Миття посуду є важливою частиною гігієни у поході. Ми вже писали, як правильно митися, ходити в туалет та прати на природі. А зараз розповімо, як мити посуд у поході, та які засоби для цього підходять. Також розберемося, як доглядати за туристичним посудом наприкінці сезону і чи можна мити його в посудомийці.

Важливо! Грамотний догляд починається з покупки якісного посуду для походу. Читайте докладніше про вибір кухонного начиння для приготування їжі в поході (казанки, чайники, сковорідки та ін.) та індивідуального посуду для трекінгу (миски, кружки, ложки та ін.).

Зміст:

Як мити посуд у поході: головні принципи та покрокова інструкція

Чим мити посуд у поході: огляд екозасобів

Як мінімізувати миття посуду у поході?

Як доглядати за похідним посудом вдома?

Чи можна мити похідний посуд в посудомийній машині?

Як відмити складні забруднення за допомогою спеціальних засобів?

Як мити похідний термос?

 

Як мити посуд у поході: головні принципи та покрокова інструкція

Здавалося б, як мити посуд, знають навіть дошкільнята — що ж тут вміти? Проте в умовах дикої природи цю просту процедуру ускладнюють відразу кілька чинників. У поході немає звичної кухні з мийкою та сушаркою, а вода найчастіше в дефіциті (особливо чиста та гаряча). Також важливо дотримуватись екологічних принципів трекінгу, тобто, якнайменше впливати на екосистему того місця, де ви знаходитесь.

Ми склали базове керівництво, яке допоможе помити посуд на природі максимально ефективно та екологічно:

  1. Наберіть воду з водойми і, якщо є можливість, підігрійте її. Мити посуд безпосередньо у водоймищі, навіть з використанням біорозкладних засобів, категорично не можна!
  2. Приступайте до посудомийки якнайшвидше, щоб частинки їжі не встигли засохнути на стінках. Зішкребіть залишки їжі в пакет для сміття або спаліть/закопайте їх вдалині від табору.
  3. Окрему увагу слід приділити казанку та сковорідці, які забруднюються найсильніше. Відразу після роздачі всіх порцій залийте порожній казанок водою і дайте їй нагрітися на вогні. Поки вечерятимете, залишки їжі відмокнуть, і їх буде легше видалити.

  1. Замість мийки використовуйте велику ємність, наприклад, казан або складане відро. Ще краще взяти спеціальну портативну мийку Ultra-Sil Kitchen Sink від Sea to Summit. Вона вміщує 10 літрів води, проте важить лише 49 грам! В ідеалі мати дві такі мийки — одну для миття та одну для полоскання.
  2. Помийте посуд, використовуючи безпечний засіб. Докладніше про те, що можна використовувати для миття посуду в поході, читайте далі.
  3. Ополосніть посуд, бажано окропом — це допоможе запобігти розвитку хвороботворних бактерій і знизить ризик харчових інфекцій. Якщо гріти воду проблематично, використовуйте для полоскання холодну, але обов'язково очищену.
  4. Витріть все насухо — для цього відмінно підійде компактний рушник з мікрофібри.
  5. Тепер важливо утилізувати брудну воду. Зливати її потрібно мінімум за 60 метрів від табору та водойм, безпосередньо на землю або в невелику ямку, яку після згортання табору потрібно засипати. Водночас бажано процідити воду від залишків їжі (їх також потрібно спалити/закопати/скласти в пакет для сміття). Цей крок необхідний не тільки для мінімізації забруднення природи, а й щоб запахи не приманювали до стоянки хижаків.

Важливо! Особливо суворих заходів необхідно дотримуватися на популярних маршрутах, територіях з особливо тендітною екосистемою та посушливих регіонах з небагатою рослинністю. У таких місцях брудну воду потрібно зливати щонайменше за 70 метрів від берега водойми.

Чим мити посуд у поході: огляд екозасобів

Використовувати звичайні гелі для миття посуду з агресивними ПАР (наприклад, Фейрі) на природі суворо заборонено. Натомість необхідно застосовувати виключно біорозкладні засоби, які не завдадуть шкоди навколишньому середовищу. Крім того, так ви подбаєте і про свою безпеку: звичайне синтетичне миюче необхідно змивати у великому об’мі води, що на природі часто неможливо. А незмиті частинки екозасобу, якщо і залишаться на посуді, не завдадуть великої шкоди організму.

Використовуйте промисловий засіб або застосовуйте народні рецепти з натуральних продуктів.

Спеціальні засоби для миття посуду у поході. Найбільш зручні у використанні, безпечні для людини та природи. Зверніть увагу на Wilderness Wash Citronella від Sea to Summit — універсальний концентрований гель, який підходить не тільки для догляду за посудом, але і як шампунь, рідке мило для тіла і гель для прання. Він біорозкладний, не містить фосфатів та парабенів. Однак нагадуємо, що будь-які засоби, зокрема і цей, не можна змивати у водойми!

  • Оцет. Має антибактеріальні властивості, частково знежирює. Найзручніше використовувати пульверизатор — налийте в нього оцет і розпорошіть на брудний посуд. Далі можна змити залишки їжі з оцтом, або, за умов великого дефіциту води, просто витерти посуд насухо паперовими рушниками.
  • Попіл. Необхідно взяти чистий попіл з деревини листяних порід, без домішок пластику та іншого сміття. Посипте ним брудний посуд. Дрібні вуглинки теж не завадять — вони зіграють роль «скраба». Добре натріть попелом посуд, щоб він увібрав жир, кіптяву і залишки їжі, потім промийте начиння або протріть чистими серветками.
  • Гірчичний порошок або харчова сода. Добре видаляють жир і мають легкий поліруючий ефект завдяки абразивним частинкам. Розчиніть соду/гірчицю в гарячій воді або змішайте порошок з невеликою кількістю води, і використовуйте отриману пасту , як звичайний рідкий засіб.
  • Господарське мило. Повністю органічне, без барвників та ароматизаторів, компактне та зручне для транспортування — те, що потрібно для походу. Можна намилювати ним губку або заздалегідь підготувати мильну стружку і розчиняти її у воді.

Крім засобів для миття знадобиться губка для посуду. Можна взяти тільки жорстку частину — вона не займає багато місця і швидко сохне. Замість губки можна використати пучки трави.

Також радимо взяти в похід плоский пластиковий скребок або лопатку для антипригарного посуду. З їх допомогою зручно видаляти пригорілу кашу, і, на відміну від звичайного металевого йоржика, вони не пошкоджують поверхню. Обов'язково використовуйте пластиковий скребок для догляду за предметами з антипригарною поверхнею або анодованого алюмінію. Чи можна металевим йоржиком мити титановий посуд та нержавіючу сталь? Ці матеріали менш вибагливі — для їх очищення можна використовувати йоржики і навіть річковий пісок.

Як мінімізувати миття посуду у поході?

Візьміть до уваги прості лайфхаки, які допоможуть звести мороку з доглядом за кухонним посудом до мінімуму, заощадивши тим самим воду, сили та час.

  1. Візьміть із собою сублімовані страви у пакетах. У статті про похідне меню ми розповідали, у чому основні переваги такої їжі. Крім того, що сублімати — це поживна та збалансована їжа, вони відрізняються зручною упаковкою. Окріп можна заливати прямо в пакет! А значить, із брудного посуду буде лише ложка.
  2. Якщо берете з собою готову їжу в контейнерах на перші дні, загортайте її у фольгу/харчову плівку/пергамент, а потім уже кладіть у посуд. Згодом вам не доведеться відмивати сам контейнер, а зім'ята упаковка не займе багато місця у мішку для сміття.
  3. Залишки супу або підливи вимочуйте із тарілки хлібом, сухариками або хлібцями. По-перше, на природі це особливий гастрономічний кайф. По-друге, так ви частково знежирите поверхню.
  4. Перед миттям жирний посуд протріть паперовими рушниками або туалетним папером. Якщо води дуже мало, після цього можна навіть не мити посуд, а лише злегка сполоснути окропом.
  5. Слідкуйте за тим, щоб начиння якомога менше бруднилося на привалі. Не кидайте посуд на землю. Казанки, кружки та сковорідки можна підвісити на розтягнутій між деревами мотузці. На ніч ховайте посуд або накривайте тентом.
  6. Зверніть увагу на вегетаріанську кухню в поході — на відміну від м'ясних страв, овочі та каші набагато менше забруднюють і жирнять посуд.
  7. Щоб їжа на пальнику менше пригорала, вибирайте пристрій з регулюванням полум'я та великим розсікачем. В іншому разу краще віддати перевагу їжі формату «залий окропом».
  8. Вибирайте якісний посуд із сертифікованих матеріалів. Як це позначиться на догляді? Наприклад, похідні миски з низькопробного пластику можуть сильно вбирати запах і присмак їжі, який у похідних умовах буде складно нейтралізувати. Водночас із пластиковим посудом Sea to Summit таких проблем не виникне.

 

Як доглядати за похідним посудом вдома?

Після кожного походу, або, як мінімум наприкінці сезону, кухонне начиння потрібно капітально очистити. Безпосередньо під час трекінгу вдається змити основний бруд, жир і кіптяву, проте повністю прибрати їх без спеціальних засобів та проточної води практично неможливо.

Чи можна мити похідний посуд в посудомийній машині?

Для початку потрібно визначити, чи псує посудомийка туристичний посуд? Обов'язково ознайомтеся з рекомендаціями виробника щодо цього — найчастіше подібну інформацію вказують в маркіровці на упаковці або денці. Шукайте спеціальне позначення, зазвичай воно виглядає так:

Якщо виробник не вказує, чи можна ставити виріб у посудомийку, або упаковка втрачена, орієнтуйтеся на матеріал. Чи можна мити нержавійку у посудомийці? На цей метал хімія для посудомийки впливає мінімально. Термостійкий пластик і силікон також можна мити, але за умови дотримання температурного режиму, рекомендованого виробником.

Не рекомендовано очищати у посудомийній машині вироби з:

— алюмінію;

— чавуну;

— тефлону.

Також у посудомийну машину не можна ставити ножі (затупляться і можуть пошкодити саму машину); туристичні кружки, термоси та інший посуд із термоізоляцією (з подвійними стінками) — вода може потрапити в порожнину між стінками та викликати корозію, утворення плісняви, зниження термоізолюючих властивостей.

Як відмити складні забруднення за допомогою спеціальних засобів?

Для очищення похідних сковорідок, чайників, казанків та каструль від шару кіптяви, жиру та інших складних забруднень можна використовувати спеціальну хімію. Шукайте засіб для видалення жиру та нагару (антижир) — придбати його можна навіть у звичайному супермаркеті.

Важливо! Перш ніж приступити до очищення, ознайомтеся з рекомендаціями виробника: чи можна використовувати засіб усередині посуду чи тільки зовні, для яких матеріалів він підходить. Під час роботи з хімією обов'язково надягайте захисні рукавички!

Очистити казанок можна за допомогою народних методів. Для цього застосовують лимонну кислоту, сіль, соду, оцет, господарське мило та ін.

Як мити похідний термос?

Ми вже розповідали, як вибрати термос для походу. Тепер розберемося, як правильно за ним доглядати.

Багато туристичних термосів з металевою колбою вбирають смак, запах і пігмент. Згодом на поверхні стінок з'являється наліт. 

Термоси не бажано очищати за допомогою агресивних речовин та абразивних матеріалів, ставити в посудомийку. Щоб делікатно і водночас ефективно очистити виріб, використовуйте:

  • Спеціальні очищуючі порошки. Такі випускають Zojirushi, Tiger та інші виробники термосів. Засіб ефективний, проте дорогий і в Україні його поки що немає у широкому продажі.
  • Засіб для очищення зубних протезів або таблетки для посудомийної машини — відносно дешева та доступна альтернатива спеціальним порошкам.

Усі засоби дуже просто використати. Спочатку їх потрібно розвести у воді: спеціальний порошок — за інструкцією, таблетки для протезів/посудомийки — 1-2 штуки на літр окропу. Далі розчин заливають у колбу та залишають мінімум на пару годин. Кришки та пробки також можна очистити, зануривши в окрему ємність із розчином.

Як правило, всі забруднення легко відходять, і в кінці досить добре збовтати термос і прополоскати. Таким чином можна відмити навіть старий наліт.

Зверніть увагу! Грамотного догляду також потребують гідратори. Читайте докладніше, навіщо потрібний гідратор, як його вибрати та правильно мити.

Правильний догляд за похідним посудом продовжить термін його служби, та й взагалі користуватися чистим охайним начинням приємно та гігієнічно. Особливо, якщо це якісний сертифікований посуд для туризму з магазину Shambala — його автоматично хочеться тримати в максимально акуратному вигляді:) І, впевнені, наші поради допоможуть досягти цієї мети.