Активний відпочинок на природі без виснажливого добирання до локацій на громадському транспорті, пошуків та облаштування місця для ночівлі і строгих обмежень в об’ємі спорядження, — звучить привабливо, еге ж? Усі ці переваги і не тільки має караванінг — подорожі з проживанням у спеціально обладнаних автомобілях.

Ще з десяток років тому цей вид туризму був знайомий нам переважно з іноземних серіалів і фільмів, та сьогодні він стає все більш популярним і доступним в Україні. Розказуємо головне про караванінг: які бувають автобудинки, де зупинятись, що брати з собою та як підготуватись.

Зміст:

  1. Види караванів: від автонамету до пересувних квартир
  2. Оренда каравана в Україні та світі
  3. Де облаштувати табір на каравані: «дикун» чи кемпінг?
  4. Як підготуватися до подорожі в автодомі
  5. Чому варто обрати караванінг для відпочинку на природі

Види караванів: від автонамету до пересувних квартир

Караванінг — це формат туризму, що передбачає подорожі та проживання в спеціально обладнаних автоприцепах або автодомах.

Але умовно сюди можна віднести також мандри, під час яких ви ночуєте в салоні машини чи спеціальному автонаметі, встановленому на даху/в багажнику автомобіля, або ж розбиваєте біля машини повноцінний кемпінговий намет. В цьому разі ви теж можете взяти значно більше спорядження, ніж для пішого походу, однак такого комфорту й свободи пересування, як у випадку з караваном, досягти не вийде.

Якщо ж говорити про класичний караванінг, то тут, як ми вже й казали, є два варіанти, кожен з яких має свої особливості, переваги та недоліки.

Карванінг з Автодомом/кемпером

В цю групу входять каравани, в яких жилий модуль і автомобіль складають монолітну конструкцію. Автобудинки бувають дуже різні в плані розміру, дизайну і “начинки”, їх майструють навіть на базі шкільних автобусів, УАЗів і трициклів. Та найбільш популярний і доступний варіант — це переобладнаний під караван мінівен, розрахований на кілька дорослих. А найрозкішніший автодім-альковен, побудований на базі вантажного авто. Він вміщує приблизно 8 чоловік і, в порівнянні з мінівеном, який дає базові зручності та комфорт, реально схожий на повноцінне житло. Інтер'єр люксових моделей практично не відрізняється від сучасної квартири, бонусом в алькові (надбудові над кабіною водія) розміщують велике двоспальне ліжко.

Переваги  та особливості автодома та кемпера:

  • Стандартне наповнення кемпера включає кілька ліжок, столову з шафами, столом і лавою, кухню з газовою плитою та холодильником, баки для технічної води, умивальник, душ, туалет, освітлення, розетки. 
  • В утеплених кемперах комфортно мандрувати навіть взимку (за температури до -25°С).
  • За умови достатніх запасів газу, технічної та питної води, наявності сонячних батарей кемпер забезпечує практично повну автономність у дикій глушині до кількох тижнів!
  • Краща маневреність: управляти суцільним автодомом (зокрема на поворотах, вузьких та звивистих ділянках), легше, ніж зв’язкою авто+причіп.
  • Під час руху у вас є швидкий доступ до багажу, не треба робити зупинку і бігти в «дім», щоб взяти щось.

Мандри з Домом-причіпом/трейлером/автодачею

Основна відмінність від кемпера — це самохідна конструкція без мотора, яка приєднується до автомобіля. Розміри та наповнення можуть кардинально відрізнятись. Так, є великі трейлери до 12 метрів в довжину, що практично не уступають по комфорту та габаритам автодомам. Але такий потрібно чіпляти лише до машини з потужним двигуном, вагою не менше за вагу самого трейлера, тобто, це має бути, наприклад, позашляховик чи мікроавтобус.

А от компактний «каплевидний» причіп (на фото) можна без проблем буксувати майже будь-яким легковим авто. Але й наповнення такої двохметрової «краплі» буде досить аскетичним: як правило, душу і туалету тут немає, а міні-кухня вбудована в багажник. Також є цікавий варіант для пікапа — жилий модуль, який не має колес і  встановлюється безпосередньо на кузов автомобіля.

Переваги  та особливості:

  • Причепи коштують в середньому на 30-50 % менше за автодім.
  • Економія на пальному також відчутна
  • Оснащення навіть найменших автодач дозволяє зберігати автономність до трьох днів.
  • Причіп — це по суті валіза, яку за необхідності можна залишити, наприклад, в кемпінгу, і поїхати порожнім в магазин чи вивчати околиці. З автодомом так точно не вийде, ганяти його зайвий раз туди-сюди геть не зручно. Але є й мінус: у вас немає доступу до “будинку” на ходу.
  • Водіння з причіпом має свої особливості. Потрібно навчитися правильно гальмувати, повертати тощо. Крім того, причіп менше, ніж автодім, пристосований до поганих доріг.

Знаходитись в трейлері під час руху строго заборонено, всі пасажири мають бути в автомобілі!

Оренда каравана в Україні та світі

Покупка автодому має сенс лише тоді, коли ви впевнені, що такий формат мандрів вам підходить, і відпочивати в каравані будете часто. Бо купити автодім - досить дорога розвага! Для початку ж радимо провести тест-драйв, взявши кемпер в оренду.

  • Пункт проката можна без проблем знайти в популярних туристичних регіонах Європи та Північної Америки — караванінг тут розвинений дуже добре. В Україні аналогічні служби теж є, але їх значно менше.
  • Оренда автодому обійдеться від $60, причепа — від $30. Чим більше днів оренди — тим менша ціна. Плюс враховуйте, що для оформлення оренди потрібно внести заставу. В гарячий сезон бронюйте потрібний транспорт заздалегідь.
  • Відразу плануйте радіальну поїздку. Служби оренди звичайних легкових авто часто пропонують послугу «повернення в іншому місті», але з караванами таке рідко практикується. Маршрут, як правило, погоджується з орендодавцем.
  • Умови оренди. Зазвичай оформити оренду можна на водія не молодше 21-25 років, зі стажем водіння мінімум 1-5 років.

Для управління більшістю караванів достатньо прав категорії «В», але для деяких причепів потрібна «Е» (залежить від ваги транспортного засобу і ПДР в конкретній країні).

Де облаштувати табір на каравані: «дикун» чи кемпінг?

В Україні є вдосталь місць для відпочинку «дикуном», а строгих обмежень щодо цього немає. Головне не паркуватись на приватній території, також бажана близькість до джерела з питною водою(для більшої автономності). А от в Європі навпаки: зупинятись дозволено переважно на спеціально відведених територіях, насамперед в кемпінгах.

Кемпінг та автокемпінг в Європі і США розвинений на дуже високому рівні. Це стосується як кількості, так і якості. Тільки на території Німеччини облаштовано більше 3 тисяч кемпінгів! Додайте розвинену інфраструктуру, охорону, чистоту — і отримаєте ідеальне місце для відпочинку в автодомі. Так, ви втрачаєте приватність — в цьому плані відпочинок дикуном все ж виграє. Але в усьому іншому — суцільні плюси, адже в кемпінгу караванери отримують:

  • Постійний доступ до електрики та Wi-Fi, технічної і питної води.
  • Повноцінний душ і туалет — актуально для туристів, які подорожують з компактною автодачею без санвузла.
  • Територію під охороною. Це особливо важливо, якщо ви збираєтесь не тільки 24/7 чілити в своєму автодомі, а й поєднувати лінивий відпочинок з походами та іншими активними заняттями на природі.
  • Спілкування з однодумцями. Можна провести приємний вечір з іншими караванерами, обмінятись досвідом, скооперуватись для ігор, походів та іншого дозвілля.

В європейських кемпінгах під каравани зазвичай виділяється окрема велика територія, та бувають і змішані стоянки, де автобудинки і намети стоять упереміш. У будь-якому разі, дефіциту місць тут, як правило, немає. Вартість проживання складає приблизно 25-30 євро за одну машину і двох людей.

В Україні культуру відпочинку в кемпінгах почали активно популяризувати не так давно. І якщо з наметовими містечками ситуація ще більш-менш задовільна, то для караванерів поки що варіантів не так багато. Кемпінгів, розрахованих на стоянку кемперів, всього кілька десятків, а місць в кожному здебільшого обмаль.

«Дикун» для українського караванінгу поки що залишається в пріоритеті, і все ж, популярні локації потроху починають обростати автокемпінгами. Зокрема, кемпінги з місцем для караванів є у Квасах (звідки стартує один з популярних маршрутів на Говерлу), на Шацьких озерах, біля Дземброні (старт на Піп Іван Чорногірський), поблизу Нацпарку Синевир, в Східниці.

Читайте більше про те, як облаштовані кемпінги в Україні та Європі, де їх знайти і про які нюанси відпочинку варто знати.

Важливо. Під час вибору кемпінгу в першу чергу звертайте увагу на наявність та якість доїзду: рухатись на автодомі бездоріжжям — небезпечно, прокатні фірми взагалі це забороняють. Також поцікавтесь, в якій частині відведене місце під каравани, щоб потім не виявилось, що ви стоїте посеред асфальтованої парковки, і на відпочинок на природі це мало схоже. 

Як підготуватися до подорожі в автодомі

  • Розплануйте поїздку і детально вивчіть маршрут. Потрібно заздалегідь дізнатися, де по дорозі заправитись, поповнити запаси технічної води, спорожнити туалет, купити продукти,зарядити акумулятори, заночувати тощо.
  • Не обов’язково чітко слідувати плану, але приблизний розклад і корисні локації під рукою допоможуть мінімізувати ризики та форс-мажорні ситуації на шляху.
  • Вивчіть особливості управління кемпером / буксування трейлера. Нічого супер-складного в цьому немає, але є нюанси в плані гальмування, швидкості, проїзду поворотів тощо.

  1. Підготуйте необхідні інструменти для ремонту авто і жилого модуля: гайкові ключі, компресор, мультиметр, плоскогубці, монтировку, молоток, ізострічку, викрутки, мультитул тощо. Якщо подорожуєте з причепом, набір інструментів тримайте в машині. Також не забудьте буксирувальний трос, противідкатні упори, вогнегасник та запаски для деталей, які часто виходять з ладу.
  2. Проведіть ТО транспорту. Перевірте гальма, повороти, стоп-сигнали, освітлювальні прилади, тиск в шинах,кондиціонер/пічку, паливну систему, ходову тощо.
  3. Зробіть необхідні запаси: пальне, газ, технічна вода, хімічні реагенти для біотуалету, омивач скла, питна вода, продукти. Якщо відпочиваєте дикуном, візьміть засіб для очищення води — на випадок, якщо запаси закінчаться і доведеться пити воду з джерела.


*Ймовірно, у вас буде спокуса взяти буквально ВСЕ, адже місця в автодомі явно більше, ніж в рюкзаку. І ви дійсно можете дозволити собі зайве — хоч кавоварку чи бабусин чайний сервіз:) І все ж, місце обмежене, тому варто віддавати перевагу компактним легким речам і вчасно зупинитися у спробах перенести в кемпер півквартири.
 

  1. Організуйте зберігання та надійно упакуйте речі. Керуйтесь тим, що все, що під час тряски в дорозі може впасти впаде. Також враховуйте постійне тертя речей один об одного. Тому закріпіть, упакуйте, замотайте плівкою, перекладіть папером тендітні речі, пересипте в зіп-пакети крупи, пральний порошок та інші сипучі продукти, заклейте скотчем банки з гвинтовими кришками (можуть розкрутитися від тряски). Якщо в автодомі є мікрохвильова піч, на час руху дістаньте і надійно упакуйте скляну тарілку. Усі речі рівномірно розподіліть по площі кемпера, щоб багаж не впливав на центр тяжіння. 
  2. Візьміть в дорогу перекус і воду, вологі серветки, термос і/або кружки з кришкою-поїлкою з гарячим напоєм, невеликі пакети для сміття — ці дрібниці зроблять поїздку комфортнішою.

  1. Перед стартом перевірте всі люки, багажники, вікна, газовий балон — все повинне бути закрите і/або надійно закріплене. Для автодач: перевірте з'єднання авто з причепом + періодично моніторте стан зчеплення по дорозі. 

Зверніть увагу. Детальну інформацію про управління та обслуговування каравану можна знайти на спеціалізованих ресурсах, наприклад, на тематичних форумах caravaning.in.ua і caravanua.com.

Як облаштувати кухню та харчуватися в каравані

Більшість караванів обладнані* газовою плитою, холодильником та мийкою, що в рази полегшує питання харчування під час подорожі. Ви можете готувати практично як на домашній кухні, з свіжих продуктів.

І все ж, є певні обмеження:

В каравані потрібно економити газ та воду, об’єм холодильника обмежений, та й не хочеться на відпочинку витрачати багато часу на приготування їжі. З цієї точки зору раціонально взяти на озброєння принципи похідної кухні: чітко розпланувати меню по дням, зробити акцент на швидких стравах (наприклад на субліматах і консервах), додати багато ситних перекусів. Також дізнайтесь, як мити посуд на природі, використовуючи мінімум води.

*Якщо кемпер не обладнаний тією чи іншою стаціонарною кухонною технікою, не проблема: замініть її похідним/кемпінговим спорядженням. Зверніть увагу на наступні позиції в асортименті магазину Shambala:

Чим ще доповнити кухню в каравані? Кемпінговими меблями! Навіть якщо в автодомі є столова, вам все рівно захочеться більшу частину часу їсти на свіжому повітрі. Для облаштування «веранди» вам знадобляться:

Щодо посуду для готовки і харчування в каравані, можна користуватись і звичайним домашнім. І все ж більш практичним рішенням буде похідний посуд з легких та міцних матеріалів.

Що ще взяти з собою для облаштування кемпера

Від базового спорядження для обслуговування автодому і організації харчування переходимо до речей, які зроблять вашу мандрівку ще більш зручною і безпечною.

  • Придверний килимок і засоби для прибирання. Караван — це теж дім, в якому потрібно підтримувати чистоту. Тож обов’язково витирайте ноги на вході (а ще краще роззувайтесь/перевзувайтесь в капці) і візьміть віник, совок, швабру, ганчірки, мішки для сміття.

  • Ліхтарі. Вбудованого освітлення часто недостатньо, тож радимо додатково взяти звичайні ручні ліхтарі і налобний (знадобиться зокрема для ремонту авто) - обов’язково, і, за бажанням, кемпінгові ліхтарі та гірлянди.
  • Гамак. Можливо, й не найнеобхідніша річ на природі, але одна з найприємніших:)
  • Засоби гігієни: шампунь, мило, зубна паста і щітка, туалетний папір, рушники, засіб для прання речей (+мотузка і прищіпки) тощо. Якщо ваш кемпер не обладнаний санвузлом, організуйте похідну ванну кімнату з допомогою спеціального тенту і туристичного душу.

Важливо! Засоби для миття потрібно брати екологічні, біорозкладні. Не виливайте брудну воду в водойми і правильно облаштуйте вуличний туалет на природі (якщо немає біотуалету). Читайте більше про гігієнічні процедури на природі та організацію туризму без шкоди довкіллю.

  • Піжама/термобілизна і плед/спальник — взимку/міжсезоння та на випадок холодних літніх ночей, знадобляться навіть в кемпері з обігрівом (якщо система опалення раптово вийде з ладу). До речі, хорошим рішенням в цьому випадку стане ковдра-спальник, яку можна використовувати різними способами, наприклад, закутатись в неї під час вечірніх посиденьок на вулиці.
  • Одяг для відпочинку в каравані підбирайте зручний, з дихаючих тканин. В ідеалі вдягатись по класичній похідній концепції трьох шарів, тобто футболка/термобілизна+фліска/пуховий жилет+вітровка, і знімати/додавати шари в залежності від погодних умов. На випадок дощу замість парасольки краще мати дощовик.
  • Спорядження для активного відпочинку. Чим хороший караванінг, так це тим, що можна привезти практично будь-який спортивний інвентар! Починаючи від м’ячів та речей для походу, закінчуючи лижами, велосипедом, сапом і серф-дошкою.

Крім того, продумайте, чим будете займатись у вільний час, особливо в дощові дні: візьміть настолки, книги, музичні інструменти та інші речі для дозвілля.

Чому варто обрати караванінг для відпочинку на природі

Новачкам може здатися, що мандри в автодомі вибирають для економії. Однак це не так. Якщо відпочинок у кемпінгу з наметами за умови грамотного підходу і справді зекономить вам кошти, то караванінг, насправді недешевий формат туризму. Оренда кемпера + витрати на пальне + місце в кемпінгу + спорядження в сумі обійдуться, як стандартний готельний відпочинок в Турції. А покупка власного автодому взагалі навряд чи коли-небудь окупиться. Попри це, караванінг стає все популярнішим і популярнішим, і тому є купа причин:

  • Свобода пересування. Не потрібно строго прив’язуватися до локацій і дат, броні в готелі та графіку руху громадського транспорту. Можна хоч кожного дня без проблем міняти місце ночівлі. При цьому відпадає необхідність носити туди-сюди валізи і розкладати речі або розбивати табір — все завжди і так з вами на своїх місцях.
  • Приїхали в кемпінг вночі чи в дощовий день — теж не проблема, адже потрібно лише знайти місце для стоянки, і можна відпочивати, а не витрачати мінімум годину на розкладання намету.

  • Автокемпінг підходить всім, немає обмежень по віку чи фізичній підготовці. Це чудовий спосіб відпочити з дітьми на природі — в кемпері їм буде безпечніше, ніж в наметі, і значно цікавіше, ніж в готелі.
  • Можна взяти у відпустку домашнього улюбленця, причому будь-якого: собачку, кота, папугу і навіть морську свинку.

  • Автодім виграє у намету в плані безпеки для здоров'я. Значно зменшується ризик переохолодження, спина не болить через жорстку поверхню для сну, у диких умовах менше шансів нападу звірів вночі. Також в більшій безпеці ваші речі — все ж авто замикається значно надійніше, ніж намет. Якщо ви зупинились в кемпінгу, можна спокійно відправитись в похід на цілий день, а то і на кілька, і не переживати за свій багаж.
  • Відпочинок в каравані комбінують з будь-якими активностями на свіжому повітрі: трекінгом, скелелазінням, катанням на велосипеді, каякінгом, серфінгом і не тільки.
  • За необхідності, караванінг суміщають з віддаленою роботою за ноутбуком. В кемпінгу з доступом до Wi-Fi і стаціонарної мережі з цим взагалі не буде проблем, і навіть на відпочинку дикуном, за умови хорошого зв'язку та обладнання кемперу сонячними батареями, це досить реально.
  • На караванній кухні можна готувати швидкі і прості страви, витрачаючи на це мінімум часу, або ж зварити справжній борщ чи інші домашні смаколики. І, головне, зайнятись цим вийде в будь-який момент, незалежно від погоди.  
  • Караванінг доступний в усі пори роки. Зимові багатоденні походи — це казково, та не кожен готовий до них. А в кемпері з опаленням комфортно відпочивати на природі круглий рік.

І нарешті, про головне. Караванінг — це вже не просто спосіб пересування і місце проживання туристів, а ціла філософія, культура, яка об’єднує людей по всьому світу. У мандрів на колесах, однозначно, є своя неповторна атмосфера, яка захоплює людей з перших кілометрів!