Зміст:

Гірськолижна маска є невід'ємною частиною екіпірування всіх шанувальників катання на гірських лижах або сноуборді незалежно від їх рівня – без неї не обійдуться як новачки, так і досвідчені райдери. Катання на гірськолижному схилі без маски рівносильне нічній їзді швидкісною автомагістраллю із заплющеними очима та з вимкненими фарами – обмеження вашого зору призведе до аварії.

Гірськолижна маска виконує відразу декілька функцій:

  • Гірськолижна маска розроблена, щоб захистити ваші очі від механічних пошкоджень під час катання – зіткнення з іншими лижниками, падіння та ударів об кант лиж/сноуборду, лижну палицю, зледенілий сніг, удар гілки ялинки під час катання по непідготовленим схилам у лісі тощо.
  • У горах наші очі піддаються впливу більшої кількості ультрафіолетового випромінювання, що може призвести до дуже неприємних наслідків – навіть під час катання в тумані та у похмурі дні завжди залишається високий ризик опіку сітківки. Крім цього яскраве сонце, хуртовина, сильний вітер у поєднанні з низькою температурою повітря створюють ще одну серйозну перешкоду для наших очей, через що відмова від маски/окулярів стає немислимою.
  • Крім захисних функцій, сучасні гірськолижні маски розроблені коригувати та додавати чіткості видимої місцевості. Сонце і велика кількість снігу сильно спотворюють видимість рельєфу траси. Особливо це стосується дрібних деталей рельєфу, таких як горбки, борозни розбитої траси, кучугури, невеликі перепади висоти тощо – без гірськолижної маски такий «мікрорельєф» можна легко не помітити, що може призвести до падіння та отримання травм різної складності.

На відміну від гірських лиж або сноубордів, вибір гірськолижної маски не залежить від вашого рівня катання – якісну оптику оцінить як людина, яка вперше їде на гірськолижний курорт, так і лижник/сноубордист з експертним рівнем катання.

Тому в цій статті ми хочемо якомога детальніше розібратися в тонкощах підбору маски та технологіях, що використовуються при їх виробництві. Ця інформація має полегшити процес підбору маски. Почнемо з елемента, що становить 80% вартості гірськолижної маски – лінзи.

Оптичні властивості лінз у гірськолижних масках

У горах, навіть у туманну та похмуру погоду, інтенсивність ультрафіолетового випромінювання значно вища порівняно з рівниною. Цей фактор може призвести до неприємних наслідків, серед яких тимчасова сліпота через пошкодження рогівки або сітківки. Тому навіть у найбюджетніших моделях у каталозі виробників гірськолижної оптики лінзи забезпечують 100% захист від ультрафіолетового випромінювання.

Також крім захисту від ультрафіолету, інженери компаній-виробників прагнуть звести до мінімуму оптичні спотворення. Мінімальні оптичні спотворення часто непомітні для нашого ока, тому що їхня дія нівелюється нашим мозком. Але треба врахувати, що такий тривалий стрес може призвести до втоми ока і навіть до нападів головного болю. Тому виробники використовують найкращі з погляду оптики матеріали і постійно експериментують із формою та товщиною лінз. На превеликий жаль визначити на місці в магазині оптичні якості лінзи в гірськолижній масці практично неможливо і тому вам доведеться довіритись репутації та запевненням виробників, які або самі розробляють лінзи та матеріали (наприклад, Oakley Plutonit), або закуповують лінзи у визнаних лідерів ринку оптики (наприклад , шведська фірма POC купує лінзи у німецької компанії Carl Zeiss).

Незалежно від того, якому з варіантів виробництва лінз віддасть перевагу виробник, матеріал лінзи матиме низку загальних рис: це міцний, прозорий, стійкий до подряпин, гнучкий морозостійкий полікарбонат. Якість цього полікарбонату змінюється в залежності від виробника та цінового сегмента, до якого відноситься модель маски – у більш бюджетних моделях використовуються лінзи з низькоякісного полікарбонату, який набагато легше дряпається, може легко тріснути і навіть почати кришитися в місцях розколів. Крім цього, лінзи з цього матеріалу мають не однорідну товщину і можуть бути трохи мутні, через що в них виникає відчуття «шуму».

Захист від механічних пошкоджень очей також є одним із основних завдань для гірськолижної маски. Цьому присвячені окремі тестування лінз у процесі виробництва. У цьому питанні окремо варто виділити згаданий вище матеріал Oakley Plutonit, який проходить ретельне тестування на протидію механічному проникаючому впливу за стандартом ANSI Z87.1, що робить лінзи придатними для використання в роботі з верстатами та інструментами та навіть для гри в страйкбол.

У гірськолижній масці на лінзу крім функції захисту від ультрафіолету покладається ще одне не менш важливе завдання – забезпечити очам лижника/сноубордиста краще сприйняття навколишнього середовища.

Як відомо, у горах погода дуже мінлива – сьогодні ясний сонячний день, а завтра буде туман та снігопад. І в обох ситуаціях нашим очам знадобиться допомога – яскраве сонце засліплюватиме, а погане освітлення в тумані "буде вирівнювати" полотно схилу, через що складно розгледіти купини або ямки. Для вирішення цієї проблеми випускаються маски з лінзами, що мають різні фільтри кольору і ступені затемнення.

Ступінь затемнення лінзи

Для того, щоб лінзи сприяли коректному сприйняттю навколишнього рельєфу, виробники змушені змінювати пропускну здатність світла лінзи, за допомогою зміни ступеню їх затемнення. Ступінь затемнення вимірюється параметром VLT – Visible Light Transmission (у перекладі з англ. "Пропускання видимого світла"). Цей параметр вказує відсоток світла, що проходить крізь лінзу, тим самим дозволяючи визначити наскільки затемнену/прозору маску ви вибрали.

На сьогоднішній день виділяють такі категорії затемнення лінз:

Ступінь затемнення S0. Прозора або майже повністю прозора лінза. Призначена для використання під час катання ввечері при штучному освітленні або в дуже хмарну погоду. Лінзи з таким ступенем затемнення найчастіше йдуть у комплекті до гірськолижних масок, оснащених механізмами швидкої заміни лінзи. Коефіцієнт VLT коливається у межах 80-100%. Прикладом можуть бути маски POC Retina CompBolle Freeze.

Ступінь затемнення S1. Злегка затемнена лінза призначена для використання під час катання в сильному тумані або в дуже похмуру погоду. Найчастіше мають жовтий чи рожевий кольорофільтр. Завдяки більшій контрастності сприяє кращому сприйняттю навколишнього рельєфу. Коефіцієнт VLT становить від 43 до 80% пропускаємого світла. Маски POCito IrisScott LCG Compact ідеально підійдуть для катання в туман при зниженій видимості. 

Ступінь затемнення S2. Лінзи із середнім ступенем затемнення. Така маска призначена для використання в умовах похмурої погоди та мінливої хмарності. Також сприяє кращому сприйняттю навколишнього простору. Коефіцієнт VLT – 18-43% пропускаємого світла.

Ступінь затемнення S3. Сильно затемнена лінза призначена для катання в ясну сонячну погоду. Коефіцієнт VLT знаходиться у межах від 8 до 18%. POC Fovea ClarityPOC RetinaOakley Airbrake – маски, які ідеально підійдуть для катання при яскравому сонці або на вершинах гір. 

Ступінь затемнення S4. Максимальний рівень затемнення лінзи в оптиці. Така маска призначена для використання у великих горах під час занять альпінізмом, скі-туром, скайранінгом і т. д. Здебільшого застосовується під час виробництва альпіністських окулярів. Гірськолижна маска з такою лінзою – велика рідкість. Коефіцієнт VLT – 3-8% пропускаємого світла.

Як ми вже зазначали вище, в горах погода вкрай мінлива і тому однієї лінзи може бути недостатньо. Для вирішення цієї проблеми індустрія гірськолижного спорядження пропонує два варіанти – або використовувати фотохромну лінзу, або вибрати модель маски з механізмом швидкої зміни лінзи.

Фотохромні лінзи, часто в народі звані «Хамелеонами», відрізняються здатністю змінювати свій ступінь затемнення залежно від яскравості сонячних променів. На практиці це означає, що в ясний сонячний день вони темнітимуть і навпаки – в похмуру погоду вони будуть більш прозорими. Фотохромна лінза перекриває відразу 2 або 3 ступені затемнення (наприклад, лінза Phantom від французької компанії Bolle має показник ступеня затемнення від S1 до S3). Такі лінзи вважаються дуже універсальними і не дивлячись на високу вартість з кожним роком набувають все більшої популярності, але в той же час вони також мають ряд недоліків:

  • По-перше, як вже було зазначено вище, це висока ціна – маска з фотохромною лінзою в середньому в півтора/два рази дорожча за аналогічну модель зі звичайною лінзою.
  • По-друге, зміна затемнення лінзи відбувається з невеликою затримкою, яка може становити від кількох секунд до кількох хвилин. Для лижника-аматора це не становитиме особливої проблеми. Але для експертів гірських лиж, що катаються на великих швидкостях та шанувальників позатрасового «лісового» катання (дуже актуально для Карпат), де відбувається постійна зміна тіней та світла, це може стати серйозною проблемою.
  • По-третє, в умовах туману фотохромна лінза може сильно затемнитись через велику кількість розсіяного сонячного світла, що буде дуже дискомфортно (в умовах похмурої погоди цієї проблеми не буде).

Ще одне рішення, яке пропонують виробники гірськолижної оптики, – це маски, оснащені механізмами швидкої зміни лінзи. Представляє собою комплекс кріплення (затискачі, кнопки, магніти і т. д.), які дозволяють швидко змінити лінзу в масці найчастіше, не знімаючи з рук рукавички і маску з голови. Зазвичай маски з такими механізмами комплектуються однією або двома змінними лінзами. За останнє десятиліття маски з механізмами для швидкої зміни лінзи завоювали величезну популярність і сьогодні будь-який виробник, що поважає себе, має в каталозі подібну модель маски. Але, як і у випадку з фотохромними лінзами, у цій бочці меду знайдеться кілька ложок дьогтю:

  • По-перше, це, знову-таки, висока ціна – маски з механізмом для швидкої зміни лінзи мінімум вдвічі дорожче звичайних масок.
  • По-друге, механізми, що дозволяють швидко змінювати лінзи, не такі вже й зручні. Кріплення у вигляді важелів та затискачів (такі випускають Oakley і Scott) складно розстібнути в рукавичках, а про зміну лінзи без зняття маски з голови не йдеться й мови. Лінзи в масці, оснащеній кнопками або потужними магнітами (наприклад, маска Bolle Nevada Neo), простіші у використанні, але при сильному ударі під час падіння оправа маски деформується, через що лінза може вилетіти.

Види колірних фільтрів лінзи

Крім ступеня затемнення лінзи під час підбору маски вам потрібно буде визначитися з кольоровим фільтром. Цілком природно, що багато лижників-початківців і сноубордистів підбирають маску і колір лінзи в комплект до щойно вибраного костюма, але крім дизайнерських рішень розробники, вибираючи відтінок лінзи, орієнтуються на вирішення більш важливого завдання – підібрати такий кольорофільтр, який буде сприяти кращій контрастності, підкреслювати контури предметів і тіні, що відкидаються ними, позбавляти від «шуму», що створюється відблисками сонячного світла, що в сумі дозволить детально розглянути стан схилу під час катання на лижах або сноуборді.

Для вирішення цього завдання найпростішим рішенням буде додати до складу лінзи пігмент-барвник певного кольору, який «відсікатиме» частину колірного спектра сонячного променя, завдяки чому білий схил виглядатиме в масці контрастнішим. Тому кольорофільтри можна розділити на дві категорії: лінзи для ясної сонячної погоди та лінзи для катання в умовах туману та похмурої погоди.

«Протитуманні» лінзи

Найефективнішою для умов туману та похмурої погоди, мабуть, можна визнати лінзу з жовтим кольором фільтру. Жовтий колір відсікає синю частку колірного спектру, завдяки чому затемнені ділянки гірськолижної траси буквально промальовуються для зору лижника, що суттєво знижує ризик не помітити горбок або вибоїну на сніговому схилі.

  

Ще одним популярним кольорофільтром з даного сегмента є помаранчевий. Він також дуже ефективний у туманну, похмуру погоду, але при цьому він трохи темніший, що робить лінзу з помаранчевим фільтром кольору також актуальною для умов мінливої хмарності. Така універсальність забезпечила велику популярність помаранчевим лінзам особливо у бюджетному сегменті гірськолижних масок.

  

Останні роки конкуренцію класичним жовтим/помаранчевим лінзам почали складати моделі з рожевим фільтром кольору. Рожевий колір чіткіше передає об'єм предметів і підкреслює тіні, що відкидаються ними, під час катання в похмуру погоду. Крім цього, багато шанувальників гірськолижного спорту відзначають, що рожевий колір більш приємний для сприйняття очима.

  

Але, незважаючи на контрастність описаних вище лінз, гірськолижна маска – це не ліхтар, який «висвітлює» затуманені ділянки схилу. Якщо в тумані ви не бачите далі своїх лиж/сноуборду, то ніяка маска вам не допоможе – краще перечекати погоду в теплому та затишному готелі.

Лінзи для катання у сонячну погоду

Лінзи із цього сегмента звичні для більшості тих, хто не пов'язаний з гірськолижним спортом. Коричневі, чорні та сірі лінзи складають основу вітрини сонцезахисних окулярів у будь-якому спеціалізованому магазині оптики.

Лінзи з коричневим фільтром добре затемнюють сяючі «сонячні» ділянки схилу, роблячи «картинку» більш контрастною і глибокою, не створюючи при цьому для очей зайвого дискомфорту.

Чорні та сірі лінзи не створюють спотворення кольорів, просто затемнюють яскравість предметів. Крім цих традиційних варіантів в каталогах виробників гірськолижної оптики зустрічаються маски з лінзами зеленого відтінку. Зелений колір добре підкреслює контури предметів і заспокійливо впливає на очі.

  

Окремо варто відзначити лінзи із дзеркальним напиленням. На лінзи наноситься спеціальне дзеркальне покриття (відтінок може бути різним), яке зменшує вплив сонячних відблисків, додає контрастності та при цьому робить дизайн маски дуже стильним та яскравим. Але треба також відзначити, що дзеркальні покриття затемнюють лінзу, роблячи її менш придатною для використання у похмуру погоду. Врахуйте це при підборі маски і пам'ятайте, що наскільки б стильно ви не виглядали в моделі, що сподобалася – хороша видимість буде для вас куди важливіше.

Поляризовані лінзи

Основне завдання поляризаційних лінз, як відомо, це позбавити очі користувача впливу сонячних відблисків, відбитих від гладкого снігового схилу, льоду, скла, асфальту, гладі води і т. д. Такий ефект досягається за рахунок впровадження в конструкцію лінзи спеціальної плівки. Принцип роботи цієї плівки полягає в наступному: промені сонячного світла не мають одного конкретного напрямку і при контакті з гладкими поверхнями поляризуються горизонтально. Згадана вище плівка блокує для нашого ока горизонтальні поляризовані промені, пропускаючи при цьому крізь себе вертикальні промені. В результаті наші очі не піддаються впливу «шуму», що виникає в результаті сонячних відблисків і перед ними відкривається чітка картина навколишньої території.

Маска з поляризованою лінзою є актуальною для катання на високогірних курортах в ясну сонячну погоду. З цієї причини часто в таких масках використовуються лінзи зі ступенем затемнення S3, що робить їх непридатними для використання в похмуру погоду. З іншого боку, якщо ви катаєтесь у невисоких горах, на кшталт українських Карпат, де співвідношення сонячних днів та туману дорівнює один до п'яти, то й потреба в поляризаційній лінзі не буде для вас такою високою.

За останнє десятиліття велику популярность в промисловості отримали маски з лінзами, що змінюють сприйняття колірного діапазону сонячного променя. Суть цієї технології ось у чому. Як свідчить базовий курс шкільної фізики, білий колір являє собою поєднання всіх інших базових кольорів. Враховуючи цей нюанс, інженери виробників додають до лінзів спеціальні пігменти, які «відсікають» частину колірного спектру, тим самим посилюючи відтінки, які, залежно від рельєфу та погодних умов, сприяють кращому сприйняттю очима людини навколишньої території. Якщо по-простому результат цієї технології можна описати фразою, що білий схил перестає бути білим – зникають відблиски, «шуми», стають чітко видно всі нерівності гірськолижного схилу і тіні, що відкидаються від них. Лінзи з подібною технологією присутні в каталозі будь-якого виробника, що поважає себе – Oakley Prizm, Bolle Volt, POC Clarity, Scott Amplifier і т.д.

Форма лінз у гірськолижних масках

Форма лінзи в гірськолижній масці впливає ще на один дуже важливий фактор – широту огляду. Чим менше маска звужуватиме ширину вашого огляду, тим менша ймовірність, що ви не помітите проїжджаючих поруч «учасників гірськолижного руху» і як наслідок – менш ймовірно, що ви з кимось зіткнетеся.

Здебільшого розв'язання цієї задачі покладено на форму лінзи. За останні десятиліття в цьому напрямку виконана величезна робота і на прилавках центрів екіпірування представлений величезний вибір масок різної форми і розміру. Але незважаючи на цю різноманітність можна виділити два основні види геометрії лінзи:

  • Сферичні лінзи. Лінза має горизонтальний і вертикальний прогин, завдяки яким і виходить характерна округла форма, ніби маску вирізали з кулі. Така форма дуже схожа на геометрію ока, що зводить до мінімуму оптичні спотворення. Крім цього в масці з такою лінзою всередині залишається більше вільного простору, зменшуючи ймовірність запотівання лінзи. У порівнянні з більш класичними «циліндричними» лінзами, «сфера» забезпечує кращий огляд при тому ж розмірі, але має кілька недоліків. По-перше, вони дорожчі у виробництві, що пропорційно позначається на ціні. По-друге, маски із сферичними лінзами досить громіздкі та підійдуть далеко не під кожен шолом. Але якщо ви вирішили обрати для себе саме цю форму, зверніть увагу на Oakley AirbrakePOC OrbOakley Flight Deck XM Factory PilotPOC Lobes Clarity

  • Циліндрична лінза. Класична форма лінзи, що випускається з моменту зародження гірськолижної оптики. Лінза вигинається у горизонтальній площині, залишаючись рівною по вертикалі. Маски з такою лінзою компактніші, дешевші і зовні нагадують мотоциклетні маски. Головним недоліком циліндричних лінз є невеликі оптичні похибки, такі як розмивання чи витягнення текстури вздовж країв лінзи. Для усунення цього нюансу у дорожчих моделях масок лінза має різну товщину, звужуючись до центру від країв. Незважаючи на стереотип, що склався, сучасні маски з циліндричною лінзою часто не поступаються по ширині огляду лінзам-«сферам» завдяки великим розмірам і безоправній конструкції. З цієї причини вибір маски сьогодні більше базується на у ваших естетичних уподобаннях та бюджеті. Маски POC Retina CompOakley Fall LineOakley Target Line мають всі переваги циліндричних моделей. 

Останніми роками на ринку почали з'являтися маски з лінзою, що поєднує у собі переваги двох описаних вище лінз – торичною лінзою. Вона сильно вигнута горизонтально і лише злегка у вертикальній площині. Торична лінза має хорошу оптичну коректність та достатній запас простору всередині для меншого запотівання. Ціна масок з подібною лінзою в основному в одному ряду з сферичними топовими масками.

За рахунок чого маска «не потіє»

Всі оптичні переваги будуть зведені нанівець, якщо в перші секунди перебування на гірськолижному схилі вона запітніє. Для запобігання цьому в конструкції маски передбачено низку технологічних рішень.

По-перше, у всіх сучасних, навіть у найбюджетніших, гірськолижних масках використовуються двошарові лінзи. Буфер, що утворюється між шарами лінзи, захищає від температурної різниці всередині маски з навколишнім середовищем. Винятком є моделі масок для професійних спортсменів – під час їзди на високій швидкості маска не встигатиме пітніти.

По-друге, розробники компаній постійно експериментують з вентиляційними розрізами в лінзі та корпусі маски, які покликані забезпечити оптимальний приплив повітря.

По-третє, на внутрішній бік лінзи наноситься спеціальне «антизапотівне» покриття (Anti-fog), що перешкоджає утворенню конденсату на внутрішній стороні лінзи. На сьогодні використовується практично у будь-якій бюджетній/преміальній гірськолижній масці.

Але незважаючи на всі ці технічні рішення, запотівша маска під час катання на гірських лижах або сноуборді є досить поширеним явищем. На цей випадок ми хотіли б дати вам кілька порад:

  • Не зсовуйте маску на чоло. Лоб є однією з найгарячіших зон на нашому тілі. Під час фізичних навантажень на лобі виділяється велика кількість вологи, яка осідатиме конденсатом на внутрішній стороні лінзи. Цей нюанс не буде поширюватися на вас, якщо ви катаєтесь у шоломі.
  • Слідкуйте, щоб сніг не забивав вентиляційні отвори в масці. Це порушить надходження повітря всередину маски, через що почне підніматись температура і утворюватися конденсат. Тому не забувайте обтрушувати періодично маску від снігу, що налип.
  • Якщо маска запотіла під час катання – не поспішайте її знімати. Дайте можливість спрацювати вентиляції та антизапотівному покриттю. Якщо з ними все гаразд, то буквально за долі секунд конденсат зникне. Якщо ви відразу ж знімете маску, то морозне повітря, що потрапило всередину маски, перетворить піт на кірку льоду. Також в жодному разі не надумайте протирати рукавичками внутрішній бік лінзи – мало того, що ви пошкодите лінзу, так ще й зіпсуєте покриття Anti-fog.
  • Звертайте увагу на те, як одягнена ваша балаклава чи бафф. Якщо балаклава/бафф будуть щільно облягати ваші рот і ніс, то гарячому повітрю, що видихається вами, буде нікуди подітися крім як потрапити у вашу маску, через що вона моментально запітніє. Врахуйте цей нюанс при підборі балаклави – краще віддати перевагу моделям, оснащеним вентиляційними отворами для рота та носа.
  • Під час великих фізичних навантажень маску краще знімати. Якщо ви вирішили урізноманітнити свій відпочинок і спробувати покататися по непідготовленому схилу, то врахуйте, що під час підйому пішки по схилу або викарабкування зі снігу ваша маска почне запотівати. Це пов`язано з тим, що із збільшенням фізичного навантаження збільшується потовиділення і як наслідок – утворюється конденсат на лінзі. Для запобігання цьому слідкуйте за своєю терморегуляцією – використовуйте вентиляцію у вашому одязі, зменшуйте кількість утеплюючих шарів, якщо маска швидко запотіває – зменшіть навантаження. У відносно теплу погоду маску можна замінити на окуляри.

 

Маска - це лише один із найважливіших елментів екіпірування. Якщо вам до душі фрірайд - катання поза підготовленими трасами, радимо дізнатися більше про базовий набір спорядження для фрірайду.

 

То як же вибрати гірськолижну маску?

Розібравшись із усіма технологічними тонкощами гірськолижних масок, ми можемо перейти до найголовнішого – нюансів їхнього підбору.

Основним критерієм під час підбору, окрім якості оптики та колірного спектру лінзи, є посадка маски. Гірськолижна маска повинна щільно прилягати до вашого обличчя – невеликі зазори, особливо біля носу, стануть вікном-доступом для ультрафіолетового випромінювання, відбитого від снігу або льоду, що може завдати дискомфорту очам лижника. Крім цього, через ці зазори в маску надходитиме тепле повітря, що виділяється нашим диханням, яке буде моментально осідати потом на внутрішній стороні лінзи, тим самим зводячи нанівець ефективність антизапотівного покриття і вентиляційної системи маски.

З іншого боку, маска не повинна доставляти користувачеві навіть мінімальний дискомфорт – ледь помітний тиск на обличчі в момент примірки в магазині може відразу не звернути на себе увагу, але буквально через годину катання в цій гірськолижній масці неможливо перебувати.

Крім вилиць обов'язково зверніть увагу на перенісся і крила носа – маска в жодному разі не повинна створювати перешкоди для вашого дихання. Визначити цей недолік маски легко – надягнувши маску зробіть кілька глибоких вдихів/видихів і якщо маска цьому перешкоджатиме, то вам варто розглянути іншу модель.

Посадка маски має вирішальне значення під час підбору – як би вас не привабила реклама торгової марки, рекомендація вашого соратника щодо гірськолижного відпочинку або ви хочете прорайдерську модель маски, щоб бути схожим на схилі на свого кумира у світі сноубордингу та гірських лиж – якщо вам вона не підходить по оправі – варто розглянути іншу модель.

Окремо хочемо відзначити модель гірськолижних масок для лижників/снобуордистів, які мають проблеми із зором. Не всі з них можуть користуватися контактними лінзами під час катання і змушені використовувати оптичні окуляри. Спеціально для цих цілей більшістю виробників гірськолижних масок випускаються моделі зі спеціальними прорізами в поролоновій прокладці, які дозволяють поєднувати окуляри та гірськолижну маску. Такі моделі гірськолижних масок мають маркування OTG – Over the glasses (у перекладі з англ. «Поверх окулярів»).

Також варто звернути вашу увагу на сумісність маски та гірськолижного шолома. Гірськолижна маска, вибрана в магазині без урахування цього фактора, може стати непридатною для використання: наприклад, маска може виявитися занадто маленькою і між нею і шоломом утворюється зазор, який доставлятиме багато дискомфорту в морозний день або під час швидкої їзди. Або ж навпаки, ви виберете популярну останні роки велику, оглядову маску. Під час примірки в магазині вона буде ідеально «сидіти» на обличчі, але, коли ви одягнете її разом із шоломом на гірськолижному схилі, раптом виявиться, що у вас шолом з глибокою посадкою, через що маска з'їжджає вниз на перенісся і крила носа, цим створюючи проблеми для вашого дихання. Тому ми рекомендуємо підбирати маску відразу з шоломом (якщо, звичайно, у вас він є), щоб вибрати максимально сумісну модель.

Про те, як підібрати шолом можна прочитати в нашій статті.

Поради щодо догляду за гірськолижною маскою

  1. Ніколи не протирайте лінзу маски рукавичками або паперовими/вологі серветками. Рукавички хоч і здаються м'якими та гладкими, але при цьому мають абразивну структуру, через що на лінзі можуть залишатися дрібні волокна. Що ж до серветок, особливо вологих, то слід зазначити, що вони проходять обробку спеціальними очисними інгредієнтами, які можуть завдати непоправної шкоди напиленням (дзеркальному або антизапотівному), нанесеним на лінзу маски. Правильніше використовувати для цього м'який чохол з мікрофібри, яким комплектується будь-яка гірськолижна маска.
  2. Як уже згадувалося вище – у жодному разі не намагайтеся протерти внутрішній бік лінзи.
  3. Для миття лінзи використовуйте рідке мило з нейтральним показником кислотності (рН). Перед миттям краще акуратно витягти лінзу з оправи, дбайливо промити її мильним розчином і обполоснути в холодній воді.
  4. Не сушіть маску біля гарячих джерел. Волога поролонова прокладка в оправі маски, що ввібрала піт або талий сніг є поширеним явищем. Цілком природно, що у такій ситуації вам захочеться просушити маску. Але пам'ятайте, що тривале перебування в безпосередній близькості до гарячих джерел (калорифер, піч, батарея тощо) може мати непоправні наслідки. Тривале перебування маски під впливом високих температур запускає в ній два процеси: під нагріванням починає розширюватися прошарок повітря між двох шарів лінз, що призводить до погіршення оптичних властивостей лінзи і починає деформуватися оправа маски, що складається з гнучких полімерних з'єднань, що не передбачають вплив високих теператур. Просушити маску можна в приміщеннях готелю або ресторану, попередньо очистивши її від снігу, що налипнув, приділивши особливу увагу вентиляційним отворам.
  5. Зберігайте та перевозіть маску в чохлі. Така практика зведе до мінімуму ризик пошкодження гірськолижної маски та сприятиме її тривалому використанню.

У нашому магазині представлений широкий вибір гірськолижних масок та наші кваліфіковані консультанти допоможуть вам у підборі оптимальної моделі.

 

Читайте також: Як підібрати гірськолижний шолом

 

Бажаємо вам успішного та безпечного гірськолижного сезону!

Дякуємо за увагу і чекаємо на вас у гості!