Горнятко гарячого напою наприкінці складного похідного дня або рано-вранці, ще на світанку, — маленький, але дуже важливий ритуал, без якого не обійдеться жоден маршрут. У цій статті ми розповімо, як приготувати чай, каву та інші гарячі напої. Також дамо кілька порад щодо вибору термоса, з яким ви зможете насолоджуватися теплим смачним питтям не тільки під час привалів, а й на будь-якій точці маршруту.

Корисні посилання

Готувати напої можна як на багатті, так і на пальнику. Читайте детально:

Також зверніть увагу, що в нашому блозі є корисна стаття про грамотний підбір меню для походу.

Зміст:

Як готувати каву в поході

Розчинна кава: яку взяти для походу

Як приготувати каву

Молота кава у френч-пресі

Найкращі рецепти зігрівальних напоїв для походу

Чай лісовий

Чай з яблуком та шавлією

Липовий чай із шипшиною

Гарячий мокко-шоколад

Похідний грог

Гарячий пунш

Безалкогольний глінтвейн

Бонус: як вибрати термос для походу

Теплоізоляційні властивості

Розміри термоса

Матеріали корпусу та колби

Особливості конструкції

Як користуватися термосом у поході правильно

Як готувати каву в поході

Почнемо з топового напою всіх часів — кави. Затяті кавомани не відмовляться від свого «допінгу», в яких би умовах вони не перебували. Аромат свіжозвареної кави, змішаний із ранковим свіжим лісовим повітрям — ну як перед таким встояти?

Готувати каву в похідних умовах можна у різний спосіб. Найпростіше, звичайно ж, зробити розчинну, але й мелену на природі заварити не так вже й складно. Розглянемо кожен варіант та способи приготування.

Важливо! З погляду впливу на організм кава для трекінгу не дуже підходить. Напій сприяє зневодненню організму, тому обмежте його вживання до однієї чашки у ранковий час. Також намагайтеся компенсувати негативний вплив кави на водний баланс, вживаючи вдосталь іншої рідини. Читайте про те, як правильно пити воду у поході.

Розчинна кава: яку взяти в похід

Розчинна кава вважається слабшою, ніж мелена, вона містить менше кофеїну та антиоксидантів. Однак її вкрай зручно заварювати у поході, тому зовсім відмовлятися від цього варіанта не варто. Розчинна кава виручить в особливо активні дні, коли часу на заварювання меленої не буде.

Щоб зберегти «магію», беріть у похід хорошу розчинну каву, а не найдешевші стіки «3 в 1». Урізноманітнити смак можна, додавши в напій кілька шматочків темного шоколаду, сухе молоко або вершки, приправи (корицю, ваніль, кардамон).

Як приготувати ковбойську каву

Під цією епічною назвою ховається зернова кава, приготована без будь-яких спеціальних девайсів. Традиційно її готують на вогні, проте якщо багаття недоступне, пальник із цією задачею теж впорається.

  1. Поставте казанок або похідний чайник з питною водою на багаття.
  2. Коли вода закипить, зніміть казанок з вогню, і зачекайте кілька секунд, щоб процес кипіння зупинився.
  3. Всипте мелену каву. Кількість залежить від того, наскільки міцну каву ви хочете. Загальна рекомендація: приблизно 1 столова ложка кави на 180-200 мл води.
  4. Дайте напою настоятись близько 5 хвилин.
  5. Перед тим, як розливати каву у чашки, зніміть з поверхні гущу за допомогою ложки. Або застосуйте простий лайфхак: додайте в гарячу каву трохи холодної води, і більшість гущі сама осяде на дно.

Мелена кава у френч-пресі

Ще один цілком доступний для походу спосіб заварювання кави. У цьому випадку нам уже не обійтися без спеціального гаджета — френч-преса. Цей чайник із спеціальною помпою із сіточкою дозволяє заварити ту ж саму «ковбойську каву», проте цього разу вже не доведеться виловлювати кавову гущу з казанка.

Класичний френч-прес зі скляною колбою через його крихкість не підійде — потрібен заварник для кави з нержавіючої сталі. Це гарний варіант для приготування кави на багатті або пальнику. Якщо ж користуєтесь системою Jetboil, придбайте спеціальну чашку Джетбойл з пресом для кави (або окремо прес, якщо чашка вже є).

Заварювати каву за допомогою френч-пресу дуже просто:

  1. Насипте каву в заварник, залийте її некрутим окропом (зачекайте секунду-дві після закипання). Якщо готуєте в кружці Jetboil, закип'ятіть воду прямо у ній.
  2. Добре розмішайте гущу, закрийте кришкою з піднятим пресом і дайте напою настоятися 3-4 хвилини.
  3. Потім повільно і плавно опустіть поршень вниз до упору, і можете переливати каву в чашку.

Найкращі рецепти зігріваючих напоїв для походу

На каві список смачних напоїв для походу зовсім не закінчується. Звичайно ж, почесне місце у меню займає чай. І не треба думати, що все обмежується звичайним заварним чаєм у пакетиках! Його, звичайно, також можна взяти на завантажені дні. Але якщо є сили та час, краще зробити ароматний та вітамінний чай із трав та ягід, які можна принести з собою або зібрати на маршруті.

Важливо! Перед подорожжю дізнайтеся, які їстівні ягоди і трави ростуть на місцевості, що вас цікавить, вивчіть їх корисні властивості і вплив на організм, протипоказання. Готуйте лише з тих дикоросів, у користі та безпеці яких впевнені!

Крім чаю, є ще безліч смачних та ароматних напоїв, які можна приготувати на біваку. Наприклад, ласуни оцінять гарячий шоколад, а доросла аудиторія — грог та інші напої з додаванням алкоголю.

Важливо! Вживайте алкоголь помірно та не використовуйте його для зігріву у разі переохолодження! Читайте, як правильно зігріватися у поході.

Чай лісовий

Чіткого списку інгредієнтів для цього рецепту немає, оскільки до нього додають різні дари природи, які трапляться на маршруті. За основу беруть чорний/зелений чай, до якого додають дикорослі трави, ягоди та фрукти, наприклад:

— м'яту;

— шипшину;

— шавлію;

— суницю;

— ожину;

— материнку;

— журавлину;

— дикі яблука та груші;

— малину;

— смородину;

— чебрець.

Усі дикороси промивають, фрукти дрібно нарізають. Готовий збір додають у киплячу воду, знімають казанок з вогню та настоюють 5 хвилин. За смаком додають цукор чи мед. Чай із трав та ягід, зібраних у горах, не тільки незвичайний, але ще й дуже вітамінний!

Чай з яблуком та шавлією

Шавлія знайома багатьом як гарний засіб від болю в горлі. Але ще на її основі можна приготувати смачний трав'яний чай у поході.

На 1,5 літра води беруть:

— 3 гілочки шавлії;

— жменю сушених яблук;

— кілька скибочок лимона;

— трохи імбирного кореня;

—прянощі (кориця, гвоздика);

— мед або цукор за смаком.

Шавлію подрібнюють. Імбир очищають та нарізають скибочками. З лимона вичавлюють сік, м'якоть разом із шкіркою нарізають.

Усі інгредієнти з'єднують у казанку, заливають водою та доводять до кипіння.

Далі чай томлять на повільному вогні ще приблизно 15 хвилин і розливають у чашки.

Липовий чай із шипшиною

Цей вітамінний чай ідеально впишеться в атмосферу осіннього походу! Сушений цвіт липи візьміть із собою, а дозрілі ягоди шипшини можна зібрати вже на маршруті — наприклад, у Карпатах цього добра вистачає з головою.

Рецепт дуже простий. На 1 літр води потрібно взяти:

— 15-20 ягід шипшини;

— кілька суцвіть липи;

Готувати такий чай найзручніше в термосі, а не на вогні.

Шипшину подрібнюють, засипають у термос, додають липу і заливають окропом. Далі настоюють до отримання бажаного смаку — легкого чи насиченого.

До смаку можна додати сухофрукти (курагу, родзинки), цукор або мед.

Гарячий мокко-шоколад

Приготувати ласощі, як у справжній кав'ярні, можна навіть у диких умовах, причому за лічені хвилини. Для цього використайте маленьку хитрість — змішайте всі інгредієнти вдома та візьміть із собою готову суміш. До неї входить:

— 3,5 склянки сухого молока;

— 2,5 склянки какао-порошку;

— 1 склянка сухих вершків;

— 0,5 склянки розчинної кави;

— 2 ст.л. цукрової пудри.

Усі інгредієнти змішайте у зип-пакеті. Такого обсягу суміші вистачить на велику компанію.

Щоб приготувати гарячий мокко-шоколад, суху суміш заливають окропом і добре розмішують. На 1 кухоль знадобиться приблизно ¼ склянки суміші.

Також можна додати до смаку маршмеллоу, шоколадний сироп або кавовий лікер.

Похідний грог

Готувати цей ароматний зимовий напій можна як на чистій воді, так і на заварці чорного чаю.

В окроп або гарячий чай додають:

— прянощі до смаку (корицю, гвоздику, запашний перець, мускатний горіх);

— лимонний сік;

— мед або цукор.

Суміш доводять до кипіння, прибирають із вогню та вводять алкоголь. На 4 частини води беруть 1 частину алкоголю. Підійде ром, віскі чи коньяк (щось одне!). Готовий грог розливають у теплі кухлі та п'ють ще гарячим.

Гарячий пунш

Відмінну конкуренцію грогу складе ароматний цитрусовий пунш.

Для його приготування на кожні ¾ склянки води беруть:

— половину лимона чи лайма;

— 40-50 грам віскі;

— 2 ст.л. меду;

— пів палички кориці та 4 гвоздички.

Усі інгредієнти, крім алкоголю, з'єднують у казанку та нагрівають до того моменту, коли суміш почне закипати. Далі додають віскі, перемішують та розливають у кружки.

Важливо! Будьте дуже обережними на етапі додавання алкоголю. Слідкуйте, щоб віскі не потрапило у вогонь та не спровокувало пожежу. Також радимо наперед дізнатися, що робити у разі опіків чи інших нещасних випадків у поході.

Безалкогольний глінтвейн

Щоб приготувати безалкогольну версію популярного пряного напою, за основу замість вина беруть сік. Підійде вишневий, виноградний, журавлинний, яблучний або мікс.

Сік наливають у казанок і додають до нього кілька кружечків апельсина та готову суміш спецій для глінтвейну (аніс, бадьян, корицю, гвоздику, імбир).

Суміш ставлять на повільний вогонь, доводять до моменту перед кипінням і знімають з вогню. Готовий похідний глінтвейн розливають в кружки і насолоджуються гарячим ароматним напоєм.

Бонус: як вибрати термос для походу

Грітися чаєм приємно не лише на привалі, а й на ходу. Щоб туристичний термос зберігав напій гарячим і ароматним, потрібно підібрати якісний, відповідний меті використання виріб.

Як вибрати термос для походу? Для цього враховують такі показники:

  • Теплоізоляційні властивості.
  • Розміри, вага, літраж.
  • Матеріали (внутрішньої та зовнішньої колби).
  • Особливості конструкції.

Давайте детально розглянемо кожен показник, щоб ви могли вибрати найкращий термос для походу.

Теплоізоляційні властивості

Цей критерій найважливіший, оскільки термос без гарної ізоляції — лише тара для води. Якісна колба тримає високу температуру (близько 70-80 ° C) приблизно 6-8 годин, найкрутіші моделі — до доби.

Перевірити, чи добре термос справляється зі своєю задачею, потрібно відразу після покупки. Налийте в нього окріп і зачекайте 10-15 хвилин. Якщо згодом зовнішня колба потепліла, вимагайте заміну товару!

Розміри термоса

Оптимальний об’єм туристичного термосу для піших походів — 0,75 літра. Такий літраж оптимальний в плані ваги і місця в рюкзаку, його вистачає на один ходовий день на 1-2 чоловік.

Якщо потрібна модель для автокемпінгу, розмір не має великого значення, проте з великим запасом брати теж не варто — 1,5-2,5 літри буде достатньо.

Матеріали корпусу та колби

Кожен термос складається з внутрішньої та зовнішньої колби, між якими знаходиться вакуум. Бувають моделі зі скляною та сталевою внутрішньою колбою, проте для трекінгу підходить лише другий варіант!

Колба з харчової нержавіючої сталі ударостійка, дає відмінну термоізоляцію, зручна у використанні та проста у догляді. Але є і мінус — матеріал сильно вбирає запахи. Тому не рекомендовано зберігати в ній рідини із сильним різким ароматом. Також не варто наливати в термос зі сталевою колбою чай із лимоном та інші кислі рідини.

Важливо! Вибирайте якісні термоси від надійних виробників. У дешевих ноунейм виробах нерідко використовують низькопробну сталь, яка негативно впливає на термін експлуатації термоса та спотворює смак напоїв. Якісна нержавіюча сталь не окислюється, менше вбирає запахи. Хороший виріб не повинен мати стороннього запаху, внутрішні стінки повинні бути добре відполіровані та мати вузький шов.

Зовнішній корпус похідного термоса може бути виконаний із пластику або сталі. Сталева модель практичніша, вона не боїться падінь. Пластик більш тендітний, але ним зручніше користуватися на морозі — він менше замерзає, і тримати його в руках приємніше.

Особливості конструкції

Більшість термосів зовні практично не відрізняються один від одного. І все-таки є дрібниці, на які варто звернути увагу.

Насамперед варто розглянути пробку, оскільки вона безпосередньо впливає на зручність використання та теплові втрати.

Пробки термосів бувають:

  • Гвинтові. Дають максимальну герметичність, що означає гарний захист від випадкових протікань та мінімальну тепловтрату. Щоразу повністю відкручувати пробку не дуже зручно, тому краще взяти модель із бічним каналом у пробці — завдяки йому можна відкрутити кришку лише наполовину та налити напій через цей канал.
  • З клапаном/кнопкою. Дуже зручні у використанні, проте збільшують втрати тепла і швидше зношуються. Також їх складніше мити, проте є моделі, в яких кнопкова пробка повністю розбирається, що значно спрощує догляд.

Ще один невід'ємний елемент термоса — кришка. Вона дає додаткову теплоізоляцію, захищає горловину та пробку від забруднень, а також часто виконує роль чашки. Є навіть моделі з термочашками у ролі кришки!

Інші деталі, які можуть бути присутніми в термосі, не такі важливі, але можуть стати приємним бонусом. Виробники оснащують термоси зручними ремінцями, ситечком-заварником, ручками, тканинними/силіконовими чохлами і пластиковими бамперами для захисту від пошкоджень та іншими зручними елементами.

Як користуватися термосом у поході правильно

Дамо кілька порад, завдяки яким напої залишатимуться гарячими максимально довгий час.

  1. Повністю заповнюйте об'єм термоса (залишивши просвіт між рідиною та пробкою в 1 см). У напівпорожній колбі чай остигає швидше.
  2. Перед тим, як наповнити термос, ополосніть його окропом — це зменшить втрати тепла при зіткненні рідини з холодними стінками термоса.
  3. Робіть гарячі концентрати. Замість того, щоб заливати в термос напій улюбленої міцності та давати йому трохи охолонути до комфортної для пиття температури, робіть міцні чаї та закривайте пробку відразу ж. Так ви отримаєте гаряченний концентрат, який можна налити в чашку і розвести холодною водою і навіть снігом. Сенс цієї маніпуляції полягає в тому, що холодну воду можна роздобути швидше і простіше, ніж окріп, а отже навіть маленького термоса з чаєм вистачить на весь ходовий день.

 

Тепер ви знаєте, як готувати і в чому зберігати похідну каву та чай — а це, нехай і не найважливіший, але теж дуже корисний скіл для аутдорника. Гарячі напої в поході зігріють, підбадьорять і піднімуть настрій, виступлять профілактикою застуди і навіть додадуть трохи магії до вашої подорожі!