Зміст:

Вступ

Після насиченого подіями для в поході хочеться комфортно відпочити – смачно поїсти, посидіти біля вогнища й, врешті, заснути в наметі. А що може зіпсувати сон в наметі? Він може бути неправильно встановлений або його може: 

  • здути вітром;

  • затопити;

  • порвати на вітрі;

  • ви можете всю ніч скочуватись до стінки й конденсат буде текти за комір;

  • вас можуть пограбувати.

Це, звісно, крайнощі, але досвід туризму показує, що правильний вибір місця та встановлення похідного намету – це ключові моменти для спокійної ночі і навіть цілісності намету.

Якщо ви не знаєте, яку модель похідного будинку обрати, почитайте нашу попередню статтю, а в цій ми розповімо:

  • Як вірно обрати місце для встановлення табору;

  • Як правильно розтягнути тент;

  • Чому важливо встановлювати УСІ вітрові відтяжки; 

  • Для чого потрібен футпринт та що робити якщо його немає;

  • Як встановити намет, якщо навкруги бруд;

  • Як захиститись від конденсату;

  • Як встановити намет в залежності від сезону;

  • Куди скласти речі в наметі. 

І, звісно ж, поділимось своїми секретами, як та де встановити намет так, щоб добре виспатись:)

Загальні особливості встановлення 

Щоб ваш намет надійно захистив вас від негоди, важливо дотримуватись певних правил: 

Вибір місця

Воно має бути на невеликому підвищенні, так буде менше вологи на ранок. Але при цьому хребти та круті схили не підходять – вночі може зірватись вітер, а спати під “ляскання” тенту – сумнівне задоволення. Глибокі долини, висохлі русла рік, болотиста місцевість теж не підходять. Там буде мокро, або що ще гірше – річка може повернутись в своє русло. 

Встановлюйте намет там, де не дує сильний вітер. Якщо це гірський похід, орієнтуйтесь на місцевості, ви можете поставити намет в улоговині або на схилі, які захищають від сильних поривів. 

Підготовка місця

Ідеально горизонтальні майданчики – це мрія туриста, але зустрічаються вони досить рідко, тому просто обирайте місця з мінімальним нахилом. Інакше будете всю ніч сповзати з килимка або скочуватись на свого напарника. 

Хитрість від досвідчених туристів №1: якщо доводиться ночувати на схилі та є ймовірність сповзати вниз в наметі (або разом з ним, що ще гірше;) ), можна “вирівняти” місце за допомогою трави, сухого очерету, тонких гілок з листям. Просто настилаєте все це на землю, поки місце не стане достатньо рівним. Але будьте уважні, якщо у вас намет ультралайт, то ялинові гілки вам не підходять, вони можуть проколоти дно внутрішнього тенту. Також можна компенсувати кут нахилу за допомогою речей та рюкзака, їх треба покласти на підлогу під килимок. 

Важливо вирівняти майданчик – прибрати каміння, гілки, витоптати траву, сніг. Каміння та гілки треба прибрати не тільки для того, що не відчувати себе на ранок "принцесою на горошині" – вони можуть пошкодити дно намету. Гострі гілки або край каміння можуть розрізати дно або навіть пробити килимок. А що може бути гірше, ніж зіпсоване спорядження?

Якщо встановлюєте табір в лісі, погляньте вгору – сухостій або старі дерева можуть впасти при сильному вітрі. Тому або обирайте інше місце, або зразу прибирайте гілки. 

Загалом, ліс – це ідеальне місце для ночівлі – тут немає сильного вітру, на ранок не буде роси, в міжсезоння тут менше заморозків, а якщо ліс хвойний, то й досить сухо. 

В гірському поході не встановлюйте намет біля обривів, карнизів, в ярах. Навіть найстабільніша, на перший погляд, порода може виявитись ненадійною. 

Перевірка на сусідів

Вибираючи місце під намет, намагайтесь не розкладати табір близько до населених пунктів – вам буде не комфортно від шуму місцевих. А вони можуть не завжди бути люб’язними до туристів. 

В лісі є місця, де можна ставити намет, а де не можна. Наприклад, якщо бачите стежки тварин на шляху до води – це не найкраще місце. Тварини будуть йти на водопій, можуть зачепити відтяжки, в результаті – будете налякі і ви, і тварина. 

І ще один тип сусідів – мурахи. Уважно вивчіть місце для табору. Якщо немає мурашників, то можуть бути їх маршрути. А вони – не найкращі сусіди, згодні?:)

Встановлення та фіксація на місцевості 

Про те, як встановити намет з дугами або двоскатний радимо ознайомитись вдома й потренуватись зі встановленням наперед. Так ви будете впевнені, що всі комплектуючі на місці й будете знати що і як робити. 

Після того, як зберете свій похідний дім, не забудьте його зафіксувати. Кілочки та вітрові відтяжки не просто так йдуть в комплекті. По-перше, вони потрібні щоб намет не здуло вітром. З їх допомогою ви можете зафіксувати його до землі. По-друге, воин забезпечують необхідний натяг тенту на випадок дощу, адже провисаючий тент гірше “працює”.

Багато хто нехтує правильним натягом тенту й спокійно йде спати з фразою: “Все рівно дощу немає”. А потім під ранок прокидається від того, що краплі тарабанять по верху, а бризки від землі вже промочили внутрішній тент. Так ось, щоб цього не було, одразу під час встановлення натягуйте всі відтяжки та фіксуйте кілочками. Добре натягнутий тент не пропускає воду, А та вода, що стікає з тенту, не промочить внутрішній шар. 

Якщо немає можливості використати кілочки, то їх функцію виконують відтяжки, зафіксовані на місцевості. Їх прив’язують до пеньків, дерев, колод. Можна також використовувати мішки з піском, снігом, каміння. 

Пам’ятайте, погода в горах мінлива, й треба бути готовим до будь-яких ситуацій. 

Як встановити намет під час дощу?

Вибрати місце й встановити похідний дім в гарну погоду – це просто, особливо якщо цей похід не перший. А ось як поставити намет під час дощу? Відповідь проста – треба збирати його настільки швидко, наскільки це можливо. Але й тут є свої нюанси. 

Хитрість від досвідчених туристів №2. Ви маєте легко та швидко діставати намет з рюкзака, інакше поки будете його шукати, є ймовірність намочити решту спорядження. 

Хитрість від досвідчених туристів №3. Якщо модель з внутрішнім каркасом, спочатку треба окремо скласти дуги, потім розправити підлогу, зверху на неї покласти каркас й все це накрити зовнішнім тентом. Далі залізайте під зовнішній тент та кріпіть каркас. Незручно, але що робити?

В варіантах з внутрішнім каркасом важливо, щоб внутрішній тент не намок, в таких випадках виникає питання: чим накрити намет під час дощу, поки він не зібраний?

Хитрість від досвідчених туристів №4. Зібрати намет під крислатим деревом та перенести його на вибране місце. 

Якщо ж намет з зовнішнім каркасом, то проблем буде менше. Але не забувайте, що внутрішній та зовнішній тенти не мають торкатись один одного у вологому стані. Інакше похідний будинок буде пропускати вологу. 

Хитрість від досвідчених туристів №5. Носіть з собою окремий тент. Тоді можна спочатку розтягнути тент на дервах, а потім збирати під ним намет. На ранок він буде корисний під час сніданку та зборів. 

Але і це ще не все. В дощову погоду вода може затікати під намет, незалежно від того, встановлений він на рівній місцевості чи на схилі. В таких випадках багато хто задається питанням як правильно окопати намет від дощу. Але копання особливої користі не дасть, ви так тільки збільшите кількість бруду навкруги та перериєте грунт. Рів навколо намету не буде працювати так ефективно, як це зробить додаткова підлога та правильне його встановлення. Архітектура сучасних моделей враховує різні ситуації та варіанти встановлення. Тому якщо ви використовуєте футпринт для захисту від вологи знизу, й правильно натягуєте зовнішній тент, швидше за все ви залишитесь в сухості та комфорті. 

До речі, а ви користуєтесь футпринтом? Напишіть нам про це в коментарях нижче. 

Футпринт – це така додаткова підлога для намету, яку можна купити самостійно або в комплекті з похідним будинком. В вологу погоду він захищає від намокання. Його особливість в тому, що за розміром він трохи менший, ніж основна підлога. І вода, яка стікає з даху, не потрапляє на нього. Інакше б між основною і додатковою підлогою накопичувалась вода і як каже наш Артем Коломієць “і вийшло там справжнє озеро”.

Крім цього футпринт захищає основну підлогу від тертя та проколів. Коли ви всередині намету тиснете колінами на підлогу, то створюєте додаткове тертя підлоги об поверхню, на якій встановлений намет. А футпринт від цього вберігає. Особливо важливо використовувати його власникам наметів серії ультралайт. Додаткова підлога приймає на себе всю жорстокість каміння та піску, на яких ви встановлюєте намет. 

Хитрість від досвідчених туристів №6. Якщо немає футпринту, а встановлювати намет на вологу землю не хочеться, постеліть листя папороті на місце, де буде стояти намет. Воно достатньо велике та об’ємне, щоб захистити від бруду. 

Як встановити намет на снігу? 

Зимовий похід вимагає більш ретельного підходу до спорядження. Тут треба використовувати альпіністські та трекінгові намети. Їх каркас та матеріали витримують сильні вітри та вагу снігу. Крім того, звертайте увагу на кілочки. Вони мають бути довші від звичайних, мати додатковий вигин або використовуйте якоря. Якщо таких в комплекті немає, радимо купити їх окремо. 

Місце для намету взимку має бути захищено від вітру, інакше на ранок вас може занести снігом. Майданчик має бути рівним, з ущільнею поверхнею. Для цього можна утрамбувати сніг лопатою, лижами, просто притоптати його ногами. 

Якщо є можливість, можна викопати в товщі снігу місце під намет. Так ви захистите його від вітру, і він не буде видувати тепло назовні. Корисно мати навички того, як побудувати стіну навколо намету для зимового походу. 

Хитрість від досвідчених туристів №7. Для фіксації відтяжок можна використати мішки, пластикові пляшки, гермомішки. Треба заповнити їх снігом та прикопати, залишивши невеликий край, щоб прив’язати відтяжку. 

Правильне встановлення намету на льоду вимагає спеціальних кілочків, які вкручуються в лід або спеціальних льодобурів для намету. Візуально вони нагадують альпіністські льодобури, але менші за розміром та дешевші. 

Також для цієї мети можна використати трекінгові палиці, льодоруби, лижі. 

Встановлення намету в вітряну погоду 

Вітер може застати вас в будь-який сезон й практично всюди. Встановлювати похідний будинок в таку погоду не зручно – намет здуває, вириває з рук, а зібрана внутрішня частина може взагалі полетіти, якщо ви не встигли її закріпити.  

Щоб поставити намет, коли дує сильний вітер, треба:

  • Вибрати місце з мінімальним вітром; можна спуститись вниз до лінії лісу, спорудити захист з каміння або закопатись в сніг. Такі “стінки” не тільки захищають від вітру, але й зберігають тепло.

  • Визначити звідки дує вітер та ставити намет відносно напрямку вітру, тобто туди найвужчою стороною. Якщо найвужчий – це вхід, тоді ставте головою до вітру. В іншому випадку кожного разу, коли ви будете виходити, вітер буде задувати всередину. Як мінімум – це буде холодно, як максимум – ваш намет перетвориться на парус. 

  • Розпакувавши намет, прикладіть всі тенти чимось важким – рюкзаком, черевиками. 

  • Намагайтесь розправити внутрішній тент не підіймаючи його над землею або притримуйте його руками, коліном. Закріпіть краї підлоги кілочками.

  • Зібрані окремо дуги пристібніть до тенту, але не піднімайте конструкцію.

  • Зовнішній тент фіксуйте швидко, бажано, щоб це робили одразу декілька людей. 

  • Підніміть конструкцію та зафіксуйте всі відтяжки на кілочки. Перед тим, як будете закріплювати намет від вітру, бажано перевірити всі точки, де будете кріпити відтяжки. 

Правильно встановлений намет не повинен сильно “ляскати” по тенту. Якщо на ранок вітер не ущухне, збирати його потрібно в зворотньому порядку. Також можна спочатку зняти дуги, й тим самим “положити” конструкцію на землю, а потім від’єднувати всі відтяжки. 

Заключення

Походи та пригоди –це не тільки сонячна погода та ідеальні місця для наметів.

Бувають ситуації, коли доводиться розкладати табір під дощем або на кам’янистій місцевості, де немає можливості використати кілочки. Але знаючи правила встановлення, нюанси фіксації та деякі хитрощі, можна створити безпечне місце для ночівлі та затишок, де б ви не знаходились, чи то берег річки, чи вершина гори.