Суперечки про те, який наповнювач для зимових курток та спальників найкращий, точаться ось уже кілька десятків років. З того часу, як в 70-х роках на ринку з'явилися синтетичні утеплювачі нового покоління від Fiber Industries, а пуховий наповнювач втратив статус виключно "елітного продукту", обидва варіанти стали однаково привабливими для користувачів.

Сучасні натуральні та синтетичні утеплювачі мають як масу переваг, так і певні недоліки. У цій статті ми розберемося, що тепліше — пух чи синтетика, скільки років вони служать і для яких умов експлуатації підходять.

Зверніть увагу! Раніше ми докладно розповідали про технологічні особливості та етапи виробництва наповнювачів для курток та спальників. Детально про це можна почитати в статтях:

Пух у outdoor-індустрії: технології, види, догляд.

Синтетичні утеплювачі: історія, види, який вибрати?

Зміст:

Пух: види та основні технологічні особливості

Синтетичні утеплювачі: основні види та характеристики

Пух або синтетика: порівняння переваг та недоліків

Як вибрати утеплювач для куртки та спальника?

Чіткої відповіді на питання, який утеплювач краще для спальника та куртки, немає поки що ні в кого. Не шукайте найкращий, універсальний наповнювач, а зосередьтеся на своїх потребах. Щоб підібрати оптимальний варіант, потрібно врахувати:

  • В яких умовах ви будете використовувати виріб: наскільки буде холодно і волого, чи очікується часта зміна погоди.

  • Наскільки критичні для вас вага та об'єм спорядження.

  • Індивідуальні особливості організму, насамперед сильне потовиділення, мерзлявість.

  • Частота використання. Вам потрібен спальник/куртка на один-два аматорські походи чи ви активний аутдорщик?

  • Бюджет для покупки. Враховуйте також закладений виробником термін експлуатації — часто в довгостроковій перспективі дорогий виріб виявляється вигіднішим за дешевий.

Відповівши на ці питання, вам буде набагато простіше зрозуміти, який матеріал краще для спального мішка та куртки саме у вашому випадку. Однак враховуйте, що потрібно вибирати не тільки між пухом та синтетикою, а й між різними видами наповнювачів усередині цих груп.

З цього і почнемо: розберемося, які бувають натуральні та синтетичні утеплювачі, а потім перейдемо до їх порівняння.

Пух: види та основні технологічні особливості

Для пухового наповнювача використовують м'яке оперення водоплавних птахів, яке знаходиться у них під зовнішнім жорстким пір'ям. Воно надзвичайно пухнасте, пружне та легке, і завдяки цьому цьогу здатне утримувати максимальний об'єм повітря, сильно стискатися та швидко набувати початкової форми.

Який пух використовують у куртках та спальних мішках?

  • Качиний. Найдоступніший, але й найменш практичний: швидше збивається, жорсткіший і важчий, ніж гусячий і гагачий, має найменший показник Fill Power*. Орієнтовний термін експлуатації — до 7 років. Більша частина виробляється у Китаї, проте найбільш якісним вважається качиний пух із Франції.

  • Гусячий. Оптимальний за співвідношенням ціна-якість. За своїми характеристиками близький до елітного наповнювача з гагачого пуху, але набагато дешевший. Зберігає свої теплоізоляційні властивості протягом 8-11 років. 3/4 виробництва гусячого пуху у світі припадає на Китай. Найякісніший же утеплювач постачають європейські та північноамериканські ферми — його використовують для виробів преміум-класу.

  • Гагачий. Надзвичайно теплий, зносостійкий (служить до 15 років), однак у прямому значенні слова дефіцитний продукт. Пух гаг, яким вони обкладають свої гнізда, збирають вручну у дикій природі. Звідси — дуже висока вартість матеріалу. Зустріти його можна лише у лінійках елітних брендів.  

* Fill Power (F.P.) — одна з головних характеристик пухового наповнювача. Вона показує, який об'єм заповнює одна унція пуху. На практиці це демонструє теплоізоляційні властивості матеріалу та його здатність до стиснення та відновлення. Чим вище Fill Power, тим виріб буде теплішим при збереженні малої ваги, і тим сильніше його можна буде стиснути для компактного транспортування. Також наповнювач із вищим F.P. містить менше пера (в качиний і гусячий пух його додають для об'єму та жорсткості).

У виробництві outdoor-спорядження використовують утеплювач із Fill Power не менше 550 — це мінімально прийнятний показник для якісного наповнювача. Однак краще витратитися на тепліший і легший пух із F.P. 650-750 — це оптимальний варіант за ціною, вагою та теплоізоляційними властивостями, підходить для звичайних регулярних походів. Для спеціального експедиційного спорядження потрібно брати пухові спальники та одяг з F.P. від 800, а в лімітованих преміум-лінійках цей показник сягає 900 і вище.

Синтетичні утеплювачі: основні види та характеристики

Як ми вже згадували на початку, першим синтетичним утеплювачем, який реально кинув виклик пуху, став Polarguard від Fiber Industries. Аутдор-спільноті він сподобався завдяки хорошому співвідношенню ваги та об'єму, високими показниками стиснення та стійкістю до намокання. З моменту його випуску в 1976 році якість і різноманітність синтетичних наповнювачів тільки зростала.

  

Змінювалася структура ниток, якість обробки, і в результаті сьогодні ми маємо цілу низку утеплювачів із синтетичної сировини:

  • Hollow Fibers. Наповнювач із порожнистих волокон, які імітують шерсть полярних тварин. Має високу щільність і тому погано стискається, використовується для виробів бюджетного сегменту. До цієї групи відносяться DuPont Hollofill, Pinguin Thermicfibre та ін.

  • Coil-shaped Fibers. Волокна мають форму спіралі. Наповнювач м'який, добре стискається, має хороші теплоізоляційні показники, відрізняється доступною ціною. Найчастіше спіралеподібні волокна комбінують із наповнювачем іншого типу. Зокрема, їх включають у Marmot Spirafill, Thermolite Extreme та ін.

  • Continuous Filaments. Наповнювач із довгих безперервних волокон має підвищені показники зносостійкості, хороші теплоізоляційні властивості. Внаслідок безперервного плетіння знижується можливість міграції матеріалу всередині виробу. З мінусів — низька здатність до стиснення. На основі Continuous Filaments виробляють утеплювачі Primaloft Silver High-loft, Climashield, ThermaTek та ін.

  • Microfibers Insulation. Мікроволоконний утеплювач складається з тонких коротких волокон. Відрізняється хорошим співвідношенням ваги та об'єму, це один із найтепліших синтетичних наповнювачів. Однак термін його експлуатації не високий через схильність до звалювання та міграції. Типові представники: Primaloft Gold, Thermolite Micro та ін.

  • Cluster Synthetic Insulation. Максимально наближений до структури та характеристик пуху синтетичний утеплювач. Складається із мікроволокон, з'єднаних у невеликі кластери. Має відмінне співвідношення вага/об'єм та високі теплоізоляційні властивості (як для синтетики), добре стискається. Головний мінус — схильність до міграції та звалювання. Найвідоміший представник — Thermoball від Primaloft.

Пух або синтетика: порівняння переваг та недоліків

Розібравшись з основними видами наповнювачів, перейдемо до головного — їх основних відмінностей.

 

Пух 

Синтетика

Переваги

Дуже теплий: пухові наповнювачі із високим Fill Power мають максимальні теплоізоляційні властивості.

Сильно стискається і легко приймає початковий об'єм — навіть велику річ можна компактно скласти для зручного транспортування.

Ідеальне співвідношення у плані вага-теплоізоляція.

Довгий термін експлуатації — від 5 до 15 років (за умови правильного догляду!).

Екологічно чистий матеріал, легко утилізується.

Доступна ціна: якщо порівнювати ідентичні за теплотою вироби, синтетика буде мінімум на 20-30% дешевше.

Менше намокає, швидко сохне. Не втрачає теплоізоляційних властивостей навіть за умови 70% вологості.

Матеріал на 100% гіпоалергенний.

Простий догляд: прання, швидке сушіння.

Eco-Friendly: більшість синтетичних наповнювачів виготовляється з переробленого пластику

Недоліки

Висока ціна. Хоча за останні десятки років пухові вироби стали доступнішими, їх вартість все ще залишається високою і продовжує зростати.

Сильно вбирає вологу (зокрема конденсат та піт). В разі намокання повністю втрачає теплоізоляційні властивості, довго сохне.

Складний догляд: делікатне прання, тривале сушіння тощо (докладніше про догляд за пуховим одягом).

Натуральні матеріали можуть спровокувати алергію (стосується насамперед низькоякісних виробів), і стати середовищем для розмноження кліщів, клопів та інших паразитів (у разі неналежного догляду).

У разі пошкодження тканини пуховика/спальника пух активно лізе та розлітається. Також він має схильність до міграції всередині «кишень» — у результаті можуть з'явитися холодні зони і наповнювач доведеться розподіляти вручну.

Низькі в порівнянні з пухом теплоізоляційні властивості: навіть найкрутіші кластерні утеплювачі по теплоті наздоганяють лише бюджетні пухові з F.P. 550-650, а показник 800-900 для синтетики поки що не досягнутий.

Важкий та об'ємний, погано стискається.

У виробах на синтетиці нагрівання тіла відбувається повільніше, ніж у пухових.

У порівнянні з пухом набагато швидше деградує: виріб злежується і втрачає початкові теплоізоляційні властивості вже через кілька років активного використання.

Основна сфера

застосування

Холодні та екстра-холодні умови.

Трекінг, альпінізм та інші активності у відносно суху погоду.

Ультралайт-походи

 

 


 

Походи у дуже вологу чи непередбачувану погоду.

Водні походи.

Літні трекінги.

Аматорські нерегулярні походи з акцентом на просте бюджетне спорядження.

Автокемпінг та інші види активного відпочинку, де вага та об'єм спорядження не мають вирішального значення. 

На підставі вищенаведених характеристик можемо зробити попередні висновки: пухові вироби — найтепліші та найкомпактніші, проте вони дорогі та «бояться» підвищеної вологості. Водночас синтетичний наповнювач — доступний за ціною, йому не страшні дощ та конденсат, проте його не можна добре утрамбувати, а термін служби залишає бажати кращого.

Здавалося б, усе зрозуміло, проте ми не просто так сказали про «попередні» висновки. У зв'язку з тим, що технології не стоять на місці, гонка пуху та синтетики все ще продовжується, і невідомо, хто з них зрештою вирветься вперед!

Виробники пухових виробів активно впроваджують технології для підвищення гідрофобних якостей: завдяки спеціальним просоченням і комбінації з мембранними тканинами пух вже не боїться легкої вологи, проте повне занурення пухового спальника у воду все ще загрожує великими проблемами на маршруті. Але і на цей випадок можна перестрахуватись: просто транспортуйте пухові вироби в гермомішках.

З іншого боку, синтетичні утеплювачі постійно вдосконалюються, їх роблять легшими та теплішими, розробляються нові технології для підвищення стійкості до звалювання. Зокрема, для цього комбінують кілька видів волокон в одному наповнювачі. І саме синтетичні утеплювачі змішаного типу зараз найбільш популярні. Також виробники комбінують натуральні та синтетичні утеплювачі — таким чином отримують матеріал, який має одночасно позитивні якості пуху та синтетики. Щоправда, недоліки двох типів наповнювача у такому «гібриді» теж плюсуються.

Найкращий наповнювач для спального мішка

Отже, ви розібралися, в яких умовах плануєте використовувати спорядження, які наповнювачі бувають і чим вони відрізняються. Тепер залишилося зіставити ці дані, і отримаєте відповідь на головне запитання: який спальник кращий, — пух чи синтетика, — саме для вас. Щоб спростити завдання, ми склали орієнтовний перелік умов, у яких доречнішим буде пух, або, навпаки, синтетика.

Беріть спальник на пуху, якщо:

  1. Подорожуєте у погожу, відносно суху погоду, і на маршруті немає бродів. Тобто ризик сильного намокання спорядження мінімальний. Якщо умови можуть бути непередбачуваними, а пуховий спальник все ж потрібен, беріть модель із гідрофобним просоченням.

  2. Збираєтеся користуватися спальником роками та передати його онукам у спадок:). Пух, якщо його правильно доглядати, прослужить вам у середньому 7-10 років навіть за умови активної експлуатації. Термін життя синтетики значно нижчий — в середньому 3-4 роки.

  3. Практикуєте піші походи та велопоходи у стилі ультралайт. Епоха непідйомних туристичних рюкзаків залишилася в минулому: сьогодні ставку роблять на максимально легке, і водночас практичне спорядження, і в цьому плані поки що жоден спальник на синтетиці не зрівняється з пуховим. Він легкий, компактно складається (великий спальник займе об'єм до 3 літрів) — ідеальний варіант для легкоходів.

  1. Плануєте гірське сходження, експедицію за екстремально низьких температур (-20°C і нижче). Скрізь, де критично важлива тепла екіпіровка, перевагу варто віддавати пуху, причому найкращому — з F. P. 800 і вище. Синтетичні спальники для подібних умов теж існують, проте вони значно об'ємніші і важчі, оскільки утеплення йде насамперед за рахунок кількості, а не якості наповнювача.

  2. Готові дбайливо поводитися з виробом і берегти його від зайвої вологи. Для цього лягайте у спальник виключно в сухому одязі, за потреби використовуйте бівачний мішок для захисту від конденсату, просушуйте спальник після використання (щоб випарувалися піт і конденсат), транспортуйте його в захисному гермомішку. Компресувати вологий спальник не можна — це дуже швидко "вб'є" виріб і значно знизить його теплоізоляційні властивості. Також важливо правильно доглядати за пуховим спальним мішком після закінчення походу. Читайте, як прати, сушити та зберігати спальні мішки з пуху та синтетики.

Беріть спальник на синтетичному утеплювачі, якщо:

  1. Подорожуєте влітку. В цьому разі немає гострої потреби в теплому спальнику, і модель на якісному синтетичному утеплювачі зможе забезпечити вам комфортний сон у наметі навіть у прохолодні ночі. Щоб зменшити вагу рюкзака, беріть мішок із сучасними наповнювачами на основі мікроволокна.

  2. Збираєтеся в короткий «пробний» похід, і не впевнені, що спальник буде потрібен частіше, ніж раз на 1-2 роки. У такому разі немає сенсу витрачатися на дорогий мішок на пуху. Можна навіть обійтися найпростішим синтепоновим спальником із мас-маркету. Однак, якщо хочете отримати позитивні враження від походу, вибирайте сучасніші моделі з бюджетних лінійок спеціалізованих брендів.

  3. Збираєтеся у водний похід або піший в дощову погоду. Якщо пуховий спальник сильно намокне, просушити його буде вкрай складно, він зіб'ється і ні про яке тепло не можна буде і мріяти. Синтетика мало того, що швидко сохне, так ще й частково зігріє вас навіть у мокрому вигляді! Це стосується, до речі, не лише зовнішньої вологи: якщо сильно спітнієте в пуховому спальнику і він промокне, то швидко замерзнете, із синтетикою ж подібної проблеми немає.

  1. Спальник потребує частого прання. Це може бути пов'язано, знову-таки, з підвищеним потовиділенням або експлуатацією в мокрі дні, коли складно не занести з вулиці бруд у намет. Спальний мішок на синтетиці можна прати хоч після кожного походу, тоді як пух краще зайвий раз не чіпати.

  2. Вага та об'єм спорядження не мають вирішального значення (наприклад, для автокемпінгу). Деякі види синтетичних наповнювачів, наприклад, кластерні або з мікроволокон, непогано стискаються і спальник з них можна компактно скласти. Однак врахуйте, що кожна така компресія негативно позначається на матеріалі: синтетичний наповнювач швидко втрачає об'єм, з'являються холодні зони, водночас для пуху стискання практично не несе негативних наслідків.

Важливо! Утеплювач — не єдиний критерій, за яким потрібно вибирати спальний мішок. Читайте докладно про конструкцію, матеріали та інші особливості спальників.

Найкращий наповнювач для зимової/демісезонної куртки

Під час вибору зимової/демісезонної куртки діємо за тією ж схемою, що і зі спальниками: зіставляємо основні плюси та мінуси матеріалу з тим, в яких умовах ми збираємося носити річ.

Спочатку розглянемо переваги та недоліки пухових курток та аналогів на синтетиці:

Також є комбіновані моделі, що поєднують якості пуху та синтетики: середні за ціною, майже такі ж теплі та легкі, як пух, але менше бояться вологи, служать довше чистої синтетики, але вимагають більш ретельного догляду.

Умовно куртки з утеплювачем можна поділити на три основні групи: для активного руху (ходові трекінгові, гірськолижні), піддівальні/бівачні та повсякденні міські. Розбираємось, який утеплювач підійде для виробів у кожній групі.

1. Піддівальні (бівачні) куртки (пуховий светр/пухова сорочка).

Останнім часом «пуховий светр», або, просто кажучи, додаткова тонка куртка-пуховка простого крою без капюшона, стає все популярнішою серед похідників. Ним доповнюють класичні три шари (термобілизна/фліска/мембранка), надягаючи зверху на фліску або замість неї. Стане в нагоді він насамперед на коротких привалах і на біваку, коли теплоти трьох основних шарів стане недостатньо. І ідеальний варіант у цьому випадку — куртка на пуху. Вона, по-перше, краще зігріє, а саме це головна функція бівачної куртки. По-друге, її можна компактно скрутити і закинути в рюкзак про всяк випадок (не завадить навіть влітку).

Якщо збираєтеся накидати пуховку зверху основної куртки, варто врахувати погодні умови: у суху погоду підійде той же пух, проте для дощових днів краще взяти синтетику.

Використовувати піддівальну куртку на ходу без крайньої потреби не варто: у пуховій швидко спітнієте, пух намокне і зіб'ється. Синтетичний же наповнювач швидко злежується в місцях зіткнення з лямками.

2. Ходові куртки для трекінгу та гірських сходжень, гірськолижні.

Підбираючи куртку з цієї групи, важливо врахувати не тільки, який склад пуховика тепліший, а й наскільки волого буде всередині (тобто рівень вашої активності і схильність до сильного потовиділення) та зовні (тобто погоду).

Для тих, хто віддає перевагу спокійним зимовим походам або розміреному катанню на лижах, цілком підійде тепла куртка на пуху. Також поки що практично немає гідної альтернативи пуховим курткам з F.P. 800 і вище для екстремально низьких температур.

Для любителів фрірайду та інших інтенсивних занять на морозі, найкращим вибором стане куртка на синтетичному утеплювачі. У ній ви не замерзнете, навіть якщо сильно спітнієте.

Другий важливий момент — рівень вологості. У сухому кліматі або при невисокій вологості пухова куртка "буде працювати" чудово. Якщо ймовірність опадів досить висока, беріть куртку на пуху з гідрофобним просоченням та/або мембранним верхнім шаром. А в особливо дощові дні краще все ж таки одягнути куртку на синтетиці і запастися дощовиком. Раніше ми розповідали докладно, як не промокнути у поході.

3. Міські куртки

Крім похідного екіпірування, нас, аутдорників, цікавить і звичайний повсякденний одяг. Зокрема, який найкращий утеплювач для зимової куртки для міста? Здатність до стиснення у цьому разі, звісно ж, відходить на другий план. А ось вага виробу по відношенню до теплоти все-таки важлива. І тут, як ви вже зрозуміли, знову виграє пух: навіть у міських умовах ходити в теплій та легкій куртці на пуху куди зручніше, ніж у такій же теплій, але більш важкій та об'ємній на синтетиці.

І все ж таки пухова міська куртка — вибір не однозначний. Ціна на такі вироби висока, хоча якщо грамотно доглядати пуховик, він прослужить у кілька разів довше куртки на синтетиці і в результаті окупить себе. Але звідси інша проблема: догляд за повсякденним одягом на пуху може здатися складним. Куртка на синтетичному утеплювачі в цьому плані куди практичніша.

Як бачите, у протистоянні Пух vs Синтетика неможливо точно визначити лідера. Кожен із типів наповнювачів може стати найкращим, якщо він якісний та відповідає умовам використання. Наш туторіал допоможе вам розібратися, який наповнювач буде ідеальним саме для вас.

Якщо ж залишилися питання, поставте їх професійним консультантам магазину Shambala!