Зміст:

  1. Особливості та правила безпеки на маршрутах
  2. Як дістатися до Яремче та інших місць старту?
  3. Якими маршрутами можна пройти на Явірник?
    1. Яремче — Явірник-Ґорґан — Яремче
    2. Яремче — Явірник-Ґорґан — Микуличин/Татарів
    3. Микуличин — полонина Явірник — Микуличин/Татарів
    4. Ямна — полонина Явірник — Ямна
    5. Ямна — Круглоявірник — Явірник-Ґорґан — Згар — Яремче

  4. Цікаві локації поруч з Явірником

  5. Що брати з собою та найкращий час для походу

  6. Корисна інформація

 

Довідка

  • Де знаходиться: Івано-Франківська обл., Україна
  • Гірський масив: Ґорґани
  • Найвища точка: г. Явірник-Ґорґан, 1467 м

 

Хребет Явірник розкинувся недалеко від популярного курортного містечка Яремче. Але, попри наближеність до цивілізації, тут немає постійних натовпів туристів. Гори будуть цікаві як початківцям, так і досвідченим походникам — головне, підібрати маршрут, відповідний рівню підготовки.



 


Особливості Явірника, правила безпеки
 

Хребет Явірник охоплює вершини (з півночі на південь) Буковець, Згар, Женець, Явірник-Ґорґан, Ґорґан Явірницький, Круглий Явірник. Гори відносно невисокі (від 1221 до 1467 м), проте вкрай простим перехід по хребту назвати не можна, адже тут на вас чекають:
 

  • Кам’янисті стежки і стрімкі обриви. Каміння — самого різного розміру, від камінців до брил. Часом доводиться “балансувати” на стежці. Також небезпеку становлять трухлявий ліс і м'який мох під ногами. 
  • Перепади висоти. Дорога через хребет, навіть в рамках підйому на одну вершину — наче хвиля. Доведеться не раз то підійматися вгору, то знову втрачати висоту. Тому навіть нетривалі переходи можуть досить втомлювати.
  • Стрімкі схили — від 20° до 40°, а подекуди й 45°. Найкрутіші — північно-східні.
  • Немарковані стежки. Офіційні марковані стежки охоплюють тільки частину хребта. Якщо ж ви збираєтеся обійти його повністю, частину шляху доведеться йти по карті (потрібна карта “Східні Ґорґани”), навігатору і орієнтирам.
  • “Ехо війни”. Під час Другої Світової війни в околицях Явірника велись бойові дії, і періодично тут досі знаходять гранати, протитанкові снаряди та інші “сюрпризи”. Тому пересувайтеся строго стежками, розводьте вогнище і ставте намет лише у відведених місцях. 

 

 

Як дістатися до Яремче та інших місць старту?
 

Для початку розберемося, звідки можна стартувати і де закінчувати подорож. Всі точки входу і виходу на маршрути знаходяться в межах чотирьох населених пунктів:
 

  • Яремче. В цьому напрямі регулярно курсують міжміські потяги з Києва, Кременчука, Запоріжжя, Одеси і Харкова на Ворохту, Рахів та с.Ясіня, а також потяг Львів-Рахів та електрички з Івано-Франківська і Коломиї. 
  • Татарів. На станції зупиняються потяги того ж напрямку, що й в переліку для Яремче. 
  • Ямни. Сюди можна доїхати на електричці з Івано-Франківська, Ворохти, Коломиї. 
  • Микуличин. Через залізничну станцію в селі курсують потяги з Києва, Одеси і Кременчука на Рахів і Ворохту та зі Львова на Рахів. 
     

Також в усі населені пункти можна дібратися на рейсовому автобусі з Івано-Франківська, Львова, Ворохти, Коломиї та інших міст і селищ. Тож, як бачите, проблем з логістикою не буде. Єдине, якщо плануєте їхати поїздом чи електричкою, обов'язково заздалегідь вивчіть розклад (не всі маршрути щоденні), та уточніть, чи зупиняється потяг на потрібній вам станції. Також врахуйте, що тільки в Яремче залізнична станція  працює цілодобово. 

 

Читайте також: Українські Мармароси: маршрути і корисна інформація

 

Маршрути через хребет Явірник

 


 

Як ми вже згадували, офіційного маркованого маршруту через весь хребет поки що не існує. Але прокладено чимало стежок, кожна з яких окремо, або в комбінації дозволить ознайомитись з більшою частиною Явірника. 

 

Яремче — Явірник-Ґорґан — Яремче


Відстань 14,5 км, тривалість близько 7 годин
 


 

Один з найпопулярніших варіантів, підійде для короткого знайомства з Явірником. Маршрут радіальний, охоплює невелику частину хребта — від гори Явірник-Ґорґан до полонини Явірник. Старт і фініш — в Яремче, в районі вокзалу, сувенірного ринку або водоспаду Пробій.

Рівень складності — середній (для любителів). Перепад висоти складає 945 метрів. Найскладніша ділянка — підйом на гору Явірник-Ґорґан з полонини Явір і подальший спуск (немаркованою стежкою) на полонину Явірник. Більша частина дороги маркована (синій і жовтий маркери).
 


 

Маршрут розрахований на один ходовий день, він чудово підійде для формату «походу вихідного дня». Але можна скорегувати базовий розклад, і залишитись на ночівлю на полонині Явірник. Це топова локація, одне з найулюбленіших місць туристів на хребті. 

Полонина Явірник розкинулась на висоті 1200 метрів над рівнем моря. Місце облаштоване столиками і лавочками, навісами від дощу, є джерело та кілька будиночків для ночівлів, місця під намети туристичні. Власне, включити ночівлю на полонині Явірник можна не тільки на цьому, а й на усіх інших маршрутах.  

 

 

Яремче — Явірник-Ґорґан — Микуличин/Татарів


Відстань 32,5 км, тривалість близько 7 годин
 


 

Ще один топовий маршрут на Явірнику. Охоплює більше половини хребта (південно-східну частину) і найцікавіші локації.  

Стежка стартує в Яремче. Через кілька кілометрів шляху густим лісом, від полонини Явір, починається підйом на Явірник-Ґорґан — найвищу точку хребта. Схили гори зі сторони Яремче досить стрімкі, але сходження варте всіх зусиль. З вершини відкриваються види на гори Хом’як, Синяк і Довбушанку. В ясну погоду також можна побачити Чорногору з Говерлою та Покутсько-Буковинські Карпати.

 

 

З вершини — доволі стрімкий спуск на полонину Явірник, а далі вже пологіша маркована (синім) стежка до полонини Круглоявірник.  Закінчується шлях на межі сіл Татарів і Микуличин.
 

Варіації маршруту: 

  • З Яремче -— на полонину Явірник. Звідти одразу або після ночівлі на полонині — підйом на Явірник-Ґорґан, спуск на полонину і далі по маршруту. 
  • Від Круглоявірника — через полонину Свинянка до залізничної станції в с. Микуличин (жовтий маркер). 
  • Також базову нитку маршруту можна доповнити переходом від г. Явірник-Ґорґан до г. Женець і назад, і/або спуском з полонини Явірник до водоспаду Гук Женецький.

 

Микуличин — полонина Явірник — Микуличин/Татарів


Відстань 16 км, тривалість близько 6 годин
 


 

Досить легкий похід, під силу навіть початківцям. По дорозі немає таких стрімких схилів, як на шляху до вершини гори Явірник-Ґорґан зі сторони Яремче.

Стежка починається в селі Микуличин і через північний схил Круглоявірника доходить до полонини Явірник. Назад — тією ж дорогою до Круглоявірника, цього разу вже через західний схил — до межі сіл Микуличин і Татарів.

 

Ямна — полонина Явірник — Ямна


Відстань 14 км, тривалість близько 8 годин
 


 

Ще один легенький варіант для початківців. Маршрут радіальний, починається в селі Ямна біля залізничної станції, через полонини Вовча і Явірник прямує до Круглоявірника і закінчується в точці старту. Стежка маркована (синій маркер). 
 

Зверніть увагу! Дорога на відрізку Круглоявірник — Ямна не дуже популярна, періодично шлях ускладнюють зарослі трави або повалені дерева. Тому будьте готові змінити маршрут і йти іншою стежкою, наприклад, до с. Микуличин (по жовтому маркеру).
 

 

Ямна — Круглоявірник — Явірник-Ґорґан — Згар — Яремче


Відстань приблизно 27 км, тривалість 1-2 дні
 


 

Маршрут охоплює майже весь хребет Явірник. Старт — в с. Ямна. По синьому маркеру — через полонини Круглоявірник і Явірник. Після сходження на Явірник-Ґорґан — немаркованою стежкою до г. Женець і Згар.

Від підніжжя г. Згар — плавний спуск з хребта на полонину Катерина і далі маркованою (синьою) стежкою повернення в Яремче (через полонину Торшуковату, водоспад Дівочі сльози і Вольєрне господарство).

 

Читайте також: Сходження на Говерлу: маршрути та корисні поради

 

Що подивтися біля полонини Явірник? Цікаві місця і локації

 

Біля полонини розташовано три мальовничих водовспади, які ми радимо відвідати у обовʼяковому порядку:
 

  • Водоспад Пробій - одне з найпопулярніших місць всіх відвідувачів Карпат. Занходиться у Яремче, тож його однозначно варто відвідати.
  • Водоспад Нарінецький - не такий відомий, проте не менш цікавий. Знаходиться між селищами Микуличин і Татарів.
  • Водоспад Женецький Гук - знаходиться в 1,5 км від пололнини. Цей 15-метровий витвір карпатського мистецтва точн овартий вашої уваги.


Що брати з собою. Найкращий час для походу 
 

Для трекінгу хребтом Явірник потрібен базовий набір речей для походу в гори. Також радимо ознайомитися з нашими підбірками спорядження для Карпат. Окремо варто звернути увагу на сезонні особливості походів — в цьому разі необхідно доповнити багаж речами, з якими буде комфортніше пересуватись в умовах дощу/снігу (детальніше далі).

 

 

Щодо сезону, Явірник вартий того, щоб відвідувати його в усі пори року! 
 

  • Найкомфортніша погода тут, звичайно, у теплу пору — з середини квітня по жовтень. В цей час тут не тільки тепло і гарно, а ще й безпечніше, адже стежки добре помітні і переважно сухі. Але й туристи зустрічаються частіше. Влітку не потрібне специфічне спорядження, однак варто приділити увагу взуттю — враховуючи кам’янисті стежки, воно має бути міцним і надійним, найкраще підійдуть трекінгові черевики (детальніше про взуття для гір). З цієї ж причини настійно радимо користуватися трекінговими палицями.    
  • Перша половина весни — вибір більш досвідчених аутдорників. В цей період ще можна насолодитися пейзажами засніжених гір, і водночас не буде так холодно, як взимку. Але є й мінуси — підвищена вологість. Тому навесні обов’язково вдягайте мембранні штани і куртку, гамаші/бахіли на взуття, беріть дощовики і пакуйте речі в гермомішки.
  • Зимовий Явірник — випробування не для кожного. Сильний вітер та круті заледенілі схили в рази підвищують рівень складності. Тому ретельно плануйте подорож і вивчіть правила безпеки в зимових походах. Щоб полегшити пересування, беріть снігоступи, зимові трекпалки і, за необхідності, кішки для заледенілих ділянок. Також взимку потрібні надійні засоби навігації, оскільки на занесених снігом стежках легко заблукати.

 

Якщо ви вирішили підкорити Явірник взимку, тоді вам варто ознайомитись:з тим, як не замерзнути в поході.

 

Корисна інформація
 

Джерела води на маршруті
 

Хребет Явірник — досить кам’янистий, і джерела води тут є далеко не скрізь. Тож радимо зробити запас перед початком маршруту, і поповнювати його за кожної можливості. Найлегше з водою навесні, коли більшість місцевих джерел і струмків повноводні. В літній же час багато з них можна назвати ненадійними.

Завжди розраховувати на поповнення водних запасів можна на полонині Явірник — тут є постійно діюче велике облаштоване джерело і ще кілька маленьких. Також невеликі джерела і струмочки є в с. Татарів (біля колії, на початку «жовтої» стежки), на полонинах (або поруч) Вовча, Круглоявірник, Явір, Катерина, Буковиця. А от на відрізку хребта від г. Явірник-Ґорґан і аж до г. Згар джерел з водою ви не знайдете!

 

 

Ночівля на маршруті
 

Перед початком і/або в кінці маршруту можна зупинитись на ночівлю в одному з готелів в Яремче або селах Ямна, Микуличин і Татарів. На самому ж хребті можна заночувати не тільки в наметах, а й в будиночках. На маршруті є кілька примітивних мисливських хаток, де можна поспати або перечекати негоду (якщо вони будуть незачинені і не зайняті). Крім того, на полонині Явірник можна забронювати дерев'яний будиночок — без електрики і душу (туалет є на вулиці), зате дуже атмосферний, чимось схожий на справжню карпатську колибу. Втім, навіть в наметі спати буде комфортно, якщо правильно організувати ночівлю. 

 

 

Хребет Явірник цілком підходить на роль “універсальної” локації для походів. З одного боку, він — дикий, кидає вам виклик стрімкими схилами і безлюдними стежками. З іншого, до цивілізації і вічно заповненого туристами Яремче — рукою подати, а деякі маршрути настільки легкі, що їх освоять навіть походники з нульовим досвідом. Тож, це одночасно хороший вибір для сімейного відпочинку і відлюдників, початківцівців і продвинутих, прихильників комфорту і аскетів. Додайте до цього якісне сучасне спорядження для походів від Shambala — і отримаєте формулу ідеального відпочинку в Карпатських горах!