Від того, наскільки вдалими будуть перші кроки в гірськолижному спорті, залежить, полюбите ви лижі/сноуборд на все життя, чи пообіцяєте собі більше ніколи не наближатись до гірськолижних трас. Тож, радимо як слід підготуватися до перших покатушок і отримати всю важливу для новачків інформацію.
Ми підготували відповіді на найпопулярніші питання, які хвилюють райдерів-початківців і зібрали поради, як зробити перше знайомство з лижами та бордом максимально безпечним і приємним.
Зміст
1. Як спланувати поїздку?
2. Як вибрати гірськолижний курорт?
3. Коли краще кататись в горах?
4. Яке спорядження потрібно, де його взяти?
5. Чи потрібні початківцям шолом і маска?
6. Що одягнути на катання і як не замерзнути?
7. Що взяти з собою, крім одягу і спорядження?
8. Як підготувати тіло до навантажень в горах?
1. Як спланувати поїздку?
“Що брати, куди їхати, де взяти лижі, а яка буде погода…?”, — вихор питань в голові може відбити бажання взагалі їхати на гірськолижний курорт. Але планування допоможе впорядкувати процес і зробити поїздку максимально продуманою.
Основні етапи організації відпочинку:
- Вибрати гірськолижний курорт (див. П.2), перевірити прогноз погоди і визначитись з датою поїздки (див. П.3), забронювати житло, оформити страховку, вивчити правила поведінки на курорті.
- Вирішити, як будете добиратися до вибраної локації, придбати білети на громадський транспорт, заздалегідь дізнатись про наявність трансферу/таксі до курорту.
Мандрівникам на власному авто необхідно впевнитись, що дорожні умови підходять для поїздки і на шляху немає перекритих через негоду доріг. Підготуйте запаску, лопату для снігу, скребок для льоду тощо. Також враховуйте, що до окремих курортів можна добратися виключно на позашляховику.
- Підготувати спорядження (купити, або дізнатись, де взяти його на прокат, див. П.4), одяг (див. П.6) та різні необхідні дрібнички (див. П.7).
- Заздалегідь почати тренування, щоб адаптувати організм до майбутніх навантажень на схилі (див.П.8).
Передбачити абсолютно все неможливо, однак планування знизить ризик неприємних ситуацій і допоможе уникнути більшості типових помилок новачка. Крім того, попередня організація та ознайомлення з важливою інформацію зекономить дорогоцінні години відпустки і нерви, адже вам не доведеться панічно вирішувати все на ходу.
2. Як вибрати гірськолижний курорт?
Карпати чудово підійдуть для старту в гірськолижній справі. Тут є великий вибір курортів різного рівня складності, вартості і сервісу. Тож, обов'язково ознайомтеся
— з першою частиною статті, в якій ми розповіли про найбільші курорти Карпат і загальні принципи вибору місця для відпочинку,
— та другою частиною, в якій ми робимо огляд невеликих, але вартих уваги карпатських курортів, а також розказуємо, де можна покататись в Україні, крім гір.
На що варто звернути особливу увагу початківцю?
- Складність трас. Є зелені, сині, червоні і чорні — від найпростіших до найскладніших. В бік двох останніх попервах і не дивіться. Починають з зелених/учбових трас, а продовжують удосконалювати техніку на синіх.
- Популярність локації. Радимо не їхати одразу на найвідоміші курорти, оскільки там ви, ймовірно, зустрінете довгі черги на підйомники і велику концентрацію людей на спусках, а це не найкращі умови для перших кроків.
- Наявність прокату спорядження і лижної школи — про їх важливість говоримо в П. 4 і 14.
- Сучасне якісне оснащення. На хорошому курорті є вирівнювачі снігу і штучне засніження, надійні витяги, медпункт тощо. Починати щось нове в хороших умовах фізично і морально значно легше, ніж на кожному кроці долати перешкоди і терпіти незручності через застаріле обладнання і поганий сервіс.
- Інфраструктуру, різноманітні розваги (тюбінг, СПА, боулінг, ресторани тощо). Важливо мати запасний план для дозвілля на випадок, якщо дружба з лижами раптом не складеться. І навіть якщо будете кататися кожного дня, приємний вечірній апрескі ніхто не відміняв.
3. Коли краще кататись в горах?
Гірськолижний сезон в Україні триває приблизно з початку грудня до кінця березня. На найвисокогірніших курортах (наприклад, на Драгобраті) за сприятливих погодних умов можна кататися ще довше — приблизно з кінця листопаду до початку травня. В Європі терміни приблизно такі ж. Ну а пік сезону традиційно приходиться на новорічні свята.
Вибираючи дату для поїздки, новачкам варто орієнтуватися перш за все на прогноз погоди і стан трас — цю інформацію, як правило, регулярно публікують на сайтах курортів. Найкращий варіант — суха і тепла погода, пухкий сніг без “кірки”, на якому легко гальмувати і не так страшно падати. А от на обледенілих, твердих схилах чи під час снігопаду тренуватися важко, а падіння частіше закінчуються травмами.
Щодо часу доби, починати уроки варто якомога раніше — зранку на схилах малолюдно, вони менш розкатані, і, відповідно, не такі слизькі, як після обіду. Крім того, “ранні пташки” отримують додаткові бонуси: відсутність черг на витяги, більший вибір спорядження в пункті прокату, вільні місця на парковці тощо. З цієї ж причини за можливості уникайте поїздок у вихідні дні і на свята, коли на курортах зазвичай найбільший наплив відпочивальників.
4. Яке спорядження потрібно, де його взяти?
Новачкам на схилі потрібно, по суті, все те, що й досвідченим спортсменам: лижі і палиці або сноуборд (що краще, див. П. 13), лижні/сноубордичні черевики, маска і захист (про це див. в П.5). Набір той самий, а от технічні параметри інвентарю для початківців (розмір, жорсткість тощо) будуть відрізнятися.
Де взяти спорядження? Ми могли б схитрити, і запевнити вас, що вкрай важливо купити все й одразу, і найдорожче! Але замість цього дамо дружню пораду: почніть з орендованої снаряги (особливо якщо треба зекономити). Тільки не спішіть позичати перші-ліпші лижі у знайомих: найімовірніше, вони вам не підійдуть ні по зросту, ні по жорсткості чи іншим характеристикам. Краще взяти спорядження на прокат в спеціалізованих центрах* — тут вам буде з чого вибрати, а співробітники допоможуть підібрати все під ваші фізичні параметри та рівень підготовки.
*До речі, можна пошукати пункти прокату не на самому курорті, а поблизу, чи у вашому місті — ціни будуть, скоріше всього, нижчі, але доведеться морочитися з транспортуванням.
Як тільки зрозумієте, що лижі чи борд — то ваше, і на схилах ви плануєте провести не один день і не одну зиму, починайте потроху “обростати” спорядженням. На цьому етапі ми вже з нетерпінням чекаємо вас в магазинах Shambala і готові допомогти з підбором першого власного інвентарю для зимового спорту.
Якщо фінансів на все одразу не вистачає, купуйте поступово, але високої якості. В першу чергу, візьміть черевики, шолом і маску — це ті речі, які в ідеалі мають бути підібрані індивідуально і в якості котрих ви будете впевнені на 100%.
Зверніть увагу: все спорядження, включаючи нове, потрібно підготувати перед стартом сезону.
5. Чи потрібні початківцям шолом і маска?
Іноді новачки не розуміють, навіщо на пологих малолюдних трасах та з малою швидкістю їм потрібен захист. Але травми спортсмени отримують не лише під час складних піруетів на крутих гірках. Ви будете падати, біля вас кататиметься багато таких же невмілих людей, і не факт, що кант лижі когось із них не прилетить вам в голову. Тож, шолом, шолом і ще раз шолом! На багатьох курортах, до речі, без нього взагалі не пускають на витяги. Детально про те, як підібрати гірськолижний шолом.
З маскою все не так категорично: в погожу днину без вітру та опадів можна, в принципі, обійтись хорошими гірськолижними окулярами. Але маска все ж більш прийнятний варіант. Її задача — захистити очі від сонця, снігу, дрібного сміття тощо. Детально про те, як вибрати гірськолижну маску.
6. Що одягнути на катання і як не замерзнути?
Зазвичай новачки переживають, чи не буде в горах дуже холодно, тому одягаються надто тепло, і в результаті перегріваються, пітніють, і отримують застуду від першого ж протягу. А ще часто беруть на відпочинок речі, які швидко мокнуть, погано вентилюються і в цілому ніяк не підходять для катання.
Три головних правила, щоб уникнути типових помилок з одягом:
- Одягайтесь шарами: під низ спортивну спідню білизну і термобілизну, на термокофту фліску, зверху лижний костюм (більше про теорію шарів). Середній шар (фліску) можна знімати/одягати за необхідності, регулюючи таким чином температуру тіла. Також випускати зайве тепло допоможуть спеціальні вентиляційні вставки на штанах і куртці.
- На перші нетривалі заняття ви можете одягнути звичайний міський/трекінговий одяг, наприклад, пуховик з синтетичним утеплювачем, толстовку, повсякденну термобілизну. Але забудьте про джинси, куртку з натуральним пухом, шерстяний светр і бавовняні футболки з підштанниками! В горах ваш основний друг — синтетика, яка швидко сохне. А ще — мембранні тканини для захисту від вітру та вологи. Як тільки буде змога, купіть гірськолижні штани і куртку з базовим функціоналом, а вже в другу чергу — все інше.
- Не забувайте про шкарпетки і аксесуари. В цьому сегменті теж переважає синтетика. Шапка на перший час підійде проста — головне, щоб на неї можна було надягнути шолом. Перчатки/рукавиці теж можна звичайні, але гірськолижні з мембраною ліпше захистять руки (особливо важливо для сноубордистів). Замість шарфу виберіть бафф. А шкарпетки варто взяти хоча б трекінгові.
Читайте детальніше, як підібрати одяг для гірськолижного курорту.
7. Що взяти з собою, крім одягу і спорядження?
- Сонцезахисний крем. Чим вище і сніжніше, тим більше ризик повернутись додому з сонячними опіками навіть в розпал зими! Тому обов’язково наносьте засіб з SPF на обличчя. Жирний крем також захистить шкіру від вітру та холоду. Більше про захист від сонця.
- Бальзам для губ (гігієнічна помада). Врятує від обвітрення, тріщин, сухості. В ідеалі користуватися бальзамом з SPF (наприклад таким).
- Серветка з мікрофібри для протирання маски і хустинки для носа.
- Перекус. Закиньте в кишеню кілька енергетичних батончиків чи хоча б карамельки. Вони стануть в нагоді, коли закінчаться запаси енергії, і потрібно буде терміново підняти рівень глюкози.
Порада. Не забувайте і про повноцінні прийоми їжі. Під час відпочинку в горах потрібно вдосталь їсти, щоб мати запас енергії на весь день. Робіть акцент на білки та вуглеводи. Їжте за 1-2 години до початку занять. Крім того пам’ятайте про водний баланс — обов'язково пийте вдосталь до та після катань, також можна захопити на схил маленький термос. В ідеалі пити воду, компот, трав’яні чаї, бо кава, чорний, та зелений чай навпаки, зневоднюють організм.
- Міні-аптечка для надання першої допомоги (бактерицидний пластир, антисептик, знеболювальне тощо).
- Чохол для телефону з захистом від вологи.
- Туристична грілка. Основну функцію терморегуляції має виконувати одяг, однак на аварійний випадок варто взяти невелику грілку — звісно ж, не класичну водяну, а сучасну хімічну (сольову) або USB-грілку. Детально, як вибрати і користуватись грілками.
Куди покласти телефон та інші речі? Для тривалих катань, особливо для скітуру та фрірайду лижники часто беруть гірськолижний рюкзак. Однак початківцям бажано не чіпляти на себе зайвих речей, які можуть ускладнити рухи. Більшість необхідних дрібничок легко помістяться в кармани, яких зазвичай купа на гірськолижних костюмах. Телефон, до речі, краще тримати в нагрудній внутрішній кишені — так надійніше, і батарея на морозі сідатиме повільніше.
8. Як підготувати тіло до навантажень в горах?
Записуйте рецепт гарантованої крепатури, можливих розтягнень та інших травм: ведете малорухливий спосіб життя, не ходите в спортзал і навіть елементарної ранкової зарядки не робите, потім приїжджаєте на курорт і цілий день вправно тренуєтесь кататись на лижах. Все, готово — найближчі дні, а то й до кінця відпустки тіло буде боліти і карати вас за відсутність підготовки.
Якщо зі спортом ви зазвичай не товаришуєте, починайте тренування якомога раніше, в ідеалі за півтори-два місяця. Хоча б регулярно робіть присідання, щоб прокачати ноги. Повна ж програма включає вправи на розтяжку, витривалість, баланс тощо.
Залишилось останнє важливе питання, яке ви маєте задати самі собі: “Чи я хочу навчитись кататись на лижах (або сноуборді)?”. І якщо відповідь ствердна, то навіщо відкладати цю справу на потім? Гори чекають!