Ночівля в горах, коли на термометрі -10°С і нижче, здається екстремальною витівкою. Але якщо правильно підготуватися, взяти все необхідне і знати деякі хитрощі, ніякі морози не завадять вам добре виспатися і з новими силами продовжити маршрут.

Щоб не замерзнути вночі в наметі навіть у розпал зими, дотримуйтесь десяти важливих правил. Важливість дотримуватися деяких правил можна порівняти з правильним вибором зимового одягу та екіпірування.

Зверніть увагу! Багато корисних порад та лайфхаків також ви знайдете у нашій статті про комфортний сон у наметі у будь-яку пору року. Додатково радимо прочитати про те, як не замерзнути в поході та про зимовий одяг за концепцією трьох шарів. А якщо все ще не впевнені в тому, що похід узимку — хороша ідея, ми розповімо, чому все ж таки варто на це зважитися.

Зміст:

  1. Завжди беріть із собою все необхідне для сну в наметі
  2. Підберіть відповідне спорядження по погоді
  3. Виберіть та підготуйте місце для встановлення намету
  4. Занесіть у намет все, що не повинно замерзнути
  5. Розігрійтеся перед сном
  6. Лягайте спати в сухій змінній білизні
  7. Прогрійте намет перед сном
  8. Використовуйте грілки
  9. Не виходьте з намету вночі
  10. Додатково утепліть місце для ночівлі

1.Завжди беріть із собою все необхідне для сну в наметі

На багатьох популярних маршрутах є гостьові будиночки, кемпінги, колиби, де туристи можуть переночувати у комфорті та теплі. Однак не варто на 100% розраховувати на такі сховища. Адже, по-перше, вони можуть бути зайняті. І по-друге, ви можете не встигнути дійти до них засвітло і доведеться розбивати табір не за планом. Тому повний комплект спорядження для теплої ночівлі має бути з вами завжди!

2.Підберіть відповідне спорядження за погодою

Намет, каремат і спальник — три кити, на яких стоїть комфортна ночівля взимку в горах. На зимовому спорядженні точно не варто економити — беріть якісне, відповідне погодним умовам.

  • Зимовий намет повинен надійно захищати від вітру та опадів. Бажана наявність «снігової спідниці» для додаткового захисту від холоду та алюмінієвих дуг (пластикові можуть тріснути на морозі). Докладніше про вибір намету.

3.Виберіть та підготуйте місце для встановлення намету

Розбити табір взимку набагато складніше, ніж улітку, тому насамперед важливо правильно розпланувати час — ви повинні прийти на місце ночівлі до заходу сонця із запасом мінімум в 30 хвилин.

Важливо правильно вибрати місце для табору, підготувати його, та встановити намет — це безпосередньо впливає не лише на тепло, а й на вашу безпеку!

Правильно

Неправильно

Ставити намет у негустому лісі, на узліссі, у пологому пониженні між хребтами

Ставити намет на крутому схилі, сніговому карнизі, біля старих трухлявих дерев та місць з небезпекою сходження лавин.

Прибрати сніг під площу намету + по 0,5 м навколо, зняти верхні шари або розчистити до землі, якщо сніг не глибокий

Розбивати табір під засніженими гілками хвойних — може звалитися сніг або самі гілки.

Спорудити навколо табору стінки зі снігу, особливо на відкритій місцевості

Засипати стінки намету снігом до половини і вище, накривати зверху плівкою — накопичуватиметься конденсат.

Прикопати спідницю снігом

Закривати всі вентиляційні отвори, «щоб не дуло» — загрожує дефіцитом кисню та накопиченням конденсату

Використовувати спеціальні подовжені зимові кілочки, можна замінити трекінговими палками

 

Відтяжки добре натягнути, прикопати снігом і добре утрамбувати

 

Робити вхід з підвітряного боку

 

Читайте більше про правильне встановлення намету в будь-яких умовах.

4. Занесіть у намет все, що не повинно замерзнути

Усередині намету навіть у найбільший мороз гарантовано буде тепліше, ніж зовні, навіть якщо не прогрівати його спеціально — адже він, як мінімум, зігрітий вашим диханням. Тому ділимо «житлоплощу» зі своїм багажем.

Обов'язково занесіть усередину намету (не в тамбур) і поставте в ногах взуття, рюкзак з їжею, аптечкою та засобами гігієни, газові балони. Все, що має не просто не замерзнути, а бути теплим, кладемо до себе в спальник: телефон і повербанк (на холоді розряджаються швидше), ходові шкарпетки (навіть вологі — за ніч просохнуть).

5. Розігрійтеся перед сном

Головне завдання спальника — не зігріти вас, а зберегти тепло. Тому залазити в нього змерзлим — не найкраща ідея. Натомість перед сном добре розігрійте організм:

  • Приготуйте гарячі напої. Мається на увазі какао і трав'яний чай, а не алкоголь — його «зігрівальні властивості» в поході якраз таки використовувати небезпечно! Хоча глінтвейн, грог та інші напої, в яких спирт при нагріванні випаровується, в помірній кількості можна. У нас, до речі, є ціла добірка смачних гарячих напоїв для походу.

  • Зробіть легку зарядку. Поприсідайте, зробіть махи руками та ногами. Ваша мета — розігнати кров по організму, але водночас не спітніти!

6. Лягайте спати в сухому змінному одязі

Поради щодо того, як спати в спальнику, йдуть то в одну крайність, то в іншу: одні кажуть надіти на себе все, що можна, інші рекомендують спати в одній нижній білизні. А правильний варіант — посередині.

Для сну в наметі оптимально підходить термобілизна, в ідеалі – з мериносової вовни. На ноги потрібно надіти шкарпетки, можна дві пари (термошкарпетки+вовняні), на руки — тонкі рукавички, на голову — тонку шапку та/або бафф. Такого набору за умови, що спальник та килимок відповідають погоді, найчастіше буде досить. Якщо ж ні, можна додатково утеплитися (читайте п.10).

Важливо! Весь одяг для сну має бути сухим. Тому обов'язково переодягніться перед сном у запасний комплект, а в дорозі зберігайте його в гермомішку.

7. Прогрійте намет перед сном

Дров'яні та газові пічки з витяжкою для намету — варіант, звичайно, розкішний. Але на жаль, не для пішака, адже ваги до багажу вони додають дай боже. Тому доведеться прогрівати намет підручними методами.

Найчастіше туристи використовують для прогрівання намету звичайні газові/мультипаливні пальники.

Відразу зазначимо: метод не зовсім безпечний і офіційно заборонений виробниками, однак у разі критично низьких температур, коли інакше ніяк не зігрітися, можна використовувати і його. Головне — суворо дотримуватись правил безпеки!

  1. Використовуйте пальник перед сном, не залишайте його в робочому стані на ніч! Для зігрівання під час сну використовуйте грілки (про них у п.8).

  2. Використовуйте перевірені балони з газом.

  3. Не залишайте пальник без нагляду ні на мить! Синтетичний намет легко спалахує і згорає за лічені хвилини.

  4. Ставте пальник на підставку з вогнетривкого матеріалу. Переконайтеся, що вона випадково не впаде.

  5. Провітрюйте намет — пальники «з'їдають» кисень, і без доступу свіжого повітря можна задихнутися!

  6. Не використовуйте для обігріву Джетбойл та інші інтегровані системи приготування їжі, оскільки вони виробляють у кілька разів більше чадного газу, ніж звичайні пальники.

8.Використовуйте грілки

Використовувати грілки у зимовому поході — однозначно must have! Можна зробити її з підручних матеріалів, наприклад, налити в пляшку гарячу воду або розігріти на вогнищі камінь і загорнути його в ганчірки. Однак саморобні грілки тримають тепло недовго, а якщо багаття недоступне,  доведеться витрачати на їх розігрів дорогоцінне паливо.

Ось чому ми радимо запастися готовими грілками. Вони легкі, прості у використанні, дають м'яке тепло (близько 50° С). Є безліч варіантів, вибирайте, який до душі:

  • Багаторазові грілки. Є хімічні, які запускаються шляхом стиснення металевого елемента, гріють до двох годин і перезапускаються після звичайного кип'ятіння. Більш просунутий варіант — електронні грілки із підзарядкою від USB. Бувають компактні моделі та цілі грілки-сидушки (можна покласти в ногах і кайфувати всю ніч). 

Додатково як «живу грілку» можна використовувати сусіда по намету. Серйозно, «колективне тепло» — робоча штука у поході. Найпростіше для цього відразу використовувати двоспальний спальник. Або ж можна спробувати зістібнути два одномісні (ліву блискавку з правою).

 
 

Читайте також: Як зробити зимовий похід безпечним
 

9.Не виходьте з намету вночі

Дотримуватись водного режиму в поході дуже важливо навіть узимку, проте не варто випивати пів денної норми рідини на ніч. За кілька годин до сну постарайтеся в принципі не пити, щоб потім не бігати вночі в туалет. Адже під час кожного виходу назовні до намету потраплятиме холодне повітря.

В ідеалі вночі взагалі не залишати свій барліг. Якщо припекло, використовуйте пластикову пляшку або іншу герметичну тару.

10. Додатково утепліть місце для ночівлі

Насамкінець ось вам ще кілька порад на випадок, якщо теплоізолюючих властивостей базового екіпірування з якоїсь причини виявилося недостатньо:

  1. На ноги поверх спальника натягніть порожній рюкзак або компресійний мішок від спальника.

  2. Прокачайте спальник — використовуйте теплий вкладиш і надувну подушку, утеплену пухом, наприклад, Aeros Down Pillow від Sea to Summit.

 

 

  1. Якщо килимок пропускає холод, постеліть під нього рятувальну термоковдру, сидушку (під поперек), порожній рюкзак і все, що може додатково ізолювати вас від холодної землі.

  2. Використовуйте весь свій одяг. Але не поспішайте надягати його на термобілизну. Фліску підкладіть під спину, а пуховку та/або мембранну куртку накиньте зверху на спальник.

Дотримуючись цих правил, ви зможете облаштувати максимально теплу ночівлю. Не обіцяємо, що буде, "як на печі", але прийнятного рівня комфорту точно вдасться досягти. І навіть якщо мороз трохи полоскоче вас уночі, враження від пробудження в казковому зимовому лісі компенсують ці тимчасові незручності:)