Хребет Пішконя ламаною дугою розлігся на краєчку Ґорґанів, по сусідству з Боржавою. Ніби телепорт між двох карпатських світів: широкі полонини й всіяні чорницею оксамитові схили нагадують боржавські пейзажі, але кам'яні розсипи й глушина прадавніх лісів свідчать, що ти вже на ґорґанській землі.
Зміст
- Пішконя від Синевиру до Барвінку (Синій і червоний маршрут)
- З Синевиру в Колочаву через весь хребет Пішконя
- На гору Дарвайка з Колочави
- Озеро Синевир
- Озірце (Дике Озеро)
- Безіменне озеро (Крапелька)
- Водоспад Шипун
- Центр реабілітації бурих ведмедів
- Екопарк "Долина вовків"
- Лінія Арпада
- Старе село в Колочаві
Про хребет Пішконя
Розташування: Закарпатська обл., Міжгірський район, НПП Синевир
Найближчі населені пункти: Колочава, Негровець, Синевир, Міжгір’я
Гірська система: Українські Карпати, Внутрішні (Привододільні) Ґорґани
Найвища точка: г.Негровець, 1707 м
Протяжність хребта: 25 км
Пішконя — середньовисокі гори у західній частині Ґорґан. Вкриті буковими й смерековими лісами схили чергуються з просторими полонинами, серед трав зустрічаються острівки кам'яних насипів.
Гребінь — суцільний вьюпоінт з фантастичними панорамами на всі 360°. Приблизно від середини хребет закручується гаком, тож з однієї точки добре проглядаються інші вершини Пішконі.
Внизу стеляться річки Сухар і Герсовець, високогірні села Колочава й Синевір. Обабіч — хребти Стримба й Передня на південному сході, Боржава на південному заході. За ясної погоди з Пішконі видно Бескиди й гору Пікуй, Свидовець, найвищі гори Карпат на Чорногорі.
Основні маршрути й вершини Пішконі
В теплий сезон, з легким рюкзаком хребет Пішконя можна “пробігти” за один день. Але краще — розмірено, з зупинками на “помилуватись пейзажем” і ночівлями на полонинах.
Можна включити хребет Пішконя в багатоденний похід Карпатами: Синевирський перевал → Пішконя з Синевиру в Колочаву.
- Боржава з Воловця до Міжгір’я → Синевирський перевал → Пішконя з Синевиру в Колочаву.
- Пішконя + маршрут по хребту Кам'янка або Красна
- Пішконя + підйом на Стримбу.
Пішконя від Синевиру до Барвінку (синій і червоний маршрути)
Відстань: ~25-30 км
Тривалість: 2-3 дні
Складність: середня
с.Синевир / КПП НП Синевир → радіалка на Озерце → г.Пішконя → г. Ясеновець → г. Велика Гропа → г.Негровець → траверс г. Горб → г. Барвінок → с.Колочава
Найчастіше на хребет підіймаються з північно-західного краю, з села Синевир.
Варіанти виходу на гребінь, де стартувати:
а) Від КПП НП Синевир, за мостом біля траси між селами Синевир і Синевирська поляна (координати). Від КПП — за червоним маркером.
б) За ~ 1 км від КПП, поворот до Музею лісосплаву (координати). По дорозі, наліво через міст, стежкою повз музей, до вказівника “Екологічна стежка”.
За ~ 2 км маршрут зливається з червоним, далі за ~ 200 м перехрестя: наліво поворот на Дике озеро (детально в розділі “Цікаві місця”), прямо стежка на Пішконю.
в) З центру Синевиру. Немаркована стежка у північно-східному напрямі. Підйом через ліс, досить пологий.
Перша на шляху — гора Пішконя (1475 м). За нею — Мала Гропа (1432 м) з хрестом на вершині. Далі через гори Ясеновець (1626 м), Велика Гропа (1667 м) до найвищої точки на маршруті — вершини Негровець (1709 м). Від Пішконі до Негровця — близько 5 км і двох годин ходу.
Траверсуємо наступну вершину Горб (1687 м) західним схилом і виходимо на відріг хребта, який закінчується горою Барвінок (1461 м). З її вершини видно майже весь хребет Пішконя.
З Барвінку спуск в Колочаву. Стежка до села через ліс, маркована. Є складнопрохідні ділянки: кам'яні осипи, круті схили, бурелом.
З Синевиру в Колочаву через весь хребет Пішконя
Відстань: ~25-30 км
Тривалість: 2-3 дні
Складність: вище середньої
с.Синевир / КПП НП Синевир → г.Пішконя → г. Ясеновець → г. Велика Гропа → г.Негровець → траверс г. Горб, г.Сигла і г. Ясновець → г. Дарвайка → с.Колочава
Або реверсивний маршрут, з Колочави у Синевир.
Основний трек можна доповнити радіалками до Озерця і на г.Барвінок.
Перша частина шляху — перехід хребтом до Негровця синім/червоним маршрутом, підйом/траверс г. Горб. Наступні вершини Сигла (1355 м) та Ясновець (1600 м) краще траверсувати (шлях нагору малопрохідний).
Завершуємо мандрівку підйомом на гору Дарвайка (1501 м) і спускаємося в Колочаву (~ 8 км).
Ділянка від г.Пішконя до г.Барвінок відносно проста, добре маркована. Від Горба до Дарвайки стежка не позначена, частково йде через ліс. Легко заблукати. Туристам без належного досвіду, фізичної підготовки й просунутих навичок орієнтування варто обмежитися маркованою частиною маршруту.
На гору Дарвайка з Колочави
Відстань: ~ 21 км
Тривалість: 8-12 годин
Складність: низька
Колочава → г. Дарвайка → г. Безіменна → Колочава
Простий короткий трек. Варіант, коли немає часу чи сил на перехід хребтом, а оглянути Пішконю з висоти хочеться*.
*Ще один короткий трек: синім/червоним маршрутом до Озерця → підйом на гору Пішконя → спуск в с. Синевир.
Старт і фініш в Колочаві. Найскладніша частина — підйом на хребет (крутіший, ніж зі сторони Синевиру). Перехід через полонину й горб з хрестом нагорі*, підйом на Дарвайку і сусідню безіменну гору (1564 м), спуск з хребта. Назад в село долиною річки.
*Інколи туристи плутають його з самою Дарвайкою.
Популярні питання про похід на Пішконю
Найкращий час для походу
- Влітку підійматись комфортно. Погода більш менш стабільна, але можливі раптові зливи, грози, різке похолодання (що загалом типово для Карпат).
- Навесні й восени більше шансів попасти на мокру й прохолодну погоду, зате пейзажі в цей час — найсоковитіші! Особливо коли здовж гребеня по одну сторону схили вкриті травою, а по іншу припорошені снігом.
- Зимова Пішконя, як і в цілому Карпати взимку — пригода видовищна, але складна й моментами небезпечна. Виключно для досвідчених туристів!
Особливості зимових походів, правила безпеки
Популярні зимові маршрути в Карпатах
Складність, фактори ризику
Трекінг Пішконею помірно складний і виснажливий. Бажана середня фізична підготовка й попередній досвід походів.
Новачкам-першачкам радимо легкі маршрути: Явірник, Параска.
Найскладніші ділянки: підйом на г. Негровець, підйом на хребет з Колочави, спуск з г. Барвінок, траверс г. Горб, Ясновець, Сигла.
Труднощі й ризики на маршруті:
- Круті схили (до 40°).
- Характерні для Горган кам'яні осипи.
- Слизька дорога, багнюка після дощу.
- Зарослі, колючі чагарники.
За межами прокладених шляхів панує дикий ліс. Можна заблукати в горах, добряче обдерти шкіру (кущі ожини тут по пояс і вище), травмуватися. Ніколи не йди через жереп (густі зарослі сосни) — ризикуєш загубитися і навіть застрягти, наче в болоті.
- Мало орієнтирів. Стежки марковані частково, на деяких ділянках вказівники загубилися в зарослях/зламані/відсутні.
Відпочинок з дітьми
Об’єктивно оцінюй фізичні можливості дитини. Перехід через весь хребет може бути надто втомлюючим. Маленьким мандрівникам підійде одно/дводенний трек на Дарвайку, до Озерця, на гору Пішконя.
На шляху є травмонебезпечні ділянки: круті схили обабіч стежки, гостре каміння тощо. Батьки мають пильно стежити за дитиною й подбати про відповідне екіпірування: дитяче трекінгове взуття з жорсткою підошвою, трекінгові палиці тощо.
Де ночувати
- На гребені. На шляху є багато рівних майданчиків, де можна таборитися в погожі маловітряні дні. Вид з хребта ввечері та вранці неймовірний. Але будь готовий у разі погіршення погоди швидко спуститися нижче. Особливо небезпечно залишатися на гребені, коли насувається гроза.
- На полонинах, схилах. Місця під намет є, наприклад, під Горбом зі сторони Негровця, під Сиглою, на схилах Дарвайки зі сторони Колочави.
- В колибах. Вівчарські будиночки й гірські хатини в Карпатах слугують туристам безплатним укриттям. Під Ясновцем стоїть утеплена колиба, в хорошому стані, поміститься близько 10 людей.
Також є придатний для ночівлі будиночок-альтанка поблизу Озерця. А от намети біля озера не поставиш: мало місця, вогко й прохолодно.
- В селах. Великий вибір житла на різний бюджет в Колочаві, Синевирі, Синевирській Поляні. Зокрема, можна заночувати у кемпінгу (про кемпінги в Україні).
Вода на маршруті
На хребті джерел обмаль, роби запас заздалегідь. Набрати воду можна по дорозі на Озерце, під Дарвайкою, Сиглою, Пішконею, Барвінком. В посушливий сезон частина джерел пересихає.
Що брати в похід
Список спорядження залежить від тривалості трекінгу, місця ночівлі (намет/будиночок), сезону. Враховуй, що в Карпатах часто змінюється погода, тому незалежно від прогнозу бери фліску й мембранку / дощовик.
Універсальний список спорядження для походу
Як доїхати
До Воловця потягом/автобусом зі Львова, Івано-Франківська, Києва →
З Воловця у Міжгір'я рейсовим автобусом “Воловець-Міжгір’я” →
З Міжгір'я автобус на Колочаву / Синевир.
Інші варіанти:
- автобус Львів-Хуст до Міжгір'я
- таксі / автостоп / трансфер з Воловця/Міжгір'я в Синевир/Колочаву
- автобус з Ужгорода, Мукачево до Колочави й Синевиру
Автобусних рейсів у напрямі Колочави й Синевиру мало, розклад не зручний. Замовити таксі буває складно.
Цікаві місця на маршруті й поруч
Найбільше озеро Українських Карпат. Максимальна глибина — 23,5 м. Вода чиста й прозора. На березі встановлена 13-метрова дерев'яна стела “Синь і Вир”, присвячена пастуху й графській донці — героям легенди про походження озера.
Невелике озеро серед лісу у передгір'ї Пішконі далеко не настільки відоме, як Синевир. Людей тут зазвичай мало. Між тим, виглядає Озірце казково: попід берегом латаття, навколо густий темний ліс. Але найбільше увагу привертає величезна повалена смерека на воді й вкритий червоним мохом острівець посеред озера.
Територія облаштована: пірси, оглядова стежка з кладками, столик і лавки, туалет.
Щоб дібратися до озерця, з червоного маршруту зверни наліво (поворот позначений вказівником) та рухайся кам'янистою стежкою за синіми маркерами.
Льодовикове озеро у сідловині між Горбом і Негровцем. Маленьке й неглибоке, має незвичну форму краплі. Населене тритонами й жуками-плавунцями. Спуск до озера кам'янистий, крутий.
Маловідомий 4-метровий водоспад поруч з автодорогою, недалеко від початку червоного й синього маршрутів на Пішконю.
Центр реабілітації бурих ведмедів
“Санаторій” для кількох десятків тварин, які постраждали від рук людей чи через стихійне лихо.
Тут також займаються порятунком диких тварин. Крім вовків, є тигри, альпаки, олені та інші звірі.
Залишки німецько-угорської оборонної лінії часів Другої світової: бункери, доти, протитанкові піраміди, бліндажі.
Ціле музейне “містечко”, присвячене історії краю. На території відтворено кілька десятків будівель взірця поч. XX ст.: колиба, школа, жандармерія, корчма, баня та інші. Поруч стара вузькоколійка, паротяг з вагонами.