Довідка

  • Де знаходиться: Закарпатська обл., Україна
  • Гірський хребет: Полонинський
  • Найвища точка: г. Стій, 1681 м

Боржава — це космічні пейзажі безкраїх зелених полонин, чорничний рай влітку і вибухові кольори восени. Локацію гідно оцінять як новачки, так і досвідчені похідники. Розказуємо, як спланувати подорож, який маршрут обрати і що брати з собою в похід Боржавою.

 

 

Особливості полонини Боржава

Полонина Боржава — частина Полонинського хребта, гірський масив у межах Мукачівського і Хустського районів на Закарпатті. Вона простягнулася приблизно на 50 км з північного заходу на південний схід — від г.Воскресенський Верх і Темнатик до г.Кук. Від вершини Великий Верх хребет розгалужується і йде до г. Ряпецька на північному сході і до найвищої точки масиву, г.Стій, на південному заході (умовно масив має форму асиметричного хреста).


Рельєф Боржави досить м’який, південні схили пологі, а перепади висот між вершинами невеликі. Додайте сюди численні протоптані стежки, гарне маркування, наближеність до цивілізації — і отримаєте ідеальну локацію для новачків! Боржава чудово підійде для тих, хто має мало похідного досвіду — і це перша важлива особливість цього місця.

Не те, щоб хребет можна було «пробігти й не відчути», але порівняно зі сходженням на Говерлу, і тим паче «дикими» Мармаросами, цей трек відчутно легший. Влітку, при вдалій погоді, всю полонину можна пройти всього за 3-4 дні — і це не поспішаючи, насолоджуючись місцевими краєвидами і роблячи зупинки для «полювання» на чорницю, якою тут щедро вкриті схили вище межі лісу.

Водночас, на Боржаві є ділянки підвищеної складності, зокрема: від г. Великий Верх до г. Стій (стрімкі схили і вузький гребінь), дорога на г. Магура-Жиде (часто розмиває дощами), спуск з г. Менчул (осипний), підйом на г. Великий Верх (крутий, осипний), а також більшість північних схилів (досить круті). Окремої підготовки вимагають зимові походи, так як Боржава відноситься до гір з відвищеною лавинною небезпекою (детальніше про сезонні особливості — у розділі «Найкращий час для походу»). 


Неймовірні пейзажі в усі пори року, доступність в плані логістики і прості маршрути приваблюють на Боржавську полонину тисячі туристів. Звідси — друга особливість локації. Якщо ще кілька років тому масив можна було чітко поділити на «популярну зону» та «місця для самітників», то зараз останніх залишається все менше. І проблема не тільки в великій кількості туристів, а й в транспорті, який тут масово пропонують для розваг та трансферу. Мотоцикли, багі та джипи нищать місцеві стежки, створюють багато шуму і представляють реальну небезпеку для людей, місцевої флори та фауни. Тож якщо такий відпочинок категорично не для вас, радимо розглянути більш спокійний трекінг, наприклад через хребет Явірник у Горганах

 

 

Популярні маршрути Боржавою. Логістика

Найчастіше маршрути Боржавською полониною починають та закінчують у селах Воловець, Пилипець або Міжгір’я. Також є варіант з фінішем у м. Свалява. В цілому логістика не представляє проблем. До точки старту можна легко добратися на громадському транспорті:

  • Воловець. Потягом з Києва, Львова, Запоріжжя, Харкова, Мукачево, Кам’янець-Подільського, Солотвино, Одеси (розклад по станції Воловець). Електричкою зі Львова, Мукачево, Стрия, Лавочного (розклад). Автобусом з Ужгорода, Колочави або Мукачево.
  • Пилипець. Автобусом із Мукачево, Ужгорода. Автобусом або на таксі з Воловця, Міжгір’я.
  • Міжгір’я. Автобусом з Ужгорода, Мукачево, Львова, Івано-Франківська, Хмельницького, Рівного, Колочави. Автобусом або на таксі з Воловця.
  • Свалява. Автобусом зі Львова, Тернополя, Ужгорода, Івано-Франківська, Трускавця, Хуста, Міжгір’я. Поїздом з Києва, Запоріжжя, Ужгорода, Кам’янець-Подільського, Солотвино, Львова, Одеси, Харкова (розклад по станції Свалява). Електричкою з Мукачево, Львова, Стрия, Лавочного (розклад). Зверніть увагу: найближчі до маршруту на г. Стій зупинки електрички, — ст.Вовчий і ст.1662 км, — розташовані не в самій Сваляві, а за її межами (у напрямку до Воловця).

Доступна локація і для мандрівників на власному транспорті. Недалеко від Воловця, через с. Нижні Ворота проходить траса Київ-Чоп (М06), а від  цього села через Воловець, Пилипець і до Міжгір’я вздовж всього хребта (по східній стороні) проходить автомобільна дорога T0718 з хорошим покриттям (відремонтована в 2021-му).

Близькість до автодороги та населених пунктів також значно розширює карту аварійних/запасних точок спуску — зійти з маршруту можна практично на будь-якій ділянці хребта.   

 

 

Воловець — г. Великий Верх — Пилипець 

Відстань: 23 км. Тривалість: 7 годин.

Один з найпопулярніших маршрутів на Боржаві. Досить простий, короткий, чудово підійде для початківців та сімейного відпочинку в форматі походу вихідного дня. 

З села Воловець (відразу від залізничної станції) по жовтому маркуванню починається сходження на першу вершину — гору Плай (1331 м). Вона зокрема цікава тим, що на її вершині розташована високогірна метеостанція. В 70-х роках тут працював В’ячеслав Чорновіл, про що досі нагадує меморіальна табличка. 

Далі рухаємося на г. Великий Верх (1598 м), другу за висотою вершину Боржави. Ця ділянка маршруту найважча, зате які краєвиди відкриваються! Звідси за бажанням можна піти на найвищу точку Боржави — гору Стій (дорога туди й назад займе приблизно 2 години). Якщо ж час і сили обмежені, просто помилуйтесь цією вершиною з Великого Верха. 

Остання вершина на маршруті — г. Мала Гимба (1416 м). Далі — спуск в село Пилипець, стежка до якого проходить поруч з легендарним Шипотом, одним з найбільших  водоспадів в Україні. 

 


Варіації маршруту:

1. Від Воловця можна спочатку піднятися на перші вершини хребта (по червоному маркуванню). В такому разі першою точкою буде гора Воскресенський Верх (1219 м)  — також її часто називають Цицка (і так, свою назву гора отримала за схожість обрисів з жіночими грудьми). Потім — плавний перехід на г. Темнатик (1342 м), г. Плай і далі по вищеописаному маршруту в Пилипець, або ж після г. Мала Гимба додати підйом на г. Гимба (детальніше про неї згодом). Маршрут Воловець — Воскресенсьский Верх — Темнатик — Великий Верх — Гимба — Пилипець (всього бл. 25 км)  займе приблизно 12 годин (в середньому темпі в теплу пору року) або ж два дні з однією ночівлею. Сюди також можна додати радіалку на г. Стій з Великого Верха — в цьому разі отримаєте приблизно 40 км шляху на 2-3 дні.

 

2. Від залізничної станції Занька (трохи північніше станції 1662 км) по зеленому маркуванню на гору Темнатик, далі на Великий Верх і по маршруту до Пилипця.


Пилипець — Великий Верх — Гимба — Пилипець

Відстань: 17 км. Тривалість: 8 годин.

Ще один популярний “прогулянковий” маршрут Боржавою.Охоплює північно-східну та центральну частину хребта, а саме гори Ряпецка, Великий Верх і Гимба. Головна локація в даному випадку — це гора Гимба, найбільш туристичне місце на всій Боржаві. Власне, за бажанням маршрут можна скоротити до сходження на Гимбу та відвідування водоспаду Шипіт. В такому разі кілометраж складе всього 9 км, з яких 1,5 км можна подолати на крісельному підйомнику. Підйом в цілому не складний. 

Зверніть увагу. Підйомник на г. Гимба працює круглий рік з 9.00 до 17.00. Вартість послуги бл.180 грн. Підйом займає близько 20 хв, тоді як аналогічна ділянка пішки - 45 хв. Але враховуйте, що в популярний період великі черги на підйомник не дозволять сильно заощадити час. 

Чим же особлива гора Гимба? Це локація з розвиненою інфраструктурою і безліччю активностей. На її схилах розташований гірськолижний курорт Пилипець. Взимку тут спускаються на лижах та сноубордах, а влітку катаються на велосипедах (є траси для даунхілу) та літають на парапланах. Біля підйомника (у верхній точці) є перевалочний пункт з кафе та магазинами. Особливо туристи люблять чайовню “Сурія”, де можна перепочити у затишному атмосферному залі з видом на гори та скуштувати карпатські чаї. 

 

Варіації маршруту:
Радіальний похід зі стартом та фінішем в Пилипці з підйомом на г. Великий Верх також можна пройти по такому плану: Пилипець — г. Ряпецка — г. Великий Верх — водоспад Шипіт — Пилипець. Всього вийде приблизно 12 км — досить легенька радіалка для першого знайомства з Боржавою та її найцікавішими місцями.  

 

Воловець — Міжгір’я (через всю Боржаву)

Відстань: 53 км. Тривалість:  3-4 дні.

Обирайте цей маршрут, якщо бажаєте за один раз побачити майже всю Боржаву. Ви пройдете більшу частину хребта, з північного заходу на південний схід, включаючи найвищу вершину хребта гору Стій. 

На початку маршрут повністю дублює стежку Воловець-Пилипець. По стандартному розкладу від Воловця треба йти до г. Плай, але можна взяти й вищеописані альтернативні варіанти — з Воловця через г. Воскресенський Верх і Темнатик або зі станції Занька на г. Темнатик. 

Від г. Великий Верх — радіальний перехід до г.Стій, далі на шляху йде Мала Гимба, Гимба, г. Магура-Жиде (1517 м, третя за висотою на хребті), і нарешті, ми починаємо перехід по найменш людній частині Боржави. Переходимо гори Граб (1378 м), Широкий Верх (1257 м), Кичера (1257 м), Кругла (1208 м), Звір (1115 м), Камінна (1127 м), Полонина-Кук (1189 м). Після г. Менчул (1247 м) спускаємось в село Міжгір’я. 

Маршрут в цілому не складний, добре маркований. Досвідчені похідники долають всю відстань за пару днів, але в ідеалі закладати на похід 3-4 дні. Детальний опис маршруту з усіма нюансами — у нашому звіті про літній похід Боржавою

 

Пилипець — г. Стій — Свалява

Відстань: 26 км. Тривалість: 2 дні.


Цей маршрут йде через “бокові” відроги хребта — від гори Ряпецка на північному сході до гір Стій і Зенева на південному заході. Старт — в селі Пилипець, фініш — в передмісті Сваляви (с. Сасівка). 

Підйом на першу вершину, г. Ряпецка (1210) — легкий, без значних перепадів висоти. Подальший перехід на г. Великий Верх теж не представляє проблеми. А далі починається найвища ділянка Боржави. Донедавна це була ще й одна з наймололюдніших частин хребта, та сьогодні тут теж досить багато туристів та їздять позашляховики на г. Стій (хоча в порявнянні з тою ж Гимбою народу тут значно менше). 

Перехід від г. Великий Верх до г. Стій — середньої складності. Доведеться весь час йти гребенем по стежці — вузькій, але досить рівній, на шляху буде лише кілька різких підйомів і спусків. На вершині гори Стій знаходиться цікавий об’єкт — залишки радянської РЛС. Колись тут були білі сфери, як на “Памірі”, але до сьогодні від них залишився один “кістяк”. 

Завершується маршрут сходженням на г. Зенева (1365 м), і далі - лісовою стежкою до Сваляви. 

Варіації маршруту:
Від гори Стій можна вирушити одразу до залізничної станції в околицях Сваляви: по синьому маркуванню до ст.”Вовчий” (всього 13 км від г. Стій) або по жовтому до ст. “1663 км” (10 км від г. Стій). 

 

Пилипець — г. Стій — Шипіт — Пилипець

Відстань: 16 км. Тривалість: 5 годин.

Короткий радіальний маршрут. Умовно, це скорочена і спрощена версія попереднього. 

Старт і фініш — в с. Пилипець. Маршрут охоплює сходження всього на дві вершини — Стій та Малу Гимбу (плюс траверс г. Великий Верх). Бонусом — відвідування водоспаду Шипіт по дорозі туди або назад. 

 

Найкращий час для походу Боржавою

Кожен сезон на Боржавській полонині по своєму особливий і вартий уваги.

  • Літо по праву вважають гарячим сезоном на Боржаві. Саме в цей час гори вище лінії лісу (починаючи з 900-1200 м над рівнем моря) перетворюються на суцільне зелене полотно. Майже все це — кущі чорниці, або, як їх називають у Карпатах, яфини. Ягоди дозрівають на початку липня, а збирати їх можна до жовтня. Крім того, на схилах росте дика лохина, брусниця, ожина, а ще іван-чай та інші духмяні трави. Одним словом, боржавське літо — це справжній рай на землі.  

Зверніть увагу. Будьте готові розділити всю красу з великою кількістю інших бажаючих відвідати Боржаву влітку, а також з численними збирачами ягід. На чорниці роблять цілий бізнес, тож в розпал сезону тут кипить робота. Проте, не хвилюйтесь — ягід все рівно вистачить на всіх, до високих і віддалених ділянок збирачі зазвичай не добираються. А якщо вас хвилює, чи не буде на стежках надто багато туристів, відправляйтесь в найменш популярні куточки Боржави — західніше г. Стій і південніше г. Магура-Жиде.  

  • Рання осінь на Боржаві нітрохи не гірша за літо. Особливо прекрасні гори в жовтні, коли схили вкриваються усіма відтінками жовтого, помаранчевого та зеленого з темними вкрапленнями зрілих ягід. Вже не так спекотно, але й не холодно. І, головне, людей значно менше.  

  • Взимку на Боржавську полонину поспішають прихильники фрірайду і скітуру. Але варто бути вкрай обережним, адже Боржава — це лавинонебезпечний регіон! На жаль, майже кожної зими тут фіксують нещасні випадки, зокрема і летальні. Тож будьте вкрай уважні і дотримуйтесь правил безпеки: уникайте виходу на схили в туман, після снігопадів або різкої зміни погоди, по можливості не рухайтесь північними схилами та кулуарами (вони найбільш лавинонебезпечні), візьміть все необхідне для зимового походу (детально далі).

  • Весна на Боржаві фактично починається тільки в кінці березня, але поодинокі сніжники можна зустріти навіть у травні! В цей період не буде проблем з питною водою, адже джерела повноводні, а водоспад Шипіт покаже вам усю свою могутню красу. 

 

Що брати в похід Боржавою?

Перш за все складайте рюкзаки, орієнтуючись на базовий список речей для походу. Також ми склали кілька готових наборів спорядження для Карпат на різний бюджет.

Якщо ви обрали короткий одно- або дводенний похід, можете максимально розгрузити спину і зібрати рюкзак в форматі ультралайт. А для тих, хто хоче проїхатись хребтом на велосипеді, стане в нагоді список речей для велопоходу.

Обов’язково збирайте багаж в похід з урахуванням погодних умов та специфіки регіону:

  • На Боржаві, як і скрізь в Карпатах, погода мінлива і часто непередбачувана. Знадобиться одяг і на спеку, і на холод, а також надійний захист від вітру та дощу. Ідеально підійде гардероб, підібраний по класичній концепції «трьох шарів».
  • У будь-яку пору року обов’язково користуйтесь сонцезахисним кремом. Приблизно 80% стежок на Боржаві пролягає відкритою місцевістю, тож без хорошого санскріну швидко отримаєте сонячні опіки. Влітку додатково захищайте голову панамою чи іншим головним убором.
  • Зливи в Карпатах — явище не рідкісне. Тож обов’язково продумайте, як захистити себе від дощу. Дощовик та рейнкавер на рюкзак беріть навіть якщо прогноз на період походу обіцяє виключно безхмарну погоду. Також зверніть увагу, що гроза на Боржаві, враховуючи відкриту місцевість, вкрай небезпечна. Тому заздалегідь вивчіть правила поведінки під час грози в горах.
  • Влітку обов’язково беріть ємності для питної води в достатній кількості, щоб робити запаси на маршруті. На туристичних картах Боржави позначено безліч джерел та струмків, але не розраховуйте на них на 100%, особливо влітку, коли джерела часто пересихають. Великий відрізок шляху доведеться йти гребенем, де ніяких водойм взагалі немає, а спуск за водою і назад буде вкрай проблематичним. Тож радимо робити запаси перед стартом походу і за кожної можливості, коли зустрічаєте робоче джерело.
  • Якісні трекінгові черевики та трекпалиці — мастхев на Боржаві. Хоча тутешні маршрути здебільшого легкі, це не означає, що їх можна запросто пройти в звичайних міських кросівках. Кам’янисті стежки, розбиті позашляховиками та лісозаготівельною технікою дороги, ковзкі через росу, дощ чи близькість до струмка ділянки — ці та інші фактори можуть значно ускладнити рух, але правильне взуття для гір і трекінгові палиці зведуть ризик травмування до мінімуму.
  • До зимового походу готуйтесь особливо ретельно. Окрім базового спорядження і екіпіровки вам знадобиться лавинне обладнання, засоби навігації, снігоступи. Навіть на короткий перехід обов’язково беріть аптечку, термос з чаєм та перекус, а також різні дрібнички, які роблять зимовий трекінг комфортнішим

 

Місця для ночівлі на Боржаві

Боржава — досить розвинений туристичний регіон, тож з житлом для ночівлі перед стартом або в кінці маршруту не буде. В Воловці, Пилипці, Міжгір’ї та інших селах поруч є безліч готелів, хостелів та кімнат в приватних садибах. Також можна переночувати в кемпінгу в Ізках (читайте більше про кемпінги в Україні). 

На самому хребті є достатньо придатних для ночівлі місць. Наприклад, хорошу локацію для привалу можна знайти на західних схилах г. Великий Верх, на г. Стій (біля покинутої військової бази), на стежці між г. Кругла і г. Звір, під г. Кичера (зі сторони г.Кругла). 

Найпопулярніше ж місце для ночівлі на Боржаві знаходиться у підніжжя г. Плай біля руїн старої сироварні. Але не радимо розраховувати на нього влітку, оскільки тут не тільки масово зупиняються туристи, а й часто розбивають табір цигани (вони приїжджають на хребет збирати чорницю). Як результат, тісно, шумно і брудно. 

Також не радимо в теплу пору планувати ночівлю в урочищі Криві Путі та біля водоспаду Шипіт — тут багато відпочиваючих з Пилипця, їздять мотоцикли, а в першій половині липня проходить фестиваль неформалів, які можуть зіпсувати ваші плани побути наодинці з дикою природою. 

На жаль, традиційних для Карпат вівчарських колиб, які також можна використовувати в якості турпритулку, на Боржаві обмаль. Випас худоби в тутешніх краях зараз майже не практикується, більшість старих колиб згоріли або зруйновані вщент. Однак, залишилось як мінімум дві умовно придатних для ночівлі хатинки: маленька під г. Гимба (в задовільному стані, без пічки), і ще одна під г. Граб (досить простора, в нормальному стані, але є щілини), — не люкс-апартаменти, але в сильну зливу або снігопад стануть в нагоді. 

Боржава — це місце, яке об'єднує новачків у світі аутдору і досвідчених похідників, любителів екстриму і прихильників неквапних мандрівок. Вона прекрасна в усі сезони, стежки доступні для піших і велопоходів. Зручна логістика, різноманітні за часом та рівнем складності маршрути, маса цікавих об’єктів на шляху. Про все це можна ще довго розписувати, але насправді Боржаву потрібно побачити і відчути на смак, запах і дотик, щоб зрозуміти, чому ж вона така особлива. Бажаємо вдалої подорожі!