Хребет Пішконя ламаною дугою розлігся на краєчку Ґорґанів, по сусідству з Боржавою. Ніби телепорт між двох карпатських світів: широкі полонини й всіяні чорницею оксамитові схили нагадують боржавські пейзажі, але кам'яні розсипи й глушина прадавніх лісів свідчать, що ти вже на ґорґанській землі. 

 

 

Зміст

Про хребет Пішконя

Основні маршрути й вершини

Найкращий час для походу

Складність, фактори ризику

Відпочинок з дітьми

Де ночувати

Вода на маршруті

Що брати в похід

Як доїхати

Цікаві місця

 

Про хребет Пішконя

Розташування: Закарпатська обл., Міжгірський район, НПП Синевир

Найближчі населені пункти: Колочава, Негровець, Синевир, Міжгір’я

Гірська система: Українські Карпати, Внутрішні (Привододільні) Ґорґани

Найвища точка: г.Негровець, 1707 м

Протяжність хребта: 25 км

 

 

Пішконя середньовисокі гори у західній частині Ґорґан. Вкриті буковими й смерековими лісами схили чергуються з просторими полонинами, серед трав зустрічаються острівки кам'яних насипів.

 

 

Гребінь — суцільний вьюпоінт з фантастичними панорамами на всі 360°. Приблизно від середини хребет закручується гаком, тож з однієї точки добре проглядаються інші вершини Пішконі.

 

Внизу стеляться річки Сухар і Герсовець, високогірні села Колочава й Синевір. Обабіч — хребти Стримба й Передня на південному сході, Боржава на південному заході. За ясної погоди з Пішконі видно Бескиди й гору Пікуй, Свидовець, найвищі гори Карпат на Чорногорі.

 

 

Основні маршрути й вершини Пішконі

В теплий сезон, з легким рюкзаком хребет Пішконя можна “пробігти” за один день. Але краще — розмірено, з зупинками на “помилуватись пейзажем” і ночівлями на полонинах.

Можна включити хребет Пішконя в багатоденний похід Карпатами: Синевирський перевал → Пішконя з Синевиру в Колочаву.

  • Боржава з Воловця до Міжгір’я  → Синевирський перевал → Пішконя з Синевиру в Колочаву.
  • Пішконя + маршрут по хребту Кам'янка або Красна
  • Пішконя + підйом на Стримбу.

 

 

Пішконя від Синевиру до Барвінку (синій і червоний маршрути)

Відстань: ~25-30 км

Тривалість: 2-3 дні

Складність: середня

с.Синевир / КПП НП Синевир → радіалка на Озерце → г.Пішконя → г. Ясеновець → г. Велика Гропа → г.Негровець → траверс г. Горб → г. Барвінок → с.Колочава

Найчастіше на хребет підіймаються з північно-західного краю, з села Синевир.

Варіанти виходу на гребінь, де стартувати:

а) Від КПП НП Синевир, за мостом біля траси між селами Синевир і Синевирська поляна (координати). Від КПП — за червоним маркером.

 

 

б) За ~ 1 км від КПП, поворот до Музею лісосплаву (координати). По дорозі, наліво через міст, стежкою повз музей, до вказівника “Екологічна стежка”.

За ~ 2 км маршрут зливається з червоним, далі за ~ 200 м перехрестя: наліво поворот на Дике озеро (детально в розділі “Цікаві місця”), прямо стежка на Пішконю.

 

 

в) З центру Синевиру. Немаркована стежка у північно-східному напрямі. Підйом через ліс, досить пологий. 

 

 

Перша на шляху — гора Пішконя (1475 м). За нею — Мала Гропа (1432 м) з хрестом на вершині. Далі через гори Ясеновець (1626 м), Велика Гропа (1667 м) до найвищої точки на маршруті — вершини Негровець (1709 м). Від Пішконі до Негровця — близько 5 км і двох годин ходу.

 

 

Траверсуємо наступну вершину Горб (1687 м) західним схилом і виходимо на відріг хребта, який закінчується горою Барвінок (1461 м). З її вершини видно майже весь хребет Пішконя.

З Барвінку спуск в Колочаву. Стежка до села через ліс, маркована. Є складнопрохідні ділянки: кам'яні осипи, круті схили, бурелом. 

 

 

З Синевиру в Колочаву через весь хребет Пішконя

Відстань: ~25-30 км

Тривалість: 2-3 дні

Складність: вище середньої

с.Синевир / КПП НП Синевир → г.Пішконя → г. Ясеновець → г. Велика Гропа → г.Негровець → траверс г. Горб, г.Сигла і г. Ясновець → г. Дарвайка → с.Колочава

Або реверсивний маршрут, з Колочави у Синевир.

Основний трек можна доповнити радіалками до Озерця і на г.Барвінок.

 

 

Перша частина шляху — перехід хребтом до Негровця синім/червоним маршрутом, підйом/траверс г. Горб. Наступні вершини Сигла (1355 м) та Ясновець (1600 м) краще траверсувати (шлях нагору малопрохідний).

 

 

Завершуємо мандрівку підйомом на гору Дарвайка (1501 м) і спускаємося в Колочаву (~ 8 км).

 

 

Ділянка від г.Пішконя до г.Барвінок відносно проста, добре маркована. Від Горба до Дарвайки стежка не позначена, частково йде через ліс. Легко заблукати. Туристам без належного досвіду, фізичної підготовки й просунутих навичок орієнтування варто обмежитися маркованою частиною маршруту.

 

 

На гору Дарвайка з Колочави

Відстань: ~ 21 км

Тривалість: 8-12 годин

Складність: низька

Колочава → г. Дарвайка → г. Безіменна → Колочава

 

 

Простий короткий трек. Варіант, коли немає часу чи сил на перехід хребтом, а оглянути Пішконю з висоти хочеться*.

*Ще один короткий трек: синім/червоним маршрутом до Озерця → підйом на гору Пішконя → спуск в с. Синевир.

 

 

Старт і фініш в Колочаві. Найскладніша частина — підйом на хребет (крутіший, ніж зі сторони Синевиру). Перехід через полонину й горб з хрестом нагорі*, підйом на Дарвайку і сусідню безіменну гору (1564 м), спуск з хребта. Назад в село долиною річки. 

*Інколи туристи плутають його з самою Дарвайкою.

 

 

Популярні питання про похід на Пішконю

 

Найкращий час для походу

  • Влітку підійматись комфортно. Погода більш менш стабільна, але можливі раптові зливи, грози, різке похолодання (що загалом типово для Карпат).
  • Навесні й восени більше шансів попасти на мокру й прохолодну погоду, зате пейзажі в цей час — найсоковитіші! Особливо коли здовж гребеня по одну сторону схили вкриті травою, а по іншу припорошені снігом.
  • Зимова Пішконя, як і в цілому Карпати взимку — пригода видовищна, але складна й моментами небезпечна. Виключно для досвідчених туристів!

Особливості зимових походів, правила безпеки

Популярні зимові маршрути в Карпатах

 

 

Складність, фактори ризику

Трекінг Пішконею помірно складний і виснажливий. Бажана середня фізична підготовка й попередній досвід походів.

Новачкам-першачкам радимо легкі маршрути: Явірник, Параска. 

Найскладніші ділянки: підйом на г. Негровець, підйом на хребет з Колочави, спуск з г. Барвінок, траверс г. Горб, Ясновець, Сигла. 

 

 

Труднощі й ризики на маршруті:

  • Круті схили (до 40°).
  • Характерні для Горган кам'яні осипи.
  • Слизька дорога, багнюка після дощу.
  • Зарослі, колючі чагарники.

За межами прокладених шляхів панує дикий ліс. Можна заблукати в горах, добряче обдерти шкіру (кущі ожини тут по пояс і вище), травмуватися. Ніколи не йди через жереп (густі зарослі сосни) — ризикуєш загубитися і навіть застрягти, наче в болоті.

  • Мало орієнтирів. Стежки марковані частково, на деяких ділянках вказівники загубилися в зарослях/зламані/відсутні.

 

 

Відпочинок з дітьми

Об’єктивно оцінюй фізичні можливості дитини. Перехід через весь хребет може бути надто втомлюючим. Маленьким мандрівникам підійде одно/дводенний трек на Дарвайку, до Озерця, на гору Пішконя.

На шляху є травмонебезпечні ділянки: круті схили обабіч стежки, гостре каміння тощо. Батьки мають пильно стежити за дитиною й подбати про відповідне екіпірування:  дитяче трекінгове взуття з жорсткою підошвою, трекінгові палиці тощо. 

Про організацію походу з дітьми.

 

 

Де ночувати

  • На гребені. На шляху є багато рівних майданчиків, де можна таборитися в погожі маловітряні дні. Вид з хребта ввечері та вранці неймовірний. Але будь готовий у разі погіршення погоди швидко спуститися нижче. Особливо небезпечно залишатися на гребені, коли насувається гроза.
  • На полонинах, схилах. Місця під намет є, наприклад, під Горбом зі сторони Негровця, під Сиглою, на схилах Дарвайки зі сторони Колочави.

 

 

Також є придатний для ночівлі будиночок-альтанка поблизу Озерця. А от намети біля озера не поставиш: мало місця, вогко й прохолодно.

 

 

  • В селах. Великий вибір житла на різний бюджет в Колочаві, Синевирі, Синевирській Поляні. Зокрема, можна заночувати у кемпінгу (про кемпінги в Україні).

 

 

Вода на маршруті

На хребті джерел обмаль, роби запас заздалегідь. Набрати воду можна по дорозі на Озерце, під Дарвайкою, Сиглою, Пішконею, Барвінком. В посушливий сезон частина джерел пересихає.

 

Що брати в похід

Список спорядження залежить від тривалості трекінгу, місця ночівлі (намет/будиночок), сезону. Враховуй, що в Карпатах часто змінюється погода, тому незалежно від прогнозу бери фліску й мембранку / дощовик.

Універсальний список спорядження для походу

Що брати в похід зимою

 

 

Як доїхати

До Воловця потягом/автобусом зі Львова, Івано-Франківська, Києва →

З Воловця у Міжгір'я рейсовим автобусом “Воловець-Міжгір’я” →

З Міжгір'я автобус на Колочаву / Синевир.

 

Інші варіанти:

  • автобус Львів-Хуст до Міжгір'я
  • таксі / автостоп / трансфер з Воловця/Міжгір'я в Синевир/Колочаву
  • автобус з Ужгорода, Мукачево до Колочави й Синевиру

Автобусних рейсів у напрямі Колочави й Синевиру мало, розклад не зручний. Замовити таксі буває складно.

 

 

Цікаві місця на маршруті й поруч

 

Озеро Синевир

Найбільше озеро Українських Карпат. Максимальна глибина — 23,5 м. Вода чиста й прозора. На березі встановлена 13-метрова дерев'яна стела “Синь і Вир”, присвячена пастуху й графській донці — героям легенди про походження озера. 

 

 

Озірце (Дике Озеро)

Невелике озеро серед лісу у передгір'ї Пішконі далеко не настільки відоме, як Синевир.  Людей тут зазвичай мало. Між тим, виглядає Озірце казково: попід берегом латаття, навколо густий темний ліс. Але найбільше увагу привертає величезна повалена смерека на воді й вкритий червоним мохом острівець посеред озера.

 

 

Територія облаштована: пірси, оглядова стежка з кладками, столик і лавки, туалет.

Щоб дібратися до озерця, з червоного маршруту зверни наліво (поворот позначений вказівником) та рухайся кам'янистою стежкою за синіми маркерами. 

 

 

Безіменне озеро (Крапелька)

Льодовикове озеро у сідловині між Горбом і Негровцем. Маленьке й неглибоке, має незвичну форму краплі. Населене тритонами й жуками-плавунцями. Спуск до озера кам'янистий, крутий. 

 

 

Водоспад Шипун

Маловідомий 4-метровий водоспад поруч з автодорогою, недалеко від початку червоного й синього маршрутів на Пішконю.

 

 

Центр реабілітації бурих ведмедів

“Санаторій” для кількох десятків тварин, які постраждали від рук людей чи через стихійне лихо. 

 

 

Екопарк "Долина вовків"

Тут також займаються порятунком диких тварин. Крім вовків, є тигри, альпаки, олені та інші звірі.

 

 

Лінія Арпада

Залишки німецько-угорської оборонної лінії часів Другої світової: бункери, доти, протитанкові піраміди, бліндажі. 

 

 

Старе село в Колочаві

Ціле музейне “містечко”, присвячене історії краю. На території відтворено кілька десятків будівель взірця поч. XX ст.: колиба, школа, жандармерія, корчма, баня та інші. Поруч стара вузькоколійка, паротяг з вагонами.