Зміст:

  1. Шацькі озера на мапі та їх особливості
  2. Чим зайнятися на Шацьких озерах?
    1. Віндсерфінг і кайтсерфінг 
    2. Водні прогулянки і дайвінг
    3. Піші та велопоходи
    4. Риболовля, збір грибів та ягід, бьордвотчінг
    5. Відпочинок з дітьми
  3. Як доїхати до Шацьких озер?
  4. Де жити на Шацьких озерах?
  5. Найкращий час для відпочинку на Шацьких озерах
  6. Що брати на Шацькі озера?
     

Шацькі — комплекс озер в оточенні лісу на Волині, —  може стати чудовою альтернативою горам і морю. Тут доступний не тільки пляжний відпочинок, а й активні заняття, включаючи віндсерфінг та велопоходи. Навіть у розпал сезону на озерах немає величезних натовпів туристів, тож можна насолодитися дикою природою і відпочити в тишині. Розказуємо, як спланувати поїздку на Шацькі, та чим тут зайнятися.  
 


 

Шацькі озера на мапі та їх особливості
 


Шацькі озера «примостилися» на самому краєчку України на північному заході, у Ковельському районі Волинської області, всього в кількох кілометрах від кордону з Польщею та Білоруссю. Комплекс включає 23 озера різного розміру. Між водоймами немає чітких меж, озера переходять з одного в інше або поєднані каналами. Всього вони займають площу більше 300 кв.км - це найбільша в Україні і одна з найбільших в Європі озерних груп. В 1983 р. на території озер та прилеглих лісів створили Шацький національний парк. 
 


 

Але не тільки масштабами вражає це місце. Ось найбільш цікаві факти про Шацькі озера:
 

  • Вода тут чиста і прозора. У сонячну безвітряну погоду навіть на великих глибинах можна побачити піщане дно. За цю особливість Шацькі прозвали «голубими очима Волині».

  • Шацьке поозер'я — це ціла «лікарня під відкритим небом». Вода містить срібло, йод і гліцерин, які пом’якшують і зволожують шкіру, загоюють рани. Подейкують, що колись панночки з Європи замовляли доставку води з Шацьких і приймали з нею омолоджуючі ванни! Також цілющими вважаються озерні грязі.

  • В місцевих водоймах водиться 30 видів риби. Зокрема і вугор, який донедавна був головним місцевим делікатесом і одним із символів регіону. Однак у зв'язку з різким скороченням популяції в 2021 р. вугря внесли до Червоної книги України як зникаючий вид, а його вилов заборонили. 

  • В лісах навкруги озер можна зустріти зайця, кабана, косулю, лисицю і навіть лося! А на побережжі — видр і бобрів. 
     



Озеро Світязь - найбільше з Шацьких
 

Окремої уваги варте найбільше озеро комплексу, Світязь. Воно — як невелике прісне море, у вітряну погоду тут навіть піднімаються метрові хвилі! Світязь — найглибше озеро в Україні. Середня глибина тут близько 7-ми метрів, але в  одному місці є 58-метрова западина — в чотири рази більше, ніж максимальна глибина Азовського моря! На озері є навіть невеликий острівець, а в періоди обміління з-під води з’являється ще два. 
 


 

Озера Пулумецьке, Кримне та Мошне
 

Інші озера комплексу не менш цікаві. Наприклад, друге за величиною, Пулемецьке, приваблює туристів оглядовою вежею, з якої можна робити фото і спостерігати за заходом сонця (подібна вежа є також на оз. Перемут). Невелике озеро Кримне — найбільш віддалене, оточене лісом, тож тут класно спостерігати за природою. Його часто називають найкрасивішим з Шацьких озер, і недарма: вода за рахунок вмісту кремнію має незвичайний червоний відтінок, а на берегах ростуть рідкісні дикі орхідеї. Мошне — найстарше з Шацьких, йому майже 10 тисяч років, а на берегах реліктового озера ростуть старовинні сосни віком понад 100 років.
 

 

Вам також може бути цікаво: Активний відпочинок у Татрах: особливості і топові локації 

 

Чим зайнятися на Шацьких озерах?
 

Традиційно Шацьке поозер’я сприймають як «прісноводний курорт». Тут дійсно є все необхідне для класичного пляжного відпочинку: облаштований піщаний берег, кіоски з напоями та смаколиками, піцерія, сауни і бані, різноманітні розваги* (тир, більярд, пейнтбол, дискотеки, кінні прогулянки і т.д.). *На період воєнного стану робота розважальних локацій може бути обмежена або призупинена. 
 


 

Та не лише купання і сонячні ванни приваблюють сюди людей. На Шацьких озерах також можна займатися різними видами водного спорту, пішими і велопоходами, риболовлею, спостереженням за птахами тощо.

 

Віндсерфінг і кайтсерфінг 
 

Віндсерфінг на озері — це не жарт?! Така реакція, ймовірно, буде у тих, хто займався цим видом спорту виключно на морі. Але на деяких озерах, зокрема і на Світязі, ви також зможете «спіймати хвилю». Та є важлива умова — вітер не менше 3-4 м/с. Тільки в цьому випадку ви застанете за озері хвилі висотою до метру і зможете насолодитись віндсерфінгом на всі 100%. Також візьміть до уваги, що найкращі хвилі можна піймати ближче до середини озера.
 


 

Віндсерфінг на Шацьких озерах — вже давно не екзотика, тут навіть є прокат відповідного спорядження та курси віндсерфінгу для новачків. Також тут можна займатися кайтсерфінгом — катанням на дошці з парашютом. Для нього теж потрібна вітряна погода, але пориви можуть бути меншої сили, ніж для віндсерфінгу. 

 

Водні прогулянки і дайвінг
 

Оглядати Шацькі озера найкраще безпосередньо з води. В цьому разі ви зможете заплисти в найвіддаленіші куточки, зокрема і на острівець посеред озера Світязь. Можна організувати навіть повноцінний багатоденний водний похід по всім великими водоймам комплексу, але й короткий сплав теж подарує масу нових вражень!

Для бажаючих на Шацьких здають на прокат різноманітні плавзасоби: катамарани, байдарки, каяки, човни, вітрильні яхти, SUP-дошки.
 


 

Ще крутіше ознайомитись зі світом Шацького поозер'я не на воді, а в воді! Тутешній дайвінг, звичайно, не зрівняється з Таїландом чи Єгиптом, але й тут є, на що подивитися. В прозорій воді цікаво спостерігати за зграйками риб і цілими «підводними лісами» водоростей.

Для підводного плавання на Світязі також є всі умови: можна взяти спорядження на прокат, пройти навчання в школі дайвінгу Dive It (знаходиться біля пансіонату «Шацькі озера» на березі оз. Світязь).
 

 

Читайте також: Водні походи: топ-маршрути України та світу

 

 

Піші та велопоходи
 

Продовжуємо вивчати світ Шацьких озер, на цей раз уже з землі. Територія комплексу настільки велика, що можна влаштувати багатоденний похід з ночівлею в місцевих кемпінгах. Та найкраще мандрувати по Шацькому нацпарку на велосипеді. Так ви встигнете побачити значно більше, ніж пішки, і зануритесь значно далі і глибше у «нетрі», ніж на автомобілі.
 


 

Для велопоходів на Шацьких є всі умови. Дорога пролягає частково асфальтованими автодорогами, частково широкими лісовими стежками. Шлях майже весь час рівнинний. І навіть не обов’язково везти власний ровер — його можна взяти напрокат у Шацькому.

Територією Нацпарку прокладено кілька офіційних екостежок (маршрутів) для піших і велопоходів. Шлях промаркований, обладнаний інформаційними стендами, альтанками для відпочинку, містками через потічки і болотисті ділянки.
 

Маршрут «Лісова пісня»
 

Довжина маршруту - 5,6 км. Проходить через сосновий ліс від оз. Пісочне до оглядової вежі на оз. Пулемецьке. 
 


 

Маршрут “Світязанка”

 

 Загальна довжина - 5,2 км. Стежка через сосновий ліс біля оз. Світязь до оглядового майданчика на затоці Бужня.
 


 

Маршрут "Три озера”

 

Довжина - 5,8 км. Радіальний маршрут зі стартом і фінішем біля оз. Пулемецьке (на березі зі сторони с. Пульмо). На шляху ви зустрінете оглядову вежу, покинутий дот часів Другої світової війни, заболочене озеро Климівське, озеро Мале Чорне з безліччю птахів і річку Копаївку (по факту осушувальний канал). 
 

 


 

Маршрут “Два озера”

 

Довжина маршруту вже дещо більша за попередні - 9 км. Проте частково дублюється попередній маршрут. Старт біля санаторія «Лісова пісня» в с. Гаївка → сосновий бір і пляж Піцунда біля оз. Пісочне → залишки доту  → річка Копаївка  → оглядова вежа на оз. Перемут. 
 


 

Маршрут “Запісочне-Незабудка”
 

Довжина - цілих 35 км. Найдовший (з офіційних) маршрутів на Шацьких. На велосипеді займе близько 4 годин. Шлях проходить від кемпінгу “Незабудка” на оз. Світязь до кемпінгу “Запісочне” на оз. Пісочне. По дорозі можна подивитись одразу на шість озер (крім вищезгаданих Світязя і Пісочного, ще Луки, Пулемецьке, Острів'янське, Климівське), ялинник і старовинну дерев'яну церкву в с. Острів’я.
 


 

Детальніше про офіційні маршрути — на сайті Шацького Національного парку

Звичайно, є й інші варіанти велоподорожей на Шацьких озерах. Можна комбінувати офіційні маршрути, організувати кількаденний заїзд з відвідуванням інших озер або включити Шацькі озера в масштабний велопохід Волинською і сусідніми областями. Головне, рухайтесь тільки по дорозі та прокладеним стежкам, щоб не нашкодити місцевій флорі і не турбувати звірів, а також щоб не потрапити в біду, повернувши на болотисті чи інші непридатні для їзди ділянки.
 

 

Риболовля, збір грибів та ягід, бьордвотчінг
 

Якщо любите і вмієте рибалити, то Шацькі стануть для вас справжнім раєм. Якщо ж не вмієте, теж не проблема — тут можна купити/взяти на прокат все необхідне і навіть відправитись на екскурсію-риболовлю з досвідченим рибаком!

А тепер загинайте пальці: окунь, щука, лящ, сазан, карась, товстолобик, плотва, короп, в’язь, сом, в’юн, плітка, линьок, адаптовані види (канадський сом, форелеокунь, чудський сиг, амурський сазан, судак), — всього 30 видів риб і бонусом раки в оз. Соминець. Та легше написати, що НЕ водиться в Шацьких озерах!

Зверніть увагу! Найбільш рибні місця — Світязь, Пісочне, Люцимер, Пулемецьке, Чорне Велике. Рибалити можна тільки в дозволених місцях після оплати квитка на вилов риби. Риболовля без отримання дозволу, а також вилов червонокнижних видів (вугор, минь, карась золотий) караються штрафом.
 


 

Ще одне медитативне заняття на Шацьких — бьордвотчінг, тобто спостереження за птахами і фото/відео зйомка. На озерах можна зустріти лиску, мартина, гоголя, крякву, гагару, червоноголову чернь, сіру гуску, крижня, норця, кулика, журавля, цаплю, - всього 37 видів птахів. Вранці до берега часто підпливають білі лебеді. 
 


 

Любителям «тихого полювання» на Шацьких теж є, чим зайнятись: в місцевих лісах ростуть маслюки, лисички, білі боровики, підберезники і підосичники. Також тут багато диких ягід: малина, лохина, чорниця, брусниця, журавлина, суниця, ожина. 
 


 

Нагадуємо: збирайте та їжте тільки ті ягоди і гриби, в яких впевнені! В іншому разі краще займайтеся “фотополюванням”, а на перекус візьміть з собою щось гарантовано безпечне — ми вже писали детально чим можна харчуватись на природі

 

Відпочинок з дітьми
 

Шацькі озера — одне з найкращих місць в Україні для відпочинку з дітьми на природі! Дивіться самі:

  • Помірний клімат без вираженої спеки.

  • Широкий рівний берег.

  • Чиста і тепла вода.

  • Плавне збільшення глибини - навіть малюкам є, де брьохатись.

  • Безкоштовні дитячі майданчики і різноманітні платні атракціони (надувні гірки, мотузковий парк та ін.).
     


 

До мінусів можна віднести велику кількість комарів та інших комах, але до цього просто треба підготуватись (детальніше в розділі «Що брати»). Також на побережжі водяться змії — читайте, як поводитися в разі зустрічі з ними

З маленькими неадаптованими дітьми краще відпочивати на базі відпочинку / в пансіонаті. Підготовлена ж малеча зможе відпочивати з батьками в кемпінгу, а також ходити в походи — нетривалі маршрути довкола Шацьких озер стануть чудовим варіантом для першого аутдор-досвіду! 

Як доїхати до Шацьких озер?
 

До Шацьких ви можете доїхати через два селища - Ковель та Шацьк, поїздом чи автомобілем.

 

Їдемо до Ковеля

 

Найближчий до Нацпарку населений пункт з хорошою транспортною розв'язкою — це місто Ковель. Тут проходять дороги державного значення, є автобусне і залізничне сполучення. Тож на нього й будемо орієнтуватися як на перший пункт призначення.

Як добратися до Ковеля?

  • Потягом. До ст.Ковель-Пас. курсують поїзди зі Львова, Дніпра, Києва, Запоріжжя, Одеси, Ужгорода і Харкова (розклад).

  • Автобусом. Є пряме сполучення з Києвом, Луцьком, Трускавцем, Рівним, Львовом, Тернополем, Полтавою, Харковом, Хмельницьким, Вінницею (розклад).

 

З Ковеля до смт. Шацьк

 

Другий пункт призначення — смт Шацьк. Сюди з Ковеля регулярно курсують маршрутні таксі. Автостанція знаходиться поруч з залізничним вокзалом. Влітку маршрутки ходять часто (кожні 10-40 хвилин). Дорога займає приблизно 2 години. 

Також до Шацьких озер курсують прямі автобуси з Луцька, Рівного, Тернополя, Нововолинська і Львова, але деякі маршрути є сезонними, тобто актуальні лише в літній час. 

Якщо їдете власним транспортом, дорога, знову таки, проходить через Ковель. Весь шлях з Дніпра до Шацьких займає 14-15 годин, з Києва — 7-8 годин, з Харкова — до 17 годин.  

Зі Львова, Чернівців та інших міст на заході України маршрут до Шацьких озер можна прокласти також через Ковель, або ж трохи західніше, через Червоноград або Горохів і далі через Вишнів — в цьому разі шлях займає менше часу (бл. 3,5 годин зі Львова), але дорога має гірше покриття. 
 


 

Зверніть увагу! Влітку в'їзд на територію Нацпарку платний: бл. 5 грн з людини і 30 грн за автомобіль. 
 


 

Де жити на Шацьких озерах
 

На території Шацького національного парку дозволено проживати лише на спеціально відведених територіях — в будинках або в наметах в межах кемпінгів. Тобто повним «дикарем» відпочивати тут не вийде.

  • В селах поблизу озер, — Шацьку, Світязі, Мельниках та ін., — пропонують безліч варіантів для проживання: пансіонати, готелі, санаторій, бази відпочинку, кімнати в приватних садибах. Ціни та умови — від скромних аскетичних до люкс-апартаментів. В липні і серпні варто бронювати житло заздалегідь, оскільки бажаючих багато.
     


 

  • Кемпінгів на території Шацького нацпарку є мінімум шість. Вартість проживання — від 40 грн за один намет. 

Найпопулярніший і найбільший кемпінг — «Незабудка» на оз. Свитязь (зі сторони с.Підманове). Тут є всі базові зручності: туалети і літній душ, питна вода, електрика, урни для сміття. Територія чиста і доглянута. Але в високий сезон відпочиваючих досить багато і буває шумно навіть вночі. Також є невеликі наметові містечка на Світязі біля с.Пульмо і в урочищі Гряда.
 


 

Хороша альтернатива Світязю — два кемпінга на озері Пісочному. Тут теж розвинута інфраструктура, територія досить велика і доглянута. Є на Шацьких і табір для караванерів - на озері Пулемецьке біля с. Залісся. Читайте детальніше про ці та інші кемпінги України.
 


 

Найкращий час для відпочинку на Шацьких озерах
 

Влітку на Шацьких доступні всі види відпочинку, тож це найпопулярніша пора тут. Офіційно купальний сезон відкривається 10 червня, після кінця нересту риби (відповідно, риболовний сезон теж стартує 10.06).

В червні на берегах Світязю ще досить малолюдно, вода надзвичайно чиста, але часто йдуть дощі і багато комарів. Липень-серпень, навпаки, в плані погоди ідеальні, проте будьте готові до великих натовпів на найпопулярніших локаціях (оз. Світязь, Пісочне, Пулемецьке).
 


 

В розпал літа вода у верхніх шарах озер прогрівається до 20 °C — не Азовське море, та для купання досить комфортно. Якщо збираєтесь займатися підводним плаванням, враховуйте, що на глибинах тримаються стабільні +9 °C, тож без гідрокостюму не обійтись.

Температура повітря теж найчастіше ідеальна — тут і не холодно, і не спекотно. Ліс дає тіньок і захищає від перегріву, а за рахунок того, що дерева ростуть негусто, територія добре продувається.
 


 

Міжсезоння підходить для піших та велопоходів по Нацпарку, кемпінгу, спостереженням за природою. Восени можна рибалити, збирати гриби та ягоди, займатись дайвінгом, віндсерфінгом і кайтсерфінгом (у гідрокостюмі). Погода часто буває погожою, тож вдасться насолодитися красою Шацьких з мінімальною кількістю туристів. Але восени та навесні діють певні обмеження:

Важливо! З 01.04 по 15.06 і з 15.09 по 01.11 щорічно в Шацькому національному парку діє період тиші (для сприяння розвитку місцевої флори та фауни). В цей час заборонено відвідувати лісові масиви. Відпочивати можна тільки на території кемпінгів, баз відпочинку.
 


 

Взимку життя на Шацьких теж не завмирає повністю. Коли озера замерзають, сюди з'їжджаються любителі зимової риболовлі. Також тут катаються на ковзанах і буєрах. 


Що брати на Шацькі озера?
 

Перелік речей для відпочинку на Шацьких озерах залежить від того, чим ви збираєтесь займатись, де жити і як харчуватись. Якщо плануєте пляжний формат з проживанням на базі відпочинку і організованим харчуванням, збирайте стандартну валізу для морського відпочинку. І обов’язково покладіть до неї захист від комарів та інших комах!

Репеленти — те, без чого на Шацькі краще не вирушати. Комарів тут багато, особливо в травні і червні, а також після затяжних дощів. І чим далі від цивілізації — тим їх більше. Влітку також є бджоли, оси, оводи. Але найбільшу небезпеку представляють кліщі. Тож беріть засоби і від них, а також спеціальний пінцет для витягування кліщів. Більше на цю тему  у нашій статті про захист від комах на природі. Якщо відпочиваєте на природі з собакою, не забудьте захистити від кліщів улюбленця (читайте детально).
 


 

Якщо вибрали кемпінг і/або трекінг довкола озер, підготуйте похідне спорядження:

Зверніть увагу: на озерах мало дров, тож за можливості купіть їх заздалегідь або користуйтеся газовим пальником / системою приготування їжі.


 

Для велопоходу, окрім вищеописаного списку, потрібні ще й деякі специфічні речі (ремкомплект та інше) і спеціальний рюкзак. Детальніше про те, що брати у велопохід. 

Майже будь-яке спорядження для активного відпочинку на воді та риболовлі, як ми вже казали, можна орендувати на місці. Додатково вам знадобиться: одяг і взуття для водних активностей (+ змінний сухий комплект), гермомішок для речей (щоб не намокли), сонцезахисні окуляри, санскрін, головний убір. Детальніше про екіпіровку для водного спорту. 

 

Шацькі озера — унікальний рекреаційний комплекс, де можна поєднувати відпочинок на воді і в лісі, займатися водним спортом, ходити в походи, насолоджуватися пляжним релаксом і просто спостерігати за природою, яка тут, без перебільшення, неймовірна. Локація має великий потенціал, і з кожним роком стає все популярнішою. Тож радимо не зволікати і відправитися туди вже цього літа!