Списки необхідних речей для походу завжди включають туристичний ніж. Він потрібний не лише на польовій кухні, а й для інших поточних задач: перерізати мотузку, зрізати гілку чи заготовити щепу для вогнища, розрізати одяг під час надання першої медичної допомоги тощо.

Зміст:

Розкладний ніж у поході: переваги та недоліки
Як вибрати туристичний складаний ніж
    — Оптимальний розмір розкладного ножа
    — З якого матеріалу має бути лезо
    — Форма клинка і тип ріжучої кромки
    — Яка рукоять складаного ножа найкраща?
    — Механізм розкривання і фіксації складаного ножа
Як правильно очищати і точити складані ножі?

 

Як вибрати туристичний складаний ніж
 

Походи для вас — повноцінна частина життя, а не “одноразова розвага”? Тоді настійно радимо купити туристичний ніж у спеціалізованому магазині і приділити його вибору достатньо уваги.

Ніж в поході — це не витратний матеріал “на один сезон”. Якісний виріб, за умови правильного догляду, прослужить багато років і виручить у різних ситуаціях.


Щоб вибрати якісний складний ніж, приділіть увагу таким параметрам:
 

 • Довжина клинка (вага та загальні розміри мають другорядне значення).
 • Матеріал і форма клинка, заточка — впливають на функціональність, практичність і термін служби виробу.
 • Форма і матеріал ручки, механізм відкривання і фіксації — відповідають за зручність і безпеку використання.
   

Оптимальний розмір розкладного ножа

Вибираючи розмір ножа для походу, орієнтуйтесь перш за все на довжину клинка. Складані ножі з лезом 8-10 см вважаються оптимальним, універсальним варіантом. Такі інструменти компактні і легкі, ними зручно нарізати продукти і виконувати іншу мілку роботу.

Більшість складаних ножів мають невелику вагу (в середньому 50-200 г), тож на цьому параметрі можна не акцентувати увагу. Та якщо ви захоплюєтесь походами в стилі ультралайт і буквально рахуєте кожен грам в рюкзаку, тоді варто підібрати найменшу і найлегшу модель — наприклад, мініатюрний SOG Centi I (всього 12 грамів!).

З якого матеріалу має бути лезо

Основа будь-якого ножа — це клинок. Від матеріалу, з якого він виконаний, залежить міцність виробу, ріжучі властивості, довговічність, простота в догляді тощо.

Для виготовлення лез сучасних розкладних ножів найчастіше використовують нержавіючу або вуглецеву сталь. Кожен тип має свої особливості.

 • Нержавіюча сталь. Класичний матеріал, який використовують всюди (зокрема і для кухонних ножів). Головні переваги: стійкість до корозії і пошкоджень, простий догляд, легке заточування. Нагострити ніж з нержавійки можна звичайним точильним бруском. Але точити його доведеться часто — і це головний недолік матеріалу.
 • Вуглецева сталь. Екстра тверда, може тримати заточку роками! Однак матеріал доволі капризний — легко піддається корозії, не пробачає неохайного поводження. Заточувати ножі з вуглецевої сталі потрібно на спеціальних інструментах (з керамічним або алмазним точилом).

Ми описали загальні властивості матеріалів. Та щоб бути впевненим в якості виробу, потрібно звернути увагу також на:

 • Марку сталі. Топові місця на ринку займають ножі, виготовлені зі сталі  440С, VG-10, 154СМ, CPM S30V, Elmax, 440A, 440В, 8Cr13Mov, 9Cr14MoV, Sandvik 12C27, D2 та ін.
 • Показники твердості по шкалі Роквелла (HRC). Ножі з твердих сплавів (59-65 HRC) дуже гострі і чудово тримають заточку, однак заточити їх складніше, а ще вони менш стійкі до ударів і поперечних навантажень. М’яку сталь (52-58 HRC), навпаки, легше точити (зокрема в похідних умовах), але вона, відповідно, і швидше затуплюється.  

Твердість клинка і марка сталі вказуються в характеристиках виробу:

Форма клинка і тип ріжучої кромки

На функціональність ножа впливає не лише матеріал, а й геометрія леза. Є безліч варіантів форми клинка, та для туристичних складних ножів найчастіше застосовують універсальні формати:

 • Drop-point — клинок зі злегка заокругленим до центральної осі обухом. Найпопулярніша форма, забезпечує оптимальну міцність виробу і зручність у користуванні.

 • Clip-point — ближче до вістря обух зрізаний під гострим кутом. Таким лезом зручно робити прокол, але вістря у нього більш тендітне і схильне до пошкоджень.

Рідше використовують ножі з лезом незвичайної форми, наприклад, клиноподібної (Spear Point).

Ріжуча кромка буває двох основних типів:

 • Класична пряма (рівна, гладка) — універсальний варіант, підійде для будь-яких задач. Ножі з прямою кромкою можна заточити самостійно.

 • Серейторна (зубчаста, хвиляста) — за рахунок зазубрин чудово впорається з розрізанням мотузки та інших волокнистих матеріалів, нарізанням помідорів, хліба. Також є комбіновані ножі з напівсерейторною кромкою (прямою на кінці леза). Загалом така форма кромки не дуже практична, і головне, правильно заточити її може тільки спеціаліст.

Яка рукоять складаного ножа найкраща?

Рукоять ножа відповідає за ергономіку, безпеку і термін експлуатації виробу. Вона має бути зручною, стійкою до вологи, бруду та перепадів температури, забезпечувати надійний хват і мати тактильно приємну поверхню.

Розглянемо форму рукояті. Не існує одного універсального варіанту, який би підійшов кожному, тому краще перед покупкою потримати і “відчути” ніж в руці. Хороший інструмент добре сидить в долоні, не совається. Його легко контролювати і зручно тримати. Довжина руків’я має бути більшою ширини долоні.

Краще брати модель з рукояткою простої заокругленої (але не круглої) форми. Поверхня має бути матовою / трохи шорсткою для гарного зчеплення, але без декору і зайвого рельєфу. Виїмки під пальці теж далеко не завжди потрібні.

Переходимо до матеріалів, з яких роблять рукоятки ножів, їх переваг і недоліків:

 • Синтетичні матеріали: пластик, резина, мікарта і G10 (скловолокно+епоксидна смола), Glass Reinforced Nylon (нейлон+скловолокно), карбон, тощо. Найбільш практичний сучасний варіант. Синтетичні ручки міцні і зручні, стійкі до вологи, тертя, перепадів температури, за ними легко доглядати. 
 • Дерево. Донедавна це був найпопулярніший матеріал для виготовлення руків'я, однак сучасні синтетичні матеріали витіснили його з лідерських позицій. Тим не менш, ножі з дерев'яними ручками все ще користуються популярністю. Зокрема, в списки найкращих складаних ножів для походу входить Opinel SS Sheath Wood. Дерево тепле, приємне на дотик, тішить око зовнішнім виглядом. А його головний недолік, — низьку стійкість до вологи, бруду і запахів, — допомагає мінімізувати гідрофобна обробка.

 • Метал: алюміній, нержавіюча сталь тощо. Ножі з металевою ручкою ефектно виглядають, вони дуже міцні, стійкі до вологи і забруднень, довговічні. Але мають і кілька суттєвих недоліків: метал додає зайвої ваги виробу, а головне, на морозі або в спеку братися за холодне або розпечене руків’я дуже неприємно. 

Механізм розкривання і фіксації складаного ножа

Загалом розкладні ножі бувають механічні, автоматичні (розкладаються натиском кнопки) і напівавтоматичні. Водночас всі складані ножі для туризму — механічні, тобто мають примусову (ручну) систему розкриття.

Таке обмеження обумовлене тим, що автоматичні і напівавтоматичні “розкладушки” у багатьох країнах прирівнюються до холодної зброї. Щоб не порушити закон, користуйтесь виключно туристичними моделями ножів. У цьому плані значення має не лише механізм розкладання, а й довжина і товщина леза, наявність вираженого упору тощо. У різних країнах допустимі параметри відрізняються, тож, відправляючись у мандри Україною чи за кордоном, обов’язково ознайомтесь з місцевим законодавством. Також бажано мати з собою технічні документи на виріб, в якому зазначено його призначення.

Щоб ніж не склався самовільно і не поранив пальці, беріть модель з системою фіксації леза. Замком для блокування механізму оснащені більшість сучасних складаних ножів. Вони бувають різних типів, найпопулярніші з яких це:

 • Liner Lock — простий і надійний замок, який вже давно став класикою. Клинок фіксується в розкритому положенні за допомогою прижимної пластини з пружиною. Зняти блокування і скласти ніж легко, це можна зробити навіть однією рукою.

 • Frame Lock — більш міцна і надійна модифікація класичного замка Liner Lock.

 • Virobloc — патентована система блокування в ножах французького бренду Opinel. Клинок блокується за допомогою поворотної муфти, причому зафіксувати його таким чином можна як в розкладеному, так і в складеному стані.   

 • Back Lock — фіксатор з пружинним важелем на рукояті. Міцний і надійний, ризик випадкового складання ножа і пов'язаних з цим порізів мінімальний. Однак механізм доволі складний у виробництві і тому використовується здебільшого в преміальних моделях.

Як правильно очищати і точити складані ножі?

Якісний складаний ніж для туризму прослужить набагато довше, якщо правильно ним користуватись:

 • Не відкривайте розкладним ножем бляшанки — для цього є консервний ніж! І взагалі, забудьте про важкі банки з консервами в поході: їм вже давно придумали альтернативу — консерви в пакетах і сублімовані суміші (читайте більше про харчування в поході).
 • Об’єктивно оцінюйте можливості свого ножа: деякими надміцними моделями допустимо навіть гілля і канат розрізати, а інші все ж розраховані на нарізання продуктів, тонких шнурів та інші несилові задачі. 

 • Тримайте ніж сухим і чистим. Обов’язково очищайте його після нарізання лимону та інших кислих продуктів. Не мийте ніж агресивними засобами. Особливо дбайливого догляду потребують моделі з клинком із вуглецевої сталі. Детально про догляд за похідним посудом.
 • Плями іржі можна прибрати шліфувальною пастою ДОІ, звичайною зубною пастою або іншими придатними для цієї цілі абразивами. 
 • Точіть ніж лише в разі явної потреби. Користуйтесь для цього спеціальними інструментами. Ідея нагострити ніж об каміння чи інші підручні предмети може обернутися непоправним псуванням виробу!

Як ми вже казали, ножі з нержавійки з прямою ріжучою кромкою можна наточити самостійно з допомогою звичайного точильного бруска. А от лезо з вуглецевої сталі і/або з серейторною кромкою краще віднести на заточування в спеціалізовану майстерню.

Фірмовий складаний ніж з магазину Shambala, однозначно, займе почесне постійне місце в вашій кишені або похідному рюкзаку. Його користь і функціональність обернено пропорційні його невеликим розмірам. А різноманіття моделей рано чи пізно наштовхнуть на думку про те, що добре було б мати в запасі кілька таких інструментів, а то й зібрати цілу колекцію ножів для туризму!