Наскільки високі Українські Карпати? Є гори малі й пологі, до 1000 м. Основні хребти — 1500—2000 м. Найвищі вершини Карпатшість гір висотою понад 2000 м: Говерла, Петрос, Піп Іван Чорногірський, Бребенскул, Гутин Томнатик і Ребра.

 

Зміст:

Говерла, 2061 м
Бребенескул, 2032 м
Піп Іван Чорногірський (ПІЧ), 2028 м
Петрос, 2020 м
Гутин Томнатик, 2016 м
Ребра, 2001 м
Менчул, 1998 м
Піп Іван Мармароський (ПІМ), 1940 м
Туркул, 1933 м
Брескул, 1911 м

 

Топ-10: найвищі карпатські гори на карті України

 

Найвисокогірніший район в Україні — Чорногірський хребет на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Тут знаходяться майже всі найвищі точки Карпат — 9/10 найбільших за висотою гір в Україні, включаючи шість двотисячників.

Досить компактне розташування дозволяє пройти найвищі точки України одним махом. Маршрут Чорногорою від Петроса до Попа Івана Чорногірського займає 4 дні +-. Не надто складний, Але потрібна ретельна підготовка. Зокрема:

 

Маршрут Чорногорою, шість карпатських двотисячників

 

Говерла, 2061 м

На карті

Початок маршруту: т/б Заросляк (Ворохта), Козьмещик (Лазещина), Кваси.

 

Яка вона, найвища вершина Українських Карпат? Залежить від того, коли та яким маршрутом підійматися на Говерлу:

  • “Базовий пакет” — кілька годин підйому зеленою стежкою від Заросляка, фото біля кам'яного тризуба й медалька “за підкорення гори”. Найбільше вершину штурмують літом, максимум народу збирається на День Незалежності.

  • Закохані в Карпати вибирають для Говерли малолюдний час — наприклад, ранню осінь. Йдуть зі сторони Козьмещика чи Пожижевської, включають в маршрут цікавинки поблизу: озеро Несамовите, Говерлянський водоспад, Кукульські полонини тощо.

  • Альпіністи не дивляться в бік головної вершини країни до настання зими. От тоді їм цікаво! Зимове сходження на Говерлу — категорійне (складність 2б), з використанням кішок, льодорубу й іншої альпснаряги.     

 

Говерла: особливості, сезон, маршрути офіційні й альтернативні. 

Зимові маршрути Карпатами: Говерла, Петрос, ПІЧ та інші. 

Зверни увагу. Говерла — найвища точка Карпат на карті України. А головна вершина всієї гірської системи — Герлаховський Штит (2655 м) у Високих Татрах (Словацькі Карпати). Про трекінг у Татрах.

Бребенескул, 2032 м

На карті

Початок маршруту: Бистрець, Дземброня

 

Друга за висотою, і водночас одна з “найнепомітніших” вершин Чорногори. Хребет на цій ділянці не набагато нижче самої гори, купол Бребенскула виділяється слабо. Можна й не помітити, як, рухаючись гребенем, пройшов одну з найвищих гір в Карпатах:)  

Окремо сюди зазвичай не підіймаються. Бребенскул (частіше траверс) входить в маршрути з Дземброні до озера Бребенскул, Дзембронських водоспадів, урочища Кізі Увлоги, вершин Вухатий Камінь, Дземброня, Ребра.

Піп Іван Чорногірський (ПІЧ), 2028 м

На карті

Початок маршруту: Шибене, Дземброня

 

Найбільш впізнавана вершина Чорногори, остання ланка хребта на південному сході. І без того помітний Піп Іван увінчує будівля колишньої обсерваторії — найвисокогірніша споруда в Україні. Літом схожа на замок, а зимою, обліплена снігом і кригою, — на велетенського звіра. Звідси й народна назва — Білий Слон.

Могутній Піп Іван (або Чорна Гора) вартий уваги сам по собі, та ще й довкола зібрав купу цікавинок.

Основний маршрут на вершину — з Дземброні через полонину Смотрич, чудернацькі скелі Вухатого Каменю й каскади Дзембронських водоспадів.

Інший популярний, трохи легший маршрут — з с.Шибене через озеро Марічейка.

Трек з Дземброні вимагає хорошої фізичної підготовки. Є значні перепади висот, круті схили. Підйом на ПІЧ літом — середньої складності, займає 1—2 дні.

Зимове сходження на Піп Іван — підвищеної складності, тільки для досвідчених. Основні фактори ризику: лавини, шквальний вітер, тумани, різка зміна погоди. 

Піп Іван Чорногірський: погода, історія, опис маршрутів.

Правила безпеки в зимовому поході.

Петрос, 2020 м

На карті

Початок маршруту: Козьмещик, Лазещина, Кваси

 

З протилежного від Попа Івана краю Чорногори знаходиться Петрос, сусід Говерли. Дві найвищі вершини Українських Карпат розділяє глибока сідловина. Поки Говерлу масово штурмують туристи, стежки Петроса не переповнені навіть у високий сезон.

Традиційний маршрут: підйом з Лазещини через полонину Козьмещик і спуск у Кваси.

Гора не проста, з характером. Влітку, в погожі дні, маршрут на вершину не дуже складний. Та якщо погода не прихильна — бережись.

На відокремленому від іншої частини хребта Петросі гуляє вітер такої сили, що одного разу скрутив величезний кований хрест. В грозу вершину атакують блискавиці. Негоду варто перечекати в низині, наприклад у гірському притулку Козьмещик.

Зимове сходження на Петрос — категорійне (2а), виключно для досвідчених альпіністів з необхідним спорядженням.

Як ходити в горах зимою: про снігоступи й льодоступи, кішки й скітур.

Яка найбільша небезпека в Карпатах?

Гутин Томнатик, 2016 м

На карті

Початок маршруту: Бистрець, Дземброня

 

Не так відомий сам двотисячник, як високогірне озеро Бребенскул на північно-східному схилі Гутин Томнатика. Саме сюди здебільшого прямують туристи.

Класичний червоний маршрут Чорногорою з Дземброні пролягає за ~300 м від озера. Звідси — хвилин 40-50 ходу на Гутин Томнатик.

Підйом досить крутий, але літом посильний. Чого не скажеш про зиму.

Сходження на Гутин Томнатик південно-східним ребром — один з найскладніших маршрутів в зимових Карпатах (категорія 2а).

Ребра, 2001 м

На карті

Початок маршруту: Бистрець, Дземброня, Заросляк

 

Гори України здебільшого мають м'які обриси, без грубих шпичастих гребенів (як, наприклад, Кавказькі гори в Сакартвело). Та Ребра — явне виключення. З півдня — полога, вкрита зеленим килимом. Та варто глянути на північні схили, й відразу розумієш, звідки назва: протяжні ряди скель з глибокими урвищами між ними — ну точно ребра велетня! 

Найкращі краєвиди на ті самі епічні скелі відкриваються біля підніжжя сусідньої гори Шпиці. Остання, до речі, хоч і не вдалась зростом (1835 м), та має не менш видовищні скелясті схили.

Червоний маршрут Чорногорою траверсує Ребра. За бажанням можна відхилитись від основного треку, щоб піднятися південним схилом Ребер, і ним же спуститись.

В теплий час підйом в міру складний. По дорозі зустрічаються марковані стовпчики й фрагменти колючого дроту з часів, коли тут проходив кордон між Польщею й Чехословаччиною.

Зимою Шпиці й Ребра — Мекка українських екстремалів. Тут тобі й видовищний зимовий трекінг, і школа альпінізму другого рівня, і запаморочливі фрірайд-споти з унікальним для України рельєфом.

Менчул, 1998 м

На карті

Початок маршруту: Бистрець, Дземброня

 

До статусу сьомого двотисячника Менчул не дотягує лише два метри. Комусь настільки муляла ця несправедливість, що навіть були спроби штучно наростити* ті кілька метрів:)

*В майбутньому вершина й сама з цим впорається: Карпати — гори молоді, незримо оку вони продовжують рости й формуватися.

На фоні хребта Менчул не сильно виділяється, перепади висот між ним та сусідними Бребенскулом і Дзембронею незначні. За бажанням можна піднятись на вершину, або  пройти траверсом (червоний маршрут). 

Піп Іван Мармароський (ПІМ), 1940 м

На карті

Початок маршруту: с. Ділове, м.Рахів, с.Богдан

 

З десятка найвищих гір України тільки Піп Іван Мармароський лежить за межами Чорногори. Та не тільки це відрізняє його у нашому списку. Мармароські пейзажі загалом не схожі на типові вершини Карпат. За стрімкі схили й широкі полонини, глибокі урвища й шпичасті скелі регіон прозвали Гуцульськими Альпами.

Найвища гора масиву Піп Іван — пірамідальної форми з чітко вираженою вершиною, скельними нагромадженнями й льодовиковими карами на схилах.

Маршрут на Піп Іван Мармароський — не з простих. Найближчий населений пункт, село Ділове, — за 37 км і кілька днів ходу. З цивілізації по дорозі — лише один на всі Мармароси облаштований турпритулок.

Можна вибрати ще більш дику стежку на ПІМ, з Рахова або села Богдан (3-4 дні туди й назад). Або ж відправитись в п'ятиденний похід “від Івана до Івана”: з с. Ділове в с. Дземброня, від Попа Івана Мармароського до Попа Івана Чорногірського.

Українські Мармароси: маршрути, рівень складності, коли йти.

Туркул, 1933 м

На карті

Початок маршруту: Заросляк, Бистрець, с.Говерла

 

Біля підніжжя гори лежить Несамовите — легендарне озеро, одне з найпопулярніших в Карпатах. До нього від Заросляка веде нескладний маршрут (жовте маркування).

Багато туристів відпочивають в наметах на березі Несамовитого, але на Туркул не підіймаються. Дарма! З вершини, в яку сторону не глянь, відкриваються чудові краєвиди на сусідні Шпиці й Ребра, Говерлу, обсерваторію на Попі Івані.

Крім Несамовитого, в околицях є інші цікаві водойми: озеро Верхнє, маловідомі водоспади в урочищі Кізли. Та й сам Туркул — дуже мальовничий. Схили вкриті соснами й скельними виступами, подекуди є залишки окопів часів Першої світової.

Підйом на гору зі сторони Говерли (червона стежка) — пологий. Від озера йти важче, стежка стрімка й скеляста, дорога займає з пів години.

Брескул, 1911 м

На карті

Початок маршруту: Заросляк, Кваси, Дземброня

 

Найближчий сусід Говерли. Вершина заокруглена, схили переважно пологі. Біля підніжжя з західної сторони є улоговина зі “зникаючими озерцями”, які то з'являються, то пересихають. Єдине постійне з них — невелике озеро Брескул глибиною пів метра. 

Популярний маршрут, який включає підйом на Брескул, починається від Заросляка, прямує до озера Несамовите (жовте маркування), далі червоною стежкою через Туркул, Пожижевську, Брескул, перехід на Говерлу і спуск до Заросляка (синя/зелена стежка). Займає 2 дні, з ночівлею біля Несамовитого.