Трекінгові палиці — вкрай корисний елемент спорядження для любителів походів та бігу по пересіченій місцевості. Їх прообраз, — автентичний дерев’яний посох, — був атрибутом мандрівників в усі часи, але перші сучасні прототипи з’явились лише в 70-х роках минулого століття. Зараз туристичні палиці — це технологічний продукт з продуманою конструкцією, вироблений з легких та міцних матеріалів. І вибирати його варто так само ретельно, як і інше екіпірування.

Розказуємо, які переваги ви отримаєте, користуючись трекінговими палицями, та про які особливості варто знати перед тим, як купити палиці для трекінгу та бігу.

Зміст

Для чого потрібні трекінгові палиці

В поході та під час бігу гористою місцевістю трекінгові палиці, по суті, стають продовженням ваших рук, і таким чином ви отримуєте чотири опорних точки замість двох та всі переваги руху «на чотирьох лапах».

Завдяки додатковій опорі в першу чергу покращується рівновага, зменшується ризик падіння на слизьких та кам'янистих стежках, під час переходу бродів тощо. Це — основна і найбільш очевидна функція трекпалиць, та далеко не єдина.

Також, використовуючи правильно (!) підібрані трекінгові палиці, ви:

  • Приблизно на четверть знижуєте навантаження на коліна, стопи, щиколотки, хребет і суглоби (особливо під час спуску). І це не суб’єктивні відчуття, а експериментально доведені вченими дані!
  • Менше відчуваєте біль і втому в ногах, швидше відновлюєтесь після навантажень. 
  • Задіюєте силу м’язів рук під час відштовхування, і таким чином збільшуєте швидкість пересування вгору і водночас рухаєтесь в правильному,  рівномірному темпі.
  • Покращуєте стійкість за рахунок зміщення центру тяжіння (особливо актуально для тих, хто ходить з важким рюкзаком).
  • Отримуєте додаткові бонуси. Палиці можна застосовувати, щоб на ходу прибрати гілку, павутину чи іншу перешкоду на шляху. Також її можна використовувати як щуп для бродів і калюж, сипучих пісків, пухкого снігу тощо. Взагалі, аутдорники знаходять цьому виробу все нові і нові способи застосування: палка може замінити штатив для фотокамери, шину для надання першої допомоги в горах, стійки для тенту і т.д..

Суттєвих мінусів у трекінгових палиць практично немає. Так, це додаткова вага і об’єм спорядження, але сьогодні можна купити дуже легку та компактну модель. Руки під час руху зайняті, але до цього швидко звикаєш. Серед недоліків також іноді вказують зайве навантаження на суглоби рук, але, знову таки, за умови правильного підбору палиць і грамотної техніки руху ризик виникнення проблем на цьому фоні мінімальний.

Важливо. Популярність трекінгових палиць в аутдор-середовищі набирає обертів. Зараз індустрія туристичного спорядження пропонує величезний вибір трекпалиць — під найпростіших до надлегких і продвинутих. Аматори, які ходять в легенькі радіалки раз на рік, можуть обмежитися придбанням недорогої примітивної моделі чи взагалі брати трекпалиці на прокат (зокрема, такі пункти прокату є у підніжжя Говерли). Але якщо ви плануєте регулярно підкоряти складні стежки, радимо не економити та купити якісні трекінгові палиці від надійних виробників.

Трекінгові палиці: особливості конструкції

Переважна більшість сучасних трекінгових палиць складаються та мають компактний розмір у зібраному вигляді. За механізмом складання їх розділяють на дві основні групи: телескопічні та секційні/зигзагоподібні. Кожен вид має як переваги, так і деякі недоліки. Також віднедавна випускають комбіновані моделі, які поєднують характеристики обох типів.

Телескопічні трекінгові палиці

Перші трекінгові палиці сучасного формату, випущені фірмою Leki в 1974-му році, мали саме телескопічну конструкцію. Принцип збирання, власне, відображений у назві: палиця складається з 2-4 сегментів, кожен з яких має менший діаметр, ніж попередній, завдяки чому сегменти складаються один в один, як телескоп.

Головна перевага телескопічних палиць — можливість регулювати довжину (≈ від 60 до 140 см) в залежності від фізичних параметрів туриста і особливостей рельєфу. Також вони мають невеликий об’єм у складеному вигляді, але, зазвичай, довші і важчі в порівнянні з зигзагоподібними.

Для фіксації потрібної довжини на телескопічних моделях ставлять замок — внутрішній цанговий/TwistLock або зовнішній важільний/ексцентриковий/FlickLock/LeverLock. Кожен з механізмів має свої плюси і мінуси.

  • Цанговий замок простий, довговічний, захищений від зовнішніх пошкоджень. Але, щоб задіяти його, потрібно прокрутити секції, що часто буває незручно під дощем, снігом або на морозі, і практично неможливо зробити це однією рукою. Також є ризик самовільного складання палиці під сильним навантаженням.
  • Ричажна система в плані ергономіки більш надійна та зручна. Задіяти замок можна практично одним пальцем, складання/розкладання відбувається значно швидше, ніж з цанговим. Однак випираюча конструкція більш вразлива до механічних пошкоджень, а ще її легко випадково задіти і викликати самовільне складання. І все ж плюси перевищують мінуси, тому виробники поступово переходять на даний тип фіксації. Також деякі бренди комбінують TwistLock і FlickLock для максимальної надійності конструкції.

Зигзагоподібні трекінгові палиці

Сучасна альтернатива класичним телескопічним палицям. Основні переваги: мінімальна довжина у складеному вигляді, максимально простий і швидкий механізм розкладання, полегшена конструкція.

В секційних палицях сегменти (від 2 до 4) з'єднані тросом у формі зигзагу. Також часто їх називають «фіксами», тобто палицями фіксованої довжини. Відсутність регулювання розміру — основний істотний недолік цієї моделі. Але й тут виробники знайшли кілька варіантів рішення проблеми:

  1. Ручку палиць подовжують, щоб була можливість хвату у різних положеннях (вище/нижче), і таким чином можна виграти мінімум кілька сентиментів для миттєвого налаштування під рельєф.
  2. Основну зигзагоподібну конструкцію доповнюють телескопічним елементом у верхній секції, завдяки якій теж можна трохи скорегувати довжину палиці.

Відсутність повноцінного налаштування розміру виробу багато аутдорників вважають не критичною, оскільки часто міняти висоту палиці на ходу все рівно не зручно. А підібрати палиці під свій зріст не так і складно завдяки широкому діапазону ростовки від виробників.

Як підібрати розмір трекінгових палиць?

Щоб палиці виконували свої функції та не спричиняли дискомфорт, важливо забезпечити правильне положення рук під час руху. А для цього, в свою чергу, потрібно підібрати оптимальну висоту палиць.

  • Телескопічні моделі, як ми вже зазначали, мають регульований розмір, тож підібрати оптимальну висоту можна безпосередньо в процесі експлуатації. Новачкам варто відштовхуватись від базового принципу: рука, що тримає палицю, має бути зігнута в лікті під кутом 90°. Відповідно, бажано коригувати висоту палиці, в залежності від того, йдете ви рівниною, спускаєтесь, піднімаєтесь чи траверсуєте вершину.

Коли вже трохи освоїте трекінгові палиці, зрозумієте, яке положення рук оптимальне саме для вас: можливо, вам підходять трохи вищі, або ж трохи нижчі, ніж по стандарту.

  • Зигзагоподібні палиці мають фіксовану довжину, тож їх розмір потрібно ретельно підбирати на етапі покупки. Користуйтесь простою формулою зріст*0,7 та все тим же правилом 90°. Подовжена ручка або комбінована модель з телескопічною секцією дозволять трохи скоригувати довжину під свої потреби вже в «польових умовах».

Також зверніть увагу на кількість секцій. Це, впливає, насамперед, на розмір моделі у складеному вигляді. Чим більше секцій, тим, відповідно, компактніший виріб. Однак враховуйте, що вузли з'єднання — це часто слабке місце навіть у якісних виробах. Тож радимо обрати золоту середину та віддавати перевагу моделям з трьох секцій.

Матеріали основи та ручки

Матеріал, з якого виготовлені палиці, безпосередньо впливає на вагу, міцність та довговічність виробу.

  • Алюміній — досить легкий, міцний, піддається ремонту, доступний по ціні. Найкращий варіант — палиці з алюмінію найвищої якості (марки 7005, 7075), але цінник у них буде вищий. Також значно кращі характеристики (і відповідно вищу ціну) мають палиці зі сплаву алюмінію і титану.
  • Карбон/вуглепластик — сучасний технологічний матеріал, з якого роблять найлегші трекпалиці преміум-класу. По співвідношенню вага/міцність матеріал не має аналогів. Проте не обійшлося без недоліків: все ж карбонові палиці досить тендітні, дуже вразливі до поперечних ударів, і, на відміну від алюмінію, який гнеться, в разі сильного навантаження відразу ламається.

Зверніть увагу. Оптимальна вага для пари трекінгових палиць — приблизно 400-500 грам. Прихильники походів у стилі ультралайт зазвичай підбирають легшу модель. Але в ряді випадків це не виправдано. Так, відмовитися від полегшеної моделі варто під час проходження екстремальних маршрутів (наприклад, сходження на Казбек), а також туристам з великою масою тіла або важкими рюкзаками. 

Матеріал рукоятки — це, перш за все, ваші тактильні відчуття, комфорт в руках та надійність хвату. Найпростіші моделі мають пластикову або гумову ручку, на якій рука швидко пітніє та ковзає — одним словом, доступно, але не дуже надійно (крім того пластик і гума ще й додають зайвої ваги виробу). Значно кращий варіант — поліуретанова піна: не ковзає, глушить вібрації, легка, але досить швидко забруднюється і псується. Корок — найдорожчий, але й найбільш приємний на дотик та надійний варіант, забезпечує надійний хват в умовах вологи і залишається теплим навіть на морозі.

Кільця, наконечники і темляк

Від основної конструкції переходимо до деталей. В першу чергу зверніть увагу на кінчики палиць. Накінечники на кінці вістря мають бути виконані з побідіту (карбіду вольфрам) — на відміну від сталі/алюмінію він забезпечує надійне зчеплення з твердими поверхнями. Додатково можна придбати захисні резинові ковпачки для безпечного транспортування палиць.

Також нижня частина трекпалиць зазвичай комплектується кільцями. Вони потрібні для того, щоб вістря не провалювалося в пухку поверхню. Для кожного типу покриття призначений окремий тип кілець: великі — для снігу, маленькі — для піску, кам'яних насипів тощо.

Зверніть увагу. Навіть якісні деталі з часом стираються та губляться, тож краще брати трекінгові палиці зі змінними наконечниками та кільцями і докуповувати їх за необхідності.

Тепер розглянемо верх палиці. Ручку часто оснащують темляком, який може бути виконаний в вигляді простої петлі або рукавички. Темляк потрібен для надійної фіксації палиці в руці, також він частково знімає напруження в м'язах — але тільки за умови правильного хвату (див. фото). Петля/рукавичка має бути виконана з м’яких дихаючих матеріалів.

Важливо. В ряді випадків не варто користуватись темляком. Так, його потрібно обов’язково зняти під час проходження лавинонебезпечних ділянок та в інших екстремальних випадках, коли потрібно моментально звільнитись від усього зайвого, зокрема і від палиць. 

Для чого потрібен антишок в трекінгових палицях?

Деякі моделі мають додаткову функцію антишок. За неї відповідає механізм на основі пружини або еластоміру, який знаходиться всередині трубок. Антишок амортизує удари, і таким чином знижує навантаження на суглоби рук. Але не поспішайте обмежувати свій вибір лише моделями з антишоком, адже ця система має певні нюанси:

  • Користь амортизатора відчувається на рівнинах та під час спуску, а от на підйомі він, навпаки, може заважати. Але це не критично, адже функцію антишок за необхідності можна відключати.
  • Палиці з антишоком не рекомендовано використовувати бігунам (детальніше далі).
  • Антишок може «обманювати» мозок та негативно впливати на баланс, адже ви не відчуваєте всі особливості поверхні (тверда/м’яка). 

Найпопулярніші моделі трекінгових палиць

Палиці для бігу: які, де, і для чого потрібні

Гори приваблюють не тільки любителів неквапних походів, а й спортсменів. Трейлранінг, тобто біг по природному рельєфу, стає все популярнішим, і в число необхідного спорядження для цього виду активності входять, зокрема, і трекінгові палиці. Звичайно, потрібні вони не завжди, найчастіше бігуни користуються трекпалицями під час:

Початківці найчастіше беруть на перші трейлранінги звичайні трекінгові палиці. Але чим довше ви в темі, тим більше вимог будете висувати до аксесуару, тож за першої можливості радимо перейти на спеціалізовані бігові/трейлові палиці. Зовні вони можуть практично не відрізнятись від класичних трекінгових, але ряд особливостей (вага, матеріал, міцність тощо) значно краще відповідатимуть потребам трейлранера.

Зверніть увагу. В деяких випадках бігові палиці можуть бути замінені іншим аксесуаром. Наприклад, іноді спортсмени користуються лижними палицями під час скайранінгу. А початківці-ультратрейлери беруть палиці для скітуру. А от чим не можна замінити ні бігові, ні трекінгові моделі — так це палицями для скандинавської ходьби, адже матеріали та конструкція останніх розроблені для експлуатації виключно на рівнинній місцевості з твердим покриттям! 

Які функції виконують палиці для трейлранінгу? Вся інформація про користь класичних трекінгових палиць, описана на початку статті, так само стосується і трейлових моделей. Крім цього, використання бігових палиць:

  • Допомагає тримати корпус максимально прямо. Під час розміреної ходьби вгору цей момент не так відчувається, але в процесі швидкісного підйому тіло автоматично нахиляється вперед і перебуває в такому положенні по кілька годин. Як наслідок, спортсмен стикається з болем в попереку (і не тільки), а використання палок допомагає попередити подібні наслідки. 
  • Збільшує швидкість руху. Якщо для похідників цей пункт був більше приємним бонусом, то бігуни, звісно, отримують реальні переваги та досягають кращих результатів.
  • Дає сили для останніх ривків. В момент, коли «ноги вже не несуть», завдяки палицям можна максимально задіяти руки та плечовий пояс і таки дійти до фіналу.
  • Збільшує пульс та активує спалювання калорій. Додатковий бонус для тих, хто хоче не тільки насолодитися бігом в горах, а й підкачати тіло.

Важливо! Ви відчуєте усі переваги використання бігових палиць лише за умови правильної техніки руху! З першого разу у вас навряд чи вийде тримати темп, правильно фіксувати палиці і відштовхуватися ними. Тому перед забігами обовязково тренуйтеся та шліфуйте технкіку. Крім того, робіть вправи на розробку плечового пояса, спини, рук — адже саме вони виконують основну роботу, а палиці, по суті, лише допомагають. Ну і, звичайно ж, для хороших показників важливо підібрати правильну модель, про що й поговоримо далі.

Як вибрати палиці для бігу?

Основні характеристики трекінгових та бігових моделей в більшості схожі, тож для початку радимо ознайомитись з базовою інформацією по підбору, розміщеною вище. А далі переходьте до ознайомлення з критеріями, яким мають відповідати саме моделі для трейлранінгу:

  • Мала вага. Вага топових надлегких бігових палиць не перевищує 300 грам за пару, але допустимо брати модель до 400-500 грам за пару. В цілому, чим менше вага аксесуару, тим раціональніше ви витрачаєте енергію на махи руками.

Під час бігу по вертикалі ви будете відчувати буквально кожні 100 зайвих грам. Але, з іншого боку, зменшення ваги дається взнаки на міцності виробу, тож на екстремальні маршрути, де вкрай важливо мати надійну опору, краще не брати надлегкі палиці.

  • Швидкість і зручність складання, компактність у зібраному вигляді. Довго морочитись з палицями на ходу, та ще й коли кожна хвилина має значення, — явно погана ідея. Ось чому бігуни масово переходять з телескопічних на секційні або комбіновані палиці для бігу, які можна розкласти і скласти за лічені секунди однією рукою.

Ще одна перевага такого вибору — мінімальна довжина у зібраному вигляді. Завдяки цьому на ділянках, де опора не потрібна, можна нести палиці в біговому рюкзаку, причому як завгодно: в основному відділі, боковій кишені чи навіть спереду на лямках. Також є бігові пояси зі спеціальним кріпленням для палиць на попереку.

на фото: Black Diamond Distance Carbon Z

  • Відсутність антишокового механізму. Бігуну вкрай важливо відчувати природній рельєф, тому амортизація в палицях для бігу просто не потрібна, і навіть шкідлива. Також механізм антишок збільшує вагу виробу, що, знову таки, для трейлових моделей тільки в мінус.
  • Достатня жорсткість. На бігові моделі за рахунок інтенсивного руху приходиться більше навантаження, ніж на трекінгові. Тому тут особливо важливо звернути увагу на показник жорсткості, а саме, як добре палиці тримають вертикальне навантаження. Перевірити цей показник краще наочно: надіньте на штир захисну насадку, обіпріться на палицю і перевірте, чи не «грає» вона під вагою тіла. Чим більша амплітуда коливань — тим вище ризик, що палка може зламатися під час бігу.
  • Відповідний зросту бігуна розмір.  Як ми вже сказали, найкраще для бігу підходять секційні палиці. А їх основна особливість — це фіксована довжина. Тож ретельно підбирайте ростовку на етапі покупки. Можна застосовувати те ж правило 90°, що й для трекінгових палиць.

Найпопулярніші моделі трейлових палиць

Правильно підібрані якісні палиці для трекінгу та бігу стають ніби частиною, продовженням вашого тіла та значно підвищують комфорт, безпеку та впевненість на гірських шляхах. Гадаємо, ми дали вичерпну відповідь, чому вам потрібні трекінгові палиці, та допомогли розібратися в їх різновидах та конструктивних особливостях. Тож, залишилось визначитися з конкретною, найбільш відповідною вашим потребам моделлю та завітати  в один з магазинів мережі Shambala або оформити замовлення на нашому сайті.