Край чудернацьких скель і вікових смерек, древніх руїн і легенд, червонокнижних рисей і саламандр, чарівних водоспадів і загадкових озер. Національний парк Сколівські Бескиди в Карпатах вражає не висотою гір, а природним різноманіттям. Цікавий не лише для трекінгу, а й інших активностей в горах. Легкодоступний — дві години їзди від Львова.

 

 

Про НПП Сколівські Бескиди

 

  • Знаходиться на території Стрийського, Самбірського й Дрогобицького районів Львівської області
  • Загальна площа: 35 684 га
  • Абсолютні висоти: 600-1260 м
  • Найвища точка — 1 268 м, г. Параска
  • Офіційний сайт НПП Сколівські Бескиди

 

Національний природний парк Сколівські Бескиди — основний район туризму у Східних Бескидах (район Карпат). Охоплює частину гірських масивів Сколівські Бескиди й Верхньодністровські Бескиди.

Масив Сколівські Бескиди (не плутай з НПП) простягається через Львівську й частково Івано-Франківську області. Найвища точка всього масиву — г. Магура на хребті Красношир (1362 м). Про районування Українських Карпат.

 

 

Сколівські Бескиди доволі невисокі, принаймні на фоні українських двотисячників. Лагідні, з округлими вершинами й широкими гребенями хребти помережані вузькими долинами річок Опір, Стрий і їх притоків.

Схили вкриті смереками й буками, з осередками вікових лісів. Під ногами — сотні видів трав, зокрема й кілька десятків рідкісних рослин: комахоїдна росичка круглолиста, лілія лісова, нарцис вузьколистий та інші. Зустрічаються арніка гірська, вовче лико та інші отруйні квіти, гриби та ягоди.

 

 

В Бескидах водяться олені, дикі кабани, сарни, рисі, вовки, бурі ведмеді, куниці, видри,  тритони, саламандри, безліч птахів і комах. Окрема диковина — зубри. Завезений у 2009 р. десяток тварин прижився і щорічно дає потомство. Зараз у Сколівських Бескидах нараховують понад 30 зубрів.

Зустріч з дикими тваринами на облаштованих стежках малоймовірна, але краще знати, що робити в подібних випадках.

 

 

Інфраструктура, активності, корисна інформація

  • 19 офіційних маршрутів протяжністю 146 км + 2 екостежки до найцікавіших природних та історичних локацій.
  • Шляхи облаштовані місцями для відпочинку й інформаційними щитами, добре марковані.

 

 

Прості треки в Сколівських Бескидах підходять для першого соло-походу та ультралайт-трекінгу, походів з дітьми

Повний базовий список речей для походу

  • Найкращий час для трекінгу — з квітня по жовтень включно. Через малі висоти теплий безсніжний сезон в Бескидах триває довше, ніж на Чорногорі, Мармаросах і в Горганах.

 

 

Можна влаштувати й зимовий похід в Сколівських Бескидах, якщо правильно підготуватись.

  • Загалом погода типова для гір: мінлива, сонце може різко змінитись вітром і дощем. Щоб не замерзнути чи навпаки, не запаритись, вдягайся за принципом трьох шарів. Не забудь дощовик.
  • Кілька маршрутів доступні на велосипеді: “Коростів — Парашка”, “На Росохацькі полонини».

Що взяти у велопохід

  • Вдосталь місць для проживання: санаторії, пансіонати, бази відпочинку, приватні садиби, кемпінги (Мала річка та інші).
  • Природні джерела мінеральної води, бальнеологічні курорти.
  • Гірськолижні курорти Славське, Тисовець, Плай, Буковиця та інші.
  • Спортивна риболовля. В бескидських річках водяться щука, окунь, форель, марена, верховодка, пічкур та інше.
  • Спелеотуризм у печерах на хребті Ключ.
  • Річні сплави 1-2 к.с. на р. Опір і Стрий.
  • Скелі Довбуша у с. Бубнище (20 км від Сколе) — найбільший скелелазний спот в Україні. + Боулдери на скелях г. Ключ, біля с. Корчин і с. Дубина. 
  • Вхід на територію платний. Оплата на КПП парку або онлайн.

 

 

Як добратись?

До м. Сколе:

  • Автобусом  зі Львова, Ужгорода, Луцька, Стрия.
  • Потягом. З Мукачева, Києва, Запоріжжя, Одеси, Луцька, Львова, Ужгорода.
  • Автомобілем. Зі Львова по трасі Е 471 (Львів — Мукачево) — 109 км (2 год). З Києва по трасі М 06 (Київ — Чоп) — 655 км (9 год).

До с. Коростів, Урич, Корчин, Сопіт, Дубина — автобус зі Львова, Сколе, Стрия.

До с. Мита — автобус зі Стрия, Сколе.

 

 

Цікаві місця у Сколівських Бескидах

 

 

Вершини

Парашка/Параска (1268 м)

З найвищої гори Львівщини* видно всі Сколівські Бескиди й сусідні масиви.

* Пікуй вищий, але його ділять Львівська й Івано-Франківська області.

На Парасці ніби-то була вбита онука Володимира Великого Парасковія (звідси й назва). Та це — лише легенда, не підтверджена історичними фактами.

 

 

По сусідству знаходиться гора Тимків Верх (1227 м) — в народі його називають нареченим Параски. Перед ним — гора Зелена (1217 м) з прапороподібними смереками та Оброслий верх (1177 м) із залишками оборонних ліній.

 

 

Лопата (1210,9 м)

Відома 10-денними боями між УПА та німецько-угорським військом у 1944 р. В пам'ять про події на вершині встановлений залізний хрест.

 

 

Трохи далі на хребті — гора Зелемінь (1176 м). Ще один стратегічний пункт в часи Другої світової, про що свідчить безліч окопів і бліндажів. Ще тут є загадкові камені з висіченими на них написами різних часів (найстаріший за 1639 р.)

 

 

Високий Верх (1176 м)

Найвища гора на Росохацьких полонинах. На схилах з північного сходу — смереково-букові ліси, з південного західу — полонини.

У 2011 році на самому вершечку звели церкву пророка Іллі — офіційно найвищий православний храм в Україні. 

 

 

Водоспади й озера

Гуркало

П'ятиметровий водоспад за 5 км від с. Корчин. Навесні, коли річка повноводна, зі скелі падає два потоки. Влітку менший потічок пересихає. Внизу — широкий і глибокий (до 2 м) котел, в якому в теплу погоду можна скупатися.

 

 

Кам'янка

Семиметровий водоспад на однойменній річці, за 4 км від Сколе. Скеля розбиває потік на дві нерівні частини — широкий потужний водоспад і його меншу копію за кілька метрів. З одного боку оточений скелями й диким лісом, з іншого — зручна галявина з місцями під намети.

Детально про Гуркало, Кам'янку й інші водоспади Карпат.

 

 

Журавлине / Мертве

Озеро недалеко від Кам'янецького водоспаду. У темній, насиченій сірководнем воді немає жодної рибини — лише тритони, дрібні рачки й личинки комах. 

Водойму оточує торфовище з кущами дикої журавлини. У воді лежать повалені дерева, а посередині дрейфує острів з мохів. Місцина гарна, але пересуватися тут потрібно обережно, прокладеними мостиками, щоб не втрапити в трясовину.

 

 

Сопіт

Водоспад висотою 8 м на околиці однойменного села. Малопопулярний (немає натовпів туристів). Легко добратися пішки чи на авто.

 

 

Скелі й печери

Урицькі скелі / Фортеця Тустань

Нагромадження велетенських, до 50 м висотою, каменів-пісковиків серед лісу біля с. Урич. Утворені 55 млн років тому, свого часу слугували древніми святилищами, оборонними стінами. За Київської Русі в IX ст. на каменях було зведено місто-фортеця Тустань (за сумісництвом митниця на соляному шляху).

Сьогодні від Тустані лишились одні скелі. Про колишню забудову нагадують кілька тисяч вирубок (для приєднання дерев'яних елементів) та видовбані в камені криниці.

Щороку у серпні в заповіднику проходить середньовічний фестиваль.

 

 

 

Острів Пасхи

Велике скупчення скель на західному кінці хребта Ключ (між с. Кам'янка і Труханів). Відносно невисокі, до 6 м. Місце проведення болдер-фестивалів.

 

 

Скелі Довбуша

Скельно-печерний комплекс в урочищі між селами Труханів і Бубнище.

Серед лісу розкидані скелі найрізноманітніших форм, з печерами й гротами, висотою до 80 м. Колись — язичницьке святилище, лінія оборони, скельний монастир. Зараз популярне місце для трекінгу й скелелазіння.

 

 

Пілігрим

Вертикальна/гравітаційна печера на горі Ключ, неподалік від стежки до водоспаду Кам'янка. Відкрита ще у 80-х, довгий час була маловідома. Останні роки локацію активно вивчають і використовують як навчальну базу для спелеологів.

 

 

Турецький камінь

Валун висотою 3,5 м на березі Малої річки, за кілька км від Корчина. Цікавий древніми написами й жолобом невідомого призначення. За місцевою легендою, на камені турки стратили місцеву молоду дівчину.

 

 

 

Музеї й палаци

Коростівська вузькоколійка

Музей у с. Коростів. Мотовози, дрезина, вагони 40-60-х років. Колія відновлена з оригінальних старовинних деталей.

 

 

Палац Гределів у Сколе

Закладений місцевим графом у середині XIX ст., пізніше перебудований бароном Гределем. Навколо парк зі столітніми дубами.

 

 

Музей Тустані

Експонати, знайдені під час розкопок на Урицьких скелях: фрагменти побутових речей, зброя та інше. У зображеннях і 3D-моделях відтворене древнє місто Тустань.

 

 

Екоцентр Бутивлянського лісництва

Міні-музей у с. Коростів. Виставка побуту бойків ХІХ-ХХ ст., писанок, старих фотографій краю та інше.

 

 

Трекінгові маршрути 

 

 

На гору Парашка

№ 13, зі Сколе

10 км, 4-5 год

Старт на трасі Київ — Чоп (орієнтир хрест) → екопункт в ур. Дубравка (є парковка) → вихід на хребет Парашки →  г. Оброслий верх → г. Зелена → г. Тимків верх → г. Парашка.

 

 

№5044, з села Коростів

7 км, 3 години

Старт біля садиби Бутивлянського лісництва → монастир і скульптура матері Божої → мінеральне джерело в ур. Верхній Ванч → вихід на хребет Парашки → г. Тимків Верх → г. Парашка.

 

 

№ 504, з села Коростів

9 км, 4 години

Старт біля Бутивлянського лісництва → ур. Ростіки → місток через потічок Красний → ур. Красний → г. Парашка

Складні ділянки: високі чагарники біля підніжжя Парашки, останні метри крутого підйому на Парашку.

 

Маршрути на г.Параска детально

 

 

На гору Лопата

№ 5043 з села Гребенів

8 км, 6-7 годин

Старт від інфознаку на лісовій дорозі в ур. Джершин → г. Зелемінь → скелі г. Кудрявець → г. Лопата. 

 

 

№ 13, зі Сколе

12 км, 6-7 годин

Старт в ур. Павлів потік → залишки греблі з водоспадом → ур. Плаї → бук з химерами  (величезне дерево чудернацької форми) → криниця з питною водою → ліс Баби Яги на схилах Лопати (з 200-річними смереками й зарослями папороті) → г. Лопата.

Складні ділянки: кілька крутих (30°) схилів по дорозі до Лопати, останні 100 метрів підйому на Лопату (під кутом 40°)

 

 

Через хребет Зелемінь зі Сколе в Козаківку

30 км, 10 годин

Старт в Сколе → траверс г. Даниловець → г. Плішка → г. Зелемінь → г. Кудрявець → г. Лопата → г. Беньки → г. Набивки → г. Плай Сукельський → каскад водоспадів біля с. Сукіль → с. Козаківка

Неофіційний маршрут. Максимальні висоти 1000-1200 м. Від г. Зелемінь до г. Кудрявець стежка погана, потрібен навігатор.

 

 

На гору Високий Верх

№ 1; 505, на Росохацькі полонини з села Мита

8,5 км, 5 годин

Старт від Приполонинного лісництва (є парковка) → полонина → мінеральне джерело → г. Високий верх.

 

 

До водоспадів і озер

№ 500, Кам'янецький водоспад і Журавлине озеро з села Дубина

4,6 км, 2 години

Старт на трасі Київ — Чоп, від автобусної зупинки біля дубового гаю → мінеральне джерело (біля мосту через р. Кам'янка) → водоспад Кам'янка → екопункт (є парковка й місця під намети) → оз.Журавлине.

 

 

Кам'янецький водоспад, Журавлине озеро, г. Ключ зі Сколе

31 км, 2 дні

Старт в Сколе → траверс г. Клива, Семків Верх → водоспад Кам'янка й оз.Журавлине → г. Ключ → могила Січових Стрільців → г. Яворинка → оз. Поляницьке → траверс г. Сукіль → траверс г. Плашори → г. Чудилів → Сколе.

Неофіційний маршрут. Від водоспаду до гори Ключ чагарники, дорога погано маркована. Від пам'ятника січовим стрільцям — дика необлаштована стежка.

 

 

№ 500, до водоспаду Гуркало зі Сколе

10 км, 6-7 годин

Старт на околиці Сколе в ур. Колодка → давня кінна дорога через ліс → старий кар’єр → Романові поля (колишні радянські гарнізони) → ур. Каменистий → партизанські криївки → вздовж потічка Студений до Малої річки → Турецький камінь → могила Корчака → водоспад Гуркало.

 

 

№ 5046, Параска і Гуркало з села Корчин

14 км, 5-6 годин

Старт у верхньому кінці села, біля моста через Велику Річку → ур. Ставищі → ур. Поташнє → водоспад Гуркало → старий буковий ліс на г. Діл → вершина г. Діл (орієнтир металевий хрест) → підйом на Парашку. 

У періоди танення снігів і затяжних дощів річка повноводна й бурхлива, переходити вбрід не завжди безпечно.

 

 

Параска і Гуркало зі Сколе

27 км, 10 годин

Старт в Сколе → вихід на хребет → г. Оброслий Верх → г. Зелена → траверс г. Тимків Верх → г. Параска → г. Кремениця → г. Діл → водоспад Гуркало Мале → водоспад Гуркало → долиною назад в Сколе.

Неофіційний маршрут. До Параски добре маркований. Ділянка Параска—Гуркало середньої якості, за водоспадами маркерів практично немає, шлях важкопрохідний. Без хороших навичок орієнтування легко заблукати в горах.

 

 

№ 5049, до водоспаду Сопіт з села Сопіт

6.5 км, 3-4 години

Старт від автобусної зупинки в с.Сопіт → сільською дорогою → водоспад Сопіт → віковий ліс → криничка → полонина.

 

 

Урицькі скелі (заповідник Тустань)

№ 5048, прогулянковий маршрут

3,5 км, 2,5 години

Старт на околиці с. Урич, перед мостом → Камінь (найбільший скельний масив) → оборонний рів, залишки валу → 30-метрова криниця (цистерна) → криниця Оберіг → скеля Острий камінь → фестивальна галявина.

Офіційні маршрути детально на сайті НПП Сколівські Бескиди