Запорукою комфорту під час пересування по маршруту в поході є правильно підібрані рюкзак для походів і гірське взуття. 

Про взуття для піших і гірських походів ми підготували окрему статтю, а поки сконцентруємо нашу увагу на рюкзаках.

У цій статті ви дізнаєтесь, як вибрати рюкзак, на що звернути увагу під час покупки та як його підігнати під себе.

Зміст:

  1. Вибираємо об'єм похідного рюкзака
  2. Матеріали, що використовуються при виробництві рюкзаків
  3. Рекомендації по підбору рюкзака

 

Вибираємо об'єм похідного рюкзака

Паралельно з розвитком ринку туристичного спорядження та розширенням асортименту на полицях магазинів зменшувалась середня вага та обсяг рюкзака. До кінця 2000-х початку 2010-х найбільшою популярністю користувалися рюкзаки об'ємом 70-80 літрів. Сьогодні позицію найпопулярнішого обсягу займають рюкзаки до 60 літрів.

З початку 2000х можна поспостерігати тенденцію до зниження попиту на рюкзаки великого літражу (80 і вище) і зростання популярності рюкзаків з об'ємом 50 літрів і менше.

Навіть з набором найбюджетнішого спорядження можна цілком скоротити вагу свого рюкзака для тижневого походу до 15-20 кілограм.

Сучасне ультралегке спорядження дозволяє зробити вагу вашого рюкзака менше 10 кілограм, і ви цілком зможете все вмістити в 30 літрів і навіть менше.

Читайте нашу статтю Як правильно зібрати ультралегкий рюкзак

Для того, щоб визначитися з об'ємом та правильно вибрати туристичний рюкзак, пропонуємо до вашої уваги наступну градацію літражів за їх призначенням:

  • до 40 літрів – рюкзаки для походів вихідного дня або повсякденного носіння. Багато альпіністів беруть із собою в гори додатково подібний рюкзак в якості штурмового. Ну і у фанатів «Fast & Light» і всього ультралегкого такий рюкзак буде основним під час тижневого походу в теплу пору року.

  • до 60 літрів – рюкзаки для 5ти-7ми денних простих походів без використання альпіністського спорядження. Хоча цей літраж дуже популярний серед альпіністів – багато хто використовує його як в якості похідного, так і в якості штурмового.

Lowe Alpine Altus 52:57

  • 70 літрів і вище – рюкзаки для тривалих (більше 10 днів) піших автономних походів, категорійних гірських або зимових походів, або перенесення великих вантажів – припустимо спелеологу може випасти нести 400 метрів мотузки, крім особистого спорядження. Або фотограф зі штативом і декількома об'єктивами. Так само, часто великий рюкзак змушені вибирати глави сімейства, що несуть спальники та іншу екіпіровку юних туристів.

Tatonka Bison 120Osprey Xena 70Kelty Redcloud 80 W

Важливо! Якщо ви вирішили перейти на ультралегке спорядження, в жодному разі не починайте це з придбання ультралегкого рюкзака. Такі рюкзаки розраховані на мінімальну вагу переносимого спорядження і якщо ви в такий рюкзак покладіть стандартну 3х з половиною кілограмову палатку, півтора кілограмовий спальник і штук 5 консервів в жерстяній банці – рюкзак може просто порватися. Ультралегкий рюкзак купується в останню чергу, коли вже зменшена загальна вага всього іншого спорядження.

Матеріали, що використовуються при виробництві рюкзаків

В якості основного матеріалу, з якого шиють рюкзак, використовуються різні нейлонові і поліестерові тканини з різною щільністю ниток (деньє, D), технологіями плетіння (типу RipStop) і додатковим вплітанням армуючих матеріалів. Основною метою підбору подібних матеріалів при пошитті рюкзака є знаходження оптимального співвідношення ваги і міцності.

Для виробництва більш бюджетних рюкзаків і тактичних армійських рюкзаків часто використовується Cordura – міцна, надійна нейлонова тканина від французької фірми Dupont, що випускається з 1929 року. Має високу стійкість до стирання. Головним недоліком такої тканини є велика вага. Тому у більшості світових лідерів з виробництва туристичних рюкзаків Cordura використовується дуже обмежено в основному в місцях, схильних до підвищеного стирання (наприклад, дно рюкзака).

Чим легше тканина – тим нижче щільність (деньє) і відповідно зносостійкість.

Найкращим матеріалом в співвідношення вага/міцність по праву можна назвати Dyneema.

Dyneema® – надміцне високомолекулярне поліетиленове волокно, що має низьку вагу, вологостійкість, найвищу хімічну стійкість (волокно стійке практично до всіх видів хімікатів і ультрафіолетового випромінювання), з низькою еластичністю – тягнеться максимум на 1,5%, і приголомшливою міцністю – перевершує за цим показником арамідні волокна, типу кевлара, на 30-40%.

Такий матеріал має високу вартість і в основному використовується при пошитті альпіністських штурмових рюкзаків. Також Dyneema застосовується при виробництві елементів альпіністського страхувального спорядження і з недавніх пір її активно почали застосовувати при пошитті зовнішніх тентів наметів – цьому напрямку пророкують великий успіх в майбутньому.

Для додання несучій системі на спинці рюкзака жорсткості в конструкцію вставляють металеві дуги, розміщуючи їх X- або V-подібно. Також для цих цілей використовують пластикові пластини.

В якості пом'якшувачів на спинці, поясі і лямках рюкзака використовують спінений матеріал, типу поролону в більш бюджетних моделях і більш зносостійкі і довговічні спінені полімери в більш дорогих рюкзаках. Також в деяких топових моделях рюкзаків використовується наповнювач, аналогічний тому, що використовують в гірськолижних черевиках, він приймає форму спини користувача.

Майте на увазі, що в полегшених моделях рюкзаків буде використано мінімальну кількість пом'якшувачів з метою економії ваги.

Поверх пом'якшувальних подушок нашивається міцний, швидковисихаючий, часто сітчастий нейлоновий або поліестеровий матеріал, що швидко відводить вологу.

Блискавку і фурнітуру імениті виробники, в основному, використовують власного виробництва найвищої якості. Більш скромні і недорогі фірми прагнуть не відставати від своїх більш успішних колег і використовують продукцію визнаних лідерів у виробництві фурнітури – YKK і Nexus.

Ще статті по темі:

Рекомендації по підбору рюкзака

Ми присвятимо окремі статті детальному огляду особливостей конструкцій спинок різних виробників. У цій же статті ми хочемо навести загальні рекомендації по підбору рюкзака.

Як би ми не рекламували рюкзак, які б не були хороші відгуки про рюкзак на туристичних форумах, які б не були задоволені таким рюкзаком ваші друзі – якщо вам цей рюкзак не сів по спині – варто перейти до розгляду інших моделей.

Який туристичний рюкзак найкраще саме для вас, для ваших запитів та вашої спини можете визначити тільки ви методом примірок та проб.

Рюкзак повинен підійти вам по довжині спини, поясний ремінь повинен сісти по верх стегон (на «кісточки»), між вами і плечовими лямками не повинно залишатися вільного простору. Рюкзак не повинен ніде тиснути або натирати.

При примірці обов'язково навантажуйте рюкзак. В ідеалі навантажити рюкзак за стандартною схемою – в низу рюкзака розмістити спальний мішок, а під спину покласти основні важкі предмети – припустимо намет (для цих цілей в магазині знайдеться і намет і спальник). Основна вага рюкзака повинна знаходитися на одній лінії з центром ваги людини. В результаті вага рюкзака повинна скласти близько 10 кілограм.

Тільки за допомогою примірки ви зможете визначити який рюкзак підходить саме вам. Чим більше моделей рюкзаків ви переміряєте, тим точнішим буде зроблений вами вибір.

На етапі примірки не переживайте про те, як підібрати рюкзак по зросту. Більшість рюкзаків можна відрегулювати по довжині спинки. У європейських виробників, зокрема Deuter і Tatonka, для цих цілей застосовується «решітчате» регулювання довжини – на спині по центру вшивається решітка-драбинка до якої приєднуються плечові лямки за допомогою липучок. Залежно від необхідності ви можете переставляти лямки вище або нижче.

Американські виробники, зокрема Osprey, і в останніх колекціях Lowe Alpine, для регулювання використовують банально одну велику липучку. Така липучка обмежує довжину регулювання тому рюкзаки цих брендів випускаються в декількох розмірах.

Якщо це ваш перший рюкзак, уважно вивчіть його, і дотримуйтесь основних правил того, як правильно носити рюкзак. Також не забувайте затягувати стабілізуючі стяжки на поясі і плечових лямках, для кращої фіксації рюкзака на спині, щоб уникнути його розбалансування. Якщо їх не затягнути рюкзак може почати розгойдуватися в різні боки і тягнути вас назад.

Практично у будь-якого виробника можна зустріти в колекції моделі рюкзаків, спеціально розроблені для жінок. Такі моделі будуть або мати спеціальне маркування, або більш жіночу назву (наприклад, Osprey Xenit – чоловіча модель, Osprey Xenа – жіноча версія цього рюкзака). Крім дизайну, такі рюкзаки будуть відрізнятися меншою довжиною спини, іншим кутом поясного ременя, вужчими плечовими лямками, розрахованими на неширокі жіночі плечі, не натирають груди під час ходьби.

Дитячі похідні рюкзаки шиються максимум на 40 літрів і мають підвіску, спеціально спроэктовану під дитячу спину.

Коли вирішите підібрати туристичний рюкзак, рекомендуємо звернути увагу на наступні деталі конструкції рюкзака:

  • Верхній клапан. Він як капюшон одягається поверх рюкзака. Зверху клапана розташована велика кишеня, в яку кладуть речі першої необхідності – налобний ліхтар, перекус, гаманець, документи, сонцезахисний крем і т. д. Усередині клапана багато виробників роблять спеціальну кишеню для аптечки. Деякі виробники, зокрема чеська фірма Pinguin, передбачає можливість використання клапана як поясної сумки. Також багато виробників, в тому числі Osprey, передбачають можливість при необхідності повністю відстібнути верхній клапан і залишити його вдома.

  • Натяжна підвіска. Останнім часом великої популярності серед туристів почали набувати рюкзаки, спинка яких вигнута в дугу, а верх і низ з'єднані стропами або натягнутою сіткою. Такі рюкзаки мають найкращу вентиляцію спини. Зустрічаються в каталогах у багатьох виробників (Osprey, Lowe Alpine, Kelty і т. д.). Але у таких рюкзаків є один нюанс – безумовно в жарку погоду вентиляція дуже полегшує життя в поході. Але в більш холодну пору, особливо в вітряну погоду, у вас під спиною буде постійний пронизливий протяг – приємного в цьому явно мало. Врахуйте цей нюанс при розгляданні таких рюкзаків.

  • Накидка від дощу. Практично у всіх туристичних рюкзаках накидка від дощу йде в комплекті. Являє собою чохол з водовідштовхувальної тканини із затяжкою. Надівається поверх рюкзака, залишаючи відкритою тільки спину з поясом і плечовими лямками. У разі втрати або початкової відсутності в комплекті, накидку можна придбати окремо. Так само для зведення до мінімуму ризику намокання речей всередині рюкзака, випускаються спеціальні гермомішки, що розміщуються всередині рюкзака, в які складаються всі речі.

  • Доступ всередину рюкзака. У будь-якому класичному туристичному рюкзаку передбачений нижній доступ всередину рюкзака зі знімною перегородкою, що дозволяє зробити окремий нижній відсік. Зазвичай там розміщують спальник. Але в останні роки багато виробників прагнуть додавати в конструкцію рюкзака додаткові бічній або центральний доступ всередину рюкзака. Погодьтеся, що це дуже зручно, коли ви можете дістати практично будь-яку річ зі свого рюкзака, не викладаючи при цьому з нього інші речі.

  • Бічні кишені. Великі бокові кишені на блискавці, часто у вигляді гармошки, в які можна розміщувати досить великі предмети – наприклад термос або пончо від дощу. Якщо в конструкції обраного вами рюкзака бічні кишені не передбачені – можна придбати окремі навішувальні клапани.

  • Еластичні кишені. Практично в будь-якому рюкзаку ви виявите дві відкриті бічних кишені з еластичної тканини або сітки. Найчастіше в них розміщують фляги з водою. Але також у багатьох моделях можна зустріти велику еластичну кишеню по центру фронтальної сторони рюкзака. Якщо альпіністи використовують його як кишеню під каску, то для туристів дуже зручно в ньому переносити, припустимо, дощову куртку або пончо, які на відкритому повітрі будуть швидше висихати.

  • Можливість використання питної системи. Під питну систему всередині рюкзака повинна бути передбачена спеціальна кишеня, в який поміщається сосуд з водою, вихід зверху рюкзака для трубки від питної системи та кріплення для фіксації трубки на лямці рюкзака. Вдале рішення знайшли в компанії Osprey розмістивши кишеню для питної системи зовні рюкзака, завдяки чому вам не доведеться переривати речі всередині, щоб поповнити запаси води.

  • Бічні стяжки. Бічні ремені, за допомогою яких можна стиснути рюкзак або додатково навісити спорядження – каремат або мотузку. Зверніть увагу, що так як на Заході більш популярні самонадувні і надувні килими, бічні стяжки в багатьох рюкзаках мають не великий запас стропи і далеко не до кожної стяжки можна пристебнути звичний нам стандартний пінний каремат.

  • Кріплення для льодорубів і трекінгових палиць. Внизу рюкзака з фронтального боку вшиті петлі, в які протягується або дзьоб льодорубу, або наконечники палок, а зверху розташовані фіксатори на гумці або липучці, які фіксуються під рукоятками палиць або на штичку льодоруба.

  • Кишені на поясі. Дуже зручно, коли у вас під рукою завжди вся найнеобхідніша дрібнота – телефон, ніж, окуляри і т. д.

Наскільки необхідні в конструкції рюкзака дані предмети – вирішувати тільки вам. Всі подібні вставки в рюкзак збільшують його вагу, а для багатьох – це не прийнятно.

Але яке б рюкзак не мав конструкційне наповнення пам'ятайте, що на першому місці для вас повинна бути комфортна підвіска рюкзака, що підходить саме вам.

Дякуємо всім за увагу. Легких стежок і рюкзаків в походах!