Щоб сезон зимових покатушок пройшов приємно та безпечно, важливо подбати про все заздалегідь. Розповідаємо, як підготуватися до гірськолижного курорту та позатрасового катання, яке техобслуговування спорядження провести і що взяти з собою в гори.

Важливо! Готуватися до гірськолижного сезону варто приблизно за місяць до його старту. Цього часу вистачить, щоб докупити екіпірування, якого бракує, перевірити і в разі потреби відремонтувати старе спорядження, а також привести тіло у форму. Наш чек-лист допоможе зробити все продумано і ні про що не забути.

Зміст:

I. Скласти список та перевірити наявність всього необхідного

Що взяти на гірськолижний відпочинок?

II. Перевірити стан лиж/сноуборду та провести обслуговування

ІІІ. Перевірити та підігнати по нозі гірськолижні черевики

Додатково: підготувати шкарпетки та грілки

IV. Перевірити стан шолома та маски

V. Підготувати спорядження для фрірайду

VI. Подбати про фізичну підготовку

Скласти список та перевірити наявність всього необхідного

Перевірка спорядження та екіпірування — перше, з чого починається підготовка до активного відпочинку в горах. За місяць до поїздки дістаємо з антресолей, балкона, з-під дивана та інших сховищ все своє багатство, складаємо в одну гору (заодно візуалізуємо майбутню відпустку:)) і критично оцінюємо.

Вам потрібно визначити, чи все є в наявності, і в якому воно стані. Про те, як перевірити лижі/борд, черевики, маску та інше спорядження, поговоримо далі. Зараз же пробіжимося основним списком необхідного.

Що взяти на гірськолижний відпочинок?

Основне:

Додатково:

сонцезахисні окуляри;

термос/термофляга;

грілки, рятувальна термоковдра;

— сушарка для черевиків;

герметичні чохли на телефон, документи.

 

Вас також може зацікавити: Скітур для початківців: особливості, необхідне спорядження, підготовка 

 

Перевірити стан лиж/сноуборду та провести обслуговування

Стан лиж та сноуборду безпосередньо впливає на безпеку катання, маневреність та швидкість. Тому вкрай важливо перед поїздкою уважно оглянути спорядження та привести його у належний стан.

На що звертаємо увагу:

— канти;

— ковзна поверхня;

— кріплення;

Важливо! Повне обслуговування гірськолижного спорядження важливо проводити не на початку, а наприкінці сезону. Після повернення з гірських схилів необхідно вирівняти і заточити канти, нанести на ковзяк шар консервуючого парафіну, послабити кріплення та в разі потреби відремонтувати пошкодження. Провести всі ці маніпуляції можна як самостійно, так і в сервісному центрі. Підготовлений інвентар зберігають у теплому, затемненому місці з гарною вентиляцією. Докладно про те, як самостійно заточити лижі та нанести парафін, а також про правильне зберігання спорядження читайте у нашій статті про догляд за лижами та сноубордом.

Як підготувати спорядження до поїздки в гори? Якщо ви дотримувалися всіх правил догляду за лижами в кінці сезону, перед стартом нових покатушок достатньо освіжити та налаштувати інструмент:

  1. Перевірте стан кантів. Якщо треба віднесіть до сервіс-центру для заточування, усунення іржі та дрібних подряпин.

  2. Очистіть ковзяк від шару пилу і консервуючого парафіну, знежирте поверхню і нанесіть свіжий шар мастила.

Важливо! Нові лижі/борд також потрібно підготувати. На заводі їх змащують та заточують, однак у процесі зберігання на складах та транспортування спорядження може незначно постраждати. Тому, перш ніж брати в гори свіжокуплене спорядження, з ним проводять ті ж самі маніпуляції, що й зі старим: знімають консервуюче мастило і наносять свіже, підточують канти.

  1. Відрегулюйте кріплення. Переконайтеся, що вони не пошкоджені, в разі потреби здайте їх у ремонт/замініть. Перевірте стан скі-стопів — якщо вони погнулися, замініть.

  2. Якщо ви займаєтесь скітуром, перевірте скітур-кріплення в режимі катання та ходьби. Також огляньте камус. Якщо клейовий шар сухий, або навпаки, занадто липкий, скочується або залишається на ковзяку, це привід замінити камус. Якщо ж на нього просто налип пил і бруд, можна спробувати очистити клейовий шар теплою водою. Також не годиться камус із сильно пошарпаним ворсом на краях, під черевиком та на носку лижі. Новий або придатний старий камус потрібно закріпити на лижах та переконатися, що всі деталі правильно підігнані.

 Перевірити та підігнати по нозі гірськолижні черевики

З черевиками діє те саме правило, що й з лижами/сноубордом — готувати їх потрібно ще наприкінці сезону. Чисті, сухі черевики застібають, заповнюють газетами (або іншим наповнювачем для підтримки форми), і відправляють на зберігання в тепле, добре вентильоване і захищене від прямих сонячних променів місце.

Перед поїздкою в гори старі черевики для лиж/сноуборду обов'язково приміряють. Потрібно перевірити справність кріплень та посадку на нозі. Якщо минулого сезону взуття сиділо, «як влите», це не означає, що потрібно ігнорувати перевірку. Зміна ваги, травма стопи, набряки — ці та інші причини можуть вплинути на посадку і змусити задуматися про підгонку або заміну черевиків.

Якщо купуєте нові черевики, бажано розносити їх ще до початку сезону — наприклад, на міні-трасах зі штучним снігом. Якщо ж гірськолижне взуття, — байдуже, старе чи нове, — викликає дискомфорт, не поспішайте йти за новою парою. Для початку спробуйте підігнати його під свою стопу:

  • Скористайтеся послугою бутфітингу — термоформування взуття. Під час цієї маніпуляції внутрішній м'який черевик адаптують під індивідуальні особливості стопи спортсмена. В Україні таку послугу можна знайти, наприклад, у скі-центрах у Києві та Буковелі.

або

  • Замовте спеціальні анатомічні устілки. Їх також виготовляють індивідуально для кожного лижника. Часто використовують у разі плоскостопості.

Завдяки бутфітингу та анатомічним устілкам гірськолижні черевики стають значно зручнішими. Зникають дискомфорт та біль, пов'язані з неправильною посадкою, покращується контроль над снарядом.

Додатково: підготувати шкарпетки та грілки

Навіть найкращі гірськолижні черевики не врятують вас від мозолів і переохолодження, якщо не подбати про такі, здавалося б, дрібниці, як шкарпетки.

У горах ноги мають бути насамперед сухими. Вогкість — це ворог лижника, оскільки вона неодмінно веде до мозолів та переохолодження. Крім того, варто врахувати, що сучасні полегшені черевики для лиж і сноуборду самі по собі можуть бути досить холодними, тому, знову-таки, необхідне додаткове утеплення у вигляді правильних шкарпеток.

Для поїздки в гори радимо купити гірськолижні шкарпетки. На відміну від звичайних, вони:

— добре відводять вологу з тіла, швидко сохнуть;

— щільно облягають ногу, але не передавлюють її;

— не сповзають, не формують неприємних складок та заломів;

— підтримують тепло за рахунок особливої в'язки та матеріалів;

— мають плоскі шви, не натирають;

— частково амортизують навантаження за рахунок спеціальної конструкції з ущільненнями в області гомілки та гомілкостопа.

Важливо. Спеціальні гірськолижні шкарпетки — річ, безперечно, потрібна, проте не всесильна. Тому радимо тримати в рюкзаку два засоби швидкої допомоги: пластир від мозолів та устілки-грілки для ніг.

Перевірити стан шолома та маски

Маска та шолом — невід'ємний атрибут гірськолижного екіпірування, важливий елемент захисту та запорука комфортного та безпечного катання. Тому їхній перевірці перед сезоном потрібно приділити не менше уваги, ніж лижам та сноуборду.

  1. Виконайте зовнішній огляд виробів. Переконайтеся, що немає тріщин і сколів,  елементи кріплення не пошкоджені. Якщо на лінзі є великі подряпини, варто замінити маску, оскільки це заважатиме огляду. Також огляньте поролон — під час тривалого зберігання він міг висохнути та розкришитися.

  2. Надягніть шолом (на підшоломник) і маску. Перевірте, чи вам так само  комфортно в них, як і раніше. Посадка може змінитися, якщо ви, наприклад, поправилися/схудли, або змінили підшоломник. Також врахуйте, що якщо ви вирішили купити нову маску/шолом, а другий елемент залишити колишній, обов'язково беріть на примірку стару маску/шолом, щоб переконатися, що нове екіпірування поєднується зі старим у плані посадки.

Читайте докладніше, як вибирати та доглядати за гірськолижною маскою та шоломом для зимового спорту.

Підготувати спорядження для фрірайду

Якщо вам більше до вподоби дикі, необкатані схили, окрім основного спорядження, потрібно підготувати ще один комплект обладнання для фрірайду (позатрасового катання). Ми вже давали докладний список необхідного для фрірайду.

Пробіжимося основними моментами, які потрібно перевірити перед сезоном:

  1. Переконайтеся, що в лавинному рюкзаку є всі потрібні речі: аптечка, лавинний щуп, датчик, лопата, засоби зв'язку та навігації (компас, карта, GPS), ремонтний набір.

  2. Перевірте лавинний датчик (біпер). Замініть/встановіть нові батарейки, перевірте роботу приладу у режимі самотестування. Наклейте на датчик стікер з інформацією для рятувальників (вашими даними, екстреними контактами та групою крові). Якщо треба, купіть новий пристрій. Замінити варто не лише зламаний біпер, а й застарілий — сучасні моделі передають сигнал краще.

  1. Переберіть аптечку. Перевірте термін придатності препаратів, переконайтеся, що в аптечці є всі необхідні засоби для надання першої допомоги, зокрема, кровоспинні засоби та рятувальна термоковдра.

  1. Пройдіть навчальний курс з лавинної безпеки та надання першої допомоги в горах. Як мінімум, самостійно вивчіть матеріали в Інтернеті на цю тему.

  2. Збережіть у телефоні важливу інформацію: номери рятувальних служб та страхової компанії (продублюйте їх також у паперовому вигляді), офлайн карти регіону.

 

Сходження лавин - небезпечне природне явище. Однак, якщо дотримуватися правил безпеки, то ймовірність зіткнутися з ним віч-на-віч буде зведена до мінімуму. Дізнайтесь більше про основи лавинної безпеки.

 

Подбати про фізичну підготовку

Навівши лад у лижах, черевиках та іншому спорядженні, не забудьте підготувати головний «інструмент» для катання — своє тіло.

Зимовий спорт дає навантаження на всі групи м'язів, хребет, суглоби. Для непідготовленої людини випробування горами загрожує болями в м'язах, розтягненням зв'язок та іншими травмами, загостренням хронічних хвороб. Як цього уникнути? Мінімум за місяць, а краще два, потрібно розпочинати спеціальні тренування.

Інтенсивність навантажень потрібно поступово збільшувати. Що саме потрібно прокачати, залежить від стилю катання — комусь потрібно більше розвивати витривалість, комусь — координацію рухів і стрибки з угрупованням.

Загалом комплекс вправ для покращення фізичної форми перед відпусткою в горах повинен включати:

  • Аеробні навантаження (збільшують обсяг легень, зміцнюють серцево-судинну систему): швидка ходьба, біг, плавання, стрибки на скакалці. Нагадуємо, що зима — не привід припиняти заняття бігом на вулиці. Головне, знати, як правильно бігати в холодну пору року.

  • Силові вправи (для прокачування рук, ніг, спини), тренування на координацію та рівновагу: віджимання, нахили з гантелями, присідання, планка, станова тяга, випади, скручування, «ластівка».

У мережі є безліч спеціальних комплексів, які допоможуть підготуватися до гірськолижного курорту, — вибирайте будь-який і займайтеся вдома в зручний час. Також по можливості ще до старту сезону в горах відвідайте гірськолижний центр зі штучним осніженням, щоб зробити пробний забіг (заодно і нове/відремонтоване спорядження протестите).

Сподіваємося, наш гайд допоможе вам підготуватися до сезону на всі 100% та вийти на схили у всеозброєнні. Якщо ж залишилися питання чи потрібно купити нове якісне спорядження для зимового спорту, завжди чекаємо вас у магазинах Shambala!