Відповідно до загальних рекомендацій, оптимальна вага рюкзака в поході має становити не більше 33% від маси тіла для підготовлених аутдорників та не більше 25% для початківців. Загалом виходить 20-30 кг, проте на практиці ходять і з більш важкими наплічниками, аж до 50-60 кг! У деяких випадках (наприклад, закидання для водного походу) така вага буде не критичною і виправданою, проте найчастіше навіть стандартні 20 кг за плечима перетворюють трекінг на Сізіфову працю. І, що найважливіше, вагу рюкзака можна зменшити.

Найзатятіші легкоходи добиваються загальної ваги спорядження в 4 кг! Проте ганятися за такими показниками зовсім не обов'язково: значно полегшити життя в поході без шкоди для комфорту та безпеки під силу і 8-12-кілограмовому рюкзаку — саме в цих межах важив наш багаж під час тест-драйву на Чорногірському хребті. Розповідаємо, як пакувати похідний рюкзак в стилі ультралайт, на яке спорядження варто витратити гроші, і чому легкий рюкзак у поході такий важливий. З останнього пункту й почнемо.

Як правильно скласти рюкзак: базові правила

Перш ніж освоювати науку легкохідства, важливо переконатися, чи ви взагалі знаєте, як правильно складати рюкзак в похід. Адже, яке б сучасне та ультралегке спорядження ви не купили, від нього не буде толку, якщо накидати його в рюкзак аби як.

Складання рюкзака — це справжнє мистецтво, яке, втім, під силу освоїти кожному. Для цього дотримуйтесь наступних рекомендацій:

  1. Розподіліть речі за схемою: найважче (зокрема намет) – по центру ближче до спини, помірно важке – по центру на «фасаді», легкі та об'ємні речі для бівака – у нижньому відсіку/на дно, а легке, тендітне і все , що має бути під рукою – зверху та у кишенях. Це «золоте правило» укладання туристичного рюкзака, дотримуючись якого ви зможете правильно розподілити вагу багажу, і таким чином зменшити навантаження на хребет і врівноважити рюкзак. Додатково, коли все завантажите, надягніть рюкзак і відрегулюйте його так, щоб на плечі припадало приблизно третина ваги, а решта – на стегна.
  2. Не варто активно використовувати лямки та стропи для зовнішнього кріплення – це здається зручним, проте можна легко втратити чи пошкодити спорядження, закріплене таким чином. А якщо це важкі речі, то вони ще й будуть зміщувати центр ваги. Тому по можливості ховайте все всередину.
  3. Усі речі упаковані, але в рюкзаку залишилося вільне місце? Не поспішайте заповнювати його зайвими речами «про всяк випадок» — краще відрегулюйте об'єм рюкзака за допомогою стяжок. А на майбутнє варто підібрати рюкзак відповідного об'єму.
  4. Щоб зрозуміти, річ справді зайва чи ні, потрібно знати, що покласти в туристичний рюкзак – на цю тему у нас є детальний список спорядження та чеклісти. Завжди звіряйтеся зі списками у процесі збору, щоб нічого не забути!
  5. Розробіть зручну для вас схему, як упакувати рюкзак, і завжди дотримуйтесь її, щоб ви могли дістати потрібну річ максимально швидко навіть “із закритими очима”.

як правильно збирати рюкзак

Навіщо потрібний ультралегкий рюкзак у поході?

Від того, скільки важить похідний рюкзак, залежить ваше моральне і фізичне самопочуття та загальний темп походу.

Легкохідство це:

  • Отримання насолоди від процесу. Деякі «туристи-старовіри» сприймають трекінг в першу чергу як випробування. Для таких чим важчий ранець, тим краще. Однак більшість аутдорників бачать основну красу багатоденних походів у насолоді пейзажами, відпочинку на природі та спілкуванні. Важкий же рюкзак переключає всю увагу на себе, не даючи шансу по-справжньому насолодитися процесом.
  • Більша продуктивність. З легкою ношею за плечима збільшується темп трекінгу, а, отже, і денний кілометраж.
  • Користь для здоров'я. Тривале носіння важкого рюкзака призводить до захворювань хребта та суглобів, плоскостопості та інших проблем.
  • Економія на вартості багажу. Легкий рюкзак влізе у норми ручної поклажі, якщо ви зберетеся у похід за кордоном.

Якщо ці аргументи на користь ультралайт спорядження вас не переконали, окей. Сходіть один-два рази на двотисячник із 20-кілограмовим рюкзаком. Повірте, з кожним кілометром висоти ви будете все більше і більше шкодувати про економію на спорядженні у версії ультралайт і про кожну зайву річ у багажі. Ось тоді вам точно знадобляться наші рекомендації щодо того, як зібрати легкохідний рюкзак для походу.

Як скласти легкий рюкзак: загальні принципи

Далі ми дамо вам повний перелік ультралайт спорядження. Однак це лише один із вдалих прикладів. Щоб зрозуміти, як укомплектувати похідний рюкзак в індивідуальному випадку, зверніть увагу на наступні рекомендації.

  1. Не заощаджуйте на спорядженні. Так, доведеться змиритися з тим фактом, що легкохідство — це дорого. З кожним роком на ринку з'являється все більше ультралайт спорядження, і ціни на нього значно відрізняються від класики через більш складні технології. Проте трохи заощадити все ж таки вдасться. По-перше, не обов'язково міняти на лайт-версію абсолютно всю снарягу. Насамперед модернізуйте сам рюкзак, а також спальник, намет і килимок — саме ця четвірка тягне на себе левову частку загальної ваги. По-друге, купуйте спорядження «із запасом» на ваше професійне зростання і збільшення потреб — так не доведеться раз на кілька років змінювати екіпірування на більш просунуте.
  2. Купуйте рюкзак меншого об'єму, ніж потрібно. За стандартом у багатоденний похід рекомендується брати рюкзак на 50-85 літрів. Проте, зробивши вибір на користь 45-50-літрової моделі, ви штучно обмежите себе і  у такий спосіб автоматично знизите  вагу наповнення. У цьому випадку доведеться добре подумати, без чого можна обійтися і як скласти туристичний рюкзак найбільш оптимально.
  3. Редагуйте список речей після кожного трекінгу. Повернувшись додому, розділіть усі речі з рюкзака на кілька груп, залежно від того, використовувався предмет часто, іноді або ніколи. На підставі цього складіть список речей на майбутнє, який включатиме лише найнеобхідніше.
  4. Заощаджуйте вагу на їжі. Робіть акцент на калорійних продуктах з мінімальним вмістом води. Ідеальний варіант у цьому плані — сублімована їжа в пакетах. Щоб перекусити, потрібно просто залити суміш окропом прямо в пакеті. Унаслідок, економимо не лише вагу та об'‎єм, а й час та газ. 100 г сухої сублімованої їжі — це приблизно 0,4-0,5 кг готової! Їжа виходить ситна (близько 500 ккал у порції), а великий асортимент дозволяє зробити меню у поході різноманітним.
  5. Мінімізуйте кількість "змінки". Для цього дотримуйтесь особистої гігієни і періодично влаштовуйте експрес-прання. Водночас не перевантажуйте рюкзак зайвими засобами особистої гігієни. Як приймати душ, прати у поході, і які засоби для цього взяти, розповідаємо тут.
  6. Зменшуйте об'‎єм речей. Використовуйте компресійні та герметичні мішки для максимально компактного пакування спальників та одягу. Також правильно складайте речі — на YouTube є багато докладних туторіалів, як компактно скласти речі у рюкзак.

Список речей ультралайт для походу в Карпатах

А тепер від теорії, як упакувати рюкзак у похід, переходимо до практики. Влітку 2021-го ми вирушили в похід Чорногірським хребтом — одним з найпопулярніших гірських маршрутів в Україні (дивіться відео про похід та розбір рюкзака). Навантажений лише найнеобхіднішим легким спорядженням Osprey Levity 45 за плечима практично не відволікав від споглядання Карпатських краєвидів та давав змогу насолодитися походом. Чи припустилися ми помилок у комплектуванні рюкзака? Так, кілька косяків було. Але загалом вийшов чудовий робочий комплект спорядження для приємного багатоденного трекінгу.

Отже, наш особистий перевірений список лайт-спорядження для походу:

  • Рюкзак Osprey Levity 45. Вага 810 г. Повноцінна трекінгова модель з металевим каркасом. Пошитий із надлегкого матеріалу NanoFly 210D.
  • Двомісний намет Telos TR2 від Sea to Summit. Вага 1652 г. Зазначимо, що це не найлегший варіант на ринку. Якщо хочете надлегкий варіант, зверніть увагу на двомісний намет Alto TR2.

  • Миска з кришкою Delta Bowl від Sea to Summit. Вага 134 г. Загалом, можна було не брати, оскільки ми вживали лише сублімовані страви, які можна заварювати у пакеті. Якщо для вас їсти з пакетиків — не варіант, візьміть, як ми, одну тарілку на кілька осіб.
  • Чашка Delta Mug від Sea to Summit. Вага 62 г. Цей пункт можна вважати маленькою «примхою» людини, яка любить пити чай у поході:)
  • Особисті речі (одяг для бівака, тепла мембранна куртка, запасні шкарпетки). Вага близько 1500 г (можна було зменшити, взявши легшу куртку).

У підсумку базове спорядження вмістилося у вагу близько 7 кг. Приплюсуємо сюди вагу техніки (камера, дрон, телефон, повербанки), косметички, аптечки, гідратора з водою (1-1,5 кг) та запас сублімованої їжі (6 великих порцій загальною вагою близько 1 кг). Отже, на початку походу вага рюкзака становила не більше 12 кг — не надто вражаюча цифра для суперлегкоходів, і водночас справжня мрія для туристів, які звикли тягати на собі по 20-30 кг.