Незалежно від того, куди ми зібралися – у серйозний категорійний похід чи просто на пікнік із друзями – нам потрібен туристичний килимок. Саме він дозволяє нам комфортно спати в горах і не мерзнути, а також валятися на сонечку на природі, не переймаючись тим, що земля холодна або волога.

Розберемо на запчастини, що таке туристичний килимок, його види та призначення

У статті ми докладно розповімо про те, як вибрати килимок для походу, який дозволить спати настільки ж зручно, як удома, який краще для подорожі автомобілем. Також розповімо яка між ними різниця і чому ціни на них можуть так кардинально відрізнятись.

Зміст:

Відеоогляд карематів та килимків у магазині SHAMBALA

Що таке каремат та як вибрати правильний каремат?

Рейтинг карематів

Які види карематів бувають?

Як правильно вибрати каремат?

З чого роблять каремат?

Чим відрізняється каремат від килимка?

Які види килимків бувають?

Теплоізоляційні властивості туристичних килимків

Огляд самонадувних килимків

Що таке килимок, що самонадувається?

Огляд надувних килимків

Рейтинг найкращих надувних килимків 

Чим склеїти туристичний килимок?

Ремонт клапана килимка, що самонадувається

Резюме: Як вибрати матрац для намету? Який каремат краще обрати у похід?
 

 

Відеоогляд карематів та килимків у магазині SHAMBALA

У відео наш консультант докладно розповідає про кожен тип килимків, яка між ними різниця та на що потрібно звертати увагу при виборі. Ви дізнаєтеся, який килимок краще використовувати для походу, який для кемпінгового відпочинку. Перегляд відео дозволить краще зорієнтуватись у різноманітності моделей та виробників, а після ознайомлення ви зможете самостійно вибрати ту модель, яка підходить саме під ваші запити.

 


 

Що таке каремат та як вибрати правильний каремат?

Насамперед це шар, який зберігає тепло і завдяки своїй товщині згладжує нерівності поверхні.

Ці килимки без сумнівів можна назвати найпопулярнішими на пострадянському просторі. Напевно, у всіх нас у першому поході був різнокольоровий, двошаровий, скручений у рулон пінний килимок, що вішався з боку рюкзака або вставлявся у напівскрученому вигляді всередину.

Такі килимки популярні і сьогодні, завдяки своїй дешевизні та невибагливості.

Основним матеріалом, що використовується при виробництві таких килимів, є спінений закритокомірчастий поліетилен. Закритокомірчастим вважається матеріал, що складається з повністю ізольованих одна від одної порожніх комірок. Завдяки цьому повністю виключається перетікання повітря з однієї комірки до іншої  і потрапляння вологи всередину комірок. При натисканні на такий матеріал повітря залишається в комірках.

Завдяки такій структурі матеріалу килимки даного виду не вимагають додаткового нанесення захисного шару (тканини). Також потрібно відзначити, що такі килими практично не вбирають в себе вологу і більш стійкі до високих температур – багато туристів використовують такі каремати як вітрозахист для пальника.

Перевага пінок:

  • Невелика вартість та практичність. Не потрібно шукати, чим замінити килимок. Кращого рішення, мабуть, не знайти. Завдяки міцності та довговічності немає необхідності турбуватися про його цілісність.
  • Пінку можна постелити на будь-яку поверхню, вона не боїться проколів, її можна мити та чистити щіткою.

Сьогодні на ринку України можна виділити кілька виробників килимів із спіненого поліетилену: добре відомі будь-якому туристові сидіння та килимки Іжевського заводу пластмас (Ізолон), продукція торгової марки Therma-A-Rest, Pinguin та молодий український бренд BaseCamp.

Ізолонові килимки з R-value приблизно 1.2 у 8-міліметрових та 1.7 у 12-міліметрових килимків і вагою близько 450 грам є відмінним вибором для тих, хто йде в похід у не дуже холодні умови.

Більш високі показники термічного опору мають килимки Therma-A-Rest. Завдяки рифленій формі поверхні їх класичні килими, що випускаються з кінця 1980-х років, Z-Lite та RidgeRest мають показники R-value від 2.2 до 3.5.

Складні пінки від BaseCamp ідеально підходять для кемпінгів, нескладних походів. Їх гідно оцінили військові та шанувальники мілітарі стилю завдяки їхній невибагливості у використанні.

Рейтинг карематів

 

Pinguin

Base Camp

Therm-a-Rest

Exped 

 

Fold

Fold Alu

Legion XPE

Hunter Wide IXPE

RidgeRest Classic R

Z Lite Regular

Flexmat

FLEXMAT PLUS

Тип складання

Гармошка

Гармошка

Гармошка

Гармошка

Рулонний

Гармошка

 

Гармошка

Гармошка

Вага, г

 

340

470

300

510

400

410

325

480

R-value

Літо

Літо

2

2,4

2

1,7

1,5

2,2

Товщина, см

1,5

1,5

1,5

1,8

1,5

2

1,8

3,8

Кіл-сть шарів

Двошаровий

Двошаровий

Одношаровий

Одношаровий

Одношаровий

Одношаровий

Одношаровий

Одношаровий

Килими даної серії використовуються багатьма альпіністами в умовах висотних сходжень і зимових експедицій, в якості як основного, так і додаткового килима до теплішого надувного/самонадувного килимка.

Увага! З 2020 року всі килими Therma-A-Rest тестуються за новим стандартом ASTM F3340-18. За результатами нових тестів у пінних килимків зменшився показник R-value (загалом на 0.5). Зважайте на це при підборі килимка. Точні показники можна дізнатись на офіційному сайті виробника.

Відзначимо основні плюси та мінуси цього різновиду килимів:

Плюси:

  • Ціна. Навіть найтоповіші килимки від Therma-A-Rest будуть дешевшими за надувні/самунадувні килими (не рахуючи найбюджетніші лінійки цього виду). Що вже казати про всім відомі ізолонові килимки, які завдяки низькій ціні ще довго займатимуть перше місце з продажів у країнах колишнього СРСР.
  • Невибагливість. На відміну від надувних/самонадувних килимів пінки не бояться проколів, високих температур і практично не вбирають воду – багато хто купається разом з ними. Його спокійно можна використовувати поза наметом. Єдиною вагомою причиною заміни пінного каремату на такий самий новий є його зменшення за товщиною внаслідок механічного зношування.
  • Вага. Пінні килимки в середньому важать в районі 450 грам, що значно легше самонадувних і багатьох надувних побратимів.

Мінуси:

  • Габарити. На відміну більшості надувних і самонадувних килимів пінні каремати істотно товщі у зібраному вигляді та їх доводиться, переважно, транспортувати ззовні рюкзака.
  • Не згладжує нерівності поверхні, де ви спите. Це не проблема, коли ви ночуєте на пікніку в лісі або біля річки і легко можете вибрати рівне місце під намет. Чого не скажеш про умови у горах. Ночуючи на кам'янистому схилі, ви відчуватимете всі виступи та нерівності, що буде завдавати явний дискомфорт під час сну.
  • Низький показник R-value. Безумовно для літніх та демісезонних походів звичайної пінки цілком достатньо. Але якщо ви плануєте взяти участь у зимовому поході або висотному сходженні, варто розглянути більш теплі надувні або самонадувні килими. Хоча пінка теж стане в нагоді в такому заході як підстилка під основний килим.

Які види карематів бувають?

Залежно від типу складання розрізняють:

  • Рулонні пінки, які просто скручуються та фіксуються стяжками чи гумками. Розрізняють бюджетні, які підходять для теплих літніх ночей і варіанти преміум класу, які рекомендується використовувати при екстремально низьких температурах;
  • Складні, також їх називають Z-подібними, складаються на кшталт гармошки. Особливою популярністю користуються гармошки Therm-a-Rest, Pinguin, Base Camp.

Визначити, який каремат краще за системою складання складно, тут більше варто відштовхуватися від власних уподобань, а як правильно вибрати каремат можемо порадити.

​​​​​Як правильно вибрати каремат?

  • По-перше, варто звернути увагу на саму структуру – щоб пінка довше прослужила, вона має бути щільною.
  • Другий важливий критерій – це товщина, якщо планується ночівля на кам'янистій поверхні, то рекомендуємо брати товсті варіанти.

З чого роблять каремат?

Основу будь-якого каремату складає спінений матеріал. Саме комірки з повітрям, з яких, власне, складається піна, і є утеплювачем. Найпопулярнішими матеріалами є:

  • Пінофол, на який можливе додаткове наклеювання шару фольги для додаткової теплоізоляції. При цьому часто виникає питання: якою стороною краще стелити? Килимок потрібно розташувати фольгою до верху, таким чином, металізований шар відбиватиме тепло, а піна забезпечить м'якість.
  • Пінополіетилен має більш зносостійку структуру. Такі моделі виготовляють дво- або тришаровими. Залежно від товщини їх можна використовувати влітку чи міжсезоння.

Крім спіненого поліетилену також використовується для килимів даного виду Етиленвінілацитат – так звані еваматы. Цей матеріал більш пружний, ніж спінений поліетилен, але дуже чутливий до високих температур. Довгий час пінні килими Therma-A-Rest робилися з етиленвінілацетату, але останні роки вони також перейшли на поліетилен. На сьогоднішній день в Україну евамати практично не поставляються.

Бувають ситуації, коли потрібно виготовити каремат своїми руками. Спати на такому не радимо, а ось як додаткова підстилка в намет він цілком може підійти. Для цього необхідний спеціальний матеріал – ізолон (використовується в будівництві) та гострий ніж. Далі розмічаємо за допомогою фломастеру розміри майбутнього килима та акуратно, щільно притиснувши основний матеріал до твердої поверхні, ріжемо. Такий килимок можна скручувати в рулон, складати гармошкою. Але не варто чекати від нього високих теплоізоляційних показників, матеріал не настільки технологічний, щоб захищати від холоду повноцінно.

Також не потрібно брати із собою в гори килимок для спорту. Адже чим відрізняється килимок для йоги від туристичного? Зверніть увагу на їхню товщину. Більшість моделей спортивного призначення мають невелику товщину, щоби під час тренування не було відчуття, ніби ви в нього "провалюєтеся". Також зовнішнє покриття йогівських матів має нековзну поверхню, щоб під час тренування запобігти пошкодженню.

Чим відрізняється каремат від килимка?

Якщо порівнювати каремат із надувним чи самонадувним килимом, то тут можна знайти низку відмінностей:

  • Теплоізоляція. Надувні/самонадувні моделі дозволяють краще зберегти тепло, ніж пінка, завдяки своїй структурі та товщині;
  • Компактність забезпечується можливістю стиснути наповнювач до мінімальних розмірів, при цьому надувний мат не втрачає теплоізоляційних показників.

Які види килимків бувають?

Розрізняють два основні типи:

Теплоізоляційні властивості туристичних килимків

Основним загальноприйнятим показником теплоізоляційних властивостей є показник теплового опору – R-value.

R-value – це коефіцієнт, який відображає наскільки ефективно ізоляційний шар перешкоджає проходженню крізь себе теплової енергії.

Чим вище показник R-value, тим на більш холодні умови розрахований килимок

На сьогоднішній день, так як і в ситуації зі спальними мішками, у світі немає єдиного стандарту для визначення показника R-value. Американські виробники тестують свої килими за стандартом Штатів ASTM F3340. Швейцарці з Exped довіряють тестування своєї продукції Швейцарському Федеральному відомству Тестування та Дослідження матеріалів – ЕМРА. Британці мають свій стандарт – BS 4745.

Хоча варто відзначити за останні роки все більшу популяризацію американського стандарту ASTM F3340. Зокрема, продукція австралійської фірми Sea To Summit та британської Mountain Equipment з 2020 року тестується саме за цим стандартом.

Під час тесту килимок розміщують між двома пластинами: верхня імітує людину (її температура становить близько 36 °C), нижня має температуру 4 °C. У нижню пластину вбудовані сенсорні датчики, які зчитують кількість отриманої теплової енергії, що пройшла через килим від верхньої пластини протягом 4 годин. Проводиться тест килимка в трьох місцях – у найтоншому, товстому і середньому або в місцях, що мають різну структуру і матеріали. У результаті обчислюється середня кількість теплової енергії, яку пропускає килим. Цей показник включають в рівняння для отримання R-value. Чим більше теплової енергії пропускає килим – тим менше R-value. Відповідно, чим менше теплової енергії проходить крізь килимок, тим більше R-value.

Раніше у багатьох виробників, зокрема Therma-A-Rest, на упаковці вказувалася, крім R-value, орієнтовна гранична температура для комфортного використання килимка.

Цей показник часто вводив багатьох туристів в оману, що це температура довкілля. Але насправді цю температуру правильніше відносити до температури поверхні, де вам доводиться спати.

При температурі навколишнього середовища -4 °C сон на грунті і сон на снігу або льоду буде, м'яко кажучи, відрізнятися за комфортом через різні температури поверхні на якій ви ночуєте.

Тому сьогодні умовно можна виділити таку шкалу:

  • R-value від 0.5 до 2 – літні килимки;
  • R-value від 2 до 3.5 – демісезонні килимки;
  • R-value від 3.5 до 6 – зимові килимки;
  • R-value вище 6 - килимки для екстремальних температур.

Огляд самонадувних килимків

Що таке килимок, що самонадувається?

Килимок, що самонадувається, являє собою камеру з нейлону з вертикальними перегородками, які утримують його форму, наповнену термоізоляційним спіненим матеріалом. Спочатку наповнювач знаходиться у стиснутому стані, завдяки чому він має компактні розміри у складеному вигляді. Коли ж килимок надується, він забезпечує м'якість і комфорт під час сну, а також відмінну теплоізоляцію.

внутренняя камера самонадувного коврика

Якщо в нас прийнято вважати класичними пінні килими, то на Заході таке звання по праву мають самонадувні килимки. Перший самонадувний килим був випущений американською компанією Cascade Designs у 1971 році.

На початку 90-х, коли пластикові склопакети були в новинку, у багатьох з нас у будинках стояли подвійні вікна з дерев'яними рамами. Такі віконні рами погано справлялися з ізоляцією і тому нам доводилося їх утеплювати за допомогою поролону. Відрізалася смуга поролону, стискалася та розміщувалася у щілини між вікнами. Після розміщення поролон розпрямлявся і займав весь простір.

Саме поролон, а точніше пористий спінений поліуретан, і використовується як наповнювач у самонадувних килимах. Відкриваємо клапан і наповнювач починає вбирати повітря. Через приблизно 20-30 хвилин килим (якщо він не абсолютно новий) буде практично повністю надутий. Залишиться тільки піддути для максимального натягу ротом, але краще насосом.

З метою зменшення ваги та підвищення термоізоляційних властивостей виробники часто залишають усередині наповнювача порожнини для заповнення повітрям. Плюс до всього завдяки цьому такий килим легше скручуватиме.

Самонадувні килими, крім найтонших (товщиною менше 3 см) мають високі показники R-value і є дуже комфортними для сну.

Важливо! R-value на самонадувайках вказується повністю надутого килима.

Для того, щоб спакувати потрібно відкрити клапан і почати скручувати килим, видавлюючи при цьому повітря.

Сьогодні на ринку представлений величезний вибір самонадувних килимків під різні цілі:

  • від 2-сантиметрових полегшених килимків для туристів,
  • до більших комфортних 10-сантиметрових кемпінгових килимів.

Конструктивно між собою вони не відрізняються, тому ми бачимо сенсу робити докладний огляд представленої над ринком продукції. Але хочемо відзначити кілька вдалих рішень від австралійської фірми Sea To Summit.

По-перше, почнемо з того, що у багатьох самонадувних килимів виникають проблеми із клапаном. Найчастіше використовуються звичайні гвинтові клапани, які погано пропускають повітря (через що килим довго надується) і швидше виходять з користування. Відмінне рішення знайшли у Sea To Summit розробивши технологію Multi-Function S.I. Valve. Клапан має конструкцію пробки, завдяки чому стає більш зносостійким. Усередині клапана вставлена спеціальна вентиляційна прокладка, що пропускає повітря всередину килима при надуванні і не випускає його назад. При здуванні ви перевертаєте цю прокладку і вставляєте в клапан зворотним боком. Тепер при натисканні на килим повітря виходить назовні не потрапляючи назад, що є дуже зручним у порівнянні з килимками зі звичайним клапаном.

Multi-Function S.I. Valve

Другою проблемою, з якою могли часто стикатися користувачі самонадувних (та й надувних) килимів, є постійне з'їжджання подушки або того, що її замінює, з килима. Часто для економії ваги як зовнішній шар використовують гладкі тонкі нейлонові матеріали і подушці із зовнішньою тканиною, наприклад, з мікрофібри дуже важко на ньому втриматися. Для вирішення цієї проблеми Sea To Summit розробили PillowLock™ System. Все геніальне просто – з 2018 року у комплекті до килимка Sea To Summit йде набір липучок-самоклейок. На килимі відзначені місця для їх приєднання. Липучка фіксує подушку на килимі і вам не доведеться більше вночі шукати її по всьому наметі.

Перейдемо до розгляду основних плюсів та мінусів самонадувних килимів.

Плюси:

  • Комфорт. Безумовно, найголовнішою перевагою самонадувашок є комфорт. Навіть 3-х сантиметровий килим відмінно згладить всі нерівності, виступи, купини і дрібні камені, що потрапили під дно вашого намету. Що вже казати про 10-сантиметрові килими для кемпінгу. Крім того, на відміну від надувних килимів, про які мова піде нижче, у самунадувашках використовуються більш щільні матеріали, і вони менше просідають під тілом людини, завдяки чому не так сильно шелестять.
  • Термоізоляція. Самонадувні килими мають дуже високі термоізоляційні властивості: килими товщиною 2,5 сантиметра мають в середньому R-value 2.5-3, а килими товщиною більше 3.8 мають показник R-value на рівні 4-5.
  • Компактність. Самонадувайки суттєво менше у зібраному вигляді, ніж пінні каремати.
  • Ціна. Якоюсь мірою самонадувні килими можна назвати оптимальними у співвідношенні ціна/якість. З урахуванням описаного вище комфорту та теплоізоляційних властивостей середня ціна на ринку коливається від 1500 до 3000 в залежності від товщини та марки виробника.

Мінуси:

  • Вибагливість у використанні. Головним мінусом як надувних, так і самонадувних килимів є можливість їхнього проколу. На відміну від надувних килимів, самонадувний килимок забезпечить хоч якусь термоізоляцію, але про комфортність можна буде забути.
  • Вага. Такі килими в середньому важать в районі 800-1000 грам, що значно більше в порівнянні з пінними та надувними килимами.

Рейтинг килимків, що самонадуваються, по праву очолюють найлегші і теплі моделі:

Килимки Sea To Summit:

  • Camp Mat
  • Comfort Light Mat
  • UltraLight Mat
  • Comfort Plus
  • Comfort Deluxe Mat

Килимки від Pinguin:

  • Nomad
  • Sherpa
  • Peak
  • Matrix
  • Horn.

Рекомендації щодо використання та зберігання самонадувних килимів:

  • Килим потрібно зберігати вдома в розкладеному вигляді з відкритим клапаном. Перед походом рекомендується кілька разів його скласти та розкласти. Завдяки цьому килим швидше надуватиметься.
  • Уникайте піддування килимка ротом. Краще використовуйте спеціальний насос. При піддуванні ртом в килимок потрапляє волога, що осідає конденсатом усередині килима. У звичайних умовах це може призвести до виникнення плісняви всередині килима, а в холодних умовах замерзаючи конденсат може пошкодити структуру тканин і навіть призвести до проколу килима.
  • Обов'язково майте у поході спеціальний ремкомплект до килима. Раніше такі набори йшли в комплекті, але сьогодні багато виробників почали на них економити і вам доведеться його докупити окремо.
  • Для того, щоб точно визначити місце проколу, вам доведеться опустити повністю надутий килим у водойму – під водою з проколу почнуть йти бульбашки повітря. Пошук проколів – заняття утомливе, особливо вночі. Тому ставтеся до килима дуже акуратно: максимально зменшіть використання килима поза наметом; якщо вирішили постелити його на голій землі, ретельно перевірте обране місце на наявність скла, голок, черепашок, колючок та інших гострих предметів; укладаючись спати, не забудьте сховати подалі ключі, ножі, виделки, льодобури або льодоруби та інші гострі предмети, які можуть пошкодити килимок.
  • Не залишайте самонадувний килим під відкритим сонцем на спеці і не ставте на нього гарячі предмети (наприклад, металевий кухоль з чаєм). Під впливом високих температур наповнювач усередині килима здувається і утворюється так звана "грижа".
  • Килими, що самонадуваються, не призначені для купання у водоймах. Хоча вони є практично повністю герметичними і зовнішній матеріал часто має водовідштовхувальне просочення, але при тривалому перебуванні у воді зростає ризик потрапляння вологи всередину килима. В результаті утворюється пліснява, яка просто знищить внутрішній наповнювач. Занурюйте ненадовго килим у воду з метою чищення та знаходження проколів.
  • Для зменшення ризику проколу можете придбати найпростіший пінний килимок і використовувати його як підстилку. Крім того, так ще й підвищиться ваша теплоізоляція від ґрунту.

Як працює килимок, що самонадувається?

При відкритті клапана стиснутий наповнювач починає розправлятися, набуваючи початкової форми, тим самим повітря втягується всередину основної камери. Саме це є процесом самонадування. Потім клапан необхідно закрити та килим готовий до використання.

Величезний плюс самонадувного килимка – його компактність, відмінна теплоізоляція і комфорт за рахунок товщини. Мінус – він має більшу вагу порівняно з пінкою та можливість пошкодження.

Коли перед вами стоїть вибір – килимок або пінка, що самонадувається, враховуйте умови використання і сезонність. Якщо планується тривалий похід холодної пори, то радимо звернути увагу на самонадувайки, вони чудово захищають від холоду, не займають багато місця в рюкзаку, при цьому ви будете комфортно спати навіть на кам'янистому рельєфі.

А як же здути килимок, що самонадувається?

Потрібно відкрити клапан, розкласти килимок на рівній поверхні і скручуючи в рулончик поступово випускати з нього повітря допомагаючи колінами і руками. Коротке відео з Лайфхаком від Шамбала.

І як скласти килимок, що самонадувається?

Коли все повітря вийде, необхідно закрити клапан. Коротке відео з Лайфхаком від Шамбала.

Огляд надувних килимків

Надувний килимок, як і самонадувний, є порожнистою камерою з наповнювачем і перегородками всередині, але при цьому структура наповнювача інша, він не здатний втягувати повітря. Тому для надання йому об'єму необхідний насос або спеціальний мішок, який виконує функцію помпи.

Головною особливістю надувних килимів є їхня ультракомпактність і мала вага. Це досягається завдяки структурі утеплювача, який нагадує наповнювач у спальниках – його можна стискати, а в розправленому вигляді він добре тримає тепло. Завдяки цьому розміри у складеному вигляді такого килима коливаються від 0,7 л до 2,5 л. Це дуже комфортно, коли килимок займає стільки ж місця у рюкзаку, як пляшка води. Така особливість дозволила робити їх досить товстими та зручними.

По теплоізоляції такі килимки нічим не поступаються самонадувним. І залежно від моделі їх можна використовувати навіть за екстремально низьких температур.

Але мають такі килимки і недоліки. Один із них — це ймовірність проколу. У похідних умовах можна пошкодити зовнішню поверхню килима і після цього він перестає працювати. При цьому, якщо в самонадувному килимку наповнювач за рахунок своєї особливої структури ще тримає хоч якось тепло, то надувний просто здувається і стає абсолютно безкорисним.

Тенденція до максимального зниження ваги спорядження призвела в кінці 2000-х до зростання популярності надувних килимів. Завдяки відсутності спіненого наповнювача усередині таких килимів істотно знизилася вага і об'єм у зібраному вигляді.

выбор надувного коврика

Килим, що складається з однієї цільної структури і наповнений виключно повітрям без використання додаткових утеплювачів у вигляді пуху або синтетичного утеплювача, матиме R-value порядку 0.7-1.

Для поліпшення теплоізоляційних властивостей виробники вдаються до різних технологій. Ми вибрали найвдаліші на наш погляд вирішення цієї проблеми від виробників, продукція яких представлена в Україні.

Рейтинг найкращих надувних килимків 

 

Sea to Summit

Pinguin

Therm-a-Rest

Kelty

 

Air Sprung Comfort Plus Insulated Mat

Comfort Plus Insulated Mat 2020

Tube Air

Wave

NeoAir Xlite

NeoAir Topo Luxe

Cosmic Mummy Air 5.0

Galactic Air 9.0

R-value

5

4

1,2

2

3,2

3,7

1,2

1,2

Вага, г

1120

1045

520

850

440

820

450

1008

Розміри в складеному вигляді, см

 

ø14.5 x 24

10 х 25

⌀11 x 25

 

 

26 x 7.5 x 7.5

28x10x10

Товщина

6,3

6,3

7

7,5

6,3

10

5

9

Форма

Прямокутний

Кокон

Прямокутний

Прямокутний

Кокон

Прямокутний

Кокон

Прямокутний

Сьогодні випускається велика кількість різних надувних килимів. Але у всіх них можна відзначити загальні переваги та недоліки:

Плюси:

  • Найкраще співвідношення ваги, об'єму у зібраному вигляді та ізоляційних властивостей. Найлегшими (вага від 320 грам), найкомпактнішими і «теплими» (максимальне R-value близько 9) є надувні килими.
  • Легше пакуються, ніж самонадувні килими. Достатньо відкрити клапан і все повітря вийде з килима назовні. Залишиться тільки його скрутити та покласти в чохол.

Всім надувним килимам властиві ті самі недоліки, як у самонадувних килимів. Хіба що надувний килим лояльніше ставиться до високих температур і його спокійніше можна залишити на сонці.

З недоліків властивих саме надувним килимам відзначимо наступне:

  • З метою економії ваги використовуються ще тонші матеріали, ніж у самонадувних килимах, що мають ще меншу зносостійкість.
  • На відміну від самонадувних килимів у разі проколу ви повністю втратите будь-яку термоізоляцію.
  • Надувні килими сильніше скриплять під людиною.
  • Висока ціна – стартує від 100 $ за прості килими і до 350 $ за топові моделі.

Варто зазначити, що при грамотному використанні надувні та самонадувні килими можуть служити вам буквально десятиліттями, не втрачаючи свої ізоляційні властивості. Але для цього до килима потрібно ставитися максимально дбайливо.

Увага! Деякі виробники вказують на опис своїх килимів наявність «антпрокольного» покриття. Здебільшого це маркетинговий хід. Подібні покриття дійсно збільшують зносостійкість зовнішньої тканини, але це не означає, що його не можна проколоти, наприклад ножем.

Чим склеїти туристичний килимок?

При експлуатації килимків виникають позаштатні ситуації – прокол і пошкодження зовнішнього шару килимків. Це спричиняє втрату його товщини та частково теплоізоляційних показників. Але виробники подбали про те, щоб вам не довелося самостійно вигадувати вирішення таких проблем, адже пошкодження килимка – це, звичайно, неприємно, але не критично. Щоб ви не ставили питання чим заклеїти килимок, що самонадувається, в комплектації з більшістю моделей поставляється набір зі спеціальних латок та клею. Також набори для ремонту можна купити в наших магазинах або в інтернет-магазині Шамбала.

Ремонт клапана килимка, що самонадувається

Також бувають ситуації, коли необхідно відремонтувати клапан у килимі. Можливо, туди потрапив пісок, коли ви востаннє відпочивали на морі чи бруд після тривалого походу горами. Власне, ремонт клапана килимка, що самонадувається, неможливий, але виробник передбачив можливість його заміни. Для цього необхідно добре почистити килимок, підготувати набір для ремонту і плоскогубці. У сам набір входить змінний клапан та спеціальний клей. Спочатку за допомогою плоскогубців дістаньте старий пошкоджений клапан, потім змастіть клеєм новий клапан і помістіть його на місце старого. Ось і весь ремонт. Далі треба почекати до повного висихання клею і ваш килимок знову готовий до пригод.

Резюме: Як вибрати матрац для намету? Який каремат краще обрати у похід?

Під час підготовки до походу виникають питання типу як вибрати килимок туристичний або що краще: надувний матрац або килимок, що самонадувається? Все залежить від умов, сезону та бюджету. Але існує ряд особливостей, які не можна випускати з уваги під час покупки. Це:

  • Показник R-value – коефіцієнт теплопровідності килимка. При високому коефіцієнті R-value буде краще термоізоляція та менші втрати тепла.
  • Довжина – килимки бувають довшими або коротшими в залежності від зросту туриста. Але необхідно пам'ятати, що довжина килимка має бути на кілька сантиметрів більше, ніж ваше зростання;
  • Ширина – килимки роблять вужчі або ширші залежно від вимог туриста. На ширшому килимку спати комфортніше, але не забувайте, що це додаткова вага у рюкзаку;
  • Форма – прямокутна та форма кокона. Прямокутна форма килимка вважається класичною, а форма кокона з'явилася відносно нещодавно. При цьому килимок у формі кокона має меншу вагу. Найчастіше форму кокона вибирають дівчата-туристки, вона більш анатомічно схожа на лінії жіночого тіла;
  • Товщина – визначає рівень термоізоляції та комфорту для сну та відпочинку;
  • Місткість – розрізняють одномісні та двомісні килимки. Двомісні мають більшу ширину і відповідно вагу;
  • Сезонність визначається залежно від теплоізоляційних показників килимка.

У цій статті ми провели огляд основних різновидів туристичних килимів, відзначивши їх основні плюси та мінуси. У кожного виду килимків є свої прихильники і однозначної думки, який з розглянутих килимків краще немає. Так як килим відноситься до індивідуального спорядження, в першу чергу потрібно вирішувати вам якийсь різновид вибрати.

Для полегшення вибору ми пропонуємо вам розставити в порядку спаду наступні пріоритети:

  • Вага;
  • Термоізоляція;
  • Компактність;
  • Комфорт;
  • Надійність;

І далі за пріоритетами, які посіли у вас перші два місця робити вибір.

Наприклад, якщо вам на першому місці стоїть вага і компактність, то вам явно варто розглянути надувні килими. Або вам важливіше надійність замість компактності і тоді вибір явно падає на пінки. Ну, а якщо ви хочете комфорт – самонадувашки це те, що лікар прописав.

P.S. Ціну килима в пріоритети не додавали – тут без варіантів перемагає бюджетна пінка.

Сподіваємося було пізнавально і не дуже нудно.

Всім вдалих нових пригод та теплих, комфортних ночівель у горах!

Магазин Шамбала представляє великий вибір надувних та самонадувних килимків для походу. Дякую за увагу!