Гамак придумали більше тисячі років тому, та тільки відносно недавно його почали включати в списки спорядження для походів. Зазвичай він входить в категорію рекомендованих, а не обов’язкових речей, і туристи сприймають його більше як приємне доповнення на біваку. Та насправді гамак може стати повноцінним похідним ліжком і навіть повністю замінити намет!

Розказуємо все про туристичні гамаки: різновиди, особливості вибору, необхідні аксесуари, способи кріплення і не тільки.

Зміст:

Види гамаків і способи використання в поході
Як вибрати туристичний гамак
Як, де і на чому закріпити гамак
Як організувати ночівлю в гамаку 

Види гамаків і способи використання в поході

Коли говорять про гамаки, частіше мають на увазі стандартну “курортну” модель, тобто каркасний гамак — полотно, закріплене з двох боків на широких дерев’яних планках. Як правило, такі моделі стаціонарні і справляють враження зручних і безпечних. Однак на практиці забратися на подібну конструкцію не так то й легко, а довго лежати на ній незручно. Для походу каркасні гамаки, зважаючи на їх чималі розміри і вагу, тим паче не підходять.

Наш вибір — туристичні безкаркасні гамаки. В таких моделях краї полотна зібрані в пучок, а не закріплені жорстко на планці. Таким чином виходить “кокон”, який огортає тіло і приймає його форму. Валятись в безкаркасному гамаку — набагато приємніше, та й щоб залізти в нього, не треба особливих навиків. А ще він легкий, компактний і універсальний.

Гамак можна використовувати різними способами:

  • Чілити на біваку: подрімати чи просто розслабитись після втомлюючого переходу. І це буде куди комфортніше, ніж лежати на карематі.
  • Замінити похідний стілець. Кемпінгове крісло, навіть найкомпактніше, далеко не в кожен похід візьмеш, а пластичність туристичного гамака дозволяє на ньому не тільки лежати, а й сидіти. Ви можете читати, сидячи в гамаку чи готувати вечерю (але, звичайно ж, не поблизу вогнища).
  • Використовувати для ночівлі. Якщо правильно все облаштувати, гамак може повністю замінити намет, причому в будь-яку пору року. Детально про це ми ще поговоримо далі.

  • Займатись екстремальним гамакінгом (Extreme Hammocking). Відпочинок в гамаку в найнесподіваніших місцях стає трендом, навколо цієї теми формуються цілі спільноти. Екстремали люблять позависати на скелях, дуже високих деревах, над прірвою тощо. 
  • Брати не тільки в похід. Туристичний гамак ніколи не буде зайвим на пікніку, в кемпінгу, на дачі, пляжі і в міському парку. Навіть там, де можливо закріпити стаціонарний каркасний гамак, краще повісити “кокон” — він, хоч і менш естетичний, але, як ми вже казали, значно зручніший.

Якщо вага спорядження для відпочинку не дуже важлива (в автопоході, на кемпінгу, дачі тощо), крім ліжка-гамака також можна взяти крісло-гамак. Така модель має каркас, але все рівно виграє у класичних кемпінгових стільців в плані ваги і простоти використання (не треба шукати рівну поверхню). А ще — це класна нагода повернутись в дитинство і трохи покататись “на гойдалці”. До речі дитяча версія крісла-гамака теж є — буде корисною всім, хто відпочиває з дітьми на природі

Як вибрати туристичний гамак

Розмір

Від розміру гамака залежить, наскільки зручно буде в ньому лежати. В магазині Shambala ви знайдете великий розмірний ряд — від компактних одномісних гамаків 1*2 м (наприклад Easy Camp Tobago) до супермістких моделей розміром 3*5 метрів (Ticket to the Moon Honey Moon). Тож який обрати?

  • Гамак має бути досить широким і довгим, щоб огортати вас з боків (утворювати “стінки”), але не занадто великим, щоб ви в ньому не “тонули”.
  • В середньому комфортним розміром вважається 1,5 на 3 метри. Однак все індивідуально, і перш за все варто орієнтуватись на свої параметри. Так, довжина виробу має бути мінімум на 50-70 см більша за ваш зріст. Худеньким буде зручніше в гамаку стандартної ширини, а крупним людям відповідно потрібна ширша модель.

  • Якщо плануєте використовувати гамак виключно для короткого відпочинку, розміри не мають критичного значення, і можна взяти менший гамак, щоб зекономити на вазі спорядження.

Найлегші моделі важать всього 100-200 грам. Але на цей показник впливає не лише розмір, а й матеріали (про них поговоримо далі).

  • Для ночівлі підбирайте просторий гамак — в ньому легше прийняти комфортне для сну положення і спати, ніби в коконі, огорнутим з усіх сторін.  

Матеріали, щільність полотна

Класичні каркасні гамаки найчастіше виготовляють з натуральних тканин — бавовни, льону, мішковини. Вони досить міцні, естетичні, проте надто важкі і в разі намокання довго сохнуть. Для відпочинку на природі такий варіант не годиться, тож для виготовлення туристичних гамаків зазвичай використовують синтетику:

  • Поліестер. Вироби з цього матеріалу міцні, довговічні і недорогі, але важкуваті і досить жорсткі.
  • Нейлон / парашутний шовк. Топовий матеріал для виготовлення туристичних гамаків. Має чудове співвідношення вага-міцність. М’який, приємний на дотик, трохи тягнеться (завдяки чому краще підлаштовується під форми тіла).

Зверніть увагу! Нейлон буває різної щільності. Цей показник позначається літерою D. Чим він вищий, тим більш щільна і міцна тканина. Для великих навантажень і/або відпочинку в прохолодний час беріть гамак з щільної тканини (від 70D), а для літніх походів і/або низьких навантажень підійдуть гамаки з тонкого дихаючого нейлону (від 15D). Для зменшення ризику розривів використовують посилений нейлон з плетінням Rip-Stop.

Окремої уваги варті ультралегкі гамаки для легкоходів. Ця група об’єднує моделі з тонкого нейлону. Вони суперкомпактні і легкі, проте й досить тендітні, мають низьку вантажність і більш схильні до пошкоджень.

Кріплення  

Щоб закріпити гамак на опорі (а в поході це найчастіше дерева), використовують:

  • Звичайну мотузку. Бюджетний доступний варіант, можна підібрати мотузку потрібної міцності і довжини. Але закріплення, регулювання натяжки, в’язання вузлів потребують певних навиків. Крім того, мотузка може пошкодити кору дерев (особливо молодих).
  • Систему кріплення від виробника: широкі стропи, як правило з карабінами в комплекті і можливістю регулювання довжини. Їх легко кріпити і змінювати натяжку полотна. Широкі стропи не шкодять корі. Також є спеціальні захисні стропи, до яких кріпляться звичайні тонкі.

Зверніть увагу: В продажу є гамаки зі стропами в комплекті і без. У другому випадку можна купити стропи для гамака окремо, або ж використовувати мотузку.

Вибираючи гамак з системою кріплення в комплекті, зверніть увагу на якість строп, пряжок і карабінів, простоту у використанні. Також велике значення має якість пошиву: на полотні у місці кріплення строп має бути прокладено 4-5 паралельних швів.

Як, де і на чому закріпити гамак

  1. Знайдіть дві точки опори на відстані приблизно 5-6 м одна від одної. Найчастіше в якості опори для гамака використовують дерева з товстим стовбуром (мінімум 15 см в діаметрі). Також його можна розтягнути між двома автомобілями, деревом і автомобілем. Альпіністи вішають гамак на скелях з допомогою точок страховки.
  2. Закріпіть стропи на висоті 1-1,5 метри. Сторона біля голови має бути трохи вище. Якщо прив’язуєте гамак мотузкою, робіть вузол Siberian hitch (звичайний під вашою вагою затягнеться намертво). 
  3. Важливо правильно натягнути полотно — воно не має сильно провисати, але й строга горизонтальна лінія теж не потрібна. Кут нахилу з боків до центру має бути приблизно 30°. Виріб з еластичної тканини натягують майже рівно (але не туго).

  1. Закріпіть стропи, трохи полежіть в гамаку, щоб він натягнувся під вашою вагою і потім, за необхідності, ще трохи підтягніть кріплення.
  2. Навчіться приймати правильне положення в гамаку — не строго вздовж полотна, а трохи по діагоналі, так лежати значно комфортніше.

Приклад неправильного розміщення гамака (полотно сильно провисає):

Як організувати ночівлю в гамаку 

А тепер переходимо до найцікавішого, а для когось і неочікуваного питання: “Як використовувати гамак замість намету?”. Так-так, в гамаку можна не тільки подрімати вдень чи гойдатись виключно ради задоволення, а й застосовувати його як повноцінне спорядження для сну!

Та перш ніж розказувати, як правильно організувати ночівлю в гамаку, спочатку розберемося, навіщо взагалі це робити, коли є таке різноманіття традиційних наметів.

  1. Легко знайти місце для табору. Для закріплення гамака потрібні лише два більш-менш товстих дерева — а таке неможливо знайти хіба що в пустелі, тундрі та високогір’ї. Для намету ж доведеться шукати, як мінімум, рівну, суху не кам’янисту поверхню — а це вже задача складніша (особливо на популярних локаціях). Гамак можна закріпити практично над будь-якою поверхнею: мокрою, болотистою, горбистою, кам’янистою тощо. Також ночувати в гамаку, як правило, допустимо там, де заборонені намети (наприклад в заповідниках).

  1. Швидке встановлення. Під гамак не треба довго шукати місце і розчищати майданчик, складати конструкцію, тож на розбивку табору піде менше часу.
  2. Екологічний спосіб ночівлі. Гамаки практично не впливають на оточуюче середовище (якщо кріпити стропи правильно і не пошкоджувати кору дерев), а от масова  ночівля в наметах може призвести до поступового руйнування землі та рослинності. Читайте більше про це та інші принципи екофрендлі туризму.
  3. Максимальне єднання з природою. Засинати під зорями і прокидатися одразу з видом на світанкові гори — таке можливо лише* під час ночівлі в гамаку!

*Або просто неба. Але, погодьтесь, гойдатись на деревах куди приємніше і безпечніше, ніж спати на землі без намету.

  1. Чудова вентиляція і відсутність конденсату. Гамак обдувається з усіх сторін, і чим менша його щільність, тим комфортніше спати в спеку. Зайвий пар з тіла теж відразу виводиться назовні, і тому місце для ночівлі не перетворюється на вологі тропіки, як це нерідко буває в наметі.
  2. Мала вага і компактні розміри. Навіть ультралегкий намет поступиться параметрами туристичному гамаку. Тож для прихильників походів в стилі ультралайт перехід з намету на гамак може стати справжньою знахідкою! З цієї ж причини гамак можна включити замість намету в список спорядження для велопоходу.

  1. Краща якість сну. Навіть якщо облаштувати ночівлю в наметі за всіма правилами, ваша спина все одно проголосує за гамак. У підвісному ліжку спиться комфортніше, ніж на жорсткій поверхні. Припідняті трохи вверх ноги краще розслабляються після денних навантажень. А свіже повітря і легке погойдування сприяють міцному сну.

*Щоб ще краще виспатись, захопіть беруші і маску для сну. Користь цих та інших дрібничок для походу не варто недооцінювати.

Порада. Не поспішайте залишати намет вдома і одразу вирушати в похід з одним гамаком. Спочатку комбінуйте місця для ночівлі — спіть по черзі то в наметі, то в гамаку. Потім відправляйтесь з одним гамаком на короткі маршрути. А вже коли пристосуєтеся до такого формату морально і фізично, зможете жити в гамаку по кілька тижнів підряд!

Переходимо до основних правил ночівлі в гамаку. Щоб сон у підвісному ліжку був райською насолодою, а не тортурами, варто заздалегідь потурбуватись про два основні моменти:

  1. Вибрати якісний гамак з міцного, але приємного на дотик матеріалу (це ми вже обговорили вище).
  2. Організувати надійний захист від вітру, холоду, вологи та комах — як це зробити, поговоримо далі.

Чи холодно спати в гамаку?

Один з небагатьох суттєвих недоліків ночівлі в гамаку — це холод. Особливо страждає спина, яка притискається до полотна і знаходиться найближче до землі (є навіть неофіційний термін “синдром холодної спини”).

Однак ризик отримати переохолодження під час ночівлі в гамаку можна мінімізувати:

  • Спіть в спальнику і термобілизні. Це — мінімальний набір для ночівлі в гамаку в стандартну літню погоду, коли нічне повітря не холодне, але досить свіже. Чим нижча температура, тим, відповідно, теплішими мають бути спальник та одяг. На прохолодні ночі беріть термобілизну з мериносової шерсті, теплі шкарпетки, шапку і перчатки. Більше про вибір термобілизни та спального мішка.
  • Постеліть килимок. Знову ж таки, це бажано робити навіть влітку. Підійде і каремат, і надувний (але приспустіть його, щоб зменшити пружність). Модель підбирайте, враховуючи рекомендовану виробником температуру використання. Більше про вибір туристичних килимків.

Ідеально, коли гамак має подвійне дно з застібкою — тоді в цю “кишеню” можна засунути килимок, і він не буде йорзати під вами. Якщо ж такої опції немає, варто продумати, як закріпити килимок (особливо важливо робити це з “пінкою”).

  • Утепліть низ гамака назовні. Для цього використовують спеціальні ковдри (underquilt), додатковий спальник або ж звичайний флісовий плед (він менш ефективний, зате бюджетний і легкий). Закріпіть ковдру таким чином, щоб між нею та гамаком був простір — “повітряна подушка”, яка й буде ізолювати спину від холоду.

Приклад кріплення ковдри для гамака (на фото Ticket to the Moon Moonquilt):

  • Користуйтесь туристичними грілками. Це — надійний, швидкий і простий спосіб зігрітись будь-де. В залежності від моделі, грілка дає тепло від 1 до 12 годин. Більше про туристичні грілки.
  • Організуйте захист від вітру. З підвітряної сторони розтягніть тент або знайдіть місце для гамака у затишку дерев, скелі тощо.
  • Спіть вдвох. Популярний лайфхак для теплої ночівлі в наметі — спати вдвох в одному спальнику. Двомісні гамаки теж випускають, але вони більше розраховані на нетривалий денний відпочинок, а от спати все ж комфортніше одному. Зате ви можете повісити два гамаки поруч і натягнути спільний тент — так теж буде трохи тепліше.  

Утеплившись таким чином, можна ночувати в гамаку в будь-яку пору року — це реально зокрема й в зимових походах!

Що робити, якщо піде дощ?

Для захисту від опадів вам знадобиться тент — стандартний туристичний або спеціальний для гамака. Його перекидають через мотузку, туго натягнуту над наметом, і закріплюють, щоб вийшов трикутний “дах”.

Порада. Кріпіть тент досить низько. Краще робити дах асиметричної форми, з більшою стороною з підвітряного боку. Якщо вага спорядження не дуже важлива, беріть великий тент — під ним ви зможете не тільки спати під час дощу, а й перечекати негоду вдень. В цей час можна, наприклад, готувати вечерю (на пальнику) чи просто відпочивати, сидячи в гамаку. Також під тентом зручно сушити речі.

Навіщо потрібна москітна сітка?

Гамакінг влітку варто спробувати навіть новачкам. В теплу, суху погоду ночівля на вулиці здається чудовою і безпечною ідеєю. І це справді так. Але нашестя комарів та інших комах може, м’яко кажучи, зіпсувати відпочинок.

Заздалегідь дізнайтесь про ситуацію з комахами в місці, де збираєтесь відпочивати. Якщо вона не критична, достатньо захопити з собою репеленти та обробляти ними одяг і гамак перед сном (більше про захист від комах). Та коли доводиться зіткнутися з роями комарів, мошок та їх родичів (як, наприклад, на Шацьких озерах), одними спреями не обійтися.

Для захисту від комах випускають москітні сітки на гамак. Вони натягуються, як і тент, на мотузку над гамаком. Для максимального захисту обирайте москітку з щільною сіткою, яка закриває гамак з усіх сторін (і водночас не торкається його стінок). Також можна купити гамак з інтегрованою москітною сіткою (наприклад, Ticket to the Moon Pro).

Де зберігати речі?

Залишилось з’ясувати ще один маленький, але важливий нюанс: а куди подіти всі речі під час ночівлі в гамаку? Все, що повинно бути під рукою, беремо з собою всередину. Для зручності в багатьох гамаках роблять різноманітні кишені для взуття, телефону, похідної аптечки тощо.

Рюкзак зазвичай вішають під гамаком або на дерево. Також можна купити полицю для гамака — в неї зручно не тільки складати речі, а й використовувати в якості підставки для ніг (коли відпочиваєте в гамаку сидячи). 

Кажуть, якщо аутдорщик не бачить сенсу брати гамак в похід, то він або ніколи не спав в гамаку на природі, або ж вибрав неправильну модель. Перевіримо, чи це так? З вибором ми вам допомогли. Залишилось купити якісний туристичний гамак в магазині Shambala і найближчим часом відправитись в гори отримувати новий досвід. Впевнені, він буде позитивний!