Зіткнутися з холодом можна не лише під час зимових походів, а й в міжсезоння, і навіть влітку. “Задубілими” руками значно важче встановлювати намет, та виконувати інші завдання.  А коли не відчуваєш ніг, то кожен крок може даватися надважким.

Щоб уникнути проблеми замерзання рук і ніг в поході, потрібно в першу чергу розібратися, в чому може бути причина. Розказуємо, чому мерзнуть руки і ноги в горах, як цьому запобігти, та що робити, коли холод все ж переміг.

Зміст:

— Причина №1. Загальне переохолодження організму
— Причина № 2. Підвищена вологість, вітер
— Причина № 3. Порушення кровообігу, індивідуальні особливості організму
— Причина №4. Неправильно підібрані рукавиці, шкарпетки і взуття
     - Перчатки чи рукавиці, як вибрати теплі?
     - В яких черевиках і шкарпетках буде тепло?
— Що робити, якщо руки і ноги сильно замерзли?

Причина №1. Загальне переохолодження організму


Руки і ноги найчастіше замерзають першими і найсильніше через те, що так влаштована наша кровоносна система:

Базова реакція організму на сильний холод — зігріти життєво важливі частини (мозок, органи черевної та грудної порожнин), тому резерви тепла будуть направлені саме сюди, а кінцівки, як “периферія”, отримають теплу кров в останню чергу. 

Робимо висновок: аби не були холодні руки і ноги, спочатку потрібно потурбуватися, щоб вам в цілому було тепло.
 

Ми вже розказували про те, як зігрітися в поході. Коротко нагадаємо, ці загальні методи також допоможуть, коли мерзнуть руки й ноги.

Причина № 2. Підвищена вологість, вітер
 

Мокрий одяг, одна з причин, чому мерзнуть руки й ноги. Одне з основних правил походу: в сухому завжди тепліше. У мокрому одязі тіло замерзає в рази швидше, ніж в сухому, тому потурбуйтеся про захист від вологи: зовнішньої (під час опадів, переходів броду тощо) і внутрішньої (випарів тіла). Для збереження тепла рук і ніг, знову ж таки, важливо, щоб сухим був  весь одяг, а не лише рукавиці, шкарпетки і взуття.

  • Не вдягайтесь “з запасом”: додавайте шари, коли стане прохолодно, а не відразу — так менше спітнієте. Вибирайте одяг, який добре вентилюється.
  • Користуйтесь антиперспірантом, щоб зменшити потовиділення. Наносьте його не тільки під пахвами, а й на стопи та інші зони, які найсильніше пітніють.
  • Забудьте про бавовну — вона швидко намокає і повільно сохне. Досвідчені аутдорники завжди вибирають технологічну повітропроникну синтетику і мериносову шерсть.
  • Якщо одяг намок, за першої ж можливості перевдягніться в сухе і висушіть мокрі речі.
  • Регулярно очищайте рукавиці та взуття від налиплого снігу і льоду. 
  • Верхній шар має бути з захистом від вологи — в ідеалі з мембраною Gore-Tex або її аналогами, чи хоча б з водовідштовхувальним просоченням. Мембрана також захистить від вітру, а це ще один чинник, який сприяє швидкому замерзанню навіть у відносно теплу погоду.
     

Причина № 3. Порушення кровообігу, індивідуальні особливості організму


Для початку зверніть увагу на одяг: чи не занадто він тісний? Вбрання не має перешкоджати вільному кровообігу. 
 

Безпосередньо на маршруті слідкуйте за тим, щоб руки і ноги не залишались надовго в статичному положенні, зігнутими в ліктях/колінах — це теж може перешкоджати кровообігу.

Інша розповсюджена причина — індивідуальні фізіологічні особливості. Рівень мерзлявості, зокрема, залежить від віку, статі, тілобудови: жінки, діти, літні люди і худорляві туристи зазвичай страждають від холоду сильніше.

А от з патологічними порушеннями кровообігу бажано розібратись перш, ніж вирушати в похід.

Найчастіші причини поганого кровообігу, і як наслідок, холодних рук і ніг:

  • синдром Рейно (надмірна реакція судин на переохолодження);
  • захворювання щитоподібної залози;
  • залізодефіцитна анемія;
  • захворювання периферичних судин (найчастіше варикоз);
  • гіпертонія;
  • цукровий діабет.


Якщо підозрюєте, що переохолодження кінцівок можуть викликати саме хвороби, обов’язково пройдіть чек-ап організму і проконсультуйтесь з лікарем
 

Причина №4. Неправильно підібрані рукавиці, шкарпетки і взуття

Якщо ви не купите відповідні погодним умовам та рівню навантаження перчатки, шкарпетки і взуття, то всі правила нижче не будуть мати сенсу. Також занадто тугі перчатки або шкарпетки можуть бути причиною, чому мерзнуть кінцівки рук і ніг.

Перчатки чи рукавиці, як вибрати теплі?

Не покладайтесь на те, що у крайньому разі зігрієте долоні в карманах — руки під час руху мають бути вільні, та й на біваку завжди є, чим їх зайняти. Як альтернативу, можна вибрати фліску з подовженими манжетами і вирізом під великий палець, але цей варіант замінить перчатки хіба в досить теплу тиху погоду.

Які перчатки і рукавиці вибрати:

  1. Краще придбати трекінгові перчатки і рукавиці з флісу, софтшелу, шкіри, з мембраною, утеплювачем (синтетичним на мокру погоду або натуральним на суху).  

  1. У відносно теплу безвітряну погоду, як ми вже говорили, вистачить тонких флісових перчаток (т.з. піддівальних). У вітряні морозні дні знадобиться двошаровий виріб з софтшелу або з мембраною. А якщо на вулиці дуже холодно (до -25 °C), не обійтися без утеплених рукавиць.
  2. Перчатки дають максимальну свободу руху, в них зберігається мілка моторика рук. Однак вони менш теплі — в рукавицях, де пальці не розділені, відчутно тепліше.

  1. Не будуть зайвими корисні функціональні деталі: вставки touch screen на пальцях, затяжки/резинки на зап’ястях, петлі для фіксації на руках знятих рукавиць, протиковзкі/посилені накладки на долонях тощо.

Порада. Для максимального утеплення рук та захисту їх від вологи і вітру користуйтесь класичною схемою трьох шарів. Першим шаром надягніть тонкі перчатки з флісу/софтшелу, другим — товсті утеплені перчатки або рукавиці, і третім — верхонки (тонкі мембранні рукавиці).

Верхні рукавиці беріть на розмір більше, щоб вдягти під них базовий шар. Тонкі перчатки, в свою чергу, повинні мати анатомічний крій і добре облягати долоню. 

В яких черевиках і шкарпетках буде тепло?

Турбуючись про тепло ніг, на перше місце ми зазвичай ставимо якість взуття. Черевики для походу мають бути захищеними від вологи, і водночас добре вентилюватися, щоб запобігти надмірному потовиділенню. Міцна висока підошва, резиновий кант на носку теж захистять від холоду і вологи.

На зиму і міжсезоння беріть високі черевики і додатково захисні гамаші — вони не тільки вбережуть від потрапляння у взуття снігу, а й виконають роль додаткового теплоізоляційного шару.

Також важливо підібрати правильний розмір: в занадто тісному взутті буде холодно через брак прошарку повітря і порушений внаслідок стиснення тканин кровообіг. А в надто вільному пальці будуть постійно автоматично стискатися, напружуватись, і це теж негативно скажеться на кровообігу в стопах. Читайте детально про трекінгове взуття.

Не варто недооцінювати і значення першого, базового шару на ногах — тобто шкарпеток. Їх також потрібно ретельно вибирати: 

  • Забудьте про принцип “чим товще, тим тепліше”, і тим паче не потрібно надягати одночасно кілька пар! Між ногою та взуттям має залишатись “повітряна подушка”, яка виступить додатковою теплоізоляцією.
  • В особливо холодні і/або мокрі дні розгляньте як варіант шкарпетки з мембраною* — вони менш приємні тактильно і мають гірші показники повітропроникності, однак в них ноги довше залишаються теплими і сухими.

 *У крайніх випадках мембранні шкарпетки замінюють “бутербродом” з двох пар звичайних тонких шкарпеток і поліетиленовим пакетом між ними. Не дуже практично, і ефект сауни майже гарантований, але тимчасово виручить і вбереже від переохолодження.

Порада. Обов’язково беріть мінімум кілька пар сухих шкарпеток, зокрема, шерстяні для сну (а якщо їх недостатньо, можна спати в пухових капцях).

Чуні Rab Cirrus Hut Slipper — відмінний спосіб зігріти ноги перебуваючи на ночівлі в наметі. 

 

Що робити, якщо руки і ноги сильно замерзли?

В поході важливо будь-якими способами не допустити переохолодження. Не варто випробовувати можливості свого організму і терпіти холод. Як тільки помітили, що руки і ноги замерзли, починайте “реанімацію”:

  • Почніть з фізичних вправ, щоб розігнати теплу кров і направити її в кінцівки. Найпростіший ефективний спосіб — інтенсивні махи (обертання) руками і ногами. Додатково стискайте і розтискайте долоні і пальці на ногах.
  • Зігрійте руки власним теплом, засунувши їх під одяг (під пахви або між стегон).
  • Якщо загубили або забули вдома рукавички, надягніть на руки запасні шкарпетки, баф, шапку.

  • Якщо відчуваєте, що починають мерзнути не тільки руки і ноги, а все тіло, негайно знайдіть спосіб зігрітися: пийте гарячий чай, зробіть укриття від вітру та опадів (наприклад, оберніться карематом або закутайтеся в рятувальну термоковдру), розведіть багаття.
  • Користуйтесь грілками. Знову ж таки, спочатку зігрійте внутрішні органи, розмістивши грілку під курткою, а вже в другу чергу грійте долоні і стопи.

Сьогодні є безліч портативних туристичних грілок — одноразові (зокрема у форматі устілок для взуття) та багаторазові. Читайте, як вибрати грілку для походу.

  • Якщо з’явились перші ознаки обмороження, делікатно розітріть шкіру руками або сухою тканиною. Не розтирайте уражені місця снігом!  Якщо з’явились пухирі, шкіра посиніла, втратила чутливість, закутайте кінцівки сухою тканиною (за необхідності спочатку обробіть антисептиком і забинтуйте) та негайно направляйтесь в лікарню. Більше про невідкладну медичну допомогу в поході.

У підсумку, щоб руки і ноги не мерзли в поході, важливо правильно підготуватись:

  • Купити одяг і взуття, які забезпечать адекватну терморегуляцію і захистять від вітру та вологи.
  • Обов'язково мати мінімум кілька пар трекінгових носків і перчатки і/або рукавиці.
  • Взяти похідний термос з теплим напоєм (а до чаю можна захопити енергетичні батончики).
  • Впевнитись у відсутності хвороб, які можуть спричинити поганий кровообіг.
  • Підготувати девайси для аварійного зігріву: грілки, рятувальну ковдру тощо.

Холод в горах може завдати немалого клопоту, однак ретельна підготовка і якісна екіпіровка значно зменшують ризик отримати переохолодження та обмороження кінцівок. Бажаємо теплих і безпечних походів!