Зимовий похід Карпатами — це гори в їх первісній, позакурортній красі. Кілометри сніжної цілини, розфарбовані заходом сонця вершини, чисте морозне повітря, — ідеально для зимової відпустки, еге ж? Вибираємо маршрут, спорядження — і гайда!
Зміст
Зимовий туризм в Карпатах. Особливості, як добратися
Маршрути середньої й високої складності:
Легкі короткі маршрути:
Особливості зимового трекінгу в Карпатах
- Відносно невисокі гори, в міру складний рельєф, м'який клімат.
- Ночівля в будиночках по маршруту.
Список і карта колиб, турпритулків в Карпатах.
- Безпечний зимовий похід з наметами (за умови сприятливої погоди й відповідного рівня підготовки).
- Можна поєднувати з іншим відпочинком в горах: катанням на гірськолижних курортах чи фрірайдом, екскурсіями, СПА тощо.
Як добратися
Стандартний формат: залізницею до Івано-Франківська (рідше до Львова). Далі автобус/електричка/трансфер до стартової точки треку.
Детально про транспорт у Карпатах.
Складність
- Для новачків — короткі нескладні треки без значного набору висоти, з легким рюкзаком та ночівлями в будиночках. Безпечний та комфортний формат, не вимагає специфічного обладнання чи навичок.
- Для досвідчених — багатоденні зимові маршрути зі сходженням на двотисячники (у супроводі професійного гіда). На окремих маршрутах потрібні снігоступи і/або кішки.
- Альпшколи в Карпатах. Для опанування / вдосконалення навичок альпінізму, підготовки до сходження на Аннапурну, Казбек та інші багатотисячники світу. Теорія і практичні заняття: техніка ходьби по заледенілим схилам (в кішках і без), спуски й підйоми у зв’язці, самозатримання льодорубом, дії у разі зриву, лавинна безпека тощо.
Популярні зимові маршрути
Говерла й Петрос, зимове сходження
- Тривалість: 3-4 дні
- Відстань: ~25-30 км.
Складність: вище середньої / висока
Для підготовлених туристів. Значні перепади висот, тривалі денні переходи, складні погодні умови (сильний вітер, глибокий сніг, фірн, знижена видимість).
Варіанти маршрутів:
- Лазещина — турпритулок Козьмещик — радіальний вихід* на Говерлу — Козьмещик — радіальний вихід на Петрос — Козьмещик — Лазещина
- Лазещина — Козьмещик — пол. Головчеська — г.Петрос — Перемичка — Говерла — Козьмещик
- Кваси — колиба на пол. Менчул — Петрос — Кваси
Зимове сходження на Говерлу (2061 м) вимагає значно більше часу й сил, ніж літнє. Є круті й слизькі ділянки. В туман, снігопад йти дуже складно чи взагалі неможливо. Але в погожі дні піднятися на засніжену вершину — цілком посильна задача.
Підйом на Петрос (2020 м) з Козьмещика значно коротший, ніж з Квасів, але технічно складніший. В умовах зими це категорійне сходження (2а) з елементами альпінізму. Якщо на Говерлі зазвичай достатньо якісного трекінгового взуття з надійним протектором і трекпалиць, то на заледенілих, крутих схилах Петроса не обійтись без кішок.
Детально: сходження на Говерлу, маршрути з Заросляка, Квасів, Лазещини.
Піп-Іван Чорногірський, зимове сходження
- Тривалість: 2-3 дні
- Відстань: 20-23 км
Складність: вище середньої / висока
Значний набір висоти й тривалі переходи (до ↑ 800 м і до 14 км за день). Непередбачувана погода на вершині, штормовий вітер при нульових температурах. Обов'язково слідкувати за прогнозами лавин!
Маршрут:
с. Дземброня — пол. Смотрич — г. Смотрич — Піп Іван Чорногірський — Дземброня*
Альтернатива радіальному треку: з ПІЧ → озеро Марічейка → пол. Веснарка → урочище Погорілець → с. Шибене.
Ночівлі в наметах або за можливості/необхідності в колибах на полонинах Смотрич, Веснарка та в рятувальному пункті на вершині ПІЧ.
Головний експірієнс треку — ночівля, зустріч заходу і сходу сонця на вершині ПІЧ. Серед снігів на висоті 2020 м, біля велетенського сніжного замку*.
*Такий вигляд має зимою будівля колишньої обсерваторії на вершині гори (зараз тут пост рятувальників).
Детально: сходження на Піп Іван Чорногірський
Екстремальні Шпиці й Ребра, високогірні озера
- Тривалість: 3-4 дні
Складність: середня / вище середньої
Тривалі денні переходи, значні перепади висот. Є лавинонебезпечні ділянки. Глибокий сніг, місцями заледенілі схили — бажано мати снігоступи, кішки.
Варіанти маршрутів:
- с. Дземброня — турпритулок на пол. Смотрич — г. Смотрич — г. Дземброня — г. Менчул — г. Бребенескул — колиба в ур. Гаджина — Шпиці — пол. Маришевська. Всього 47 км
- т/б Заросляк — притулок на пол. Пожижевська — г. Пожижевська — г. Туркул — ур. Кізли — г. Шпиці.
*можна додати радіалку на Говерлу зі сторони г. Пожижевська
- Дземброня — г. Косарище — с. Бистрець — гірська хатина на пол. Гаджина — г.Шпиці — г.Ребра — Гаджина — с.Бистрець. Всього 25 км
Трекінг через кілька вершин Чорногори 1800 м+ та закуті льодом озера Несамовите і Бребенскул. Найзахопливіша (але й найскладніша) частина треку — Шпиці (1835 м) й Ребра (2001 м). Вкриті гострими шпичастими скелями, вони лякають і захоплюють одночасно. Підйом з елементами альпінізму, можливий виключно за умови сприятливої погоди й хорошої видимості.
Зимові Горгани: вершини Сивуля і Грофа
- Тривалість: 6 днів
- Відстань: ~ 42 км
Складність: вище середньої / висока
Тривалі переходи — по 7—10 км на день. Похід автономний, з важкими рюкзаками. Ночівля в наметах (за можливості і/або необхідності в колибах). Затяжні підйоми, кам'янисті, обледенілі схили. Високий сніг, потрібні снігоступи й трекінгові палиці.
Маршрут:
с.Осмолода — хатина на хр.Матагів — г.Висока — г.Ігровець — перевал Боревка — г. Лопушина — г. Сивуля — пол.Рущина — с.Бистриця
Маршрут найвищими хребтами Горган. Максимальний підйом — на вершини Сивуля (1836 м) і Висока (1803 м).
Взимку район зазвичай безлюдний, вкритий високим снігом. Доведеться торувати дорогу й спати на снігу за температури -10 °С. Та чого не зробиш заради краси зимових Горган:)
Альтернативні маршрути:
Радіальний трек з Осмолоди на вершини Грофа (1748 м) і Паренки (1735 м), з ночівлею на полонині Плісце (в наметах або турпритулку). Всього ~26 км за 2—3 дні. В міру складний, підійде початківцям.
Можна додати радіалку на Грофу на початок маршруту Осмолода — Бистриця. Або ж запланувати два радіальних трека: Осмолода — Грофа й Осмолода — Сивуля (заг. кілометраж до 30 км).
Мармароси, три вершини
- Тривалість: 4 дні
- Відстань: ~ 38 км
Складність: вище середньої / висока
Тривалі переходи — в середньому по 10 км в день. Мінлива погода, можливі морози до -15 °С, сніговий шторм, підвищена лавинна небезпека. Круті підйоми, обривисті схили. Залежно від стану снігового покриву, знадобляться снігоступи і/або кішки.
Трекінг автономний, з важкими рюкзаками. Але сходження на вершини радіальні, з легким штурмовим наплічником.
Маршрут:
с. Ділове — вздовж потоку р. Білий Потік — ур. Обніж — пол. Лисича і Квасний — г. Берлебашка — Лисича — Піп Іван Мармароський — Петрос Мармароський — с. Костилівка
Ночівля в наметах або гірських хатинах (залежить від погоди й стану колиб) в районі ур.Обніж та на Лисичій.
Маршрут включає сходження на три вершини: Берлебашку (1736 м), Петрос Мармароський (1781 м) і Піп Іван Мармароський (1938 м). Більша частина треку пролягає вище лінії лісу, тому майже весь час перед очима епічна панорама засніжених гір.
Скорочений маршрут, без наметів:
с. Ділове — гірський притулок на пол. Струнги — сходження на Піп Іван Мармароський (радіалка з легкими рюкзаками) — Струнги — Ділове. Всього ~26 км за 3 дні. Складність середня.
Детально: трекінгові маршрути Українськими Мармаросами.
Гора Кукул з панорамою Чорногори
- Тривалість: 2-3 дні
- Відстань: ~ 20 км.
Складність: нижче середньої
Підійде для початківців, сімейного походу з дітьми. Денний кілометраж — 5-8 км, перепади висот незначні. Основна складність — глибокий сніг. По маршруту є вівчарські колиби з пічкою — мінус вага спорядження для ночівлі в наплічнику (потрібен тільки спальний мішок).
Маршрут:
Ворохта — полонина Борсуча — радіальний вихід на г. Кукул* — полонина Борсуча — Ворохта
*можна додати сходження на г. Під-Берди (1388 м)
Ночівля — на пол. Борсуча в хостелі або у вівчарській колибі на Кукульських полонинах.
Неквапливий, технічно простий трек. Найвища точка на маршруті, гора Кукул (1539 м) — одна з найкращих локацій для споглядання панорами Чорногори. За хорошої погоди підйом на вершину відносно легкий і безпечний.
Свидовець, підйом на Близницю
- Тривалість: 2-3 дні
- Відстань: 7,2 км
Складність: нижче середньої
Легкий трек без спеціального спорядження. Висоти вище середніх, на хребті досить холодно.
Маршрут (радіальний):
Ясіня — Драгобрат (трансфер) — Перемичка — г. Жандарм — г. Близниця
*Можна додати одноденний трекінг до водоспаду Труфанець і Квасів, підйом на г. Гереджівка (818 м) з Ясіні.
Перші 3 км підйому (з Драгобрату до Перемички) — пішки або на крісельному витягу (тільки в маловітряну погоду). Далі перехід на найвищу гору Свидовецького хребта — Близницю (1883 м).
Зимова Боржава і чаювання на Гимбі
- Тривалість: 2-3 дні
- Відстань: 13 км
Складність: нижче середньої
Для новачків, туристів з дітьми. В погожі дні трек легкий (як для зими), “прогулянковий”. Погода на хребті мінлива, можливі різке погіршення видимості, туман, снігопад, шквальний вітер, ризик сходження лавин.
Маршрут:
Пилипець — витяг на г. Гимба (до верхньої станції) — вершина г. Гимба — ур. Криві Путі — г. Великий Верх — г. Ряпецька — Пилипець
Одноденний трек, ночівля в Пилипці (хостел/садиба/кемпінг)
Гимба на Боржаві — чудова локація для першого зимового походу. Підйомник суттєво економить час і сили на початку трекінгу. 20 хвилин — і ви біля верхньої станції на висоті 1150 м. Тут можна зайти на чаювання в місцеве культове кафе, або ж одразу рухатись на вершину — до неї залишається пройти 300 метрів. Далі перехід на найвищу гору на маршруті, Великий Верх (1598 м).
Базовий маршрут Боржавою можна доповнити легким треком з Воловця до Міжгір’я через полонини (бл. 9 км без набору висоти), екскурсією до водоспаду Шипіт і озера Синевір.
Для досвідчених туристів є складніші маршрути з Воловця, через Великий Верх до гори Стій (1681 м).
Детально: популярні маршрути Боржавською полониною.
Поради з безпеки в зимових Карпатах
Основні фактори небезпеки в карпатських горах зимою:
- Різка зміна погоди, раптовий шторм, снігопад.
- Туман, знижена видимість.
- Заледеніння, фірн, снігові карнизи.
- Лавинонебезпечні схили.
Як наслідок — підвищений ризик травмування, блукання, переохолодження.
Важливо не орієнтуватися на літні маршрути, навіть якщо нитки треків ідентичні. В умовах снігу, льоду й понижених температур це абсолютно інша пригода, яка вимагає більше часу, зусиль і ретельнішої підготовки.
Як організувати безпечний і комфортний зимовий похід:
- Загальні правила безпеки в зимових походах.
- Проходження лавинонебезпечних ділянок.
- Що робити, якщо заблукав.
- Як зігрітися в горах. Як розвести багаття.
- Що робити, якщо мерзнуть ноги.
- Теплий одяг для зимового походу.
- Як сушити одяг і взуття в поході.
- Спорядження для зимового походу.
- Ночівля в наметі взимку.
- Похідна аптечка. Перша медична допомога.