Катання на лижах та сноуборді підкорює серця все більше і більше любителів активного відпочинку. Проте багатьох відштовхує та навіть лякає процес навчання. У цій статті ми розповімо про базові навички катання на лижах та сноуборді. Та доведемо що стати на борд чи лижи може кожен та цілком без інструктора.

Зміст:

  1. Кому не можна займатись гірськолижним спортом?
  2. З чого почати перший день на схилі?
  3. Як навчитись кататись і не падати?
  4. Скільки часу піде на навчання?
  5. На чому краще кататись: лижах чи сноуборді?
  6. Обов’язково вчитись азам катання з інструктором?
  7. Як користуватись витягами, що таке скіпас?

1. Кому не можна займатись гірськолижним спортом?

В плані віку гірськолижний спорт практично не має обмежень: вперше стати на лижі можна хоч в 6 років, хоч в 60 (і навіть раніше/пізніше).

А от стан здоров’я може бути серйозною перешкодою.

Основні протипоказання для занять на лижах та борді:

  • Кашель, бронхіт, астма, ГРВІ, грип, підвищення температури тіла. 
  • Патології і травми опорно-рухової системи: зокрема ревматизм, плоскостопість, недавні переломи, пошкодження суглобів, зв’язок.
  • Серйозні порушення серцево-судинної системи.
  • Онкологія (останні стадії).

2. З чого почати перший день на схилі?

 

  • Прийдіть раніше. Як ми вже казали, схили вранці вільні, сніг ще не розкатаний, є час зорієнтуватися, що, де і куди. На уроки зазвичай офіційно радять приходити приблизно за годину до початку.
  • Зробіть розминку. Цей пункт обов’язковий навіть для людей в хорошій фізичній формі! Потрібно прогріти м’язи, зробити розтяжку — це зменшить ризик розтягнень та інших травм. 
  • Спробуйте походити в лижних/сноубордичних черевиках, поносити спорядження — вам знадобиться трохи часу, щоб звикнути до цього.
  • Ознайомтесь з принципом роботи витягів (детально див. П.13).
  • Знайдіть вчителя — як, і чому це важливо, див. П. 14.

3. Як навчитись кататись і не падати?

Вже уявили, як в перші дні вільно спускається схилом, а там і до різних викрутасів на великій швидкості недалеко? Вибачте, розчаруємо: на початку ваша головна задача — залишатись в вертикальному положенні частіше, ніж в горизонтальному, і, по можливості, цілим і неушкодженим.

В першу чергу новачки вчаться падати. Так, просто змиріться і поборіть цей страх, бо падати ви точно будете — багато на початку, менше потім. Падають навіть досвідчені спортсмени. Але правильна техніка падіння вбереже від травм:

  • Не виставляйте руки назад, щоб гальмувати ними.
  • Згрупуйтеся: коліна зігніть, плечі подайте вперед, округліть спину, руки притисніть до грудей.
  • Падайте на бік, або назад і на бік — можливо, отримаєте синець, але вбережетесь від перелому кінцівок і травм хребта.

Падати навчились, тепер вчимося, як НЕ падати. Спочатку потрібно освоїти, як стояти на лижах, потім — їхати і гальмувати, і, нарешті, робити повороти, регулювати швидкість тощо.

Основні поради, які допоможуть впевнено стояти на лижах/борді:

  • Дивіться не під ноги, а вперед. Ви повинні звикнути відчувати лижі, щоб контролювати їх, а слідкування за ногами тільки зробить гірше. Погляд вперед допомагає моніторити ситуацію на трасі, тримати спину рівно.

  • Злегка згинайте ноги. На прямих ногах важко втримати баланс і контролювати лижі.
  • Не напружуйте тіло, розслабтеся, рухи мають бути плавними.
  • Нарощуйте темп поступово, регулярно робіть перерви. Не виходьте на більш складну трасу, якщо не готові — краще затриматись на легкій і зайвий раз потренуватись. 
  • Старайтесь отримувати задоволення від кожного етапу. Зосередженість на процесі, а не кінечному результаті, мотивує і допомагає легше переносити невдачі.

Зверніть увагу. Також важливо дотримуватись загальних правил поведінки на трасах. Кожен гірськолижний курорт, як правило, має свій перелік, однак найчастіше всі вони базуються на офіційних Правилах поведінки для лижників та сноубордистів FIS (Міжнародної федерації лижного спорту). Зокрема, в них перераховані правила обгону, дотримання безпечної дистанції, дії в разі НС тощо. По суті, це те ж ПДР, тільки для лижників і сноубордистів.

4. Скільки часу піде на навчання?

Базові рухи, за умови присутності великого бажання і хорошого вчителя, можна освоїти хоч за годину. За цей час ви навчитесь стояти на лижах і потихеньку спускатись з пологого схилу.

Щоб освоїти гальмування, повороти, піде близько 10+- годин. Якщо займатися кожен день, уже в першу поїздку ви зможете перейти з навчальних трас на сині. А от щоб впевнено кататись на будь-яких схилах, потрібні роки тренувань і відточення техніки.

5. На чому краще кататись: лижах чи сноуборді?

Насправді, однозначної відповіді немає. Навчитись управляти і тим, і тим, зможе кожен. І борд, і лижі мають переваги і недоліки. Тому це скоріше питання особистих уподобань, і варто спробувати обидві техніки, щоб зрозуміти, що вам більше до душі.

Особливості катання на лижах:

  • Лижі на перших порах психологічно і фізично освоїти легше, оскільки позиція і рухи лижника більш природні. Але вчитись тримати лижі паралельно і відточувати інші навики доведеться довше і ретельніше, ніж на борді.
  • На етапі навчання серйозні травми у лижників малоймовірні. Але коли почнете спускатись на великій швидкості, ризик невдалих падінь зросте.
  • Лижі більше підійдуть обережній, наполегливій людині, яка любить методично навчатись і покращувати техніку.

Особливості катання на сноуборді:

  • На сноуборді потрібно стояти боком і вперед, ноги зафіксовані разом — звикнути до цього буде важче, але після перших уроків прогресс зазвичай йде швидше, ніж на лижах.
  • На перших заняттях через неприродне положення тіла сноубордисти частіше падають. Але на наступних етапах ризики, в порівнянні з лижним спортом, знижуються, оскільки швидкість руху зазвичай нижче, і у сноубордиста є час, щоб згрупуватися і правильно впасти.
  • Сноуборд більше до душі людям креативним, енергійним, експериментаторам та екстремалам.

6. Обов’язково вчитись азам катання з інструктором?

Найбільш сумнівна ідея — вчитись самостійно, переглянувши кілька відео на Ютубі. Частіше новачки просять допомоги у друзів, родичів. Але й цей варіант не завжди спрацьовує. Чому? По-перше, у ваших близьких навряд чи є педагогічні навички та досвід роботи з початківцями, і подібні тренування будуть лише втомлювати і дратувати і вчителя, і учня. По-друге, вправному лижнику, найімовірніше, хочеться провести відпустку на схилах свого рівня, а не няньчитись з вами на зеленій трасі.

Оптимальне рішення — ходити на групові або індивідуальні заняття в лижній школі. Достатньо навіть одного-двох уроків, щоб засвоїти базу, а далі можна пробувати самостійні тренування.

Професійний тренер не тільки поставить на лижі/борд і навчить основним прийомам, а й поділиться корисною інформацією:

  • порадить відповідне вашому рівню і фізичним параметрам спорядження;
  • навчить, як користуватись витягами;
  • зорієнтує, на яких трасах продовжити тренування після закінчення навчання тощо.

7. Як користуватись витягами, що таке скіпас?

Для швидкого транспортування спортсменів до верхньої точки траси гірськолижні курорти оснащують витягами (підйомниками, канатками). Вони бувають кількох типів, кожен з яких має свою специфіку користування:

  • Бугельний витяг. Працює по принципу буксира: лижник, стоячи на землі, тримається за трос і механізм тягне його вверх. Щоб скористатися витягом, потрібно взяти трос, зафіксувати тримач (у вигляді тарілки або т-подібний) між ногами (по суті, сісти на нього), а в кінці відпустити трос. Під час руху вверх важливо слідкувати за рівновагою, щоб не впасти.

  • Крісельний витяг. Класичний формат, знайомий кожному як мінімум з картинок. Здавалося б, ніякої специфіки тут немає — сідаєш і чекаєш, поки попадеш нагору. Однак тут теж важливо вміти вчасно і правильно сісти і зійти, так як витяг рухається безперервно. Однак в цілому це більш безпечний і простий для новачків спосіб дібратися наверх.

  • Мультиліфт. Працює по принципу стрічкового конвеєра. Встановлюється на пологих схилах, здебільшого призначений для дітей. Простий у користуванні: потрібно лише стати на стрічку і стояти до кінця поїздки.

Важливо! На всіх витягах потрібно зберігати пильність і дотримуватись правил безпеки. Це — не атракціон! Якщо не впевнені, як користуватись механізмом, уточніть у тренера, співробітників курорту чи більш досвідчених лижників.

Щоб скористатися витягом, потрібно купити пропуск — скіпас. Він буває одноразовий, багаторазовий, з денним/кількаденним безлімітом тощо. Чим більший термін охоплює білет, тим, як правило, нижча вартість одного підйому. На багатьох курортах скіпаси продають онлайн, і це дуже зручно, адже так ви уникнете черг до каси. Якщо займаєтесь з тренером, скіпас може входити в вартість навчання.

Також читайте нашу статтю: Лікбез для новачків на гірськолижному курорті: що потрібно для катання на лижах та сноуборді