Термос — це додаткові 300-800 грамів до ваги рюкзака. То може, не так він і потрібен, можна обійтися без нього? Звичайно, можна — в переліку базового спорядження цей пункт рекомендований, а не обов'язковий. З іншого боку, термос — одна з тих корисних дрібниць, які ніколи не будуть зайві в поході. Не лише в холодний час і для чаю: якісний похідний термос — штука багатофункціональна, корисна за різних обставин. 

 

Зміст:

10 причин взяти термос у похід
Найкращий туристичний термос
Термос “погано тримає”: причини 
Прості способи покращити термос 
Догляд за термосом. Як відмити наліт

 

 

10 причин взяти термос у похід

“Зберігати гаряче — гарячим, холодне — холодним”, — застосовуйте основну властивість термоса найрізноманітнішими способами: 

  1. Гідратація. Пити воду “вуличної температури”, тобто теплу влітку і холодну зимою, зазвичай не хочеться. Носіть в термосі холодну чи гарячу воду залежно від сезону, і підтримувати водний баланс буде легше.  

  2. Ранковий енергетик. Пийте вранці заготовлену звечора гарячу/теплу воду: це збадьорить організм і полегшить ранній підйом.  

 

 

  1. Чайник-кавник. Радимо не обмежуватись пакетованим чаєм і кавою 3-в-1, адже в поході можна приготувати ароматну заварну каву, какао, гарячий шоколад і різноманітні трав'яні чаї.

 

 

  1. Грілка. Тепле питво — один з найпростіших способів зігрітись у поході. Найкраще, коли в термосі не просто вода, а наваристий суп чи ще щось калорійне.

  2. Термосудок. Підійде будь-який термос, але зручніше мати для обідів спеціальний, з широким горлом. Відкладіть порцію вечірньої каші з підливою — і матимете гарячий сніданок.    

 

Термос для їжі Esbit FJ500ML, olive green, 0.5 л

     

  1. Мультиварка. Гречка, кус-кус, вівсянка, сублімати, — ці та інші продукти можна залити окропом і “зварити” в термосі на ходу. 

  2. Холодильник для походу в спеку. В термосі з акумулятором холоду можна зберігати, наприклад, шоколад чи інші продукти, що тануть на сонці, чутливі до високих температур ліки та інше.  

  3. Холодний компрес. Носіть у термосі змочений у струмку рушник (чи акумулятор холоду) для надання першої допомоги у випадку теплового удару, забоїв, укусів комах тощо. 

  4. Економія газу.  Діставати пальник кожного разу, як захотілось чаю, не раціонально. Заваріть в термосі одразу денну порцію, а краще міцний концентрат напою (перед вживанням розвести в чашці холодною водою). Закип’ятили забагато? Зайве перелийте в термос, гаряча вода завжди знадобиться — як не для пиття, так для гігієни в поході

 

 

  1. Мотиватор. Інколи термос — той маленький копняк, який змусить відправитись в дорогу незалежно від настрою й погоди. Приготуйте улюблений гарячий напій, уявіть, як насолоджуєтесь ним десь на схилах Чорногори чи Боржави, і ноги самі понесуть вас туди:)

 

 

Найкращий туристичний термос 

Компактний, міцний, зручний, не важкий, довго тримає тепло/холод. Щоб купити термос з оптимальними для походу характеристиками, звертайте увагу на матеріали, конструкцію й розміри виробу. 

 

Об’єм: 0,35-1 л 

 

Термос 0,75-1 л — об’єму достатньо на один ходовий день для 1-3 осіб, оптимальний для пішки. Для дітей в поході, легкоходів і соло-мандрівників є ще менший формат — термоси й термофляги на 0,35-0,5 л. На 1,5-2 л і більше — варіант для автотуризму і кемпінгу.   

 

Primus TrailBreak Vacuum Bottle, 0.75

 

Форма і комплектація: циліндр з кришкою-кружкою

Класичний формат термоса для рідини — високий і вузький. Зручно тримати в руках, носити в боковій кишені рюкзака, краще зберігає тепло за рахунок вузького горла. 

Кришка виконує кілька функцій: захист від бруду, теплоізолятор і чашка/тарілка. 

 

Primus Vacuum bottle, Black, 1 л

 

Додатково термоси комплектують корисними деталями: чохлом, ручкою, ремінцем, ситечком-фільтром, пластиковим “бампером” тощо. 

 

 Zojirushi Blue 1 л 

 

Запарювати кашу в питному термосі теж можна, але їсти з нього, і мити потім буде не зручно. Для таких цілей варто купити харчовий термоконтейнер (низький, з широким горлом), або гібрид (з широким горлом і кнопковою пробкою для наливання).       

 

Термос для їжі Primus Preppen Vacuum
 

Матеріал колби: нержавіюча сталь 

Побутові моделі з тендітною скляною колбою та ноунейми з нержавійки низької якості проходять повз. Нам потрібна колба з харчової нержавіючої сталі вищого сорту: 

+ Міцна, стійка до механічних пошкоджень, перепадів температур, окислення і корозії. 

+ Не надає продуктам неприємного металічного присмаку. 

Недолік металевої колби — схильність утримувати запах і присмак продуктів навіть після миття. Тефлонове покриття (в окремих моделях) запобігає утворенню нальоту, появу неприємних запахів і смаків.  

 

Zojirushi Stainless з тефлоновим покриттям 1.3 л 

 

Матеріал корпусу: нержавіюча сталь

Пластиковий термос легший, комфортніший до рук (особливо на холоді). Однак нержавійка — найбільш практичний вибір в умовах, коли неможливо вберегти річ від ударів та інших пошкоджень. 

Гола сталь чи фарбована — не принципово. Порошкова емаль додає естетики й зручності, на ній менше помітні плями, подряпини, сліди від пальців. 

 

Esbit VF1000SC-SY

 

Кришка й пробка зазвичай зроблені з пластику, ущільнювачі — з силікону. Обов'язково — з харчових матеріалів, без сторонніх хімічних запахів. 

 

 

Вага: до 0,6 кг (на 1 л об’єму)

Найлегші фляги й термоси на 0,35-0,5 л важать від 200 г. Середня, оптимальна вага літрових моделей для трекінгу — 400-600 г. Більше — формат для кемпінгу. 

 

 

Особливості полегшених моделей:

  • “урізаний” об’єм (0,9 л замість 1 л);

  • зменшена товщина стінок;

  • полегшена сталь; 

  • пластикова кришка замість металевої.

Це не критично, та все ж впливає на функціональність і міцність виробу. Тому полегшені термоси, як і інше спорядження ультралайт, потребують більш делікатного поводження. 

 

Zojirushi Stainless 0.35 л, з полегшеної сталі 

 

Підтримує температуру: близько однієї доби 

Якісний термос зберігає рідину гарячою мінімум 6 годин. За цей час вміст охолоне приблизно на 10-30 °C, а наступні 18 годин — ще на 20-30 °C. Загалом виходить близько доби стабільної теплоізоляції.  

Важливий нюанс: показники в паспорті виробу вказані на основі перевірки в лабораторних умовах. Тест проводять за кімнатної температури, кришку між замірами не відкривають. 

На практиці термос зазвичай тримає менше заявленого виробником часу — скільки саме, залежить від сукупності факторів:

  • цілісності виробу; 

  • конструкції пробки; 

  • частоти відкривання;

  • об’єму і типу наповнення;

  • температури повітря.   

 

 

Термос “погано тримає”: причини 

Пошкодження або брак 

За теплоізоляцію в термосі відповідає вакуум між зовнішнім корпусом і внутрішньою колбою. Ця “пустота” має нульову теплопровідність, тому холод/тепло не можуть вийти назовні через стінки. 

Колба повинна бути добре відполірована. Зварний шов — вузький. Внутрішні і зовнішні стінки — без сколів, тріщин, подряпин. 

 

 

Удари, падіння, неправильний догляд можуть порушити герметичність виробу. В новому термосі не виключений виробничий брак. 

Як перевірити? Наповніть окропом, закрийте і почекайте 10 хв. Корпус повинен залишатись кімнатної температури. Нагрівання (якщо не було механічних пошкоджень) свідчить про дефект, термос мають замінити.

 

 

Конструкція пробки

Основні тепловтрати у термосі відбуваються через верх, тому теплоізоляція напряму залежить від розмірів горлечка, і як воно закрите. Чим менше отвір — тим краще. Водночас виріб має бути зручним у використанні. 

 

 

Покращують теплоізоляцію також ущільнювальні кільця на пробці, подвійна кришка, неопреновий чохол. 

 

 

Види пробок, переваги й недоліки:

 

Гвинтова суцільна

 

+ Довговічна, закриває максимально герметично. Довго тримає тепло, не протікає, рифлений край для зручного хвату (не прокручується в руці). 

- Щоб налити, потрібно повністю відкрутити пробку, а це миттєво збільшує тепловтрати. Крім того, пробку легко загубити.

 

Гвинтова з бічним каналом 

Primus TrailBreak EX 1л

 

+ Має ті ж переваги, що й “глуха” модель. На додачу не треба викручувати повністю: достатньо зробити пів оберта, і налити чай через отвір збоку пробки. 

- Термос під час наливання потрібно нахиляти в певному напрямі (за стрілкою на корку), що незручно, наприклад, в темноті. Але й тут є рішення: закрутки в окремих моделях виконані так, що рідина ллється з будь-якого боку. 

 

Гвинтова з кнопкою/клапаном 

 

Salewa Rienza Thermo BTL 0.5

 

+ Пробку взагалі не треба викручувати — один натиск і можна наливати. Отвір маленький, тепловтрати під час наливання мінімальні. Не розіллється сильно в разі перекидання. 

- Закрита кнопкова пробка у порівнянні з закритою глухою/з каналом менш герметична. 

- Недовговічна, механізм закривання може зламатися. 

- Незручна у догляді: складно ретельно промити*, дрібні часточки напоїв забиваються між деталями. 

*Менше проблем з пробкою, яка повністю розбирається. 

 

 

Прості способи покращити термос 

На рівень теплоізоляції термоса впливають не тільки закладені виробником параметри, а й те, як ним користуватися. 

  • Перед наповненням охолодіть/нагрійте термос: наберіть гарячу воду (або холодну/лід), залиште на 5-10 хв, щоб колба була приблизно тієї температури, що й продукт. 

 

 

  • Не купуйте термос з запасом — беріть оптимальний для ваших цілей розмір і наповнюйте доверху, залишаючи 1 см. Чим менше повітря всередині, тим довше тримається температура. Трохи вільного простору зверху потрібно, щоб рідина не контактувала постійно з пробкою. 

  • Чим більше рідини, тим менші тепловтрати. Напої, бульйон, підлива залишаються гарячими довше, ніж гарнір. Щоб каша й інша їжа вичахала повільніше, додайте соус чи іншу рідину. 

 

 

  • Кожне відкривання — мінус кілька градусів. Не тримайте пробку відкритою, кожного разу щільно закривайте, не відкривайте термос без зайвої потреби. 

 

Primus Vacuum bottle, 0.5

 

Догляд за термосом. Як відмити наліт

У термосах з часом з’являється наліт і неприємний запах. Простого ополіскування недостатньо, а миття агресивною хімією й абразивними щітками може зіпсувати колбу. 

Як відмити термос, не пошкодивши:

  1. В посудомийній машині — якщо дозволено інструкцією. 

  2. Замочити в розчині порошку для очищення термосів (випускає, наприклад, бренд Zojirushi). Розчин залишають в термосі на кілька годин або на ніч (залежно від ступеня забруднення). 

 

 

  1. Кришку, пробку й силіконові ущільнювачі замочують в окремій ємності. Пробку з кнопкою мийте особливо ретельно, розберіть механізм, якщо можливо. 

 

 

  1. Замість спеціального очисника для термосів використовують таблетки для посудомийних машин або очищення зубних протезів, розчинені у воді оцет, соду, суху гірчицю, сіль, лимонну кислоту (у різних комбінаціях). 

  2. Після миття ретельно просушіть термос, і тільки потім закривайте. Інакше з'явиться неприємний затхлий запах і пліснява. 

 

 

Щоб спростити догляд за термосом, не наповнюйте його продуктами з сильним, різким ароматом. Листовий чай заварюйте в ситечку/мішечку (щоб заварка не налипала на стінках). В термос з кнопкою не наливайте нічого, що може забити механізм: заварну каву, морси тощо. 

Більше про догляд за похідним посудом

 


Туристичний термос для багатьох — неодмінний атрибут походів і активного відпочинку в цілому. Він стане у пригоді під час сплаву Тисою чи велопоходу, на Каміно Подоліко чи в Озерній печері, на трасах Буковелю чи фрірайд-спотах Свидовця, — словом скрізь, де ступає нога аутдорника.