Довідка:

  • Де знаходиться: Словаччина і Польща.
  • Гірська система: Карпати.
  • Найвища точка в Татрах: Герлаховський Штит, 2655 метрів над рівнем моря.
  • Довжина (вздовж головного хребта): близько 80 км.
  • Загальна площа: 785 км².

Гори татри — це гірський масив у Словаччині та Польщі з найвищою точкою 2655 м та протяжністю близько 80 км. Відносяться до гірської системи Карпат. 

А, ще Татри — це «Альпи в мініатюрі», сотні кілометрів туристичних стежок, дика природа в поєднанні з розвиненою інфраструктурою і неймовірні пейзажі. Розказуємо, чому Татри варто відвідати кожному, як і коли спланувати подорож, про які особливості локації важливо знати і які місця відвідати. 

Зміст

Татри на мапі: розташування, особливості рельєфу
 

Гірський масив Татри/Tatry — це частина Західних Карпат майже у самому центрі (географічному) Європи. Гори розтягнулися з заходу на схід вздовж кордону двох держав: приблизно четверть масиву розташовано на півдні Польщі, а інша частина — на півночі Словаччини. Весь масив розділяють на три частини: Західні, Белянські та Високі Татри/VysokeTatry/Tatry Wysokie. Останні — найвища та найпопулярніша серед аутдорників ділянка масиву.
 

Попри те, що Татри та українські Карпати входять до однієї гірської системи, місцеві пейзажі кардинально відрізняються один від одного (віддалено на Татри схожі хіба що українські Мармароси). Скелясті вершини та круті обриви, печери, безліч озер, гірських річок та водоспадів, льодовикові кари, широкі долини — все це більше нагадує Альпійські чи Кавказькі гори. Через це Татри навіть часто називають «маленькими Альпами», або «найменшими з найбільших гір». До слова, гірський масив включає аж 25 вершин висотою 2500 метрів і більше (для порівняння, в Україні лише шість двохтисячників, зокрема Говерла та Піп Іван). 

Чим зайнятися в Татрах: доступні види активного відпочинку

В Татрах однозначно є,  де розгулятися тим, хто полюбляє активний відпочинок. Ви можете спробувати себе у таких активностях:
 

  1. Велике розмаїття піщохідних стежок
  2. Альпінізм та скелелазіння
  3. Веломаршрути
  4. Гірськолижні види спорту на будь-який смак
  5. Авіаспорт
  6. Водні походи та інші активності

 

Пішохідний туризм в Татрах

В Татрах прокладено більше 800 км трекінгових маршрутів — від простих до екстремальних. Зокрема, доступний спелеотуризм (походи печерами) та ділянки via ferrata (складні стежки зі страхувальними тросами і ланцюгами). Також є науково-пізнавальні стежки різного рівня складності. Детальніше про особливості, маршрути та інша корисна інформація про походи в Татрах  — далі.


Альпінізм, скелелазіння, льодолазіння.

Неймовірно складний рельєф на окремих ділянках Татранських гір та маршрути 6-ї категорії складності лякають новачків та викликають захоплення у профі. Серед топових вершин у Словаччині — Кежмарський штит (з перепадами висот понад 900 метрів), Герлаховський штит, Ломницький штит, Яворовий штит, Велицький Зуб (є короткі тренувальні маршрути) та інші (детальніше про топові альпіністські маршрути). У Польщі альп-локації зосереджені в долинах Риб’ячого Потоку, П’яти Ставів та Хала Гонсеникова (детальніше про локації та правила).

Для любителів льодового альпінізму в Татрах є близько 50-ти цікавих локацій, зокрема, заледенілі водоспади та культова Титанова пастка в Яворовій долині (одна з найскладніших льодових доріг в Татрах). 


 

Велосипедні маршрути та швидкісні спуски


Велоспорт в Татрах — це більше 300 км промаркованих доріжок, 39 маршрутів та траси для швидкісного спуску. Найцікавіші та найскладніші веломаршрути пролягають до озер Зелене, Попрадське та Велицьке Плесо. Детальніше про велотраси в словацьких Татрах.

Лижний спорт, сноуборд, санкування, скітур, фрірайд.

Займатися зимовими видами спорту дозволено в період з 15 грудня по 15 квітня (за умови достатньої висоти сніжного покрову) в межах лижних трас, пішохідних стежок та фрірайд зон (детальніше про правила та обмеження).

Штрбське Плесо/Strbske Рleso у Словаччині, — найкращий гірськолижний курорт у Татрах, — включає 5 трас для гірських лиж, 42,5 км для бігових лиж, трампліни, траси для гонок та ін.. Також до числа топових локацій для лижників входять Смоковець і Татранська Ломниця.  

Авіаспорт

В Татрах активним попитом також користується парапланеризм, планеризм, польоти на літаках та гелікоптерах, лендкайтінг, сноукайтінг і кайтсерфінг.

 

Водні походи

В Татрах організовують сплави на байдарках, плотах і рафтах по озерам, водосховищам та річкам Дунаєць, Горнад, Ваг, Бела. Остання — магніт для екстремалів. На річці Бела (притока Вагу) є 3,5-кілометрова звивиста ділянка з бурхливою течією, яку дозволено проходити виключно на одномісних каное та байдарках (маршрут і деталі сплаву). Читайте більше про особливості водних походів.

Також доступно: траси для бігу та скандинавської ходьби, спортивні майданчики, гольф-курорт, басейни, льодові катки, пейнтбол, зорбінг, ділянки циклотрас для роликів і самокатів.

 

Відпочинок з дітьми у Татрах

Татри чудові тим, що тут є локації для будь-якого віку, вподобань та рівня підготовки. Зокрема, доступні безліч цікавих активностей для дітей: легкі трекінги та освітні стежки, дитячі майданчики, мотузкові парки, музеї, аквапарк AquaCity Poprad, картинг, катання на конях влітку та собачих упряжках взимку, екскурсії на ретро-потязі тощо. Також є кілька маршрутів, які підходять для прогулянок з дитячою коляскою. Втім, досвід багатьох аутдорників показує, що з немовлям можна подолати майже будь-які (в межах розумного) гірські стежки! Читайте про ці та інші особливості активного відпочинку з дітьми в горах. 

Особливості та правила активного відпочинку в Татрах

В 50-х роках минулого століття для охорони Татранських гір були створені національні парки — Tatranský národný park (TANAP) у Словаччині і Tatrzański Park Narodowy у Польщі. Це, однозначно, позитивно вплинуло на збереження первісної природи краю, однак створило певні обмеження для туристів.

Основні правила, які варто знати перед плануванням походу в Татрах:

  1. Пересуватися можна суворо в дозволений період та дозволеними шляхами. Є маршрути цілорічні  і сезонні. Частина офіційних маршрутів доступна тільки в супроводі професійного гіда. Рух поза маркованими шляхами дозволений альпіністам та скітуристам на окремих зарезервованих ділянках гірського масиву за дотримання певних умов.
  2. В словацьких Татрах дозволено пересуватися тільки в світлий час доби (через годину після сходу і за годину до заходу сонця). В польській частині нацпарку заборонений рух від заходу до сходу сонця з 1.03 по 30.11.
  3. На території Національних парків заборонений стихійний кемпінг, тобто, зупинятись на бівак та ночівлю можна лише у спеціально відведених місцях*: гірських готелях, туристичних притулках, приватних садибах тощо.

*Оптимальний по ціні і умовам варіант — це високогірні притулки/хостели: horske chaty в словацьких Татрах і schroniska turystyczne в польських.На відміну від українських Карпат, де є лише кілька турпритулків європейського зразка, в Татрах даний формат стрімко розвивається. Але враховуйте, що в високий сезон (липень-серпень) потрібно бронювати житло заздалегідь! .

  1. Заборонено використання відкритого вогню за межами відведених для цього місць. Тож розраховуйте на готування їжі в притулках (де є така можливість), харчування в місцевих закладах та їжу, що не потребує готовки.

Як зрозуміти, де і коли можна ходити в похід та ночувати в Татрах?

Один з найзручніших сервісів ви знайдете на сайті Асоціації туризму Високих Татр. Обираєте вид активності (пішохідний/велопохід/альпінізм/лижі/авіаспорт) та бажану дату, і отримуєте позначені на карті всі доступні в обраний період маршрути. Сервіс охоплює польські та словацькі Татри.


 

Ще один зручний інструмент — mapa-turystyczna. Тут можна спланувати маршрут, знайти потрібну локацію, а також вибрати один з десятків рекомендованих офіційних маршрутів. Для кожного маршруту вказаний час, кілометраж, маркування. На карті позначені туристичні притулки, заклади харчування, джерела води, печери тощо.
 

Також в нагоді можуть стати наступні сервіси та мапи:

 

Отримати актуальну інформацію про маршрути і правила перебування та придбати карти можна в місцевих інформаційних бюро:

в Старому Смоковці і Татранській Ломниці в Словаччині;

в Закопане в Польщі.
 

Інші правила перебування в Татранських національних парках:

  • Рухайтесь по маршруту якомога тихіше, щоб не заважати місцевій фауні.
  • Зустріли по дорозі тваринку — спостерігайте за нею зі стежки, не наближайтесь. На території парку заборонено кормити диких тварин, включно з качками на озерах.

  • Не зривайте квіти, не збирайте плоди та фрагменти скель.
  • Заборонено руйнувати скелі, закріплювати альпіністські зачепи.
  • Все сміття забирайте з собою та викидайте у відведених місцях. Якщо потрібно сходити в туалет на природі, робіть це по всім правилам, не залишаючи за собою слідів (про це ми розказували у статті про гігієну в поході).
  • Заборонено купатись в гірських річках та озерах.
  • Відпочинок в горах з собакою дозволений за умови використання повідка і намордника тільки на деяких ділянках (наприклад, на Дорозі під Реглями та в Хохоловській долині в польських Татрах).
  • Запускати дрони на території нацпарку дозволено тільки за умови отримання відповідного дозволу.
  • В'їзд та пересування по території нацпарків на власному авто заборонено.

До охорони природи в Татрах, як бачите, ставляться вкрай серйозно. Це, з одного боку, робить тутешній туризм іноді занадто цивілізованим, позбавляє його “дикої романтики”. Та з іншого, завдяки строгому контролю в Татрах завжди чисто, немає хаотично витоптаних стежок, кострищ та інших «слідів» від туристів. Місцеві ліси та долини вражають буйством зелені,  а на узбіччі можна зустріти бабаків, лисиць, косуль, оленів та інших диких тварин. І це попри те, що  парк відвідує до 3,5 мільйонів туристів щорічно!

Правила безпеки та погода в Татрах
 

Зразкова організація туризму в Нацпарках допомагає також мінімізувати нещасні випадки в горах. Шляхи добре промарковані, стежки здебільшого викладені брилами, урвища біля популярних локацій огороджені, струмки оснащені містками та кладками. В разі НС оперативно спрацьовує рятувальна служба. Попри це Татри залишаються царством дикої природи, тож варто грамотно підготуватись до походу та бути пильним на шляху.


 

Головні фактори небезпеки в Татрах:

  • Часті зміни погодних умов. Будьте готові до неочікуваних сильних поривів вітру, злив чи снігопадів. Влітку варто остерігатись гроз з блискавицею. Перевіряйте прогноз на спеціальних сервісах , наприклад тут.
  • Ділянки з підвищеним ризиком травм: слизькі (особливо після злив) кам’янисті схили, падіння каміння з висоти, маршрути з via ferrata (зі страховочними тросами), прірви, падіння дерев та гілок після шторму. 
  • Сніжники. Сніг в Татрах тане в травні-червні, однак на висотах понад 2000 метрів він часто затримується до кінця літа. В тіні та зранку сніжний покрив дуже твердий і проходження таких ділянок потребує спеціального спорядження.
  • Хижі тварини (ведмеді, рисі, вовки). У випадку зустрічі потрібно повільно, без різких рухів відійти в протилежну сторону і дати звіру піти. 
     


 

  • Сильний туман. Особливо небезпечний взимку, коли туман і сніг зливається воєдино і стає важко орієнтуватись на шляху.
  • Висока сонячна активність (особливо в поєднанні з сніжним покривом). Може призвести до сонячних опіків, теплового удару, пошкодження сітківки.
  • Схід лавини, обледеніння схилів, шторм (з поривами вітру до 40 м/с!). Прогноз сходження лавин: Польща, Словаччина.
     


 

Детальніше про правила безпеки, погодні умови та стан шляхів: Польща 1, 2Словаччина.

Зверніть увагу! В Татрах є маршрути різного рівня складності, і важливо обирати той, який відповідає вашому рівню підготовки та наявному спорядженню! Також обов’язково оформіть страховку для активного відпочинку, яка покриває витрати в разі нещасного випадку в горах (детальніше).

Заздалегідь збережіть номери служб екстреної допомоги і встановіть додаток на телефон (посилання на оф.сайтах).

  • HSZ, Словаччина: 18 300
  • TOPR, Польща: 985, +48 601 100 300
  • Єдиний європейський номер екстреної допомоги: 112

До прибуття рятувальників важливо правильно допомогти постраждалому. Для цього потрібно знати правила першої медичної допомоги в горах та мати похідну аптечку.

Що брати в похід в Татри?

За основу радимо взяти наш базовий список речей для походу. Однак варто внести в нього деякі поправки з урахуванням особливостей місцевого трекінгу.

  • Спорядження для ночівлі. Як ми вже згадували вище, ночівля в Татрах дозволена лише в спеціально відведених місцях. Добре розвинена мережа туристичних притулків дозволяє повністю реалізувати похід в форматі hut-to-hut, тобто ночувати виключно в туристичних притулках. Отже, намети туристичні вам не знадобляться. А ось туристичний килимок та спальник радимо брати — в переповнених гірських будиночках інколи доводиться спати на підлозі.
  • Універсальний одяг на будь-яку погоду (пам’ятаємо про часті метеорологічні коливання). Рекомендуємо підібрати гардероб по концепції трьох шарів, а також потурбуватися про захист від дощу: дощовик і/або мембранна куртка, рейнкавер на рюкзак.
  • Надійні трекінгові черевики/кросівки з нековзкою підошвою та трекінгові палки.
  • Змінне взуття для притулку, краще резинові капці (зручно приймати душ).
  • Захист від сонця: крем з SPF, головний убір, сонцезахисні окуляри
  • Альпіністське спорядження для складних екстремальних маршрутів (наприклад, на Orla Perć): каска для захисту голови під падаючих каменів, захисні рукавички для проходження ділянок via ferrata (підійдуть прості будівельні), спорядження для страховки (карабіни, альтанка, нижня обв’язка тощо).
  • Спорядження* для пересування сніжниками, заледенілими ділянками, сніжними схилами: кішки і льодоруб (на простих ділянках можна замінити лижними палицями), бахіли (для захисту взуття від снігу), лавинне обладнання. *Це та інше туристичне спорядження можна орендувати в місцевих пунктах прокату. 
  • Рюкзак. Для формату hut-to-hut hiking цілком підійде невеликий, на 10-30 літрів. Також радимо ознайомитись з принципами ультралайт-походу. Якщо ж вас цікавить похід вищої категорії з використанням спеціального спорядження, знадобиться місткий рюкзак до 60-80 літрів. 


 

Топові локації в Татрах Словаччини

Координати: 49.16460148069168, 20.1334695465124

  • г. Ломницький Штит/Lomnický štít (2634 м) — друга за популярністю та за висотою вершина в словацьких Татрах. Сходження на Ломницький Штит, як і на Герлах, дозволено з провідником. Є кілька маршрутів, включаючи один легкий, тривалістю близько 4-5 годин.

Координати: 49.19555560661399, 20.214036976158813

Самостійно та без зайвих зусиль піднятися на гору можна на канатній дорозі з м. Татранська Ломниця (квитки на канатку бронюйте заздалегідь!). На вершині функціонує обсерваторія, оглядовий майданчик, кафе та унікальний високогірний ботанічний сад, тож локація буде цікава не тільки альпіністам. 
 

  • г. Славковський Штит/Slavkovský štít (2452 м) ще один популярний двохтисячник, який, на відміну від попередніх, входить в групу відкритих для відвідування (без провідника) вершин. Тим не менш, підйом на гору (бл. 3,5 годин) — не з легких: є ділянки з осипами, крутими ярами та via ferrata. Однак за складну дорогу ви будете нагороджені неймовірними пейзажами, які відкриваються з вершини.

Координати: 49.16636298367909, 20.184551580886527

 

  • Попрадське плесо/ Popradské pleso — красиве високогірне озеро (1500 м), через яке проходить одразу п’ять маршрутів, зокрема й на Герлаховський Штит. На березі розміщений високогірний притулок, а в кількох хвилинах ходьби знаходиться Символічне кладовище — меморіал, присвячений загиблим в горах. 

Координати: 49.15355524284584, 20.080019001299448

  • Штрбське Плесо/Štrbské Pleso — найбільше та найкрасивіше з усіх озер в словацьких Татрах, один з головних місцевих туристичних магнітів. Від нього стартує безліч популярних маршрутів, одна зі стежок поєднує Штрбське і Попрадське плесо.

Координати: 49.12267369753166, 20.058606211956175

  • Скок/Skok — потужний 25-метровий водопад серед диких гранітних скель. Піднятись до нього можна по жовтому маркуванню від Штрбського плеса. На початку червня Скок найбільш повноводний, а отже, виглядає вкрай ефектно. Відвідування дозволено тільки влітку, з 15.06 по 1.09. Інші водопади в словацьких Татрах.

Координати: 49.15298304791739, 20.045128267344655

  • Белянська печера/Belianska jaskyňa — єдина відкрита для відвідувачів з 300 печер в словацькому Нацпарку. Знаходиться на східному краю гірського масиву, відкрита круглий рік, вхід платний. Враховуйте, що в печері досить холодно (стабільно +5-6 °C) і багато кажанів.

Координати: 49.229036904439695, 20.311634305413637

Всього в Tatranský národný park у Словаччині прокладено більше 600 км пішохідних маршрутів, найдовший з яких, — Татранська магістраль, — простягається на 70 км від Штрбського плеса, через г. Риси до Татранської Ломниці. Більше інформації про літні та зимові маршрути на сайті Асоціації туризму Високих Татр.

Топові локації в Татрах Польщі

  • г. Риси/Rysy має три вершини, дві з яких (2501 і 2473 м) знаходиться на території Словаччини, а третя (2500 м) являється найвищою точкою Польщі. Підйом на гору з польської сторони складніший, під силу тільки досвідченим аутдорникам. Останні півкілометра — найважчі, з елементами скелелазіння.

Координати: 49.179757735296, 20.088063992536615

  • г. Каспровий Верх/Kasprowy Wierch (1987 м) — одна з найпопулярніших вершин в Польщі. Наверх, до відмітки 1959 метрів,  можна за півгодини  піднятися на канатній дорозі, а назад спуститися пішки (дорога займе всього кілька годин).

Координати: 49.23255586338156, 19.981797992544287

  • г. Гевонт/Giewont (1895 м) — найбільш впізнавана гора в Польщі, один з символів Закопане. На її вершині стоїть 15-метровий металевий хрест, а обриси гори схожі на сплячого лицаря. На вершину є кілька маршрутів, від простих до екстремальних.

Координати: 49.25123964412355, 19.93437841527257

  • Морське Око/Morskie Oko — найбільше з 30 гірських озер у польських Татрах, а також одне з п’яти найкрасивіших озер у світі (по версії The Wall Street Journal). З усіх боків Морське Око оточене горами, зокрема, біля нього проходить стежка на Риси. На березі озера розташований туристичний притулок

Координати: 49.19725174819606, 20.06995336123673

  • Долина П’яти Ставів/ Dolina Pięciu Stawów Polskich — живописна високогірна долина в кількох кілометрах від знаменитого Морського ока. Насправді, тут цілих шість озер, але одне з них надто маленьке і періодично пересихає. На березі одного зі ставів, на висоті 1672 м, знаходиться найвисокогірніший в польських Татрах притулок.

Координати: 49.209780930077706, 20.041886415307435

  • Сіклава/Wielka Siklawa на потоці Розтока в долині П’яти ставів — найвищий водоспад в Татрах. 70-метровий потік особливо ефектно виглядає в сонячну погоду після сильних дощів — в цей час він потужний і шумний, а навкруги водоспаду виграють веселки.

Координати: 49.21535204009902, 20.043516775326545

  • Велика Сніжна печера/Jaskinia Wielka Śnieżna — найглибша і найдовша печера в польських Татрах. Довжина досліджених коридорів складає більше 23 км! Це ціла система, яка охоплює одразу п’ять печер (Litworowa, Śnieżna, Jasny Aven, Nad Kotlinami), частина з них доступні для відвідування. Всього в польських Татрах є близько 800 печер, однак для туристів відкриті кілька десятків з них.

Координати: 49.241655109585935, 19.92305213018147

  • Орла Перч/Orla Perć — стежка між перевалами Zavrat та Krzyżne, найскладніша в Татрах. Шлях пістрявіє гострими скелями та прірвами, є сніжники, via ferrata, загроза падіння каменів — об’єктивно дорога досить важка та розрахована виключно на досвідчених та сміливих похідників.

Координати:  49.22334804284405, 20.032687296182516

Всього на території Tatrzański Park Narodowy в Польщі прокладено близько 275 км пішохідних стежок. Читайте більше про популярні локації та маршрути на офіційному сайті Закопане: літні маршрути, зимові маршрути. Також ознайомтесь з інформацією про організацію пішохідних маршрутів на сайті Нацпарку.

Зверніть увагу! Вхід в Національний парк платний — 9 злотих (80 грн) за звичайний одноденний білет. Окремо потрібно платити за вхід в печеру Мрозна та за парковку. Детально про вхідні білети.

Туристичні вузли та транспорт в Татрах

Словаччина

В словацьких Татрах є два основних вузла, про які потрібно знати туристам:

  • Попрад — місто у підніжжя гірського масиву, головний транспортний хаб для прибуваючих в Татри. В Попраді є міжнародний аеропорт, автовокзал і залізничний вокзал.
  • Високі Татри — міська агломерація з 15 частин/курортів, які витягнулися з заходу на схід вздовж Високих Татр. Довкола них сконцентрована туристична інфраструктура та топові локації. Головні курорти Високих Татр:  Старий Смоковець, Татранська Ломниця,  Штрбське плесо.

Попрад і більшість курортів Високих Татр об’єднані між собою автотрасою і залізницею (розклад і квитки).

 

Також між населеними пунктами в словацьких Татрах курсують автобуси (розклад, квитки) і таксі. На них, зокрема, можна доїхати до населених пунктів в районі Белянських та Західних Татр.

Більше інформації про інфраструктуру в словацьких Татрах (банкомати, аптеки, магазини, камери зберігання тощо).

Як добратись в Попрад з України?

  • Прямим автобусом з Ужгорода (ходить кілька разів на день, дорога займає бл. 4 год).

  • Потягом з Ужгорода з двома пересадками (Чоп і Кошице) або з Мукачево з однією пересадкою (Кошице). В дорозі 5-7 год.

  • Потягом з Кракова (як доїхати в Краків з України детально далі).
  • На автомобілі. Дорога від кордону України і Словаччини займе всього 2-3 години. Залишити машину можна на одній з парковок в Високих Татрах (платно).

Польща

Туристичний центр Татранських гір в Польщі — це містечко Закопане. Тут сконцентровані інформцентри, магазини, готелі, пункти прокату спорядження, кафе тощо. 

Із Закопане до входу в Нацпарк регулярно курсують маршрутні автобуси. Найближча зупинка до парку знаходиться біля кільцевої розв’язки ronda Jana Pawła II (детально про громадський транспорт в Закопане). Також до старту маршруту можна під’їхати на місцевому таксі. 
 


 

Як добратись в Закопане з України?

Спочатку до Кракова

  •  На автобусі зі Львова (8-10 год), Ужгорода (13 год) чи Києва (19 год).
  •  На поїзді Київ/Харків-Пшемисль (10 год) і далі на електричці до Кракова (ще 4 год).

З Кракова в Закопане оптимально їхати на автобусі. Відправлення з центрального автовокзала кожні 10-40 хв, час в дорозі — бл. 2 год, розклад та квитки.

 

На автомобілі дорога з Києва до Закопане, з урахуванням проходження таможні, займе близько 18 годин. Залишити машину можна на одній з парковок біля входу в парк (платно).
 

 

Татри розкинулися всього в 200 км від державного кордону України. Це найближчі до нас “справжні гори” — масштабні, з неприступними скелями та шпилястими вершинами. По суті, тут є все і для кожного. Який би гірський відпочинок ви собі не нафантазували — майже гарантовано знайдете це в Татрах!