Розділити радості та складності походу разом із улюбленим вихованцем — ідея, насправді, чудова! Задоволеними залишаться і чотирилапий мандрівник, і його господар. Розповідаємо про переваги відпочинку з домашніми тваринами, як до нього підготуватися, і які можливі складнощі варто врахувати.
 

Зміст:

Собака в поході: за та проти

Коли відпочинок з тваринами неможливий

Як підготуватися до походу із собакою?

Що взяти у похід із собакою?

Похідний побут із собакою: годівля, ночівля

Сон із собакою в наметі

Собака в поході: за та проти

Відпочинок з тваринами на природі тягне за собою певні труднощі: необхідно постійно стежити за собакою, брати додаткове спорядження, готувати вихованця до майбутнього заходу, планувати маршрут з урахуванням його фізичних можливостей тощо.

Про можливі проблеми на відпочинку з домашніми тваринами та їх вирішення ми розповімо далі. Зараз же зосередимося на плюсах походу з собакою.

  • Під час трекінгу тварина отримає можливість вдосталь набігатися та награтися на свіжому повітрі. Активні дні на природі позитивно позначаться на її фізичному та моральному здоров'ї.
  • Для вихованця похід буде новим цікавим досвідом. Нові запахи, звуки, місця урізноманітнять будні собаки.
  • Власнику не доведеться шукати, на кого залишити собаку на час поїздки.
  • Похід дасть вам чудову можливість досхочу поспілкуватися з улюбленцем. У вас буде достатньо часу для ігор, спостереження за вихованцем. Спільний обід та сон допоможуть ще більше потоваришувати з собакою.

Коли відпочинок з тваринами неможливий

Перед тим, як планувати відпочинок із вихованцем, дізнайтеся, чи можна взагалі брати його з собою. Від відпочинку з собакою доведеться відмовитися, якщо:

  1. Маршрут проходить територією заповідника чи національного парку, де заборонені домашні тварини. Заборона часто пов'язана з тим, що собаки можуть завдати шкоди екосистемі, напасти на птахів та дрібних тварин або налякати їх. В окремих випадках собак вигулювати дозволено, але тільки на повідку та в наморднику, або ж заборона стосується певних порід.
  2. На маршруті є ризик зустрітися з небезпечними дикими тваринами, наприклад, ведмедем. Першим хижак може і не нападе, проте пес може спровокувати його своєю поведінкою.
  3. Особливості рельєфу не підходять для походу із собаками. Багато порід не пристосовані до пересування скелями та кам'яними осипами. Якщо вгору вони ще непогано піднімаються, то спуск може становити серйозну проблему.

  1. У похідній групі є учасники, які проти собаки. Ігнорувати цей пункт у жодному разі не можна: або всі учасники за, і ви берете собаку, або, навіть якщо проти всього одна людина, залишаєте її вдома.
  2. Невідповідний вік, фізичний та психічний стан тварини. Не рекомендовано брати у похід цуценят до року, собак зі слабким здоров'ям, після нещодавніх операцій та інфекційних захворювань, сук під час тічки, агресивних, некерованих та соціально неадаптованих особин. А ось розміри собаки вирішального значення не мають: велика тварина легше долає перешкоди та великі відстані, зате дрібну собачку на складних ділянках можна нести на руках чи в рюкзаку.

Як підготуватися до походу із собакою?

Щоб подорож пройшла максимально спокійно та комфортно для тварини та її власника, необхідно підготувати передусім саму собаку.

  • Перед виходом на «велику стежку» поводіть собаку на тривалі прогулянки путівцем або в короткі походи вихідного дня. Поступово збільшуйте тривалість та складність маршруту. Це позитивно позначиться на фізичній формі собаки, допоможе їй адаптуватися до майбутніх навантажень та нового емоційного досвіду, а також дозволить вам адекватно оцінити сили та можливості вихованця.
  • Займіться слухняністю та соціалізацією тварини. Вивчіть/закріпіть хоча б основні команди: «До мене», «Не можна», «Фу». Це необхідно для безпеки тварини, вашого спокою та комфорту всіх учасників групи.

  • Врахуйте характер тварини. Не варто розраховувати, що ліниве «диванне» створіння буде в захваті від багатоденного трекінгу — для такого більше підійде, наприклад, автокемпінг. А ось для активних і витривалих порід виснажливі та складні стежки будуть лише на радість.
  • Ознайомтеся з особливостями маршруту та прикиньте, чи зможе собака пройти всі перешкоди. Плануйте похід так, щоб другий день був по можливості легким: у перший день тварина ще не в змозі адекватно розрахувати сили, і, можливо, їй знадобиться доба, щоб відновити енергію і прийти до тями після шквалу нових емоцій.
  • Продумайте, як доставити вихованця до старту трекінгу. Дізнайтесь актуальні правила перевезення тварин у поїзді/автобусі/на літаку. Підготуйте всі необхідні документи та пройдіть вакцинацію. Проведіть пробну коротку поїздку, щоб дізнатися, як пес реагує на попутників, чи не захитує його.
  • Дізнайтеся у ветеринара, як захистити собаку від кліщів, бліх та глистів. Підготуватися до літнього відпочинку із собакою на природі важливо заздалегідь. Приблизно за тиждень потрібно прогнати глистів, зробити профілактичну обробку від бліх та кліщів. Подбати про це варто не лише влітку, а й у міжсезоння, оскільки кліщі активні майже цілий рік (за температури від +5 °C).

Що взяти в похід із собакою?

  1. Корм у необхідному обсязі + запас на непередбачуваний випадок.
  2. Миски для їжі та води — легкі, з харчового пластику або силікону. Не обов'язково брати спеціальний посуд для собаки, підійдуть і звичайні туристичні миски, а для крупних порід можна використовувати навіть переносну мийку.
  3. Підстилка для ночівлі у наметі. Знову ж таки, підійде звичайне туристичне спорядження — каремат чи сидушка.
  4. Нашийник — бажано зі світловідбиваючими елементами і обов'язково з заповненим адресником.
  5. Намордник — для громадського транспорту.
  6. Повідець та шлейка. Навіть якщо собака слухняна і добре знає команду "Поруч", в нових умовах вона може вести себе непередбачувано. Тому під час переходів завжди варто використовувати повідець. Шлейку краще брати з ручкою, щоб було зручно підстрахувати собаку на складних ділянках.

  1. Собаче взуття для захисту від гострих предметів, розпеченої землі та ін. Заздалегідь привчіть вихованця до носіння такого взуття.
  2. Гігієнічні пакети (для збирання екскрементів).
  3. Теплі речі. Потрібні насамперед для дрібних і короткошерстих порід, проте сирими прохолодними вечорами від теплого одягу не відмовиться більшість собак. Теплі речі для домашніх тварин є, зокрема, в асортименті магазину Shambala. Наприклад, у нас ви можете придбати зимову мембранну куртку та стильний шарф-бафф для собаки.

  4. М'ячі, фрісбі та інші іграшки.
  5. Собачий плащ або непромокаюча попона. Собаці так само, як і людині, потрібен хороший захист від дощу в поході. Плащ захистить не тільки від вологи, а й від бруду, проте не на 100%, тому радимо також мати окремий рушник для собаки.

  1. Спрей та нашийник для захисту від комах. Навіть якщо собака пройшла обробку перед походом, додатковий захист не завадить. До речі, не забудьте захистити й себе від комарів та інших небезпечних комах.
  2. Підстилка або автогамак для захисту сидіння під час транспортування собаки до старту трекінгу, а також для тих, хто збирається відпочивати в автокемпінгу.
  3. Аптечка із засобами першої допомоги для собаки. Вона повинна містити: антисептик, перев'язувальні матеріали, еластичний бинт, пінцет для витягання кліщів, сорбенти, антигістамінні препарати, протизапальні та загоювальні мазі. Детальний точний список із рекомендаціями щодо застосування варто взяти у свого ветеринара.

У підсумку собачий багаж може вийти важкеньким, особливо для крупних порід. Однак не обов'язково нести все самому! Існують спеціальні похідні рюкзаки для собак, в які можна перекласти частину речей. Водночас важливо дотримуватися таких рекомендацій:

  • Сумку/рюкзак можуть носити тільки собаки середніх і великих порід старше року (у яких вже повністю сформований скелет). Вага рюкзака має становити не більше чверті ваги собаки!
  • Привчайте собаку до рюкзака, поступово збільшуючи час носіння та вагу вантажу.
  • Усі речі в собачій сумці мають бути гідроізольовані. На відміну від вашого рюкзака, який знаходиться високо, собачий набагато частіше контактує з водою (росою, калюжами та ін.). Тому весь вміст складайте в непромокаючі  зіп-пакети або гермомішки.
  • Не кладіть у собачу сумку особливо цінні речі — не виключений ризик, що вихованець її втратить, або, в гіршому разі, загубиться сам.
  • Слідкуйте за станом собаки. Якщо вона цілий день несла рюкзак, і водночас ввечері все ще залишається активною, значить, зайва вага їй не заважає. В іншому ж разі приберіть з сумки частину речей або зовсім не використовуйте її. Також регулярно перевіряйте стан шерсті та шкіри тварини, щоб переконатися, що рюкзак не натирає.

Похідний побут із собакою: годівля, ночівля

Меню в поході — тема не менш важлива, ніж спорядження та маршрут. А якщо вас цікавить, як організувати кемпінг із собакою, важливо продумати ще й раціон для вихованця.

Коли собака привчена до сухого корму, проблем із харчуванням не виникає. Для зручності розфасуйте весь об'єм корму в порційні пакетики з розрахунку на одну добу або одне годування. Також не забудьте про улюблені снеки/смаколики.

Якщо вихованець їсть «натуралку», бажано на час походу перевести його на сухий корм хоча б частково. Якщо одним сухим кормом ніяк не обійтися, доведеться готувати собаці окремо, або ж ділитися кашею із загального казанка. При цьому порцію для вихованця насипають перед тим, як додати сіль та спеції.

Порада. Настійно просіть учасників трекінгу не підгодовувати тварину без вашого дозволу. Слідкуйте за тим, щоб вихованець не стягнув нічого зі столу, ретельно ховайте сміття із залишками їжі.

Обсяг корму, як ми вже казали, має бути із запасом. На природі апетит може змінюватися: одні собаки через надмірну втому їдять менше, а на інших, навпаки, нападає «жор». Крім того, тривалість походу може змінитися через непередбачені обставини, і на цей випадок собака повинна мати резервну їжу приблизно в добовому обсязі.

Важливо! Дотримання водного режиму в поході важливе не лише для людей, а й для собак. Слідкуйте за тим, щоб пес пив достатньо. Якщо на маршруті мало природних джерел, робіть запас питної води на себе та вихованця.

Сон із собакою в наметі

Залишати собаку на ніч на вулиці — не найкраща ідея, оскільки тварина може втекти, замерзнути чи злякатися. Виняток може бути хіба що для дуже волелюбних міцних особ, яких ну ніяк не втримати всю ніч у закритому просторі. В інших випадках відпочинок в наметі з собакою буде найбільш розумним рішенням. Є два варіанта:

  • Укласти собаку у тамбурі. Вона вам не заважатиме, ви їй. Обов'язково покладіть пінку в ролі підстилки і зафіксуйте блискавку карабіном, щоб собака не відкрила намет самостійно.
  • Спати з собакою в наметі. Буде, можливо, тісно, ​​собаку доведеться добре протерти від бруду, зате вона виступить великою природною грілкою. Є, звичайно, багато інших надійних способів зігрітися в поході, і все ж таки жодна грілка не замінить улюбленого пухнастого друга:)

Як бачите, улюблений вихованець у поході створить не так вже й багато труднощів. Натомість у його компанії ви отримаєте абсолютно новий досвід, навчитеся дивитися на дикий світ природи очима собаки та насолоджуватися кожним моментом пригоди так щиро, як це вміють робити тварини. Бажаємо вам і вашому чотирилапому другу приємних і незабутніх походів!