Традиційна аутдор-екіпіровка все активніше з’являється у місті: на зміну колючим светрам прийшли м’якенькі фліски, вузькі джинси уступили місце брюкам карго, а пальто — мембранкам.  Ба більше, «стиль туриста» став модним, і йому навіть придумали особливу назву — горпкор. Розбираємось в особливостях цього стилю, в чому причина популярності аутдор-речей, та які переваги вони мають перед звичайним повсякденним одягом.

Зміст:

  1. Що таке стиль Gorpcore: коли з’явився цей стиль, і чому його так назвали
  2. Основні атрибути Gorpcore та бренди, які його представляють
  3. ТОП GORPCORE брендів
  4. Який одяг вибрати: кольори і матеріали, принцип шарів
  5. Бонус: які ще речі і лайфхаки з аутдору варто перенести в повсякденне життя?

Зверніть увагу! Інформація буде корисною як для трушних аутдорщиків, так і для тих, хто мандрує хіба до найближчого парку (але в цілому веде досить активне життя і часто буває на вулиці). Перші можуть сміливо додавати в міський аутфіт речі зі свого похідного рюкзака, а другим радимо завітати в наш магазин Shambala і підібрати базу для горпкор-гардеробу. Та  попереджаємо новачків: є великий ризик, що спочатку ви закохаєтесь в зручний функціональний одяг для туризму, потім вас автоматично потягне в гори, і в результаті самі незчуєтесь, як станете справжнім аутдорником!

Що таке Стиль Gorpcore: коли з’явився цей стиль, і чому його так назвали

Gorpcore (Горпкор) — це стиль одягу, який передбачає носіння туристичного одягу в місті, у якості повсякденного.

Фактично стиль Gorpcore існує уже не перший десяток років, та офіційно він з’явився навесні 2017-го, коли в американському журналі The Cut вийшла стаття Джейсона Чена «First Came Normcore. Now Get Ready for Gorpcore». Автор відмітив, що все частіше бачить на вулицях людей в флісових жилетах Patagonia, вітровках Columbia, парках Arc'teryx тощо. Спортивно-похідні речі почали мелькати і на знаменитостях — причому не тільки в повсякденному житті, а й на концертах, показах мод та інших заходах з зазвичай геть іншим дрес-кодом.

Висновок: аутдор із розряду «доречного, допустимого» для міста перейшов у ранг модного і затребуваного.

Селебреті-горпкорщики: Дрейк, Френк Оушен, Шайя Лабаф

Новий-старий стиль назвали Gorpcore, що є відсилкою до абревіатури популярного туристичного сухпайка на основі суміші арахісу з родзинками “Good Old Raisins & Peanuts”. І, що найголовніше, горпкор не затримався у мікротрендах, які зазвичай всі швидко забувають, а з кожним роком стає тільки популярнішим і популярнішим. Зокрема, хвиля зацікавленості горпкором в 2023 році докотилась і до України.

Основні принципи иа риси стилю Gorpcore, та бренду що його представляють

Стилісти описують gorpcore як стиль на межі нормкору (аутфіти з базових, «посередніх» речей) і теквіру (стильний одяг з технологічних матеріалів).

Гардероб у горпкор стилі має такі риси:

  • Функціональність: речі Gorpcore мають бути обладнані зручними кишенями на блискавках, капюшонами на стяжках, манжетами на рукавах тощо
  • Технологічність: якщо вовна, то меринос. Якщо пух, то високої якості (500-900 Fill Power). Якщо фліс, то фірмовий Polartec, а не підробка з мас-маркету. 
  • Зручність: у одягу Gorpcore ви можете провести хоч тиждень поспіль та не втомитися від нього.
  • Багатошаровість: концепція 3 шарів з туризму, а актуальна і для міського Gorpcore
  • Зухвалість: комбінуйте яскраві кольори, як вам заманеться.

А от краса та елегантність відходять на другий план чи й взагалі не враховуються.

Прихильник канонічного горпкору у місті виглядає так, ніби він вийшов за хлібом, але в будь-який момент може передумати і відразу відправитися підкорювати Аконкагуа чи як мінімум Піп Іван. Фліска, вітровка або мембранка, трекінгові кросівки/черевики, рюкзак, — базові речі аутфіту в стилі горпкор. 

Але є важливий нюанс:

  • можна лише імітувати стиль туриста з допомогою схожих стилістично речей (що успішно роблять зараз навіть такі люксові бренди, як Prada, Givenchy і Lanvin
  • або ж дійсно отримувати всі переваги аутдорного гердеробу — а для цього потрібно підібрати фасон, матеріали і правильно комбінувати речі. Та надавати перевагу традиційним туористичним брендам. 

Ядро горпкору, очікувано, формують бренди спеціалізованого трекінгового, спортивного та гірськолижного одягу і взуття.

Топ Gorpcore брендів

  • The North Face — Культовий бренд для активного відпочинку, відомий своїми міцними та функціональними куртками, рюкзаками та взуттям.
  • Arc'teryx — Преміум бренд, що спеціалізується на інноваційному одязі для екстремальних умов та активного способу життя.
  • Patagonia — Еко-орієнтований бренд, який пропонує надійний одяг для альпінізму, походів та повсякденного носіння.
  • Salomon — Французький бренд, відомий своїми взуттєвими технологіями та одягом для трейлраннінгу, катання на лижах та альпінізму.
  • Columbia — Бренд, що створює доступні та міцні речі для активного відпочинку, включаючи куртки, взуття та аксесуари.
  • SALEWA — завжди стоїть на вершині всіх рейтингів. Цей бренд здобув свою популярність завдяки безкомпромісній якості, інноваційним технологіям та відмінному дизайну

За роки формування Gorcore обзавівся низкою брендів-амбасадорів, з якими тепер чітко асоціюється цей стиль. Але радимо не обмежуватись цим переліком і підбирати для свого образу речі від різних виробників — по факту, для цього підійдуть всі бренди, представлені в Шамбалі.

Який одяг вибрати: кольори і матеріали, принцип шарів

Традиційна палітра туристичного гардеробу включає всі природні нейтральні відтінки: хакі, оливковий, коричневий, пісочний, сірий, чорний, бежевий, гірчичний тощо. В такому одязі ви буквально зливаєтеся з землею і, що теж немаловажно, на ньому не так помітні плями від тієї самої землі чи трави. І це дуже доречно, враховуючи, що бруду вистачає і в місті, а не тільки на природі.

Приглушені кольори складають базу стилю. Однак горпкор також вітає яскраві кольори: помаранчевий, салатовий, фіолетовий, рожевий, блакитний тощо (найчастіше в цих відтінках випускають куртки і шапки). В горах яскраві речі слугують «сигнальним прапором» у разі пошуку загубленого туриста, а в місті стануть яскравим акцентом в образі, а ще зроблять вас більш видимим на дорозі в темний час доби. 

В цілому стиль речей — досить стриманий, лаконічний. Силует — вільний, прямий. Декор ніколи не буває виключно ради декору — він завжди виконує якусь функцію (шнурки, застібки тощо). Велике значення горпкорщики-стиляги надають крупному, помітному логотипу бренду, і найчастіше він виступає основним (або єдиним) декоративним елементом для горп-аутфіту. Але й ця деталь теж може виконувати не лише естетичну функцію (наприклад, логотип може бути світловідбиваючим)..

Завдяки особливим матеріалам та правильному крою вбрання в стилі gorpcore:

  • Захищає від вітру та вологи — цю роль виконує мембрана Gore-Tex та її аналоги. Вони затримують вологу та холодні потоки повітря ззовні і водночас добре пропускають повітря з середини. Більше про мембранний одяг.

Зверніть увагу! Для екстремальних умов випускають одяг і взуття з багатошаровою мембраною, та для міста достатньо базової одношарової. 

  • Зігріває і водночас має легку вагу — для цього застосовують Primaloft та інші утеплювачі синтетичні і натуральні (читайте, в чому різниця і який краще), фліс, мериносову шерсть тощо. До речі, про останню: не плутайте її зі звичайною колючою вовною. Меринос — дуже м'який, гіпоалергенний, чудово регулює теплообмін, а також має антибактеріальні властивості, тож речі з нього довше залишаються свіжими (детально про мериносову шерсть). 
  • Добре вентилюється і відводить вологу, швидко сохне — цю функцію бере на себе сучасна технологічна синтетика, вентиляційні вставки.
  • Зручне, не натирає, не передавлює — для цього, зокрема, застосовують технологію безшовного крою або плоскі шви, еластичні вставки тощо.
  • Не мнеться, не потребує прасування — однозначно, плюс для сучасного темпу життя.
  • Довго служить, стійке до пошкоджень*. На відміну від звичайного повсякденного одягу з мас-маркету, речі для аутдору значно міцніші, розраховані не на один сезон носки і не вимагають до себе надто турботливого ставлення.

*З цього пункту випливає ще один бонус: туристичний одяг економить ваш бюджет. Так, на перший погляд, продукція аутдор-брендів значно дорожча, ніж звичний мас-маркет, та якщо порахувати, скільки ви її будете експлуатувати, виходить досить вигідно.

За кожну функцію в аутдор-гардеробі відповідає окремий елемент. Ось чому так важливо правильно комбінувати речі та дотримуватись концепції трьох шарів. Туристи з усього світу назубок знають правило “вдягатись шарами” і активно застосовують його. Та, насправді, ця схема корисна не тільки в горах, а й в місті (особливо в міжсезоння та взимку).

Головний принцип: краще кілька тонких шарів, які можна за необхідності додавати/знімати, ніж один товстий і теплий.

Базовий шар у Горпкор стилі

Дуже важливо використовувати термобілизни у якості базового шару одягу. Вона відводить вологу з тіла і не дає «запаритись», таким чином регулюючи теплообмін.

Також може додатково зігрівати, якщо мова йде про термобілизну з мериносової вовни або ж такі інноваційні матеріали, як Polar Bear в термобілизні Accapi (повністю ситетичне волокно, яке імітує шерсть полярного ведмедя). Більше про особливості вибору термобілизни.

Термобілизну в якості першого шару можна замінити звичайною бавовняною футболкою та підштанниками/лосинами, але вони не забезпечать аналогічний комфорт, адже набагато гірше відводять вологу і довго сохнуть.

Середній зігрівальний шар

Флісова кафта — ідеальний кандидат на роль утеплюючого шару. Легка, тепла, приємна на дотик — вона з успіхом замінить традиційні толстовки, світшоти і вовняні светри. Особливо часто горпкорщики обирають флісову кофту Retro-X від Patagonia, та, насправді, підійде будь-яка якісна фліска на блискавці чи без, з капюшоном чи воротником-стійкою. 

Альтернативою (або доповненням в особливо холодні дні) може стати пуховка (в форматі короткої куртки чи жилету). Тоненька і легка, у складеному вигляді легко поміститься в сумку, тож її можна носити з собою про всяк випадок. У сухі, безвітряні та не надто холодні дні пуховку можна одягати в якості третього, останнього шару.

Що вдягнути наверх по Gorpcore?

Куртка (вітровка / мембранка / софтшелл / пуховик з водовідштовхуючим покриттям) — захищає від вітру та вологи, регулює теплообмін. Канонічним варіантом вважають пуховик The North Face 1996 Nuptse, та, крім нього, у гопкорщиків є ще купа чудових претендентів на роль третього шару.

Окремої уваги варті куртки 2-в-1, які замінять вам одразу два шари. Це може бути, наприклад, мембранна куртка з флісовою або пуховою підкладкою, яку за бажанням можна легко відстебнути і носити окремо. Умовно до цієї групи можна віднести і куртки з софтшеллу, який поєднує мембрану/просочення і флісовий шар (більше про SoftShell).

Що одягнути на ноги: штани, шкарпетки, взуття у стилі Gorpcore

З верхом розібралися, а що робити з низом?

Туристичні куртки і фліски в міських образах досить часто комбінують з джинсами, та в плані функціоналу це поганий вибір — вони цупкі, важкі, погано гріють, дуже довго сохнуть. Широкі штани-парашути, хоча легкі і стилістично підходять до образу «туриста в місті», теж не проходять кастинг — рухатися швидко і зручно в них навряд чи вийде.

А от дійсно вдала заміна класичним повсякденним брюкам влітку та в міжсезоння — це штани-карго: в міру облягаючі, з великою кількістю кишень, з манжетами або прямі. В спеку горпкорщики обирають шорти — знову таки, просторі, з кишенями. А в холодну пору можна взяти штани з мембраною або з софтшелу. За необхідності штани доповнюють другим шаром (термобілизною). Жінкам також радимо звернути увагу на пухові спідниці.

Переходимо до шкарпеток. Ви здивуєтесь, але це — не просто дрібничка, а дуже важливий елемент аутфіту — причому як в функціональному, так і в естетичному плані. Горпкорщики обожнюють високі, яскраві шкарпетки і не соромляться показувати їх світу. І навіть шкарпетки в поєднанні з сандалями у стилі горпкор — не якийсь там криндж і ляпас моді, а цілком собі варіант норми.

Але пам’ятаємо — в горпкорі кожна річ має бути в першу чергу корисною, а вже потім стильною. Шкарпетки — не виключення. На відміну від звичайних носків з найближчого магазину, трекінгові/спортивні моделі розраховані на активний рух, тож не натирають, чітко сидять по нозі, добре відводять вологу тощо. Щодо матеріалів, є два основних варіанти — синтетика або ж мериносова шерсть.

Туристичне взуття для походів розраховане на жорсткі умови експлуатації, їм по силам кам’янисті стежки, багнюка, і навіть броди — а хто сказав, що в місті не буває подібних умов? Тож, якщо збираєтесь рухатись не тільки чистенькими рівними тротуарами, сміливо вводьте трекінгові черевики або кросівки в повсякденний гардероб. Вони забезпечать надійне зчеплення з поверхнею, ергономічна форма розвантажить ноги та вбереже від травм, а моделі з мембраною ще й захистять від вологи.

Якщо ж «всюдиходи» в місті вам не дуже потрібні, зверніть увагу на лінійки повсякденного взуття від аутдор-брендів — вони частково мають якості похідних моделей, але розраховані на лайтовіші умови використання і виглядають більш стильно і доречно в місті. Зокрема, розгляньте міські кросівки і черевики від Salomon, Hoka One One, New Balance, Teva — ці бренди взуття горпкорщики обирають в першу чергу. 

Влітку також актуальні сандалі — звичайно ж, не елегантна класика, а лаконічні й брутальні моделі для трекінгу, або міські лінійки від outdoor-брендів. Якщо ж хочете не просто зручне практичне взуття на літо, а щось особливе, зверніть увагу, наприклад, на Hydro Moc від Merrell — сандалі-амфібії, виконані в футуристичному дизайні.

Аксесуари: головні убори, рюкзаки та інші доповнення для gorpcore outfits

Ітак, ми зібрали з аутдорного екіпірування стильну, і, головне, практичну базу для повсякденного гардеробу. Залишилось доповнити її аксесуарами, і як і будь-який елемент у цьому стилі, вони теж обов'язково мають бути корисними, а не просто прикрашати вас:

  • Сонцезахисні окуляри — спортивні, обтічної форми, з кольоровим склом, лінзами нестандартного розміру (вузькі/крупні) та іншими подібними фішками, які одразу вирізняють outdoor модель серед маси міських/пляжних. Безпрограшний варіант — окуляри Oakley, які горпкорщики обожнюють так само, як і аутдорники (одна з причин тому — унікальні технології Oakley).

Порада. Якщо не любите носити зайве, і зазвичай розкладаєте речі по карманам, зверніть увагу на складний рюкзак. Він займає мінімум місця у складеному вигляді (поміститься в кишеню), тому його можна без проблем завжди носити з собою на випадок, якщо треба буде щось перенести. І такий рюкзак однозначно краще доповнить образ, ніж пакет з супермаркету:)

  • Багатофункціональний шарф-труба. Є багато брендів, але топовим виробником і взагалі батьком цього аксесуару являється Buff. Що тут сказати: якщо вам потрібна найуніверсальніша річ в гардеробі, то це якраз вона! Універсальний варіант — базовий Buff Original: всесезонний, простого крою, виконаний з технологічної повітропроникної синтетики.

  • Ремені. І тут можна знайти кращу альтернативу звичайним ременям з мас-маркету. Туристичні моделі виконані з супер-міцної синтетики, легко регулюються по довжині, і, звичайно ж, більше пасують до штанів-карго.
  • Прикраси. Так, ми казали, що «декору ради декору» в горпі місця немає. Однак якщо все ж захочеться доповнити образ чимось цікавеньким, в Shambala є кілька оригінальних варіантів.

Бонус: які ще речі і лайфхаки з аутдору варто перенести в повсякденне життя?

Зазвичай тема горпкору охоплює лише вбрання, та ми підемо трохи далі і розкажемо про інші речі з аутдору, які стануть в нагоді у місті.

  • Термоси і термокружки. Готуйте гарячі напої вдома (чи попросіть у кав'ярні налити в свою тару), і беріть з собою, куди б не відправились — на роботу, прогулянку, екскурсію, вигулювати собаку. Влітку до речі не ховайте термос на дальню полицю — в ньому можна переносити холодні напої і навіть морозиво. А в харчовому термосі з широким горлом зручно брати гарячі обіди. Чому краще вибрати туристичну модель? Термоси від провідних аутдор-брендів якісніші, вироблені з міцних безпечних матеріалів і добре тримають температуру.

До речі, навички «польової кухні» та інші лайфхаки з виживання в екстремальних умовах також виручають під час блекаутів чи у разі інших комунальних форс-мажорів.

  • Грілки. Коли на вулиці морозно, а потрібно вигулювати собаку чи довго чекати автобус на зупинці, компактні хімічні і електричні грілки стануть вашим порятунком і вбережуть від переохолодження.

  • Мультитул. Не кожному вдома, і тим паче на вулиці потрібен під рукою цілий набір інструментів, а от компактна багатофункціональна штучка, яка замінить одразу ніж, викрутку, відкривачку і ще купу всього, точно не буде зайвою.
  • Карабіни. Мова йде не про професійні карабіни для альпінізму і скелелазіння, а про їх сувенірні аналоги (часто маркуються «not for climbing»). Цю деталь можна використовувати для ключів, кріплення всяких дрібниць до рюкзаку, організації простору тощо.  

Насправді, горпкор — це не лише про речі. Він зародився, зокрема, у відповідь на тягу людини до природи. Прихильників цього стилю приваблює не тільки імітація природної палітри, а й екологічність речей — як мінімум за рахунок того, що вони слугують довше (більше про це та інші принципи екотуризму).

В якомусь сенсі gorpcore допомагає розмити межу між традиційним міським способом життя і світом аутдору, привабити все більше людей активно відпочивати на природі. Бо, як ми попередили ще на початку, сьогодні ви заходите в Шамбалу за зручною курткою на кожен день, а вже завтра плануєте відправитись у цій куртці в найближчі гори:)