Зміст:
- Одяг
- Взуття
- Особисте спорядження
- Колективне спорядження
- Чек-лист спорядження для зимового походу
Корисні посилання:
Переглянути список спорядження для зимового походу з описом в Google Sheets
Завантажити список зимового спорядження у PDF файл
Сподіваємося наша попередня стаття спонукала вас зважитися на перший похід в Карпати взимку і для успішного здійснення даного заходу вам потрібен відповідний комплект спорядження. Цей комплект напряму залежить від складності обраного вами маршруту – знадобиться вам альпіністське спорядження (льодоруб, кішки, мотузка і т. д.) чи ні.
У даній статті ми сформували комплект базового спорядження для п'ятиденного походу Карпатами без подолання складних ділянок маршруту, що вимагають альпіністського спорядження.
Одяг
У туризмі і альпінізмі використовується багатошарова система одягу, але зимовий похід вносить в цю систему ряд коректив. З урахуванням особливостей зимового походу список одягу має виглядати орієнтовно так:
- Базовий шар;
- Середній утеплюючий шар;
- Комплект штормового одягу;
- Комплект теплого одягу для бівака;
- Ходові штани;
- Рукавиці;
- Головний убір;
- Шкарпетки;
- Нижня білизна;
- Бахіли.
А тепер розглянемо кожен пункт більш детально.
Перший шар
Базовий шар (термобілизна) – для зимового походу вам потрібна максимально тепла білизна – синтетична (Polartec Power Strech) або максимально щільна вовняна (250-300 гр / м2) або ж комбінація цих двох матеріалів (наприклад, X-Bionic Appani).
Але варто враховувати, що в Карпатах погодні умови дуже примхливі – вдень може бути плюсова температура, а вночі температура може опуститься істотно нижче нуля. З цієї причини багато туристів віддають перевагу двом комплектам базового шару:
- тонкий синтетичний, що ефективно відводить вологу і швидко сохне (ходовий)
- теплий, описаний вище (бівачний).
Безумовно, набагато комфортніше ввечері, коли ви вже розбили табір, переодягнутися в комплект теплої, сухої білизни, але з іншого боку ще один комплект білизни – це зайва вага в вашому рюкзаку. Що для вас важливіше – комфорт або легкість рюкзака – вирішувати вам.
Другий шар
Середній утеплюючий шар – для цих цілей використовується тонка флісова кофта («сотий фліс») або ж комбінована куртка, типу Marmot Variant Jacket і легка куртка з синтетичним утеплювачем, що упаковується в компактний чохол. Раніше замість цього шару використовувався товстий «двохсотий» фліс, але така куртка буде і легшою, і теплішою, і більш компактною, крім того зовнішній матеріал в таких куртках вітронепронекний.
Поверх цих шарів буде часто вдягатися мембранна куртка і не дивлячись на її високі показники паропроникності існує високий ризик виникнення великої кількості конденсату, який намочить середні утеплюючі шари.
З цієї причини ми не рекомендуємо використовувати для таких цілей легкі куртки з пуховим утеплювачем – синтетика не буде поступатися за своїми термоізоляційним властивостям пуху, але при цьому вона практично не буде їх втрачати при намоканні.
Третій шар
Комплект штормового одягу (мембранна куртка і штани) – дощі та мокрий сніг є частим явищем в Карпатах взимку. На відміну від літнього походу, взимку використання дощової накидки-пончо є вкрай непрактичним – при пересуванні по засніженому схилу ноги можуть провалюватися під сніг і пончо буде ще більше ускладнювати ваші кроки (особливо якщо на ваших ногах будуть кішки).
Тому для зимового походу краще використовувати комплект мембранного («штормового») одягу. Для умов зимових походів рекомендується використовувати мембранні вироби з показником водостійкості і паропроникності мінімум 20000 (більше інформації про мембрани ви можете дізнатися з цієї статті) і з міцним зовнішнім матеріалом – тришарові мембрани або 2,5-слойки типу Gore-Tex PacLite.
Безумовно ідеальною мембраною для умов різких перепадів температур, що є не рідкістю взимку в Караптах, є мікропористі мембрани типу Gore-Tex Pro Shell або eVent. Але дані куртки мають досить високу вартість (ціна куртки з такою мембраною стартує від 500 $ незалежно від виробника) і є доступним далеко не всім.
Якщо ж ви вибрали штани і куртку з більш бюджетною мембраною, описаною вище, то будьте готові до того, що мембрана успішно впорається в поході з природними опадами, але при цьому при похолоданні накопичений на внутрішніх стінках конденсат перетвориться в кірку льоду.
Звертайте увагу на конструкцію штормового одягу – основна блискавка має бути або прогумована, або мати захисну планку для уникнення забивання снігом і подальшого замерзання. Застібки на блискавці повинні мати довгі хлястики для зручного використання в рукавичках. Куртка обов'язково повинна мати вентиляцію під пахвами і великі високі кишені, що не попадають під поясний ремінь рюкзака або страхувальної системи, щоб вміщувати в себе шапку, рукавиці, окуляри і т. д. Штани обов'язково повинні бути з блискавками-«самоскидами», що дозволяють їх одягати поверх іншого одягу.
Читайте більше інформації про концепцію трьох шарів для трекінгу та міста
Бівачний комплект
Комплект теплого одягу для бівуака і поганих погодних умов. Для цих цілей ми рекомендуємо пухову або синтетичну куртку з великою кількістю утеплювача. Наскільки теплу – вирішувати вам – можна обмежитися товстою курткою з синтетичним утеплювачем або пухом середньої якості (700 F.P.), наприклад, Marmot Guides Down Hoody, або ж відразу придбати теплу експедиційну пуховку, особливо якщо ви плануєте більш серйозні походи і сходження.
На ноги ми рекомендуємо розглянути теплі штани-«самоскиди» з великою кількістю синтетичного утеплювача – на відміну від куртки, штани будуть набагато більше контактувати зі снігом і ризикують швидше промокнути і з цієї причини практичніше буде використання синтетичного утеплювача, який майже не втрачає свої термоізоляційні властивості при намоканні.
При підборі даних шарів одягу ми рекомендуємо міряти штани і куртку поверх інших шарів, що б під час походу їх було легко одягати і вони не сковували ваші рухи. Куртка обов'язково має бути з капюшоном і мати внутрішні кишені для рації, телефону, навігатора, фляги з водою і т. д.
Читайте також: Як не замерзнути в поході: вибір одягу, обігрів намету та інші поради.
Ходові штани
Ходові софтшельні штани. Взимку в Карпатах далеко не завжди холодно і йде дощ. Ясний день, сніг плавно тане під променями сонця і йти в утеплених або мембранних штанях стає дуже жарко. Саме для цих цілей і потрібні ходові штани. Вони мають хорошу еластичність, міцність, високу паропроникність і помірний вітрозахист, швидко сохнуть і мають водовідштовхувальні властивості. По суті – це будуть ваші основні штани під час походу – мембрана і утеплені штани будуть одягатися поверх них виключно при зміні погодних умов.
Ми не рекомендуємо брати дуже товсті «софтшелові» штани – їх основне завдання ефективно відводити вологу і не ускладнювати рухи, а для утеплення у вас є штани з попереднього розділу.
Утеплення рук та голови
Рукавички та пальчатки. На наш погляд оптимальним комплектом для зимового походу по Карпатам буде комбінація з легких флісових рукавичок і теплих рукавиць-верхонок. На відміну від занять альпінізмом в великих горах, під час походу по Карпатам ви будете по мінімуму контактувати руками зі снігом (крім звичайно гри в сніжки і ліплення сніговика). Тому в якості основних ви можете використовувати флісові рукавички, а в разі похолодання одягнути ркавиці.
Відмінним варіантом рукавиць для Карпат буде модель Black Diamond Mercury Mitts – двошарові рукавички, кожен з шарів яких може використовуватися самостійно – зовнішні непромокаючі верхонки можна одягнути поверх флісових рукавичок під час дощу або сильного снігопаду, а внутрішня трипала рукавиця буде зручною при роботі зі спорядженням на морозі (наприклад, з льодорубом). Рукавиці варто міряти поверх флісових рукавичок і зупинити свій вибір на тому розмірі, який буде вільніший.
Головні убори. У зимовому поході вам обов'язково знадобиться тепла шапка (не зайве, якщо вона буде з непродувною мембраною) і захист для обличчя. І якщо з першим пунктом немає ніяких особливих аспектів в плані підбору – дизайн, забарвлення і розмір ви можете вибрати на свій розсуд, то з другим пунктом є ряд нюансів. Для цих цілей ви можете використовувати або підшоломник-балаклаву, або універсальний головний убір – «бафф». Не варто брати найтеплішу і найтовстішу балаклаву або бафф – не завжди в Карпатах бувають сильні морози, а дихати через таку тканину буде не комфортно.
На наш погляд більш практичним буде використання класичного, комбінованого баффа, який наполовину складається з флісу – наполовину з тонкої мікрофібри. Завдяки такій конструкції ви зможете скомбінувати захист свого обличчя в залежності від погодних умов.
Шкарпетки
Для п'ятиденного походу вам знадобляться дві пари ходових шкарпеток середньої щільності і одні товсті теплі шкарпетки для бівуака і сильних заморозків. Найчастіше вистачає однієї пари ходових шкарпеток, але варто мати одну пару про запас, на випадок, якщо ви сильно промочите ноги.
На наш погляд більш практичним є використання шкарпеток на основі мериносової вовни – вони ефективно відводять вологу, забезпечують хорошу термоізоляцію і володіють високими антібактерільнимі властивостями, що є важливим в зимових похідних умовах.
Але ви завжди в якості альтернативи можете розглянути синтетичні шкарпетки з срібними нитками в якості ходових, і утеплені синтетичним утеплювачем PrimaLoft, наприклад, Accapi Trekking Primaloft, або з матеріалу Polartec Power Strech – як бівуачних. Дані моделі за своїми властивостями не поступатимуться шкарпеткам з мериносової вовни, а що приємніше тактильно і практичніше у використанні – вирішувати вам.
Яку білизну брати для походу?
Нижня білизна. Що б не накопичувати велику кількість нижньої білизни у себе в рюкзаку, ми рекомендуємо розглянути нижню білизну з тонкої мериносової вовни – вона буде забезпечувати хорошу терморегуляцію і має високі антибактеріальні властивості.
Взуття
Для зимового походу вам знадобляться класичні цільношкіряні трекінгові черевики з жорсткою підошвою і високою халявою. Не зайвим буде наявність прогумованої окантовки вздовж бортів черевика. Такі черевики варто вибирати з запасом під дві товстих шкарпетки на випадок сильних заморозків.
Детальніше про різновиди гірського взуття та особливості його підбору ви можете дізнатися з цієї статті.
Основними критеріями для вибору взуття будуть:
- Жорстка підошва
- Прогумований носок
- Прогумовані боки
- Верх із суцільного шматка шкіри або з мінімумом швів
- Розмір з запасом
- Хороша фіксація області п'яти
- Наявність мембрани
Враховуйте, що дані черевики самі по собі практично не утеплюються. Мається на увазі, що утеплення буде регулюватися шкарпетками різної товщини. В якості додаткового утеплення ви можете використовувати утеплені бахіли. При цьому вам все рівно знадобляться класичні бахіли («ліхтарики») для запобігання попадання снігу, бруду і дрібного сміття всередину черевиків.
Для відпочинку на біваку можна взяти з собою легкі і компактні чуні з синтетичним або пуховим утеплювачем – місця займуть мінімум, але ввечері буде величезним задоволенням поміняти важкі вологі гірські черевики на м'які затишні чуні.
Як альтернативу такого комплекту взуття можна розглянути двошарові або пластикові альпіністські черевики з утепленим внутрішнім черевиком. Вони не вимагають утеплених бахіл, а внутрішніми черевиками ви можете замінити чуні. Головним недоліком такого взуття є їх висока вартість і вузька спеціалізація – якщо ви не плануєте в майбутньому займатися альпінізмом, крім цього зимового походу такі черевики вам більше не знадобляться.
Особисте спорядження
Спальний мішок
Для зимового походу вам знадобиться спальник з температурою комфорту мінімум -12 °С. Тут вибір простий: або важкий і дешевий спальний мішок із синтетичним утеплювачем, або легкий, компактний і дорогий пуховий спальник. Якщо зупините свій вибір на останньому, варто задуматися про придбання герметичного компресійного мішка для нього.
Радимо обирати моделі-кокони, вони займуть набагато менше місця в рюкзаку, ніж спальники-ковдри.
Детальніше про різновиди спальних мішків і особливості їх підбору ви можете дізнатися з цієї статті.
Килимок
Для зимових умов вам необхідний килим з показником опору проходження теплової енергії (R-Value) мінімум 3.5. Найбюджетнішим варіантом буде взяти два класичних 12-міліметрових іжевських каремата з R-Value 1.7 (звичних більш тонких карематів з R-Value 1.1 буде недостатньо). В сумі вони дають R-Value 3.4, чого буде цілком достатньо для досягнення мінімальної необхідної теплоізоляції. Або ж ви можете розглянути більш комфортні і компактні самонадувні і надувні килими, які відрізняються більш високою вартістю і вимагають дбайливого використання для уникнення проколів.
Вся інформація про різновиди килимів зібрана тут.
Рюкзак
Вибір об'єму рюкзака буде прямо залежати від кількості і габаритів вашого спорядження – це може бути, як легкий і міцний 50-літровий альпіністський рюкзак, так і великий 100 літровий туристичний рюкзак з комфортною підвісною системою. Рекомендується придбати накидку від дощу на рюкзак, якщо така не йде в комплекті. Крім захисту від дощу і снігу вона також успішно захистить ваш рюкзак від бруду.
Перед підбором рюкзака рекомендуємо ознайомиться з цією статтею.
Термос
Взимку в поході можуть бути проблеми з питтям під час переходів – крижану воду краще не пити через ризик застуди, сніг їсти не можна, а зневоднення організму через надмірні фізичні навантаження нікуди не зникло. З цієї причини під час привалу туристи віддають перевагу гарячому чаю. Для цього вам знадобиться термос. Чим довше він здатний зберігати в собі гарячий чай, тим краще. Об'єм термоса можете вибрати на свій розсуд. Оптимальним вибором буде літровий термос.
Трекінгові палиці
Основною вимогою до трекінгових палиць в зимовому поході є наявність великих кілець, які "не тонуть" у снігу. Також рекомендується відмовитися від гвинтових фіксаторів ланок палиць на користь затискачів. Незайвим буде подовжена рукоятка для зручності пересування по крутому підйому і при провалюванні в глибокий сніг. В інших аспектах – форма палиць (телескопічні або Z-образні), матеріал ланок і рукоятки – орієнтуйтеся на особисті вподобання.
Снігоступи
Зима в Карпатах вкрай непередбачувана. Може бути досить тепло і вам доведеться пересуватися по слякоті та збитому талому снігу, або ж може випасти рясна кількість снігу і тоді снігоступи сильно полегшать ваше життя як під час переходів, позбавляючи вас від провалювання по коліно в сніг, так і при організації біваку для витоптування майданчика під намет.
Корисні дрібниці
Окуляри. Для зимового походу вам знадобляться гірські окуляри, що максимально щільно прилягають до вашого обличчя для запобігання попадання в очі ультрафіолетових променів, відбитих від снігу або льоду (для Карпат буде достатньо окулярів з 3-й ступенем затемнення). У похмуру і вітряну погоду вам знадобиться гірськолижна маска, з лінзою «одиницею» жовтого або оранжевого кольору.
Гігієнічна помада. Через вітер і низькі температуру губи можуть тріскатися. Для уникнення даної проблеми рекомендується використовувати гігієнічну помаду, наприклад, бальзам для губ Lifesystems Mountain Sun Stick SPF30. Також часто під час зимових походів може з'являтися герпес, тому не забудьте покласти в особисту аптечку тюбик засобу від герпіса.
В іншому особисте спорядження для зимового походу не відрізняється від аналогічного комплекту для літнього походу, про який ми писали раніше. Порекомендуємо також взяти запасні батарейки для налобного ліхтаря і електронний накопичувач (пауербанк) – на морозі електроніка швидше розряджається. Також рекомендуємо замінити запальничку і сірники на кресало і спеціальні сірники Lifesystems Stormproof Matches, з водостійкою і вітрозахисною обробкою в герметичному чохлі.
Колективне спорядження
Намет
У зимовому поході велике значення має провітрюваність намету. Конденсат, що утворюється з вечора на стінках зовнішнього тенту намету, до ранку замерзає, і ваш намет стає важче на пару кілограм. Чим гірше вентилюється намет, тим більше буде конденсату на зовнішньому тенті. Але намет з внутрішньою частиною, повністю виконаною з москітної сітки і з високими подолами зовнішнього тенту теж не підійде, так як буде сильно продуватися.
Вам потрібен компромісний варіант з тканинною внутрішньою палаткою і великою кількістю вентиляційних вікон на зовнішньому тенті. Каракас в такому наметі повинен бути виконаний з алюмінію або дюралюмінію – пластик на морозі може потріскатися. Бажано, що б намет був оснащений просторим тамбуром, в якому ви змогли б приготувати їжу під час негоди.
Детальна інформація про намети – в цій статті.
Якщо хочете швидко зігрітися в наметі, рекомендуємо до прочитання: 10 правил комфортного ночівлі в наметі взимку.
Пальникове спорядження
Температура в Карпатах взимку рідко опускається нижче 20 градусів морозу. В таких погодних умовах можна обійтися газовим пальником. Але пам'ятайте, що вам потрібні балони з зимовою газовою сумішшю (20% пропану, 80% ізобутану).
Щодо пальників, то краще вибрати модель з довгим виносним шлангом, що дозволяє розмістити балон в каструлі з водою, яка гріється. Також не зайвим буде наявність в конструкції трубки попереднього прогріву газу для більш ефективної роботи пальника на морозі.
Більше про різновиди газових пальників ви можете дізнатися з цієї статті.
Якщо ви подорожуєте невеликою групою, чудовим рішенням для вас буде використання інтегрованої системи приготування їжі – і витрата газу менше, і готувати швидше. Але найнадійнішим варіантом в плані невибагливості роботи на морозі будуть рідко і мультипаливні пальники. Який із запропонованих варіантів краще – вирішувати вам.
P. S. Якщо ви вибрали рідко/мультипаливний пальник або газовий пальник з виносним шлангом – не забудьте взяти з собою вітрозахисний екран і знімний радіатор на каструлю для більш швидкого закипання води.
Газова лампа у зимовому поході корисна не тільки в якості додаткового освітлення під час довгих зимових вечорів, а й як джерело обігріву намету, але вона вимагає дуже акуратного використання. Не забудьте взяти з собою запасний газовий балон для цих цілей.
Лавинна лопата. Лавини в Карпатах є відносно не частим явищем і при дотриманні елементарних правил лавинної безпеки їх можна уникнути. Але хоча б одну лопату на групу мати варто. Крім того, лавинна лопата стане в нагоді при організації біваку для викопування майданчиків під намети.
Аптечка. Колективну аптечку варто доповнити запасом жарознижуючих засобів на випадок захворювання учасників групи (в такій ситуації краще негайно зійти з маршруту і повернутися в цивілізацію). Також не забудьте покласти в аптечку фольговану ковдру на екстрений випадок – якщо вам доведеться евакуювати хворого.
Перед походом у гори дуже радимо ознайомитися: Основи лавинної безпеки у горах
Чек-лист спорядження для зимового походу
Похід взимку в Карпати є досить серйозним заходом і до нього потрібно поставитися максимально відповідально. Приділіть увагу своїй фізичній формі і загартуванню. Довіряйте організацію свого походу тільки досвідченим перевіреним гідам. Якщо ви вирішили організувати похід самостійно – обов'язково зареєструйте вашу групу в гірничорятувальній службі.
В кінці наводимо чек-лист спорядження для зимового походу для полегшення ваших зборів.
- Одежа взуття:
- Ходові штани
- Комплект мембранного одягу
- Тонка флісова кофта
- Легка куртка із синтетичним утеплювачем
- Комплект термобілизни для відпочинку/сну
- Комплект ходової білизни
- Балаклава/бафф
- Шапка
- Дві пари ходових шкарпеток
- Одні теплі трекінгові шкарпетки для відпочинку/сну
- Трекінгові черевики
- Бахили/утеплені бахили
- Чуні
- Особисте спорядження:
- Спальний мішок
- Килимок
- Рюкзак
- "Жор-набір": миска, чашка, ложка, вилка, ніж
- Особиста аптечка
- Термос
- Окуляри, гірськолижна маска
- Туалетне приладдя: мило, зубна паста і щітка і т.д.
- Рушник із мікрофібри
- Гігієнічна помада
- Налобний ліхтар
- Кресало, сірники, запальничка
- Водонепроникний чохол для телефону, документів і т.д.
- Герметичний мішок для одягу та спальника
- Сідачка
- Туалетний папір
- Трекінгові палиці
- Снігоступи
- Пауербанк
- Колективне спорядження:
- Намет
- Інтегрована система або газовий/мультипаливний пальник з котелком
- Газові балони або рідке паливо
- Вітрозахисний екран (для пальників)
- Газова лампа
- Ремкомплект з армованим скотчем
- Колективна аптечка
- Їжа
- Лавинна лопата
- Мішки для сміття
- Карта
- Компас/навігатор
Дякуємо за увагу і бажаємо удачі на обраному вами маршруті!