Для фото використали:
- Система приготування їжі Jetboil Flash 1 л
- Надувний килимок UltraLight Insulated Mat
- Набір посуду Sea to Summit
- Кофта чоловіча Black Diamond M Coefficient Fleece Hoody
- Рюкзак Pinguin Explorer 60
- Рушник з мікрофібри DryLite
- Черевики чоловічі Asolo Cerium
- Термос Tatonka H&C Stuff 1.0 L
- Спальний мішок Spark SpII
Наша стаття допоможе знайти правильну відповідь на питання: як зібратися в похід? Якщо це перший похід, радимо звернути увагу на готовий список речей і того, що необхідно взяти в похід в залежності від сезону. Список допоможе організувати збори та нічого не впустити.
Список речей для походу
Одяг та взуття для походу:
- Термобілизна (завжди необхідно міряти, тому що обміну та поверненню не підлягає)
- Куртка для захисту від вітру та дощу (бажано мембранна) та тонкий пуховик (утеплюючий шар)
- Фліска
- Футболки синтетичні (2 шт)
- Туристичні черевики
- Штани трекінгові та мембранні
- Шкарпетки трекінгові (2 пари для походу та 1 для сну)
- Головний убір або баф
- Дощовик (на випадок, якщо немає мембранної куртки)
Одяг та взуття для табору (прийшовши в табір краще переодягнутись в сухий та чистий одяг):
- Штани
- Шкарпетки для сну
- Футболка
- Капці або сандалії (по бажанню)
- 2 комплекти нижньої білизни (нижню білизну для походу краще брати термо для ходового дня та натуральну для сну)
Індивідуальне спорядження туриста (пальник, газ та решта не вважається індивідуальним, якщо ви йдете групою, то про загальне спорядження подбає ваш гід):
- Рюкзак туристичний
- Спальний мішок
- Туристичний килимок
- Трекінгові палиці
- Налобний ліхтарик
- Намет
- КЛМН (кружка, ложка, миска, ніж)
- Термос
- Рушник з мікрофібри
- Особиста аптечка
- Засоби особистої гігієни
- Нитки з голкою
Важливо, список речей для походу в гори не відрізняється по сезону, але тип кожного пункту одягу буде суттєво відрізнятись.
Список одягу та спорядження в похід за типом місцевості та сезоном
Читайте, роздруковуйте та користуйтесь готовими списками (чек-листами) від команди магазину Шамбала:
Читайте за посиланням: Одяг для зимового походу та міжсезоння.
Що з одягу взяти в похід?
Найперше і найголовніше - необхідно подбати про правильний підбір одягу та взуття. Джинси, бавовняні футболки та стильні кеди відпадають одразу.
З приводу одягу, радимо зробити попередній список того, що треба брати в похід, уважно його продивитись, та речі, що дублюють одне одного по функціоналу виключити зі списку.
Підбір одягу починається з нижнього шару - це трекінгова термобілизна. На літній період краще обрати тонку синтетику, вона відведе вологу від тіла та не дасть "продути" важливі частини тіла. Також, компресійна термобілизна підтримує тонус м’язів:
Для холодного періоду пізньої осені, ранньої весни та на зиму така термобілизна також підійде в тому випадку, коли ви не "мерзляк". Для прихильників одягнутися тепліше на такий період необхідна вовняна термобілизна:
Наступні шари - це футболки, штани та мембранні куртки й мембранні штани. Принцип вибору одягу в похід як з термобілизною, якщо часто мерзнете - беріть товстіший шар.
Наприклад, якщо це літній похід, то однієї фліски чи пуховки буде цілком достатньо, хоча тут все залежить від особистої чутливості до холоду, тому що вечори в горах влітку прохолодні. Супермодну бавовняну футболку краще залишити для міста, а в похід взяти синтетику.
Пояснюю чому, ми багато йдемо, потіємо, бавовна після того, як ввібрала вологу, довго сохне, а на тілі, яке в цей момент продовжує потіти, цей процес нескінченний. Синтетична футболка ж висихає миттєво. Таких футболок бажано взяти дві – в одній йти, а інша може сохнути на рюкзаку. На привалах, біля водойм завжди можна сполоснути синтетичну футболку й зафіксувати її на рюкзак для просушування. Якщо ж так сильно хочеться, можна взяти бавовняну для сну, але не забувайте, що все це вага рюкзака.
Що взяти в піший похід - штани чи шорти в літній період?
Як показує досвід, то штани переважають. За рахунок довжини вони захищають ноги від високої трави та кущів, попереджають перегрів та при необхідності їх можна підкачати. Обирайте на літо тип light або ultralight. Якщо похід сезону весна-осінь, то питання шорти чи штани відпадає само собою. Звернуть увагу на те, щоб штани не продувались, або принаймні не сильно продувались. Та обирайте товщину medium та вищу.
Шкарпетки для першого походу не беріть бавовняні. Тут той же сценарій, що і з футболками. Краще синтетика, при чому не найтонша, а щось з махрою або просто товстіша, щоб запобігти натиранню. Ось тут наполегливо рекомендуємо розглянути варіант покупки трекінгових шкарпеток. Навіть якщо після першого походу вам не сподобається, що малоймовірно, то їх можна використовувати в місті, а під час походу ви збережете ноги та нерви цілими. Серед плюсів профільно трекінгових шкарпеток варто відзначити їх зональність, тобто вони щільніші там, де, зазвичай, повсякденні протираються або де є ймовірність натирання ноги взуттям, вони не сповзають, відводять вологу від стопи та швидко сохнуть.
І найголовніше в горах - захист від дощу. Ходять чутки, що у природи є ритуал посвяти в туристи - промокання до нитки. Не знаємо, наскільки це правда, але мембранну куртку або принаймні дощовик взяти треба, щось, що забезпечить вологонепроникність. Дощовик - компактний, довгий, надійно сховає вас та ваш рюкзак від дощу, та він боїться розривів за гілку та в жарку пору буде парити. Серед плюсів, Дощовик Tarp Poncho від Sea to Summit можна використовувати в якості тенту.
Мембранка не парить і це покупка на роки. Вартість хорошої мембранної куртки не маленька, тому для першого походу підійде і дощовик.
Також вам потрібен головний убір. Це може бути панама, кепка або баф. Що завгодно, що зможе прикрити голову як від палючого сонця на гірських хребтах, так і від дрібного дощу. Кожен сам для себе вирішує що брати в похід в ліс та в чому йому буде зручніше.
Ми звернули вашу увагу на основні моменти та те, що треба взяти, а далі уже в залежності від сезону у вас з’являться тепліші та легші речі.
Список речей для походу буде поповнюватись або навпаки зменшуватись, та не забувайте, що все це вага, яку доведеться нести вам.
Чим більше наберете, тим важчий рюкзак, це вам не набір для походу в ліс. Необхідно чітко продумувати в чому йти та в чому спати.
Ще статті по темі:
- Екофрендлі туризм: як не нашкодити природі
- 20+ корисних дрібниць для походу
- Мерзнуть руки і ноги в поході: чому і як зігрітися
- 30+ способів застосування каремату в поході
Що треба знати про взуття для походу?
Читайте детальніше в статті: Найкраще взуття для походів: огляд ТОП моделей
Взуття має бути зручним, щільно сидіти на нозі, надійно фіксувати гомілкостоп та мати жорстку підошву. Зручним, тому що йти ми будемо увесь день; щільно сидіти на нозі, щоб уникнути натирання, мабуть, немає нічого гіршого, ніж криваві мозолі в перший день походу; надійна фіксація гомілкостопу необхідна для проходження кам’янистих відрізків, тут же себе виправдає і жорстка підошва, вона компенсує гострі виступи каміння під ногами. Якщо це літній похід, то можна взяти кросівки, але обов’язково враховувати, що вони мають бути на 1-1,5 см більші.
- По-перше, до вечора, після тривалого пішого переходу стопи набрякають,
- по-друге, якщо похолодає, то потрібно буде змінити шкарпетки на тепліші, і
- по-третє, коли ми йдемо на спусках, наша стопа, зазвичай, просковзує вперед всередині кросівка і пальці впираються в передню стінку. Є ймовірність пошкодити нігтьову пластину. Щоб цього не сталось потрібен запас по розміру та надійна фіксація гомілкостопного суглобу, а щільна шнурівка не дасть стопі їздити туди-сюди. І ще один нюанс по взуттю – ви просто ЗОБОВ’ЯЗАНІ розносити їх до походу, інакше можливі сумні наслідки після.
Який рюкзак потрібен та його об’єм?
Читайте детальніше в статті: Як вибрати туристичний рюкзак, на що звернути увагу? Ві можете купити рюкзак або позичити у когось з друзів чи взяти в прокаті: все одно потрібно знати який обрати. Тому читайте статтю, це важливо.
Звертайте увагу на об’єм та посадку. Рюкзак має щільно сидіти по спинці та відповідати вашим особистим габаритам. Так, якщо мініатюрна дівчина візьме великий чоловічий рюкзак, то нести вона його звичайно зможе, та це буде мука для неї, а не похід. Пояс буде бовтатися та не буде необхідного розподілу ваги з плечей на стегна. Лямки швидше всього будуть сповзати з вузьких жіночих плечей, тому що рюкзак розроблений для широкої чоловічої спини.
При пакуванні рюкзака дотримуйтесь правила «важке ближче до спини та центру, решта попід край та зверху». Завдяки цьому центр ваги рюкзака та тіла будуть приблизно по одній осі і можна буде уникнути дискомфорту під час походу, особливо на крутих спусках. Туристи з досвідом радять спальний мішок пакувати на саме дно, зверху на нього - те, що важче, а найнеобхідніші речі - зверху та по кишенях.
На рюкзакові, зазвичай, є багато додаткових лямок та строп для кріплення спорядження ззовні. Та якщо це перший похід, то варто потурбуватись про те, щоб все знаходилось всередині, є ймовірність, що по маршруту будуть високі кущі, і килимок або намет будуть чіплятись за гілки. Якщо не загубите, то пошкодити можна без проблем. Також зафіксований ззовні намет зміщує центр ваги рюкзака в бік.
Якщо при пакуванні рюкзака виявите вільний простір, не поспішайте його заповнювати «запасними» речами, не забувайте, це вага, яку доведеться нести вам. Краще використати бокові стяжки, щоб частково зменшити об’єм або задуматись про рюкзак меншого розміру. Та в жодному разі не варто заповнювати рюкзак усім, що попадається під руку, «про запас». І не думайте, що ще взяти з собою в гори тільки тому, що є ще місце в рюкзаку.
Запакований рюкзак необхідно підігнати під себе таким чином, щоб вага була розподілена в середньому на плечі 30% та на стегна 70%. В іншому випадку у вас будуть сильно боліти плечі або окрім черевиків того, хто йде попереду ви більше нічого не запам’ятаєте.
Порада на майбутнє: при пакуванні рюкзака дотримуйтесь своїх напрацьованих правил, наприклад, якщо посуд у вас завжди в клапані, а вода в правій кишені, то нехай там і буде, коли будете ставити табір, наприклад, в темноті, не доведеться довго діставати все з надр рюкзака, щоб знайти ложку
Який брати намет?
Читайте детальніше в статті: Вибір намету: як вибрати ідеальний дім для походу
Якщо це класичний похід в гори, то спати ви будете в наметі. Також туристи практикують відпочинок в колибах, притулках або кемпах, все залежить від формату походу. Якщо заплановано спати в притулках, то швидше всього в наметі необхідності не буде, але якщо похід звичайний, то намет – «наш рідний дім». Він має мати адекватну вагу, гарні показники вологостійкості та відповідати тому регіону, куди ви йдете. Немає потреби брати штурмовий намет для альпінізму в літні Карпати. Якщо це перший похід та перший досвід взаємодії з наметом, радимо перед виїздом перевірити його на вологостійкість та потренуватися в установці. Ці прості маніпуляції зекономлять вам час та нерви в поході. При установці намету ніколи не нехтуйте штормовими розтяжками, навіть якщо ввечері погода тиха, немає гарантій, що вночі не почнеться вітер та дощ.
Спальна система (спальний мішок + килимок)
Читайте детальніше в статті: Який спальний мішок обрати? Види, матеріали, конструкція и Огляд всіх видів туристичних килимків: каремати, пінки, надувні, самонадувні.
Запам’ятайте, спальник та килимок працюють тільки в парі. Неможливо взяти спальник і при цьому не брати килимка, така економія не працює. Килимок забезпечує теплоізоляцію знизу, він відсікає холод від землі, а спальний мішок зберігає тепло зверху та по боках.
В прокатах ще можна зустріти військові спальники старого зразка, вони непогано зберігають тепло, але їх вага та розміри бажають кращого. Такий спальник буде займати половину об’єму рюкзака. А ось сучасні спальники компактні, легкі, вони чудово виконують функцію теплорегуляції. Спальники є більші або менші, довші або коротші, ширші або вужчі, це все варто враховувати для першого походу, консультуйтесь із нашими працівниками по телефону, або приходьте до нас в магазин.
Особиста гігієна можлива в поході
Вмитися й сполоснутися можна біля джерела, де ви по маршруту будете набирати воду, ранкове та вечірнє чищення зубів також ніхто не забороняє. Крім то, часто використовують вологі серветки. Вони чудово справляються з задачею видалення поту та солей. Виробники розробили вологі серветки, які після використання легко розкладаються, тим самим оберігаючи нашу Планету та не забруднюючи природу.
Також існують вологі губки, для використання яких необхідно всього лиш пару мілілітрів води, ви змочуєте губку, спінюєте її, притираєте тіло і потім за допомогою спеціальної серветки або рушника витираєтесь. І вологі серветки, і вологі губки не потребують змивання, шкіра після їх використання не липка, і така процедура майже не потребує води. Що взяти в похід з ночівлею ще?
Рушник – ще один обов’язковий атрибут. Домашній махровий рушник брати не обов’язково. Рушники з мікрофібри набагато зручніші та практичніші. По-перше, вони компактні, по-друге, легкі, по-третє, такий рушник можна віджати та використовувати далі, і найголовніше, вони дуже швидко сохнуть.
Також коли будете вирішувати, що взяти з собою в похід влітку, не забудьте про засоби від комарів та комах. В Карпатах їх небагато, та все ж бувають. І щоб вони не зіпсували відпочинок, про це варто потурбуватись завчасно.
Їжа та кухня
Консерви та тушонка вже давно втратили свою актуальність, після них забагато сміття, та й нести їх важко. Але ж яку тоді їжу брати в похід? Сушені овочі, крупи, сушене м’ясо, сухофрукти будуть в самий раз. А можна взяти сублімати або готову їжу від виробників.
Також не забуваємо про перекуси в поході. Різноманітні горішки, шоколадні батончики, чорний шоколад врятують вас від дикого голоду в перервах між сніданком, обідом та вечерею. Коли будете обирати, що саме брати в похід, звертайте увагу на калорійність, важливо, щоб ваші перекуси були поживними, а не «порожніми».
Також важливо подбати про посуд, це ще один важливий набір туриста для походу. Якщо ви йдете в гори вперше, то запам’ятайте, ложка, кружка, миска та ніж завжди мають бути в рюкзаку (К.Л.М.Н.). Досвідчені туристи скажуть, що навіть не просто в рюкзаку, а під рукою, щоб на привалі під час перекусів або повноцінного обіду не порпатись на дні рюкзака в пошуках ложки. Обирайте посуд з легких практичних матеріалів. Кружка із нержавійки виглядає ефектно тільки під час пікніка, а коли вона займає місце в рюкзаку і вага її немаленька, то це, як мінімум, непрактично. Велика кількість виробників розробили складні кружки з харчового силікону, вони компактні, легкі, та практичні в догляді. Можна взяти й миску з такого ж матеріалу, або харчового пластику, але теж від перевіреного виробника.
З ким краще йти в перший похід
З ким йти? Питання, яке виникає в тих, хто наважився вперше піти в похід. В жодному разі не самостійно, це дурна ідея для людини, яка навіть намет розкласти сама не в змозі. Можливо, у вас є друзі або знайомі, які ходять в походи, то можна піти з ними. Друзі допоможуть визначитись зі всім необхідним для походу, вони мають досвід по побуту в польових умовах та приготуванні їжі.
А якщо таких немає, то завжди можна піти з турклубом, похід буде комерційний, тому багато побутових питань будуть вирішені гідом та організаторами. Для новачка це, можливо, найкраще рішення. Перед виїздом всі проходять інструктаж, гід роздає все необхідне спорядження та частину продуктів кожному, щоб рівномірно розподілити вагу на всю групу.
Перший похід - як перша любов, але любов до гір та свободи. Кожен, хто хоч раз сходив в гори, попереднім вже звідти не повертається. Ходіть вгори, любіть гори та не забувайте про правильне спорядження. Будь-який відпочинок можна зіпсувати невдалим взуттям або незручним рюкзаком, та якщо завчасно подбати про комфорт, то можна створити незабутню подорож))
Завжди з вами команда магазину Шамбала!!!
Контакти та адреса магазинів Shambala
Дніпро, пр. Олександра Поля, 89 (066) 332-16-26 (097) 573-82-30
Вінниця, вул. Академіка Янгеля, 58 (098) 879-91-23 (095) 486-24-84
Львів, вул. Богдана Лепкого, 4 (068) 255-41-63
Львів, вул. Городоцька, 207 (068) 800-39-76