Прагнення навіть у найдикіших місцях дотримуватись правил гігієни і бути настільки чистим, наскільки дозволяють умови походу, зовсім не характеризує вас як туриста-ніженку. Чистота та комфорт —  одні з базових фізіологічних потреб. Коли ти сухий, у тебе не свербить і не смердить тіло, долати труднощі пішого походу значно легше. Умови міської ванної на природі, звичайно ж, організувати неможливо, проте елементарні мийно-пральні заходи зазвичай цілком доступні.

З цієї статті ви дізнаєтеся про всі найважливіші правила особистої гігієни, яких необхідно дотримуватися в поході:

  • Як прийняти душ і помити голову в поході?
  • Які нюанси похідного життя варто врахувати дівчатам?
  • Як організувати похідний туалет?
  • Як випрати та освіжити взуття та одяг?
  • Як підготуватися до трекінгу та які засоби особистої гігієни необхідно взяти із собою?

Як залишатися чистим у поході?

Спосіб підтримання чистоти тіла безпосередньо залежить від доступу до джерел води та можливості підігріти її. Про душ двічі на день у будь-якому разі можна і не мріяти. Акцент же необхідно робити на щоденній експрес-гігієні.

Крім елементарного вмивання і чищення зубів, також важливо дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Мийте або протирайте антисептиком руки перед кожним прийомом їжі, до та після туалету. Кишкова інфекція у поході — проблема дуже серйозна!
  • Ополіскуйте/протирайте ввечері ноги — це допоможе зняти втому та освіжитися.
  • Перед перевдяганням у бівачний одяг протирайте пахви, зону паху та інші місця підвищеного потовиділення та натирання вологими серветками або хлоргексидином (надає очищувальний, знезаражуючий, протизапальний ефект).
  • Відповідально підійдіть до вибору одягу. Першим шаром використовуйте термобілизну, яка добре відводить вологу з тіла і швидко сохне (читайте докладніше про переваги та особливості вибору термобілизни). Другий і третій шар надягайте, коли вже холодно, а не заздалегідь — так ви менше спітнієте. Також зверніть увагу на трекінговий одяг з мериносової вовни, який має природні антибактеріальні властивості та здатність до терморегуляції.

Як прийняти душ у поході?

Відповідь це питання, як ми вже згадували, залежить від обсягу доступної води. Для початку розглянемо екстремальну ситуацію: як у поході помитися, якщо запаси води сильно обмежені? Повноцінно, на жаль, ніяк. У дуже екстрених ситуаціях можна, звичайно, нашаманити кружку теплої води, проте найчастіше в подібних випадках доводиться обходитись вологими серветками. Якщо йдеться про зимовий похід, найбільші відчайдухи обтираються снігом. Інші ж використовують ті самі вологі серветки (попередньо нагрівши їх у кишені) і/або хлоргексидин.

Ситуація друга: вода є, але нагріти її проблематично (немає доступу до дров, а газ на вагу золота). У цьому випадку можна трохи підігріти воду на сонці у пластикових пляшках або темному гермомішку. Однак робити це доводиться найчастіше по дорозі, тобто потрібно тягнути майбутній «душ» на собі.

Нарешті, найбільш кайфовий варіант: і вода є, і на багатті її можна підігріти. В цьому випадку набираємо в ємність холодну воду, розбавляємо її окропом і йдемо освіжатися. При цьому не потрібно сильно намилюватися: ваше головне завдання — змити піт та пил, а з цим упорається навіть вода.

За тару під воду підійде:

  • Звичайна пластикова пляшка. Досвідченому вправному туристу для миття тіла цілком вистачає об'єму 1,5 літра. Для зручності та економії води зробіть у кришці дірочки або заздалегідь придбайте насадку з розсіювачем.
  • Відро та кружка. Варіант підходить для миття одразу кількох людей.
  • Похідний душ. Найпростіший і найзручніший варіант. У ньому також можна підігріти воду на сонці під час денки.

Митися бажано перед заходом сонця або під час довгого обіднього привалу, якнайшвидше після прибуття на місце стоянки (поки тіло ще гаряче і миття  прохолодною водою буде навіть приємним). Але, звичайно, ваша особиста похідна гігієна не повинна порушувати загальний розклад: спочатку задовольняємо потреби групи, і тільки потім свої!

Під час тривалих трекінгів один-два рази на тиждень можна влаштовувати справжню похідну лазню. Для цього можна використовувати як готові конструкції, так і підручні засоби (поліетилен, жердини, каміння). Не будемо пояснювати на пальцях — на YouTube є купа докладних туторіалів на цю тему.

Важливо! Чистим має бути не лише ваше тіло, а й природа! В ідеалі потрібно митися екологічними миючими засобами (найбрутальніший і найбезпечніший варіант у цьому плані — господарське або дігтярне мило). Приймати душ, чистити зуби, прати необхідно далеко від джерел води. Вологі серветки використовуйте дуже економно, а потім завжди спалюйте або забирайте їх із собою (те саме стосується будь-яких засобів особистої гігієни). У річках та озерах можна купатися без застосування миючих засобів і лише у тих районах, де це дозволено!

Поради дівчатам у поході: миття волосся, критичні дні та ін.

Буде несправедливо стверджувати, що дівчатам у похідних умовах досить рівно тих же гігієнічних маніпуляцій, що й хлопцям. Крім перерахованих вище процедур, багатьох туристок турбує, як у поході вимити волосся. Розповідаємо:

  • Для миття волосся середньої довжини вистачає приблизно 1,5 л води. Схема дій та ж сама, що й для душу: розбавляєте холодну воду зі струмка окропом або грієте її на сонці.
  • Якщо є можливість, мийте голову вранці, щоб не лягати спати з мокрим волоссям. Для цього бажано запастись водою ще з вечора. Покладіть пляшку в намет і до ранку вода буде кімнатної температури.

 

  • Мийте голову шампунем/милом без використання бальзаму/кондиціонера. Щоб змити останній, потрібно дуже багато води. Якщо вкрай потрібно використовувати який-небудь догляд, візьміть з собою мініатюру «незмивашки».
  • Якщо доступу до води немає, а брудна голова загрожує обернутися нервовим зривом, можна використовувати сухий шампунь (в порошку) — ефект він дає здебільшого лише візуальний, але виглядатимете охайніше.
  • Щоб звести кількість помивок до мінімуму, заплітайте волосся в колоски і весь час носіть головний убір. Найзручніше використовувати бафф — він захистить волосся від пилу та сонця, вбере піт і зігріє голову у вітряні та прохолодні дні.

Друге, не менш важливе питання, яке турбує дівчат, — це інтимна гігієна в поході, особливо під час менструації. Навіть якщо за календарем критичні дні не передбачаються, будьте готові до несподіванок: через незвичні навантаження організм може «психонути» і засмутити вас позаплановим початком місячних. Тому базовий запас гігієнічних засобів має бути завжди!

Врахуйте, що прокладки в поході —  варіант не найзручніший. Натирання з ними майже гарантовані, не кажучи вже про інший дискомфорт. Тому по можливості користуйтеся лише тампонами. Також туристки поступово переходять на менструальні чаші, проте через те, що в похідних умовах цей девайс складно як слід продезінфікувати, безпека його використання сумнівна.

У звичайні дні дотримуватися інтимної гігієни не так складно — вологі серветки для інтимної гігієни плюс похідний душ раз на кілька днів, а також зручна дихаюча нижня білизна допоможуть зберегти прийнятний рівень чистоти і свіжості.

І останнє, значно менш гостре «дівоче питання» — як доглядати за шкірою обличчя в поході. Істотних гендерних відмінностей у даному випадку, вважай, немає. Декоративній косметиці, а також пілінгам, численним кремам для кожної зони та іншим спеціальним засобам місця у трекінговому рюкзаку немає! І все ж мінімальний догляд необхідний. Зволожуючий і сонцезахисний креми, гігієнічка, тонік/міцелярка (можна протирати обличчя замість вмивання), — ці засоби повинні бути не тільки в жіночій, але й в чоловічій похідній косметичці.

Як організувати похідний туалет

Близько двох тижнів необхідно для того, щоб органіка (туалетний папір та випорожнення) повністю розклалася, — пам'ятайте про цей факт, якщо захочете швидко збігати «в кущики». Кожен відповідальний і культурний турист повинен знати, як у поході сходити в туалет і не залишити жодних слідів. 

Якщо привал короткий, кожен організовує собі «індивідуальну туалетну кімнату»:

  • Виберіть місце приблизно за 50-70 метрів від табору, стежок, водойм, схилів.
  • Викопайте маленькою лопаткою (підійде саперна або дитяча/садова з гострим кінчиком) невелику ямку (20-30 см).
  • Якщо місцевість відкрита або боїтеся застудитися на вітрі, зробіть імпровізовану кабінку зі згорнутої навколо себе «пінки».
  • Після того, як полегшитеся, зарийте випорожнення разом з туалетним папером і позначте цю ділянку гілочками.

*Взимку і на кам'янистому ґрунті принцип організації туалету відрізняється лише тим, що ямку роблять не в землі, а в снігу чи камінні.

Для великої групи та тривалих стоянок доцільно організувати один загальний або два (ЧЖ) туалети. У цьому разі необхідно викопати яму глибиною близько півметра. Після кожного відвідування її необхідно трохи присипати листям, гілками або золою (для зменшення неприємних запахів). За бажанням можна зробити настил з колод і спорудити огорожу з гілок і плівки, або запастися готовим туалетом. Перед тим, як згортати табір, яму необхідно закопати та позначити місце.

Як випрати та освіжити речі в поході

Брудний одяг завдає не меншого дискомфорту, ніж брудне тіло. Проте носити весь час чисте в поході теж майже неможливо: повноцінне прання і сушіння влаштувати досить проблематично, так само як і взяти з собою багато чистих запасних комплектів. То що ж робити? По-перше, необхідно якнайчастіше влаштовувати своїм речам «експрес-очищення»:

  • Увечері завжди переодягайтеся в сухий бівачний комплект, а основний вивішуйте на провітрювання. Вранці робіть навпаки.
  • Також звечора обов'язково ставте на провітрювання взуття. Щоб черевики добре просохли, розшнуруйте їх і дістаньте устілки.
  • Запирайте пахви та інші зони підвищеного потовиділення. Це можна зробити без мила, використовуючи мінімальну кількість води. Частково волога річ висохне набагато швидше, ніж мокра.

Ці заходи допоможуть вам підтримувати відносну свіжість одягу. І все ж таки, зовсім без прання в тривалому поході не обійтися. Як мінімум, раз на кілька днів доведеться прати шкарпетки та білизну, рідше —  футболку.

Розповідаємо, як прати одяг у поході швидко та зручно. Для цього можна використовувати гермомішок. Набираєте в нього воду, додаєте трохи миючого засобу, кидаєте брудні речі, закриваєте, а далі нещадно колотите мішок. Виходить напівавтоматична пральна машина. Сушити шкарпетки та інші дрібні речі можна на ходу, закріпивши їх на рюкзаку.

Якщо є час, мішок із замоченим одягом можна залишити на півгодини на сонці, щоб речі відкисли, а вода нагрілася. Таким же чином можна випрати речі у великому зіп-пакеті (або поліетиленовому), але в гермі це робити зручніше. І, головне, крім прання вона знадобиться для купи інших цілей.

Як підготуватись до походу?

Як бачите, підтримувати прийнятний рівень чистоти у поході цілком можливо. Водночас, варто мінімізувати догляд за собою на маршруті, максимально «начистивши пір'ячко» перед початком заходу:

  • Підстрижіть нігті на ногах і руках, поголіть пахви та інші потрібні зони. Робити це потрібно за 2-3 дні, щоб мікропорізи та ранки встигли загоїтися.
  • За кілька тижнів до старту завітайте до стоматолога. У поході організм часто стресує, і зуби, які трохи турбували у повсякденному житті, можуть конкретно розболітися і зіпсувати плани не тільки вам, але й усій групі.
  • Напередодні поїздки прийміть душ, вимийте волосся.

Не менш важливо грамотно зібрати похідну косметичку. У вас повинні бути всі необхідні засоби в тій кількості та різномаїтті, які допустимі умовами походу.

Базовий список засобів особистої гігієни у поході

  1. Тверде туалетне мило для миття тіла та волосся, прання (бажано без парабенів). Достатньо буде половини або навіть чверті бруска. Відмінна альтернатива —  листове мило, наприклад таке.

  1. Складна зубна щітка та паста (напівпорожній тюбик або мініатюра).
  2. Вологі серветки у маленьких упаковках. Кількість — з розрахунку близько 1-2 пачок на тиждень.
  3. Похідний рушник із мікрофібри (ми вже розповідали, у чому його перевага перед звичайним, у цій статті).

  1. Туалетний папір. Приблизно один рулон на 10 днів. Його необхідно покласти в водонепроникний пакет. Ще краще —  у спеціальний гермочохол для туалетного паперу.
  2. Лопатка для туалету (саперна/дитяча/садова).
  3. Антиперспірант/дезодорант (мініатюра).
  4. Бальзам для губ. Врятує від обвітрювання, також можна використовувати для пом'якшення шкіри на ліктях та ін..
  5. Універсальний крем для рук, обличчя та тіла. Підійде зволожуючий та/або загоювальний.
  6. Хлоргексидин у невеликому пластиковому флаконі.
  7. Сонцезахисний крем (в горах використовувати обов'язково!).

Якщо є потреба та місце в рюкзаку, додатково можна взяти:

  1. Шампунь. Декілька одноразових порційних пакетиків або твердий варіант. Альтернатива — концентроване рідке мило для тіла та волосся, наприклад, таке.
  2. Манікюрні ножиці та пилка (або мультитул), пінцет, пластиковий станок для гоління, кишенькове дзеркало.
  3. Ватні палички та диски.
  4. Очищуючий тонік/лосьйон/міцелярка для обличчя (мініатюра).
  5. Тампони.
  6. Дитяча присипка або крем під памперс (врятує від натертостей).
  7. Рукавичка-мочалка для миття тіла.
  8. Крем для ніг для зняття втоми.
  9. Маленька щіточка для взуття та одягу (відтерти засохлий бруд).

Сама косметичка має бути компактною, з петелькою для підвішування. Зручно використовувати прозорий органайзер, щоб швидко знаходити все потрібне.