
Як грітися в наметі: грілки, пальники, пічки
Як одягнутися в похід, щоб було тепло
Зігрітися на ходу найлегше, особливо в сонячні дні: активний рух розганяє кров, спину прикриває рюкзак, увага концентрується не на холоді, а на процесі. І все ж таки, неправильно підібраний похідний гардероб може стати цілком реальною причиною переохолодження навіть на найактивнішому маршруті. Детальна стаття про підбір одягу читайте тут концепція трьох шарів
Головна помилка, якої припускаються новачки, — це утеплюватися так само, як у міських умовах. Щільні джинси, товсті вовняні светри та дублянки — все це залишаємо вдома. У поході потрібно одягатися шарами, причому кожен шар повинен виконувати певну функцію:
- 1 шар — термобілизна. Її головне завдання — ефективно відводити вологу від тіла. Читайте докладно про термобілизну та як її вибирати.
- 2 шар — утеплюючий. Цю роль найкраще виконає флісова кофта.
- 3 шар — захист від вітру та вологи. Це завдання вирішує куртка — вітровка/мембранна з манжетами на рукавах, капюшоном і затяжками внизу для додаткового захисту від вітру. На ноги потрібно надіти утеплені штани або комбінезон з вітрозахисного та водовідштовхувального матеріалу (вони виступлять відразу 2-м та 3-м шаром). Залишатися сухим у поході дуже важливо, тому що через мокрий одяг тіло втрачає тепло в рази швидше. Докладніше про те, як захиститися від дощу в поході.
- 4 шар — пуховка для додаткового утеплення під час зупинок (її надягають прямо поверх основної куртки).
Читайте також нашу статтю про правило трьох шарів, де докладно описуємо властивості та функції кожного шару одягу.
Не забувайте про аксесуари. Обов'язково надягайте рукавиці, щоб захистити чутливі до холоду руки. На голову — шапку, шарф та вітрозахисну маску або універсальний баф-балаклаву. На ноги — теплі трекінгові шкарпетки/гольфи (синтетичні або з мериносової вовни). Взуття повинне відповідати сезону. Шнурки сильно не затягуйте, щоб не порушити кровообіг. Якщо маршрут іде глибоким снігом, додатково надягайте спеціальні гетри, щоб сніг не потрапив у взуття.
Важливо! Слідкуйте за тим, щоб одяг був сухим, особливо за шкарпетками та рукавичками, оскільки вони намокають першими. Якщо немає сухих рукавичок, у крайньому разі надягніть на руки запасні шкарпетки. Також слідкуйте за чутливістю відкритих ділянок обличчя, по можливості захищайте їх. Якщо немає маски/балаклави, в особливо морозні і вітряні дні хоча б намотайте на обличчя рушник.
Як зігрітися на стоянці: їж, рухайся, сиди біля вогнища правильно
У теплу погоду, діставшись місця стоянки, можна впасти і віддихатися. На холоді ж розслаблятися не варто! Адже треба, по-перше, не втратити тепло, накопичене за час ходу. По-друге, підготуватися до сну. Так-так, думати варто в першу чергу не про те, як зігрітися в наметі, а про те, як зайти в намет вже зігрітим!
А зігріватися на біваку ми будемо чотирма способами:
- Багаття. Звичайно ж, це спадає на думку першим, коли йдеться про те, як зігрітися в лісі. Але робити це потрібно правильно! Спочатку сідайте до багаття не обличчям, а спиною. Так ви перш за все просушите спину, яка найсильніше змокла від поту. Крім того, зігрієтеся швидше, оскільки прогрієте одразу найбільшу площу тіла. Але врахуйте, що багаття доступне не скрізь. Читайте, де не можна розводити вогонь і що робити в таких випадках.
- Зарядка. Не засиджуйтесь на біваку. Періодично вставайте та робіть легку зарядку: стрибайте, робіть кругові рухи руками та ногами, присідайте. Тільки не надто інтенсивно, щоби не спітніти.
- Гаряча калорійна їжа. Дієти під час трекінгу протипоказані, а на холоді так і поготів. Їжа=калорії=тепло, тому раціон має бути висококалорійний, багатий жирами та вуглеводами. Жирні горіхи, арахісова паста, шоколадні та енергетичні батончики на перекус та гарячий поживний суп/каша на вечерю — ось ваше базове меню. Про ці та інші особливості харчування у поході ми маємо окрему статтю. Також не забувайте про гаряче пиття. Дотримуватися водного балансу взимку так само важливо, як і влітку, але пити потрібно теплу воду. Ще краще — корисні зігріваючі напої. А ось алкоголь як зігріваючий засіб давно себе дискредитував.
- Ізоляція від вітру та холоду. Усіма способами захистіть себе від цих факторів: зробіть вітрозахист, накиньте додаткову куртку або укутайтесь в термоковдру, сидіть тільки на спеціальній сідачці. Дівчата також оцінять пухову спідницю.
Важливо! Де б ви не знаходилися: в дорозі, на стоянці або в наметі, завжди контролюйте ступінь охолодження. Наприклад, зводьте разом вказівний палець і мізинець — якщо зробити це складно, потрібно терміново вжити заходів щодо утеплення! Якщо на ходу з'явилася сонливість, втома, ні в якому разі не можна сідати, лягати на сніг. Навпаки, з останніх сил стрибайте, махайте руками, щоб поліпшити кровообіг. Якщо зовсім немає сил, хоча б голосно кричіть — це теж активізує вироблення тепла. Також вивчіть основи першої допомоги у разі переохолодження та обмороження.
Як зігрітися в наметі
Якщо питання зігрівання на ходу не викликає особливих проблем, то з теплом під час сну все набагато складніше. Адже треба обігріти тіло в нерухомому стані, а це не так і просто! Діяти необхідно у двох напрямках:
- Зігрітися самому. Про це ми вже розповіли вище: ситно повечеряйте гарячою їжею, зробіть розминку, посидіть біля багаття. Також подбайте про сухий одяг для сну. На цю роль підійде запасний комплект термобілизни і теплі вовняні шкарпетки. Також надягайте на ніч тонку шапку та рукавички. Вдень зберігайте речі для сну в гермомішку, щоб вони гарантовано не промокли.
- Зігріти місце нічлігу, забезпечити надійну ізоляцію від холодної землі, захист від вітру та вологи. Для цього потрібно правильно вибрати намет, спальник та килимок. Як «опалення» можна застосовувати спеціальні грілки, або використовувати підручні засоби. Далі ми докладно розглянемо, як зігріти намет взимку та у міжсезоння. Також корисні поради ви знайдете у статті про комфортний сон у наметі у будь-яку пору року.
Дізнайтеся більше про 10 правил комфортної ночівлі в наметі взимку
Намет, спальник та килимок для теплої ночівлі
Туристи-початківці часто цікавляться, чи холодно спати в наметі за температури у 10 градусів. Хоча насправді погода “за бортом” не має вирішального значення. Цілком реально спати в теплі і за -10°C або ж замерзнути вночі за +15°C — все залежить від спорядження.
Основні вимоги до спорядження для сну у холодних умовах:
- Намет. Його головне завдання — ізолювати вас від зовнішнього холодного повітря, захистити від дощу та вітру. Модель має відповідати сезону та кількості людей, які будуть у ній перебувати. Читайте докладніше про те, як вибрати “похідний будинок”.
Важливо! Потрібно не тільки правильно вибрати намет, але і грамотно його встановити: вхід повинен бути з підвітряного боку, або, якщо це неможливо, бути захищеним від поривів вітру яким-небудь екраном.
- Спальник. Коли на вулиці холодно, від нього залежить левова частка комфорту під час сну у наметі. Спальник вибирайте, орієнтуючись на температуру комфорту, краще із запасом у 5-7 градусів. Враховуйте не тільки розмір, а й стать: жіночі спальники більш щільні і часто додатково утеплені в районі ніг, які через фізіологічні особливості у жінок мерзнуть сильніше. Якщо не впевнені, що спальник досить теплий, прихопіть із собою флісову вкладку. Докладніше про вибір спальника.
Порада. Спати в спальнику найкраще в термобілизні. Флісову кофту та інші теплі речі можна покласти під поперек, щоб додатково ізолювати цю область, а пухову куртку накинути поверх спальника. Якщо лежати все ж таки холодно, спробуйте зістебнути кілька спальників, щоб організувати «колективне тепло», або відразу купіть велику сімейну модель.
- Туристичний килимок. Навіть найтепліший спальник без гарного килимка не врятує вас від холоду! У такому разі все ваше тепло швидко «вкраде» холодний ґрунт. Килимок же створить необхідний ізолюючий шар. На холодну пору потрібна товста пінка або надувний килимок. Читайте докладніше про вибір килимків.
Важливо. Якщо килимок виявився недостатньо щільним і високим, компенсуйте це всіма можливими способами: підкладіть під нього одяг та/або рятувальну термоковдру, попросіть у сусідів сидушки та зробіть з них додатковий килимок.
Як зігріти намет: підручні засоби
Тепер переходимо безпосередньо до питання обігріву намету. Для початку розглянемо підручні методи — нехай і не завжди надійні, проте прості та доступні. Вони виручать вас, наприклад, якщо терміново потрібно вирішити, як обігріти намет влітку або в міжсезоння, коли різко похолодало, або в інших екстрених ситуаціях. Якщо ж з холодом доведеться зустрітися гарантовано, варто запастися більш надійними методами зігріву, про які ми розповімо далі.
- Прогріта багаттям земля. Багаття ретельно (!) гасять і засипають піском, і на цьому місці ставлять намет. Земля ще довго віддаватиме тепло, але важливо переконатися, що на місці вогнища не залишилося тліючих ділянок!
- Пляшка з гарячою водою. Тут все просто: у порожню тару наливають гарячу воду (не окріп) і кладуть у спальник. Тепла вистачить на кілька годин, після чого пляшку з охолодженою водою краще прибрати. Як варіант, замість пляшки беруть казанок — гріють у ньому воду, накривають кришкою, загортають тканиною та ставлять у наметі (у ногах), на дошки. Метод, звичайно, вимагає обережності: необхідно стежити, щоб казанок не пропалив килимок/намет і не перекинувся.
- Гарячі камені. Великі камені прогрівають на багатті. Далі діють так само, як із гарячою водою: кладуть у казанок і ставлять «вогнище» в ногах на підставку. Або загортають у кілька шарів тканини та використовують замість грілки. Тут, знов-таки, треба стежити, щоб ніхто не обпікся, а гаряче каміння не викликало тління.
- Полум'я від свічки чи сухого спирту. Варіант на крайній випадок, оскільки відкритий вогонь та намет — речі несумісні, та й суттєво підвищити температуру у такий спосіб не вийде. Залишати запалену свічку або спирт без нагляду в жодному разі не можна!
Крім питання обігріву важливо памʼятати про лавини. Дізнайтеся більше про основи лавинної безпеки
Як грітися в наметі: грілки, пальники, пічки
Від дідівських методів переходимо до сучасних технологічних рішень. Найбільш безпечний обігрів намету, а точніше, самого туриста, забезпечать всілякі грілки:
- Каталітична грілка. Універсальний безполум'яний пристрій, один із найбезпечніших та найефективніших способів обігріву в кемпінгу. Працює на очищеному бензині: паливо наливають у пальник, підпалюють гніт і кладуть у захисний чохол. Використовують таку грілку не тільки для обігріву (можна класти прямо в спальник), але й для сушіння одягу та взуття у поході.
- Сольова (хімічна) грілка. Бувають одноразові та багаторазові моделі. Дуже прості у використанні: потрібно просто стиснути виріб, щоб запустити хімічний процес із подальшим виділенням тепла. Відмінно підходять для швидкого зігрівання рук, ніг.
- USB-грілка. Проста, безпечна та зручна у використанні, нагрівається за лічені секунди.
- Класична водяна грілка. Думаємо, цей засіб знайомий кожному. Користуватися дуже просто, головне, щоб був доступ до гарячої води.
Опалення намету у поході також можна організувати за допомогою пальників, ламп та портативних печей. Пристрої не з найбезпечніших, проте виручать у разі критичного похолодання.
Виробники газових//бензинових пальників та ламп категорично не рекомендують застосовувати ці вироби для обігріву наметів. Однак на практиці туристи все ж таки порушують це правило в критичних ситуаціях, коли інші способи не допомагають.
Якщо вам все ж таки довелося використовувати пальник для обігріву намету, робіть це максимально обережно, суворо дотримуючись правил безпеки:
- Організуйте хороше провітрювання. Пальники споживають багато кисню, і якщо під час їх роботи наглухо застебнути всі блискавки, цілком реально задихнутися!
- Не залишайте полум'я без нагляду. Прогріли місце для сну, загасили вогонь — і тільки потім лягайте спати! У крайньому випадку залишайте чергового. Пам'ятайте, що намет може згоріти за лічені секунди.
- Використовуйте якісний газовий балон, вже розпочатий — так ви переконаєтеся, що з ним усе гаразд, і він не спалахне посеред намету.
- Пальник/лампу встановлюйте на підставку з негорючого матеріалу. Не допускайте дотикання з карематом, спальником, дном та стінами намету.
Також для опалення наметів використовують портативні складні пічки з димарем. Працюють вони на твердому паливі (дровах, торфі, брикетах) та мають високий ККД. Однак через великі габарити підходять для обігріву лише великих наметів і шатрів.
Підіб’ємо підсумки. Холод у поході зовсім не страшний, якщо підібрати якісні та відповідні погодним умовам одяг, намет, спальник, каремат та грілку — а в цьому вам завжди допоможуть консультанти магазину Shambala. Також не забувайте про ситну їжу та гарячі напої, дотримуйтесь техніки безпеки і мисліть позитивно — це, між іншим, зігріває і тіло, і душу. Бажаємо вам теплих та комфортних походів у будь-яку пору року!