Зміст:

  1. Вступ
  2. Види утеплювачів
  3. Який утеплювач тепліше?
  4. Який утеплювач вибрати: пух або синтетику?
  5. Епілог

 

Як уже зазначалося в попередній статті присвяченій пуховим утеплювачам, на середину 70-х років у багатьох користувачів туристичної екіпіровки виникла потреба в альтернативі використання вовняним светрам і пуховим курткам. І увагу зароджуваних в той час виробників туристичної та альпіністської екіпіровки все більше починають привертати утеплювачі на основі синтетичних матеріалів.

Перші вироби в яких використовувалися як утеплювач синтетичні волокна з'явилися на ринку ще в середині 60х. Але через свої низькі термоізоляційні властивості, велику вагу і поганої стисливості як альтернатива пуховим утеплювачам вони навіть не розглядалися. Плюс до всього вони мали властивість сильно мігрувати всередині виробів, через що утворювалися «холодні зони». В результаті дані утеплювачі найчастіше використовувалися при виробництві одягу і взуття для робітників, а також в бюджетних моделях кемпінгових спальників.

Першим же утеплювачем, який зумів кинути виклик пуху був випущений в 1976 році синтетичний утеплювач Polarguard, розроблений фірмою Fiber Industries. Пізніше патенти на виробництво і торгову марку даного утеплювача перейшли до компанії Invista (Dupont), яка випускала утеплювачі на основі Polarguard до початку 2010х. Даний утеплювач добре стискувався, практично не втрачав термоізоляційні якості при намоканні і мав досить хороший як на той час показник співвідношення ваги/тепла.

Першими продуктами на основі даного утеплювача були спальні мішки від компаній Snow Lion (в більш пізні роки ця торгова марка мала назву Black Ice) і The North Face. Нові спальники не мали особливо видатними технічними характеристиками - головною їх перевагою була ціна. При середній ціні пухових спальників в межах 250 $, новинки при аналогічному температурному режимі і помірній вазі коштували близько 100-110 $. Спальники виявилися настільки комерційно успішними, що їх виробництво розтягнулося на десять років, а модель спальника Snow Lion Polarguard Mummy Bag потрапила в список 100 винаходів, що змінили уявлення про туристичну екіпіровці, за версією журналу Outside.

У наступні десятиліття в outdoor-індустрії настав бум синтетичних утеплювачів. Нові матеріали випускали як компанії, що спеціалізуються виключно на виробництві тканин (Primaloft, DuPont, 3M), так і торгові марки, які спеціалізуються на пошитті готових виробів (Marmot, The North Face, Mountain Hardwear і т. д.).

Сьогодні на ринку представлений великий вибір синтетичних утеплювачів різної якості і за різною ціною. Саме класифікації цих утеплювачів і буде присвячена ця стаття.

 

Види утеплювачів

В більшості своїй синтетичні утеплювачі виробляються з поліетилентерефталату (PETF або PET) - термопластик, поліефір застосовуваний при створення пластикових пляшок, завдяки чому сьогодні значна частина утеплювачів виробляється з вторсировини (найчастіше такі утеплювачі отримують маркування Eco). Головною ж відмінністю утеплювачів між собою є структура ниток, з яких вони складаються, а також кількість і якість додаткових обробок на фінішній стадії виробництва. На сьогоднішній день можна виділити такі різновиди синтетичних утеплювачів:

Утеплювачі з безпорожнинних великих волокон. Найстаріша, проста і дешева у виробництві конструкцією синтетичних утеплювачів. В основному використовуються при виробництві матраців, ковдр, подушок, бюджетного одягу і взуття. У outdoor-індустрії на сьогоднішній практично не використовується. Найпоширенішим утеплювачем даного виду є Синтепон.

Утеплювачі з порожнистих волокон. Складається з ниток, що містять в собі одну і більше порожнин, які свого роду імітують шерсть північних оленів і білих ведмедів. Порожнини всередині волокон утримують в собі повітря, що підвищує загальні термоізоляційні властивості утеплювача. Але такі утеплювачі володіють відносно більшою вагою і слабкою стискальністю, тому в основному вони застосовуються при виробництві спальних мішків з бюджетного сегменту. До даного виду утеплювачів відносяться DuPont Hollofill, Pinguin Thermicfibre, Hollofibre і т. д. Часто з назвою утеплювача вказується цифра, що позначає кількість порожнин всередині волокна. Також потрібно відзначити що подібні утеплювачі застосовується при виробництві флісових матеріалів, зокрема сімейство тканин Polartec Classic створюється з порожнистих ниток.

Pinguin Travel Pinguin TrampPinguin Blizzard

Утеплювачі з спіралеподібних волокон. Волокно з однією або декількома порожнинами всередині скручують у вигляді спіралей/пружинок. Завдяки цьому поліпшується стисливість утеплювача, підвищуються термоізоляційні властивості, а також довговічність, за рахунок того, що утеплювач менше злежується. Однак, варто зазначити що утеплювачі повністю з спіралеподібних волокон практично не зустрічаються. Зазвичай волокна-"спіралі" комбінуються з іншими видами синтетичних ниток. Найвідомішими утеплювачами, що містять у своїй конструкції спіралеподібні волокна, є Marmot Spirafill, Toray 3DeFX +, Thermolite Extreme. Даний вид утеплювача досить простий у виробництві, що пояснює популярність його застосування як утеплювач для бюджетних моделей спальних мішків (найяскравіший приклад - лінійка спальників Marmot Trestles). Крім того, даний утеплювач може використовуватися при пошитті функціональної білизни і шкарпеток, а також при виробництві дуже теплих вкладишів в спальний мішок (лінійка вкладишів Sea To Summit Thermolite Reactor).

Marmot Kid's Trestles 30Sea To Summit Thermolite Reactor Extreme

Цільнопластові синтетичні утеплювачі. Виробляються з довгих порожніх ниток, з'єднаних між собою у великій кількості точок шляхом хімічної або термічної обробки. В результаті утворюється цілісний шар утеплювача (пласт), що володіє стабільною структурою. За рахунок стабільності структури даний вид утеплювача напевно можна визнати самим довговічним - він довго не збивається, легко переносить компресію і не мігрує всередині виробу. Завдяки цьому вироби з даними утеплювачем не вимагають частої прошивки і використання щільних пухотримаючих матеріалів. Це дозволяє злегка знизити вагу продукції, що випускається або ж навпаки – застосовувати більш зносостійкі або більш паропроникні зовнішні матеріали. Термоізоляційні властивості утеплювача безпосередньо залежать від технології виготовлення і якості використовуваних волокон, але в більшості випадків ці утеплювачі володіють хорошим показником співвідношення «вага/тепло». Головними недоліками даного утеплювача є слабка стисливість і менша м'якість. У категорію даних утеплювачів потрапляє вже згаданий вище Polarguerd, а також використовуваний корейською фірмою Black Yak – Climashield Apex і утеплювач Primaloft Silver High-Loft (більш стара назва Primaloft Synergy).

Black Diamond M Access Hybrid HoodyBlack Yak Calvana Hoody

Мікроволоконні синтетичні утеплювачі. У цю категорію потрапляють утеплювачі, що складаються з волокон рівних 1 Тех – один кілометр волокна важить менше одного грама. Даний вид утеплювача виник в результаті спроб відтворити в синтетичному волокні структуру ниток пуху. Такі утеплювачі володіють максимально високими як для синтетики показниками теплоізоляції, хорошою стисливістю і низькою змочуваністю водою. Але наслідуючи переваги пуху, цей утеплювач успадкував і деякі його недоліки. По-перше, даними утеплювачам властива «міграція», тобто він буде просочуватися крізь шви або нещільну тканину, аналогічно пуху. По-друге, мікроволоконні утеплювачі більше схильні до злежування під час носки в порівнянні з утеплювачами з волокон більшого діаметра. З цієї причини мікроволоконні утеплювачі швидше виходить з ладу, через що вироби з них вже через кілька сезонів носіння можуть істотно втратити свої термоізоляційні властивості. При розгляді даного виду утеплювачів потрібно в першу чергу відзначити Primaloft One (сьогодні цей утеплювач має назву Primaloft Gold) – утеплювач, що по праву заслужив звання «синтетичного пуху» і зробив справжню революцію в індустрії альпіністського та туристичного спорядження та екіпіровки на початку 1990х. Також варто відзначити утеплювачі Thermolite Micro, Thinsulate Type C, BHB Micro. Через свою низьку довговічності, даний утеплювач все рідше застосовуються виробниками в чистому вигляді і в основному задіюються в комбінації з більшими порожніми волокнами, для досягнення оптимального поєднання довговічності, теплоізоляції і зменшення ваги.

Black Diamond Access HoodyBlack Diamond W Access Hoody

Комбіновані синтетичні утеплювачі. Даний вид з'явився в результаті пошуку рішення проблеми злежуваності мікроволоконних синтетичних утеплювачів. Напевно першим утеплювачем даного виду можна назвати Primaloft Sport (сьогодні, Primaloft Silver). Виявивши проблему низької довговічності мікроволоконного утеплювача Primaloft One, розробники швидко знайшли рішення цієї проблеми, додавши до складу утеплювача волокна більш товстого діаметра – в результаті знизилася термоізоляція, але зросла зносостійкість і стійкість до стиснення. На сьогоднішній день левова частка синтетичних утеплювачів відносяться до цього виду. Marmot Spirafill, майже всі утеплювачі Thinsulate, лінійка утеплювачів Primaloft Silver – всі вони складаються з декількох видів поліефірних волокон різного діаметру. Також варто відзначити, що при створенні всіх згаданих вище цельнопластових утеплювачів теж використовуються волокна різного діаметру.

Montane Flux JacketBlack Diamond W Stance Belay Parka

Кластерні синтетичні утеплювачі. При створення синтетичних утеплювачів багато розробників ставили перед собою мету отримати волокно, за своїми властивостями рівне пуховою сумішей. Але навіть самі якісний мікроволоконні утеплювачі, на які багато в цьому питанні покладали великі надії, так і не змогли досягти показників навіть найпростіших пухових сумішей. У статті про пухові утеплювачі ми згадували, що високі ізоляційні властивості пуху досягаються за рахунок зчеплення між собою великих пушинок, тим самим утворюючи структуру, що ефективно утримує в собі прошарок теплого повітря. Для відтворення цього процесу мікроволоконні волокна почали скачувати в кульки, які зчіплювалися між собою, або ж з них формували невеликі пластини-кластери, що за своєю структурою нагадують пушинки, звідки і пішла назва даного виду утеплювачів.

Такі утеплювачі мають досить високі термоізоляційні властивості і цілком змогли створити конкуренцію пуховою сумішей з показниками Fill Power 550-700. При цьому кластерні утеплювачі погано змочуються і швидко сохнуть, завдяки чому вони істотно простіше в обслуговуванні. Але, як і в ситуації з пухом і мікроволокон утеплювачами, даний вид також має схильність до міграції, через що виробники змушені використовувати велику кількість строчок для запобігання виникненню холодних зон. Якщо куртка з найпростішої качиної пухової сумішшю в якості утеплювач буде мінімум протягом мінімум 5 років зберігати свої термоізоляційні властивості (при правильному догляді і зберіганні), то куртка з кластерним синтетичним утеплювачем через пару сезонів суттєво «похолодає». Саме це є причиною того, що поки що кластерні утеплювачі не використовуються при виробництві спальних мішків – за ціною вони будуть дешевше в кращому випадку на 30% ніж бюджетні моделі пухових спальників, при цьому їх довговічність викликає великі питання.

Подорожчання пухової сировини за останні 10 років призвело до бурхливого зростання кластерних утеплювачів. Найпершим утеплювачем даного виду є випускаємий компанією Primaloft виключно для торгової марки The North Face утеплювач Thermoball, за своїми термоізоляційних властивостях рівний 550 F.P. Самими ж передовими і досконалими на сьогоднішній день є випущений в кооперації з Marmot утеплювач Thinsulate Featherless і Primaloft Thermopulme, за своїми властивостями зіставні з пухової сумішшю FP 600-700.

Montane Female Phoenix JacketMarmot Wm's Marmot Featherless Hoody

 

Який утеплювач тепліше?

Для визначення теплоізоляційних властивостей утеплювачів компанія Primaloft використовує показник Clo, який дуже схожий з показником R-Value, використовуваним для визначення теплоізоляційних властивостей туристичних килимків (детальніше про це ви зможете в цій статті).

Параметр Clo відображає кількість термоізолятора, необхідну для підтримки температурного балансу людини в стані спокою, при температурі в приміщенні 21 °C і швидкістю повітряного потоку не більше 0,1 м/c (імітуються умови провітрюваємого приміщення). За нуль при цьому приймається відсутність на людині будь-якого одягу. Обчислюється для однієї унції утеплювача, розподіленої на один квадратний ярд площі.

За результатами даного тесту пух з Fill Power 800 має показник Clo 1,68. Сама ж проста пухова суміш з Fill Power 600 - 1,14. При цьому у самого кращого мікроволоконного утеплювача Primaloft Gold даний показник дорівнює 0,92.

На жаль, на відміну від Fill Power для пухових утеплювачів, параметр Clo так і не придбав загального поширення і в основному використовується тільки для визначення теплоізоляційних властивостей утеплювачів, що випускаються компанією Primaloft. З цієї причини даний показник на готових виробах зустрічається вкрай рідко.

 

Який утеплювач вибрати: пух або синтетику?

Ми розглянули переваги і недоліки обох видів утеплювачів. У кожного з них є і свої прихильники, і противники. На наш погляд для того щоб відповісти на поставлене вище питання стоїть для початку визначиться для чого вам потрібна екіпірування й який функціонал ви від неї очікуєте.

Безумовно якщо мова заходить об екстремально холодних умовах висотних сходжень, то експедиційного пуховому комбінезону, типу Black Yak Watusi Expedition Down Suit, не буде рівних. Але при розгляді міської зимової парки куртка з пуховим утеплювачем 700 F.P. цілком може бути замінена на подібну модель з кластерним синтетичним утеплювачем - вам потрібно тільки вирішити, що важливіше: довговічність або простота в догляді.

Marmot Telford JacketMarmot Yorktown Featherless Jacket

Для занять спортом в холодних умовах практичніше буде використовувати куртки з синтетичним утеплювачем - вони швидше відводять вологу і продовжують зберігати тепло в намоклому стані. Саме тому в більшості гірськолижного одягу використовуються синтетичні утеплювачі. Також багато альпіністи віддають перевагу синтетичним утеплителям в якості середнього утеплюючого шару.

Black Diamond Belay ParkaBlack Yak Calvana Hoody

Виробники пропонують широкий вибір ультралегких утеплених курток як з синтетичним, так і з пуховим утеплювачем. Для визначення яку куртку краще взяти потрібно відзначити два критерії: наскільки важлива вага (краще взяти пушок) і наскільки невибагливість у догляді і стійкість до вологи (краще взяти куртку з синтетичним утеплювачем).

Black Diamond Approach Down HoodyMarmot Featherless Jacket

 

Епілог

Кон'єктура на ринку сприяє подальшому розвитку синтетичних утеплювачі - за даними журналу Outside за останні 10 років вартість одного кілограма сировинної гусячої пухової суміші зросла з 10 $ до 60 $. Це обумовлено урбанізацією Китаю і як наслідок скороченням обсягів виробництва місцевих птахофабрик, а також високими стандартами утримання птахів в Європі. З цієї причини багато виробників одягу змушені шукати більш бюджетні альтернативи пуху.

Розробники синтетичних утеплювачів теж не стоять на місці і прагнуть усунути основні недоліки продукції, що випускається. Зокрема, останнім часом поширеною практикою стала Силіконізація синтетичних волокон, яка не тільки надає додаткові гідрофобні властивості, але і забезпечує адгезію утеплювача - волокна ковзають один об одного, в результаті чого утеплювач стає більш довговічним і менш схильним до злежування.

Окремо варто відзначити останні експерименти з додаванням до складу утеплювача аерогелей і керамічних елементів, що проводяться компанією Primaloft. Продукція цього флагмана синтетичних утеплювачів заслуговує на окрему статтю, над написанням якої ми зараз працюємо.

У нашому магазині в Дніпрі на проспекті Олександра Поля 89 представлений великий вибір одягу, утепленого синтетичними утеплювачами від провідних світових виробників і наші консультанти з радістю допоможуть підібрати модель оптимальну під ваші цілі.

Всім дякуємо за увагу і чекаємо вас в гості!