Попри активний розвиток спорядження, з яким тепер можна комфортно ночувати в наметі практично за будь-яких умов, в туристичних колах все ще популярний так званий hut to hut hiking. Цей вид подорожей передбачає маршрути з ночівлею в туристичних притулках — гірських будиночках, де можна зупинитися безкоштовно або за помірну плату.


Мережа притулків чудово розвинена в Татрах, Альпах та інших популярних локаціях Європи. Доступний hut to hut hiking і в Українських Карпатах. Будиночків для ночівлі у нас чимало, однак багато з них потребують суттєвого апгрейду, а сучасних притулків європейського типу — одиниці. Зате тільки в наших горах є унікальна можливість заночувати у справжній вівчарській колибі! Разом з класичними турпритулками колиби входять в перелік місць, де туристи можуть безпечно та відносно комфортно перечекати негоду або зупинитися на нічліг.

Зверніть увагу! Відправляючись в похід Карпатами, варто знати, що брати з собою в гори. Для формату hut to hut hiking, який не передбачає повної автономності, також чудово підходить ультралайт-спорядження

 

Що таке карпатська колиба?

Колиби, або, як ще кажуть місцеві, стаї — це тимчасове житло пастухів. Також колибами називають будиночки карпатських лісорубів, але їх практично не залишилося, а от вівчарських хаток у Карпатах вистачає, і ними досі активно користуються як за прямим призначенням, так і в якості туристичного притулка. Розташовані вони переважно на полонинах.

  • Традиційна курна колиба невелика і низенька. В ній немає вікон (або їх замінюють отвори в стінах, закриті ставнями). Замість пічки і димаря — отвір у стелі, через який виходить дим від ватри, розведеної прямо всередині хижі. Тобто, рівень комфорту — мінімальний, зате є захист від вітру та опадів.

 

  • Сучасніші колиби вже більш схожі на звичайний дерев’яний будиночок — теж невеликий, але з вікнами, пічкою для приготування їжі (або тільки буржуйкою для обігріву) і димарем. Але наповнення здебільшого теж аскетичне: дерев'яні лави, стіл і настил замість ліжка. Трапляються й «5-зіркові» колиби — утеплені, з іконами та декором на стінах, сіном (або навіть матрасом!) на нарах та іншими додатковими зручностями. 

 

Зверніть увагу. Приблизно з травня по вересень у колибах живуть вівчарі. У цей час можна завітати до хиж, щоб купити карпатського сиру та молока, втамувати спрагу і перепочити. З дозволу господарів можна перечекати негоду чи заночувати, але в цілому на колиби в теплий час розраховувати не варто. Зате з жовтня по квітень більшість будиночків пустують, і, якщо вони не закриті на замок, тут можна сміливо зупинитися.

Крім колиб, в Карпатах є лісничі і мисливські будиночки, екопункти, туристичні притулки. Тут ніхто постійно не проживає, більшість споруд зведені саме для туристів, тому на них можна розраховувати круглий рік.
 

Правила та поради щодо користування гірськими хатинками

  • В холодну пору року плануйте маршрут Карпатами так, щоб ночувати за можливості в колибах/притулках — в разі значного погіршення погоди це може вас врятувати. Водночас не можна розраховувати на притулки на 100% — будиночок може бути закритий, зруйнований або зайнятий, і тоді доведеться все-таки ночувати просто неба. Тому завжди беріть з собою намет та інше спорядження для ночівлі в горах! Читайте детально, як ночувати взимку в наметі.
  • Не залишайте сміття в будинках і дотримуйтесь правил пожежної безпеки. На жаль, далеко не всі притримуються цих елементарних правил, тому багато хижок знаходяться в занедбаному стані, а деякі навіть були спалені вщент!
  • В примітивних колибах без обігріву, якщо є досить місця, можна поставити намет і ночувати в ньому — так вам буде тепліше, ніж просто в спальнику. Також дізнайтеся про інші способи, як не замерзнути в зимовому поході
  • Одне з неписаних правил — пускати в колибу нових відвідувачів доти, поки там буде місце. Також, якщо у вас є зайві дрова або продукти харчування (тривалого зберігання), залиште трохи в колибі для наступної групи.

 

Де знайти колибу чи притулок в Карпатах?

В Українських Карпатах є десятки придатних для ночівлі колиб та притулків. Однак, якщо ви введете запит «колиба» на гугл-картах, то отримаєте здебільшого перелік готелів та ресторанів, які мають ідентичну назву, але нічого спільного зі справжньою колибою.


На щастя, силами активістів було створено інтерактивну карту колиб і притулків в Українських Карпатах. На ній позначені відомі на сьогодні гірські хатинки. Карта постійно доповнюється та коригується, тому враховуйте, що вказана інформація не завжди актуальна. Стан багатьох колиб потребує перевірки (позначені синім кольором), деякі зруйновані (червоним).  І все ж, дана карта однозначно стане в нагоді в разі  планування карпатського hut to hut hiking.

 


Найвідоміші колиби та притулки в Українських Карпатах

Екопункт «У підніжжі Говерли»

Де знаходиться: Закарпатська обл., масив Чорногора, г. Говерла.  

Координати: 48.161791465559816, 24.491815342282308

Розрахований на 4-5 чоловік


Цей невеличкий будиночок «примостився» майже біля самої вершини Говерли (на висоті 1800 м) на західному схилі. Всередині мало місця (приблизно 3*3 м), немає пічки і меблів. Але будівля в гарному стані (щілини задуті піною, вставлені металопластикові вікна), тож тут можна сховатись від вітру та опадів або просто перепочити в затишку після сходження на Говерлу. Також в будинку можна переночувати, щоб зустріти схід сонця на найвищій горі України. Відкритий круглий рік.

 

Екопункт «Перемичка»

Де знаходиться: Закарпатська обл., масив Чорногора, г. Говерла і Петрос.  

Координати: 48.15999649086242, 24.468790061030063

Розрахований на 40-50 чоловік

Біля КП Карпатського біосферного заповідника розмістилось кілька будинків, в яких можна досить комфортно переночувати — зимою безкоштовно, а влітку за символічну плату. На території є альтанки з мангалом, вуличні туалети, питна вода, смітник. В теплу пору року тут також зручно ночувати в наметах.

Будинки відносно нові, дерев’яні, з металопластиковими вікнами. Всередині є столи і лави, стенди з корисною інформацією для туристів. В двох будинках є пічки. Спати можна в спальниках на підлозі або на дерев’яних нарах.

 

Екопункт Рогнеска

Де знаходиться: Закарпатська обл., масив Чорногора, г. Петрос. 

Координати: 48.14644544982755, 24.402754886486726 


Зовні будиночок виглядає дуже атмосферно: дерев'яний зруб на фоні красивенних краєвидів, поруч столик з лавою для пікніків. Проте по факту стан будівлі задовільний: дерев'яний настил для ночівлі розібраний, вікно вибите, двері погано зачиняються, один кут частково зруйнований і протікає. 

Але є й хороші новини. По-перше, в хижі є пічка. По-друге, спорудою опікується місцеве туристичне товариство і періодично проводить ремонт, тож в будь-який час стан будиночка можуть значно покращити і він буде на 100% придатний для зупинок в усі пори року.  


Колиба на полонині Ґаджина

Де знаходиться: Івано-Франківська обл., масив Чорногора, г. Шпиці

Координати: 48.12785281389329, 24.594059819233173

Розрахована приблизно на 16 чоловік


Розміщена на полонині Ґаджина на південному схилі гори Шпиці. Влітку тут хазяйнують пастухи, а в холодну пору року ночують туристи. 

Колиба складається з основної 4-кімнатної хати з пічкою (в поганому стані) і двох технічних будівель, де також за необхідності можна заночувати. 

Зверніть увагу. Полонину Ґаджина вважають легендарним місцем, адже тут, якщо вірити переказам, переховувався Олекса Довбуш. А недалеко від колиби знаходиться Довбушева криниця, з якої нібито пив воду ватажок опришків. 

 

Колиба на полонині Смотрич

Де знаходиться: Івано-Франківська обл., масив Чорногора, г. Смотрич

Координати: 48.08241840608147, 24.665071959371133

Розрахована приблизно на 10 чоловік


Полонина Смотрич — дуже відома локація, адже тут проходить кілька популярних маршрутів, зокрема, на гору Піп Іван Чорногірський. Пройти Смотрич “транзитом” точно не вийде, адже тут на вас чекають неймовірні пейзажі гір, вид на гірське село Дземброню, а ще — традиційне гуцульське господарство, де можна придбати сири, молоко, ягоди та мед. 

За домовленістю з господарями в колибі навіть влітку можна сховатися від дощу або заночувати, ну а взимку будівля пустує і виконує роль туристичного притулку. Стан колиби середній. Всередині три кімнати з нарами і столом, є піч (стан задовільний) та місце під вогнище. На території є примітивний туалет і джерело.

На полонині Смотрич, в 300 метрах від колиби також працює сучасний туристичний притулок “Смотрич” з платними кімнатами (в форматі хостела), каміном та електрикою. 

 

Колиби на Кукульських полонинах

Де знаходиться: Закарпатська обл., хребет Кукул

Координати: 48.219070060984045, 24.537474484190327

Низка будиночків місткістю до 10 чоловік

Кукульський хребет просто всіяний колибами — їх тут близько десятка. Будиночки зустрічаються кожні кілька кілометрів, тож тут у вас є дуже високі шанси натрапити на пусту колибу навіть у популярний період (наприклад на зимові свята). Але на ночівлю можна розраховувати тільки з жовтня по квітень — у теплий час в колибах живуть пастухи. До речі, влітку у місцевій сироварні можна купити автентичні смаколики .

Хатинки на Полонині Кукул є у різному стані. Одні досить затишні: є робочі пічки, столи, лави і нари. А інші — пусті, явно потребують ремонту та згодяться тільки як тимчасовий прихисток від вітру та опадів.

Зверніть увагу. В 2 км (приблизно 1-1,5 години ходьби) від Кукульських полонин знаходиться цікава локація — колиба на полонині Борсучина. Хазяїн будинку Василь Саманюк тримає тут худобу, варить гуцульські сири та інші традиційні страви, грає на трембіті, проводить екскурсії і ділиться з туристами знаннями про місцеві звичаї. Також на території є невеликий хостел (на 10 чоловік), де можна заночувати за помірну плату.  
 

 

Колиби на полонині Григорівка

Де знаходиться: Закарпатська обл., хребет Кукул

Координати: 48.23336405732036, 24.50584044991526 

Розраховані на 16 чоловік

В північно-західній частині Кукульського хребта, поруч з полониною Кукул, є ще одна зручна для зупинки локація — полонина Григорівка. Тут знаходиться дві колиби. Одна — невеличка, на 6 чоловік. Є пічка, лава, стіл та настил з сіном. 

Друга колиба, по міркам Карпат — майже “люкс”. Це величенький двокімнатний будинок на 10 чоловік. Теплий, чистий. Є велика кам'яна піч, лави і столи, дерев'яні лежаки, матрас.

 

Колиба біля Угорських скель

Де знаходиться: Івано-Франківська обл., Гринявські гори 

Координати: 48.03389136048056, 24.80416658577816 

Розрахована на 6-8 чоловік

Угорські скелі — одна з головних цікавинок Гринявських гір. Величезне нагромадження скель незвичайної форми серед лісу точно варто побачити всім, хто відвідує цю місцевість. А приблизно в кілометрі від них є стара величенька колиба з пічкою, столом та лавою. Будівля в хорошому стані, підійде для ночівлі взимку. Але в теплий час на неї не розраховуйте, оскільки тут живуть пастухи. 

В околицях (в передгір’ї г. Скупова) є й інші колиби, а також сирне господарство з притулком-хостелом, де може одночасно розміститися до 20 туристів. 

 

Колиба на полонині Татул  

Де знаходиться: Закарпатська обл., масив Свидовець

Координати: 48.29419676796452, 24.22274506928606 

Розрахована на 5-6 чоловік

На полонині Татул розмістилося ціле “ранчо”: колиба і поруч багато стаєнь для худоби. Недалеко є струмок. Влітку тут хазяйнують вівчарі, а взимку і міжсезоння зупиняються на відпочинок та ночівлю туристи.

Основний будиночок відносно новий та комфортний. Є пічка, нари, і навіть старенькі ліжко та диван! В сильну негоду, якщо будиночок буде зайнятий, в крайньому разі можна розкласти намет в стайнях. Але враховуйте, що вони брудні. 

 

Колиба на полонині Лисича 

Де знаходиться: Закарпатська обл., масив Мармароси, г. Піп Іван

Координати: 47.93802579227398, 24.31664504897959 

Полонина Лисича — дуже популярна локація в Мармаросах, адже через неї проходять маршрути до гори Піп Іван Мармароський. Донедавна туристи активно користувалися місцевим притулком, але взимку 2022-го року будівля згоріла майже вщент — залишилися тільки піч та шматки шиферу. 

Будинок був на утриманні Карпатського біосферного заповідника і товариство “Карпатські стежки”, тож є надія, що його відбудують. А поки мандрівники можуть зупинитися в старій дерев'яній колибі приблизно в 500 метрах від зруйнованого притулку. В хатинці є буржуйка, дерев'яний настіл для ночівлі, але в цілому стан будівлі задовільний (багато щілин).

 
Важливо! Маршрут через полонину Лисичу до гори Піп Іван проходить прикордонною територією, тому потрібно заздалегідь подати заявку та отримати дозвіл в Мукачівському прикордонному загоні, а в день виходу на маршрут зареєструватися на заставі в с.Ділове. Детальніше - у нашій статті про маршрути Мармаросами. 

 

Турпритулок на полонині Гича

Де знаходиться: Івано-Франківська обл., масив Горгани

Координати: 48.63056322172775, 23.815388613101042 

Розрахований на 10-12 чоловік

Хатка стоїть на галявині посеред густого лісу — ідеальне місце для мандрівників-відлюдників, які люблять побути наодинці з природою. Окрім красивих краєвидів, отримаєте ще й комфортне місце для ночівлі в будь-яку погоду. 

Стан будівлі хороший: щілини задуті піною, замінені вікна і дах. Всередині є робоча пічка, стіл, добротний дерев’яний настил. Неподалік є кілька джерел з питною водою. 

 

Колиби на полонині Хом’яків

Де знаходиться: Івано-Франківська обл., масив Горгани, г. Хом’як

Координати: 48.37301846468372, 24.49706141365801

Розраховані приблизно на 10 чоловік

Полонина Хом'яків — справді райська місцина. На галявині пасуться корови та вівці, стоять красива дерев’яна гойдалка і капличка, лава зі столиком, є кілька джерел з питною водою. Звідси — менше дня ходу до водоспаду Женецький Гук та на гори Хомяк і Синяк. У місцевій колибі влітку готують смачні гуцульські сири, а взимку її можна використовувати для ночівлі. Але будьте готові до того, що місце дуже популярне, і в гарну погоду тут може бути багатолюдно. 

Для ночівлі в холодний сезон є кілька хижок. В одній з них є пічка (стан невідомий), а в іншій пастухи готують сир на багатті посеред колиби. Всередині є столи, лави, нари. 

 

Турпритулок Плісце

Де знаходиться: Івано-Франківська обл., масив Горгани, г. Грофа

Координати: 48.61073967178106, 23.931668384318243 

Розрахований на 20 чоловік

Перший туристичний притулок на полонині Плісце був збудований ще в 1935 році! Під час Другої Світової війни він був зруйнований, але в 2008-му тут звели новий будиночок, який тепер служить туристам в усі пори року. 

Всередині є дві кімнати з робочими буржуйками і горище (не опалюється), стіл, лави, настил для сну. Стіни утеплені. Територія облаштована туалетом, місцем під кострище, лавами і столиком, є джерело з водою.

Стан притулку дуже хороший. В 2021-му тут провели реконструкцію і генеральне прибирання, полагодили димохід, замінили вікна і двері. Зараз це чудове місце для тимчасової зупинки або ночівлі. Однозначно, “Плісце” входить в топ найкращих притулків в Карпатах. Але враховуйте, що притулок дуже популярний, і вільне місце тут є не завжди. 

 

Турпритулок Явірник 

Де знаходиться: Закарпатська обл., с-ма Горгани, хребет Явірник 

Координати: 48.91543089378065, 22.540664276207313

Розрахований більш ніж на 30 чоловік

Явірник недарма називають взірцевим притулком. Велика триповерхова будівля з камінною залою, кімнатами зі зручностями по типу хостела та більш аскетичними приміщеннями для ночівлі в спальниках, рівні майданчики під намети, тераса зі столиками, туалети і душові, холодна та гаряча вода, кухня, кам'яна піч і тандир, Wi-Fi, електроенергія (за рахунок сонячних батарей). Це — короткий перелік того, на що ви можете розраховувати в Явірнику. Детальніше — на офіційній сторінці притулку на FB

Крім розвиненої інфраструктури, Явірник відомий ще й своєю історією. Це — старовинний притулок, єдиний з більш ніж 60-ти збудованих до Другої Світової війни турпритулків в Карпатах, який зберігся донині. Зведений він був ще в 1936-му році, пережив війну, радянські часи, але в 2015 році згорів майже до фундаменту. На щастя, товаристсво “Карпатські стежки” відбудувало будинок, зберігши його історичний вигляд. Так що умовно Явірнику вже майже 100 років! 

Це місце поєднує в собі наметове містечко, філософію традиційних туристичних притулків та комфорт сучасних баз відпочинку. Перебування тут платне (від 120 грн за намет), але це зовсім не типовий комерційний готель, а саме притулок, плата за проживання в якому лише частково відбиває вкладені у відбудову кошти.

 

Колиба на полонині Левковець

Де знаходиться: Закарпатська обл., масив Горгани, Братківський хребет

Координати: 48.35454679897143, 24.20194830751263

Розрахована на 4-5 чоловік 

Полонина Левковець не надто популярне місце, але, якщо все ж будете проходити поруч, можете розраховувати на ночівлю в місцевій колибі. 

Будиночок невеликий, без вікон (вибиті і затулені). Є стіл з лавами, буржуйка і високий дерев'яний настил з матрасами, тож тут можна зручно заночувати невеликою компанією. Також біля колиби є кілька стаєнь, де влітку тримають худобу. 

Колиби та притулки в Українських Карпатах можна розцінювати, як місце для “аварійної” зупинки на випадок негоди, або ж повноцінно використовувати їх для походів в форматі hut to hut. А взимку, в умовах сильної заметілі, вони буквально рятують туристам життя! Сподіваємося, що відновлення старих притулків та зведення нових в Україні буде продовжуватися, а отже, буде рости рівень комфорту та безпеки під час подорожей Карпатами.